Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 66 ] Choď na stránku: 1, 2, 3 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 19.10.14
Prihlásený: 06.11.20
Príspevky: 53
Témy: 14
Príspevok NapísalOffline : 10.03.2017 0:11

Ahojte :) chcela by som sa vás opýtať ako sa naučiť programovať ? :/ Keď som ešte nikdy neprogramovala. :/


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 10.03.2017 0:19

Tak ze si precitas nejake zaklady programovania, vyberies nejaky jazyk a zacnes sa postupne ucit. Vseobecny manual na to neexistuje, ak na to ma clovek bunky tak to pojde samo, ak nema tak to zabali alebo mu to bude dlhsie trvat. Citat, skusat, snazit sa pochopit danej veci.

ako-zacat-s-programovanim-vt84896.html
ako-zacat-programovat-vt100759.html
zaklady-programovania-samouk-vt146408.html
odkial-sa-da-naucit-programovat-v-delphi-7-enterprise-vt17367.html

vsade najdes to iste, lievik na to neexistuje....







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 19.10.14
Prihlásený: 06.11.20
Príspevky: 53
Témy: 14
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.03.2017 1:19

JanoF Prosím ťa chcem sa ešte opýtať mám WIN 10 a chcela by som si tam nainštalovať jazyk Pascal a k nemu aj nejaký program kde sa pascal využíva. Prosím ťa síce je pascal už pomerne starý ale ževraj sa na ňom učia dobre základy :/ tak preto že čo by som mala stiahnuť a či to aj na win 10 ide ?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 6:52

Potrebujes nejake IDE - (atom.io + pascal extension alebo lazarus/turbopascal) a taktiez potrebujes nejaky kompilator (freepascal napr.)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 11:56

Pokiaľ pascal nepotrebuješ kvôli škole, vyhni sa mu. V reálnej praxi má minimálne využitie a aj ako javascript scripter by si mala väčšie šance sa zamestnať.
V prvom rade si musíš uvedomiť, ČO konkrétne chceš vedieť naprogramovať, POTOM až riešiť jazyk.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 13:06

AyameSenpai - riaď sa prosím radou JanoF. Dôležité je začať a skúšať a programovať a čítať a skúšať. Žiadna skratka na to neexistuje.

Ignoruj rady ako "vyhni sa pascalu", alebo že máš začať konkrétnym jazykom, lebo je vraj "viac využiteľný v praxi" - to sú sprostosti. Programovať sa naučíš v akomkoľvek programovacom jazyku, už len preto, že je programovací. A k reálnej praxi sa dostaneš postupne.

Čo sa pascalu týka - nainštaluj si Lazarus a môžeš začať
http://wiki.freepascal.org/Installing_Lazarus
http://wiki.freepascal.org/Lazarus_Tutorial

edit: (viz nižšie) ...a hádky programátorov, obhajujúcich si svoju pravdu, sú bežné. Treba si na ne zvyknúť :-)


Naposledy upravil BX dňa 11.03.2017 16:58, celkovo upravené 2






_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 13:32

Citácia:
A k reálnej praxi sa dostaneš postupne.

Bravo. Tak zabiješ x rokov, kým sa naučíš nepoužiteľný jazyk a potom ďalších x rokov, kým sa tie sprostosti neodnaučíš a budeš len hľadať tutoriály "ako prejsť z jazyka x na jazyk y".
Najlepšie sa učí na reálnych situáciách, pretože riešiš problémy, ktoré vieš rovno zúžitkovať. Je to vždy najefektívnejší postup, pretože človeka aj najviac baví. Učiť sa niečo tým, že sa len niečo učíš, je chujovina na n-tú a strata času.

Citácia:
Programovať sa naučíš v akomkoľvek programovacom jazyku, už len preto, že je programovací.

Ak je tvojím cieľom "naučiť sa programovať v akomkoľvek jazyku", áno. Väčšinou ale človek používa programovanie ako prostriedok, nie ako cieľ.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 15:07

A co robi nejaky prog. jazyk nepouzitelnym? Vo vsetkych jazykoch sa da dana vec spravit, akurat inym sposobom, vlastnym danemu jazyku.
Assembler je tiez nepouzitelny oproti C++ pretoze je potrebne napisat na dve strany kod, ktory das v C++ na dva riadky? Ale no tak...

Na druhu stranu, nikdy sa mi nepacili C-like jazyky, ich zapis mi pride roztrepany, chaoticky....pascal, resp. object pascal v delphi ci lazaruse mi pridu zapisane ovela upratanejsie a prehladnejsie. Uz len pracovat s dacom v com sa neviem vyznat, lebo je to rozhadzane, ma neskutocne irituje....
Zase v Jave dokaze robit kazda opica, tam nas triedu este aj na vycuranie sa, obrazne povedane :-)

Pascal, resp. jeho modernejsie varianty alebo taky visualbasic by som vobec nezatracoval, ak sa clovek nauci principy nema potom problem programovat v nicom. Jazyky sa lisia akurat zapisom danych veci. V jednom sa priradenie hodnoty pise tak, v inom inak...a podobne.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 15:37

Javu vie kazda opica? Nebud smiesny. Java je jeden z jazykov, ktory je momentalne v praxi prave v popredi a nie je to preto lebo je jednoduchy. Praveze by som povedal, ze Java je najtazsi jazyk, v ktorom som zatial programoval ak sa bavime o komplexnejsich veciach.

walther: javascript je momentalne taktiez velmi popularny, co presnejsie si myslel pod "javascript scripter"?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 19:33

Osobne si myslim, ze pokial clovek nema nejake vseobecne zaklady programovania tak je to jedno cim zacne, tak ako zacne tak aj skonci, lebo bude strateny, zdeseny. Pozerajte niektori na to aj z ineho pohladu a to toho ze co ak by ste neboli programatori, mate len ten uhol pohladu programatora a to je problem. Na skolach sa tiez zacina pascalom, alebo ceckom a potom sa ide vyssie, nikoho nepostavia hned pred Javu ci cokolvek podobne.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 21:01

shiro píše:
A co robi nejaky prog. jazyk nepouzitelnym?

Nerozumiem otázke. Však predsa to, ako ľahko si s ním vieš nájsť prácu + ako vhodný je na konkrétnu prácu. Pokiaľ si vezmeš taký pascal, aké si myslíš že má využitie oproti povedzme jave, c#, vb.net, javascriptu, php, pythonu...? Presne tak, nulové. Možno tak pred 20 rokmi to bol fajn jazyk na učenie sa základov, ale dnes máme už lepšie varianty a riešia sa už úplne iné veci.

shiro píše:
Assembler je tiez nepouzitelny oproti C++ pretoze je potrebne napisat na dve strany kod, ktory das v C++ na dva riadky?

To som povedal prosím ťa kde? Nevkladaj mi prosím ťa vyjadrenia do úst, ktoré som nikdy nemyslel ani náznakom.

shiro píše:
Zase v Jave dokaze robit kazda opica

Čo prosím? :lol:

shiro píše:
ak sa clovek nauci principy nema potom problem programovat v nicom. Jazyky sa lisia akurat zapisom danych veci. V jednom sa priradenie hodnoty pise tak, v inom inak...a podobne.

Áno, to je všetko pekné a fajn. Otázka je ale úplne v dačom inom - PREČO sa začať učiť jazyk, ktorý sa dnes už prakticky nepoužíva, miesto jazyka, ktorý by vedel dotyčný/á rovno aj využiť? Prečo by sa mala učiť najskôr pascal a potom prechádzať povedzme na python? Veď je to nonsens. Základ by mal byť o tom, aby si uvedomila, čomu konkrétne by sa chcela venovať. Či je to povedzme tvorba stránok, low-level programovanie a pod. Podľa toho sa dá odporučiť, s čím by bolo vhodné začať.

Lessik píše:
walther: javascript je momentalne taktiez velmi popularny, co presnejsie si myslel pod "javascript scripter"?

Viem, preto som ho dal ako príklad vhodnejšieho jazyka ohľadne ďalšieho uplatnenia.

JanoF píše:
Na skolach sa tiez zacina pascalom, alebo ceckom a potom sa ide vyssie, nikoho nepostavia hned pred Javu ci cokolvek podobne.

Samozrejme, na školách na Slovensku, kde sa profesori profesne zasekli 20 rokov v minulosti a keď sa ich opýtaš otázku, dokážu zo seba dostať len "prepáčte, toto som si na dnešnú hodinu nenaštudoval". Celý školský prístup s C a pascalom sa takmer postaral o to, že by som riešil úplne iné povolanie nebyť voľného prístupu k informáciám.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.14
Prihlásený: 26.03.24
Príspevky: 17930
Témy: 142
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 21:07

Pascal bol fajn par rokov dozadu. V skolach este zostal kedze ucitelia su pozadu. My sme mali super mladu profesorku a ta akurat presla na Python. Co som sa rozpraval s nejakymi ziakmi ktori ho mali prvy rok tak bezproblemov aj ked nemali ziadne predosle skusenosti s programovanim.







_________________
ITX >>> ATX
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 14.08.12
Príspevky: 6023
Témy: 147
Bydlisko: Wattenscheid
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 21:54

Python je na zaciatky urcite dobra volba







_________________
PC: Pentium III-S 1,4GHz, 1536MB RAM, X1950PRO
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 21:59

To áno, a aj využitie v praxi je úplne niekde inde oproti povedzme Pascalu.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2017 23:58

Walther, skor sa zamyslam nad situaciou ako takou. Kedze je mozne v kazdom jazyku spravit rovnake veci, kto urcuje a na zaklade coho, ze najlepsi je ten a ten jazyk?
A ostatne su zle, nepouzitelne??

Preco je napr. java tak popularna aj napriek tomu ze je neefektivna a narocna, co sa vytazenia cpu a RAM tyka? Preco toto nikoho nestve?
Ved v kazdom jazyku su rovnake veci - podmienky, polia, datove typy, atd. Ako si pisal, "dnes máme už lepšie varianty a riešia sa už úplne iné veci" ...co take sa riesi?
Jazyky drzia krok s dobou, aj v lazaruse (pascal) mas napr. unity na pracu s databazami ci internetom. Inac by ani nevznikali nove verzie Delphi a Visual studia, kde je napr. visual basic, keby to nikto nepotreboval = nekupoval.
Tak by tam nemal byt problem s nicim, nie?

To s tym assemblerom bolo prirovnanie, moja chyba ze som to nenapisal lepsie. Proste, assembler preco nieje zatracovany tiez, sak je to cisty lowlevel, kde pises po instrukciach, aj ked je prudko efektivny a rychly. Ale sak no fuj, sak to musi byt jake hnusne dnes, ako do dakto moze pouzivat (sarcasm) ....chapes :-) ...a aha robia sa v tom biosy, ovladace a co ja viem co este.

Tiez suhlasim s tym, co si pisal, ze je dobre sa jazyk ucit podla zamerania. Na weby bude zbytocny jazyk urceny na klasicke oknove appky.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 0:35

Rozmýšľam do akej miery nepoznáš na tie otázky odpoveď....

Citácia:
Kedze je mozne v kazdom jazyku spravit rovnake veci, kto urcuje a na zaklade coho, ze najlepsi je ten a ten jazyk?
A ostatne su zle, nepouzitelne??

Nejde o to že nepoužiteľné, ale proste máš veľa faktorov, ktoré ti o tomto rozhodujú.

Citácia:
Preco je napr. java tak popularna aj napriek tomu ze je neefektivna a narocna, co sa vytazenia cpu a RAM tyka? Preco toto nikoho nestve?

Pretože v situáciách, kedy vyberieš javu ako nástroj, na tom až tak nezáleží. Preto voľba jazyka veľmi závisí od kontextu.

Citácia:
co take sa riesi?

Čo také sa rieši dnes a neriešilo sa povedzme pred 20 rokmi.. Hmmm.. Čo to také môže byť? :) Čo tak napríklad internet? IoT? Cloud? Sieťové riešenia v rozsahu, o akom sa pred 20 rokmi nikomu nesnívalo? Využívanie 16tich jadier, práca s TB dát...? Programovanie už dávno nie je len o podmienkach, poliach a cykloch.. To sa dokáže naučiť aj cvičená opica.
Vieš, jedna vec je to, či sa dá niečo vyriešiť a druhá vec, do akej miery je to efektívne. Koľko serióznych firiem poznáš, ktoré by využívali povedzme spomínaný pascal? Aký je pomer k ostatným jazykom? Prečo sa učiť niečo, čo jednoducho nikdy nevyužiješ a budeš sa aj tak musieť učiť niektoré veci nanovo?

Citácia:
Proste, assembler preco nieje zatracovany tiez

Opäť, je to nástroj, ktorý sa využíva na low-level veci. Prečo by mal byť zatracovaný? Ja nezatracujem pascal kvôli tomu, že by bol škaredý, ale preto, že jeho využitie je prakticky nula a budeš zabíjať čas adaptovaním sa na iný jazyk.. Načo? Strata času. Programovanie a celkovo držanie kroku s dobou žerie veľa energie a času aj bez toho, aby si si mohol dovoliť učiť sa programovací jazyk len preto, aby si sa učil programovanie. Nehovoriac o neefektívnosti takéhoto učenia sa, kedy by si chcel pravdepodobne chcel riešiť úplne niečo iné.

Citácia:
Tiez suhlasim s tym, co si pisal, ze je dobre sa jazyk ucit podla zamerania. Na weby bude zbytocny jazyk urceny na klasicke oknove appky.

Presne preto nechápem BXovu tvrdohlavosť ohľadne pascalu.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 14180
Témy: 312
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 6:10

JanoF píše:
Osobne si myslim, ze pokial clovek nema nejake vseobecne zaklady programovania tak je to jedno cim zacne, tak ako zacne tak aj skonci, lebo bude strateny, zdeseny. Pozerajte niektori na to aj z ineho pohladu a to toho ze co ak by ste neboli programatori, mate len ten uhol pohladu programatora a to je problem. Na skolach sa tiez zacina pascalom, alebo ceckom a potom sa ide vyssie, nikoho nepostavia hned pred Javu ci cokolvek podobne.


Na zilinskej univerite sme napriklad zacali Javou. Za uplne prikladny EDU pristup som to nepovazoval, ale vyhovovalo mi to.

Inak celkom suhlasim s Waltherom. Ja som sa Pascaló nikdy velmi nezaoberal, no skusal som C a celkom ma frustrovalo, ze aj po relativne dlhom case mi to len nieco vypisalo do konzoly.

Ovela privetivejsi je pre mna C#, tam mozes prakticky hned robit s GUI a vlastne vysledky nasledne vyzeraju pouzitelnejsie. A cloveka to akoby viac bavi.

Tiez si nemyslim, ze jazyky sa lisia len zapisom. Su knihy o JS ktore na 100 stranach popisuju len to ako funguje porovnavanie premennych v JS. To pri inych jazykoch vacsinou nepotrebujes.







_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 19.05.08
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 664
Témy: 28
Bydlisko: Slovensko
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 7:01

Citácia:
Kedze je mozne v kazdom jazyku spravit rovnake veci, kto urcuje a na zaklade coho, ze najlepsi je ten a ten jazyk?
A ostatne su zle, nepouzitelne??

Skus si zobrat napr. RPI a ovladaj niektore HW sucasti priamo aky jazyk si zvolis ? Javu, pascal, python?
Skus si napisat MVC aplikaciu s kvalitnym ORM, ktora sa ma v buducnosti lahko upravovat a dobre skalovat? Pascal, C, Java ?
K tym novym verziam delphi, je velke mnozstvo SW, ktore ludia napisali v delphi, ten SW treba udrzovat, preto vychadzaju aj nove verzie, pozri sa napr. na windows CE, on sa udrziava takmer vyhradne len kvoli tomu, ze obrovske mnozstvo logistickych firiem ma rucne skenery s Windows CE, a na ne napisany SW, nie preto ze by si niekto v dnesnej dobe zvolil Windows CE.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 07.04.12
Prihlásený: 02.06.21
Príspevky: 907
Témy: 54
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 7:52

AyameSenpai, rozhodni sa, aspoň z časti, čo by ťa bavilo.
V prípade webov, pozri po html/css, následne php/js.
V prípade Windows app pozri po C následne C#/C++.
V prípade niečoho medzi, môžeš skúsiť Python.
V prípade Windows app alebo Android app skús Javu.
V prípade elektroniky C/ASM - tu je vhodné mať základy elektroniky (po Arduine ani nepozeraj).







_________________
Notebook: Dell Inspiron 15-7537= i5-4200U|nVidia GT 750M 2GB|RAM 6GB|250GB Samsung 850 EVO|W8.1|Cooler Master NotePal U3
Pc: Asus Rog Strix B360-G | i7-8700 | MSI 1080 Gaming X | Crucial Ballistix 16GB 2666MHz Dual Ranked | Samsung 970 Evo | Crucial MX500 | WD Red | Fera 3 | Arctic F12 Silent | Seasonic Focus Plus 650W Gold | Fractal Design Mini C TG
Disk: Western Digital Elements 1TB USB 2.0; Seagate Expansion 2TB USB 3.0
Príslušenstvo: A4tech Bloody V3 V-Track Core 3 + A4tech Bloody B-070; A4tech Bloody B120; A4tech Bloody G501; ATH-M40x; MSI Clutch M40
Monitor: Dell U2515H
Mobil: Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 8:53

Vy ste riadne tvrdohlaví :roll:
Poznám veľa dobrých programátorov, ktorí to mali nejako takto (napíšem o sebe, pri iných náhodne prehoďte mená jazykov, prípadne pár vymeňte za iné):
Začal som pascalom keď som mal asi 15 rokov. Neskôr som vyskúšal delphi, potom som prešiel k C, potom k C++. V každom som robil najmenej pár mesiacov. Niekde tu som sa dozvedel o php, tak som začal robiť weby v php - a prišli základy javascriptu. Potom som mal mániu C# .NET a chvíľu Objective-C. Potom prišla škola, tak som si skúsil javu, assembler a perl. Potom som si vyuskúšal ešte ruby on rails a python... zostal som u php.

Keď som začínal, chcel som robiť desktop aplikácie a hry (preto C++ a C# .NET), neskôr pri škole som chcel robiť hry (java, iOS, Android), potom nízkoúrovňové programovanie (assembler, C, C++) a dnes robím webové aplikácie (PHP, Javascript, SQL/NOSQL databáze).

Takže vaša logika "vyber si jazyk, v ktorom chceš robiť celý život" sa stratila niekde v 9 rokoch môjho vývoja ;)
Alebo ako sa hovorí: čím viac jazykov vieš, tým viac si programátorom.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 14180
Témy: 312
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 9:08

No dobre, ale ty si to tak mal predpokladam kvoli tomu, ze si nad tym prilis nerozmyslal. To ale neznamena, ze je to najlepsia cesta. Dnes sa pouziva tak vela jazykov, frameworkov a technologii, ze sa skutocne nemusis bat, ze ak vypustis Pascal, nebudes "dostatocne vela" programatorom.







_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 9:12

Presne tak. Takže keď začneš aj pascalom, neublíži ti to. Veď cykly, podmienky, premenné a funkcie sú všade rovnaké pre boha... Syntax jazyka je to posledné, o čo v programovaní ide.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 9:39

toto bolo vystihnute presne.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 14180
Témy: 312
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 9:53

Ci to uskodi, alebo nie otazne. Moj kolega, inak skvely webdeveloper/designer doteraz deklaruje vsetky premenne na zaciatok funkcie. Vraj mu to ostalo z Pascalu. Nie je to samozrejme ziaden velky pruser, ale niektore guideliny to popiera.

Okrem toho, ak je vsetko vsade rovnake, opat nerozumiem, preco by som si mal v pripade, ze tu moznost mam vybrat jazyk o ktorom viem, ze ho v buducnosti vyuzivat aj tak nebudem.







_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 10:13

BX píše:
Presne tak. Takže keď začneš aj pascalom, neublíži ti to. Veď cykly, podmienky, premenné a funkcie sú všade rovnaké pre boha...

Akurát že programovanie nie je len o cykloch, podmienkach, premenných a funkciách. Ako som povedal, toto sa naučí aj cvičená opica. Stratíš ale zbytočne čas a potenciálne ťa to ešte aj odradí. V dnešnej dobe si už dávno nemôžeš dovoliť venovať jednému jazyku pár mesiacov a potom prejsť na iný, samozrejme pokiaľ nemáš 15 rokov a žiaden život, vtedy ti to je možno jedno.

Citácia:
Syntax jazyka je to posledné, o čo v programovaní ide.

Syntax jazyka je posledné aj v tom, o čo ide pri danom programovacom jazyku. Dôležitejšie sú napríklad frameworky, rýchlosť a podobne. Preto nie je jedno, ktorý si vyberieš.

To, že si to ty riešil preskakovaním z jazyka na jazyk neznamená, že je to najlepší postup.

Johnnny píše:
Okrem toho, ak je vsetko vsade rovnake, opat nerozumiem, preco by som si mal v pripade, ze tu moznost mam vybrat jazyk o ktorom viem, ze ho v buducnosti vyuzivat aj tak nebudem.

Presne.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 10:25

walther Ty si vážne myslíš, že začiatočník si sadne, premenné, cykly a funkcie zhltne za pár hodín a hneď začne riešiť frameworky, paralelizmus a optimalizáciu? Tak to teda škoda reči...







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 11:10

Presne tak, pozerajte na to ako by ste programovat nikdy nevedeli, ja by som to osobne zabalil ak by ma za take nieco niekto posadil a nevedel som vytvorit predtym nejaky blby cyklus, ci spravit nejaku podmienku ci nieco cokolvek ine co je defakto v zakladoch programovania v akomkolvek jazyku. Anglictinu sa tiez nezacinas ucit tak ze ta poslu niekam do zahranicia a postavia pred hotovu vec, ved nauc sa to so slovnikom v ruke (asi trochu blby priklad), ale ides na to postupne a ucis sa zaklady.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 11:14

Nie, ale vážne si myslím, že začiatočník sa naučí viac a bude ho to aj viac baviť, pokiaľ rovno uvidí výsledok svojej roboty a bude to niečo, čomu by sa chcel venovať aj ďalej. Povedzme si naprogramuje jednoduchý html formulár a vypíše svoje meno. Premenné, funkcie a pod sa naučí pri čomkoľvek, ale nechápem, prečo by sa to mal učiť v jazyku a spôsobom, ktorý nikdy už nevyužije a potenciálne sa len naučí zlé návyky a zabije potom mesiace štúdiom "ako prejsť z jazyka ABC na jazyk XYZ".

Citácia:
Anglictinu sa tiez nezacinas ucit tak ze ta poslu niekam do zahranicia a postavia pred hotovu vec, ved nauc sa to so slovnikom v ruke (asi trochu blby priklad), ale ides na to postupne a ucis sa zaklady.

To naozaj je blbý príklad, nehnevaj sa. Keby si chcel použiť analógiu s jazykmi, bolo by to asi v štýle, že si dieťa a chceš sa naučiť rozprávať. No tak by si začal čínštinou, lebo však každý jazyk je podobný, naučíš sa jeden, vieš prejsť na iné. NAČO sa budeš učiť čínštinu, keď chceš žiť vo Fínsku?







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 11:45

ja som si pred tym nez som zacal taktiez stanovil nejaky ciel - web. Zacal som kodit a naucil sa html, css (nie programovanie, skor kodenie) a neskor sa vrhol na Javascript - nepovazujem to za najlepsi postup a taktiez nemam najefektivnejsie postupy.
ale funguje to, viem sa vynajst, viem googlit, ovladam principy programovania. neskor som zacal s javou a nebola to pre mna spanielska dedina.

BX a walther, obaja mate pravdu, zacat sa da kdekolvek a jazyk je len nastroj, principy ostavaju zvacsa rovnake.
priklanam sa skor k rade, ze je potrebne si stanovit ciel, mozno prejst nejakym kurzom a podla toho si vybrat jazyk. drzal by som sa ale tych popularnych
u mna by to bol python, C#


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako sa naučiť programovať ?

Registrovaný: 19.05.08
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 664
Témy: 28
Bydlisko: Slovensko
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2017 11:57

A hlavne casom poskusat viacero jazykov, bastlit X problemov na 1jazyk je najhorsie co moze byt preto ako pisalo viacero ludi je jedno cim zacnes, hlavne nestvrdnut na jednom ale skusat si viacero aby si zistil na aky problem pouzit aky jazyk vsetko ma svoje pre a proti, v ramci toho nemusis hned na zaciatku, ale casom si prejst matetialy z predmetu "Principy programovacich jazyku" ci uz z FI MUNI alebo FIT VUT (na nete sa daju najst oba).
Na zaciatok zacni s tym ze si zvolis co chces spravit, najdi si vhodny jazyk a nasledne knihu k danemu jazyku, kazda kniha zacina povacsinou od uplnych zakladov aby to chapal kazdy. Ak nieco nevies ako spravit hladaj na github-e podobne projekty a pozri ako to v danom jazyku riesia skusenejsi ludia (najviac sa oplati ak das zoradit podla poctu 'stars' alebo poctu forkov).
Kazdopadne goodluck.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 66 ] Choď na stránku: 1, 2, 3 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Chcel by som sa naučiť programovať v php

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v PHP, ASP

40

3113

14.04.2007 20:33

mienkofax Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Odkial sa dá naučiť programovať v Delphi 7 Enterprise?

v Delphi, Visual Basic

2

2512

03.07.2007 12:13

juho Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako sa naucit po Anglicky?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Vzdelanie, štúdium, škola

51

14415

23.05.2013 10:16

pavol84 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. JAVA - ako sa ju najlepšie naučiť

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

7

6340

06.04.2010 19:39

Forty- Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako programovať?

v Ostatné programy

2

5029

12.06.2007 23:43

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako začať programovať ?

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

14

1497

25.03.2012 15:41

Trivi Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Ako začať programovať?

v Ostatné

3

576

26.01.2014 10:43

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zacat programovat ?!

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

13

1736

15.10.2010 20:29

ewil Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zacat programovat

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

875

05.03.2011 16:18

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Ako možem začat programovat?

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

661

22.02.2012 18:54

F3RY Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako by ste naučili ropuchu programovať?

v Perl, Python, Ruby, CGI

3

1272

29.06.2022 15:00

medove Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. naucit pracovat s mysql

v Databázy

1

945

21.12.2007 13:19

audiotrack Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Programy, ktoré sa oplatí naučiť

v Vzdelanie, štúdium, škola

5

721

04.03.2014 17:28

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Flash animacie - kde sa naucit ?

v Ostatné

0

352

08.09.2012 10:07

costler Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Začínam programovať

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

3

1126

10.04.2011 16:00

Matomi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Začínam programovať

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

6

999

14.02.2011 20:30

walther Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra