Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 541 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 19 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:18

Evolučná teória je akceptovateľná lebo pripúšťajú ,že fyzická schránka sa mohla vyvinúť s opice ale duša pochádza od Boha (nejaký transcedentný akt či čo).
A veľký tresk detto,stať sa mohol ale iba z Božej vôle.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:28

20niceboy20 píše:


No tie zvyky a tradicie.
Priklad od nas z domu.
Je nedela.nemoze sa buchat,trieskat,pracovat,rubat drevo.ist na ryby!!!,umyvat auto,upratovat doma abla bla

Ale moze sa zametat,napr.vonku chodnik.varit co je v podstate tiez cinnost.no kto toto vymyslel. asi ako komu padlo.


No vidíš a to sú presne tie staré veci z minulosti, ktoré sa ani mne nepáčia. Na druhej strane, židia za toto kameňovali. Stačilo, že si porušil sabat a bol si v prdeli.
Keby však tvoji rodičia aspoň niekedy v živote videli knihu zvanú katechizmus katolíckej cirkvi, tak by určite vedeli, čo v nedeľu robiť môžu a čo nemôžu... A takto to určite nie je, ako hovoríš, aj keď si to možno tvoji rodičia myslia.

// Spojený príspevok 10 Jan 2015, 17:31

Daron píše:

Ja si to predstavujem tak, ako vztah. Nieco davas a nieco beries. Vacsina ludi ale chce len brat a nic nedavat, tak si z nabozenstva beru len to, co im pasuje.
Ked raz ten boh vyzauduje nejake ustupky z tvojej strany, tak by si ich mal dodrziavat. O com je inak tvoja viera?



To áno, ale problém je v tom, že ľudia majú od jakživa sklony k hriechu. Ani tak nie je dôležité ako to napokon dopadne, ale dôležitá je cesta. Človek by mal dodržiavať ústupky, to áno, ale potom by sme boli svätci. Máme sa však o to aj tak snažiť


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:35

K tomu vyberaniu si: Nie všeky tézy sú v kresťanskej viere odzačiatku. Rozhodne nebudem napríklad uznávať inštitút spovede, ktorý zaviedol nejaký papež v stredoveku. Nie je tam zase tak vela, ktoré by som neuznával, uznávam ich takmer všetky okrem tých modernejších, ale adaptujem ich.
Či to niekto považuje za porkytectvo je mi samozrejme jedno, asi šiesty krát píšem, že sa necítim byť zaviazaný všetkými prikázaniami a skutočne si môžem vybrať. Kto mi to zakáže? nejaký pápež, farár, alebo atieti, ktorí ma potom nazvú porkytcom?... ja viem čím sa riadim aj prečo sa tým riadim.
Daron píše:
Mna by zaujimalo comu veris.

Ja verím v prvom rade v to, že by bola príliš velká náhoda aby svet existoval v takejto forme bez toho aby to chcela nejaká vyššia moc, teda Boh, ktorého forma mi samozrejme známa nie je. Pokial je možné že nejakým zázrakom vznikol život na Zemi, verím tomu, že môže existovať aj život aj po smrti, samozrejme opäť netuším v akej podobe. Za druhé verím tomu, že v živote na Zemi mám byť dobrý človek, správať sa v súlade s racionálnymi morálnymi zásadami a to vo vzťahu k samému sebe aj k druhým luďom.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:38

ViktorinoSK píše:
No to že akýkoľvek boh nebol potrebný k veľkému tresku je vec druhá :)


A ako podľa teba teda vznikol vesmír? Sám od seba? Myslíš si, že veda raz vylúči existenciu Boha, lebo dokáže, že vesmír vznikol sám od seba? Tak to potom veríš ešte v absurdnejšie veci ako ja :lol: Či už to bol Jahve, Budha, Alah, Manetou, Winetou, Čak noris, alebo Aštar Onan (či jak sa volá), alebo to bola len nadprirodzená energia, vždy tam ide o niečo nadprirodzené. O niečo, čo sa nám nepodarí nikdaj rozlusknuť... to je asi môj dôvod, prečo verím.

A prečo verím v Boha (kresťanského)? Nuž kresťanstvo je hádam jediné náboženstvo tohto typu. Ešte som nepočul, že by v inom náboženstve zostúpil boh na zem a nechal sa zabiť za hriešné ľudstvo. Keby som ja osobne bol Boh, určite by som kvoli nejakým ľuďom neliezol na zem... zvlášť ak by som vedel, že ma budú nenávidieť a že medzi nimi budú aj takí experti ako niektorí z vás :D

A čo sa týka podstaty kresťanstva a tým vaším "manipulatívnym" rečiam, tak jediná kresťanská manipulácia existuje v tom zmysle, že sa všetci máme milovať a bude na celej zemi pokoj, mier a láska. Čo je na tom zle? Zas ale treba dbať na to, že sme ľudia. A ako ľudia nie sme dokonalí a preto nemôžeme vytvoriť takéto spoločenstvo. Máme sa ale o to snažiť. A čo sa týka pálenia bosoriek a kadejakých cirkevných prešľapov v minulosti, k tomu nemám čo povedať. To s touto témou absolútne nesúvisí.

Mi to príde ako keby sme odsudzovali Java-u, lebo z 100 000 java programátorov existuje jeden, ktorý je cracker a kazí iným systémy. Tak poďme teraz chytro zrušiť celú javu, aby nás nikto nemanipuloval


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:43

Mego, ty žiješ v nejakej bubline? Napr toto "tak jediná kresťanská manipulácia existuje v tom zmysle, že sa všetci máme milovať a bude na celej zemi pokoj, mier a láska" je vyslovene výsmech celej histórii.
Okrem toho, ty tvrdíš, že vesmír stvorila nejaká nadprirodzená sila. OK. A tá sa odkiaľ zobrala?

Toto sú také otázky, na ktoré nikto nevie odpovedať, ale sú skupiny ľudí, ktorí tvrdia, že práve oni majú správnu odpoveď... A nielen to, ale to aj vnucujú ostatným ako jedinú skutočnú pravdu. Kto nesúhlasí, skončí v pekle :lol:







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:43

Spartan.Ex píše:
Rozhodne nebudem napríklad uznávať inštitút spovede, ktorý zaviedol nejaký papež v stredoveku.


Áno a tušíš aj ako to bolo predtým? Predtým, kým neexistovala spoveď? Pred každým "lámaním chleba" (tak sa v prvotnej cirkvi nazývala omša) vystúpili ľudia, ktorí sa chceli kajať. Postavili sa do predu pred všetkých "bratov" (tak sa volali veriaci - Apoštol Pavol často používa oslovenie Bratia), roztrhli si rúcho a postupne kričali svoje hriechy pred celým zhromaždením. Ako pokánie nedostali pomodliť sa otčenáš ako dnes. Určite si si všimol, že vo veľmi starých (aj v tých novších, ale tam z iného účelu) chrámoch je niečo ako taká predsieň. To bol účel pokánia. Za pokánie dostali hriešnici napr. trest, že nesmú 5 rokov vstúpiť do posvätného priestoru. Na lámanie chleba sa teda mohli pozerať iba spoza skla a všetci, ktorí chodili do chrámu sa na nich pozerali. Tam boli akože na hanbu, aby sa poučili...

Takže ako by to prebiehalo? Postavil by si sa v kostole pred oltár a kričal by si tak, aby všetci ľudia počuli: "Panebože, je mi ľúto, že som zavraždil svojho suseda, že som si mastil valašku a že som trtkal na každom kroku koľko sa len dalo". A za trest by si dostal 5 ročný trest, že by si musel stáť v predsieni

// Spojený príspevok 10 Jan 2015, 17:45

walther píše:
Okrem toho, ty tvrdíš, že vesmír stvorila nejaká nadprirodzená sila. OK. A tá sa odkiaľ zobrala?



Nezobrala sa... už existovala. Odjakživa a bude existovať dojakživa. Nehovorím, že to musí byť Boh... inak sme v začarovanom kruhu. Okdiaľ sa zobrala sila ktorá stvorila vesmír, odkiaľ sa zobrala sila, ktorá stvorila tú silu, odkiaľ sila, ktorá stvorila tú silu...

Citácia:
Napr toto "tak jediná kresťanská manipulácia existuje v tom zmysle, že sa všetci máme milovať a bude na celej zemi pokoj, mier a láska" je vyslovene výsmech celej histórii.


Výsmech je to skôr tebe, pokiaľ nepodložíš svoje bludy aspoň jedným konkrétnym faktom. Schválne. Čo také sa ti nezdá mi napíš a ja ti to v priebehu pár minút vyvrátim (ak budem na PC)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:52

"Nezobrala sa... už existovala. "
toto isté môžeš povedať o vesmíre. Že hmota, energia atď proste existovala vždy, menil sa možno len "tvar", v akej boli jednotlivé častice vo vesmíre. V prípade vesmíru ti to príde absurdné, ale v prípade všemocnej entity je to v pohode...

"aspoň jedným konkrétnym faktom"
toto myslíš úplne seriózne? Uvediem relatívne moderný príklad - "odporúčanie" farármi na kázni veriacim, ktorú politickú stranu voliť :)
Ďalej tu máš napr preberanie pohanských sviatkov, vyhlasovanie morálky za patent kresťanstva atď atď atď... AKO chceš vyvrátiť históriu a fakty prosím ťa?
To, že navonok kresťanstvo vyhlasuje lásku a bohvie čo je síce krásne, ale naozaj netreba poukazovať na to, koľko pokrytectva sa v kresťanstve nachádza. Nehovoriac o tom, že kresťanstvo bolo odjakživa jedno z najmenej tolerantných náboženstiev voči ostatným. Poznáš napr budhistov, ktorí by vysielali misionárov do afriky a vyháňali z nich diabla? Samozrejme pomocou biča a ohňa.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:55

Walther, scestné... toto je už bordel jednotlivých cirkevných predstaviteľov, ktorí robia zlé meno kresťanstvu. Nie je to však problém kresťanstva. Ježiš nepovedal, že máme ísť do afriky vyháňať bič a oheň. To si len niekto z nejakých dôvodov vymyslel a bude za to zodpovedný...

Farári a koho voliť je to isté. BTW, ak sa nemýlim, tak KBS rázne zakázala kňazom vrámci kázni poukazovať na konkrétne politické strany. Ak vieš o niečom takom a máš na to dôkaz, môžeš toho käaza nahlásiť. Ak je to však, že "jedna baba povedala", tak mi to je ľúto


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 02.12.06
Prihlásený: 01.05.24
Príspevky: 690
Témy: 35
Bydlisko: Rimavská So...
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 17:55

Ako povedal profesor John Lennox
záleží na definícii Boha ak je to Boh poznania (niečo čo spôsobilo úkazy, ktoré nevie súčasná veda vysvetliť)
tak takého Boha veda "pochováva" už priamo z definície
ale ak niekto verí naozaj len dokázaným veciam tak podľa neho (myslím, že na tom niečo je) nemôže veriť ani svojmu mozgu.







_________________
Math is the best!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 18:04

Mego píše:
Walther, scestné... toto je už bordel jednotlivých cirkevných predstaviteľov, ktorí robia zlé meno kresťanstvu. Nie je to však problém kresťanstva. Ježiš nepovedal, že máme ísť do afriky vyháňať bič a oheň. To si len niekto z nejakých dôvodov vymyslel a bude za to zodpovedný...

Prácu exorcistov chváli aj súčasný pápež a uznal aj nové združenie vymetačov diabla.. Čiže pápež robí zlé meno kresťanstvu?

Citácia:
Farári a koho voliť je to isté. BTW, ak sa nemýlim, tak KBS rázne zakázala kňazom vrámci kázni poukazovať na konkrétne politické strany. Ak vieš o niečom takom a máš na to dôkaz, môžeš toho käaza nahlásiť. Ak je to však, že "jedna baba povedala", tak mi to je ľúto

Napr http://www.zilinskyvecernik.sk/articles ... o-soliniek
Dokonca medializované. Vieš o tom, že by sa niečo ohľadne toho zmenilo?

Ďalší prípad: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/1 ... nit-volby/
ďalší: http://www.sme.sk/c/4261456/biskup-odpo ... loska.html

Treba pokračovať? Tých prípadov ovplyvňovania je viacero... A to sa bavíme zatiaľ len o voľbách...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 02.12.06
Prihlásený: 01.05.24
Príspevky: 690
Témy: 35
Bydlisko: Rimavská So...
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 18:07

už sa mi nedá edit tu je záznam z UMB BB
http://johnlennox.org/jresources/pochova-veda-boha-slovakia/







_________________
Math is the best!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 18:20

Mego píše:
Nuž kresťanstvo je hádam jediné náboženstvo tohto typu

Potrebujes velmi studovat este. Tvoje tvrdenia su plne nevedomosti. Prvky ktore prebralo krestanstvo tu boli 1000 rokov pred krestanstvom. Myslim, ze ani ziadnu knihu nepotrebujes internet toho bude plny. Krestanstvo je prebraty skomolenina pohanskych zvykov a bozstiev.

Mego píše:
Výsmech je to skôr tebe, pokiaľ nepodložíš svoje bludy aspoň jedným konkrétnym faktom. Schválne. Čo také sa ti nezdá mi napíš a ja ti to v priebehu pár minút vyvrátim
preco nepodlozis ty jeden dokaz o existencii boha? A vyzyvas inych?

A ku krestanskej manipulacii? Co tak spravanie sa v afrike? Kde klamu jednoduchy lud a rozpravaju im o tom ako pojdu do pekla ked budu pouzivat ochranu, seru na cely prenos smrtelnych chorob. Hlavne ze sa im doplnaju veriaci kedze v EU su na ustupe. Alebo preco nezverejna svoj archiv? Coho sa boja?

//BTW zaujimave je aky si strasny krestan ale to ze siris klamstva, zavadzas a pod ti nevadi ...







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 10.01.11
Prihlásený: 06.06.22
Príspevky: 1079
Témy: 36
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 18:49

Citácia:
A ako podľa teba teda vznikol vesmír? Sám od seba? Myslíš si, že veda raz vylúči existenciu Boha, lebo dokáže, že vesmír vznikol sám od seba? Tak to potom veríš ešte v absurdnejšie veci ako ja :lol: Či už to bol Jahve, Budha, Alah, Manetou, Winetou, Čak noris, alebo Aštar Onan (či jak sa volá), alebo to bola len nadprirodzená energia, vždy tam ide o niečo nadprirodzené. O niečo, čo sa nám nepodarí nikdaj rozlusknuť... to je asi môj dôvod, prečo verím.

Singularita mi príde o mnoho logickejšia možnosť ako Boh v kresťanskom podaní. Áno, myslím si že veda časom príde na tom ako sa to konkrétne stalo počas rozpínania vesmíru a potom (je nelogické sa pýtať čo bolo pred veľkým treskom, keďže žiadne "pred" neexistuje, čas vznikol až veľkým treskom). Možno teraz sa nám to zdá nemožné ale pred pár stovkami rokov bolo nepredstaviteľné že za rôznymi prírodnými javmi nestojí žiadna inteligencia. Preto neverím že ide o niečo nadprirodzené, doteraz všetko až na pár "maličkostí" sa dá vedecky dokázať, samozrejme to nemôže byť nejaký blud ako duch na kamere... Preto som sa vás pýtal na názor RKC a Veľký tresk a Evolúcia - pretože je to maximálne pokrytectvo tvrdiť že tieto procesy neexistujú, a je za tým Boh. A za nejakú dobu nabehne pán F pred mikrofón a tvrdí niečo celkom iné.

Citácia:
A prečo verím v Boha (kresťanského)? Nuž kresťanstvo je hádam jediné náboženstvo tohto typu. Ešte som nepočul, že by v inom náboženstve zostúpil boh na zem a nechal sa zabiť za hriešné ľudstvo. Keby som ja osobne bol Boh, určite by som kvoli nejakým ľuďom neliezol na zem... zvlášť ak by som vedel, že ma budú nenávidieť a že medzi nimi budú aj takí experti ako niektorí z vás :D

Možno budeš prekvapený ale kresťanstvo je zlepenec veľmi veľa náboženstiev ktoré vznikli oveľa skôr ako samotné kresťanstvo.
V nich sa udalosti dosť opakujú, príchod proroka, vykúpenie, opis stvorenia sveta.... to všetko už bolo niekým napísané a uctievané iba s menšími obmenami.

Citácia:
A čo sa týka podstaty kresťanstva a tým vaším "manipulatívnym" rečiam, tak jediná kresťanská manipulácia existuje v tom zmysle, že sa všetci máme milovať a bude na celej zemi pokoj, mier a láska. Čo je na tom zle? Zas ale treba dbať na to, že sme ľudia. A ako ľudia nie sme dokonalí a preto nemôžeme vytvoriť takéto spoločenstvo. Máme sa ale o to snažiť. A čo sa týka pálenia bosoriek a kadejakých cirkevných prešľapov v minulosti, k tomu nemám čo povedať. To s touto témou absolútne nesúvisí.

Čo je na tom zle? No predsa to že ani najväčšia autorita na svete ktorá v podstate zastupuje Boha a Ježiša Krista tak nekoná. Ako je možné že medzi najväčšie miesta sa dostanú ľudia ktorý majú nečistú minulosť, majú chuť pretiahnúť malé deti...? Veď ten váš kresťanský Boh nevie nejak zakročiť??? Nevadí mu že v jeho mene sa konajú rôzne svinstvá? Nevadí mu že ľudia kvôli jeho nasledovníkom hádžu vinu na celú cirkev?

A ešte na záver priložím citát, uhádnete kto je autor?
Zdá sa mi že idea osobného boha je antropologický koncept, ktorý nemôžem brať vážne. Takisto si neviem predstaviť nejakú vôľu alebo cieľ mimo ľudskej sféry... Veda bola obvinená z podrývania morálky, ale toto obvinenie je nespravodlivé. Ľudské etické správanie by malo byť založené na pochopení, vzdelaní a sociálnych väzbách a potrebách; žiadny náboženský základ nie je potrebný. Človek by na tom bol dosť biedne, keby musel byť ovládaný strachom z trestu a nádejou na odmenu po smrti.

Niekomu proste nestačí sa zmeriť s odpoveďou "lebo boh" a CHCE vedieť aká je skutočnosť.







_________________
Zostava: zobraziť
CPU Intel i5 4460 oc 3,40GHz
VGA Gigabyte GTX 960 2GB
RAM Kingston 8GB 1600MHz CL9
MB MSI H97 PC Mate
PSU Seasonic S12II 620W
HDD Seagate Barracuda 7200.12 2TB
CASE Bitfenix Merc Beta
OS Windows 8.1 Pro
PHONE Oneplus 3
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.12.08
Prihlásený: 30.04.24
Príspevky: 18727
Témy: 181
Bydlisko: Slovenský G...
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:02

ktovie, čo by sa stalo ak by boli všetci ľudia spokojný s tvrdením že za všetko čo sa deje môže boh a nikdy by sa nikto na nič nepýtal a nikdy by nikto nič nezisťoval... vedci boli hrozbou pre cirkev lebo to v čo ľudia verili že zapríčinil boh, nakoniec veda vedela racionálne vysvetliť a sila cirkvi klesala... áno raz sa ľudstvu podarí zistiť a pochopiť podstatu vesmíru... možno vesmír ako je teoreticky nekonečný tak aj nekonečne dlho existuje a veľký tresk je len jeden z mnohých.. to nikto nevie... a prečo boh čakal miliardy rokov a zrazu si povedal že vytvorí vesmír? a potom čakal ďalších 9 miliár rokov aby vytvoril slnečnú sústavu, potom čakal Ďalšie miliardy rokov aby vytvoril neinteligentné dynosaury aby ich vyhubil a aby čakal ďalšie milióny rokov aby vytvoril ľudstvo, ktorému až pred 3000 rokmi zoslal oznámenie o sebe že existuje a že v neho máme veriť a uctievať ho, aj to len jednému človeku? nieje divné že všetky náboženstvá vznikli v časoch keď veda bola v plienkach a aj základné fyzikálne javy sa pripisovali nadprirodzeným bytostiam? a dnešné náboženstvá vznikajú len na základe pôdodných? vľetko je to len kvôli strachu zo smrti a bohužiaľ kvôli malej inteligencii ľudstva na pochopenie fyzikálnych javov, čo sa však časom bude meniť...

Netvrdím že boh neexistuje... nikto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť že existuje/neexistuje... ale prečoby mala existovať iba jediná možnosť a to tá že to vytvoril Boh? koľko % z fungovania vesmíru sme zatiaľ ako ľudstvo pochopili? 0.0005%? Stále je čo objavovať a vždy bude kým ľudstvo nevymrie.. teórie o vzniku sveta sú rôzne, že ju stvoril boh je jedna z nich... stále je to len teória... na základe knihy, ktorú niekto napísal... nič viac nič menej.. každopádne my, naša generácia odpoveď nenájde... ale za to, že sa o to niektorý ľudia pokúšaju a nezmieria sa s tým že ,,lebo Boh" a v podstate pátraním po pravde chcú vyvrátiť teóriu boha, tak majú ísť do pekla a byť zatratený? potom boh nieje tak milostivý a milosrdný ako káže biblia







_________________
ASUS PRIME B550M-A, AMD Ryzen 5 5600, SilentiumPC Fera 3, 2x8GB DDR4 G.SKILL 2x8 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 Trident Z RGB, ASUS Dual RX 6650 XT, Fractal Define Mini C TG, Samsung EVO 970 1TB NVMe, Logitech G305, Logitech K360, iPhone 12 Mini
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 10.01.11
Prihlásený: 06.06.22
Príspevky: 1079
Témy: 36
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:30

Zaujímavý článok o tom kto má na svedomí najviac vrážd a úmrtí v Biblii http://www.osel.cz/index.php?clanek=7240
Je ten Boh milosrdný? No ani veľmi nie :)







_________________
Zostava: zobraziť
CPU Intel i5 4460 oc 3,40GHz
VGA Gigabyte GTX 960 2GB
RAM Kingston 8GB 1600MHz CL9
MB MSI H97 PC Mate
PSU Seasonic S12II 620W
HDD Seagate Barracuda 7200.12 2TB
CASE Bitfenix Merc Beta
OS Windows 8.1 Pro
PHONE Oneplus 3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:35

Evolucnej teorii ani ja neverim tak ako nam ju podavaju, je tiez dost nerealna. Vacsina ludi asi musi verit v nieco, niekto si to oznaci ako boh, niekto ako ufo atd kazdy inac. :D
Ale popravde existencia mimozemstanov je podstatne pravdepodobnejsia ako existencia boha no napriek tomu ked niekto povie, ze veri na "ufo" tak ho pokladaju za divneho pritom verit blabolam z kostola je uplne v poriadku.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:42

mirom, ktorá časť na evolučnej teórii ti nesedí?







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:52

Celkovo mi nepride moc realne, ze by z jednobunkovych organizmov mohlo vzniknut vsetko toto. Myslim, ze sme sa my dvaja na tuto temu uz kedysi aj bavili.
Evolucna teoria tiez nieje v podstate nicim podlozena a su to len dohady. Napriklad taky krokodil je uz par tisic rokov stejny, preco sa nezmenil?
Urcite zmeny su mozne napriklad ked sa tvorovi zlepsia podmienky tak moze mat slabsiu stavbu tela alebo byt mensi lebo to proste nepotrebuje ale nejake velke zmeny sa mi nepozdavaju.
Nechcem tvrdit, ze je to cele nezmysel ale su urcite veci ktorym no nie ze verim ale priklanam sa k nim (boh to nieje) viac aku ku evolucii.
Prakticky nevieme absolutne nic o vesmire a o tom ako vznikaju anorganicke veci vo vesmire, nie to este zive bytosti. Preco prave ludia su inteligentni? Preco sa aj iny tvor nedostal na podobnu uroven?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 19:59

POzri si pod lampou celkom pekna cast bola tomuto venovana. Evolucia je vlastne mutacia buniek, ktorou ziskas vyhodu (napriklad zirafa s dlhsim krkom sa dostala k potrave lahsie tym padom mala viac casu na mnozenie).
Kazdopadne evolucia je dlhodoba a krokodil sa zmenil, ved neexistuje jeden druh.







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 20:06

Inteligencia je dosť relatívna vec. Ak si pozrieš najnovšie výskumy, prichádzajú k zaujímavým zisteniam. Napr že morálne správanie sa objavuje rovnako aj u primátov. Že rastliny majú istú formu komunikácie/výmenu informácií a dokážu sa vďaka tomu lepšie adaptovať napr na škodlivé vplyvy (ochorenia napr). Atď... Čiže to, že len človek je inteligentný, je veľmi arogantné tvrdenie a dosť súvisí aj s kresťanstvom, ktoré tvrdí, že človek je hlavou tvorstva, že jediný má dušu a podobné nezmysly. Všetky ostatné organizmy boli stvorené pre človeka, ktorý si s nimi môže nakladať podľa ľubovôle........
Všetky výskumy dokazujú, že aj zvieratá sú inteligentné, akurát človek im len častokrát nerozumie. Však si vezmi už len mačky ako bežný príklad.. Koľko ľudí tvrdí, že sú falošné? :lol: To je tak donebavolajúca kravina, až to bolí. Nedokážu pochopiť, že mačka nie je svorkové zviera ako pes, má iné hodnoty, iný režim, iné zvyky atď... To, že nerozumieme zvieratám, neznamená, že sú sprosté. Majú city, inteligenciu, myšlienky, morálku atď...

Okrem toho, teória podložená je a takisto existujú aj najrôznejšie dôkazy... Stavba tela, DNA atď... A robili sa aj najrôznejšie pokusy, napríklad plemená psov je dobrý príklad. Za aký krátky čas sa podarilo vytvoriť neskutočne rozmanité plemená? Od vyslovene trpasličích až po dogy a podobné... A to sa bavíme o VEĽMI krátkej dobe (hovoríme o desiatkach rokov). Prirodzená evolúcia (teda bez vplyvu človeka) mala na to omnoho dlhší čas.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 10.01.11
Prihlásený: 06.06.22
Príspevky: 1079
Témy: 36
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 20:10

Mirom
No práveže dôkazy na evolúciu máš aj okolo teba, napríklad domestifikácia zvierat, čiže to sú napríklad hospodárske zvieratá ktoré sme my ľudia chovali v umelých podmienkach a dokázali sme aby boli vhodnejšie na mäso, mlieko... Bez evolúcie by toto nebolo možné.
Čo sa týka konkrétne krokodíla, tak som dávnejšie čítal článok o tom že je to zviera ktoré je nemenné milióny rokov pretože sa meniť už nemusí, vo vývoji má takmer dokonalú stavbu tela a asi to aj súvisí s tým že v prírode ich nič neloví.
Pokúsim sa nájsť ten článok
//Takže tu je http://invivomagazin.sk/mytus-nemennosti-zivych-fosiii_64.htm
Vidím že Walther ma predbehol a dal príklad psy :) Naozaj dobrý príklad, to je fakt samo o sebe zaujímavé...







_________________
Zostava: zobraziť
CPU Intel i5 4460 oc 3,40GHz
VGA Gigabyte GTX 960 2GB
RAM Kingston 8GB 1600MHz CL9
MB MSI H97 PC Mate
PSU Seasonic S12II 620W
HDD Seagate Barracuda 7200.12 2TB
CASE Bitfenix Merc Beta
OS Windows 8.1 Pro
PHONE Oneplus 3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 10.01.2015 20:16

walther http://www.zo.utexas.edu/faculty/antisense/tree.pdf :)







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 01.06.12
Prihlásený: 13.11.17
Príspevky: 2680
Témy: 50
Bydlisko: Presov
Príspevok Napísal autor témyOffline : 10.01.2015 21:31

Mego píše:
20niceboy20 píše:


No tie zvyky a tradicie.
Priklad od nas z domu.
Je nedela.nemoze sa buchat,trieskat,pracovat,rubat drevo.ist na ryby!!!,umyvat auto,upratovat doma abla bla

Ale moze sa zametat,napr.vonku chodnik.varit co je v podstate tiez cinnost.no kto toto vymyslel. asi ako komu padlo.


No vidíš a to sú presne tie staré veci z minulosti, ktoré sa ani mne nepáčia. Na druhej strane, židia za toto kameňovali. Stačilo, že si porušil sabat a bol si v prdeli.
Keby však tvoji rodičia aspoň niekedy v živote videli knihu zvanú katechizmus katolíckej cirkvi, tak by určite vedeli, čo v nedeľu robiť môžu a čo nemôžu... A takto to určite nie je, ako hovoríš, aj keď si to možno tvoji rodičia myslia.

// Spojený príspevok 10 Jan 2015, 17:31


bacha,nie rodicia ale svokrovci.moji rodicia su presny opak,cize pohodicka
Daron píše:

Ja si to predstavujem tak, ako vztah. Nieco davas a nieco beries. Vacsina ludi ale chce len brat a nic nedavat, tak si z nabozenstva beru len to, co im pasuje.
Ked raz ten boh vyzauduje nejake ustupky z tvojej strany, tak by si ich mal dodrziavat. O com je inak tvoja viera?



To áno, ale problém je v tom, že ľudia majú od jakživa sklony k hriechu. Ani tak nie je dôležité ako to napokon dopadne, ale dôležitá je cesta. Človek by mal dodržiavať ústupky, to áno, ale potom by sme boli svätci. Máme sa však o to aj tak snažiť







_________________
Cpu:i7-4770k@4,4ghz-1,4V Cpu cooler:Noctua NH-D14+Coollaboratory Liquid Ultra MB:Msi Mpower-Z87 Ram:Corsair Vengeance 16gb 1600mhz low profile Gpu:Evga GTX 780 SC ACX @1350mhz/6600mhz-1,25V/ 3gb :Gpu Cooler:Alpenfone Peter+2x Noctua FLX 14cm@600rpm Case:Zalman Z11 with 6x Gelid Silent 12@600rpm Fan Regulator: Zalman ZM-MFC1 Plus black Psu:Enermax Modu87+Gold 600w SSD:Samsung SSD840 120gb Basic HDD:Western Digital blue 1TB 64MB Cache Monitor::LG-21,5 inch-1920x1080 System:Windows 7 ultimate 64bit
Mobil:Lenovo vibe P1 Gold
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 9:27

Ked uz tu vznikla plodna debata o evolucii, tak sem prihodim pohlad americkych kreacionistov: http://www.conservapedia.com/Counterexa ... _Evolution celkom dobra stranka ak sa chcete zasmiat su tam aj vtipne clanky na ine temy (vyvracaju teorie ze svet je stary viac ako 6000 rokov, evoluciu, globalne oteplovanie a dokonca aj relativitu :D, najviac som sa zasmial na clanku "Counterexamples to the Bible").. ak ti ludia toto tlacia svojim detom do hlavy od narodenia tak sa ani necudujem preco tomu tie deti veria...







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 12:09

nBXXL dokonca sa to snazia pretlacit do skol ako alternativu k evolucii ...







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 29.10.07
Prihlásený: 27.10.23
Príspevky: 1395
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 12:14

Problem evolucie je napriklad neredukovatelna zlozitost... a ze sa v prirode taketo pripady nachadzaju je nesporne. Evolucia ich vysvetlit nevie (aspon pokial moje vedomosti siahaju).

Dnes uz nikto (snad okrem nejakych extremnych ....) nespochybnuje ze evolucia v istej forme funguje, lebo ved dokazov je na mraky (hlavne na ostrovoch). Ale evolucia je natolko komplexny pojem, ze nie je mozne jednoducho povedat ano/nie. Mozeme sa bavit o tzv mikroevolucii (resp. rychlej evolucii), ktoru je mozne vidiet uz na spominanych ostrovoch a je to dokonale popisany jav.. .alebo sa mozeme bavit o makroevolucii, tzv medzidruhovej, pri ktorej uz zacinaju problemy. Je to na dlhu debatu, ktora nema vyznam ak si vsetci ucastnici nenastuduju aspon zakladne pojmy.

EDIT: Psov by som ako priklad neuvadzal, lebo nahravaju kreacionistom ;) Tie plemena nevznikli evolucne, ale nasim riadenym zasahom ;) Ak chapete kam tym mierim







_________________
PC: OS: Windows 11 (64bit) CPU: AMD Ryzen 5 3600 GPU: ASUS TUF RTX3060Ti 8GB RAM: 16GB DDR4-3200MHz Kingston Fury MB: ASUS TUF Gaming B550M WIFI SSD: 1000GB PCIe M.2 NVME
Mobil: Xiaomi POCO F2 PRO
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 12:54

neredukovatelna zlozitost == tvrdenie ze nieco je tak komplexne, ze sa to nemohlo vyvinut same od seba skladanim z jednoduchsich casti, resp. ze system, ktory je neredukovatelne zlozity, by v nekompletnom stave nemal sancu prezit prirodzeny vyber (natural selection).... pritom ku vsetkym kreacionistami spomenutym prikladom takejto neredukovatelnej zlozitosti boli najdene evolucne teorie...

netreba zabudat, ze darwinova evolucna teoria v povodnom zneni nevravela nic o sposobe, akym sa organizmi vyvijaju..., bola cisto o tom, ze v kazdej generacii sa narodi viac potomkov, ktori sa navzajom lisia, a v konecnom dosledku ti co preziju zachovavaju "svoje dedicstvo" dalej.... az o niekolko rokov neskor prisiel mendel so svojou genetikou a potom prisli teorie o genetickych mutaciach apod...

ak veris mikroevolucii, tak nemas preco neverit makroevolucii..., makroevolucia je v principe len suhra mikroevolucie a "butterfly effect"-u na masivnej skale... zacnes pozorovat lubovolny zivy organizmus, pockas miliony rokov, a potom zrazu sa pozries ako to vyzeralo volakedy a zistis ze odvtedy ti pribudlo X novych druhov ktore sa lisia v drobnostiach..., je velmi pravdepodobne, ze tak ako dnes sa slachtia psi (slachtenie je v podstate len urychlena evolucia), a vznikaju rozni krizenci, ze tak postupne vznikali ludia s roznymi odtienmi farby vlasov, oci apod.., ten isty princip len na ovela vacsej skale... akurat tym, ze nemame dostatok udajov o tom, ako vyzeral svet pred milionmi rokov tak tazko dokazeme, ze volakedy skutocne ludia mali len jednu farbu vlasov / oci....







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 12:55

GoodWill, všetko sa dá prekrútiť...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veda vs Viera

Registrovaný: 29.10.07
Prihlásený: 27.10.23
Príspevky: 1395
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2015 14:57

Ano, vsetko sa da prekrutit... a suhlasim s XXL v tom, ze internet je plny pripadov, kde ked niekto vytiahne konkretny priklad "neredukovatelnej" zlozitosti, tak ho argumentacne ubiju, pretoze mu ukazu ze jeho priklad nie je neredukovatelny :)
Lenze ja sa o tom chcem bavit seriozne, cize zobrat skutocne neredukovatelne zlozity mechanizmus... a nejde ani tak o prirodzeny vyber ze by pri nekompletnosti organizmus zahybul, lebo to je nelogicky/opacny postoj. Problem totiz nie je v tom, ze ak jednu z (napr) 3 casti odoberieme, tak celok prestane fungovat a organizmus zahynie, ale v tom, ze 3 samostatne casti sa nemaju jedna bez druhej dovod vyvinut, lebo nedavaju ziadnu pridanu hodnotu.
Mozeme sa bavit o tom, ze sa oko vyvijalo postupne a aj ked neposkytovalo hned zrak, tak davalo evolucnu vyhodu aspon v citlivosti na svetlo, ale sotva sa budeme bavit o tom, ze sa vyvinul stator elektromotora, ktory je bunke nanic... a potom niekedy sa k statoru pridal rotor a aby to nestacilo, tak este aj vrtula (bicik). Mozeme pri troche fantazie predpokladat ze bicik sa vyvinul povodne na pohyba casom zdegeneroval na "nepohyblivy" a zakruteny, ale ako sa z bezneho zdroja pohybu (sval, alebo alternativa) stal stator+rotor mi do hlavy nejde.







_________________
PC: OS: Windows 11 (64bit) CPU: AMD Ryzen 5 3600 GPU: ASUS TUF RTX3060Ti 8GB RAM: 16GB DDR4-3200MHz Kingston Fury MB: ASUS TUF Gaming B550M WIFI SSD: 1000GB PCIe M.2 NVME
Mobil: Xiaomi POCO F2 PRO
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 13.01.2015 12:31

No konecne niekto kto chape co myslim, ani podla mna to nieje tak jednoznacne s evoluciou.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 541 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 19 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Panasonic viera problem s prepojenim

v TV

7

1978

08.07.2008 23:21

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Youtube na Panasonic Viera 2010

v TV

11

1159

09.11.2015 20:03

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 50" 3D Plazma Panasonic Viera

v Ostatné

0

376

19.06.2012 20:00

Deimos Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. drziak na stenu pre Plazma Panasonic Viera TH-37PX80EA

v Ostatné

0

2118

28.07.2010 22:43

alkex Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Plazma 42" Panasonic Viera TH-42PX80EA - 250 EUR

v Predám

2

1096

04.07.2012 13:06

Deimos Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra