Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Plošné spoje

Registrovaný: 22.08.10
Prihlásený: 26.06.15
Príspevky: 306
Témy: 96
Bydlisko: Prešov,Slov...
Príspevok NapísalOffline : 03.01.2013 11:18

Ahojte... som študentom prvý rok na SPŠ Elektrotechnickej a chcel by som sa začať učiť aj sám doma,ak mám voľno a preto by som sa vás rád spýtal,či neviete poradiť nejakú stránku,alebo či vlastne niečo také existuje,kde by som si sám mohol doma niečo vyrobiť... Proste pospájkovať,kúpiť súčiastky,s leptaním plošného spoja není problém a iné... niečo jednoduché napríklad nejaké blikačky,ktoré by som potom upevnil do PC,alebo čisto len tak niečo na baterky a preto hľadám nejaký web,ktorý sa tomu venuje.Skúšal som google no neviem nič som nenašiel,alebo som to zle sformuloval-.. Vďaka


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Plošné spoje

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 03.01.2013 11:29

Pokiaľ pre teba nieje problém vyleptať dosku, navŕtať si ju a osadiť súčiastkami, môžeš zrealizovať prakticky akúkoľvek schému, ktorú nájdeš na internete. Môžeš začať niečím jednoduchším, nejaké blikátko s jedným/dvoma tranzistormi, potom prípadne prejsť na integrované obvody (555 je celkom slávny, potom nejaké hradlá, napríklad MH7400) a tam už sa dajú celkom zaujímavé veci vymýšľať.
Ak ťa to bude baviť, môžeš si zapojiť aj nejaké užitočné zapojenia - napríklad nejaký "laboratórny" zdroj, prípadne zosilňovač, rôzne testery,...
Čo sa súčiastok týka, existuje niekoľko obchodov - avelmak, sos (pasívne prvky väčšinou len vo veľkých množstvách), prípadne niekde v okolí kamenný obchod rádioamatér a tomu podobné.
Druhou variantou je použiť stavebnice, teda príde ti hotový plošák, v sáčku súčiastky, schéma a nákres pre osadenie súčiastok do DPS - ty to už len poskladáš a oživíš. V každom prípade je nutné mať doma aspoň základné vybavenie - spajkovačka, nejaký merák, odsávačka, v lepšom prípade aj zdroj.







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Plošné spoje

Registrovaný: 22.08.10
Prihlásený: 26.06.15
Príspevky: 306
Témy: 96
Bydlisko: Prešov,Slov...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.01.2013 11:58

so súčastkami nieje problém,v Prešove máme radioamatér a tam je snáď všetko,spájkovačku samozrejme mám,vrtačku so všetkými možnými vŕtákmi tiež (od 0.5 až po to najväčšie),len neviem ešte niesom proste taký,aby som vedel spraviť asi všetko podľa schémy,teraz v škole robíme logickú sondu na indikáciu logických úrovni TTL integrovaných obvodov,tá mi celkom ide,ale ani tak podľa schémy zapojenia ešte neviem poriadne osadiť súčastky,ako na schéme ich vidím ktorá je kde zapísaná,ale ak sa spýtam učiteľa či tam má ísť tak odpovie,že nie takže ešte zas niesom taký,možno to bude chcieť trochu ešte vzdelávať a až tak niečo začať robiť,našiel som zopár dobrých webov,ktoré sa mi páčia,len to je premňa ešte náročné napríklad
Kód:
http://jirky.webz.cz/index.php?page=led-blikacka-na-kolo
alebo
Kód:
http://www.maclab.sk/clanky/textova-blikacka.php
tú textovú by som chcel skúsiť niekedy,týpek tam nechal aj program pre spojenie blikačky s PC aby si tam mohol zadať text,no ani neviem ako to spojiť :D ale ukážem to učiteľovi,každopádne vďaka


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Plošné spoje

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 03.01.2013 12:30

V tom prípade by možno bolo lepšie začať jednoduchším zapojením - zobrať nejakú úplne jednoduchú schému s pár rezistormi, kondenzátormi a to zapojiť, lebo ako tak po tebe čítam, vzal si to nejak od konca - výroba DPS, logické sondy (to ste museli ísť v škole riadne bleskovým tempom, keď už v prváku toto máte), už teraz sa chystáš na zapojenie s mikroprocesorom pri tej textovej blikačke (ku tomu som sa ja za štyri roky na škole prakticky ani nedostal, iba pri SOČke), takže asi treba spomaliť a vziať to pekne od začiatku. Jednoduché zapojenie znamená, že rozumieš schéme a vieš ju prakticky zapojiť bez kompromisov tak, aby fungovala (či bude pre teba jednoduchým zapojením dvojstupňový zosilňovač už nechám na teba).
Čo sa vzdelávania týka, je určite dobré vedieť aj teoreticky ako jednotlivé súčiastky pracujú (princíp diódy, tranzistora, kondenzátora) a prečo tak pracujú, ale pre praktickú realizáciu podľa hotovej a predtým niekoľko krát odskúšanej schémy nejaké veľké teoretické znalosti netreba (jasné, ohmov zákon je základ), na to budeš mať ešte dosť času - teraz ide o to, získať rutinu v zapájaní a tú z knižiek nezískaš.







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Plošné spoje

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 03.01.2013 12:35

A neskúšal si v obchodoch vyhľadať DIY balíčky ? U nás som si niečo také všimol. Je to balík súčiastok a plošného spoja s návodom ako súčiastky osadiť a pospájkovať, tak aby to fungovalo. Doska je už predvŕtaná a vyleptaná. Čo si pamätám boli tam rôzne blikačky ako nejaké srdiečko, vianočný stromček, potom nejaký senzor atď.







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Plošné spoje

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 03.01.2013 12:36

http://www.radiotel.sk/62/57/elektronic ... uce-detail takéto myslím







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Plošné spoje

Registrovaný: 22.08.10
Prihlásený: 26.06.15
Príspevky: 306
Témy: 96
Bydlisko: Prešov,Slov...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.01.2013 21:00

...killer tak my sme začínali na praxi takto asi,... prvých 7 hodín sme sa učili spájkovať potom sme sa vymenili s druhou skupinou a prešli sme ku logickej sonde,kde sme doteraz,momentálne sme v takom štádiu,že nam dali plošné spoje prekreslili sme stranu z osadenia PS na pauzák a potom na plošák s centrou a s jamkármi urobili dierky,kde budú osadené súčiastky a dali vyleptať,potom vyvŕtali diery a začali osdzovať pätice a ledky zatiaľ.. to je všetko inak čo sa týka vzdelávania,tak niečo už aj viem,máme Elektretechniku a tam sme mali Ohmov zákon,Kirchhoffove zákony,a základné veci ako výpočet energie (práce),elektrické teplo,výkon,príkon,... neviem,ale strašne sa mi zapáčil a tá textová blikačka hore a nejakým spôsobom by som chcel kunej dôjsť,ale myslím že prv by trebalo začať s ľahšími vecmi asi objednám aj to od lupajza nejaké tie stavebnice,kde by som sa mohol pohrať ako v detstve s legom :D... okey ďakujem vám chlapci za pomoc


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. K: funkcne plosne spoje z HDD

v Kúpim

0

235

06.10.2013 20:36

lovejoy77 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyhladavanie - spoje

v PHP, ASP

6

815

15.05.2008 16:29

jaji Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Telekom pripravuje plošné zrýchlenie

v Novinky

16

1032

19.04.2012 15:53

Ominous Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. poskodene spoje na klavesnici

v Notebooky a netbooky

4

441

04.09.2009 8:33

client33 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zdieľačom budú plošne zasielané upozorňujúce listy

v Novinky

1

456

25.07.2008 17:37

Cruel Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra