Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 13 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.11.12
Prihlásený: 29.04.14
Príspevky: 22
Témy: 6
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 17:36

Zdravím.

Som žiakom deviatého ročníka na ZŠ. Na strednej škole sa plánujem venovať matematike a IT (čo som aj niekde vyčítal že matika je základ kódov a s tým aj súhlasí). Nakoľko mám ešte tých 6 mesiacov k dobru, rád by som sa začal už teraz postupne zaúčať do programovania aby som mal nejaké základy, na ktorých bude možné do budúcnosti stavať. Dnes som sa po škole rozhodol, že si pozriem programovací jazyk Java, ktorý ma zaujal hlavne kvôli tomu, že program zapnem prakticky kdekoľvek kde je Java (z výnimkou Mobilov, kde by to trebalo upraviť). Stiahol som si teda nejaký návod, kde boli ukázané nejaké základné funkcie a tak. Konkrétne išlo o toto: http://smnd.sk/viliam/Java.pdf . Stiahol som si teda Eclipse a začal niečo skúšať. Po nie veľmi dlhom čase mi bolo jasné, že tu cesta nevedie. Googlil som a zistil napríklad, že je lepšie začať v C++, pretože zvyšné jazyky sú od neho nejako odvodené a ak viem C++ tak sa už ľahšie naučím zvyšok. Nakoľko však som samouk a pri sebe nemám nikoho, kto by mi to vedel vysvetliť, rozhodol som sa obrátiť na komunitu ITčkárov s radou. Preto by som vás chcel poprosiť, aby ste mi odpovedali na tieto základné otázky (poprípade možno aj o nejaké rady). Ešte dodávam - nemám veľké skúsenosti s programovaním, ale čo to chápem z tých školských hlúpostí, ktoré síce nemajú reálne využitie, ale ako-tak simulujú programovacie jazyky. Takže tie otázočky :):
1. Aký programovací jazyk na začiaky zvoliť?
2. Ako sa učiť programovaniu keď som samouk? Má zmysel kupovať knihy, alebo sa riadiť na začiatok nejako inak? Potreboval by som vysvetliť radšej všetko od piky laickým jazykom.

Ďakujem za každú odpoveď ;).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 17:52

miesto C++ si asi myslel C nie tak náhodou ? Mne osobne C++ vôbec nesedí, je to celé nejaké divné. C++ nezačínaj ako prve, skús niečo na nižšej úrovni, na elektrotechnických SŠ sa stretneš aj s Assemblerom a tam by som tak isto odporúčil pozrieť, kedže to býva ako predmet asi na každej informaticky zameranej fakulte. http://frdsa.fri.utc.sk/~janosik/Kniha/ProgJSA.html . Tu pochopíš ako zložito sa robia aj celkom jednoduché veci vo vyšších programovacích jazykoch... a potom sa hrň do objektových jazykoch ako C++,Java, atd. s oboma sa ďalej stretneš na VŠ :) na strednej ak si na gymnáziu tak asi Scratch alebo Pascal jedine budete robiť, neviem ako to teraz chodí.

2. No knížky sú fajn sú aj lacné aj drahé, a väčšinu niekde v pdf nájdeš. Linkovať warez nebudem. A potom máš na to fóra ako toto a ľudia ti poradia.







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.11.12
Prihlásený: 29.04.14
Príspevky: 22
Témy: 6
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.01.2013 18:16

Ja som naozaj myslel C++. Kdesi som sa dočítal, že C++ je prakticky len novšia verzia C (alebo som zle čítal, som len človek :)).

Chcel som sa ale spýtať, čo si mám predstavovať pod pojmom "niečo na nižšej úrovni". V škole nám ukazujú len http://www.sgpsys.com/cz/ a ešte sme posledne načrtli aj http://imagine.input.sk/... možno poznáš, neviem, ale načrtnem - prvé - Baltík - je o tom poskladať časti kódu do nejakého programu. V tomto som bol veľmi dobrý, venoval som sa tomu od 4. ročníka po ten 7, dokonca som z toho bol aj na súťaži :). Druhý spomenutý - Imagine - sa už v kódoch viac podobá jazykom na vyššej úrovni - síce tam programuješ korytnačku, ale kódovo je to taký tieň napríklad Javy - aspoň čo som videl porovnanie. Ide však o to, že obe jazyky robíš v programe, bez ktorého sú ti nanič. Preto by som rád začal z niečím, čo bude možné aj praktickejšie využiť, posielať si to kde potrebujem aspoň v rámci OS a nemusím byť obmedzený tým, či je na danom mieste už ten daný program nainštalovaný. Síce píšem, ako keby som išiel robiť nejaké prepracované hry a tak, ale skôr som myslel niečo ako kalkulačku (ktorú by som si vedel predstaviť, ako by mohla fungovať, ale nie som schopný ju dať dokopy).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 18:38

hm to nie je pravda že vieš všetko ak vieš C++ :D C++ je objektový jazyk, kde pracuješ s objektom ako takým, ktorý má svoje vlastnosti (atribúty, metódy atd ), ale to sú veci OOP (objektovo orientovaného programovania), ktoré ti na začiatok určite ani neodporúčam :D vo všetko čo si robil to sú len nadstavby, pre zjednodušenie vyučovania ;) Najnižšou úrovňou myslím ako prácu s registrami (assembler) a pamäťou. posielať si to v rámci OS :D každý jazyk potrebuje nejaké tie knižnice pre svoj beh ;) takže občas sa môžeš stretnúť že niečo chýba a tak ... Javu si ja napríklad nemôžem vynachváliť :) v porovnaní s C++ je to pre mňa nebo :D hm kalkulačka ... no ja som tiež začínal s niečim takým, tu je aj nejaký návod http://java.about.com/od/Handling-Event ... rogram.htm v jave ale kým by si pochopil všetko tak by to asi moc trvalo ... dobré sú knihy od Pavela Herouta či už pre Jazyk C, alebo Javu :) od C++ ťa samozrejme nechcem odrádzať je to tak isto dobrý jazyk, ale príde mi to tak že poslednú dobu je viac žiadaná Java, C# a potom iné veci.







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.11.12
Prihlásený: 29.04.14
Príspevky: 22
Témy: 6
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.01.2013 18:47

Nj, čo som prezeral net tak som už počul, že Pavel Herout má dobré návody... takže keď som to pozrel na martinus.sk vyšli mi celkom pekné ceny, 10 € za knihu nie je veľa na knihy... takže som sa rozhodol že to predsa skúsim s Javov. Chcel by som však poprosiť o poslednú radu - o Jave písal Herout v knihe Java - Učebnice jazyka. Podľa hodnotenia je to kniha pre začiatočníkov. Myslíš, že by som s ňou mohol začať - že by som z doterajších školských skúseností bol schopný pochopiť? Inak ďakujem za doterajšie odpovede, hneď som si istejší, na čom som :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 19:15

Tak to sa možno pýtaš aj zlého človeka :D ja som začínal na Pascale a Assemblery. Potom som začal troška aj na Linuxe sa šprtať, bash, C, python. Ale to len také srandy jednoduché. Potom až som začal OOP prevažne Javu, teraz som sa dostal aj k C++ v škole a nemôžem mu prísť na chuť a okúsil som aj C#. Momentálne však najviac asi Java, aj skúšam nejaké pokusy s androidom a Python.







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 08.03.09
Prihlásený: 06.10.20
Príspevky: 1116
Témy: 88
Bydlisko: 00100100
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 20:25

ja som zacal s C, potom C++, potom som skusil C#,ale to viac menej nemam kde vyuzit kedze zvacsa robit nejaku grafiku a najnovsie Python, vcelku pekny jazyk, ale taky pomaly hrozne







_________________
Programming is The Best
Hackers Are Not Crackers!!! Hackers build things, crackers break them!
;-)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.11.12
Prihlásený: 06.09.16
Príspevky: 14
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 29.01.2013 21:38

ja som sa zacal venovat programovaniu len tesne pred nastupom na vysku a len zbezne som si nastudoval zaklady Pascalu. Potom som v skole uplne v pohode nabehol na Javu a tu som sa popri tom ucil aj z knizky od Herouta. Velmi mi pomohla a dost ma naucila. Neskor som zacal aj s C++ (no nepaci sa mi, berem ho len ako nieco co sa hodi a bolo to treba do skoly) a naucil som sa aspon nejake zaklady JSA. No teraz ked uz viem co a ako tak na Javu nadstavujem vyvoj pre android a planujem Python.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 24.08.12
Prihlásený: 09.02.19
Príspevky: 59
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 30.01.2013 5:44

C++ je příliš těžký jazyk, ale i C je dost těžké pro začátečníka, a Java je zase nevhodná protože způsobuje zlé návyky jako kdysi velmi populární BASIC. Proto vznikl Pascal, jako výukový jazyk, který ohlídá většinu tvých začátečnických chyb, a za každou z nich ti hned nafackuje, takže ti ušetří spoustu hodin trápení a hledání kde jsi co špatně napsal. A můžeš mi věřit že těch chyb bude opravdu hodně ;-)
Ale na úplném začátku je ideální Karel (http://karel.oldium.net/), ve kterém se snadno naučíš úplné základy: algoritmizaci, dekompozici, strukturování, a navrch pořádnou porci rekurze. Je to pro děti od sedmi let, takže je to navrch docela zábavná hra...







_________________
"Existuje pouze jeden člověk, který má méně přátel než Bill Gates, a tím je Saddám Husajn." (Paul Grayson)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.11.12
Prihlásený: 29.04.14
Príspevky: 22
Témy: 6
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.01.2013 17:29

faraon čo sa týka opravy chýb, tak tu už ide o to, ako ten program napíšeš a či vieš, kde vôbec môže byť chyba. Inak ten Karel - to už veľmi nemusím, s podobným programom som v škole pracoval na krúžku :). Ale musíš mi vysvetliť, aké zlé návyky Java prináša. Pascal.... no neviem, Java ma viac oslovila, čo si čítam zatiaľ len také veci na úvod (pozrel som si knihu James Keogh - Java bez předchozích znalostí, kde sú vysvetlené veci pre úplného začiatočníka), tak sa mi je kódovanie Javy najbližšie k pochopeniu a taktiež sa mi páči princíp tried.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 24.08.12
Prihlásený: 09.02.19
Príspevky: 59
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 30.01.2013 18:12

K té Javě ti můžu doporučit tohle čtení: http://www.itnews.sk/spravy/software/20 ... om-je-java

Ono nejde o to že o těch chybách víš, ale že ti je Pascal ihned vyhází. Podívej se na tohle v Céčku:
Kód:
int p[10],a,b,c;

p[10]=12345;
printf("%d\n",p[10]);

Tenhle kód normálně funguje, kompilátorem proběhne bez jakéhokoliv varování (a to si piš že používám -pedantic -Wall), ale ve větším programu ti může způsobovat záhadné chyby. A jestlipak víš proč?
Zato Pascal ti v každém takovém případě okamžitě napíše co se stalo, a tak tě donutí naučit se na takové věci myslet automaticky. Je to právě díky tomu že je to jazyk vyvinutý přímo pro výuku programování, a kvůli tomu je dost ukecaný a na velké projekty se nehodí. Ale byli borci co v něm napsali i operační systém!
Kromě toho existuje prostředí Delphi, ve kterém je použitý Object Pascal, a už od Turbo Pascalu 5 se i v něm dá programovat objektově, dnešní Free Pascal umí prakticky totéž co Java.

A ke Karlovi, jestli jsi něco podobného používal, tak tohohle zvládneš levou zadní, tak si zkus tyhle dvě úlohy:

První úloha: Napiš program, který naučí Karla stavět různé domy, podle těchhle podmínek:

1. Základní příkazy DOMEK, VILA a PANELÁK vytvoří každý svůj typ domu, přitom používají pomocné příkazy, které jsou společné. Takže nejdřív najdi společné prvky domů - proveď analýzu úlohy.

2. Karel se může na začátku nacházet v libovolném místě města otočený do libovolného směru, takže ho musíš dostat do nějaké výchozí pozice, třeba levého dolního rohu (kde má svůj domov), ze které začne svojí práci. Tak jako první vytvoř příkaz DOMŮ.

3. Po skončení práce se Karel přesune do dveří domu a otočí směrem k uživateli, ale aby dveře mohly být v libovolném místě domu (pro použití v jiné verzi programu, která bude umět navíc i jiné typy domů, třeba SKLADIŠTĚ), musí být Karel schopný dveře detekovat. Proto je v nich jen jedna značka - práh.

4. A jedna podmínka na závěr - žádný z příkazů nesmí mít víc než 12 řádků! Čím méně jich bude mít, tím lépe.

5. Až to budeš mít, zkus si přidat ten příkaz SKLADIŠTĚ, tak abys využil již existující části a nemusel vůbec nic upravovat!


Základy programovania - samouk

Druhá úloha: Napiš program (jeden příkaz), který pomocí rekurze z jakékoliv pozice provede Karla bludištěm, aby našel svůj domeček, umístěný na libovolném místě. Není-li cesta k domečku možná, musí se program ukončit, nesmí běhat donekonečna.

Základy programovania - samouk

Jestli je obě bez problémů naprogramuješ, můžeš tvrdit že jsi zvládl základy programování :)







_________________
"Existuje pouze jeden člověk, který má méně přátel než Bill Gates, a tím je Saddám Husajn." (Paul Grayson)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.11.12
Prihlásený: 29.04.14
Príspevky: 22
Témy: 6
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.01.2013 20:57

Asi sa rozbehnem a rozbijem si hlavu o stenu :D

faraon, ďakujem, že sa mi snažíš poradiť, ale mám pocit, že ty si ma domotal úplne. Neber to zle, ale ty odporúčaš Pascal, pošleš mi článok, kde spomínajú, že Java by nemala byť prvý jazyk, ale opäť sa tam vrátili k C a C++, čo považujú ako základ, lenže čo všetci začiatočníkom neodporúčajú.... tak už vôbec neviem... skúsme to vyriešiť takto:

1. Aký programovací jazyk sa hodí na prvé programovanie s normálnym jazykom s tým, že princípy a logické postupy poznám
2. Existuje na to nejaký program na editáciu, kontrolu a kompiláciu (niečo ako Eclipse k Jave)

Prosím vás, naozaj ma neberte zle, ale som z toho už strašne zmätený a neviem čo mám robiť. Vážne by som chcel nejak začať a čo najlepšie - dnes som napríklad 2 hodiny študoval jeden návod pre začiatočníkov bez predchádzajúcich znalostí k Jave a dosť som z tých základov pochopil, ale keď je teda mienka, že Java nie je na výuku dobrá, tak potom potrebujem možno niečo, čo sa bežne učí aj na školách... neviem no.

Inak k tomu Karlovi - v ňom by som ten program dokopy nedal, lebo neviem s ním narábať, ale v tej aplikácií, čo som spomínal že som s ňou robil, by som to dokopy vedel dať. Možno pri dvojke by to chcelo sa s tým troška viac pohrať, ale v zásade by som to vedel dať dokopy. Škoda len, že ten program už nemám k dispozícií a freeware to nie je.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Základy programovania - samouk

Registrovaný: 24.08.12
Prihlásený: 09.02.19
Príspevky: 59
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 02.02.2013 12:24

Jestli už znáš základní principy, tak dnes jsou populární a dost rozšířené třeba Python nebo Scratch, oba jsou interpretované, takže s editací zdrojového kódu není problém. A výběr dalších jazyků je opravdu velký: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ed ... _languages
Jenom se vyhni velkým obloukem čemukoliv co jen trochu zavání jakýmkoliv BASICem, zejména pokud s tím má něco společného Micro$oft. A to ti říkám jako člověk co v BASICu začínal, dodnes ho občas používám a je to můj nejoblíbenější jazyk :lol:

Jinak Céčko (nebo o dost těžší C++) bych pro úplného začátečníka fakt nebral, leda pokud bych ho chtěl od programování navždy odradit, nedávno jsem půl dne hledal chybu v nevelkém programu, a nakonec jsem zjistil že mi tam chybí jedna jediná hvězdička! Pascal by mi to rovnou hodil na hlavu, co že to jako má být, takže by to byla záležitost na deset sekund...

Nebyl ten tvůj "program" náhodou klikoňský Baltík? Za ten jeho tvůrci dodnes od Soukupa nedostali zaplaceno, ale on sám hrabe poplatky od škol kam ho vnutil :shit:

V Karlovi nehledej nic složitého, dá se naučit za půl hodiny, s tvými základy bys to měl zvládnout pod deset minut. Například:
Kód:
ODRAZ
  KDYŽ NENÍ ZEĎ
    KROK
  KONEC, JINAK
    ČELEM-VZAD
  KONEC
KONEC


A samozřejmě ho nejdřív musíš naučit udělat to ČELEM-VZAD, aby se to dalo spustit:
Kód:
ČELEM-VZAD
  VLEVO-VBOK
  VLEVO-VBOK
KONEC


Oba příkazy uložíš do slovníku kliknutím na ikonu s knížkami u editoru, a pak můžeš kterýkoliv z nich spustit zeleným trojúhelníčkem před jeho názvem ve slovníku. To je prakticky všechno, a je tam i výborná nápověda se spoustou ukázek ;-)







_________________
"Existuje pouze jeden člověk, který má méně přátel než Bill Gates, a tím je Saddám Husajn." (Paul Grayson)
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 13 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. základy programovania

v Vzdelanie, štúdium, škola

1

608

24.07.2015 14:44

Lessik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SQL samouk

v Databázy

11

3907

23.09.2009 17:32

Srnka0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Anglina- SAMOUK

v Vzdelanie, štúdium, škola

22

709

28.02.2022 20:05

fixa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Samoučenie programovania

v Ostatné

3

530

03.08.2015 14:47

mariachi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Testovanie programovania

v Vzdelanie, štúdium, škola

0

492

16.02.2017 13:43

GamerSK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kniha programovania

v Ostatné

4

521

12.09.2013 21:10

majky358 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Učebnice programovania

v Ostatné

2

555

27.05.2012 23:17

El_Silver Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zaciatky programovania

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

23

1567

26.11.2016 8:42

ado130 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Úplne základy

v Modifikácie, návody a projekty

1

1260

16.12.2008 22:35

f4r0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. OpenVPN - zaklady

v Bezpečnosť a firewally

2

848

01.02.2015 19:19

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zaklady C++

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

5

1148

05.10.2010 16:06

Wpegb Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zaklady taktovania

v Biosy a ladenie výkonu

4

945

11.07.2007 13:17

Pumperko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kapacita zaklady

v Elektronika

6

1406

23.11.2011 23:12

p4tooo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tesy znalosti programovania

v Ostatné

2

888

18.11.2012 14:55

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zaklady elektrotechniky - nejastnosti

v Vzdelanie, štúdium, škola

12

2075

22.04.2009 20:57

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Assembler - program + zaklady

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

4

2624

20.10.2009 20:51

nonsens Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra