[ Príspevkov: 131 ] 1, 2, 3, 4, 5
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37 | 37
Bydlisko: UK, London
NapísalOffline : 31.01.2006 4:03 | Svedsky model

nedavno som v jednom nemenovanom casopise narazil na clanok ktory si myslim ze je neskutocne zaujimavy a myslim ze by malo citat co najviac ludi


V ostatnej dobe sa akosi často objavujú v ústach niektorých slovenských politikov ódy na takzvaný švédsky model, a dokonca tendencie na zavedenie podobného experimentu na Slovensku. Žijem vo Švédsku ôsmy rok, a tak na vlasnej koži zažívam, ako tento model (ne)funguje v praxi, som svedkom jeho pomalej, ale istej degenerácie a tento môj príspevok má byť veľmi dôrazným varovaním pred akýmikoľvek experimentmi typu Made in Sweden.

Švédsko bolo ešte v polovici 19. storočia veľmi chudobnou krajinou s takmer hladujúcim obyvateľstvom, neobmedzenou mocou kráľa a šľachty a obrovskou emigráciou – do prvej svetovej vojny sa najmä do USA vysťahovalo okolo milióna Švédov.

Rýchla industrializácia, ktorá nastala v druhej polovici 19. storočia, priniesla systém slobodného trhu a krajina začala postupne bohatnúť. Vďaka obchodu so zbraňami (a Nemeckom garantovanej neutralite) krajina zbohatla na oboch vojnách a povojnová koaličná vláda Tageho Erlandera vybudovala zo Švédska blahobytnú krajinu s tretím najvyšším životným štandardom na svete. Výrazne exportná a vysoko konkurencieschopná ekonomika bola zameraná najmä na produkciu s vysokou pridanou hodnotou – na elektroniku, strojárske výrobky, farmaceutiká, chémiu.

O takzvanom švédskom modeli sa začalo hovoriť koncom šesťdesiatych rokov, keď sociálnodemokratickú vládu zostavil Olof Palme, eurokomunista a romantický rojko, ktorý sa pokúšal spraviť zo Švédska najcivilizovanejšiu krajinu sveta. Hlavným volebným heslom socialistov bolo „istota a starostlivosť“ a blahobyt pre každého.

Základom boli tri piliere

1. Prerozdeľovanie


Jeho podstatou bolo odobratie pracujúcim čo najviac peňazí v podobe daní a po ich prehnaní cez štátny rozpočet ich čiastočné navrátenie v podobe sociálnych dávok, prídavkov na deti, na bývanie a podobne. Takto vznikol falošný dojem, že štát čosi dáva, ale najmä u menej inteligentných voličov zabral. Prekvapivo málokto je schopný pochopiť, že štát v prvom rade pracujúcim berie a až potom môže niečo dávať. Táto fikcia zabrala a dodnes je hlavným volebným argumentom ľavice to, že pravica pripraví ľud o jeho sociálne dávky.

2. Rovnostárstvo

Romantická predstava o rovnosti ľudí sa stala ďalšou volebnou vábničkou a jednou z hlavných dogiem švédskeho modelu. Problém bol v tom, že ľudia si rovní nie sú, a ak, tak nanajvýš v tom, že patria k rovnakému biologickému druhu, celá evolúcia smeruje k diverzite, a nie k rovnosti. Socialisti však jednoducho nariadili, že všetci si rovní budú a hotovo.

Začala sa tvrdo presadzovať téza, že všetky povolania sú rovnako dôležité a všetci majú rovnaký žalúdok. Zaviedol sa diskriminačný, progresívny systém zdaňovania a umelá egalizácia platov. Každý nadpriemer je ešte i dnes dôsledne a tvrdo ekonomicky trestaný. Presadzuje sa téza, že nezamestnaní, nezamestnateľní a dlhodobo práceneschopní majú nárok na rovnakú životnú úroveň ako pracujúci.

3. Indoktrinácia

Socialisti masívne infiltrovali tlač a školstvo, aby mohli premývať mozgy celému národu – od kolísky po hrob. Máloktorý učiteľ či novinár nie je presvedčený socialista. Nenávisť voči USA a kapitalizmu sa vštepuje deťom od plienok. Akékoľvek pravicové názory bývajú hneď označené za fašistické a rasistické. Multikulturalizmus a integrácia navzájom úplne nekompatibilných kultúr útočí permanentne na občana zo všetkých médií. Integračná politika je hlavnou témou na obrazovke i v tlači, i keď s biednym účinkom v praxi.

Výsledok prišiel v 80. rokoch

Prvou obeťou, ktorá vykrvácala na oltári ideológie, bolo švédske školstvo. Do krajnosti dovedený princíp rovnosti, ktorý pripomína Lysenkovu negáciu dedičnosti, zrušil v školách známkovanie ako škodlivé a odporujúce dogme o rovnosti. Učiteľ nemá šancu od detí čokoľvek vyžadovať, hodnotiť ich, ani ich hocijako motivovať.

Deťom chýba akákoľvek motivácia byť lepší než ostatní. Každé súťaženie je striktne zakázané – napríklad aj u nás dobre známe olympiády z prírodných vied a podobne. V prvom a druhom ročníku, pokiaľ dieťa dostane dobrého vyučujúceho, tento systém pôsobí na prvý pohľad sympaticky, nestresujúco, ale vo vyšších ročníkoch sa jeho nedostatky odhalia v plnej nahote.

Za Palmeho bol zavedený systém takzvaných gymnázií, ktoré však s gymnáziami v európskom zmysle nemajú nič spoločné – sú to hybridy učňoviek a stredných škôl, kde sa pod jednou strechou učia kaderníčky, automechanici, študenti prírodovedných a humanitných odborov – a všetci (!) získajú kvalifikáciu na vysokoškolské štúdium. Všetci si predsa musia byť rovní. Alebo, keď to nie je možné, aspoň musia mať ten pocit.

Kritériá sú nastavené tak, aby strednú školu urobil každý, čo znamená, že úroveň sa prispôsobila najslabším študenom. Pokiaľ je niekto neúspešný na strednej škole, čakajú ho veľkolepé sociálne dávky.

Dnes švédske základné školy produkujú až 30 percent čiastočných alebo úplných analfabetov – osôb, ktoré nie sú schopné ani prečítať si noviny. Krajina má veľmi málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí (19 percent).

Ekonomické dôsledky

Neradostné dôsledky experimentu postihli aj ekonomiku: Obrovské progresívne daňové zaťaženie na jednej strane a grandiózne sociálne dávky na strane druhej, viedli k prakticky úplnej likvidácii drobných remeselníkov a živnostníkov a vyprodukovali masu sociálne závislých, poberajúcich nejakú formu sociálnych dávok.

V súčasnosti je tu stále asi 20 percent občanov na nejakej forme podpory, z toho 15 percent je dlhodobo práceneschopných. Zrazu bolo menej tých, čo vo forme daní plnia štátnu kasu a viac tých, čo sú na ňu odkázaní. Ďalej sa zvyšovali sa dane aďalej klesala motivácia pracovať. Rástla armáda sociálne závislých, ktorí vo voľbách, samozrejme, podporovali socialistov.

Opäť sa zvyšovali dane, klesala motivácia a bohatí ľudia a podniky sa začali sťahovať do zahraničia, samozrejme i s kapitálom. Prehlboval sa deficit a opäť bol tlak na zvyšovanie daní. K tomu všetkému ešte treba pripočítať nezamestnateľných analfabetov, ktorých produkuje švédsky školský systém a desaťtisíce afričanov a orientálcov, nepoužiteľných v industriálnej spoločnosti, ktorí sem prúdia bez akejkoľvek selekcie (veď sme si rovní) a po celé generácie sú odkázaní na podporu.

Tento jav najlepšie opisuje terminus technicus pozitívna spätná väzba. Produktivita začala prudko klesať a výdavky rozpočtu prudko stúpať bez akýchkoľvek medzí. Švédske podniky väčšinou riadia, alebo aspoň do ich chodu podstatne zasahujú, všemocné odbory, pričom jedinou možnosťou, ako sa ich zbaviť, je presťahovať podnik do zahraničia.

V skutočnosti je „outsourcing“ obrovským problémom súčasnej švédskej ekonomiky. Takmer každý týždeň sa možno dočítať v tlači o sťahovaní nejakého podniku alebo prevádzky do nových krajín Európskej únie.

Systém sa začal masívne rúcať v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Jednoducho už nebolo dosť tých, čo by platili dane. Podniky, ktoré ostali, stratili konkurencieschopnosť pre vysoké náklady spôsobené daňovým zaťažením. Kapitál sa sťahoval do iných štátov s priaznivejším daňovým prostredím a investície neprichádzali (veď kto by išiel podnikať za švédske dane).

Bolo nevyhnutné devalvovať menu. Nastala séria devalvácií, začala stúpať nezamestnanosť a ekonomika začala klesať. Blahobyt končil – pre pracujúcich i pre tých, ktorí nepracujú. Po tragickom konci, ktorý stihol Olofa Palmeho, zvíťazila pravica (vládu zostavoval Carl Bildt), ktorá musela nutne zaviesť silne reštriktívne opatrenia, čo jej však, pochopiteľne, prinieslo stratu popularity.

V roku 1994 zvíťazila opäť sociálna demokracia, ktorá zlízala smotanu z Bildtových reforiem. Vláda Görana Perssona je síce pragmatickejšia, ale stále postihnutá ideológiou, obsesiou starať sa o ľudí, pretože oni by to sami nevedeli, a rozhodovať o tom, ako majú míňať ich vlastné peniaze. (Jedna z vládnych strán má v programe zavedenie občianskeho platu – rovnakého platu pre všetkých. Našťastie nemá viac ako 5 % preferencií, všade inde by však takýto volebný program pokladali skôr za diagnózu.)

Súčasnosť

Vdaka pravicovým reformám sa podarilo prepad zastaviť, ale v rokoch 2001–2002 sa začal zasa. Dnes má Švédsko jeden z najnižších HDP v starej EU (nižší HDP má len Španielsko, Portugalsko a Grécko), približne 20 percent obyvateľstva je stále na nejakej forme sociálnej podpory – väčšina ako dlhodobo práceneschopní – zdravotníctvo je v štádiu kolapsu (na operácie sa čaká mesiace až roky, stomatologická starostlivosť je taká drahá, že si ju mnoho občanov nemôže vôbec dovoliť), je to krajina s najťažšie dostupným bývaním pre mladé rodiny v „starej“ EU, životná úroveň klesla z tretieho miesta na devätnáste a Švédsko je, v podstate opäť, v rámci Západu chudobná krajina, ktorá jasne ukazuje, kadiaľ cesta nevedie.

Švédsky model, a do istej miery aj všetky európske socialistické modely, vyprodukovali novú triedu ľudí – parazitov. Triedu, ktorá sa vyznačuje tým, že stratila schopnosť sa o seba postarať a nemá najmenšiu motiváciu sa to naučiť. Vie len jediné: ako využiť systém a má nepríjemnú vlastnosť: expandovať.

Jedným dychom si však dovolím koštatovať, že na vine nie sú ľudia, ktorí systém zneužívajú. Tí robia len to, čo im systém umožňuje. Na vine je samotný systém, ktorý treba od základu zmeniť. Problém je, že pre to nie je dostatočná politická vôľa, štátna kasa však neúprosne a podľa zákonov matematiky vysychá. Tohoročné voľby ukážu, či si švédska spoločnosť zachovala ešte nejakú samočistiacu schopnosť.

Treba si uvedomiť, že socialistické a sociálnodemokratické strany, ktoré vznikali v 19. storočí ako typické strany zamestnancov brániacich svoje práva, zmenili vývojom v eurorealite svoj charakter a stali sa stranami parazitov.

Stranami pracujúcich sú teraz strany stredopravé.

Autor: Pavol Zlatoidský

Článok vyšiel v časopise .týždeň 4/2006, autor je chemik - výskumník, pracuje vo Švédsku


_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.01.06
Prihlásený: 06.05.06
Príspevky: 164
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 31.01.2006 17:56 | Svedsky model

Nehovorím že všetko bolo zle , alebo dobré. Ale napríklad naše socialistické školstvo produkovalo všestranne rozhľadených ľudí, ba v priemere si dovoľujem tvrdiť ,že bolo lepšie ako v najvyspelejších západných štátov.Nie jedna zahranična delegácia obdivovala naše školstvo. Veď sa pozrite na tie filmi kde su ukazované predmestké školy, čo sa tam deje veď učiteľ aby chodil do práce najmenej s brokovnicou, ale to su extrémi ktoré prenikli už aj k nám. Pozrite sa ako dnes vyzerajú školy. Potrhané ploty, všade špina no proste hanba. O úcte k učiteľovy už ani nehovorím, ten sa stal vazalom obecného úradu, dnešná prax, dáš prejsť môjmu synovy, ale si daj výpoveď.
A o produkovani parazitov by som radšej pomlčal úplne. Každý zdravý občan musel chodiť do školy, alebo byť zamestnaný, tak ako parazitoval? Naproti tomu dnes môže človek parazitovať ako sa mu zachce.
Nakoniec sa chcem opýtať ,žijete tu na Slovensku alebo na Marse.
Ak tu tak si dávajte veľký pozor, lebo tí najpriebojnejší čo boli za socializmu vraj brzdeny Vám dnes bez mihnutia oka ukradnú aj stoličku s pod zatku.
Bruce


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 31.01.2006 17:59 | Svedsky model

no tento článok rozhodne nie je objektivny.. jeho autor je jednoznacne anti-socialneho presvedcenia.. cele to je iba o tom aky je socialny system zly.. osobne sa mi nechce verit tomu ze by Svedse skolstvo bolo v takom kritickom stave ako tu ten lovek opisuje, nakolko je vseobecne zname (z rozny europskych vyskumov) ze skandinavske skolstvo ma vysoku uroven..
co sa tyka HDP je Svedsko zhruba v strede v medzirocnom raste HDP co sa tyka clenskych krajin EU.. ale ak mam pravdu povedat tieto merania HDP nehovoria celkom o zivotnej urovni.. v tom istom merani ma Slovensko asi 3x vacsie HDP ako Svedsko a sme pri tom najchudobnejsia krajina EU 25..
co sa tych dani tyka, su tam fakt vysoke dane ale aj vysoke platy.. system je nastaveny na socialne zabezpecenie, preto potrebuje aby bola statna kasa plna.. je pravda ze sa im to vypomstilo obrovskou nezamestnanostou..
moj nazor je preto asi taky, ze treba viest socialno-demokraticku vladu.. nas system (kapitalisticky) neposkytuje ziadne socialne zabezpecenie a prinasa obrovske rozdiely zivotnej urovne.. stredna trieda sa prepada do oblasti chudoby a bohatny bohatnu este viac..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
NapísalOffline : 31.01.2006 19:28 | Svedsky model

velmi velmi zaujaty clanok... pisat cisto subjektivne a zaujato nie je umenie, ale pisat pravdivo ano... a pravdivy tento clanok nie je


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37 | 37
Bydlisko: UK, London
Napísal autor témyOffline : 01.02.2006 0:12 | Svedsky model

Bruce píše:
ba v priemere si dovoľujem tvrdiť ,že bolo lepšie ako v najvyspelejších západných štátov

tak tato hlaska ma pobavila, nase skolstvo nebolo, nie je, a ani nebude lepsie ako tie zahranicne, je to system postaveny na teoretickom biflovani, system nastaveny pre uzku skupinu, vetsinou tych tupsich studentov, mame akurat vysoku kvantitu uciva no jeho kvalita je miziva, absolventi nasich skol su sice dobry teoretici ale na skutocnom trhu prace je ich uplatnenie nulove
Bruce píše:
Každý zdravý občan musel chodiť do školy, alebo byť zamestnaný, tak ako parazitoval

dalsi velmi popularny mytus, za prve sa nebavime o komunizme ale o socializme, za druhe to ked kazdy musi chodit do skoly alebo do prace je podla teba spravne? ked ta stat nuti co mas robit? za komunizmu sme boli parazyti vsetci, parazytovali sme sami na sebe a preto aj ten system padol
Bruce píše:
Ak tu tak si dávajte veľký pozor, lebo tí najpriebojnejší čo boli za socializmu vraj brzdeny Vám dnes bez mihnutia oka ukradnú aj stoličku s pod zatku

tak tak vsetkych brzdme, a nakoniec zabrzdine aj sami seba
si uvedom ze za komunizmu sa kradlo tiez, to ze sa kradne dnes nie je chyba systemu, je to chyba justicie, policie a v konecnom dosledku aj spolocnosti samotnej
komunizmus nas naucil vsetkych kradnut, kto neokrada rodinu okrada seba, ze? ale vdaka biede a neskutocnemu prerozdelovaniu nebolo pomaly co kradnut, a teraz ked sa uz zacal kumulovat kapital, je uz co kradnut, a my Leninove dietky to vyuzivame
p55p píše:
nakolko je vseobecne zname (z rozny europskych vyskumov) ze skandinavske skolstvo ma vysoku uroven

za prve nechci vediet moj nazor na tie Europske vyskumy, zriadovane niejakou byrokratickou autoritou formou dotaznikou, rozdanych studentom
za druhe o ziadnom takom vyskumke neviem, viem iba tolko ze vo svedsku sa ukazuje zlyhavanie spolocnosti, ludia zacinaju byt zavisly na vlade, socializmus je ako droga, vyzera sice pekne no zoziera nas, vlada ako poskytovatel spolocnosti sa ukazuje byt nefunkcna no ludom to nedochadza
p55p píše:
co sa tych dani tyka, su tam fakt vysoke dane ale aj vysoke platy.. system je nastaveny na socialne zabezpecenie, preto potrebuje aby bola statna kasa plna

prave tie vysoke dane rujnuju ekonomiku, ked si sikovny a mas viac penazi tak stat ta tresta tym ze ta zdani a tvoje peniaze da niekomu menej schopnemu, fakt uzasna filozofia
p55p píše:
nas system (kapitalisticky) neposkytuje ziadne socialne zabezpecenie a prinasa obrovske rozdiely zivotnej urovne.. stredna trieda sa prepada do oblasti chudoby a bohatny bohatnu este viac..

dalsi z dnes velmi popularnych mytov,
1. ty nazyvas krajinu zo 60% prerozdelovanim statu kapitalistickou? uz sa nedivim bludom ktore si napisal
2. preco by mal stat poskytovat socialne zabezpecenie?
3. cize socializmus podla teba posilnuje strednu vrstvu? preco je potom v USA najsilnejsia stredna vrstva na svete a je to vpodstate jeden z najnesocialistickejsich statov na svete?
Pette píše:
velmi velmi zaujaty clanok... pisat cisto subjektivne a zaujato nie je umenie, ale pisat pravdivo ano... a pravdivy tento clanok nie je
tak tak, ked nie su argumenty tak sa povie ze dotycna osoba je zaujata


_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Svedsky model

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10594
Témy: 65 | 65
Bydlisko: Košice
NapísalOffline : 01.02.2006 14:08 | Svedsky model

Ja tu nebudem písať o tom aký zaujatý je či nie je tento článok ...
Ja osobne nevidím v socializme nič pozitívne, aj keď mama mi tvrdí že vtedy bolo lepšie lebo teraz je väčšia korupcia či čo a tak ... ja sa síce do politiky nerozumiem, ale som rád že som v onom režime žil len chvíľu...


_________________
Site 1:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + Tectonic BMR satellites + Dayton SD215A sub
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2: intel Core i5 2500K + Gelid Tranquillo; 8GB DDR3; MSI Z68A-G45; Corsair Force 3 120GB; Fractal Arc Mini & 2x PureWings2 140; Superflower Golden King Platinum 550W; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + WireGuard tunnel to Site 1
Mobile: Xperia 5 II + 256GB microSD + WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 17:33 | Svedsky model

2 Tommy: odpoviem ti len velmi kratko..
1) Tvoj nazor na Europske vyskumi je negativny, no pritom sam musis vychadzat z nazorov inych (teda aj vyskumov).. Inak tieto vyskumi boli niekolkokrat zverejnene aj v TV..
2) socializmus je droga..
a) nepisal som o socializme ale o socialnej-demokracii, co je dost velky rozdiel..
b) vlada ako poskytovatel spolocnosti?? co to znamena?? vlada moze spolocnosti tak max nieco poskytovat, no nemoze poskytovat spolocnost.. ;)
3) vysoke dane rujnuju ekonomiku.. tak to si trochu na omyle.. ekonomika statu stoji do vysokej miery na daniach.. preco asi sa zvysuju dane..
4) ked si sikovny tak ta stat tresta vysokymi danami.. to nie je celkom pravda.. pripustam ze svedske dane su uz prehnane, ale na druhej strane existuje tzv. milionarska dan.. je to koli tomu aby nevznikali obrovske rozdieli v spolocnosti.. zober si do uvahy ako to funguje na Slovensku.. tu su dane tak nastavene ze ak mas priemerny plat tak platis vysoke dane a v oblasti vysokych zarobkov (uz od cca 70-80 000) sa dane podstatne znizuju.. logicky by malo platit viac zarobis viac prispejes do statneho rozpoctu.. no u nas (sposobene rovnou danou), to funguje tak ze vsetci platia rovnako (s narastajucim platom ti klesa danove zatazenie) a to sposobuje tieto rozdiely.. ak by to bolo podla teba, tak by sme sa vratili do doby otroctva (kam momentalne aj spejeme)..
5) kpitalizmus=hospodársky trhový systém, trhový mechanizmus s individuálnym podnikaním na báze súkromného podnikania.. najprv si ujasni pojmy a potom nieco pis..
6) preco by mal stat poskytovat socialne zabezpecenie?.. no na zaklade tohto sudim ze pochadzas z rodiny s financnym zabezpecenim.. no ale si uvedom, ze nie kazdemu mozu dat vstupny kapital do zivota rodicia!! pozri sa kolko sa dnes plati u lekara.. nedavno mi robili zuby a z povodnych 0sk (ked este nebolo spoplatnene zdravotnictvo) som musel zaplatit 1200sk.. socialne zabezpecenie je o tom aby si sa mal ako odrazit do zivota.. skus len tak z nicoho (napr. hned po skonceni skoly) ist k lekarovi.. ked mas ledva na prezitie (slovenske platy), tak asi tazko niekedy spoznas dobru zivotnu uroven..
7) systemu ktory je v USA sa hovori vykoristovatelsky.. je zalozeny na okradani inych statov.. preco si myslis ze USA je iniciatorom kazdej vojny.. robia si novodobe kolonie z krajin na ktorych sa da zarobit.. je tam kopec nevzdelanych ludi, ktori su zavisli na state.. a ako som si vsimol aj tam stupa nezamestnanost.. a porovnavat USA so Slovenskom je trosku prehnane, nemyslis..
8) socialny system je zamerany na najsirsiu vrstvu spolocnosti, tj. na strednu vrstvu..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 17:48 | Svedsky model

Co se týče školství, tak opravdu zahraniční delegace žasli nad našimi školami. Bylo to ale povrchové pozlátko. Protože taková výuka moderních dějin, občanská nauka, to byla jedna velká lež za druhou. Soudruzi učitelé předělávali, a to hromadně a ve velkém, dějiny, měnili historii, vykládali bláboly o SSSR a jeho bloku a o USA a jeho bloku. V západních Čechách žákům do očí tvrdili, že tuto část Čech neosvobodili američané, ale rusové za ně převlečení. Naše školství dalo tomuto národu ohromnou morální facku, zničili morálku celé jedné generaci - pozůstatky jsou velmi patrné i dnes.
Co se týče plné zaměstnanosti. Za komoušů se říkalo, že každý má právo na práci. To byl jeden velký blud a nesmysl. Nebylo žádné právo, ale povinnost. Kdo neměl v občance razítko příslušného Národního podniku, šel na tvrdo do vězení za příživnictví. Tato plná zaměstnanost nás ekonomicky a hospodářsky položila na lopatky. Protože na výrobek, který mohl dělat jeden pracovník, bylo zainteresováno např. zaměstnanců pět. Z tohoto a jiných důvodů byly pokřivené ceny a mzdy. Naše měna nemohla být konvertibilní, atd.
Mluvit se smělo pouze to, co schválila Strana. Dokonce vláda byla podřízena KSČ. To vyvolávalo velké problémy při uzavírání hospodářských smluv a obchodních smluv s normálními zeměmi, kde vláda nebyla podřízena žádné Straně.
Jsem jeden z těch, kdo za minulého režimu neohnul hřbet a věci nazýval správnými jmény. Strana se mi také odměňovala. Měl jsem svého dohližitele (stb), měl jsem své složky na vnitru, bylo mi zakázáno vykonávat své povolání a po montážích jsem dělal výkopové práce. byl mi odebrán pas. byl jsem mnohokrát zmlácen příslušníky VB za to, že existuji. Bylo by to dlouhé povídání.
prosím vás pěkně: Socialismus a jeho deriváty už néééééé!!!!!!


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 19:06 | Svedsky model

2 Ivo Masek: Nikto tu nehovori o tom aby sme sa vratili do minuleho rezimu.. urcite mal mnoho nevihod, no na druhej strane v sucastnosti v medzi tri najsilnejsie strany v CR patria aj KSCM a socialno-demokraticka CSSD..

aby som nepriviedol niekoho do omylu.. ja nezastavam komunistov!! moje presvedcenie je system v ktorom bude socialne zabezpecenie a demokracia v ich pravom zmysle a nie neake pseudosystemy..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 19:10 | Svedsky model

2 Tommy: meranie je sice z rokov 2000-2001 ale to nie je az tak davno aby sa to neako zasadne zmenilo:
The proportion who remained in education was highest in Sweden (95%)

http://europa.eu.int/rapid/pressRelease ... anguage=en


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 19:37 | Svedsky model

moje presvedcenie je system v ktorom bude socialne zabezpecenie a demokracia v ich pravom zmysle
Dubček tomu říkal "socialismus s lidskou tváří". To nebude nikdy fungovat. Na socialní zabezpečení "švédského" systému je potřeba hóóóódně moc peněz. kde je vzít? Z daní, jak jinak. Podnikatel, kterému se zvyšují dávky pro stát, odchází jinam, nebo končí. Zaměstnanec udělá to samé. Proč by měl makat od rána do večera, když vlastně maká pro jiné, nikoli pro sebe. Nakonec se nechá zachránit širokou socialní sítí. A státní dluhy rostou a rostou. A běda té generaci, která bude vyzvána k zúčtování a splacení.
každá socialní síť začíná s minimem. požadavky ale rostou a síť se rozšiřuje do obludných rozměrů. To, co v ČR předvádí a kam až to dovedla ČSSD, je otřesné. Za vlády ČSSD dosáhla ČR dluhu vyššího, než je jeden bilion korun. Dovede si to někdo vůbec představit? Slibují hory, doly. Rozhazují peníze po pytlích. A stále méně lidí hledá práci - proč by to dělali? Takoví cikáni žijí pouze ze socialních dávek. Jezdí si pro ně novými modely aut BMW, Mercedesy, apod. Mnozí si postavili rodinné domy. Do práce nikdo z nich nechodí.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.05
Príspevky: 10349
Témy: 206 | 206
Bydlisko: Semily
NapísalOffline : 01.02.2006 19:40 | Svedsky model

btw jen tak mimo téma,komu ty prachy vůbec dlužíme? :D
Tohle nějak nechápu.... :-)


_________________
CPU: Intel Core i7-8700K Cooler: Thermalright Turbo Right 360C AIO MB: ASUS ROG MAXIMUS XI GENE GPU: GAINWARD GeForce GTX 1080 Ti Phoenix RAM: HyperX 32GB DDR4 3200MHz CL16 FURY Black SSD1: Samsung 960 PRO 512GB SSD2: Samsung 960 EVO 1TB PSU: OCZ Fatal1ty 750W Case: Fractal Design Meshify C LCD: 35" AOC AG352UCG6 Repro: Creative Labs GigaWorks T3 Headphones: Sony WH-1000XM3 Keyb: RAPOO VPRO V700RGB Alloy Mouse: Logitech G700s OS: Windows 11 Enterprise TV: Philips 65OLED804 TAB: Samsung Galaxy TAB S7 Phone: Samsung Galaxy S22 Ultra NtB: Dell Latitude 5420 14.0”
Block list: Ivan-K, jurgiano, Max64, SKiLEX
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37 | 37
Bydlisko: UK, London
Napísal autor témyOffline : 01.02.2006 19:55 | Svedsky model

p55p píše:
no u nas (sposobene rovnou danou), to funguje tak ze vsetci platia rovnako

vies co tento vyrok si napis ku menu aby vsetci co budu citat tvoje prispevky vedeli s kym maju tu cest
19% z miliona je vzdy 10x viac ako 19% zo 100 000 cize bohaty aj tak do systemu prispievaju viac ako chudobny nehovoriac o tom ze z neho vyberaju vpodstate menej
proste ide o to ze ja ked si zalozim firmu ktora prosperuje, dava ludom zamestnanie, prospieva ekonomike atd... tak stat ma z ato potresta, vezme mi peniaze ktore da niejakym nezamestnanym alkoholikom, povalacom a degesom
sopcializmus znicil ekonomiku svedska, znicil komunisticky blok, a teraz likviduje vpodstate celu europu
robi z ludi neschopny poloidiotov zavislych na state cakajucich na statne davky, lavicove strany sa stali stranami nepracujucich, vznika iluzia ze stat dava, porusujuca zakladne pravidlo ze na to aby daval musi najpr brat


Naposledy upravil Tommy dňa 01.02.2006 20:00, celkovo upravené 2

_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 19:58 | Svedsky model

Luks:
Částečně bankám, které nejsou státní., zahraničním fondům, kteří se půjčováním živí a částečně vláda dluží nám, daňovým poplatníkům - v životě ty peníze neuvidíš. Navíc ještě ty, jako občan, financuješ dańové prázdniny pro zahraniční firmy, aby tu vůbec investovaly (po 5 letech ti zamávají a socdementi opět přispěchají z dalšími "pobídkovými" investicemi.)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 20:08 | Svedsky model

2 Tommy:
1) ludia co zarabaju nad 100 000/mesiac su vacsinou pravnicke osoby, takze z tych 19% odvedu do statnej kasy podstatne menej ako si myslis..
2) ide o to ye ked zarobis 10 000 a z toho odovzdas 1900sk do statnej kasy tak ti ostane 8100sk na zivobytie, zatial co zo 1 000 000 ti ostane 810 000 na zivobytie.. z tohto dovodu sa zavdza tzv. milionarska dan ktora je vissia ako tych 19% (bohuzial u nas bola zrusena).. hovori sa tomu prosocialny (tento pojem ti ocividne nic nehovori) system.. totizto nie kazdy ma potencial a podmienky zarabat tazke prachy..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 20:12 | Svedsky model

Předvedu skutečný případ z naší firmy:
ČSSD se rozhodla zvýšit porodné a zvýšit minimální mzdu. Druhé zvýšení má přijít v červnu letošního roku. To stojí nějakou tu miliardu. Ty nařízené mzdy musí platit majitel firmy (zvláštní svoboda v tržní ekonomice, viďte). kde na to má vzít? Takže k 1.dubnu nuceně odejde 30% zaměstnanců, aby ostatním mohl splnit nařízené dávky. Ti propuštění rozšíří řady nezaměstnaných, tedy se rozšíří socialní síť. další státní peníze. kdo to bude financovat? Zčásti rozšíření dluhu, zčásti to zaplatí majitelé firem. A stejný scénář se bude opakovat. Je to začarovaný kruh.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 20:14 | Svedsky model

Ivo Mašek píše:
..Takoví cikáni žijí pouze ze socialních dávek. Jezdí si pro ně novými modely aut BMW, Mercedesy, apod. Mnozí si postavili rodinné domy. Do práce nikdo z nich nechodí.
na jednej strane hovoris ze bolo zle ked ludia museli pracovat (minuly rezim) a na druhej sa ti nepaci, ze cigani parazituju na tvojich daniach..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 20:27 | Svedsky model

p55p píše:
na jednej strane hovoris ze bolo zle ked ludia museli pracovat (minuly rezim) a na druhej sa ti nepaci, ze cigani parazituju na tvojich daniach..

No moment. Za minulého režimu museli všichni mít povinně razítko od zaměstnavatele v občance. Mnozí z nich do práce pouze docházeli. Ale plat dostat museli a to takový plat, který stanovoval stát. Byly platové stropy.
Tito "také pracující" byli jako první vůbec po revoluci propuštěni, protože co s nimi? Nikdo netušil, že přijdou soc-dem a budou jim dávat dávky, které vlastně motivují k NEpracování. To jsou ty pokřivené socialní jistoty od levicových vlád.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.01.06
Prihlásený: 06.05.06
Príspevky: 164
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 01.02.2006 20:33 | Svedsky model

Tommy môžeš zverejniť koľko si mal rokov v 1989. Ja som mal 31, zarobil som 3500 korún, nájom za byt bol 500 korun a mlieko stálo plnotučné 2 koruny. Dnes zarobím 12000 a za byt platím 6000 a plnotučné mlieko stoji 30 korún. Tak si to porovnaj. A to sú tu platy na východe bežné okolo 9000 !!!
Komunizmus nikdy neexistoval v žiadnom štáte na zemi.
A vraj štát nútil kto ma čo robiť!!! To su tvoje slova. Chcem sa opýtať koho? Ťeba, alebo tvojich rodičov alebo azda nejakých známich? Štát nútil pracovať každého zdravého človeka ale nepočul som o tom aby niekomu nariadil čo ma robiť.
Na záver , nie som zanieteny socialista ,ale čísla nepustia. Myslím že najlepšie to všetko okomentoval p55p !!!


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 20:36 | Svedsky model

no tak uz potom skutocne neviem co si vybrat..
kapitalny system - umozni mi zarobit kopec penazi, alebo skoncim na dne spolocnosti
socialny system - nemusim sa bat o to ze nebudem mat z coho zit, ale nikdy zo mna nebude milionar..

usudte sami co je lepsie, vyberat z tychto dvoch a nadavat na jedno alebo druhe, alebo hladat nieco co by nedovolilo aby vznikali obrovske socialne rozdiely alebo socialny paraziti..

podla mna to nie je romanticky nahlad aby sme sa pokusili prejavit urcitu nespokojnost a navrhli lepsie riesenie..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 01.02.2006 20:47 | Svedsky model

p55p:
odpověď je jednoduchá.
Co funguje ve Švýcarsku, Belgii, Anglii, apod., musí fungovat i zde. Jsme snad podlidi?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.01.06
Prihlásený: 06.05.06
Príspevky: 164
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 01.02.2006 21:19 | Svedsky model

Ivo.
A skutočne to tam funguje? Tak prečo štrajkuju keď sa maju tak dobre?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 01.02.2006 21:28 | Svedsky model

Ivo Mašek píše:
p55p:
odpověď je jednoduchá.
Co funguje ve Švýcarsku, Belgii, Anglii, apod., musí fungovat i zde. Jsme snad podlidi?
tu by som videl trochu problem.. Svajciarsko je podporovane celym svetom, tato krajina je trochu mimo ostatanych.. co sa Anglicka tyka tam su silne historicke korene, vyvoj celeho ich systemu sa tvaroval niekolko sto rokov.. trvalo by prilis dlho kym bz sme sa sem dopracovali.. no a co sa Belgicka tyka, tak tam neviem ako to funguje, takze sa nevyjadrujem..


Naposledy upravil p55p dňa 01.02.2006 21:45, celkovo upravené 1

_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.01.06
Prihlásený: 06.05.06
Príspevky: 164
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 01.02.2006 21:39 | Svedsky model

Ivo. A ešte jednu vec. Kto nechodil za komunistov do práce a dostaval plat? Ja viem len o jednej takejto skupine a to boli športovci. A bolo to tak preto, aby boli registrovaný ako amatéry. Aj tí romovia chodili do práce. Dokonca som s niekoľkými robil. Je pravda že v zime sa im moc nechcelo do práce, ale ak prestali chodiť do práce znížil sa im plat na základ a nedostali rodinné prídavky čo bolo dostatočne motivujúce.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37 | 37
Bydlisko: UK, London
Napísal autor témyOffline : 01.02.2006 23:49 | Svedsky model

proste cela myslienka socializmu je o tom ze ma o nas starat stat, stat ma brat bohatym a davat chudobnym (samozrejme z urcitou marzou),cim bude rozkladat spolocnost, znizovat efektivitu vyroby a vytvori sa vrstva rovnych a rovnejsich
alebo je tu druhy system ktory nas proste necha napokoji, ked si sikovny a vies zarobit tak si na seba zarob, system kde pekar nebude piect chlieb aby nasytil druhych, ale aby uzivil seba aj rodinu, system ktory najlepsie odpoveda na poziadavky trhu, kto je sikovny a bude makat tak sa bude mat dobre, kto je trochu menej sikovny alebo ma v zivote smolu tak sa nebude spoliehat na stat ale zacne sa viacej snazit
Citácia:
Komunizmus nikdy neexistoval v žiadnom štáte na zemi.

chvalabohu
2 bruce prave to ze mlieko stalo 2 koruny vytvorilo v tomto state vrstvu velmi chudobnycha vrstvu iba chudobnych, to ze je tu teraz chudoba nie je preto ze nas system je zly, je to preto ze sa kradne, a kradne sa preto lebo nas naucil kradnut komunizmus


_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Svedsky model

Registrovaný: 24.06.05
Príspevky: 1085
Témy: 76 | 76
Bydlisko: sc
NapísalOffline : 02.02.2006 0:06 | Svedsky model

Tommy píše:
...system kde pekar nebude piect chlieb aby nasytil druhych, ale aby uzivil seba aj rodinu, system ktory najlepsie odpoveda na poziadavky trhu, kto je sikovny a bude makat tak sa bude mat dobre, kto je trochu menej sikovny alebo ma v zivote smolu tak sa nebude spoliehat na stat ale zacne sa viacej snazit...
no na toto ti napisem iba jednu velmi konkretnu vec.. toto co ty obhajujes je velim zidealizovana predstava o tom ako by to malo fungova, no bohuzial je daleko od pravdy.. totizto funguje to asi tak, ze kto ma lacnejsie viac preda, preto pekar musi prisposobit cenu inym pekarom (co je pre ludi samozrejme dobre (samozrejme pokial sa jedna o zlacnenie)).. no v tom pride velka spolocnost (hypermarket) ktora si moze dovolit nakupovat vela za lacno a pekar aj s kolegami zkrachuje.. dostane sa na podporu, ale kedze sme v trhovom hospodarstve a socialna politika je zbytocna nedostane ziadnu podporu a moze sa ist s celou rodinou a kolegami akurat tak obesit..
no a vyhovarat sa ze kradnutie je pozostatkom z minuleho rezimu je uz do velkej miery neopodstatnene, nakolko za tych viac ako 15 rokov sa uz neda stale stazovat na to co bolo..

//Edit: kradnutie je v ludoch a nie v systeme.. Slovensky lud zil a zie v chudobe, preto sa kazdy snazi vsemoznym sposobom ziskat co najviac penazi.. dosledkom toho sa bohati boja aby aj v tazkej situacii mali dost (standard na ktori su zvyknuti), no a chudobni sa snazia za kazdu cenu dostat z chudoby.. cely prierez historie Slovakov tak vizera tak sa netreba cudovat, ale treba spravit nieco preto aby sa takyto zlozvyk vykorenil z nasho podvedomia..


_________________
PODPIS BOL ZMAZANY Z DOVODU NERESPEKTOVANIA PRAVIDIEL FORA!!!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 02.02.2006 7:11 | Svedsky model

Bruce píše:
Ivo. A ešte jednu vec. Kto nechodil za komunistov do práce a dostaval plat? Ja viem len o jednej takejto skupine a to boli športovci. A bolo to tak preto, aby boli registrovaný ako amatéry. Aj tí romovia chodili do práce. Dokonca som s niekoľkými robil. Je pravda že v zime sa im moc nechcelo do práce, ale ak prestali chodiť do práce znížil sa im plat na základ a nedostali rodinné prídavky čo bolo dostatočne motivujúce.

Do práce museli chodit všichni. To byla povinnost, nikoli právo. Podstatnou otázkou je, co mnozí v té práci dělali. Spoustu lidí se v práci flákalo, "vezli" se s ostatními. Byla drahá výroba, protože na výrobek, který běžně mohl vyrobit 1 pracovník, byli nasazeni třeba 4 pracovníci.
Byli jsme nekonkurence schopni.
Ty už jsi zapoměl na chudou nabídku v našich obchodech? Zapoměl jsi na fronty na babány, pomeranče, mandarinky, atd. ? Už jsi zapoměl na nedostatkové zboží, které jsi sehnal pouze úplatkem přes známé? Už jsi zapoměl na vekslování s bony, aby jsi si mohl koupit i běžnou věc v Tuzexu? A je toho více, to bych tu mohl napsat román.
Ale nejhorší je podlomení morálky, a to se komoušům skutečně povedlo.
Už jsi zapoměl na hesla typu: Kdo nekrade, okrádá rodinu. Urvi co můžeš. .......


Naposledy upravil Ivo Mašek dňa 02.02.2006 7:23, celkovo upravené 1

Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 02.02.2006 7:21 | Svedsky model

Bruce píše:
Ivo.
A skutočne to tam funguje? Tak prečo štrajkuju keď sa maju tak dobre?

Mají se mnohem lépe, než my. A měli se vždy mnohem lépe, než my. Velká škoda, že nepokračoval vývoj z první republiky.
Uvedu další skutečný příklad. V anglii propouštěli horníky, protože jejich práce byla ekonomicky neúnosná a prodražovala surovinu. Zákazníci radši kupovali uhlí z dovozu - bylo levnější. Majitel měl na výběr dvě možnosti:
-1) propustit část lidí a přežít a dát práci těm ostatním.
-2) zkrachovat a propustit úplně všechny lidi
Ti propuštění horníci jeli na Ostravsko (pozvala je naše Strana a "něco" tím sledovala) Nabídla anglickým horníkům, domnívaje se, že se mají moc špatně, když byli vyhozeni z práce, trvalé bydlení v ČSR. Psalo se o tom všude v novinách. Ale ta blamáž, potom. Ani jeden tu nechtěl zůstat, zkrátili si pobyt a rychle se vrátili do Anglie. Pro Stranu v ČSR ohromná ostuda - kupodivu, v novinách se už tomu moc nevěnovali.
pročpak se tak rychle vrátili? a nezůstali u nás.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Svedsky model

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 23.12.22
Príspevky: 1031
Témy: 37 | 37
Bydlisko: czech republik
NapísalOffline : 02.02.2006 7:41 | Svedsky model

no a vyhovarat sa ze kradnutie je pozostatkom z minuleho rezimu je uz do velkej miery neopodstatnene, nakolko za tych viac ako 15 rokov sa uz neda stale stazovat na to co bolo..
Jakto že ne. Kdo je vychovává? Genereca, vychovaná za normalizace, generace, která byla morálně zdevastovaná.
Mě vychovávali rodiče, kteří byli vychováni systémem první republiky. Také, když srovnám chování lidí roku 1968 a chování lidí roku 1989, tak to je ohromný a propastný rozdíl. Ti první chtěli něco udělat pro všechny, pro společnost. Ti druzí už koukali na sebe, jak co nejvíce pro sebe urvat.
Žasnu, kolik lidí, kteří nemohli zažít komunismus, používá stejný slovník, který se používal právě v éře socialismu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.01.06
Prihlásený: 06.05.06
Príspevky: 164
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 02.02.2006 20:42 | Svedsky model

No neviem o anglickych baníkoch ktory boli pracovať v Ostrave , budiž máš pravdu. Ale zato viem že ich tam pri tych demonštráciach v anglicku niekoľko zomrelo, asi z nudy. A viem o ľudoch ktorí ušli na západ a tiež sa vrátili po revolúcii, asi preto že sa mali tam ako v raji. A stále hovoríš o tom kradnuti , snad nechceš tvrdit že na západe sa nekradne, nepodpláca, nevraždi atď.


 [ Príspevkov: 131 ] 1, 2, 3, 4, 5


Svedsky modelPodobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Outlook švédsky? :)

v Operačné systémy Microsoft

19

2086

24.09.2017 19:31

liveman

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Fractal Node 304 a 605: HTPC na švédsky spôsob

v Novinky

14

816

27.12.2012 21:57

mino_85

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

projekt - model

v Ostatné

1

394

25.02.2010 14:03

rooobertek

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Shader model

v Počítačové hry

3

468

12.12.2010 18:38

heretik

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Shader model

v nVidia grafické karty

16

1191

04.07.2007 18:22

majso

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

I: model zeleznice

v Informujem sa

0

308

22.04.2010 20:15

Rasputin

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Phongov osvetlovací model

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

8

462

23.11.2015 0:36

Gamecam

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Model 769N help !

v Ovládače

12

1378

17.02.2007 18:18

shiro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

i5 aký model

v Intel - Integrated Electronics

5

397

01.03.2015 12:10

mato59

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

macbook - konkretny model

v Notebooky a netbooky

13

710

04.02.2012 13:15

petocervik

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

MVC: časť model

v PHP, ASP

2

550

26.01.2011 16:55

Flety

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Dátový a databázový model

v Databázy

2

768

13.06.2009 21:33

myxall

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kupovanie tabletu model M33

v Mobilné zariadenia

12

517

27.09.2013 18:50

Lantern

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Interaktívny model areálu - flash?

v Ponuka práce

0

687

03.02.2011 11:22

beretta

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

shader model 2.0

v ATI/AMD grafické karty

4

3214

29.07.2008 19:57

Luks

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

HD 4890 ktory model ?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Grafické karty

63

2984

12.08.2009 12:29

mano8© 2005 - 2023 PCforum, edited by JanoF