Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 07.08.06
Prihlásený: 18.11.21
Príspevky: 947
Témy: 268
Bydlisko: Levice
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2008 6:24

Pracujem na jednej webstránke, kde by som chcel zverejniť použitú literatúru, z ktorej som čerpal. Nemám na stránke žiadnu časť ani presnú citáciu z danej literatúry /to by som mohol len so súhlasom autora/, ale spravil som akýsi výťah z článkov a vlastnými slovami som to trochu pozmenil. Čiže som vlastne čerpal z danej literatúry, ale podľa mňa som copyright autora neporušil, keďže som vlastne vytvoril nový článok... váš názor?

chcem sa ešte spýtať - ak som niektorý z článkov napísal sám zozbieraním informácií z internetu a tiež aj z vlastných skúseností, ako mám uviesť zdroj? Konkrétnu stránku uviesť neviem, lebo som čerpal z napr. z niekoľkých desiatok webstránok, google, wikipedia, atď... Stačí v tom prípade uviesť zdroj Internet? Čo v prípade, že článok je z môjho vlastného zdroja - teda napr. píšem o nejakom turistickom objekte, a sám som popísal prístupovú cestu, popis objektu, atď... Proste mám vytvorený taký celok z rôznych zdrojov - moje zdroje, internet a literatúra. Keď uvediem len použitú literatúru, nie je to celkom pravda, lebo som využil aj iné zdroje...

Dalšou vecou sú moje vlastné fotografie - kam mám napísať moj copyright aby sa na obrázok vzťahovali autorské práva? Do obrázka alebo pod neho? Keď tam nedám nič, tak ich može hocikto stiahnuť bez toho ze by porušil práva? Tak isto však može stiahnuť obrázok s copyrightom a vystrihne stadiaľ ten copyright a nik mu nedokáže, že to bola moja fotka...

Sorry, trochu som sa rozpísal, vedeli by ste mi poradiť?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 10.02.08
Prihlásený: 15.05.17
Príspevky: 2264
Témy: 48
Bydlisko: Nitra
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2008 7:31

Copyright si neporusis vtedy, pokial uvedies autora, zdroj a to ze je to citacia. Samozrejme ze nemozes citovat celu knizku.

A co sa tyka toho clanku, autorstvo patri tebe. Na informacie sa autorske prava neplatia, ved to keby markiza povedala prva ze zomrelo 10 ludi a potom to zopakovala jojka, bolo by to porusenie autorskych prav? :D

Copyright strc nekam vpravo dole do obrazka, a ked tam bude vadit, tak do ineho rohu :P







_________________
WYSIWYMGIYRRLAAGW: What You See Is What You Might Get If You’re Really Really Lucky And All Goes Well.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 07.08.06
Prihlásený: 18.11.21
Príspevky: 947
Témy: 268
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2008 8:19

no lenze citacia to nie je, kedze som z tej literatury spravil vytah a vlastnymi slovami som to cele pozmenil+doplnil som vlastne skusenosti a info z inych zdrojov. Tym vznikol jeden komplexny clanok zlozeny z roznych zdrojov. Otazka je, ako uviest v tomto pripade zdroj?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2008 8:28

neopagan píše:
no lenze citacia to nie je, kedze som z tej literatury spravil vytah a vlastnymi slovami som to cele pozmenil+doplnil som vlastne skusenosti a info z inych zdrojov. Tym vznikol jeden komplexny clanok zlozeny z roznych zdrojov. Otazka je, ako uviest v tomto pripade zdroj?

tak pokial viem, staci na konci clanku... ale musis uviest vsetky zdroje. proste normalne uvedies bibliografiu, od koho cerpas, ako sa to volalo, rok vydania atd.. podla mojho nazoru by to malo byt potom oktak nak som sa na strednej ucil pisat slohy :lol:







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
autorske prava

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2008 10:10

Noo... keďže som tak trošku aj knihovník a na škole nás s týmto trápia už 5 rokov, tak by som ti mal vedeť odpovedať.

1) ak si čerpal z vlastnej hlavy, nemusíš uvádzať zdroj, to je samozrejmé, sú to tvoje poznatky,
2) ak si čerpal z internetu, pokojne aj z viacerých stránok, mal by si odkazovať na každú. Napríklad to urobíš tak, že za každú časť, ktorú si odniekiaľ čerpal dáš číslo (horný index) a na koniec stránky dáš ku každému číslu príslušný odkaz. Nemusíš sa trápiť tým, ako má vyzerať bibliografický odkaz, stačí dať len link na stránka a prípadne ešte autora a názov článku (ak to vieš),
3) zdroj: internet - to používajú iba ľudia z kategórie D - deti a dementi. Minule som to videl v správach jednej nemenovanej televízie a bolo mi jasné, že tam deti nepracujú. Princípom odkazovanie je pomerne presná identifikácia zdrojového dokumentu. Pri zdroji "internet" to nie je možné, to je alibizmus a nedôslednosť.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 07.08.06
Prihlásený: 18.11.21
Príspevky: 947
Témy: 268
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2008 11:26

shaggy píše:
Noo... keďže som tak trošku aj knihovník a na škole nás s týmto trápia už 5 rokov, tak by som ti mal vedeť odpovedať.

1) ak si čerpal z vlastnej hlavy, nemusíš uvádzať zdroj, to je samozrejmé, sú to tvoje poznatky,
2) ak si čerpal z internetu, pokojne aj z viacerých stránok, mal by si odkazovať na každú. Napríklad to urobíš tak, že za každú časť, ktorú si odniekiaľ čerpal dáš číslo (horný index) a na koniec stránky dáš ku každému číslu príslušný odkaz. Nemusíš sa trápiť tým, ako má vyzerať bibliografický odkaz, stačí dať len link na stránka a prípadne ešte autora a názov článku (ak to vieš),
3) zdroj: internet - to používajú iba ľudia z kategórie D - deti a dementi. Minule som to videl v správach jednej nemenovanej televízie a bolo mi jasné, že tam deti nepracujú. Princípom odkazovanie je pomerne presná identifikácia zdrojového dokumentu. Pri zdroji "internet" to nie je možné, to je alibizmus a nedôslednosť.


rozumiem ta shaggy, ale ja uz neviem presne, z ktorych stranok som to ziskal. To uz bolo davnejsie a vtedy som si nepisal, odkial to bolo. A z niektorych stranok je tam mozno len jedna veta... ale pokusim sa aspon tie co viem.

Dakujem...

PS:nevedel som ze si aj knihovnik :rolleyes: prave to prislo vhod...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 07.08.06
Prihlásený: 18.11.21
Príspevky: 947
Témy: 268
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2008 11:35

Prave som dostal jednu odpoved na inom fore: V takom prípade by som ani neuvádzala použitú literatúru. Ak nejde o presné citácie, a článok čerpá z viacerých zdrojov, a pridáš tam svoje myšlienky, tak copyright nie je porušený, to už nikto nemá šancu zistiť, aký bol zdroj. Takéto rešerše sa bežne robia, časopisy aj internetové, tak bežne fungujú.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
autorske prava

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2008 15:19

Hmm... netuším aké informácie ti dali na inom fóre, ale... máš to napríklad ako pri písaní prác na vysokej škole - ak čerpáš zo zdroja (je jedno, či presne opisuješ, alebo si sa iba inšpiroval myšlienkami - tam je iba rozdiel v tom, ako to zapíšeš), tak musíš uviesť zdroj. Je to predovšetkým slušnosť.

Ja som ešte aj pri svojej prvej seminárnej práci musel uviesť nejaké zdroje, aj keď som to písal prevažne z hlavy.

A nie som presne "knihovník" študujem knižničnú a informačnú vedu, takže by som mal vedieť, ako je to s citovaním pri elektronických médiách... prax je taká, že ťa nikto za to nebude ťahať po súdoch. Ani ti to nemajú ako dokázať. Ak použiješ jednu vetu, je zbytočné odkazovať na pôvodný článok.
Ak však chceš podporiť svoje tvrdenia nejakým renomovaným zdrojom, alebo chceš ostatných odkázať na pôvodný zdroj, odkiaľ si čerpal - vtedy sa to používa.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
autorske prava

Registrovaný: 07.08.06
Prihlásený: 18.11.21
Príspevky: 947
Témy: 268
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2008 16:32

Ok, dakujem ti shaggy!


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Autorské práva

v Obchody, reklamácie a právo

2

1379

24.08.2015 9:55

fallenblue Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. autorské práva?

v Notebooky a netbooky

5

398

19.11.2012 13:07

saiyan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Autorské práva

v Obchody, reklamácie a právo

1

404

01.11.2011 20:52

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Autorské práva

v Obchody, reklamácie a právo

1

569

24.03.2010 8:01

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Youtube autorské práva

v Služby a webstránky

2

330

26.11.2015 17:25

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. autorske prava obrazka

v Obchody, reklamácie a právo

6

980

02.03.2011 11:23

david3504 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. autorské práva? :D

v Ostatné

6

605

29.04.2010 0:41

Blackshadow Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ma obrazok autorske prava ?

v Obchody, reklamácie a právo

11

931

08.08.2011 2:28

Millfox Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Youtube.com Autorské práva

v Služby a webstránky

7

1649

23.08.2010 17:46

elboro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. autorske prava na obrazok

v Obchody, reklamácie a právo

4

448

06.11.2013 13:10

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. šablóny a autorské práva

v Ostatné

16

711

14.11.2012 17:25

silentasflash Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Mp3 na vlastnom webe-autorske prava

v Ostatné

2

414

04.01.2012 14:57

Bloodeye Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Virtuálne prepojenie web-stránok - autorské práva

v Obchody, reklamácie a právo

0

742

02.03.2010 11:54

kyrian Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PrestaShop 1.7.x. zmazanie odkazu na autorské práva

v Redakčné systémy

1

417

28.05.2018 8:26

andrejstas Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Autorské právo k obrázku

v Obchody, reklamácie a právo

11

1023

01.10.2008 7:20

XxRENDYxX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Antigua a Barbuda môže ignorovať americké autorské prá

v Novinky

2

440

03.01.2008 23:25

Seto Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra