Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 63 ] Choď na stránku: 1, 2, 3 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 21.01.2009 11:33

Vsimol som si ze tu chyba normalna tema ktora by sa zaoberala konfiguraciou visty pomocou programu vLite. Mozte sem pisat svoje skusenosti napady atd pripadne rady.

vLite a vLite pouzivam uz dost dlho a podla mna su to vyborne softy.
Pri spravnom pouziti sa da z robustneho os ako je vista spravit odlachceny a rychly system. Na mojom notebooku vista nabootuje za 25 sekund a to nemam nejako extra vykonny notebook.
Prikladam link na video:
http://www.youtube.com/watch?v=8P9wN0jwLok

Pokusim sa v kratom case napisat mensi navod ako si odlachcit vistu. (uvidim ako budem mat cas lebo mam momentalne skuskove)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.05.07
Prihlásený: 15.12.15
Príspevky: 484
Témy: 15
Bydlisko: Humenné ...
Príspevok NapísalOffline : 21.01.2009 14:59

- presne som nad tym aj ja rozmyslal, ze trebalo sparvit nejaky lahky, zrozumitelny a hlavne funkcnost neobmedzujuci :oops: návod

- lebo vcera som asi po tretí raz robil odlahcenu instalacku visty a stale to neni ono blbne to s tym aerom a bočný panel ale ked zistim co to spôsobuje
tak by to malo byt ok

- inak vlite tiez hodnotim ako super nástroj ja mam verziu 1.1 a fakt odlahcena vista je o poznanie rychlejsia

- chcel som vyskusat aj v. 1.2 no ta vyžaduje WAIK (Windows Automated Installation Kit) co ma 1,3 GB tak som si nakoniec nechal 1.1

- tiez mam skuskove ale myslim ze to neni zas tak narocne stacili by nejake screeny a popis k tomu a čo nevymazovať lebo to dodrbe win :D


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.01.2009 15:36

Ja pouzivam verziu 1.2 a ten WAIK mam stiahnuty a mam ho na externom hdd takze ma to tak netrapi. Chcem spravit lahky navod ale chcel by som spravit aj nejaky podrobnejsi ako spravit fakt odlachcenu vistu. Napr instalacka mojej visty ma velkost 990 MB mam verziu Bussines Edition s integrovanym SP1. Pouzivam 64 bitovu verziu. Uvidim ako budem mat cas ale urcite sa do toho dam.

Tiez som sa vcera mohol este viac pohrat s tymi nastaveniami a myslim ze by mi vista nabehla aj za 20 sekund ale uz sa mi fakt nechcelo. Boot nieje az tak dolezity. Pre mna je dolezite aby bola vista stabilna a rychla. Ale bol som prekvapeny ze tak skoro nabehla a to mam pritom len notebook. Keby som mal PC a dva disky tak by to bolo mozno za 15 sekund.

vLite je fakt super vec a tak isto aj nLite. S nLitom som osekal XP na 193MB instalacku s interovanym SP2.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 21.01.2009 15:39

No tak ked tu bude daky good navodik tak sa s tym pohram:))))))Tak sa tesim na vase posty.....


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.05.07
Prihlásený: 15.12.15
Príspevky: 484
Témy: 15
Bydlisko: Humenné ...
Príspevok NapísalOffline : 21.01.2009 15:49

- tu instalacku si uz mal so SP1 alebo si ho tam pridal ?
- moja 32 bit. home premium ma teraz peknych 556 mb ale bootovanie nepozorujem nejak extra zrychlene takze tu zohrava ulohu aj rychlost procesora a diskov a urcite aj nezadrbat hdd nepotrebnym softom


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.01.2009 10:53

Myslis tu instalacku visty? Vistu som mal uz s integrovanym SP1 co je podla mna lepsie riesenie ako odlachovat vistu bez integoravaneho SP1. Sice SP1 sa do nej da integorvat aj vlite-om ale niekedy som s tym mal problemy tak preto vzdy pracujem s vistou ktora ho uz ma integrovany, ale nevylucujem ze to nejde aj s normalnou.
A este jedna dolezita vec ak upravite vistu bez SP1 potom mozte mam problem pri jeho instalacii, preto odporucam uz SP1 integrovany alebo ho integrovat pomocou vlite.

Este stale mam skuskove tak mi prepacte ze to tolko trva ale fyzika je fakt zabijak a chcem ju mat z krku a k tomu mam este aj statistiku. Ale uz na tom zacinam pracovat. No prv chcem este spravit mensi navod na to ako si spravit krajsi Oblivion...


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.01.2009 22:34

Konecne som dokoncil navod na krajsi Oblivion a aj skusku z fyziky uz mam z krku. Uz mam len jednu skusku takze sa mozem pomaly pustit do navodu na odlachcenu vistu.
Ak by niekoho zaujimal ten Oblivion tak tu je link http://www.pcforum.sk/krajsi-oblivion-vt58564.html


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 11:26

Zacal som vcera pracovat na navode tak dufam ze dnes alebo zajtra tu uz nejaky budem moct poslat...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 11:32

No tak tesim...potom budem strasne otravny:)
A nevznikne s toho navodu Win 8?
:))))


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 12:06

To je vpohode...ak budem vediet tak ti poradim...
Trochu sa mi ten navod predlzil kedze vlastne pracujem na dvoch a rozhodol som sa ze tam pridam aj taky strucny popis programu...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 12:08

No ja som chcel stiahnut ten vLite ale potom tam treba dotiahnut este nieco a to je dost velke.....


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 12:13

ano viem co myslis... zabera to okolo 800MB a je to potrebne pre vLite, niekde na nete je myslim navod ako to obist.. ja som sa tym teraz nezaoberal... pretoze tych 800MB ma nezabije takze som to stiahol... ak by bol ohlas na to tak spravim aj navod ako to obist ak sa mi to podari.. len teraz mam este dost prace s navodmi


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 12:14

nie nie...netreba...idem to stiahnut:)
A co s tym mam urobit ked to stiahnem?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 12:26

Je to vlastne iso image takze to pripojis daemonom alebo niecim podobnym a nainstalujes Sadu Windows AIK. Ak nemas vistu tak budes musiet nainstalvoat aj .Net Framework 2.0 SP1


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 26.04.24
Príspevky: 20313
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 12:33

staci ti zopar 200kb suborov a nemusis tahat cely WAIK.
mozem upnut na rapid ak chces, je to len nejaky virt. ovladac pre pravu s WIM images a tvorca vlite to daval k starsim verziam vlite. potom to ale na ziadost MS musel prestat dodavat...fakt system tahat kvoli 200kb 1.3GB instalacku WAIK...blazni







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 12:34

no mohol by si lebo este aj ta rychlost ze 50 kb/s je uzasna.....


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 12:36

1,3 GB ma anglicka instalacka, ceska ma uz okolo 800MB.. viem ze sa to da obist ale nemam teraz cas sa s tym babrat... tak to mozes hodit na net ze to nemusia stahovat iny ale stiahnu len par suborov..


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 12:39

Ja som to chcel poslusne cele stiahnut ale ked som zbadal tu hyper rychlost prenosu.....


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.02.2009 12:40

ja som to stiahol uz davno.... tak som neriesil ako to obist.. tak dufam ze to hodi shiro na net...


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 22.03.07
Prihlásený: 23.06.23
Príspevky: 2096
Témy: 15
Bydlisko: Bratislava V
Príspevok NapísalOffline : 01.02.2009 13:52

Tu je potrebný WIM filter: http://ifile.it/2bvc438







_________________
DESKTOP: Intel Pentium Dual Core E2180, Gigabyte GA-P31-DS3L, 3GB DDR2 800Mhz, ASUS Radeon HD3650 256MB, ASUS DRW-1608P3S, Hitachi Deskstar T7K250 160GB, Fortron FSP350-60GLN
NTB: HP 510: Intel Celeron M360, 512MB DDR2 533MHz, Intel GMA 900, Hitachi Travelstar 4K120 40GB, Sony CRX880A
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 02.02.2009 16:09

Konecne som dokoncil prvy navod takze ho idem konecne dat na forum. Na druhom pracujem a mozno ho tu hodim dnes vecer alebo az niekedy zajtra.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 02.02.2009 17:01

Konecne som sa dostal k tomu navodu co som slubil. Mal som este nejake povinnosti, ktore som musel doriesit (mal som skuskove obdobie tak si asi kazdy vie predstavit ake) ale k veci. Dnes sa pokusim popisat, ako pomocou programu vLite odlahcit resp. osekat operacny system Vista.

Pred samotnym navodom strucne popisem program vLite, jeho funkcie, kde sa da zohnat a co vsetko k nemu potrebujeme.

Rozhodol som sa, ze nespravim len jeden navod, ale hned niekolko a na zaver by som chcel dodat nejake rady ako si zrychlit system. Prvy navod bude pre tych, ktori chcu len usetrit nejake miesto a nechcu alebo sa boja zasahovat velmi do sucasti systemu. Pretoze iste maju mnohi z vas skusenosti, ze po odobrani niecoho im nieco nechcelo ist atd... Ja sam mam vela takychto skusenosti a preto prvy navod bude len o usetreni nejakeho miesta. V dalsom navode sa pokusim popisat ako si spravit fakt lahku a rychlu vistu a dufam ze sa mi to aj podari. Pokusim sa pripojit aj zopar screenov z celeho procesu. Uvitam samozrejme kazdu radu. Vsetko co napisem nemusi byt spravne a niekto mozno pouziva iny postup atd.. preto by som bol rad keby sa k teme vyjadrili aj ini, ktori maju s vLite a osekavanim Visty skusenosti a popripade by popisali ich postupy.

Takze co vlastne potrebujeme?

Predovsetkym samotny vLite ktory sa da zadarmo stiahnut zo stranky http://www.vlite.net/. Pre tento navod a aj tie dalsie pouzijem finalnu verziu 1.2. Dalej budeme potrebovat Automated Installation Kit (AIK) ten zvolte podla toho na akom operacnom systeme idete vLite nainstalvoat. Ak mate vistu tak zvolte AIK for Vista SP1 (teda AIK pre Vista so service packom 1) ak mate XP tak kliknite na odkaz pod nim a stiahnite. Dalej je potrebny .Net Framework 2.0 SP1. Tu len dodam ze Vista ho uz ma predinstalovany. Takze ti, ktori maju XP nainstaluju prv .Net Framework potom vLite a nakoniec AIK. Pouzivatelia Visty len vLite a AIK. Vsetky potrebne odkazy najdete na vyssie uvbedenej stranke. A posledna vec na ktoru nesmieme zabudnut je instalacne medium samotnej visty popripade iso obraz alebo nejaky iny format obrazu napr mdf.

Mozeme sa teda pustit do instalovania vLite a ostatnych potrebnych komponentov co nie je nic tazke a nemal by s tym mat nikto problem. Snad len dodam ze pri instalacii AIK staci nainstalovat sadu Windows AIK co je myslim ale kazdemu jasne. Ak chcete mat vo vLite Slovencinu tak nechajte pri jeho instalacii zaskrtnutu volbu Languages.

Teraz v skratke popisem program vLite. Ako som uz uviedol vyssie pouzita je verzia v1.2 final. Program ma vcelku jednoduche menu a ovladanie. Program vyzera ako na obrazku nizsie. Pre tento navod aj pre dalsie zvolim ako jazyk programu Slovencinu. Ako vidiet na obrazku mozme si vybrat iny jazyk alebo upravit nastavenia programu. Nejedna sa o nic zasadne a vsetko nechame tak ako je.

Vista a vLite

Pred samotnym navodom by som chcel este upozornit, ze som sa rozhodol ako system pouzit Vistu Ultimate SP1 x86 s anglickou jazykovou verziou teda 32bitovu verziu s integrovanym SP1 a to kvoli niekolkym pricinam. Verzia Ultimate ma toho v sebe najviac a zabera najviac miesta. Niektore vezie napr. Home Premium nemaju vsetky sucasti obsiahnute vo verzii Ultimate ale naopak by to platit malo a teda vsetky komponenty, ktore ma Home Premium by mala mat aj verzia Ultimate. Verziu s integrovanym SP1 som sa rozhodol pouzit z toho dovodu, ze som mal zle skusenosti s integrovanim SP1 do Visty pomocou vLite. Este by som chcel upozornit, ze na osekanu verziu Visty nemusi ist SP1 vobec nainstalovat. Komponenty 32 a 64 bitovej Visty sa skoro vobec neodlisuju a myslim, ze najviac ludi aj tak pouziva 32 bitovu ale nemusite sa bat ak vlastnite 64bitovu. Navod mozete kludne pouzit aj na nu. Nemusite mat obavy z toho, ze pouzivam anglicku verziu vsetky popisane postupy platia aj pre Cesku alebo Slovensku verziu a jazyk sa da do Visty doinstalovat.

Mozeme sa teda pustit do upravovania Visty. Tento prvy navod bude viac menej o uvolneni nejakeho miesta kedze samotna Vista po nainstalovani zaberie dost vela miesta. Hned po instalacii mi vo virtualnom stroji zabrala okolo 10GB co je myslim dost vela. Takze sa s tym pokusime nieco urobit.

Prvym krokom je vyber instalacnych suborov Visty. Takze vlozte DVD s Vistou do mechaniky alebo pripojte image s Daemonom alebo inym programom a zvolte kam na disk sa maju subory prekopirovat. Niekedy sa mi stava, ze ak pri kopirovani suborov sputim nejaky program tak mi kopirovanie zamrzne.

Po dokonceni kopirovania klikneme na Ulohy (Tasks) a zvolime, ktore operacie chceme s vLite-om vykonat. Kludne mozme zaskrtnut vsetko. Pri kazdej operacii je mala napoveda takze si mozete pozriet co ktora robi.

Dalsie co ponuka vLite je integracia opravnych balikov. Mozete teda pridat opravne baliky priamo do Visty. Ja vsak tuto moznost nevyuzivam pretoze som s tym mal predtym problemy. System do ktoreho som integroval opravne baliky nefungoval korektne a vela programov som donho potom nedokazal nainstalovat. Ked som skusil rovnako upraveny system len s tym, ze bol bez integrovanych opravnych balikov tak sa tie problemy prestali vyskytovat. Okrem opravnych balikov sa daju do Visty integrovat aj ovladace alebo jazykove baliky. Ako som uz pisal ja tieto moznosti nevyuzivam ale to neznamena ze vy nemozete. Nie je to nic tazke staci len zvolit driver alebo jazykovy balik a pridat ho.

Konecne sa dostavame ku komponentom. Takze prve co vam nabehne je okno v ktorom si mozete vybrat, ktore sucasti nechcete aby boli odstranene teda ich planujete pouzivat. Nemusite zaskrtnut nic len si potom dajte pozor co odoberate. Musite si vsak dat pozor ake programy chcete vo Viste pouzit, aby ste neodstranili nejake potrebne dll alebo inu sucast. Vo vseobecnosti plati ze pred samotnym upravovanim Visty musite mat jasne, co vsetko na nej budete instalovat a aky hardware k nej pripojite. Preto si vzdy dobre premyslite co odoberiete.

Takze dalsia moznost programu vLite su Upravy (Tweaks) daju sa tu nastavuit rozne veci a spravanie systemu. Napr. mozete vypnut UAC, DEP, zakazat hybernaciu a podobne. Nastavit schemu napajania a niekolko dalsich a to najdolezitejsie mozte vypnut niektore sluzby.

Nasledujuca volba umoznuje bezoblusnu instalaciu. Teda vsetko potrebne zadate teraz a potom sa uz len kochate instalaciou. Nepouzivam to vzdy, len ak viem ze system budem instalovat len sebe. Mozte tu zadat seriove cislo, nastavit uzivatelske meno, nazov pc, atd vid obrazok.

Posledna moznost je vytvorenie a napalenie iso suboru. Tu hadam nemusim nic vysvetlovat. V skratke vLite dokaze vytvorit iso image a napalit ho na DVD alebo CD.

vLite mame teda popisany. Trocha som odbocil a predlzil to ale dufam ze vam to nebude prekazat. A teraz k samotnemu navodu (konecne).

Tento navod bude hlavne o usetreni miesta, pokusim sa teda o „plne funkcnu“ Vistu len usetrim nejake miesto. Ako som uz vyssie spomenul nemusi byt moj postup uplne najlepsi, mozno mate niekto lepsi.

Takze ako prve musime zvolit, ktore programy chceme vo Viste pozivat. Ja som sa rozhodol pre nasledujucu konfiguraciu vid obrazky. Ak vsak chcete niektory z uvedenych programov napr. KMplayer pouzivat tak ho zaskrtnite.

Vista a vLite

Vista a vLite
Navod som sa rozhodol spracovat tym stylom, ze popisem sucasti a potom prilozim obrazok.

Hardware podpora:

Dynamic Volume Manager - ak pouzivate Windows back-up (zaloha) a zrejme sa pouziva aj pri RAID. Pre tento navod som sa rozhodol to ponechat.
Faxova Podpora - ak pouzivate fax nechajte ak nie kludne odstrante.
Firewire (1394) - to iste ako pri faxe, ak pouzivate alebo planujete pouzit nechajte ak nie tak prec s tym.
Floppy Disk Podpora – podpora disketovej mechaniky ak mate a chceta pouzivat tak nechajte, ak nemate a ani neplanujete prec s tym.
Internet Small Computer System Interface (iSCSI) – pripojenie uloznych zariadeni cez siet pouzitim TCP/IP, neodstrani vsak NAS podporu. Ak nepouzivate tak odstrante.
Microsoft Multi-Path Bus – nieco s pouzitim viac ako jednej fyzickej cesty, ja to odstranujem.
Podpora Infrared – nemam take zariadenie takze odstranujem, ak mate a chcete pouzivat tak nechajte.
Podpora Modemu – ak chcete pouzivat modem tak nechajte, ja modem sice mam ale nepozivam a ani nebudem takze odstranujem.
Podpora Tlaciarni – ak chcete pouzivat na pc alebo notebooku tlaciaren tak nechajte, toto je potrebne pre instalaciu kazdej tlaciarne takze nechavam.
Podpora Smartcards – ak planujete pouzivat tak nechajte. Ja odstranujem.
TV Tuner Podpora – ak chcete pozivat TV Tuner tak nechajte, je to potrebne aj pre Media Center. TV tuner nemam takze odstranujem.
Windows Hot Start – ak chcete sputit Windows napr stlacenim tlacidla weboveho prehliadaca. Nepouzivam to takze odstranujem.
Windows Mobilne Centrum Zariadenia – spolupraca s Windows Mobile ak mate nejake zariadenie s Windows Mobile tak nechajte. Nemam take zariadenie takze odstranujem.
Windows Prenosne Zariadenia – umoznuje programom ako Media Player a Pomocnik Importu obrazkov synchronizovat obsah s prenosnymi zariadeniami ako male USB prehravace a pod., toto nechavam, niekde na nete som sa docital ze mozu byt problemy pri pripojeni fotoaparatu.
Windows Ziskavanie Obrazkov – ak nepouzivate skener alebo fotoaparat mozte odstranit, ja pouzivam takze nechavam.
WLAN Podpora – ak pouzivate alebo planujete pouzit pripojenie prostrednictvom bezdrotovej siete tak nechajte, ja pouzivam takze nechavam
XBOX 360 Controller – ak planujete pozivat toto zariadenie tak nechajte, ja neplanujem takze odstranujem.

Vista a vLite

Jazyky:

Oznacte vsetky, ktore nechcete pouzivat. Ja nechavam len Slovencinu a Cestinu (Pre tych, ktori budu upravovat Slovensku alebo Cesku verziu Visty dodam, ze by som nechal v tom pripade aj Anglictinu)

Rozhodol som sa pre mensiu zmenu kedze toto by mal byt navod ako usetrit miesto a zachovat funkcnost systemu, tak uz nebudem popisovat kazdu sucast ale len tie ktore zaberaju miesto, neovplyvnuju funkcnost a je teda bezpecne ich odstranit, vsetky sucasti popisem (aspon dufam) v dalsom navode, na ktorom pracujem.

Vista a vLite

Multimedia:

Hudobne a Video ukazky – toto urcite nepotrebujete takze odstarne zbytocne to zabera miesto.
Media Center – ja osobne som to nikdy nepouzil podla mna su lepsie programy tretich stran, takze odstranujem.
Movie and DVD Maker – myslim ze existuju lepsie alternativy a nie kazdy to aj tak pouzije, ja som to este nikdy nepouzil takze odstranujem.
Sporice Obrazovky – niektore su sice pekne ale na internete sa daju zohnat aj krajsie, ja ich nepouzivam takze odstranujem. Zaberaju dost miesta.
Ukazkove Obrazky – zbytocnost takze odstranujem.
Wallpapers (Pozadia Pracovnej plochy - tapety) – sice pekne pozadia, ale zbytocne zaberaju miesto. POZOR, toto odstrani pozadia systemu a pri instalacii sa moze vyskytnut chyba, ktoru staci odkliknut. Dolezite je, ale v okne v ktorom sa zadava meno uzivatela a vybera pozadia neklinut na ziadne. (ziadne tam aj tak nebude) System by mal nabehnut s ciernym. Takze to odstranujem ale vy nemusite. Mne vsak vzdy vsetko prebehlo vpohode. Ale moze sa vyskytnut chyba. Preto upozornujem.

Vista a vLite

Ovladace:

Dodal by som ze väcsinu ovladacov mozete kludne odstranit ak mate vlastne na CD, DVD alebo stiahnute. Ale niektore zariadenia vyzaduju ovladace, ktore su zahrnute v systeme. Preto dobre zvazte, ktore zariadenia chcete k pc alebo notebooku pripojit a take ovladace radsej ponechajte. Ak mate napr. tlaciaren Dell tak ponechajte len ovladace pre tuto znacku a ostatne odstrante. Mne vsak tlaciaren funguje aj ked odstranim vsetky ovladace. Ak neviete radsej nechajte nic sa nestane.

Tiez si davajte pozor pri Storage Controllers a ak sa nevyznate tak radsej nechajte vsetky a nezaskrtavajte ziadny. Ja viem, ktory mozem odstranit a system mi aj tak pojde. Alebo vytvorte niekolko odlachcenych verzii. Niekedy sa nepodari spravit dobre odlachceny system na prvykrat. Moja konfiguracia je na obrazku.

Vista a vLite

Prislusenstvo:

Accessibility (Dostupnost) – nastavenie pre sluchovo alebo zrakovo postihnutych, ak nepotrebujete tak odstrante, ja odstranujem.
Hry – ja ich nehravam takze odstranujem, toto neodstrani prieskumnika hier teda mne ho to takto neodstranilo aj ked bol zaskrtnuty.
Podpora Reci – celkom zaujimava vec ale funguje len na anglickej Viste, aj ked som cital ze by mala byt aj na ceskej. Ja to nepouzivam a ani neplanujem takze odstranujem.
Uvitacie Centrum – okno ktore nabehne hned po nainstalovani Visty a prvom spusteni. Po case to je otravne takze odstranujem.
Bocna Lista a mini-aplikacie – myslim ze kazdy vie o com je rec, v tomto navode som sa rozhodol ze to odstranim.
Wordpad – maly program na upravu textu ak pouzivate tak nechajte ja som to vo Viste este nikdy nezapol takze odstranujem.

Vista a vLite

Siet:

Tu toho vela nie je, ale nieco sa predsa len najde.

Internet Explorer – vsetci urcite vieme o co sa jedna, ale pre istotu napisem ze je to internetovy prehliadac spolocnosti Microsoft, ktory je vo Viste integrovany. Vela ludi pouziva produkty tretich stran takze ak ho nepouzivate tak odstrante.
Windows Mail – podobne ako IE mailovy klient Microsoftu, ak nepozivate alebo pouzivate prudkty tretich stran tak ho kludne odstrante.

Vista a vLite

Sluzby:

Vela toho neodoberiem pretoze sa jedna hlavne o navod na usetrenie miesta. Viac sa budem sluzbam venovat v dalsom navode. Sluzby sa daju bezpecne povypinat aj po instalacii.

Hlasenie chyb – pouziva zjreme malokto a zabera to par MB.
Vzdialene Registre – tak to by ma fakt zaujimalo kto to uz pouzil, ja este nikdy a radsej to odoberiem kvoli bezpecnosti systemu.

Vista a vLite

System:

Konecne posledna polozka. Tak sa do toho dame. Ani v tejto polozke toho velmi vela neodstranim kvoli vyssie uvedenym dovodom.

iMAPIv2 Podpora Napalovania – väcsina z vas napaluje pomocou programov tretich stran takze to mozte kludne odstranit. Ak napalujete pomocou Visty tak to nechajte.
Malicious Software Removal Tool – nastroj na odstranenie neziaduceho softwaru, ja som to este nikdy nepouzil, takze odstranujem. Ak pouzivate tak nechajte.
Manualna Instalacia (Setup.exe) – ak instalujete system z bootovacieho DVD tak mozete kludne odstranit. Tato sucast je potrebna ak chcete Vistu nainstalovat z beziaceho operacneho systemu.
Pomoc – zakladna dokumentacia pomoci pre Windows a jeho komponenty. Malokto to pouziva a myslim ze na roznych forach sa toho clovek dozvie podstatne viac. Tuto moznost necham na vas. Pre tento navod som sa rozhdol to odstranit.
Prirodzeny Jazyk – extra funkcnost reci a vyhladavania, ak nepozivate tak odstrante, ja to odsranujem kedze nepouzivam ovladanie hlasom
Tablet PC – umoznuje pouzivat PEN (t.j. pero – nastroj na priame pisanie na obrazovku) na rozdiel od dotykovej obrazovky umoznuje Tablet PC prijimat iba dotykove informacie zo specialneho pera. Ak podobne zariadenie nemate tak mozte odstranit.
Windows Defender – nastroj Microsoftu na ochranu PC pred spyawarom a podobnym internetovym hrozbam, jeho funkcia je aj real-time ochrana systemu. Jeho kvalita nie je prave najvyssia a ak ho nepozivate ale, pozivate programy tretich stran tak ho odstrante.
Windows Easy Transfer (Lahky prenos) – umoznuje presniest data a nastavenia zo stareho pc do noveho, na ktorom bezi Vista. Ak to nepouzivate tak odstrante. Ja som to nepouzil este nikdy.

Vista a vLite

Tak to by bolo vsetko, mozeme sa pustit este do nejakych uprav systemu. Takze klikneme na Upravy a v polozke Ochrana toho na vyber velmi nemame. Mozeme vypnut UAC, ktore vie byt dost otravne a dalsie vec ktoru stale pri upravovani Visty robim je, ze vypinam DEP. DEP je nastavenie hardware a software technologii, ktore vykonavaju dodatocne overenia v pamäti aby pomohli zabranit spusteniu nebezpecneho kodu v systeme. Niekedy su s touto technologiou problemy a ja to vzdy vypinam. Nemusi to byt prave najlepsi krok, ale skuste pozriet rozne fora kde sa tomu venuju podrobnejsie. Takze to nastavujem na Zakazat teda AlwaysOff. V polozke System zvyknem zvolit schemu vykonu na vysoky vykon kedze mam notebook a tiez zakazem strankovaci manazer pretoze mam dost velku ram a tym padom sa nebude kernel-mode ovladacov a systemoveho kodu strankovat na disk co by mohlo zvysit vykon, ale pouzije sa viac pamäte. Popripade mozte povypinat v polozke Sluzby nejake nepotrebne sluzby ako napr Firewall, alebo rodicovska kontrola. Tomu sa budem venovat v dalsom navode.

Dalsie moznost programu ponuka bezobsluznu instalaciu. To si nastavi kazdy sam podla vlastnej potreby.

Takze mozme konecne stalcit tlacidlo Pouzit a v okne, ktore nabehne nechame, ze chceme prerobit jedno Ultimate (alebo inu verziu Visty, zalezi od toho, aku prerabate). Potrdime OK a pockame niekolko minut kym dokonci vLite upravu a poodstranuje vsetko co sme vybrali. Maly tip ako to urychlit je zvysit prioritu procesu na najvyssiu. Az vsetko dokonci vytvorime iso image a napalime na DVD. Ja by som odporucal radsej nejake DVD RW pre kazdy pripad ak sa nahodou nieco nepodari. Uvedeny postup mam odskusany a funguje mi v systeme vsetko tak ako ma. Ale co funguje u mna nemusi u vas. Sem tam sa mi vsak stava ze ak nainstalujem najnovsie updaty tak mi nefunguje korektne uspanie systemu, pretoze sa Vista z neho uz nikdy neprebudi.

Dufam ze vam tento navod pomoze pri osekavani Visty aspon trochu. Na dalsom podrobnejsom navode pracujem plus chcem dodat najake rady a typy ako spravit Vistu rychlejsiu. Dufam ze sa vam tento navod bude pacit a aspon najake informacie z neho budu pre vas uzitocne.
Za pripadne chyby sa ospravedlnujem.

Pocas uploadovania tohto navodu na net som si uvedomil, ze niekolko veci som este mohol odobrat.

Prace na dalsom navode su uz v plnom prude mozno uz zajtra alebo dnes ho tu tiez hodim.

Mensia poznamka pod ciarou. Takto upraveny system uz zaberal len nieco vyse 3,5 GB z povodnych skor 10 takze sme usetrili takmer 6,5GB.
Pred:

Vista a vLite

Po:

Vista a vLite


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 02.02.2009 20:04

No supis tesim sa:)Len som s toho trocha jelen ale inak ok......a ako s tym vLitom a tym 800MB suborom?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 02.02.2009 21:22

no bud stiahnes cely ten velky 800MB subor alebo stiahnes ten subor co uploadol na net br4n0... http://ifile.it/2bvc438
ale toto je len navod na usetrenie nejakeho miesta na tom dalsom pracujem len je to dost casovo narocne


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 03.02.2009 20:06

A co s tym suborom teraz?Som ho stiahol a rozbalil ale neviem co vcul s tym....


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.02.2009 20:32

xxxpower2 píše:
A co s tym suborom teraz?Som ho stiahol a rozbalil ale neviem co vcul s tym....


No ked to mas rozbalene tak dvakrat klikni na install.bat Malo by to zacat instalaciu toho wim filtra.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 03.02.2009 20:35

pri instalacii sa vyskytla chyba,System nemoze najst zadany subor....


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.02.2009 20:44

xxxpower2 píše:
pri instalacii sa vyskytla chyba,System nemoze najst zadany subor....


Skus to teda takto:
-subor wimgapi.dll ktory sa nachadza v tom priecinku co si stiahol a rozbalil prekopiruj do priecinka vLite-u (priklad: C:\Program Files\vLite)

-v priecinku programu vLite vytvor priecinok wimfltr v nom priecinok x86 a do neho nakopiruj subory wimfltr.inf a wimfltr.sys (prilklad: C:\Program Files\vLite\wimfltr\x86)

nemam to odskusane ale mozno to pojde...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vista a vLite

Registrovaný: 06.07.08
Prihlásený: 13.01.24
Príspevky: 2369
Témy: 134
Príspevok NapísalOffline : 03.02.2009 20:50

jeeeeeeeeej ono to funguje...vdaka.....tak sa s tym budem hrajkat teraz.....da sa to pocas prace dako ulozit a potom v tom pokracovat?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.02.2009 20:57

xxxpower2 píše:
jeeeeeeeeej ono to funguje...vdaka.....tak sa s tym budem hrajkat teraz.....da sa to pocas prace dako ulozit a potom v tom pokracovat?


Ano da sa to. V hornej casti okna programu klikni na Prednastavene a vyber Ulozit Ako zadaj nejaky nazov a uloz. Ked potom program ukoncis a znova zapnes budes musiet ale znova vybrat priecinok, do ktoreho ti program skopiroval instalacne subory. Az ich nacita tak znova kliknes na Prednastavene a potom Nacitat.
To je vsetko.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 63 ] Choď na stránku: 1, 2, 3 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vLite

v Operačné systémy Microsoft

2

692

01.10.2008 21:59

dedko45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vlite pomoc

v Operačné systémy Microsoft

3

361

21.01.2009 11:29

Mettiu Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 vs vlite

v Operačné systémy Microsoft

4

463

22.01.2009 23:43

jarrro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vLite 0.5 alpha

v Novinky

18

1363

30.06.2007 15:38

Spirit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vlite win 7 64/ win7 32

v Operačné systémy Microsoft

1

453

04.12.2009 17:35

mmichalll Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vista, WMP11 a Vista Codec Pack - zvuk

v Audio programy

0

939

31.08.2009 13:23

bigjohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zdielanie internetu medzi vista-vista

v Siete

1

470

20.03.2009 15:14

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zdielanie súborov: Vista vs. Vista

v Operačné systémy Microsoft

0

447

28.01.2009 14:15

quatermain Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vista a vista SP2

v Operačné systémy Microsoft

12

892

10.10.2010 16:37

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. presieťovanie vista-vista

v Siete

1

461

30.01.2009 16:42

Luks Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. VISTA

v Ovládače

2

1250

22.02.2007 17:16

extrem28 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vista

v Operačné systémy Microsoft

6

599

02.06.2008 0:51

BBUlet Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ??? Vista???

v Operačné systémy Microsoft

3

431

03.09.2009 17:05

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vista

v Operačné systémy Microsoft

3

529

01.11.2008 23:30

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vista

v Operačné systémy Microsoft

2

617

12.10.2007 16:04

molotow Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vista

v Operačné systémy Microsoft

4

537

16.02.2009 23:43

freedie Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra