Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 48 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 19.05.2007 18:19

Takže najprv zhrniem všetok hardware...

Motherboard Abit VH6-T, Via chipset (apollo pro), AGP 4x, najnovší bios, Softmenu III.

Cpu:
Intel Celeron Tualatin 1.0a - SL5ZF

Ram:
3x PQI 512mb, 133 mhz, CAS 3 (systém beží na 2)

Grafika:
Ati Radeon 9800 XT, 128Mb (modnuté z PRO verzie, pretakt jadra na 412mhz. pamäte hynix 338mhz x 2)

Chladenie: Vzduchové
- Ventilátor na CPU 4500 rpm, s pastou Arctic silver 5, aktív na northbridge, aktív na ram, pasív na southbridge, a čipe každej pci karty, ventilátor na zdroji, vpredu v case pred harddiskami a tiež vzadu pod zdrojom. Grafika má svoj vlastný vysavač od ATI. Plánujem v blízkej dobe vyrezať do case otvor pre tunel k cpu.

Teploty - bez záťaže bez krytu, záťaž bez krytu, bez záťaže s krytom, záťaž + kryt

CPU 30-32, 33-35, 32-33, 33-35>
systém celkovo - 25-28

Zdroj: 350w

Obvody a hlavne suché spoje sú chemicky ošetrené pred oxidáciou
(do PCI, agp slotov, zásuviek s napájaním a dátovými prenosmi, včetne ram a cpu bol nanesený antikorózny mastný sprej ktorý sa používa v elektrotechnike - Kontak 60. V konečneom dôsledku mi to odstránilo zašednutie na kovových kontaktoch a konzervovalo ich to, znížilo prenosové napätie a teplotu v systéme - o jeden stupeň na jadre. neodporúčam skúšať - ak áno tak len na vaše riziko)

ostatné info:
2x hdd, 2x napalovačka, 5 pci kariet - sieť, zvuk, tv, scsi, sata, OS Win98SE + SESP + KUP.

aktuálne je systém nastavený na 150 mhz fsb, voltáž je maximum čo softmenu dovoluje - 1,675v oproti základu 1,475v.

99 percent aplikácií funguje bez nejakých chýb. Ako najnáročnejšiu aplikáciu na testovanie stability systému používam hru Prey. Pôvodne táto aplikácia padala pri každom pokuse o spustenie. Po znížení FSB na 145 hra beží bez akýchkolvek problémov.

po pár úpravách na systéme (chemické ošetrenie a pridanie aktívneho chladenia na chipset) sa ale stabilita dosť znatelne zlepšila a to natolko že hra beží bez problémov na 1500mhz ak teplota jadra nedosahuje 35 stupňov (32 stupňov je ideál).

V zásade hra beží v naprostom klude a tri hodiny aj dlhšie za predpokladu že case je odkrytý a ešte je aj preventívne otvorené okno. Akonáhle je case zatvorený tak hra padá.

Podla informácií ktoré som sa dočítal by malo toto jadro v pohode zvládať teploty okolo 60 stupňov celzia, takže momentálne teploty ktoré meriam sú rozhodne bezpečné. Kritická teplota 35 stupňov sa prejaví len a výhradne u hry Prey.

Vzhladom na limitné hodnoty voltáže v softmenu už nemôžem pridať štavu, chladenie ešte mierne zlepším ale viac asi nie (prejsť na iné než vzduchové momentálne nehodlám). Znížiť takt síce môžem ale nechcem, CAS nemá na stabilitu hry vplyv.

softwarové vplyvy som vylúčil, ako jediný meratelný faktor padania ostala práve teplota.

Chcel by som sa spýtať či sa vám niečo podobného stalo, či neviete o nejakom modnutom biose ktorý umožňuje pridať volty (a odstaviť ACPI), a či niekto z vás nemá skúsenosť s taktovaním tohoto konkrétneho procesoru na 1500 mhz...


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 19.05.2007 19:29

Toto by som nazval vzorovym prispevkom - opisom problemu, detailnym predostrenim situacie, vytycenym zamer so vsetkym, co k tomu patri. Kiez by kazdy clovek s nejakym problemom takto pisal, ako Mir. ;)

Zhodnotme si najprv zopar faktov. Je pravda, ze tualatin znesie bezproblemov aj 65 stupnov, kazdy procesor ma svoju Tcase max. Kazdopadne pri vysokom overclockingu (napr. ako tento, over 50 percnet ) sa maximalna teplota pri kotrej je procesor este stabilny znizuje. Aj moj P4 3GHz na default zvladal bezne a stabilne teplotu 65 stupnov. Akonahle som ho nataktoval nad 4GHz a zvysil Vcore, hranicna teplota sa posunula cca na 50 stupnov. Ked ju procesor prekrocil, aplikacie padali. Inak slo vsetko stabilne. Z toho vyplyva, ze cim sa jedna o vacsi pretakt, tym rastu naroky na chladenie - nic nove.

Dalej k otazke preco pada iba Prey. Je velmi pravdepodobne, ze ide o najhaklivejsiu aplikaciu z tych, co si skusal. Taktiez bezny jav - nieco bezi stabilne, ine zas pada.

Otazka na teba: Skusal si testovat napr. 8 hod programom Prime95 ? (maximum heat, consumption.... 2 test a odporucam pretestovat aj prvym testom - max cpu load). Prime95 je jeden z najlepsich programov na diagnostiku stability CPU a pamati. Pozor, opakujem, nestaci testovat hodinku ci dve, tak kratky cas nemusi odhalit problem.

Dalej by ma zaujimalo, na akej frekvencii bezia pamate, ak bez delicky na 150mhz, nedivil by som sa, keby to proste nevladali. Malo ktora sdram znesie freq nad 133mhz a CAS tu nemusi hrat ziadnu rolu.

Dalej by som sa skusil zamerat na chladenie samotneho cipsetu, skusit napriklad pri zatazovom teste (prime95, prey) ho nejak ofukovat, ci sa problem prejavi, alebo nie. Vhodne je postupovat postupne a vylucovat jednotlive mozne priciny.

Dalej by som ta poprosil, aby si skontroloval hodnotu napatia na vetvach zdroja a to +5 a +12V pri komplexnej zatazi (3d + cpu na 100 percent), napriklad nechat bezat pol hodku loop-om 3dmark03. Meraj to osvedcenym softom, najlepsie dodavanym k tvojej doske, vyhni sa speedfanu a podobnym softom. Dobre moze posluzit aj odmeranie kvalitnejsim (nizkotolerancnym) multimetrom. Predsalen je r9800xt velkym zrutom vykonu, len GPU XT zerie nieco cez 50W a to neratame OC, ubytok na regulatoroch a pamatovych cipoch. Rovnako tak doska pravdepodobne zivy CPU z 5V vetvy a aj ked sice ma tulen @ 1GHz spotrebu iba 33W, pretaktovany o 50 percent s rapidne zvysenym napatim moze vykazovat spotrebu kludne 2x vacsiu.
V pripade, ze nemas kvalitny zdroj, alebo zdroj starsieho standardu ATX (doraz na 5V vetvu), nedivil by som sa, keby bola nestabilita sposobena prave poklesom napatia na tejto vetve ci posobenim velkych kolizii.

No a nakoniec moze ist o nedostatkove napatie pri takejto frekvencii, ktore sa spolu s rastucou teplotou (zatvorena case) prejavi miernou nestabilitou.

Dalej si uvedom, ze FSB150 uz da zabrat kazdemu cipsetu fcpga2 standardu a moze sa jednat napriklad o prehrievanie regulatorov napatia procesora ci cipsetu.

Skus to, co som ti navrhoval a daj vediet ak budes o nieco mudrejsi.

P.S.: Ti, co ste si tento prispevok precitali, skuste sa inspirovat autorom a stylom, aky svoj problem opisal. Cloveku sa hned lepsie radi, ked vidi, ze si pise s clovekom, ktoreho vyjadrovanie je na urovni. (narozdiel od "PLS POMOOOOOOC PROSIIIIIM, MAM THAQY PROBLHEM? ZHE MI NEFACHA....") ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.05.2007 20:33

tieto MB ešte nastavovanie deličiek u RAM nepoznajú, čo sa týka delitelov na PCI slote tak je to tam riešené naprosto blbo - pri určitej zlomovej frekvencii sa delitel sám zväčší, pričom ale maximálny delitel je 4.

to je docela na draka pretože ak má chipset možnosť taktovať do 200 mhz FSB tak kvoli PCI a AGP slotom to nemá šancu fungovať pretože by boli moc nadlimitne pretaktované (pci by malo 50 mhz a agp 100 takže asi tak).

Jediné čo môžem s ramkou spraviť je to že jej nastavím rýchlosť formou HCLK+-PCICLK, pričom pri FSB 150 som nastavil mínusovú hodnotu a teda ramky mali frekvenciu 112,5 (pci nadalej bežali na frekvencii 37,5, AGP na 75 Mhz.) Vo všeobecnosti mi ale toto nastavenie overilo že ramky sú v pohode pretože hra padla aj pri podtaktovaní pamäte.

Nieje to kingston 150mhz, cas2 za 7500 korun kus, ale rozhodne sú tie PQI dosť dobré a zvládajú toto zaťaženie - dle iných testov z webu šli v poho až na 166 mhz.

testy som robil len s pomocou MemTestu a tam to bolo v poriadku, ničmenej je fakt že samotný program má skôr za ciel testovať stabilitu chodu bez záťaže.

čo sa záťaže týka tak som nechal Prey bežať 3 hodiny - pohlad na "Matku" v rotujúcej guli - celý stroj dostal dosť do tela. Case a okno otvorené takže teplota bola nízka a systém to zvládal.

Grafika...
Grafika je velmi velmi citlivo taktovaná. istou náhodou som prišiel na velmi spolahlivý spôsob diagnostiky - potrebujete na to Windows Media Player 6 (tzv Prehrávač záznamov), vhodný codec pack a video formátu FLV ktoré má na začiatku trochu tmy...

ak je grafika pretaktovaná príliž tak tam uvidíte velmi jasné chyby v kompresii - jasne modré bodky - asi ako blesk. :D Je fakt že je to viac menej zistenie náhodou, ale je to spolahlivé pretože FLV sa preleje cez celú grafiku a každá chybička sa okamžite prejaví.

čo sa grafiky týka tak každá jedna ramka na nej má svoj vlastný pasív. vykurujú statočne, ale na samsungy ktoré som mal na starej grafike to rozhodne nemá - dalo by sa povedať že GPU a video pamäte sú chladené dosť dobre - samotná grafika mala pôvodne viac chladičov než celý zbytok systému :)

Problém tam môžu spôsobovať iné súčasti na tej grafike - strašne tam vypeká jeden švábik s malým pasívom ale nemám inú možnosť ako to chladiť len tam nechať fúkať vzduch z okolitých ventilátorov.

Chipset...

má na sebe striebornú pastu, pricapenú pasívnu časť na pružinkách (klasika) a na tom malý ventilátor o 4500 otáčkach. Pôvodne bol chipset chladený naprosto zle. jeden pasív ktorý nad čipom "visel" a nemal fyzický kontakt... tak či tak teplota chipsetu je nízka. Staršia verzia (ktorá nepodporovala tualatina) tejto dosky na chipsete síce vykurovala ale tu sa tak nedeje.


Voltáž:
samozrejme pri takej záťaži akú tu mám teraz rozhodne rátam so všetkým včetne klesania voltáže pod limitnú úroveň. Soft k doske mám a s ním meriam.

Hodnoty voltáže (hlavne 12v) majú do doby čo som namontoval nové vetráky tendenciu trochu kolísať ani nič závažného. Štandardne systém má mať 12,54v pričom výkyv je na hodnote 12,48v.

Skôr by som sa bál u kolísania voltáže na AGP slote pretože tam je už stabilná hodnota mierne menšia (3,29 oproti štandardu 3,3) a to aj bez záťaže.

tieto voltáže sa ale stále pohybujú v limitoch ktoré obsahuje merací soft od ABITu. Problém je len ten že program meria aktuálne hodnoty ale nerobí graf z ktorého by som to mohol odčítať ako sa to menilo v časovom horizonte...

čo sa voltáže na CPU týka tak som si pred chemickým ošetrením pinov všimol že volty raz padli o dve stotiny pri začiatku záťaže. Je to stále v limite ale zdravé to nieje... Po chemickom ošetrení som si tohoto javu nevšimol - je teda možné že to súviselo so zhoršenou vodivosťou na suchom spoji...

aby som si overil starosti u kolísavej voltáže tak som poodpájal nejakú tú záťaž (všetky nepotrebné ventilátory - 5 kusov, a SCSI napalovačku Yamaha ktorá je trochu obstarožnejšia a rada cucá vela elektriny). Výsledok testu s hrou bol rovnaký. 35 stupňov a aplikácia padla...

Teplota
V zásade nič v tom kompe nejak extra vela nevykuruje, mimo malého množstva komponentov na grafike ktoré sú ale ovievané dosť dobre, zdroj má síce tendenciu trochu zohrievať, ale teplo je okamžite vyfúknuté von - má svoj vetrák na základni (velký kus)

čo sa motherboardu, ramky a cpu týka tak ich teploty sú hlboko pod normou uvedenou výrobcom, ale voltáže a takt sú zase omnoho vyššie takže možnosť že som sa dopracoval k limitnej teplote 35 stupňov je docela možná...

skúsim ešte dokončiť chladiaci systém, spustiť pár záťažových testov a uvidím... znižovať voltáž aby som posunul kritickú teplotu sa mi neosvedčilo. súčastná voltáž je kritická pre chod stroja a jej zníženie zhoršilo celkovú stabilitu. Prey potom padal jak lístie v novembri.

Ešte detail: 90 percent padnutí má charakter "Program provedl neplatnou operaci", pričom hláška sa objaví dvakrát. prvý krát je modul neznámy, druhý krát je to modul Gamex86.dll a chyba je "invalid page fault" - zlé zalomenie pamäte. Zbytok je klasické zamrznutie, s rozbitou grafikou alebo aj bez.

čo sa týka windowsového swapfile tak ten môj je umiestnený na RAMdisku :) mám 1gb ram a zvyšných 500 mb už windows nezvláda tak som z nich spravil ramdisk a hodil tam swapovanie. (3d výkon +12 percent :) ) Chyba zo strany tohoto riešenia sa mi tiež nepotvrdila.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 13.01.07
Prihlásený: 28.05.17
Príspevky: 10032
Témy: 60
Bydlisko: Dorú Araeba...
Príspevok NapísalOffline : 19.05.2007 22:17

si naozaj clovek, ktory vie povedat, co mu nejde a skusil naozaj vsetko. ja takejto doslova uvahy niesom schopny. ja to vidim uz len naozaj na lepsie chladenie cpu. vsetko tomu nasvedcuje. mas povodny chladic? alebo si ho za nieco vymenil?? a skusal si to v lete (ako dlho mas pretaktovany) lebo v lete to nepojde uz vobec.







_________________
PC: ASUS P5B deluxe, Q9400 @ 3.2GHz @ 1.25V, ATi 4670, WD 640GB Samsung 2TB, SB Audigy 2 @ kX drivers, Leadtek DTV 2000H; NB: Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530; Foto: Canon EOS 550D @ Tamron VC 17-50mm F/2.8 & Tamron 55-200 F/4-5.6
Neposkytujem poradenstvo cez ICQ
"You have not lived, until you found something worth dying for"

Ak nieco potrebujete a dlhsie sa neozyvam, skuste IRC
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 0:34

Mir: Ide o to, ze aj ked ty drzis vsetky teploty na relativne nizkej hodnote, daleko pod kritickymi teplotami, nemusi to stacit, tak ako som napisal, ze pri vacsom OC sa razantne menia naroky a kriticke hranice.

K tvojim zisteniam:

12.5V je kriticky vela, nezatazeny zdroj by mal mat do 12.1V a v zatazi toto napatie klesne na 11.9V cirka. Ak ma zdroj tak vysoke napatie, je mozne ze je pretazeny. Skusil by som odmeriat napatie multimetrom na konektore molex a to bez zataze a v komplexnej zatazi. Neide tu o to, ako sa zdroj hreje, chladeny moze byt dost, ale nemusi to zvladat hlavne trafko, alebo vystupna tlmivka je presytena a napatie kolise.

Grafku ti odporucim testovat na hre farcry alebo battlefield2, to su dve hry, ktore mi nasli aj tie najmenise artefakty, ktore nenasiel ani atitool, ani pinnacle ani doom3 ci HL2. Celkovo panuje nazor, ze FarCry je jedna z najcitliejsich hier na nestabilitu grafiky.

No kazdopadne podla chyboveho hlasenia ide o problem CPU alebo RAM. CPU bud presahuje pri tomto takte svoj Tcase (vzhladom na OC, tych 35st.), alebo ma nedostatocne napatie, ktore pri zvysenej teplote a zatazi este o nieco klesne a tym padom aplikacia pada, rovnako tak to moze byt sposobene kratkodobymi vychylkami napatia smerom nadol, pri spickach (nedostatok zdroja) - co je horsie, tieto spicky bez osciloskopu nezmeras.

Ten Prime95 este skus.

/edit: este mi napadlo, ze teplotne senzory mozu byt zle skalibrovane a tym padom sa doska moze mylit. Pri PIII doskach nie je nic vynimocne, ze sa dosky kus od kusu lisia aj o 10-15 stupnov pri ukazovani teploty ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 0:42

Pozicaj si od niekoho IR teplomer a pomeraj tie teploty
A z kvalitnejsim Multimetrom zmeraj napatia na vetvach
a k tomu zdroju ... nemusi hriat lebo ma vysoky prietok vzduchu ... a ak mas fakt 12.5 tak vymen zdroj lebo z dovodu vysokej zataze uz presiel zdroj za moznost regulacie vystupneho napatia na 12V vetve a PWR obvod tam dava nudzove maximum ....







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 9:26

Grafika občas vytvorí nejaké bugové zobrazenia v Prey-i, ale v zásade mám za to že je to softwarový bug pretože pri vypnutí a zapnutí shadrov (alebo iných funkcií) ktoré vyžadujú znovuinicializovanie niektorých súčastí enginu sa tieto chyby odstránia...

Teploty som zatial meral systémom a "na dotyk", pričom nemám dôvod neveriť tej doske. IR teplomer nikto v okolí nevlastní...

čo sa zdroja týka tak už mi jedna známa odporučila kúpiť 500w ked počula akú zostavu spolu s integrovaným vysavačom tu mám...

Vzhladom na to že systém reaguje pri znížení taktu pozitívne, a pri chemickom zlepšení vodivosti spojov tiež pozitívne tak tu máme asi skôr ten stav že už mi nestačí voltáž na jadre a kritickým faktorom je zvýšená teplota pod záťažou +- výkyvy na zdroji.

pri znížení voltáže na jadre sa síce zahrievanie cpu znížilo, ale hranica kritickej teploty klesla tiež na 32 stupňov.

Eventuelne teda potrebujem pridať volty nad limit biosu >> to môže byť problém.

a skúsim ten program...

volty pod záťažou Prime95:
5v, bez záťaže malo 5v, so záťažou 4,98
15v, bez zážaže 12,48, so záťažou 12,54 - vyzerá to na zdroj.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 04.01.06
Prihlásený: 02.05.22
Príspevky: 935
Témy: 80
Bydlisko: NZ/NR
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 10:10

skus pozret sem http://www.frogge.de/pepper/tua/voltreport1.html tu sa chlapik dostal s vcore cez 2.0V.







_________________
MB - GB - GA-965P DQ6, CPU - E6600, RAM - 2x1GB A-ADATA 800MHZ, HDD - WD 320GB p-ATA 7200rpm, WD 500GB SATA, VGA - ATI Sapphire X1950XTX DDR4, DVD-RW - LG, PSU - 420W Enermax NoiseTaker, Monitor - LCD 17" Prestigio, Keyb&Mouse - Labtec Wiralless
Auto: Alfa Romeo 75 2.0TS Limited Edition 148hp@...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 10:36

hmm. tak Prime 95 zlyhalo relatívne rýchlo (51 minut) s tým že došlo pravdepodobne k zlyhaniu hardware. Teplota jadra bola 38 stupňov, voltáž na PCI slotoch sa kymácala hore dole ...


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 10:46

vidis, zlaty prime95 :)
Bude to nedostatocnym napatim.

Zdroj 500W ti je na nic, potrebujes 300-350W KVALITNY zdroj, aspon nejaky Fortron. Kazdopadne si daj pozor nato, aby zdroj ktory si (mozno) kupis, mal silnu 5V vetvu. Lebo nove standardy sa zameriavaju hlavne na 12V







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 10:57

mrknem na to čo tu mám, ale dal mi ho brat a on odpadky nekupuje...

Zaťaženie zdroja:
už spomínané cpu, grafika, 2x harddisk, 2x napalovačka, lan karta, scsi karta, sata raid, TV tuner (ten si asi tiež rád cucne), a zvukovka.

k tomu 4500 otáčkový ventilátor na cpu, další na chipsete, 2x 9cm Zalman 1800 otáčok, dva menšie venťasy nad ramkami.

Eventuelne možno pridám ešte dva malé SATA disky na Raid ak by som sa nudil, takže pár watt navyše sa hodiť bude.

(ešte sem postnem prečo mi nechce bios bootovať z externého pci ATA133/Sata radiču)

tak jo.. ten zdroj čo tu mám je Fortron 350w :lol:


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 13:18

ten to zvladne bez obav ;) Ale je mozne ze sa posahal (zly kus) atd. Takze ak budes kupovat nieco nove, vezmi napr. 400W fortron.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 14:11

ťažko povedať. skôr to vidím na málo voltov pre jadro pri danom takte.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 15:15

no ano, to je najpravdepodobnejsie. Kazdopadne 12.5V nie je normalne. Ja mam v stroji tiezx 350W fortron a ma v idle 12.05V a v zatazi 11.95V ;) Premeraj to este multimetrom







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 17:05

tak ešte uvediem pár doplňujúcich detailov aby ste boli lepšie v obraze...

systém má jednu drobnú chybku. ak komp vypnem a znova ho zapnem tak nenabehne - ani nepípne ani nič. treba ho vypnúť, odstaviť zdroj od elektriky, zapnúť komp, on na sekundu zapne a vybije kondenzátory na zdroji a potom ho môžete normálne zapnúť a funguje...

príčina je mi neznáma

ďalej takt 150 mhz fsb. Pridám jeden megaherz a systém už má značné problémy. pri jeho štarte padne X krát explorer. Tzn 150 mhz je hraničná hodnota čo do stability OS pri maximálnej voltáži. To že mi beží stabilne tak široká paleta aplikácií je skoro zázrak, a to že som zistil že beží aj prey pri kontrolovanej teplote už zázrak docela je...


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.05.2007 18:15

Tak to bude zrejme zdrojom. Riadenie ATX spinania je vec ciste zdroja (spojenim obvodu, 2 pinov), pokial teda neberieme do uvahy softwareove prebudzanie PC. Ten zdroj naozaj premeraj a skus vymenit. Napriklad si od niekoho pozicaj.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.05.2007 18:21

Mno zdroj ako taký sa nabudí, točí ventilátorom atp - ventilátory a mechaniky na stroji sa točia... len CPU sa chova jak keby som zasekol tlačítko reset... zajtra skúsim nový zdroj (minimálne 400w) a uvidíme potom.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 15:15

Takže mám tu 480W Eurocase zdroj.

Kritická teplota pádu Prey je stále 35 stupňov.

Okno aj case mám otvorené ale vonku je docela hic. to neuchladím.

Voltáže na 5V sú teraz 5,23, na 12v je teraz dokonca 12,72, 3,3v má 3,29 -3,30 dle nálady. Jadro má 1,72 pod záťažou to klesne na 1,70...

takže asi idem kúpiť Ac aktívny chladič a k tomu peltiera. cielová teplota 30 stupňov bez záťaže a 33 pod záťažou. menej ako 27 byť nesmie.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 17:19

Mir ... jak sme sa rozpravali v Obchode ... Urcite to je zdroj ale EuroCase-om to nenahradzuj ... racej jak si hovoril Tak tagan alebo ti objednam nieco od Fortonu
Ked chces pozrem ti sumy peltiera ...







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 18:33

takto, ten eurocase mi odstránil trable s tým že sa mi zle zapínal komp. to bol u toho fortronu trochu problém. teraz to môžem normálne vypnúť a zapnúť bez toho aby som musel odstaviť a dischargnúť zdroj.

Druhou výhodou je to že mi vyhovuje jak to má riešené ventilátory - jeden z nich mi odsáva teplo od napalovačky yamahy bez toho aby sa to teplo omielalo niekde inde...

Má jednu nevýhodu. stačí do neho trochu zatlačiť a krycí plech niečo dnu trochu vyskratuje a resetne to komp. ale ak to je namontované v kysni tak s tým problém dúfam nebude. :)

Peltiera som zohnal 35w pričom velkosť je rovnaká ako je heatspreader na tualatine...


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 19:19

Vyborne tak skus Peltier zatial iba prilozit ... (samozrejme nezabudni na pastu)







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 21:31

hmm. tak som ten peltier skúšobne zapojil. Za tri sekundy vyvinul také teplo že sa odlepil jeden kontakt a za boha sa mi nedarí ho tam znova naletovať...

zaručene som ho neprepóloval ani nepustil do neho vela volt... leda by pri výrobe zle nahodili farbu káblom.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 21:34

:rolleyes: Strasne z tebou ... dufam ze to neletujes nejakou staloohrevnou ale mikrospajkovackou
A skus to este raz ale poloz na neho Velky pasiv ... 35W tepla je 35W tepla ... Skus si svojeho tulena zapojit bez chladica a kontroluj jadro ... tiez sa ti tak zahreje
A odkial si zohnal toho peltiera??







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 21:40

ako tieto tulene som už takto zapájal bez chladenia. ale toto bola fakt sekunda. hlavne som len chcel zistiť ktorá strana kúri a ktorá chladí ale zatial to vyzeralo jak keby som to rozhicoval plameňom.

a mikropájku tu fakt nemám :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 21:41

Dobre nevadi hlavne to moc neprehrievaj ... aby si neprerazil priechody PN
A skus tomu dat napr 5V ... jak to pojde
//Pridavam par clankov precitaj si ...
http://www.svethardware.cz/art_doc-595155F1E62C0801C12568100044E45D.html
http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=67562&highlight=peltier


Naposledy upravil Shark NX dňa 21.05.2007 21:47, celkovo upravené 1






_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 21:46

takto, mne už na dnes stačilo, zajtra ti to donesiem ukázať k vám do roboty. budeš mať zo mňa srandu, ale ako skôr mám z toho pocit že s ním niečo nebolo v poriadku.

Laboratórny zdroj si staval brat, ale vždy mu zhorel takže momentálne nemám jak to otestovať... leda s baterkou...


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 21:49

Dobre zajtra som v robote od 12:00 cize kludne dojdi ... Ale zda sa mi ze sa tomu nic nestalo ... (ak si to vcas vypol)
Potom pokecame ... mozno si to aj ja kupim ... ale budem to pouzivat na ine veci
//Ale sak to napoj na 5V vetvu ... v tom nevidim ziaden problem







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 21:55

ja som to vypol dúfam včas. ale ani som nemusel lebo behom 3 sekund sa ten cín roztavil :)

zatial som si s úžasným vypätím urobil redukciu na 12v tak som zvedavý. ale aj tak budem potrebovať niekoho kto vie letovať aby to zapojil normálne


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 06.07.06
Prihlásený: 05.12.19
Príspevky: 2390
Témy: 28
Bydlisko: PL-Waw <...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2007 21:57

Cin sa ti roztavi pri 180C ... co je dost vysoka teplota ... no nevim nevim ... ale zajtra uvidime
Este mi povedz kde si ho kupil a kolko stal







_________________
MiniITX PC Gigabyte H61N-USB3: CPU: Intel Core i5-3470 | Memory: 8GB DDR III | GPU: MSI N760 2GD5/OC ITX | HDD: Seagate SSHD 500GB SATA III | LCD: Dell UltraSharp U2412M
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Taktovanie Celerona Tualatin 1.0a @ 1,5 a jeden zádrhel

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.05.2007 22:10

v sharku naproti starej ikei. cena 2900 dostal som zlavu. relatívne velký kus cca 2x2 cm

asi som jeho cenu vzhladom na to že všetko tak drasticky zlacnelo prepískol :)

a jo... Experiment sa podaril. Pacient žije - chladí to... ale som zvedavý či bude 4500 otáčkový spirecooler stačiť aj ked k nemu pridám jeden tunel s 2500 otáčkovým primecoolerom a nasávaním vzduchu zvonka...


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 48 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 5.1 zvuk funguje len jeden vystup

v Zvuk

3

496

01.11.2015 13:41

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pripojenie LG 5.1 Home cinema k PC Trust 5.1 Surround SC5250

v Zvuk

11

1797

19.01.2009 17:27

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Zvukovka Trust 5.1 SC-5250 (Dolby Digital 5.1 , EAX)

v Predám

0

1021

10.01.2010 15:28

johny541 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Logitech X-530 5.1 vs Creative Inspire 5.1 T6200

v Ostatné

21

2427

20.01.2010 18:43

foxXx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Genius 5.1 HT vs Gembird WCS-YF-1A 5.1

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Zvuk

64

9642

19.07.2007 4:34

pali638 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ovladače na Microsoft Multimedia KeyBoard 1.0A

v Ovládače

0

659

09.03.2008 13:46

encoree1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PCI Express 1.0a vs. 2.0

v Novinky

22

6622

08.07.2009 15:32

Shadow25 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 5.1 Repro + 5.1 sluchadla do jednej zvukovej karty

v Audio programy

0

643

02.03.2012 19:53

miskoo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Genius 5.1 SW-HF 5.1 5050V2 - problem

v Zvuk

0

1250

03.09.2012 18:56

Frostik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Update PHP 5.1.1 na 5.2.+

v Ostatné

9

1088

17.05.2011 6:46

camo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Genius 5.1 SW 5.1 Home Theater

v Zvuk

1

980

27.12.2009 13:51

lucas241 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 7.1.Channel Audio Adapter pre 5.1 system

v Externé zariadenia

1

446

15.12.2015 7:03

vaci Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Logitech z-23002.1 VS Creative ProG500 5.1

v Ostatné

3

526

11.08.2008 10:19

iAN77 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Reproduktory k PC 5.1 alebo 2.1

v Externé zariadenia

18

1116

22.05.2013 12:36

Johnnny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Repro do 110€ 2.1 alebo 5.1?

v Ostatné

14

1019

07.04.2009 8:17

AsuSmaNiaK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/K:reproduktory 2.1 alebo 5.1

v Kúpim

6

959

29.06.2010 13:53

mattoxx Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra