Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2011 9:04

Ahojte, prečítal som niekoľko tém ohľadne serverov, ale stále mám nejaké otázky, tak to sem hodím.

Mám zriadené pripojenie 10Mbs upload / 10Mbs download, optika.

Mám poskladaný počítač - server, zatiaľ len z nazbieraných komponentov, CPU 1,6GHz, RAM 512MB, Grafika onboard, skrátka čo najmenej pripojených zariadení pre minimálnu spotrebu a hlučnosť.

Na tomto serveri som ešte so starým pripojením DSL 340Kbs upload prevádzkoval herný server na rFactor (motošportový simulátor) kde mi šlapalo bez lagovania podľa štatistiky a výpočtov asi 8-9 pripojených užívateľov. Zaťaženie procesora bolo pár percent, takže plánujem odskúšať viac užívateľov ale aj serverov keďže mám asi 26x rýchlejšie pripojenie.

Mám pevnú IP adresu, router ktorý viem konfigurovať vo všetkých možných variáciách.

A teraz otázky:

- Ako je to so spotrebou elektriny ak server pôjde nonstop, nikdy som to nepočítal, alebo ako zmeriam spotrebu? Mám odmerať prúd tečúci do PC, alebo je k tomu aj nejaký soft či výpočet?

- Má na chod servera vplyv RAMka a CPU, teda skôr v akej miere, má význam dávať tam viac ako 1GB RAm keď budú bežať v pozadí nejaké procesy bez extra zaťaženia pc?

- Plánujem dať Teamspeak na komunikáciu, aký dátový tok zaberie tento program na užívateľa?

- Chcel by som zdielať niektoré súbory (FTP server? ) aby si mohli užívateľia stiahnuť aktuálny mod a podobne, žiadne mega zdieľanie, možno 1 stiahnutie za deň. Tu bude asi treba obmedziť rýchlosť na FTP aby mi to nerobilo problém s herným serverom. Ako nastavím takéto zdielanie?

- Bezpečnosť, mám obavy či je pevná IP a prístup z vonka bezpečný, router ponúka firewall, aké ďalšie bezpečnostné brány si mám nahodiť?

- OS používam Windows, buď XP alebo Win7 Ultimate, ešte neviem čo tam dám, podľa vašich reakcií. Viem že všade sa píše Linux, no nemám s ním skúsenosti a ani neviem či by mi tam programy bežali.

- Vzdialený prístup - používam Team viewer, je to fajn vec, na serveri nemám tým pádom ani monitor, ani klávesnicu, myš.. tu asi nieje čo riešiť, či?


Ďakujem vopred za odpovede. :)


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Vlastný herný/FTP server

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2011 10:04

najprv budem, ako vsetci, do servera odporucat linux
nepotrebujes pren ziadne specialne team viewer a podobne - pripojis sa vzdialene cez SSH (pokial mas verejnu IP, odkialkolvek) a vsetko robis ako keby priamo na serveri
k tej spotrebe elektriny - ako by si si predstavoval meranie toho prudu? napriklad v elektrarnach poziciavaju merac ktory zapojis do zasuvky pred merane zariadenie (priechodna zasuvka) a vytazis ho na maximum - spotrebu vidis priamo na zariadeni







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.08.2011 10:23

Pozeral som nejaké stránky na výpočet spotreby, vyšlo mi okolo 150W. No ako elektrikár si viem zmerať prúd prerušením fázy a prepojením cez ampérmeter.

Ok, Linux, v čom to bude lepšie? Záťaž procesora znížim o 5% z 8 na 3? Teamviewer mi neprekáža, nastavujem tam niečo možno raz za deň. Niesom odproca Linuxu, práve naopak, nemám rád Win, ale nevidím dôvod dávať tam Linux s ktorým som nikdy nerobil a ani neviem či mi na tom pôjdu programy čo potrebujem. Peniaze za win neriešim teraz.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok Napísal autor témyOffline : 15.08.2011 15:16

Tak veľa odpovedí som tu nedostal, zrejme s tým nemáte skúsenosti, ale väčšinu otázok som už vyriešil, ak by mal niekto záujem tak nech napíše.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.08.2011 7:49

Tak nameral som prúd 0,4 A, čo je asi 90W/ teda je to príkon za hodinu = 2,2 kW za deň, 800 kW ročne pri cene cca 0,04€/kWh = 32€ počítal som dobre? :D

teraz uvažujem o tom, ako riešiť prevádzku servera od 12:00 do 24:00, rozmýšlal som obyčajný časový spínač so zásuvkou, ktorý by pc vypol a aj zapol, zapnutie je ok, dám tam automatický štart, ale vypnutie bude surové.. :D

Takže by som dal aplikáciu na vypnutie PC (soft) a tam by som nastavil čas pred tvrdým vypnutím, a zapínalo by sa samo.. čo vy na to?


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Vlastný herný/FTP server

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10616
Témy: 70
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2011 10:27

To by snáď šlo. Ale tá tvoja spotreba sa mi zdá nejaká vysoká (aj keď zas neviem čo tam máš za CPU). To je v záťaži? V prípade potreby sa dá spotreba znížiť napríklad podvoltovaním.

Linux je lepší hlavne v tom, že funguje. Windows a siete, s tým je často dosť veľa problémov (veľa skúseností s tým síce nemám, ale čo som skúšal nejaké to zdieľanie súborov na domácej sieti, s linuxom to šlo najjednoduchšie a najspoľahlivejšie).







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL32; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x NF-A9; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:Ryzen 7 8700G delid + Noctua NH-L12S + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6800MHz CL40; Gigabyte B650I AX; 1TB NVMe; Silverstone ML05 + 2x Arctic P8; Seasonic Focus SGX-500; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.08.2011 13:15

No zatiaľ mám len starú skladačku, nejaká foxconn doska, cpu s chladičom a fanom, hdd a zdroj 350W, chcem tam dať dosku Atom + zdroj 250W, takže počítam že to klesne. No beží mi tam rFactor hra a pod linuxom by to nešlo.
Ale zatiaľ nemám problémy.

// pridané po 2 hodinách 28 minútach od posledného príspevku

Ma napadla taká vec, záložný zdroj s menežmentom po sieti, hm? Ten by sa dal na diaľku ovládať aby vypol výstup, nie?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Vlastný herný/FTP server

Registrovaný: 15.01.07
Prihlásený: 23.09.15
Príspevky: 186
Témy: 3
Bydlisko: ZV/BA
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2011 13:30

no vzhladom na to, ze robim server support wintel ti mozem poradit:

1. spotrebu elektriny si ako vidim vcelku poriesil, but teda odhadovymi vypoctami, alebo tym medzizassuvkovym gadgetom

2. vplyv na chod servera ma iba RAMka a CPU, server blady co byvaju v cabinetoch su napriklad zlozene z tohoto a HDD pola. A jasne, HDD, cim rychlejsi (na serveroch bezne 15k RPM) tym lepsie, grafika a ine kraviny ta nemusia zaujimat.

3. teamspeak tlaci len kompresovany zvuk, takze tok sa nezvysi nejak badatelne, myslim, ze 10mbit upload (pri serveroch je dolezity upload hlavne) je vcelku slusny zaklad na jednoduchy miniserver

4. na zdielanie cez ftp potrebujes ftp server aplikaciu, tu je zas linux o nieco vo vyhode, lebo na nom sa to lepsie rozbehava, lepsie idu, lahsie zakladaju. Vo win mas napr. filezilla ftp server, zftpserver suite, serv-u ... atd. , obmedzenia sa v tych app nastavuju

5. pevna ip je vzdy nebezpecna, takze router s HW firewallom, NATom, na pccku dalsi firewall, antivir s online scannom, vo firewally blokovat co sa da a nechat otvorene len nutne porty, obcas si pozriet logy pristupov atd.

6. no tak tu ti poviem, ze ked nechces linux, nevadi. Ale tympadom urcite chces windows server, kludne napriklad 2003, alebo 2008. 2003tky sa uz asi nedaju normalne kupit, takze na inzeraty alebo nejak inak zohnat, 2008cky stoja okolo 400-500 eur, co je teda hodne. Preto zas je vyhoda mat linux, lebo serverovy linux je zdarma, :-), takisto aj unix napriklad nie je zla volba. Ano slo by to aj s XPckom ci win 7, ale nemas tam klasiky server support v tom, ale na zaciatok to teda skus rozbehat s tym, ale neskor porozmyslaj o serverovom OS.

7. Serverovy OS poskytuje taku haluz, terminalovy server. Aj unix aj win ti spravia terminalovy pristup pri pripojeni, win ma RDP (ziadny team viewer netreba, klasicky z win do win dva kliky), unix/linux maju ssh, tiez vcelku jednoduche

8. co neskor spominas bezanie 12-24, jednoducho ziadne softy kaslat na to, mas tam teda xp ci win7, pouzivaj scheduled tasks, nechapem co to ludia malo vyuzivaju. Mozes tam buchnut free sleep.exe co na nete funguje, alebo nieco podobne ako toto: (http://www.energystar.gov/index.cfm?c=p ... er_mgt_wts) ... alebo task na standby a toto:(http://techtips.chanduonline.com/2006/0 ... indows-xp/) ... staci sa hrabat v googli

just my two cents







_________________
nb: Lenovo Thinkpad E520 (starsi pan uz), Fedora 20 / Win7 dualboot
" 1000.times { puts "I will not spam on the boards" } "
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.11
Prihlásený: 05.02.16
Príspevky: 36
Témy: 11
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.08.2011 14:56

1.) jj spotrebu som si zmeral a budem s aju ešte snažiť znížiť, teraz mám ale prioritu vyriešiť vypínanie a zapínanie servera

2.) jj jasná vec, CPU + RAM, a HDD.

3.) teamspeak som vypočítal: Kodek 19,5 kbs * počet užívateľov (max. 20) = 390 kb/s

4.) Mám GuildFTP, už mi to funguje, takže vyriešené

5.) OK, zapnem firewall v routery aj v pc

6.) Zatiaľ neplánujem investíciu, ide mi všetko aj cez XP professional

7.) Nakoniec používam Logmein, Teamviewer dosť haproval, toto je spoľahlivé

8.) Noo tak toto ma potešilo.. len som z toho trochu lama, mohli by sme to trochu podrobnejšie rozobrať? Inak mám k dispozícii programovateľnú zásuvku, t.j. viem zapnúť počítač v presný čas každý deň, chcem ale poriešiť korektné vypnutie... ale ak by sme to vedeli obísť bolo by to lepšie.

// pridané po 17 minútach od posledného príspevku

Jééj, normálne som nastavil vypnutie cez Wosb.. :D

Tak sa s tým pohrám. Vďaka.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastný ftp server, ASUS router WL-520GU

v Siete

4

1481

18.01.2009 6:53

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nahratie súboru na vlastný FTP server v C

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

8

275

27.10.2013 21:03

MrPetrus Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako spravit FTP server bez potreby instalacie FTP klienta?

v Sieťové a internetové programy

3

1659

27.12.2010 21:58

Googler1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastný server

v Webhosting a servery

4

648

11.08.2013 21:08

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastny server

v Operačné systémy Microsoft

2

581

26.01.2010 16:15

berry22 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. server housing, webhosting, herny server, virtualny server.....

v Predám

0

636

25.09.2016 1:42

face159 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. wow vlastny server

v Počítačové hry

7

3168

26.03.2010 9:50

Johnnny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastny server doma

v Webhosting a servery

23

3499

27.01.2011 19:18

k!ko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastny upload server

v PHP, ASP

8

855

27.12.2008 15:11

Slappy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastny server - ponuka

v Webhosting a servery

7

999

09.08.2010 22:23

PhYs0c Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastny web server

v Webhosting a servery

3

1506

30.03.2010 17:28

r1996x Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vlastný server na webhosting

v Webhosting a servery

2

466

28.10.2012 20:29

Ďuri Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CS:S vlastny server

v Počítačové hry

5

717

16.02.2009 16:52

armin.owen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako na vlastný server

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Ostatné

63

20791

10.07.2010 23:52

robosk25 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako nastaviť vlastný server?

v Ostatné

4

736

14.11.2012 17:35

silentasflash Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Instalacia Drupalu na vlastny server

v Redakčné systémy

6

942

22.10.2006 12:28

framfield Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra