Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 15:10

ahojte chlapci
budúci mesiac už hádam spustia aj u nás optiku a chcem sa spýtať takú vec, že mám VDSL router TP-Link Archer VR600b
Telekom mi ale dá ich vlastný router ale ten už budeme mať v inej izbe, a chcel by som premostiť ich router s mojim.

otázka č.1
z telekomáckého routra môžem potiahnuť lan kábel do switchu a odtial do TP-linku alebo musím priamo z routra do routra? (na povale máme switch)

č.2
na TP-linku do ktorej dierky mám pri premostený pichnúť lan kábel? do LAN 1-4 alebo do DSL

č.3
mám takýto kábel (vid. foto) s tým by som mohol premostiť alebo dať si vyrobiť normálny LAN kábel? (to že sú iné koncovky viem, tá by sa vymenila)

a ešte taká drobnosť, existuje nejaký maličký router ked aj na USB 5V, ktorý funguje zo SIM karty? vložím kartu a mám wifi

fotky tu
https://ibb.co/RcPVhhk
https://ibb.co/DffVZVp
https://ibb.co/YNWMx1Q
https://ibb.co/kB4jgxY







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 16:03

Zdar.

Otazky ktore kladies, su jak pytat sa, ze ci smies zapnut elektricku ziarovku, ked ti v izbe nejaky plac, osvetluje aj jedna velka horiaca sviecka :).

Zalezi iba na tebe... co a ako si tam poprepajas navzajom. Skor spravnou otazkou je, co potrebujes docielit... a ako to tam potrebujes mat poprepajane... alebo teda, ze co je pre teba konkretne, to najvyhodnejsie riesenie. Tot otazka.

Ze ci postaci, na priklade, ked bude svietit mala sviecka a nedohori tak skoro alebo ci tam budes pouzivat svetlo na elektrinu (ziarovka).

Switch samozrejme mozes pouzivat s WIFI routrami. Switch len "prepina" porty - kazdy jeden, do vsetkych ostatnych. Hlavne daj pozor na prepinaciu rychlost. Lacny switch aj ked ma LAN porty 1 Gbit, moze mat pomaly chipset s prepinaciou rychlostou omnoho nizsiou, ako je 1 Gbit a to je potom FAIL. Obvykle su preto aj tieto switche iba 100 Mbit a nie 1000 Mbit. V dnesnej dobe je vsak lepsie, ked uz mas 1000 Mbit (pri prenose velkych suborov cez LAN - iba ako priklad).

Ak ten dalsi WiFi router vysostne nepotrebujes zapojovat, napr. ze by si chcel z neho pouzivat WiFi (v rezime repeateru radioveho signalu dajme tomu), tak ho nepouzivaj. Efektivnejsi bude asi ten tvoj switch. Vlastne aj ten tvoj druhy router, ma v sebe switch (predpokladam ze 4-portovy tak ako to zvykne byt). Akurat bude mat vyssiu spotrebu elektriny. Takze odporucam unho vypnut radio (WiFi) a nepouzivat WAN zasuvku (port), ale iba LAN1-LAN4 zasuvky - t.j. pouzijes len jeho vstavany switch.

Jednoducho povedane... mozne je spajat hocico s hocicim... ide len o to, ako to ty potrebujes presne a kde v dome / byte poprepajat... a ci to bude potom aj efektivne a postacujuce, pre tvoje potreby. Kazdy router mozes s kazdym spojit.

Dokonca aj vtedy, ked nepouzijes WAN / DSL port. Potom zalezi, v akom rezime ten WiFi-router (ktory ? stary ? ci ten novy ?) chces ako pouzivat. Dal by sa napr. ten stary, pouzivat aj ako WiFi repeater - t.j. bez vyuzitia WAN/DSL portu a s pouzitim len LAN1-LAN4 portov, ale s tym, ze tento WiFi router musi mat potom ako samostatny sietovy prvok nastavenu aj svoju pevnu IP adresu, manualne, kedze si ju sam nebude vediet zistit cez DHCP sluzbu na LAN1-LAN4 portoch, nakolko on si ju vie bezne vyzadovat iba cez WAN port.

Moznosti zapojenia je preto naozaj velmi vela. Skor ide o to, co presne ty potrebujes a ako to tam chces vyuzit :).

Alebo ked sa ti chce, skus to nakreslit v hocijakom primitivnom grafickom editore :). Furt lepsie vidiet nacrt zapojenia, nez 30 viet a stratim sa v tom :P.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.07.2022 17:29

dakujem ti za dlhú odpoved

prikladám obrázok ktorý som nakreslil
na obrázku sú izby a že ako mám teraz router a pc,,

https://ibb.co/cbrhm7H

nový router resp. optiku chceme dať do obývačky, lebo u mna už je obsadená dlhá 7 portová predlžovačka a preto chcem prepojiť ten ich router s mojim tp-linkom lebo tu už nie je kde dať,,

a aj preto chcem nechať moj tp-link lebo som max spokojný a ten ich shitný router asi nemá taký dosah na wifi a nemá tolko nastavení,,,

len neviem ako prepojiť? či priamo router k routru, alebo cez switch?

switch mám tento
https://www.alza.sk/tp-link-tl-sg1005d-d155327.htm







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.01.09
Príspevky: 10120
Témy: 8
Bydlisko: KE
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 21:53

otázka
č.1
Je to jedno,Zapoj tak ,ako Ti vyhovuje.

č.2
Port lan4 slúži aj ako Wan,tak ho zapoj tam ale režim v TP-Linku musí byť na wireless router mode.Najlepšie bude ,ak si vypneš DHCP na TP-Linku,nastavíš aj lan,aby si mal jednú sieť.
Ak to nepobeží ,zapoj do lan1-3.Je verzia V1 aj V2 ,tak si to zistí tie možnosti.
Wifi sieť názov aj zabezpečenie, ako má router od telekom.







_________________
PC MB:ASUS Sabertooth P67 CPU:i5-3570S+cooler GEMIN II SF524 RAM:Kingston HyperX BEAST XMP 4x4GB 1866MHz GPU:MSI N750Ti-2GD5/OC
SSD1:
Samsung 850Pro 256GB SSD2:WD Blue 1TB SSD3: Crucial MX500 2TB SSD4:Kingston DC600M 1,92TB SSD5:WD RED SA500 4TB SSD6:WD RED SA500 4TB SSD7:Samsung 970 EVO PLUS 2TB
PSU:
Be quiet! Straight Power 11 650WCASE:CoolerMaster CMForce 500 LCD:Dell S2721DGF
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 23:19

Ja skusim rovno vyvodit nejaky zaver, ha ha. Ale samozrejme dalej diskutujme.

Ako som uz napisal, ak nepotrebujes pouzivat WiFi radio v dalsiom routri, teda ak tento router nechces pouzit vo funkcii ako repeater (pre posilnenie radioveho WiFi signalu) alebo na nieco ine / podobne, tak je zbytocne ho pouzivat. Takze pouzivaj len switch. Pokojne aj dalsie 2-3 v celom dome, ale nech uz su kvalitne 1 Gbitove - ten ktory si uviedol v predoslom prispevku by v pohode mohol byt tiez pouzity.

Co sa tyka novej internetovej pripojky, tak tam je to zavisle aj od toho, co bude mat WiFi-router od providera za typ WAN pripojky. Teda ci je tam ako WAN port, pripojeny opticky kabel (WiFi router aj s modemom pre modulaciu optickeho signalu) alebo metalicky kabel a konektor RJ-45 (ako bezne WiFi-routre). Ak tam bude opticky kabel, tak mas smolu- musis pouzivat ten, od tvojho providera :-D. Ibaze by si vedel zohnat iny router lepsi, s rovnkou optikou, ktora ma rovnake parametre, ake pouzil a ake vyzaduje tvoj provider na optickom kabli (nie je totiz opticky kabel ako opticky kabel).

Doplnil som chybajuci text do tvojho nacrtu, dufam, ze spravne... a myslim, ze by to mohlo byt aj nasledovne:
premostenie routra

Potom je zase otazkou, nastavenie WiFi sieti, kedze ich tam budes mat viac. Ak ich nechce viac, tak je vyhodnejsia funkcia opakovaca / repeatera signalu WIFI. Ale tam sa potom ako som uz predtym pisal, pripaja kabel nie do WAN portu, ale do LAN portu vo WiFi routri (napriklad v tej tvojej izbe) a tento router bude mat nastavenu pevnu IP adresu a bude v tom WIFI len opakovat signal, s nastavenim rovnakych udajov, ako na hlavnom routri (WIFI nastavenie).

Samozrejme ako som pisal, ak nechces alebo nepotrebujes WiFi router vo svojej izbe (modry obdlznik), tak potom ho jednoducho vymaz, nepouzivaj ho... a kabel pojde priamo od switchu (hnedy obdlznik), do tvojeho PC.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2022 7:55

s3n0: skúsim napísať ešte konkrétnejšie :D na routri čo dá telekom zmením SSID a heslo do wifi a bude wifi zapnutá, lebo v tej izbe mám teraz malý Xiaomi repeater, ten potom už dám preč a bude vysielať router od telekomu
dalej,, ja u seba router potrebujem, lebo mi ide kábel do PC, do sat. príjmača a do switch-u,, a samozrejme chcem používať aj wifi, lebo router od telekomu isto nepokryje náš celý dlhý dom,,
na jednom routri nastavím SSID napr. kris1 kanál 1, na druhom tp-linku wifi nechám ako je a kanál nastavím na 6 aby sa nerušili

a ked hovoríš že ten switch je o ničom, tak oba routre prepojím priamo medzi sebou mimo switch,







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.07.2022 9:21

V takom pripade, navrhujem pouzivat aj Xiaomi repeater ako "vykrivac", ale v inej - vzdialenejsiej casti domu. Budes tam mat potom: 1. original WiFi router od providera 2. Xiaomi repeater 3. svoj WiFi router. Uz len ich vhodne umiestnit po dome alebo nastavit (silu radioveho vysielaca v konfiguracii kazdeho WiFi, aby sa zbytocne neprekryvali 50% silnym signalom sucasne od oboch, na jednom mieste, lebo sa budu rusit a vysledok bude naopak horsi, nez keby bol len 1 WiFi ale so slabym signalom).

Co to je vobec ten Xiaomi WiFi-repeater zac ? Je spolahlivy ? Posuvas mu LAN data cez 230V spolocnu fazu v dome ? Alebo normalne cez RJ-45 kabel ? TP-Link napriklad predava take modemy, ktore moduluju datovy sihnal cez elektricku siet 230V ... akurat ze to musi byt na spolocnej a jednej fazy (v domoch mas aj viac faz natiahnutych, takze nemusia byt vsetky zsuvky na spolocnej a tej istej fazy)... a potom na opacny koniec das tiez takuto "skatulku", v ktorej je uz len samotny WiFi AP. Je to jednoduche a prakticke. Len by to malo byt od seba dostatocne daleko, aby sa zbytocne zase nerusili navzajom tieto radiove prijmace (zbytocna zataz na WiFi prijmace, ked musia vyhodnocovat aj dalsie a dalsie odrazy radioveho signalu od stien, od vlastneho odrezeneho signalu ale aj od inych vysielacov - takze vynasobene poctom takychto "vykrivacov" WiFi signalu v dome, vlastne zatazujes ich chipsety).

A zase sa ty mna opytas... ze co chces alebo nechces pouzivat ? :-P Ved to je na tebe. Ty to musis vediet. Nechapm ma zle... ale mna a inych ludi, sa mas opytat len nieco, s cim si nevies dat rady. Nie ze co je lepsie pre teba v dome ako riesenie :-).

Zalezi od toho, co je pre teba vyhodnejsie. To ja nemozem vediet. Neviem, co planujes do buducna vsetko pripojovat alebo ze jak to tam vyzera aj z 3D preview. Ak je napriklad ten tvoj switch niekde na chodbe, pod stropom schovany ... a mas tam natahanute elektrikarske plastove lišty vsade po dome pod stropom, tak to tak nechaj. Postaci, potom neskor, az budes rozsirovat siet, tak uz len natahnut do lišty dalsi RJ-45 kabel a dotahnut ho do nejakej konkretnej izby. Alebo to budes tahat durch tieto izby ? Najlepsie by to bolo tak, keby bolo WiFi a tiez switch, v strede domu. Ja som bol raz v takom dome, co typek mal WiFi router na prizemi, ale na 1. poschodi ziadny signal :-D. Bolo tam podlahove kurenie. Takze nie len roxory v betone, specialny nater pod "podlahovkou", ale aj voda v trubkach zastavili radio-signal 2.4 GHz. Toto bol iba priklad na margo toho, ze ja taketo a podobne veci, o tvojom dome nemam skadial vediet. Takze zase je len na tebe, ze co a kde chces mat... alebo co je pre teba teda vyhodnejsie.

Hore uvedeny, tvoj switch, som napisal, ze nie je vobec zly ! Da sa pouzivat ! Ma prepinaciu rychlost 10 Gbps, co pri 5 portoch na 1 Gbps nieje vobec zle (2 Gbps na jeden prepinany port). Je to dobry switch... vyhovujuci... dostacujuci. Mimochodom vyhoda switchu je aj to, ze ak budes potrebovat niekedy v buducne, namiesto len 5 portov, aspon 24 portov (napriklad pre bezpecnostny kamerovy system), jednoducho kupis alternativny switch a prehodis ho na stenu a natiahnes nove kable. Avsak v pripade WiFi routra (so vstavanym switchom), musis riesit este k nemu pripojenie switchu :D takze si nepomozes :D. Preto podla mna, je lepsie vyuzivat co najmenej WiFi routrov a radsej viac switchov - teda, ked fakt nepotrebujes to WiFi pre lepsie pokrytie signalu v dome... aj ked ten je tiez inak dost draha zalezitosti (v pripade 24 portoveho a aspon 1 Gbps).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2022 9:55

ahoj :D takže, neviem kde začať ale asi toť tu
"A zase sa ty mna opytas... ze co chces alebo nechces pouzivat ? :-P Ved to je na tebe. Ty to musis vediet. Nechapm ma zle... ale mna a inych ludi, sa mas opytat len nieco, s cim si nevies dat rady. Nie ze co je lepsie pre teba v dome ako riesenie :-)."

ja viem čo chcem :D chcem si nechať tp-link v mojej izbe a používať aj káblové pripojenie ale aj na wifi,,
a v druhej miestnosti bude router od telekomu (neviem aký ponúkajú k optike) oba routre nastavím na nižší vysielací výkon a nastavím iný kanál, xiaomi repeater používať už nebudem, lebo nebude treba,,

ja som skôr chcel vedieť to, že ked potiahnem z telekomáckého routra LAN kábel, tak či ho môžem zapojiť do switch-u a odtial do tp link routra
alebo z telekom routra potiahnuť kábel rovno do tp linku? no nato som už dostal odpoved,,,

druhá otázka bola, že LAN kábel ktorý pojde z telekom routra, zapojím v tp linku do portov LAN 1-4 alebo do portu DSL?

možno sme sa až len teraz pochopili? :D

xiaomi repeater máš tu,,, existuje už novšia verzia ktorá má aj RJ45 port a podporuje okrem 2,4GHz aj 5GHz (cez aplikáciu v mobile nastavím, pripojím a hotovo, nejde to cez el. sieť) som spokojný, funguje už asi 2 roky, dosť silný vysielací výkon, wifi chytím aj na dvore a aj pri bránke,
https://xiaomi-store.sk/sk/routery/978-xiaomi-mi-wi-fi-range-extender-pro-6934177716492.html







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.07.2022 11:48

Ahoj.

Tak uz teraz rozumiem vsetkemu (konecne, ha ha).

(-1-)

Samozrejme ze mozes aj cez switch ale aj bez neho. To je uz na tebe, ako sa stale opakujem. Zalezi na tebe, ze ci switch do buducna vyuzijes (napr. natahnutim dalsich LAN kablov, do dalsich izieb). Ak vsak bude na vzdy v tom switch zapojeny len 2x LAN kabel, tak straca vyznam a zbytocne "zere" elektrinu. Daj tam nejaku spojku a mas vystarano. Aj ked zase pravdou je, ze spojky mechanicke, sa zvyknu uvolnovat, hrdzaviet v nich kontakty, zaspinit sa od prachu vo vzduchu, a podobne... takze ak by si aj spojku pouzil, odporucam to zatlacit silou k sebe a zaliat nejakym tmelom alebo aspon omotat s dobrou izolacnou paskou.

Switch sluzi ako ta mechanicka spojka na dva kable RJ-45 - to je ale len laicky vysvetlene :-). Akurat switch, ako aktivny sietovy prvok, prepina medzi viacerymi kablami (resp. zariadeniami) a nie iba medzi dvoma, ako ked pouzijes mechanicku spojku.

Takze zasa je to iba na tebe... ci v buducnosti switch planujes vyuzit alebo je zbytocny (budu tam "zapichnute" len dva LAN kable a ziadne dalsie kable).

(-2-)

Zase zalezi na tebe, v akom postaveni chces router pouzivat.

Ak chces, aby router v tvojej izbe sluzil ako repeater WiFi signalu, tak by kabel pojde do LAN1-LAN4 avsak potom by mal mat tvoj router v izbe aj vopred nastavenu pevnu IP adresu (cez Web-GUI s pomocou PC najprv nastav pevnu IP lebo router si ju sam nebude vediet ziskat z LAN portov ako som uz pisal a ty samozrejme WAN port nepouzijes v tomto jednom pripade). IP adresu pre router samozrjeme nastav podla "sub-siete" celej tvojaj LAN siete... ak ma napriklad tvoja siet 192.168.1.x tak na ten svoj router v tvojej izbe nahodis pevnu adresu 192.168.1.50 a masku uz podla hlavneho routra, co by mala byt obvykle 255.255.255.0, ale nemusi byt, takze... radsej to pozri a odkukaj masku. WiFi na tomto tvojom routri v tvojej izbe, bude fungovat nadalej ako WiFi AP a bude jednoducho povedane "zdielat" WiFi (LAN data budu switchovane nie len medzi LAN1 az LAN4, ale aj z/do WiFi na tomto routri).

Ak chces celkom oddelit siet v tvojej izbe ako aj WiFi, tak potom pouzijes WAN port v tvojej izbe, na tvojom routri. Mozu vsak vznikat problemy, napr. ked sa chces pripojit povedzme na nejaky DLNA server v obyvacke z inej subnet, ktora vznikne, a ktora bude schovana, za tymto tvojim routrom v tej tvojej izbe. Budes mat vsak svoju vlastnu a samostatnu siet. A to iste plati aj o WiFi, potom by si mal nastavit uz ine SSID, ine heslo, atd. kedze to bude fungovat ako samostatny dalsi router, co "NAT-uje" (routruje / smeruje / preposiela) data do/z WAN portu.

Takze zase je rozhodnutie, uz sa opakujem, iba na tebe. Ze co z toho chces pouzivat.

(-3-)

Xiaomi repeater... to je fakt len "posilnovac signalu" a nic ineho ?! Extender ?!

Ja som si myslel, ze je to nejake take riesenie cez kabel RJ-45. Alebo ze je to nieco cez 230V siet po spolocnej faze, cez zasuvky v dome, ako napriklad toto od TP-Linku:
https://www.tp-link.com/cz/home-networking/powerline/

Tak ten Xiaomi tvoj je potom pekna kravina a zbytocnost. Nemozes sa pozerat na "palicky na sile WiFi signalu" v tvojom telefone, ale musis pouzit napriklad www.rychlost.sk a odmeriat rychlost :D. Zmeraj rychlost z/do internetu, ked stojis 1 meter od tohoto Xiaomi. Potom chod k hlavnemu WiFi routru kde je pripojeny internet a znova zmeraj rychlost na tvojom telefone, cez www.rychlost.sk . No a porovnaj vysledky :).

Ked tam raz nieje pouzity kabel, tak je to kravina. Tam je rozhodujuce odhadnut tie hranice preniku, medzi dvoma signalmi, do urcitej maximalne vzdialenosti. Ale stale ten zazrak robi 4x viac roboty, nez ako keby tam bol obycajny "vykrivac" potiahnuty v kabli na ine miesto a tam by "opakoval" WiFi signal. Cez kabel je to rozhodne lepsie. Mas s toho totiz prd, lebo aj ten Xiaomi Extender, musi najprv nejako ten radiovy signal "zachytit" nemyslis ?! :) A uz ten, ktory on zachycuje, je slaby ! :) Aj keby bola citlivost anten neviem jaka uzasna, tak zase moze chytat viac "šumu" alebo odrazene radiove signaly z celeho domu + do toho este ten slaby signal WiFi. Takze... co mas z toho, ked tento Xiaomi Repeater, ma slaby nazvem to ze "kontakt" s hlavnym WiFi-routrom ?! A tento fakt slaby "kontakt", potom dalej prezdielava a opakuje ?! Chapes. To je uplne mimo logiky, co ti ludia vyrabaju. Akurat to vysiela do celeho tvojho domu dalsi balast, bordel, zoslabene radiove signaly ktore boli prijate... a tieto, pokial zachyti (a vedz ze zachyti) hlavny WiFi-router, tak je to zaaaase len dalsia zataz na tento hlavny WiFi router - na jeho chipset / radio... lebo musi vyhodnocovat aj to, co mu nepatri alebo co uz raz vyhodnotil :). Idealny stav by bol taky, keby tam bol len jediny WiFi router a to niekde v strede celeho baraku... a nejaky hodne silny. Alebo mozno dva slabsie, ale na opacnych koncoch - SPOJENE METALICKYM KABLOM !

Existuje este jedna drobna finta pre WiFi prvky. Nemal by som ti ju prezradzat, lebo je proti normam u nas... ale mozes pouzit aj taky WiFi router (ak nemas tak kup dajaky lepsi), ktory v jeho rozsirenych nastaveniach pre WiFi, nema zablokovanu moznost nastavenia krajiny, co nasledne obmedzuje uplne automaticky, mnohe dalsie WiFi nastavenia. Tam ked nastavis USA krajinu, tak u nich su povolene este nejake par 2dB az 3dB, nez u nas na Slovensku. Su tam jednoducho povolene malicko silnejsie normy - v hornej max. hranici, pre radio vo volnom pasme 2.4GHz a 5GHz ... takze budes mat o trosku malo lepsi dosah a silnejsie WiFi, nez ked by si tam nastavil Slovensko alebo Cesko, ktore maju myslim len 21 dB maximum ?! Sorry, presny udaj si uz nepamatam :D. Nezivim sa ako sietar a uz dlho som sa tymto nezapodieval :D.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2022 12:13

noo takže, čo sa týk aswitch-u, ten mám zapojený už asi 4 roky ak nie viac, switch je na povale a odtial tahám kábel pre NAS a pre kam. systém, to som už aj písal, a ked hovoríš, že ten switch zvláda 1GHz tak asi to zapojím cez ten switch, kedže z routra už jeden kábel ide do switch-u, tak oba routre nebudem prepájať priamo a ťahať znova kábel ked už jeden z terajšieho routra mi do switch ide,,
takže toto vyriešené :D dakujem

druhá vec, prepojenie dvoch routrov, ak som dobre pochopil, tak, LAN kábel pripojím na routri skôr do LAN, a budem mať aj wifi ale internet mi pojde aj cez LAN do PC, dobre hovorím?

čo sa týka Xiaomi repeatru, tak áno, je to čisto zosilnovač bez kábla, ja ho mám umiestnený od routra na 5m (5,5m), v tej izbe kde je Xiaomi už bol dosť zlý signál a na dvore nebol vôbec, a teraz už mám 5 paličiek a dokonca aj na dvore je net, a rýchlosť cez Xiaomi mám polovičnú teda 20-25mb/s (teraz mám VDSL 50mb/s)

zo zahraničními kanálmi a nastaveniami sa babrať nebudem, stačí to čo mám :) aj tak sedím denne 12 hod od routra na 50cm, som rád, že ešte zo mna nie je ufón :D







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.07.2022 12:40

Pisat si to mozno pisal, ale v scheme nacrtnutej od teba, som nevidel ziadne NAS a ani kamery :D. A to je zasadny rozdiel.

Ten switch nie ze zvlada 1 Gbps ale on ma prepinaciu rychlost 10 Gbps. Mas tam 5 porty 1 Gbps. Takze na kazdy port, kedze ich je 5x, mas vlastne 2 Gbps. To znamena, ze oboma smermy naraz mozes ist 1 Gbps na jendom porte. Cize je tam uplink 1 Gbps + zaroven downlink 1 Gbps, sucasne naraz. Samozreme, aj pripojeny sietovy klient (sietova karta), musi zvladat ked tak full duplex (prenos dat oboma smermy naraz), lebo inac mas len 1 Gbps na port - co ale ani to nieje zle !

Tie "palicky" WiFi strong si nevsimaj. To je spojenie medzi tvojim repeaterom Xiaomi a tvojim telefonom. A ak stojis par metrov vedla neho, tak snad nebudes mat len 10% signal, ale 100% signal. Teda mal by byt. Ako som ti poradil skus zmerat internetovu http://www.rychlost.sk a to jak cez Xiamoi WiFi, tak aj cez WiFi u tvojho hlavneho routera. Avsak ujisti sa, ze telefon sa napoji na konkretne WiFi AP ! Musis mat istotu, ze sa napojil tam, kde ty potrebujes pre ucel testovania. Takze chod k routru, odpoj WiFi v telefone a znova ho po par sekundach povol. A telefon sa pripoji na ten najsilnejsi a dostupny SSID automaticky - aj ked maju zhodne nazvy napriklad. A to iste urob aj u toho Xiaomi a zmeraj aj tam rychlost internetu.

A inak... v neposlednom rade... stale mozes pouzit, ak sa rozhodnes, aj 230V "powerline" siet: https://www.tp-link.com/cz/home-networking/powerline/ pre rozvod siete LAN aj WiFi extenderov spolu, v tvojej 230V sieti v dome. Kupis si jednu skatulku taku tu "tlstejsiu" a pripojis do nej kabel, medzi LAN port routra a medzi tuto "skatulku" v zasuvke 230V. Potom kupis tych "klientov", ktore maju jak RJ45 zasuvku pre kabel, tak aj WiFi extennder (nastavis na najslabsie to radio, aby bolo len pre tu jednu izbu). Kupis si tak 5 kusov - kazdy do jednej izby (alebo kolko mas izieb). Nevyhodou je vyssia cena a ze musis mat zasuvky na spolocnej 230V jednej fazy.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2022 15:00

takže postupne

kukúúč
https://imgbb.com/cbrhm7H
píšem tam o NAS a kam.systéme
len asi nečítaš poriadne čo píšem :D alebo si si nevšimol

a další kukúúč
v predošlej správe píšem
"ja ho mám umiestnený od routra na 5m (5,5m), v tej izbe kde je Xiaomi už bol dosť zlý signál a na dvore nebol vôbec, a teraz už mám 5 paličiek a dokonca aj na dvore je net, a rýchlosť cez Xiaomi mám polovičnú teda 20-25mb/s (teraz mám VDSL 50mb/s)"

čo sa týka powerline či ako sa to volá, my máme 3 fázy, takže u nás to nie je možné použiť :)







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.07.2022 15:36

Jaj, ale to ma byt naaaacrt... akesi schematicke vyobrazenie... len zopar ciar... maximalne nejaky doplnkovy kratky nazov (1-3 slova) k jednotlivym a tazko identifikovatelnym schematickym znackam... ale nie "text" na niekolko viet. Ja som si zial tento "text", v tom nacrtnuti zapojenia, pravdupovediac vobec nevsimol. Takze sorry za to :-/.

To ze mate 3 fazy, tak ako asi kazdy dom, neznamena, ze kazda zasuvka v izbach na jednom poschodi je natiahnuta na inu fazu :-D. Skor naopak. Zasuvky 230V sa obvykle podla moznosti pripajaju len na 1 fazu. Aby sa predislo napriklad prepätiu napr. v GND na antennych rozvodoch. A napriklad do pivnice, kde je nejaka ta pracka... susicka pradla... boiler / kotol... atd. sa pouziva zase dalsia faza (alebo aj vsetky 3 - ak to tie zariadenia vyzaduju)... resp. aj do kuchyne sa obvykle pouziva uz priamo 3-fazove vedenie (pre pripojenie modernych elektrickych sporakov a piecok, napriklad). Takze je celkom mozne, ze to mas pod jednou a tou istou fazou, natiahnute vsetky zasuvky, na tom jednom poschodi, vo vsetkych tamojsich izbach. Staci sa pozriet na istice, v skrinke, ze ci su viacere alebo len jeden samostatny istic. Ak elektrikar co vam to montoval nebol "trotl", tak budes mat aj popis ku jednotlivym isticom - ze ktory je na co vsetko pouzity.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.05.10
Prihlásený: 10.04.24
Príspevky: 187
Témy: 40
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2022 15:51

v pohode, stáva sa aj mne že si niečo nevšimnem :)

čo sa týka fáz, tak v prvom rade ti napíšem tolko, že my máme dlhý dom, 7 izieb doradu, a dávnejšie pred vela rokmi sa stalo, že ked bola búrka, tak strom narazil do káblov čo vedú na strechu a vyhodilo pojistku a nemali sme napr v 2 či 3 izbách elektrinu,, my to máme rozdelené, dom môže mať 80 rokov,,
ale podla mna sa do toho už nepletme, lebo tu budeme rozoberať x tém do konca roka :D

čo sa týka wifi prepojení a switchu atd tak už viem, ked už budem mať optiku snád budúci mesiac, tak to skúsim spojazdniť a keby bol nejaký problém s rozchodením niečoho, tak sa ozvem :)

samozrejme písať si môžme aby si ma nepochopil zle,, ja len že dalšie veci už zbytočné rozoberať, ako fázy a nefázy :D

každopádne dakujem za každú radu







_________________
Fractal Design Define C černá (okno TG), ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, INTEL Core i9-9900K (3.6GHz, 16M, LGA1151) spravený delid, G.Skill D432GB 3000-16 Trident Z RGB K4 GSK, MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, Samsung 970 EVO PLUS M.2 1000GB, Samsung 860 EVO SATA III 2TB, Seasonic Prime Pt 650 650W 80Plus Platinum, Noctua NH-D15S, Noctua NF-A14 PWM Chromax.black.swap 2x, Noctua NF-A15 HS-PWM chromax.black.swap 1x, Noctua NF-S12A PWM Chromax.black.swap 1x, CableMod PRO ModMesh Cable Extension Kit - schwarz/rot
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. prepojenie ADSL routra Adb VV3212 a wifi routra ASUS RT-N12 LX

v Siete

3

1564

20.09.2014 15:28

Tomas1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Premostenie zosilovača

v Elektronika

4

816

12.07.2016 22:34

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Premostenie internetoveho pripojenia

v Siete

1

1664

27.10.2010 15:50

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. telekom optika premostenie

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Siete

37

601

03.04.2024 12:17

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. premostenie sietoviek - 3PC

v Siete

2

555

03.06.2010 22:28

mack0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Premostenie 2 routrov inej značky

v Siete

2

684

03.02.2014 17:25

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. router na premostenie optického internetu od telekomu

v Ostatné

11

584

17.08.2023 10:27

eMKejx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. premostenie 2 sietovych pripojeni s rozdielnymi adresami

v Ostatné programy

12

927

21.11.2016 21:23

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Restartovanie Routra

v Sieťové a internetové programy

3

1562

19.08.2007 18:49

jozinecko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vymena routra

v Ostatné

2

588

23.11.2022 18:49

pepo123 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nastavenie routra

v Siete

7

781

25.11.2017 19:01

jacub Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nastavenie routra

v Siete

9

679

27.06.2010 14:51

Nanosonda Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kúpa routra

v Externé zariadenia

5

393

27.03.2014 19:56

Phandox Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ip routra..

v Siete

1

675

06.07.2008 13:04

walter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Konfiguracia routra

v Siete

4

469

31.01.2014 10:16

jokuja Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nastavenie routra

v Siete

20

2119

05.07.2009 14:06

kirik Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra