Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 11 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok NapísalOffline : 25.06.2016 7:21

Zdar. Chcel by som si vytvoriť mapu navštívených miest pre môj blog ale My Maps od Googlu mi nestačí, takže to skúšam cez Google Maps API. Ale keďže nemám žiadne základy programovania, tak som si pozrel som si zopár tutoriálov a mám niekoľko otázok :) Ešte raz pripomínam, že o html, javascripte a podobne neviem takmer nič, takže majte strpenie ak sa budem pýtať základné otázky :D Ďakujem.

1. V niektorých tutoriáloch písali v podstate celý skript do <head> a potom vložili do <body> iba niečo takéto
Kód:
<div id="map"></div>
čo zobrazilo mapu. Ale v inom návode písali skript do <body> takže otázka znie, čo je lepšie, respektíve podľa čoho viem, kde to mám písať?

2. Podobne som to videl aj pre štýl mapy. Niekde to bolo v <body> napríklad takto
Kód:
<div id="map_canvas" style="height:500px; margin-left:400px; border-right: 1px solid #666666; border-bottom: 1px solid #666666; border-top: 1px solid #AAAAAA; border-left: 1px solid #AAAAAA;"></div>

a niekde to bolo zadefinované v <head> napríklad takto
Kód:
<style>
      html, body {
        height: 100%;
        margin: 0;
        padding: 0;
      }
      #map {
        height: 100%;
      }
    </style>

Ktorý spôsob je lepší, respektíve podľa čoho sa rozhodujem, kam to napíšem?

To je zatiaľ všetko, čo by som chcel vedieť, neskôr snáď budem mať ďalšie otázky :) Vopred díky za rady a spoluprácu.







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 25.06.2016 7:57

1. Či sa píše javascript do head, alebo do body, je v podstate jedno. Dnes asi najpoužívanejší a odporúčaný postup je písať to tesne pred tag </body>, čiže úplne na koniec stránky. Dôvod je, že sa tak najprv načíta stránka a až nakoniec sa začne vykonávať javascript. Ak je javascript na začiatku, tak stránku "brzdí" dokým sa on sám nenačíta/nevykoná.

2. Vždy je lepšie a čistejšie písať to v CSS, čiže do tagov <style>, alebo oddeleného css súboru. Prečítaj si niečo aj o CSS https://www.jakpsatweb.cz/css/css-uvod.html







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.06.2016 1:39

Super.

Teraz by som ti opísal ako si približne predstavujem tú stránku s mapou a potreboval by som vedieť, či všetky spomenuté veci dokážem cez Google Maps API spraviť :)

webdesign
stránka by mala vyzerať tak, že mapa bude vpravo a vľavo bude umiestnené menu na celú výšku
menu si predstavujem tak, že bude totožné s panelom, ktorý mám na blogu http://zapiskycestovatela.sk/
v menu pod logom by som chcel mať svet rozčlenený do kategórii podľa kontinentov a každá kategória by mala podkategórie (štáty), ktoré by sa objavili v rolovacom menu po rozkliknutí hlavnej kategórie (prípadne, keďže to bude celkovo asi dlhší zoznam, by sa v menu vždy zobrazovali iba rozkliknuté kategórie a bola by tam šípka späť pre návrat o level vyššie)

mapa
deafultne by mapa zobrazila celý svet bez akýchkoľvek markerov, trás a podobne
marker by sa objavil iba pri určitom stupni zoomu
po kliknutí na nejaký štát v menu, by sa ten zobrazil na mape so všetkými markermi, trasami a prípadnými legendami
po kliknutí na marker by vyskočila bublina s odkazmi na fotogalériu, článok na blogu, popisom a podobne

Ešte by som sa chcel spýtať na nasledovné - prístup k jednotlivým štátom si predstavujem niekoľkými spôsobmi:
1. Po načítaní stránky môže začať užívateľ začať rovno zoomovať na štát, ktorý chce vidieť a pri určitom stupni zoomu by sa objavili markeri a trasy, na ktoré by už potom mohol klikať.
2. Niekde som našiel hranice všetkých štátov sveta robené cez polygón, takže by sa to dalo spraviť tak, že by som tam dal niekde poznámku "Klikni sa štát, ktorý chceš zobraziť" čo by zobrazilo daný štát so všetkými markermi atď...
3. Výber štátu cez menu ako som spomínal vyššie.

No a otázka znie, ktorý spôsob sa ti pozdáva najviac, prípadne, či je možné ich použiť všetky naraz.

A na koniec ma ešte napadlo toto - mapa bude v podstate slúžiť ako taká interaktívna fotogaléria, pretože ku každému markeru a trase by som chcel priradiť bublinu s odkazmi na fotky, prípadne gps záznam trasy a podobne. Zatiaľ plánujem, že tam budú teda dve hlavné kategórie - markeri a trasy - ale do budúcna sa to možno ešte rozšíri o ďalšie kategórie, takže by som tam chcel mať niečo také, kde si zapnem/vypnem viditeľnosť jednotlivých kategórii - je to možné?

Uf, je toho asi veľa, čo by som chcel vedieť ale snáď bude mať niekto z vás čas a pomôže mi s týmto mojim projektom :)

// Spojený príspevok Ned 26.06.16 4:06

A ešte jeden dotaz. Keďže to bude pomerne veľa údajov, chcem to všetko načítavať z externého súboru (gps súradnice, url odkazy, ikonky, atď...)
Konkrétne by pre mňa bolo najlepšie použiť excel tabuľku a každý štát by bol na novej záložke. Nemal by to byť problém, však?







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 26.06.2016 12:11

Tak za prvé, možné je všetko. Nechceš nič, čo by už pred tebou niekto nerobil.

Za druhé, vymyslel si si dosť zložitú aplikáciu. Front-end v javascripte a google maps api je jedna vec, ty ale budeš potrebovať aj kvalitný backend. Obávam sa, že nejaký excel ti v tomto viac priťaží, ako by ti mal pomôcť. Ako najlepšie riešenie sa samozrejme ponúka databáza (napr. SQLite).

Za tretie, určite ti tu nejdem písať, ako by si to mal naprogramovať. Navrhnúť správne takúto aplikáciu zaberie trocha času a vyžaduje to už nejaký programátorský skill. Naložil si si, tak sa s tým budeš musieť popasovať. Niekto iný ti možno napíše viac.

Len na motiváciu, toto som ja robil cca 3 dni http://navylet.info/ (základ, samozrejme neskôr som do toho vrazil ešte oveľa viac času na skrášlenie)







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.06.2016 12:50

Venuješ sa tomu aj profesionálne? Ak áno, koľko by stálo niečo také, čo som opísal vyššie? :)







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 26.06.2016 13:00

Noo, nejaký študent ti to spraví za pár desiatok, max stoviek eur. Tam ale treba rátať s nejakými kompromismi (často povedia "toto sa nedá", čo v preklade znamená, "toto neviem").
U mňa by to bolo 500-1500eur - záleží, ako veľmi jednoduché chceš mať ovládanie (správa údajov) a ešte by som vedel navrhnúť nejaké vychytávky do front-endu. Samozrejme bavíme sa o jedno-užívateľskom webe. Ak by to mala byť služba, tak bude cena oveľa vyššie.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.06.2016 13:05

Díky za info. Zatiaľ sa asi poobzerám po tej študentskej pomoci. Aj tak ten môj blog skoro nikto nečíta :D







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.06.2016 16:18

chces to pre verejnost? pretoze takych sluzieb je urcite na mraky.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.06.2016 9:35

Chcem to na svoj blog, takže áno, pre verejnosť. Okrem MyMaps od Googlu existuje aj niečo podobné?







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 27.06.2016 9:43

Lessik asi myslel, či to chceš ako službu. Nie, nechceš to ako službu - takých je mraky.
Stačí hľadať https://www.google.cz/#q=my%20maps%20alternative ;)







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Google Maps API

Registrovaný: 06.12.14
Prihlásený: 12.02.23
Príspevky: 214
Témy: 46
Bydlisko: Ubľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.06.2016 9:55

Jaj, tak som ho nepochopil, nevadí :D Ako službu to teda nechcem, bude to len mapa s mojimi výletmi, ktorú si ostatní budú môcť pozerať :)







_________________
Kalkulačka: CASIO fx-350MS Nožík: Opinel VRI N°08 Inox Nástenka: AVELI korková 90x120 Fotoaparát: Analógový 35mm
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 11 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google maps API

v Ostatné

0

930

18.01.2010 13:27

daddycool Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google Maps API

v JavaScript, VBScript, Ajax

4

1466

25.02.2009 16:45

stanyko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vysledok vyhladavania Google na Google Maps

v Ostatné

1

813

09.11.2009 11:55

br4n0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyuzitie google priestoru a google API

v Ostatné

9

1159

01.12.2010 12:51

roman5555 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Maps GOOGLE odkazy

v PHP, ASP

2

463

04.05.2012 15:36

Bokos Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nefunguje google maps

v Sieťové a internetové programy

1

786

25.03.2011 14:25

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. google maps podmienky

v Ostatné

2

1171

22.07.2011 16:32

jablko05 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google API

v JavaScript, VBScript, Ajax

0

698

24.08.2008 11:48

beks Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. google maps - nepresna geolokacia

v Ostatné

3

435

20.06.2013 1:28

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google maps - GPS suradnice

v Služby a webstránky

0

459

14.08.2013 20:11

capricorn7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Alternativa Google Translate API

v Ostatné

1

266

25.06.2014 22:56

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ikona vlastneho bodu v google maps

v JavaScript, VBScript, Ajax

0

852

14.08.2009 13:18

miro-boss Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google Maps a iPhone 7 - casova os

v Sociálne siete

3

470

19.11.2020 0:10

okooko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ulozit oblast z google maps ako obrazok

v Grafické programy

2

671

18.11.2015 22:28

p4tooo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Na Google Maps zdokumentované hasenie horiaceho domu

v Novinky

2

660

14.08.2008 22:37

prandof Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Používatelia Windows Phone 8 nemôžu používať Google Maps

v Novinky

5

494

06.01.2013 14:17

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra