Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.22
Prihlásený: 28.06.22
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2022 21:52

Ahojte. Úvodom sa trochu predstavím. Som žena, ktorá pracuje v diametrálne odlišnej oblasti ako je IT a programovanie. K programovaniu som nikdy nepričuchla, nemám z IT ani len základy, nepoznám základné pojmy, nič. Napriek tomu som odhodlaná začať sa pomaly v tomto smere popri práci vzdelávať. Je mi jasné, že sa to nenaučím za rok, dva, päť, možno ani za desať. To mi neprekáža, plánujem to mať skôr ako koníčka, neplánujem v tejto oblasti zarábať, na to mám svoju prácu. Som ale typ človeka, ktorý sa rád celý život učí nové veci, hlavne tie, ktoré môže aj prakticky využiť.

Informácií o programovaní pre začiatočníkov je na nete mnoho. Niektoré sú staršie, niektoré sú novšie a každý má nejaký názor. Zaujímalo by ma, aký postup by ste odporúčali priamo mne na mieru.

Čo by som chcela dosiahnuť (niekedy v hoci aj vzdialenej budúcnosti):
- vedieť si vytvoriť vlastný pekný web a e-shop (s vyhľadávaním, filtrovaním výsledkov atď.)
- vedieť si vytvoriť jednoduchú aplikáciu, ktorá by fungovala s webom
- vedieť si vytvoriť nejaký program, ktorý by som využívala na zjednodušenie v práci (zoznam klientov so všetkými podstatnými údajmi, termínmi, informáciami, aby som to nemusela mať všetko v exceli alebo program na evidovanie pošty).

Moje skúsenosti a vedomosti v IT
- viem zapnúť počítač
- viem, že doména a hosting sú dve odlišné veci
- viem, že existuje niečo ako html tagy
- a viem vytvoriť jednoduchú stránku vo wordpresse (ak mi ten wordpress niekto predtým nainštaluje a nastaví na doménu). Ale to nie je programovanie. Nastavovanie vzhľadu stránky ma baví, je to celkom kreatívna vec, pri ktorej dokážem zrelaxovať. Rada by som to ale vedela napísať sama, bez použitia wordpressu.

Ešte viem trochu anglicky, ale dosť na to, aby som pochopila písaný text a dobre artikulované hovorené slovo, takže literatúru a videá vo väčšine prípadov dávam aj v angličtine.

Akú aktuálnu literatúru, videá, návody, kurzy by ste mi odporúčali? Ide mi o to, aby som sa neučila zo zdrojov, ktoré už sú staré, neaktuálne. A aby som si nevybrala zlý jazyk na začiatok. Ešte pred začatím študovania jazyka by som chcela získať nejaké všeobecné základy, ale rada by som sa vyhla vysokoškolským omáčkam, ktoré reálne nevyužijem. Poznáte nejakú dobrú literatúru a články týkajúce sa teórie či základov IT, ktorá by ale pre mňa mohla byť aj skutočne užitočná?

Zaujal ma celkom programovací jazyk Python (z toho, čo som vyčítala na internete), ale kvôli tomu, že som programovaním nepobozkaná, neviem, či by nebolo lepšie pustiť sa najprv do HTML a potom CSS...

Podľa informácií na nete (ak som to všetko pochopila správne), by mi pre moje potreby najviac asi mali vyhovovať jazyky: HTML, CSS, JAVA (alebo Javascript) a Python. Ktorým je najlepšie začať? Je medzi nimi niektorý, do ktorého by som sa radšej púšťať nemala?

Skúste mi to vysvetliť polopate, ako by ste to vysvetľovali svojej babke, alebo 8 ročnej neteri. :oops:

Vďaka za všetky odpovede.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako by ste naučili ropuchu programovať?

Registrovaný: 19.03.17
Prihlásený: 27.04.24
Príspevky: 167
Témy: 20
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2022 22:11

Ahoj, ak chceš tvoriť web a hlavne taký aký by si chcela, tak dnes na to HTML, CSS a Javascript stačiť určite nebude, dalo by sa to i za pomoci nich, ale existujú už lepšie možnosti a hlavne by to moc nefungovalo tak ako sa to dnes od dobrého webu očakáva.

Za pomoci vymenovaných vecí vytvoríš len "statické" weby, ktoré neponúkajú veci ako potrebujú eshopy, atď., (databázy, chat, recenzie, ...)

ale na začiatok ak chceš weby tak rozhodne sa uč HTML, CSS, to je alfa-omega, bez toho nespravíš ani statický ani dynamický (ktorý budeš raz potrebovať pri eshope, napr.) web, veci ako Wordpress, Webnode atď., sú fajn, ale bez vlastnej znalosti spraviť si svoj dizajn budeš používať len free alebo niekym iným vytvorené, ktoré sa ti nemusia pozdávať a nebudeš mať takú voľnosť.

či začať Pythonom alebo HTML, ono, nie sú to rovnaké veci, Python je programovací, HTML je tagovací (jazyk), a jediné čo majú spoločné je len to, že majú svoj akýsi kód.
Weby sú o dosť ľahšie než programovanie, aspoň podľa mňa a preto kľudne začni HTML/CSS, k CSS môžeš neskôr pribaliť SASS ako taký "vylepšovák" CSS aby sa ti ľahšie písalo.
Keď už zmákneš to, tak môžeš sa začať baviť s vecami ako Javascript, ktoré ti trochu web rozhýbu (pop-up menu, nejaké animácie, ...) ale stále to nie je dynamický web, ak tieto 3 veci zvládneš, a budeš vedieť urobiť nejaký hrubý návrh svojho webu, tak je to fajn.

Konkrétne? osobne odporúčam itnetwork.cz, sú tam "kurzy" zdarma, v podstate sa jedná o textové návody, je tam aj spomínaná "vysokoškolská omáčka", ale niektoré častí tej omáčky ti naozaj pomôžu ľahšie chápať neskôr daný jazyk a prečo tak funguje, a prečo práve takto nefunguje. (väčšinou 1. lekcia, vysvetlenie ako jazyk funguje a ako vznikol za akých technológii a postupov)

Nebudem tu zbytočne rozpisovať do detailu všetko, lebo to nie je cesta na 1-2 mesiace, ale treba sa tomu trochu venovať, a samozrejme nemusí sa to ani podariť, nie každý na to má úprimne povedané hneď zo začiatku, aby si z toho nebola sklamaná, niekto proste v tom nevidí tú logiku a programatorské zmýšľanie

Ale tak v skratke... čo budeš potrebovať...
web, eshop = HTML,CSS (prípadne nejaké frameworky pre uľahčenie), JavaScript, pravdepodobne PHP, pre eshop ako databázu ešte nejaké MySQL alebo SQLite
jednoduchá aplikácia s webom = postačil by asi JavaScript
program na zjednodušenie = opäť Databáza, záleží od náročnosti čo všetko od toho chceš, ale tam by som rozmýšľal medzi Pythonom ak to bude len niečo menšie, potom by som rozmyšľal medzi Javou alebo C#, sú to ešte pomerne "ľahké" jazyky na naučenie.

Ak som náhodou niečo zabudol tak ma kľudne ostatní opravte a ak si spomeniem sám, tak ešte spomeniem niečo.

edit: menším problémom môže byť práve neznalosť základov v IT, i keď sa zdá nesúvisiaca blbosť vedieť ako funguje počítač alebo takéto všeobecné znalosti, tak v niektorých bodoch to môžeš mať ťažšie, ak budú v návodoch spomínané (čož budú) pojmy, ktoré je potrebné vedieť, keďže väčšinou sa počíta s tým že človek je aspoň minimálne zasvätený do problematiky IT všeobecne.







_________________
PC: CPU: Ryzen 5 3600 @Stock | CPUC: Arctic Freezer 34 eSports Duo | MOB: Aorus B450 M | RAM: HyperX Predator 2x8GB 3200MHz | GPU: Gainward RTX2060 Ghost (undervolt) | SSD: XPG 8200 Pro 512GB | HDD: WD Caviar Blue 1TB | PSU: Seasonic Focus+ 650W | CASE: MSI Vampiric 010M
Vivebook 15 Pro: CPU: i5 12500H | RAM: 16GB LPDDR5 | GPU: RTX 3050 50W | SSD: Micron 512GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.22
Prihlásený: 28.06.22
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.06.2022 22:54

Ďakujem za výbornú a poučnú odpoveď!


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako by ste naučili ropuchu programovať?

Registrovaný: 01.09.11
Prihlásený: 27.04.24
Príspevky: 556
Témy: 88
Bydlisko: Pezinok
Príspevok NapísalOffline : 29.06.2022 15:00

mne dost sadol chalanisko co robi kurzy na ytb... Informatika s Mišom... ma aj samostatny kurz pre python https://www.youtube.com/c/InformatikasMi%C5%A1om/playlists a vsetko vysvetluje fakt zrozumitelne







_________________
CPU AMD Ryzen 7 3700x, CHLADIČ Scythe Fuma rev. B MB ASRock x570 Taichi, GPU, RAM PATRIOT Viper 4 Blackout 16 GB KIT 3600 MHz CL17, PSU Corsair RM750X, SSD M.2 Crucial MX500 1TB, CASE Fractal Design Meshify 2 Compact

Fón Xiaomi Mi 8
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kde ste sa naučili javascript

v JavaScript, VBScript, Ajax

4

672

21.03.2009 12:18

dedko45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kedy ste začali programovať?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Krčma

71

5934

12.08.2008 13:20

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako ste vyzerali, keď ste boli malý?

v Krčma

6

1913

04.06.2008 11:26

Lub0$ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako programovať?

v Ostatné programy

2

5037

12.06.2007 23:43

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Ako začať programovať?

v Ostatné

3

585

26.01.2014 10:43

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zacat programovat ?!

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

13

1743

15.10.2010 20:29

ewil Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zacat programovat

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

880

05.03.2011 16:18

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako začať programovať ?

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

14

1505

25.03.2012 15:41

Trivi Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Ako možem začat programovat?

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

668

22.02.2012 18:54

F3RY Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako sa naučiť programovať ?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Ostatné

65

6758

17.06.2017 22:35

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Monitor9 - Ako ste dopadli ?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Vzdelanie, štúdium, škola

60

5434

07.06.2007 13:49

POM4R4NC Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako by ste riesily toto

v Operačné systémy Microsoft

6

740

04.02.2009 20:05

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako dlho ste pri pocitaci?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3, 4 ]

v Krčma

91

6355

10.02.2016 19:29

Lessik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako ste strávili leto 2008...

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Dovolenka, cestovanie a turistika

59

4712

25.10.2008 23:21

stopa27 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. STALKER ako ste ho skoncili?

v Počítačové hry

14

1215

30.08.2007 23:54

salamoon Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aké debility ste ako deti vystrájali?

v Voľný čas a hobby

17

1205

14.08.2017 1:31

stiv Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra