Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.05.07
Prihlásený: 23.07.19
Príspevky: 420
Témy: 151
Príspevok NapísalOffline : 18.11.2010 10:45

zdar chlapi,

tak som sa pustil do opravy svojho grubu. Našiel som na internete nejaké návody ktoré boli v podstate rovnaké. takže som spravil toto. nabootoval live cd, spustil terminal, napisal som tam príkaz:

sudo mount /dev/sda7 /mnt

na sda7 mám nainštalovaný linux mint
toto prebehlo v pohode
tak som pokračoval

sudo grub-install --root-directory=/mnt/dev/sda

no a po tomto mi vyhodí hlášku:

grub-probe: error: cannot find a device for /boot (is /dev mounted?)
install_device not specified.


pritom to je mounted, lebo ked som to skusal znova tak mi vyhodilo hlášku že už to je pripojené k /mnt

no a k tomuto problému sú na internete nejaké návody ale skor v inej súvislosti, a moc im nechápem; tak som sa chcel opýtať, že v čom je problém

budem vdačný za každý návrh

// pridané po 25 minútach od posledného príspevku

http://www.ubuntu-inside.me/2009/06/how ... ndows.html

toto je super návod. podla tohoto mi vybehlo že installation successfull; trebalo sa tam dat do chrootu a tam davat prikazy; a paráda....grub znovu funguje....juchú juchú...tralala tralalla....

teraz už len sa musím rozhodnút čo spravit s hp protect tools a recovery manager, lebo ako som zistil tak tie pri nabootovaní windowsu zasahujú do MBR a dodrbú grub; preto to potom nefunguje

// pridané po 8 minútach od posledného príspevku

inak teda - našiel som na internete návod ako sa vysporiadat s HP protect tools bez toho aby som to musel vymazavat - nechem vymazávat hp recovery pretože, už som si spravil jednu sadu recovery diskov a neviem ich nájst. dalšie sa spraviť nedajú, a žiadne iné dvd s winom nemám;

v tom návode doporučujú, nainštalovat grub na particiu kde je linux, a použit iný boot loader - konkrétne LILO

čo si myslíte o tomto nápade?

konkrétny postup je tam takýto:

1. sudo grub-install --recheck --force /dev/sda2 (to by som ale spravil podla toho návodu podla ktorého somt eraz obnovil grub)
2. sudo apt-get install lilo
3. sudo lilo -M /dev/sda ext
4. echo "SET grub-pc/install_devices /dev/sda2" sudo debconf-communicate

dík


Offline

Čestný člen
Čestný člen
cannot find a device for /boot - oprava grubu

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 18.11.2010 19:23

davider137 píše:
sudo grub-install --root-directory=/mnt/dev/sda
Chybala ti medzera medzi /mnt a /dev/sda.
davider137 píše:
teraz už len sa musím rozhodnút čo spravit s hp protect tools a recovery manager, lebo ako som zistil tak tie pri nabootovaní windowsu zasahujú do MBR a dodrbú grub; preto to potom nefunguje
Skus popisat, co sa presne deje, nerozumiem. Nejaky manager nema co menit MBR, ale ak, tak IMHO to dopadne uplne rovnako, aj ked tam bude LILO.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.05.07
Prihlásený: 23.07.19
Príspevky: 420
Témy: 151
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.11.2010 23:11

takze...ak by som to mal zhrnut....vzdy po nabootovaní winu mi po dalsom boote nenabehol grub. zistil som na nete, že sa jedná o nejaký nový problém. ide o to, že roznym užívatelom rozne aplikácie zasahujú do MBR, a dodrbú čast kodu grubu. došiel som tak k nápadom dat tam lilo alebo stary grub a niektorym to vraj funguje - pretože to zaberá menej miesta v MBR, a nedojde tak k zasahu od inych aplikacii.

nakoniec som sa dostal k tejto diskusii https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... bug/441941

v nej niekto radil odinstalovat hp protect tools a tieto veci, niekolkym to pomohlo. to som nechcel tak som zvolil postup ktory tam pisal iny človek - vraj mu stačilo v msconfig.exe odfajčit službu "hpqwmiex" - tak som to urobil, ale mi to nepomohlo. čítal som dalej a niekto tam písal že problem robí aj "PC angel" - tak som ho v službách tiež odfajčil. potom som ešte odfajčil v karte "po spusteni" položky "hpwuschd2" - to som nepodozrieval z ničoho (podla netu je to neškodné) ale z nejakej alergie som to tiež vypol. a zároven aj "pthosttr". a obnovu systému

suma sumárum:
vypol som služby - pc angel, hpqwmiex
polozky po spusteni - pthosttr, hpwuschd2
vypol obnovu systému

a zatial to funguje - 3 reštarty som prežil bez obnovy grubu;

avšak vzhladom na to, že ktosi tam písal o tom že mu MBR dodrbava aj nejaký adobe progam, tak je možné, že o chvílu niečo spustím a budem musiet zase obnovovat grub.

ešte teda zaujímavá vec z uvedenej diskusie: nejaký chalan tam písal (koment č. 164), že sa prihlasil do winu, spustil aplikaciu ktorá mu písala do mbr (v komente 4 je napísané ako to zistit; na mna to bolo ale príliš zložité); potom sa dal cez live cd do linu, tam opravoval grub a vyhodilo mu niečo v tom zmysle, že tam nejaku čast používa nejaký program, potom mu nabehlo "avoiding it" a "installation succesful" - no a potom mu to fičalo v pohode aj ked používal inkriminovanú operáciu.

no popísal som to amatérsky, pre bližšie info vid diskusiu na ktorú odkazujem

// pridané po 2 minútach od posledného príspevku

inak dik za radu ohladom tej medzery. ale myslím že v tom návode to bolo bez medzery... ja som tomu chápal tak, že pripojím /dev/sda k /mnt, a tým pádom ak chcem inštalovat tak, že musím inštalovat do /mnt/dev/sda - lebo to vznikne spojenim /mnt a /dev/sda


Offline

Čestný člen
Čestný člen
cannot find a device for /boot - oprava grubu

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 19.11.2010 7:37

No, ak to funguje, v poriadku.
davider137 píše:
inak dik za radu ohladom tej medzery. ale myslím že v tom návode to bolo bez medzery... ja som tomu chápal tak, že pripojím /dev/sda k /mnt, a tým pádom ak chcem inštalovat tak, že musím inštalovat do /mnt/dev/sda - lebo to vznikne spojenim /mnt a /dev/sda
No, aby si tomu rozumel. /dev/sda reprezentuje zariadenie (pevny disk), ktoreho MBR sa ma prepisat - to je prvy parameter programu grub-install. Subory grubu (ktory sa do MBR cely nezmesti), sa defaultne napchaju do / - to by nam moc nepomohlo, ked mas spusteny system z LiveCD. Tieto subory potrebujes hodit na particiu, kde mas nainstalovany skutocny system, to je /dev/sda7 namountovane do /mnt - umiestnenie suborov grubu menis pomocou --root-directory.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.05.07
Prihlásený: 23.07.19
Príspevky: 420
Témy: 151
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.11.2010 15:26

no ako ja rozumiem; ale nechápem, že prečo sa tam dával jeden parameter čisto iba /mnt; pretože veď mnt je akoby nejaký priečinok, v ktorom je priečinok dev a v tom je priečinok sda7. a keď teda chcem nainštalovať zvyšok grubu do sda7 tak ak tam dám ako parameter iba /mnt tak sa mi to nainštaluje do priečinku mnt. takže ak to chcem dat do sda7 nemal by parameter byť /mnt/dev/sda7?

dík za ochotu, nechcem tahat celú ruku ked mi dávaš prst, ale zaujímalo by ma ešte toto: v tom návode pomocou ktorého som obnovil grub bol postup asi takýto:

sudo mount /dev/sda7 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt
sudo mount --bind /proc /mnt

potom sa do toho chrootovalo...atd.... a ja neviem prečo tam boli tie dalšie príkazy na mountovanie. prečo nestačilo iba mount /dev/sda /mnt; ale ešte aj samostatne /dev; a zvlášt, že /dev /mnt nasledovalo až po tom prvom príkaze; chápal by som opačné poradie (akože nejaké postupné vytváranie štruktúry). ale takto nie. a už vobec neviem načo tam bolo to /proc, ked to v tom návode ani nebolo využité.

ešte raz dík


Offline

Čestný člen
Čestný člen
cannot find a device for /boot - oprava grubu

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 20.11.2010 17:14

sda7 nie je priecinok, ale len subor reprezentujuci jednu particiu na disku. Nemozes ho otvorit ani donho nic vlozit. Taketo subory su ulozene v adresari /dev. Ak chces so subormi na danej particii pracovat, musis ju najprv namountovat niekam do adresarovej struktury (ten prvy prikaz mount).
Dam ti iny priklad - mas USB kluc (ten obsahuje vacsinou jednu particiu), pichnes ho do Windowsu, bude oznaceny ako E:, ulozis nan subor E:\foo.txt. V Linuxe bude samotny USB kluc (v podstate disk) oznaceny napriklad ako /dev/sdb, jeho prva particia bude /dev/sdb1, po prikaze `mount /dev/sdb1 /media/usbkluc` si svoj subor najdes v /media/usbkluc/foo.txt. Chapes?
Program grub-install pracuje tak, ze ak mu nariadis, aby niekam skopiroval subory, nechce sa starat o mountovanie, preto mu musis podstrcit uz existujuci adresar, v ktorom bude namountovany nejaky filesystem.
Co sa tyka --bindu, tu si nie som celkom isty. Mam dojem, ze sa tym zabezpeci, aby /mnt/dev a /mnt/proc obsahovali to iste, ako /dev, resp. /proc, co je zrejme nutne pre grub-install - vyskusaj si to spustit bez tych dvoch riadkov, malo by vyhodit nejaku chybu.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. "No physical memory is available at the location required for the windows boot manager. The system cannot continue"

v Notebooky a netbooky

2

618

04.11.2016 17:30

Lessik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. find PCI VENDOR AND DEVICE

v Ovládače

1

761

20.07.2007 16:28

br4n0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. cannot generate system identifier for general entity

v HTML, XHTML, XML, CSS

8

572

29.04.2008 20:41

Tominator Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. STILL WAITING FOR ROOT DEVICE

v Ostatné operačné systémy

0

363

27.07.2012 13:30

hackintosh Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Bluetooth peripheral device- for Vista 64

v Ovládače

0

1433

22.07.2008 9:27

robeno Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Asus proper boot device

v Notebooky a netbooky

2

317

12.04.2012 20:36

Pascal Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Unknown USB Device (Device Descriptor Request Failed) - pomoc

v Ostatné

5

388

30.04.2020 16:19

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Odstranenie Grubu alebo obnova MBR

v Operačné systémy Microsoft

2

442

15.09.2012 21:31

PEDRO115 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nefunguje mi standardny postup zavedenia GRUBu

v Operačné systémy Unix a Linux

2

688

09.02.2010 8:13

programmer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. príkaz find

v Operačné systémy Unix a Linux

2

300

07.12.2013 20:18

ela Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. couldnt find NTLDR

v Operačné systémy Microsoft

4

463

09.02.2009 21:55

Dzin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Whizzle - Failed to find EULA

v Počítačové hry

4

616

23.06.2010 20:08

Pitwo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. JAVA - could not find the main class

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

351

27.12.2012 11:38

Mike7400 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problém so zapnutim PC, windows boot manager boot failed

v Notebooky a netbooky

21

2271

17.03.2013 13:39

lukac Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CUSTOM CSS FOR MAIN CONTENT AREA ONLEY FOR MAIN PAGE

v HTML, XHTML, XML, CSS

6

551

29.10.2013 15:21

Beatdownhaus Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. cannot be pverloaded

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

21

1020

05.04.2011 9:07

mack0 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra