Stránka: 1 z 1
| [ Príspevkov: 16 ] | |
| Autor | Správa |
|---|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
Zdravim Mam v notebooku 2x 512GB NVMe SSD disky a jeden z nich sa pri narocnom hrani dostava na 96 stupnov zatial co druhy ma max 71 stupnov. Disk po rozobrati notebooku je skutocne horuci a neviem kde by mohol byt problem Podla HWINFO je ta teplota napisana cervenym. viete mi poradit co by to mohlo byt??? 
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
To sa vazne pytas? Vyries si lepsie chladenie. Ak je tam nejake miesto, kup na SSD nejaky tenky medeny pasiv. V opacnom pripade chladiacu podlozku pod ntb.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
ja viem ale su tam dva disky a hreje sa len ten jeden. Tiez ma napadlo ze koli zlemu chladeniu. Ale ten prvy disk ma skoro o 30 stupnov menej. Tak som tie disky prehodil a stale ma ten disk o 30 stupnov viac a ten druhy ktory mal o 30 stupnov menej mal stale 30 stupnov menej...
|
|
Registrovaný: 06.01.08 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 342 Témy: 26 | 26 Bydlisko: LM |
Co to je za notebook? Aky je stary? Skusal si precistit od prachu? Moj laptop ma 2x 1tb nvme disky a idu max na 40stupnov, to co mas ty je uz brut.
Zacal by som asi vycistenim a ak nepomoze tak cistou instalaciou winu, bohvie co tam mas za bordel.
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Nadzi píše: ja viem ale su tam dva disky a hreje sa len ten jeden. Tiez ma napadlo ze koli zlemu chladeniu. Ale ten prvy disk ma skoro o 30 stupnov menej. Tak som tie disky prehodil a stale ma ten disk o 30 stupnov viac a ten druhy ktory mal o 30 stupnov menej mal stale 30 stupnov menej... Staci 5cm a uz na ten jeden disk moze zdakade fukat, nieje nad nim vetracia mriezka, alebo je v blizkosti dielov, co sa viac hreju. Pochybujem ze by rozbabrany OS mal nejaky vplyv na teplotu disku. To by sa nan muselo vkuse nieco zapisovat a to by si videl na vykone, pripadne v spravcovi uloh.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
Tak som nakoniec kúpil nový disk a horenie prestalo. Pri maximálnom zaťažení má disk 69 stupňov a bez záťaže 35 až 40 stupnov Ale chcel by som sa spýtať že mi po chvíli hrania vypne notebook a neviem prísť NATO prečo
Teplota cpu okolo 85 stupňov v zatazi Teplota GPU 83 stupňov v zatazi Teplota najteplejšieho bodu GPU okolo 96 stupňov ale nikde mi nepíše žiadny throtling ani na cpu ani na GPU.
Môže ten nový disk papať viac watov ako ten starý??? Navyše som spravil čistú inštaláciu na softvér.
Keď dám o 150mhz nižšie grafiku tak to skoro nepomôže ani procesor keď znížim nasobic.
Neviem kde by mohol byť problém.
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Tak jasne, ked si kupil disk, ktory moze mat iny kontroler, cipy, iny vykon a od toho sa odvija jeho teplota. Maximalna zataz, kedy sa disk maximalne zahrieva, je zapis velkych suborov nan. Pri citani sa SSD hreju minimalne. Daj tam zapisovat 50GB subor a sleduj pokial pojde teplota. Ohladom vypinania pokracuj vo svojej povodnej teme. https://www.pcforum.sk/notebook-po-chvili-hrania-narocnych-hier-uplne-vypne-vt210924-60.htmlSa divim ze ta este drbkanie s tym nepodarkom neomrzelo. V danej teme uz hadam bolo povedane vsetko, darmo sa stale vypytujes. Ten ntb ma fungovat normalne bez akehokolvek zasahu. Pokial to nedokaze ani po prepastovani, je tam nieco vadne. Ak ho vypne len tak z nicoho nic, je problem s napajanim = baterka alebo doska, kde je elektronika. A duplom, ked mas poskodenu bateriu. Bud to vrat, alebo sa s tym nauc zit.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
Tak už to nevypinalo, všetko bolo nastavene. Po nainštalovaní hwinfo som si všimol že HDD ma 96 stupňov a tak ma napadlo že už sú staré 4 roky tak kúpim nový, ale po výmene HDD a inštalácií windowsu to začalo vypínať oveľa skôr
Čo sa týka batérie tak tu som vyhodil a idem len čisto zo siete.
Čo je vlastne senzor horúceho bodu GPU? Je nejaká aplikácia kde by som vedel zistiť akú má spotrebu nový disk verzus 2 staré disky? Môže byť že tento nový disk má vyššiu spotrebu na zdroj a už to proste nestíha? Je možnosť ho do 14 dní vymeniť. Dal som tam Samsung 980 Pro 1TB. Rýchlosť je znatelne lepšia ako tie čo boli zapísané v raid0.
Ešte by ma zaujímalo či existuje nejaký program alebo utilita kde by sa dalo zistiť v akom stave sú cpu GPU a doska?
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Jezisi...zbytocne konspirujes.
Čo je vlastne senzor horúceho bodu GPU? - si to prehod do eng, prelozene pomenovania v takychto softoch posobia potom podivne. Ale takto sa oznacuje najhorucejsi bod na cipe CPU, GPU, hocicoho.
Je nejaká aplikácia kde by som vedel zistiť akú má spotrebu nový disk verzus 2 staré disky? - nieje. Stiahni si datasheety od vyrobcov diskov, tam mas uvedenu ich spotrebu a porovnaj si. Inac je to zbytocne riesit, nic s nou neurobis, nech by bola akakolvek. A ku konspirovaniu - nie, spotreba disku nieje pricina preco sa ti to vypina. Bezne PCIe 3.0 SSD zeru par wattov max. Napr. Samsung 980 4,6W. PCIe 4.0-kovy Samsung 980 Pro ma max. 6,2W
+- 2W zmena spotreby kvoli inemu SSD u ntb zeruceho 100W ci viac v zatazi, je nic.
Ešte by ma zaujímalo či existuje nejaký program alebo utilita kde by sa dalo zistiť v akom stave sú cpu GPU a doska? - GPU otestujes pustenim 3D marku v loope. Alebo inym podobnym testom, napr. Furmark, Aquamark, Unigine - CPU otestujes pustenim stress testov v Sisoft Sandre, SuperPi, OCCT - RAM otestujes bud testom vo windows, alebo si vytvoris boot usb s Goldmemory ci Memtest 86+ - dosku neotestujes nijak, len vymenou. - disk otestujes bud programom od jeho vyrobcu (u SSD ma kazdy na to nieco, u HDD maju vyrobcovia nejake servisne programy). Tiez sa da pouzit hdtune, crystal disk info na zistenie vadnych sektorov ci infa o disku. - zdroj neotestujes nijak, len vymenou.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
Ooo ďakujem presne to som chcel vidieť a idem sa dotoho pustiť.
|
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
shiro píše: Jezisi...zbytocne konspirujes.
Čo je vlastne senzor horúceho bodu GPU? - si to prehod do eng, prelozene pomenovania v takychto softoch posobia potom podivne. Ale takto sa oznacuje najhorucejsi bod na cipe CPU, GPU, hocicoho.
Je nejaká aplikácia kde by som vedel zistiť akú má spotrebu nový disk verzus 2 staré disky? - nieje. Stiahni si datasheety od vyrobcov diskov, tam mas uvedenu ich spotrebu a porovnaj si. Inac je to zbytocne riesit, nic s nou neurobis, nech by bola akakolvek. A ku konspirovaniu - nie, spotreba disku nieje pricina preco sa ti to vypina. Bezne PCIe 3.0 SSD zeru par wattov max. Napr. Samsung 980 4,6W. PCIe 4.0-kovy Samsung 980 Pro ma max. 6,2W
+- 2W zmena spotreby kvoli inemu SSD u ntb zeruceho 100W ci viac v zatazi, je nic.
Ešte by ma zaujímalo či existuje nejaký program alebo utilita kde by sa dalo zistiť v akom stave sú cpu GPU a doska? - GPU otestujes pustenim 3D marku v loope. Alebo inym podobnym testom, napr. Furmark, Aquamark, Unigine - CPU otestujes pustenim stress testov v Sisoft Sandre, SuperPi, OCCT - RAM otestujes bud testom vo windows, alebo si vytvoris boot usb s Goldmemory ci Memtest 86+ - dosku neotestujes nijak, len vymenou. - disk otestujes bud programom od jeho vyrobcu (u SSD ma kazdy na to nieco, u HDD maju vyrobcovia nejake servisne programy). Tiez sa da pouzit hdtune, crystal disk info na zistenie vadnych sektorov ci infa o disku. - zdroj neotestujes nijak, len vymenou. Pravdepodobne budeš mať pravdu a problém bude s napájaním. Ak je zlý zdroj a nechám notebook bežať len na batériu, by pomohlo zistiť či sa nevypina a či je zlý zdroj alebo nie?
|
|
Registrovaný: 12.10.06 Prihlásený: 27.06.26 Príspevky: 20996 Témy: 79 | 79 Bydlisko: Banska Byst... |
Investujes do novej baterie s nejasnym vysledkom. Je uz na tebe ci sa ti to oplati. V hernej zatazi to poriadne neotestujes, podobne ntb v zatazi vydrzia na baterku 10-20min. V pripade problemov s napajanim su dve moznosti. Bud je problem v napajacom zdroji alebo to nezvlada elektronika na doske. Oboje otestujes jedine vymenou danych komponentov.
_________________ Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM Xiaomi 14T 256GB |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
Všimol som si ale jednu vec čo som si predtým nevšimol. Ihneď keď mi vypne notebook a chcem ho znova zapnúť tak nejde a na notebooku blikne len zelená kontrolka asi raz za dve sekundy. Zapnúť ide keď vytiahnem kábel zo zdroja a znova zapojíme do notebooku tak potom ide zapnúť. // Spojený príspevok Sob 08.10.22 16:08shiro píše: Investujes do novej baterie s nejasnym vysledkom. Je uz na tebe ci sa ti to oplati. V hernej zatazi to poriadne neotestujes, podobne ntb v zatazi vydrzia na baterku 10-20min. V pripade problemov s napajanim su dve moznosti. Bud je problem v napajacom zdroji alebo to nezvlada elektronika na doske. Oboje otestujes jedine vymenou danych komponentov. Bol som stým v Pc servise a tam boli úplne divní ani nevedeli jak a čo. Povedali ale že notebook rozobrali a myslia si že asi chladenie a že tam skúsia dať tekutý kov. Následne to ani nevedeli zložiť tak hovorím že nie ďakujem beriem si to domov... Hovorím im že problém vypnutia nieje v chladenie pretože teploty nepresahuje 85 stupňov ... Otestovali základnú dosku a tá sa zdá byť v poriadku takže máš pravdu bude to zdroj. Len neviem či mám zohnať originál použitý alebo neoriginal a nový ?
|
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava |
JA SOM TOTALNY *****. Vôbec ma nenapadlo skúsiť zapojiť ten notebook do inej elektrickej siete. Povsimol som si že mi preblikavaju žiarovky ktoré boli zapojené vedľa notebooku. Zapojil som ho do inej siete a vuala notebook funguje a nevypina tak s šťastný.
Zaujímalo ma ale ohľadne harddisku kúpil som si termálne podložky a chladič. Môžem vybrať z NVMe Slotu ten disk už keď je tam nainštalovaný Windows a všetky veci? Nesnažte sa to?
//Aj ked nadavas sam sebe, krot sa.. michalesku
|
|
Registrovaný: 03.01.09 Príspevky: 10445 Témy: 9 | 9 Bydlisko: KE |
Nezmaže.
_________________ PC MB:ASUS Sabertooth P67 CPU:i5-3570S+cooler GEMIN II SF524 RAM:Kingston HyperX BEAST XMP 4x4GB 1866MHz GPU:ASUS DUAL GeForce RTX 3050 O6G SSD1:Verbatim Vi560 S3 256GB SSD2:Kingston DC600M Enterprise 960 GB SSD3:WD RED SA500 4TB SSD4:WD BLACK SN850X 2TB SSD5:SAMSUNG 980PRO 2TB SSD6:SAMSUNG 970EVO Plus 2TB PSU:Be quiet! Straight Power 11 650WCASE:CoolerMaster CMForce 500 LCD:Dell S2721DGF |
|
Registrovaný: 14.01.09 Prihlásený: 12.09.25 Príspevky: 451 Témy: 75 | 75 Bydlisko: Bratislava | |
Stránka: 1 z 1
| [ Príspevkov: 16 ] | |
|