Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 8 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.09.08
Prihlásený: 14.11.17
Príspevky: 225
Témy: 74
Bydlisko: Michalovce
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 10:44

Nazdarek. Mal by som 2 otazocky. :oops:
1. Robim si script na odosielanie posty, no a chcel by som nejako doriesit velkost textu v tagoch <textarea>..Aby mi tam niekto nekopiroval nejake velke texty. Niekde som cital, ze to obmedzenie textu sa da spravit bud cez Javascript, alebo cez php. Kedze v JS som uplna lama, tak tuto moznost som ihned zavrhol. :D Neviete mi niekto nahodou poradit ci existuje nejaka funkcia na zistenie velkosti odosielaneho textu??
2. Druha otazocka je skor asi teoreticka. Uz na viacerych strankach, som sa stretol s tym, ze ak mi prisla od niekoho posta, tak ma to hned upozornilo. No a neviem ako to mam docielit. Jedine co ma napada, je ze pridam do niektorej casti stranky (napr. uvod.php) na zaciaotk script aby mi to prechadzalo DB/tabulku s postou. Lenze to mi nejako nesedi, pretoze ja by som chcel, aby to uzivatela upozorlnilo na "novu postu" aj ked zrovna nie je na Uvodnej stranke. Neviete mi poradit ako na to??


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veľkosť textu / pošta

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 12:10

1. nebude to síce úplne presné v každom prípade, ale najjednoduchšie je použiť funkciu strlen($retazec) na zistenie dĺžky reťazca a ak je príliš dlhý, tak buď odmietnuť formulár, alebo ho napevno skrátiť napr. funkciou substr($retazec, 0, DLZKA).

2. tú kontrolu nových správ rob na každej stránke, pričom pri každej správe maj aj pole, či bola prečítaná (resp. či užívateľ navštívil schránku odkedy mu prišla tá správa, aby mu nevyblikovali aj správy ktoré si ešte neprečítal, ale vie že mu prišli).







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veľkosť textu / pošta

Registrovaný: 26.11.06
Prihlásený: 22.01.24
Príspevky: 4118
Témy: 319
Bydlisko: HE/BA
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 12:30

p360t, prečo strlen nie je úplne presné?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.09.08
Prihlásený: 14.11.17
Príspevky: 225
Témy: 74
Bydlisko: Michalovce
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2009 12:53

>> p360t 1. No to je presne to co som potreboval..Ze ma to hned nenapadla ta funkcia strlen($retazec). No mam k tomu par otazociek. Ak pouzivam na text tag <textarea>, tak mi to jaksi po vyhodeni chybovej hlasky nedoplni spät ten ulozeny text. V Predmete spravy ano, ale v Obsahu nie.. Mam to zapisane takto:
Kód:
echo " <b> Predmet správy: </b>
<input name=\"predmetspravy\" type=\"text\" class=\"messvft\" size=\"25\" maxlength=\"80\" value=\"{$_POST["predmetspravy"]}\"> <br>

 <b> Obsah: </b>
<textarea rows=\"15\" cols=\"60\" name=\"textspravy\" class=\"messvft\" value=\"{$_POST["textspravy"]}\">
</textarea>
";

Takze v podstate asi ani tu funkciu substr($retazec, 0, DLZKA) nepotrebujem..Staci ak si porovnam dlzku retazca s pozadovanou dlzkou znakov. Tu funkciu substr($retazec, 0, DLZKA) by som mohol pouzit iba v pripade, ze by mi ten obsah spravy vracalo spät do formulara (tak ako v pripade predmetu spravy) Lenze mne to akosi nefunguje (to zobrazenie textu vo formulari pri chyb. hlaske) :(

2. Toto riesenie ma tiez napadlo , Riesim tak uz napr. "dlzku prihlasenia usera", ale neviem ci by uz nebolo moc tych dopytov na DB. Totiz v kazdom scripte mam minimalne 4-5 dopyty na DB (niekde aj viac), tak neviem ci by to uz nebolo moc.. V tomto sa fakt nevyznam, ale uz ked sme pri tom, tak aky je vhodny pocet dopytov na DB v jednom scripte, tak aby to nejako vyrazne nespomalovalo nacitavanie stranky??? :loony:


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.02.08
Prihlásený: 24.05.13
Príspevky: 372
Témy: 66
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 13:19

daj to medzi tagy
Kód:
<textarea>$sem</textarea>


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Veľkosť textu / pošta

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 13:58

Flety píše:
p360t, prečo strlen nie je úplne presné?
Pozri tento kód:
Kód:
<?php
echo strlen("žaba");
?>
Čo predpokladáš, že vypíše? 4? Nemusí to byť vždy tak. Ulož tento kód ako PHP súbor v kódovaní Windows-cp1250 alebo ISO 8859-2 a spusti. Výsledok: 4. Potom zmeň kódovanie na UTF-8. Výsledok: 5! Prečo?

Pretože ž sa v UTF-8 kóduje dvomi bajtami (teda 16 bitmi). Funkcia strlen to však neberie do úvahy, pre ňu sú to dva bajty a teda k celkovej dĺžke reťazca pripočíta 2.

Takže dôvod, prečo strlen niekedy nemusí byť úplne presná je ten, že ak používaš kódovanie, ktoré niektoré znaky kóduje dvomi bajtami, a použiješ tieto dvojbajtové znaky, strlen ich započíta dvakrát.

UTF-8 je také kódovanie, ktoré znaky národných abecied kóduje dvomi bajtami (preto pri problémoch s diakritikou niekedy namiesto jedného normálneho znaku vidíš dva čudné znaky - nie len že sú čudné, ešte sú aj dva), ale bežné znaky len jedným bajtom. Napr. UTF-16 kóduje všetky znaky dvomi bajtami (používa sa napr. v Jave).

Presný výsledok pri UTF-8 sa dá dosiahnuť použitím funkcie mb_strlen.
Kód:
<?php
echo strlen("žaba")."<br>";
echo mb_strlen("žaba", "utf8");
?>
Táto funkcia ale nemusí byť všade dostupná (resp. neviem ako to je s dostupnosťou, na mojom hostingu ju mám).

zaciatocnik píše:
aky je vhodny pocet dopytov na DB v jednom scripte, tak aby to nejako vyrazne nespomalovalo nacitavanie stranky???
Ak sú napísané dobre, môže ich byť kľudne aj niekoľko desiatok. Pozri si napr. titulku sme.sk, koľko asi dotazov do databázy to je? Vstupujú do toho však aj iné faktory - predovšetkým aká je štruktúra databázy a ako efektívne sú napísané tie dotazy (o tom sa píšu hrubé knihy), ďalej koľko je v databázi dát (neefektívny dotaz nad malou databázou môže byť rýchlejší ako efektívny nad veľkou), aké je spojenie medzi databázovým a webovým serverom, kde všade je kešovacia pamäť, aký je výkon počítačov, na ktorých to beží atď... Treba mať na pamäti, že ak robíš veľký portál, bude treba veľa dotazov a bude treba veľký výkon, ale pre malé stránky (ktoré bežne začiatočníci robia) by to okolo dvadsiatky malo byť OK.







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Veľkosť textu / pošta

Registrovaný: 26.11.06
Prihlásený: 22.01.24
Príspevky: 4118
Témy: 319
Bydlisko: HE/BA
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2009 14:31

Tá celková dĺžka sa dá zistiť aj napríklad odstránením diakritiky a následným spočítaním, však :)

A čo sa týka dotazov tak sa nemusím znepokojovať, keď mám v skripte 3-4 dotazy?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.09.08
Prihlásený: 14.11.17
Príspevky: 225
Témy: 74
Bydlisko: Michalovce
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2009 14:37

p360t >> Dik za vysvetlenie.. ;) No mam este par otazociek..
1. Mam spraveny takyto script na vypisanie dorucenych a nedorucenych sprav (zjednodusene):
Kód:
$vybpost=mysql_query("SELECT * FROM posta where user='$meno'");
if (!$vybpost) {  $hlaska .= "<div class=\"chyba\"> Prepáčte, ale pri spojovaní došlo ku chybe na strane servera. </div>";  }

  while($jepole = mysql_fetch_array($vybpost))
{
    if ($jepole['stav']==nedorucena)
       {
      $nedorucena[] = $jepole['stav'];
       }
     else {
      $dorucena[] = $jepole['stav'];
       }
  }
$nedorucena1 = count($nedorucena);
$dorucena1 = count($dorucena);

echo " Nedorucena posta: $nedorucena1 <br>
Dorucena posta: $dorucena1 <br>";

No a zaujimalo by ma ci je toto lepsie riesenie, ako robit dopyt pre kazdu polozku zvlast. Cize napr.:
Kód:
$vybpost=mysql_query("SELECT * FROM posta where user='$meno' and stav='nedorucena'");

lebo niekde na fore som cital (nie na tomto fore-bolo to ceske forum), ze polia, dost "brzdia" nacitavanie stranky, resp. spracovanie scriptu. Tak neviem teraz co je vyhodnejsie..
2.
Citácia:
Treba mať na pamäti, že ak robíš veľký portál, bude treba veľa dotazov a bude treba veľký výkon, ale pre malé stránky (ktoré bežne začiatočníci robia) by to okolo dvadsiatky malo byť OK.
Mal si na mysli "okolo dvadsiatky" v jednom scripte (cize napr. v includovanom), alebo celkovo na "indexovu" stranku (vratane vsetkych includ. sub.)??
3 Dik za tu "pomôcku"
Kód:
<?php
echo mb_strlen("žaba", "utf8");
?>
Funguje to aj na mojom hostingu.

Blackdevil >> Dik za radu.. pomohlo... :D


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 8 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Velkosť textu na strane klienta

v HTML, XHTML, XML, CSS

6

853

19.12.2006 11:51

mylan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Veľkosť dát za mesiac a veľkosť paketu

v Siete

1

336

16.12.2017 21:36

ado130 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zmena textu a zanechani pozice v textu

v PHP, ASP

4

749

01.08.2009 21:26

Tominator Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pošta

v PHP, ASP

7

782

11.11.2008 11:00

zaciatocnik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Slovenská pošta

v Obchody, reklamácie a právo

5

1904

03.05.2010 20:41

winyx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Slovenská pošta

v Obchody, reklamácie a právo

6

897

23.04.2012 18:54

emer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pošta v spame

v Služby a webstránky

7

764

23.01.2015 17:14

liveman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. gmail- doručená pošta

v Služby a webstránky

2

3639

23.09.2010 21:16

majina Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Chyba odoslana posta

v Sieťové a internetové programy

0

384

11.03.2013 10:24

Doudo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. posta na stranke

v PHP, ASP

3

738

30.05.2008 21:24

p360t Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. posta nasa milovana

v Obchody, reklamácie a právo

10

1227

14.04.2013 20:54

david3504 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vratenie penazi - Slov. posta

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Obchody, reklamácie a právo

42

4099

17.10.2009 12:18

Milan.H Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Slovenska posta - chybna adresa

v Obchody, reklamácie a právo

15

1287

16.08.2011 22:27

tairikuokami Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. slovenska posta - vratenie balika

v Obchody, reklamácie a právo

1

1464

29.12.2009 21:42

shaggy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pošta končí v spame asi ...

v Služby a webstránky

6

380

07.02.2014 21:12

liveman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Elektronicky podaci harok posta problem.

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

2

437

30.04.2016 19:41

Pepan92 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra