Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows 98 - z nebezpečného superimúnny

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 14.07.2007 19:05

Windows 98 a všetky 9x systémy majú niekolko špecifík ktoré kedysi znamenali nevýhodu, dnes môžu znamenať výhodu.

1. Zastaralý KERNEL
Jadro systému je z dnešného hladiska zastaralé a rozhodne sa nedá zaradiť do nijakej škatulky.

Vírusy sa programujú s cielom infikovať čo najviac počítačov - to automaticky znamená že programátori sa budú zameriavať na operačné systémy ktoré bežia na najrozšírenejšej platforme. To sú v dnešnej dobe systémy na báze Windowsu 2000/XP.

Praktický dopad je zhruba ten že ak som klikol na zavírený link tak som obdržal hlášku:
"Meno vírusu" vykonal neplatnou operaci a k infikovaniu systému prakticky nedošlo :)

2. DOS environment - aplikovanie pri browsení
Win 98 sú vlastne dva systémy v jednom. DOS v dnešnej dobe nieje už vôbec cielom vírusov, napriek tomu sa k nemu dajú zohnať rôzne aplikácie - napr web browsery, alebo aj antivíry.

V tomto prostredí nemá štandardný windowsový vírus vôbec nijakú platformu na ktorej by sa spustil takže tento environment je takmer úplne imúnny voči vírusom.

3. DOS environment - manuálne odvírovavanie
Pokial kliknete na zavírený link s klasickými wormami (tj vírusy majú telo súboru) môžte takúto infekciu v bezpečne ručne odstrániť v dose.

stačí si zapísať dátum a čas kedy došlo k infikovaniu (tj ak program s podivným menom havaruje), nabehnúť do dosu a skontrolovať adresáre c:, c:\windows, c:\windows\command a hladať tam podozrivé súbory s divným názvom a hlavne s dátumom a hodinou infekcie. (Postačí na to Norton, Volkov commander alebo Dos navigator) Tieto súbory jednoducho vymažete.

Potom napíšete príkaz "scanreg -restore" a vyberte zálohu registrov ktorá vznikla skôr než došlo k infikovaniu počítača.

Celé odvírenie systému trvá cca 5-15 minut pričom k tomu nepotrebujete antivir a zároveň vírus nemôže fungovať.

Pokial sa jedná ale o vírus ktorý infikuje niektorý typ súborov tak pomôže len odvírovavanie nejakým antivirom.

4. Web a Email
Obe veci môžete prezerať celkom bezpečne za použitia moderných antivirov, alebo použiť nejaký vhodnejší browser.

Emaily nemusíte pozerať ani cez outlook ale môžte použiť webové rozhranie (ak váš emailový poskytovateľ toto podporuje). toto je najbezpečnejší spôsob pretože vírusy ostávajú mimo váš počítač a nemôžu sa ani spustiť.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2007 23:07

To snad nemyslis vazne. To akoze chces povedat ze pouzivat Win98 je bezpecnejsie ako napr WinXP, lebo dnesne virusi na tom nebezia ? Samotny Win 98 je tak nestabilny ze aj keby na to neboli virusi, dnes by som to uz urcite nepouzival, nehovoriac o tom ze len tazko to nainstalujete na novy PC a je skoro na 100% iste ze nenainstaluejte vsetky ovladace a nerozxodite to uplne tak ako by to malo behat. Win 98 bol v pohode do roku 2000 a este do 2002 sa dalo poxopit ze to niekto pouziva.Na Win 2000 nemuseli bezat napr vsetky hry atd. Najhorsie na Wni 98 je jeho stabilita. je len prakticky velmi tazko dosiahnutelne na tomto OS dosiahnut UpTime tyzden a viac. No a to hlavne koli tomu, ze tento OS pouziva kooperativny multitasking. TZN. zjednodudene: Vypoctovy vykon a procesorovy cas neprideluje jadro OS a nema plne pod kontrolov kedy aku cast vypoctoveho vykonu prideli ktoremu procesu, ale tento vykon si medzi sebou predavaju do kolecka samotne aplikacie, preto sa moze stat v pohode ze ked spadne jedna aplikacia spadne v podstate cely OS a skonci to napr modrou obrazovkou a uz nie je mozne spravit nic okrem CTRL-ALT-DEL resp niekedy ani to nie je mozne a je nutne zmacknut RESET, naviac tento OS nema zurnalvoaci filesystem, v podstate nepozna nic ine ako FAT32 a FAT12 a taketo restarty sposobuju tym padom dalsie problemy, stratene clustre atd atd. Proste neviem si predstavit v densnej dobe pouzivat Win98 a neviem prevo by to niekto robil. Samozrejme je ina vec pouzivat to na nejakom PC ktory nie je pripojeny na internet a sluzi napr len ako jukebox alebo ne nejaky podobny ucel (napr vacsinu casu bezi jedna alebo zopar aplikacii).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.01.07
Prihlásený: 02.12.07
Príspevky: 1703
Témy: 25
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2007 23:14

V niečom má Mir pravdu, ale vývoj ide dopredu. ;)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2007 2:57

A v com napriklad ? Skus byt konkretnejsi. Fakt by ma to zaujimalo.

A este k tomu Dosu. Mne nexyba absolutne DOS na Win XP. Na staru klasiku ako je Wolf 3D a Doom mam DosBox a na ostatne veci mam CygWin. Dalsia vec je, ze tym ze tam ten DOS je je ten Win tiez menej stabilny pretoze cely ten Win98 bezi v podstate na nom a je to len akasi nadstavba. U Win XP to tak nieje system ma plnohodnotne jadro a ten prikazovy riadok co tam je to je len take nieco ako emulacia. Fakt ma teda nenapada dovod preco dnes pouzivat Win 98. No a dalsia vec je ze dnez uz co sa tyka hier viac toho ide na WinXP ako na Win98. V podstate kazda novsia hra pojde na WinXP a aj mnoho starsix hier, ale na Win98 ist nemusi. A ked nahodou narazim na nieco co ide len pod Win98 tak si ten win98 nainstalujem ale cez VMware alebo virtualPC (je to free aj jedno aj druhe)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.01.07
Prihlásený: 02.12.07
Príspevky: 1703
Témy: 25
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2007 17:03

Napríklad toto:
Mir píše:
Vírusy sa programujú s cielom infikovať čo najviac počítačov - to automaticky znamená že programátori sa budú zameriavať na operačné systémy ktoré bežia na najrozšírenejšej platforme. To sú v dnešnej dobe systémy na báze Windowsu 2000/XP.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2007 14:02

Aviro901, ja nie som idiot. Take samozrejmosti pisat nemusis. Je uplne jasne, ze ak by napr OS X pouzivalo omnoho viac ludi, tak by sa objavilo omnojo viac dier ktore tento OS urcite ma a bolo by nanho viac virusov. Ale nebudem predsa len koli tomu pouzivat nejaky uplne exoticky OS na ktorom bezi zopar programov a spolu asi maximalne 10 hier. Ako som uz myslim pisal Win 98 ti dnes na novej masine ani nepobezi a ja si ho viem jedien predstavit na nejakej starsej masine ktora sluzi napr ako jukebox atp.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.01.07
Prihlásený: 02.12.07
Príspevky: 1703
Témy: 25
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2007 14:12

Nikto ťa to nenúti robiť. :-D


A napísal som, že vývoj ide dopredu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows 98 - z nebezpečného superimúnny

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.07.2007 16:20

Offtopic to Jerry:
Samotný win98 naozaj je nestabilný. Holt ak si šikulka a vieš naištalovať zopár neoficiálnych updatov, tak stabilita sa zlepší natolko že viem spolahlivo povedať že v mojom kompe už nerobí problém OS ako taký, ale blbo napísané aplikácie. Zo všetkou zodpovednosťou si toto môžem dovoliť ako užívatel windowsu 98 povedať.

Windows 98 okrem toho podporuje ovládače formátu WDM* a tie sa používajú aj vo windowse 2000. a pokial kupuješ kvalitný hardware tak určite výrobca poskytuje ak kompatibilný ovládač.

(*pozn. WDM formát je unifikovaný formát ovládačov pre windowsy 2000 a 98. Cielom microsoftu bolo aby servrové a klientské stroje mohli používať rovnaké ovládače. To sa im ale celkom nepodarilo lebo vývojári ovládačov boli trúbky a pre windows 98 dalej robili ovládače aké sa používali na windowse 95.

Potom prišli XP a hoci aj tie využívajú formát WDM tak sa na spätnú kompatibilitu rozhodli vykašlať. SYS súbory rozhodne kompatibilné sú, ale INF súbory zámerne neobsahujú všetky potrebné sekcie nutné k inštalácii driveru. pokial vieš zohnať WHQL approved driver pre win2000 tak ho bezpečne nainštaluješ aj na win 98)

Ak použijem CTRL+ALT+DEL tak mi komp zaručene nezmrzne ale môžem prípadnú aplikáciu jednoducho zavrieť a bez problému.

to že nemám žurnálovací filesystem beriem ako nevýhodu a som s ňou zmierený - vyplýva mi z toho fragmentácia.

BTW stratené clustre obsahujú v 99,9 percentách výhradne informácie ktoré sa netýkajú súborov ktoré sú uložené na disku, ale informácie ktoré systém v okamihu pádu len tak mimochodom uložil na disk do dočasného súboru. Kým je tabulka FAT (určitý starší ekvivalent journalu NTFS) nepoškodená tak sa dáta z disku naozaj stratiť nemôžu.

Dalej patche ktoré vo windowse 98 mám mi umožňujú okrem iného aj používať aplikácie určené pre WinXP. Oblivion, prey to všetko beží bez problému. Spustím v pohode akýkolvek dosový alebo windowsový program v rozpätí rokov 1985-2007 bez nutnosti emulácie. Spustím tu celú sériu The Elder Scrolls. Od Areny až po Oblivion :)

dos box a podobné veci nedokážu podporovať hru po sieti. Reálny dos to dokáže.

a k topicu:
Realita je naozaj taká že som pri infikovaní počítača obdržal hlášku "Virus vykonal neplatnou operaci" a k infiltrovaniu systému nedošlo. Systém môže byť naozaj deravý jak rešeto ale ak niekto nieje ochotný napísať vir tak aby bežal v daných podmienkach tak je to jedno.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Windows 98 - z nebezpečného superimúnny

Registrovaný: 10.07.07
Prihlásený: 02.11.17
Príspevky: 1060
Témy: 0
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 28.07.2007 16:53

Poznam prevadzky, kde bezi win98 uz viac nez 3 roky bez poruch + nonstop pripojeny na net. Samozrejme, ze treba vykonat zabezpecenie atd..(+ mala pravidelna udrzba). Nie preto, ze by nemal na Xp na nove PC, skor preto,lebo na pc pouziva 16-bit aplikacie, ktore su vyrobene na specialne priemyselne veci s podporou pod win98 a tieto aplikacie riesia chod prevadzky a zarabaju prachy a nie male. Ak dojde cas, bude treba milionik, mozno dva na prerobenie prevadzky + nove softwerove riesenia a tak bude urcite aj iny op. system.







_________________
Nebo je modre, voda je mokra...
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Microsoft spojí Windows pre PC, Windows Phone a Windows pre Xbox do jedného Windows

v Novinky

8

1366

24.07.2014 21:22

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows Defender vypnutie vo Windows 7 pred prvou aktual.

v Antivíry a antispywary

6

2348

01.05.2011 11:57

baltimora Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HDD Windows nerozpozná ak je Windows nainštalovaný na SSD

v Pevné disky a radiče

10

808

27.10.2015 21:38

petik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 sú postavené na Windows Vista, potvrdil Microsof

v Novinky

18

2060

01.11.2008 18:22

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Z Windows 7 Home Premium x86 na Windows XP

v Operačné systémy Microsoft

25

1362

16.07.2011 21:54

skopko33 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s instalaciou Windows XP po instalacii Windows 7

v Operačné systémy Microsoft

4

879

03.03.2010 17:49

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Život Windows XP predĺžený, Windows 7 už budúci rok.

v Novinky

19

1560

13.04.2008 13:05

Mir Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SP1 pre Windows 7 a Windows Server 2008 R2

v Novinky

2

724

16.07.2010 23:11

Semp Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. chybné hlásenie- systém windows nebol správne vypnutý (windows 10)

v Operačné systémy Microsoft

0

766

11.08.2015 15:22

vlk256 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 2003 32bit pomaly transfer na Windows Vista 64bit

v Operačné systémy Microsoft

0

623

25.05.2011 16:02

zVratko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Preinštalovanie z windows 8 na windows 7 ako nato.

v Operačné systémy Microsoft

7

1137

24.11.2013 12:05

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows Vista SP1 Beta a Windows XP SP3

v Novinky

19

1651

11.08.2007 21:58

Romi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. windows 7 a windows xp na jeden pc

v Operačné systémy Microsoft

5

905

18.08.2010 18:05

hornak Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Downgrade z Windows 10 na Windows 8.1

v Operačné systémy Microsoft

7

943

27.06.2017 10:21

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Windows XP vs. Windows 7 z pohľadu laika

v Operačné systémy Microsoft

3

647

25.07.2011 10:00

Ďuri Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 10 seká, padá a nefunguje windows menu

v Operačné systémy Microsoft

1

625

05.12.2015 8:31

kllr007 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra