Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 13 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 20.11.09
Prihlásený: 02.11.14
Príspevky: 241
Témy: 58
Bydlisko: Myjava
Príspevok NapísalOffline : 02.04.2011 14:29

Mna by zaujimala taka vec, ci ma nejaku buducnost medzi programatormi prog. prostredie Delphi a Visual Basic?
Pretoze momentalne a uz aj dlhsu dobu sa venujem DELPHI, ale rozmyslam prejst na prog. jazyk C++.

Aky mate nazor na tieto dva prog. jazyky (respektive prog. prostredia)?







_________________
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 11.01.09
Prihlásený: 20.04.24
Príspevky: 1385
Témy: 9
Bydlisko: Hrinova
Príspevok NapísalOffline : 02.04.2011 15:12

Vyjadrim sa len k Delphi, ktoremu som sa dlhsi cas venoval. Co sa tyka prostredia a jazyka, Delphi ponuka skvely komfort vo vyvoji, jazyk Objekt pascal je velmi lahky v porovnani s ostatnymi OOP jazykmi, dokumentacie je kopec, vyvoj je rychly a viac-menej jednoduchy. Podla mna je ale tento jazyk nevhodny na aplikacie, kde je nutna rychlost, nizket pamatove poziadavky apod. Je skor urceny ne take kancelarske aplikacie, nie priemyslne ( i ked je vela programov, ktore sa pouzivaju, nemyslim si, ze su vhodne v porovnani s aplikaciami vytvorenymi v inom jazyku ). Okrem toho, v sucasnosti mi cim dalej, tym viac zacina pripadat zastaraly. Dalsia vec je iba Windows podpora ( pri Delphi je alternativa aj pre linux, ale nie je to ziadna slava ). Hra to obrovsku rolu hlavne vo frimach, kde sa programuje do nejakych zariadeni, kde bezi nejaky OS. Je jasne, ze zvolia system, kde sa usetri, teda napr linux, takze automaticky tieto jazyky vypadavaju.
Mam taky pocit, ze vo Windowse je Delphi vytlacane MS Builderom s jazykom C++ ( vyrabany tou istou firmou tusim ) s VCL kniznicou a v sucasnosti ide velmi dopredu jazyk C# ktory je stale popularnejsi.

Aby som to zhrnul, urcite urobis velmi dobre, ak sa zacnes venovat inemu jazyku, pretoze s Delphi dieru do sveta zrejme nespravis (i ked mozno budes mat stastie). C++ je jazyk, ktory sa pouziva uz dlho a stale sa drzi aj popri mladsim jazykom ako java, C# atd. Sam som presiel pred istym casom z Delphi na tento jazyk a nelutujem to, tento jazyk je proste neuveritelne rozsireny a ked si ho teraz porovnam napr s Delphi, tak to je obrovsky rozdiel.

Takze len smelo do toho, v kazdom pripade, nemas co stratit.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 02.04.2011 15:33

súhlas, na delphi by som sa nespoliehal.. visual basic sa momentálne dá využiť pri .NET (VB.NET), takže keď už jeden z týchto dvoch jazykov, pravdepodobne by bolo lepšie riešiť skôr visual basic.

Ak by som mal ale vb.net porovnať oproti c# alebo nebodaj c++, tak mi vb.net vôbec nevyhovuje.. nedokážem si zvyknúť na tú jeho príšernú syntax a ak sa naučíš povedzme c#, rýchlo zvládneš syntax aj c++ alebo javu, keďže sú to príbuzné jazyky (syntaxou). To už ale potom záleží od toho, v akej oblasti chceš vlastne pôsobiť a čo konkrétne budeš programovať.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.10.08
Prihlásený: 30.07.12
Príspevky: 933
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 02.04.2011 20:10

robil som vo VB aj v delphi. v delphi pokracujem , vb som zavrhol uz davno. nemyslim si zeby delhi upadalo, stale ma velku komunitu ludi co robia rozne komponenty. a ohladne toho NET , tak existuje aj nieco ako VCL.net :) http://delphi.about.com/od/vclnet/VCL_for_NET.htm ohladom rychlosti aj delphi podporuje inline assembler takze kriticke casti sa mozu napisat priamo assemblerom .


Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 20.11.09
Prihlásený: 02.11.14
Príspevky: 241
Témy: 58
Bydlisko: Myjava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 02.04.2011 22:12

ja som tiez vo VB robil, ale len chvilu, pripadal mi az moc primitivny.

Ja by som skor chcel program. HW aplikacie, takze C++ ma k nemu najblizsie (ASM este blizsie, ale ...). Na domace pouzitie je Delphi fajn, ale v praxi sa asi vazne neuplatny.

Stym C++, ked ale tie graficke aplikacie sa tazko tvoria (proti Delphi) :roll: , viem, ze v takom Borlande C++ je to podobne, ale to uz by som skor chcel nejako standarne tvorit, aby bola ta multiplatforma zachovana.







_________________
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 11.01.09
Prihlásený: 20.04.24
Príspevky: 1385
Témy: 9
Bydlisko: Hrinova
Príspevok NapísalOffline : 03.04.2011 10:00

Len ta trocha poopravim. Hardwarove aplikacie, ak myslis mikrokontrolery a podobne, tak tam sa vyuziva viac jazyk C nie C++ to nie je to iste ( dalo by sa to porovnat ako pascal a object pascal v Delphi ). A grafika sa vobec netvori tazko, len asi nevies o jednoduchych sposoboch :)

Teraz ale budem vraviet o klasickom desktopovom programovani - pre jazyk C++ existuje framework QT, ktory je multiplatformovy ( je tam dokonca port na niektore mobilne zariadenia ) a firma nokia vytvoril perfektne prostredie Qt Creator, ktore ma podobny vzhlad ako Delphi ( formular, komponenty, atd ) a je zadarmo. A dalsia vec je, ze ma perfektne zdokumentovanu kazdu jednu triedu a funkciu.
Je este viacero sposobov, ako jednoducho pracovat s grafikou v C++ takze toho sa ozaj obavat nemusis. Najprv sa ale zacni ucit jednoduche veci a uvidis, ze grafika nebude vobec problem.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 20.11.09
Prihlásený: 02.11.14
Príspevky: 241
Témy: 58
Bydlisko: Myjava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.04.2011 14:31

Jasne, ze mikrokontrolery sa programuju v C, teraz som skusal par veci a skoro ma porazilo, ked som zistil kolko casu som mohol usetrit, keby som uz davno programoval MCU v C a nie v ASM. Treba ale dodat je to na ukor rychlosti a velkosti, takze najlepsie je kombinovat (primarne C a rychle rutiny v ASM).


Trochu inak som myslel stymi HW aplikaciami. Myslel som to tak, ze klasicke desktopove aplikacie, ale take co maju blizko k HW, ako napr. komunikacie medzi RS232, USB, a podobne, takze C++ :) .
Stou grafikou, viem, ze sa da robit v QT aj sa mi to najlepsie pacilo, hlavne ked je tam multiplatforma (najma pre ten LINUX a WIN), ale aj tak voci DELPHI sa mi to zdalo byt zlozitejsie.
Nechapam preco neexistuje ziadna dostupna literatura pre GUI aplikacie v C++, nieco by sa hodilo na zaciatok.







_________________
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek
Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 01.04.10
Prihlásený: 08.10.11
Príspevky: 339
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 03.04.2011 14:51

vama píše:
Stou grafikou, viem, ze sa da robit v QT aj sa mi to najlepsie pacilo, hlavne ked je tam multiplatforma (najma pre ten LINUX a WIN), ale aj tak voci DELPHI sa mi to zdalo byt zlozitejsie..


Ved ono to aj je. Ale tak skus pohladat pracovne ponuky na Delphi ...


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 11.01.09
Prihlásený: 20.04.24
Príspevky: 1385
Témy: 9
Bydlisko: Hrinova
Príspevok NapísalOffline : 03.04.2011 15:03

vama píše:
Nechapam preco neexistuje ziadna dostupna literatura pre GUI aplikacie v C++, nieco by sa hodilo na zaciatok.


Ale existuje. Ak mas na mysli konkretne Qt -> http://doc.qt.nokia.com/4.0/examples.html#qt-tutorial
Ine tutorialy ( aj SK ) najdes na googli. Ak chces aj ine kniznice na pracu s GUI, vo Windowse ti postaci klasicke WinAPI. Potom dalsia nespomenuta cross-platform kniznica je SDL - home page -> http://www.libsdl.org/
Tu by som ti dokonca odporucil viac, ak potrebujes setrit pamatove naroky ( mam odskusane, ze je niekolkonasobne rychlejsia a setrnejsia pamat ako Qt ), ale zas vyvoj nie je taky pohodlny ako v Qt. Musis sa sam rozhodnut, co je pre teba vyhodnejsie. Nakoniec mozes siahnut aj "uplne na dno" - napr OpenGL :)

A s Forty- suhlasim, ponuky sa najdu aj pre Delphi, ale je ich mnohonasobne menej ako trebars C/C++, Java, C#.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 20.11.09
Prihlásený: 02.11.14
Príspevky: 241
Témy: 58
Bydlisko: Myjava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.04.2011 15:32

to Forty-:
No to je jasne, ved to sa ani neda porovnavat, ale praveze ked C++/ C# je najrozsirenejsi tak nechapam preco na trhu CZ/ SK knih nie je nic dostupne na grafiku (teraz myslim, len nejake zaciatky GUI a klasicku knihu nie Ebooks, tutorial ...)

to Fico:
Jasne, ze je kopa ale to QT4 sa mi najviac pozdava.







_________________
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 03.04.2011 15:43

eh, neviem kde si pozeral, ale tých kníh pre c++/c# je toľko, že by si sa nedoplatil...

napr.
http://knihy.abz.cz/prodej/mistrovstvi- ... foundation

možno len nevieš, čo vlastne hľadáš?







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 01.04.10
Prihlásený: 08.10.11
Príspevky: 339
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 03.04.2011 15:45

Pretoze C++ v sebe nema "vstavanu" ziadnu graficku kniznicu (napr. Java ma Swing - preto sa casto uci), preto sa standardne nikde nespomina. Zalezi od teba aky framework si na grafiku vyberies a venovat sa tomu konkretne.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
buducnost DELPHI a VB

Registrovaný: 20.11.09
Prihlásený: 02.11.14
Príspevky: 241
Témy: 58
Bydlisko: Myjava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.04.2011 17:13

to walther:
Ja som myslel ale GUI aplikacie v C++.

to Forty-:
No ano, ale aj tak mohli autori nejaku napisat (najlepsie na to QT :) ).







_________________
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 13 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. delphi zapis cisla do editu v delphi

v Delphi, Visual Basic

3

1106

11.05.2008 12:02

p360t Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Buducnost

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

21

710

06.12.2012 11:28

Gabho027 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Buducnost CPU

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Intel - Integrated Electronics

44

1412

09.10.2013 18:22

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Java budúcnosť

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Ostatné

38

1436

26.06.2013 9:03

Echo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. C++ Games - buducnost

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

29

1836

06.02.2013 13:44

Esteban Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Budúcnosť hier s PhysX

v Novinky

1

661

15.08.2008 10:27

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 9600GT buducnost a dnes

v nVidia grafické karty

24

1339

03.07.2009 20:49

Axwell Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Buducnost baterii je hlinik

v Novinky

15

953

21.07.2011 14:41

KatjushaMan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. BeamNG Soft- Budúcnosť simulátorov...

v Počítačové hry

0

355

10.07.2012 11:57

Jeffo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Budúcnosť Core 2 Quad

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Intel - Integrated Electronics

30

1806

06.01.2009 12:53

FrAjíííReK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aká budúcnosť čaká (a neminie) DC++?

v Novinky

4

565

02.05.2007 21:13

st.jimmy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Budúcnosť Microsoftu alebo akú inováciu si predstavujete

v Operačné systémy Microsoft

11

692

04.04.2007 20:54

fuco Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Herný svet z atómov: Budúcnosť 3D grafiky?

v Novinky

19

1334

04.08.2011 22:53

Joz1 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Budúcnosť niekoľko tisíc rokov dopredu alebo čudná veštica

v Paranormálne javy a teórie

16

52366

02.02.2009 20:51

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Doska + CPU pre buducnost do max. 5300,- s DPH

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v PC zostavy

60

3421

25.08.2006 22:46

stanlord Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Delphi - Polkruh

v Delphi, Visual Basic

3

694

08.07.2011 13:51

Gumeny Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra