Stránka: 1 z 1
| [ Príspevkov: 11 ] | |
| Autor | Správa |
|---|
Registrovaný: 14.01.10 Prihlásený: 16.09.25 Príspevky: 320 Témy: 49 | 49 |
Ahojte. Kolegyňa v práci zháňa lacné pc pre syna na nejaké základné hranie. Čím lacnejšie. Vravel som jej že na hry to lacné nebude. Keď som jej povedal že hranie začína pri 600EUR tak ju skoro trafil šľak. Zánovných skriniek mám plnú..........garáž, takže skrinku netreba. Tak som jej povedal, že sa na to pozriem a skúsim to zosekať ako sa dá. Dávno som zostavu neskladal a nemám momentálne najlepší prehľad o komponentoch. Spísal som aj jeden úplný zemiak za 380 ale to je asi viac kalkulačka než pc. Chcem jej ponúknuť aspoň 2 cenové relácie - zemiak do 400 a druhú do 500. Dá sa zložiť niečo použiteľné?
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Zakladne hrat sa da aj na integrovanej Intel GPU v CPU, ovsem tak 10r+stare veci. Otazka je, co si mlady predstavuje ze bude hrat. Ak zabije daco narocne a pojde mu to na 25fps, tak mamina poleti do obchodu po novu GPU, lebo to nebude moct pocuvat... 
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.10 Prihlásený: 16.09.25 Príspevky: 320 Témy: 49 | 49 |
To ju nepoznáš! Chalan má smolu...  V robote sú vyradené kancelárske pc. Jej prvý nápad bol, zobrať to domov synovi. Ale na tom si zahrá akurát solitaire. A keďže sú to proprietárne dosky/skrinky Lenovo s ich vlastnými konektormi - žiaden ATX štandard - nedajú sa veľmi rozšíriť a ani kartu prihodiť. Nedá sa vymeniť zdroj. Edit - v tých lenovo zostavách je Intel Core i5-6400 a 8Gb RAM- môj prvý nápad bol že tam chalanovi hodíme nejakú kartu a bude. Má to ale slabučký zdroj a nedá sa vymeniť. Má to 10-pin konektor. žiadne ATX.
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Akoze, v praci som bol prekvapeny co ta integrovana intel GPU vie...Two Point Hospital na low, Supreme commander, Planet Crafter (aj ked posledne su nejake bugy a nespusti sa)...ale daco dokaze. V takom pripade sa neda svietit. Nech mu to donesie domov, mlady sa zoznami s realitou a matka skonci v blazinci, lebo jej bude pilit nervy. Herne PC zacinaju od 800+ a moze sa aj o zem hadzat. Hocico ostatne bude na pokraji kancelarciny/entry-level gaming. Dalsia moznost je zlozit daco z bazosa s GTX1060 /GTX1070 / RTX2060 a aj tak druha moznost uz moze byt nad rozpocet. Furt bude dakde kompromis co to bude brzdit.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.10 Prihlásený: 16.09.25 Príspevky: 320 Témy: 49 | 49 |
Čo takéto niečo?
AMD Ryzen 5 4500 54.90 € ASUS PRIME A520M-R 47.90 € Patriot 8GB DDR4 2666 MHz CL19 Signature Premium 20.90 € ASROCK Radeon RX 6600 Challenger D 8G 221.90 € Apacer AS2280P4 512 GB 30.90 € EVOLVEO Pulse 500 W čierna 36.90 € 413.40 € Zemiak je aj to CPU a aj karta.... ale furt lepšie než kancelársky.... je dosť blbé vyberať komponenty keď sa snažím ostrúhať každé euro.
_________________ Intel Core i9-9900K; MSI Z370 SLI PLUS ; ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3090 GAMING O24G If all you have is a hammer, everything looks like a nail. |
|
Registrovaný: 11.09.11 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 5670 Témy: 38 | 38 Bydlisko: Michalovce |
v cenovej relacii 400-500 eur je jedina možnosť bazar (hlavne ak to tlačiš bližšie k tym 400 euram) . to čo si poskladal je katastrofa - 4500 ryzen je kancelarske cpu - oveľa slabšie ako 5600 a aj ako 3600-vka a tych single channel 8gb slimačej pomalej ram jeho vykon zabije už uplne ... (8gb ram je už mimochodom neakceptovateľnych do herneho PC) nove nemaš šancu zmysluplne za 400 poskladať nič. respektive do 500 sa daju entry level nove veci s nejakou i3 12100f/ryzen 3600 a grafiku z bazaru : i3 12100f bije ten 4500 ryzen v hrach skoro o 30% vo full-hd - a aj ked ma menej jadier tak ma aj lepši single core vykon na hry ako napr. 3600-vka , lenže na AM4 vieš lacno upgradovať a potaktovať https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-4-4500-ryzen-3-4100-cpu-review/3cpu: https://www.mironetcz.sk/amd-ryzen-5-3600-36ghz-turbo-42ghz-6c12t-l1-512kb-l2-3mb-l3-32mb-am4-zen-2-65w-wraith+dp397736/ (idealny by bol ryzen 5600/5600x) doska: https://www.mironetcz.sk/gigabyte-b550m-ds3h-amd-b550-ddr4-sata-iii-raid-usb-glan-m2-scam4-matx+dp440853/ram: https://www.mironetcz.sk/goodram-irdm-x-black-32gb-2x16gb-3200mhz-ddr4-dimm-cl16-135v+dp516703/disk: https://www.mironetcz.sk/crucial-p3-plus-1tb-m2-ssd-2280-pcie-40-3d-nand-r-5000mbs-w-3600mbs-5y+dp550692/skrinku: dal by som asi tiež novu , ale ked vraviš , že niečo maš tak dajme tomu že netreba zdroj: https://www.alza.sk/adata-xpg-pylon-bronze-750-w-d7857916.htmtoto je spolu: 320 eur (a ešte je to aj upgradovateľne a taktovateľne - ak dokupiš časom lepši chladič ako je zakladny box) ak chceš z toho vytrieskať top single core vykon na hry tak sa to da aj takto: cpu: https://www.mironetcz.sk/intel-core-i312100f-33ghz-tray-tb-43ghz-4c8t-l2-5mb-bez-vga-1700-alder-lake-58w+dp581811/chladenie (kedže to cpu je bez chladiča v baleni): https://www.mironetcz.sk/deepcool-ag200-chladic-cpu-tdp-100w+dp579569/doska: https://www.mironetcz.sk/msi-pro-h610me-ddr4-h610m-lga-1700-2x-ddr4-pciex16-1x-glan-matx+dp579767/zvyšok to iste toto je spolu: 299 eur (takže dokonca o dvacku lacnejšie , každopadne pri tom AM4 maš oveľa lepšie vybavenu dosku aj na dalšie upgrady a aj možnosti taktovania su otvorene (čo sa o tejto intel platforme povedať neda) takže ti ostava ešte 180-200 eur na grafiku , čo je na bazarove modely celkom slušny budget . v tej cene cca do 200 eur vieš popozerať radeon 6700xt/gtx1080Ti/rtx 2070 super/rtx 2080/ rtx 2080 super/rtx 3060 12gb ak to musi byť do 400-420 tak pozeraj gtx 1660Ti / 1660 super , ak budeš mať šťastie tak možno rtx 2060 6gb VRAM ale už može byť problem : https://pc.bazos.sk/inzerat/180194844/palit-nvidia-geforce-rtx-2060-6gb.phpdoporučujem kupiť aspoň nejaku rtx 2070 (čo je vykonovy ekvivalent toho radeonu 6600) . https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html
_________________ PC: cpu: ryzen 5700x , mb: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II , cooler: DeepCool AK400 , memory: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16 vga: Asus Dual RTX 2070 SUPER (EVO OC) , psu: EVGA 600 GD , ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe , case: Fractal Design Focus 2 Black Solid , headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus , monitor: MSI Optix G241 , operating system: windows 10 PRO |
|
Registrovaný: 14.01.10 Prihlásený: 16.09.25 Príspevky: 320 Témy: 49 | 49 |
dark_globe - súhlasím s tebou ohľadne CPU a pomalej RAM-ky. V tom máš úplnú pravdu. Moja chyba. Práve pre toto sa radšej poradím, keďže posledné 2-3 roky moc situáciu s komponenrami nesledujem a ťiež mám tendenciu uponáhľať výber. Ale čo mi trochu nesedí, že načo do budgetovky 32GB ram a 1Tb SSD. Ja chápem, že sa to viac oplatí v pomere cena/výkon, ale pri budgetovke je aj 20EUR dosť. čo sa týka karty - ja som sa snažil nájsť miesto v budgete na novú. Nemám najlepšie skúsenosti z bazárovými kartami bez záruky. Už som na to zo dvakrát doplatil.
Edit - Teraz to pozerám lepšie - Keď porovnáš benchmarky, tak 4500-ka je v podstate rovnaká ako 3600-ka. A 5600-ka je silnejšia ale stojí raz toľko.
|
|
Registrovaný: 11.09.11 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 5670 Témy: 38 | 38 Bydlisko: Michalovce |
32gb ram je novy štandard a hlavne je to lacne . 16gb už nemusi všade stačiť . už aj 1tb je malo , na 512gb disk chalan nainštaluje windows , par programov a jednu 250gb hru a disk bude plny . (ale ano v krizovom pripade to stači , len otazne je či to stoji za to kedže aj za 512gb disk zaplatiš okolo 35 eur)
v podstate sam seba chceš teraz odhovoriť od lepšej a vyvaženejšej zostavy na ukor toho aby si tam za každu cenu napratal ten 6600 radeon, ktory sa za 220 eur aj tak neoplati
bazarovej grafiky by som sa vobec nebal - ak použiješ trocha zdraveho rozumu a daš si troška pozor tak nemaš problem . ja osobne som novu grafiku nekupoval od roku 2018 (samozrejme nepočitam zostavy , ktore som skladal pre inych , ale myslim to pre osobne využitie)
Naposledy upravil dark_globe dňa 01.07.2025 21:10, celkovo upravené 1
_________________ PC: cpu: ryzen 5700x , mb: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II , cooler: DeepCool AK400 , memory: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16 vga: Asus Dual RTX 2070 SUPER (EVO OC) , psu: EVGA 600 GD , ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe , case: Fractal Design Focus 2 Black Solid , headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus , monitor: MSI Optix G241 , operating system: windows 10 PRO |
|
Registrovaný: 14.01.10 Prihlásený: 16.09.25 Príspevky: 320 Témy: 49 | 49 |
Ne neviem, že či zrovna na budgetovú zostavu bude chalan inštalovať 250gb hru (možno som zaostal, ale ktorá hra má viac než 120gb?). Ale to je od veci. Pre seba, alebo s väčším rozpočtom by som aj ja neriešil 35Eur do plusu. Ale keď skladáš budgetovku tak skrátka musíš prekúsnuť, že to nevieš zoptimalizovať na naj cenu/výkon len pokiaľ ťa rozpočet pustí. Aj mne je to proti srsti. A čo sa týka grafiky, tak paradoxne keby to bolo pre mňa, tak by som bol skôr ochotný ísť do rizika (napriek tomu že som na tu už doplatil). Keďže to ale budem skladať (ak k tomu vôbec dôjde) pre niekoho iného, nie je mi po vôli riskovať s grafikou. Ja sa skrátka snažím poskladať najsilnejšie, čo sa dá z nových komponentov - okolo 400Eur - aj keď to na báze cena/výkon nebude najlepšie. Ale máš určite pravdu, že tie komponenty sa dajú za 400EUR zladiť aj lepšie. Práve tam potrebujem pomoc. Nemám v malíčku terajšie benchmarky.
|
|
Registrovaný: 11.09.11 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 5670 Témy: 38 | 38 Bydlisko: Michalovce |
hore maš zostavy ako to čo najlepšie zladiť či už do 400 alebo 500 budgetu , myslim si že dosť obširny prispevok a celkom aj schopne zostavy na dany budget inak prepočital som to a aj ked vymeniš ram za 2x8gb a disk za 500gb tak to stale bude vychadzať na 250 eur a za 150 tam novu grafiku nedaš ... isť systemom všetko najlacnejšie z každej kategorie bez nejakej logiky a suvislosti tiež nie je dobre kedže v niektorych pripadoch dostaneš lepšie veci za doslova par drobnych navyše . s tym ,že si nenechaš poradiť , že to čo chceš je do 400 nerealne ja nespravim už nič - skoro 60% rozpočtu ti zoberie len ten radeon 6600 a za 180 eur k tomu skratka neposkladaš normalnu zostavu . daš mu tam teda nedostatok ram (ktora bude navyše pomala a s vysokou latenciou - čo špecialne u ryzenu degraduje herny vykon procesoru ešte viac - takže chalan bude mať stutteringy a nizke 1% a 0,1% low FPS koli ram a procesoru v dosť veľa pripadoch a vtedy mu bude jedno , že ma novu grafiku za 220 . trh s novymi grafikami je otrasny a bazar je pri tychto budget zostavach tvoj najlepši kamarat ... absolutne minimalne minimum je toto: cpu: https://www.mironetcz.sk/intel-core-i312100f-33ghz-tray-tb-43ghz-4c8t-l2-5mb-bez-vga-1700-alder-lake-58w+dp581811/chladenie: https://www.mironetcz.sk/deepcool-ag200-chladic-cpu-tdp-100w+dp579569/doska: https://www.mironetcz.sk/msi-pro-h610me-ddr4-h610m-lga-1700-2x-ddr4-pciex16-1x-glan-matx+dp579767/ram: https://www.mironetcz.sk/adata-xpg-d35-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-nonecc-unbuffered-cl16-135v-black+dp734137/disk: https://www.mironetcz.sk/gigabyte-gen4-4000-ssd-500gb-m2-2280-gen-4-r-3600-mbps-w-3000-mbps-mtbf-15mh-3y+dp682279/zdroj: https://www.alza.sk/adata-xpg-pylon-550w-d12342602.htm5 eur ešte vieš ušetriť na chladiči a dalšich 5 eur na disku a ramkach keby sme to zmačkli uplne na dno : https://www.mironetcz.sk/arctic-alpine-17-co-92-mm-250-2700-rpm-03-sone-4pin-pwm-pre-intel-1700+dp524196/spolu 242/230 eur - čo ti stale nestači na ten radeon 6600 ... navyše tu už sa dostavame k takemu dnu čo sa tyka novych veci , že by som to osobne už radšej ani neskladal ...
_________________ PC: cpu: ryzen 5700x , mb: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II , cooler: DeepCool AK400 , memory: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16 vga: Asus Dual RTX 2070 SUPER (EVO OC) , psu: EVGA 600 GD , ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe , case: Fractal Design Focus 2 Black Solid , headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus , monitor: MSI Optix G241 , operating system: windows 10 PRO |
|
Registrovaný: 01.01.16 Prihlásený: 22.06.26 Príspevky: 1872 Témy: 33 | 33 Bydlisko: Košice |
ak ma dobrý internet, tak by sa to dal poskladať aj niečo na integrovanej grafike a predplatiť si nvidia now a mozno neskor dokupit gpu
_________________ PC1 MB Asus Tuf B550m plus, CPU Ryzen 3600 GPU ASUS tuf rtx3070 SSD 1TB mx500 PSU corsair RM650x RAM Corsair 4x8 GB 3200mhz Chladič Arctic 34 esport CASE Genesis Irid 503 dual monitor 27" Acer Nitro VG270Ubmiipx - 24" DELL ALIENWARE 25 ips 240hz PC2 MB MSI B150 GAMING M3, CPU Intel Core i3-6100 GPU ASUS GeForceGTX950 Strix SSD 480gb Kingstone PSU Be quiet! 500w RAM Kingston HyperX Fury 8GB 2133MHz DDR4 Chladič Arctic Freezer 7 PRO Rev.2, CASE Zalman R1 monitor 24" Samsung SF350
"AMD má jedno šťastie že cpu od intelu, ktorý sa bude dať kúpiť budúci rok bol na vyhodenie už tento rok" sailer "IE, to je niečo jak internet na starých tlačitkovych telefónoch... keď sa to otvorí tak sa to pokúšaš čím skôr zavrieť." |
|
Stránka: 1 z 1
| [ Príspevkov: 11 ] | |
|