[ Príspevok: 1 ] 
AutorSpráva
Online

Užívateľ
Užívateľ
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Registrovaný: 12.02.10
Prihlásený: 16.07.19
Príspevky: 12791
Témy: 674 | 674
Bydlisko: Žilina - Li...

Nakoľko sa v poslednej dobe dosť často stretávam s tým že ľudia netušia čo je pripadne ako vykonať undervolt, rozhodol som sa spísať jednoduchý návod. Bude sa jednať o undervolt CPU ale podobný princíp (za použitia správnych nástrojov) je aj u GPU.

Vačšina z Vás sa stretla s pojmom Overclocking - tj. zvyšovanie výkonu zväčša na úkor prevádzkových vlastnosti. Undervolt má za cieľ opačný výsledok - znižovanie spotreby (a tým aj teploty/hluku) pri zachovaní rovnakého výkonu. Nemýliť si to s underclocking to je zasa ničo iné.

Je to vhodné najmä pre NB - vďaka nižšej spotrebe nám prístroj vydrží dlhšie na batériu a vďaka nižším teplotám bude aj tichší. Samozrejme je možné spraviť aj u PC, nižšie teploty a hluk sa zídu aj tam ( osobne mam undervolt na všetkých mojich NB a aj PC - rozdiel v teplotách v mojom PC je 10-15C, hluk v záťaži prakticky neexistuje).

Undervolt môžete spraviť dvoma spôsobmi - nastavením v BIOSe, ktoré bude nezávislé na OS, avšak je veľmi závislé od možnosti daného BIOSu čo hlavne u NB býva dosť problém. Druhá možnosť je softwarové riešenie ktoré si ukážeme dnes.

Na začiatok chcem spomenúť že si treba pripraviť pár minút, ideálne hodinu-dve času zvlášť pre začiatočníkov, rozhodne to nie je 5 minútová záležitosť. Rovnako daný návod funguje len pre Intel procesory (odskúšané od N-kových v NB, cez ULV v NB tak aj klasické desktop).

! AUTOR ČLÁNKU NENESIE ŽIADNU ZODPOVEDNOSŤ ZA PRÍPADNE POŠKODENIE ČOHOKOĽVEK, STRATU ZÁRUKY ATĎ. VŠETKO ROBÍTE NA VLASTNÚ ZODPOVEDNOSŤ, AK S TÝM NESÚHLASÍTE, ĎALEJ ANI NEČÍTAJTE !

1.) UNDERVOLT

Stiahneme si:
CPU-Z - https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Intel Extreme Utility (XTU) - https://downloadcenter.intel.com/download/24075/Intel-Extreme-Tuning-Utility-Intel-XTU-
Cinebench - https://www.maxon.net/en/products/cinebench/
RealBench - https://rog.asus.com/rog-pro/realbench-v2-leaderboard/

Po inštalácií XTU a CPU-Z reštartujeme stroj, následne po zapnutí spustíme oba.


Prvým krokom bude zistiť čo CPU zvládne a teda hranicu od ktorej sa odrazíme a doladíme. Uložte si všetku rozpracovanú prácu pretože tento krok ma za cieľ zhodiť systém do BSOD.

v XTU prejdeme do sekcie Stress Test, vyberieme CPU Stress Test, čas necháme aký je a dáme štart. V CPU-Z môžeme sledovať aktuálne napätie.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Kým nám beží test prejdeme do sekcie Advanced Tuning. Tu sa nachádzajú rôzne nastavenia (dostupné podľa Vašej dosky/CPU). Nás bude zaujímať len jedno - Core Voltage Offset.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Upravujeme Offset, tzn. napätie ktoré sa týka všetkých stavov procesora (procesor má rozličné hodnoty podľa vyťaženia a využívania jadier), znižujeme teda spotrebu vrámci celého spektra od idle cez miernú zaťaž až po maximálnu - prečo to píšem ? Pretože všetko toto bude treba sledovať / otestovať.

Ako som už zo začiatku spomenul, teraz chceme vediet hranicu ktorú CPU zvládne a ktorú neskôr jemne doladíme. Začneme teda uberať po napr. 0,020V (do mínusu) a zakaždým potvrdíme. V CPU-Z môžme vidieť že sa nám napätie znížilo. Počkáme 10 sekúnd a znížime opäť. Takto pokračujeme až do pádu systému. Po reštarte opäť zapneme XTU (ktoré nás o páde upozorní a nastaví default hodnoty). Teraz keď už poznáme našu hranicu ( môže to byť -0,100 ale môže byť aj -0,050, každy CPU je jedinečný) pridáme trošku (tj. ak nám padlo pri -0,100, nastavíme -0,090). Zasa spustíme integrovaný Stress test a čakáme. Pokial nám to zasa padne, opakujeme predchádzajúci postup a zasa malinko pridáme.


Keď 5 minútový test prejde a všetko vyzerá v poriadku, pokračujeme v testovaní a zapneme si Cinebench. V nastavení zapneme Advanced (pre sprístupnenie single-core testu). Spustíme Multi-Core test, následovaný Single-Core testom. Testy kľudne zopakujeme.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Presunieme na RealBench, spustíme Benchmark (tam možne odfajknúť OpenCL kedže to slúži na test GPU), neskôr Stress Test. Pokiaľ nám to v hoc ktorom kroku padlo, vrátime sa na začiatok a opäť trošku napätia pridáme.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod) Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Keď už toto všetko máme za sebou, máme poznačenú hodnotu ktorú CPU (aspoň zatiaľ) zvláda. Na začiatku som spomínal že sa jedná o offset a tu sa dostávam k tomu ako to všetko spolu súvisí - zatiaľ sme si otestovali či to procesor zvláda v maximálnom zaťažení + v prípade Cinebench aj pri plnom zaťažení jedného jadra. Procesor má však týchto výkonových stavov niekoľko, záleží podľa aktuálneho zaťaženia. A keďže sme upravili napätie naprieč všetkých jeho stavov, neje v našich silách všetky otestovať syntetickými testami. Často sa mi stávalo že všetky testy prešli v poriadku a následne to zhodil obyčajný webový prehliadač. Ideálne poskúšať rôzne aplikácie ktoré využívate vy - či už poskúšať rôzne hry, export nejakého videa/foto, enkód a pod.

Ak ste cez všetko toto prešli, gratulujem, máte spravený undervolt šitý na mieru Vášmu procesoru.
2.) AUTOMATICKÉ APLIKOVANIE UV

Vytvoríme si zložku nazvime ju "Undervolt" (odporúčam nevytvárať priamo na systémovom disku, buď do dokumentov alebo na druhu partíciu/disk).
Spustíme Windows Powershell ISE (štart a napísať powershell), do novom dokumentu (ktorý sa automaticky otvorí) vložíme nasledujúci príkaz:

Kód:
$status = get-service -name "XTU3SERVICE" | Select-Object {$_.status} | format-wide
if ($status -ne "Running") { start-service -name "XTU3SERVICE"}
& 'C:\Program Files (x86)\Intel\Intel(R) Extreme Tuning Utility\Client\XtuCLI.exe' -t -id 34 -v -HODNOTA
sleep 4
stop-process -id $PID -force


V príkaze upravime slovo HODNOTA na našú hodnotu v mV, v mojom prípade v XTU bolo -0.090, takže mám -90. (id 34 značí core voltage offset).
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Subor uložíme do zložky "Undervolt" pod ľuvobolným nazvom (UV napríklad).

Spustime si Task Scheduler (v SK Windows môže byť označený aj ako Plánovač úloh), v pravom stĺpci vyberieme vytvorenie novej úlohy (Create Task).
Prvé okno nastavíme podľa obrázka tj- "Run whether user is logged on or not" a "Run with the highest privileges"
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

V druhom okne s názvom Triggers - klikneme na New - Vyberieme "On an event", Pod položkou "Log" vyberieme "System", a v "Source" vyberieme "Kernel-Power", zakončíme to "Event ID" kde napíšeme 507. Zaškrtneme "Delay task for:" a nastavíme na 30 sekúnd. Postup opakujeme s novým triggerom ale v "Event ID" dáme 107. Tretí a posledný trigger nastavíme na "At Startup" a delay dame na 1 minútu. Týmto docielime spustenie aj pri prebudení zo spánku.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod) Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod) Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

V ďalšom okne Actions pridáme novú akciu - nastavíme na "Start program", "Program/script" nastavíme na "Powershell.exe" a do položky "Add arguments" napíšeme
-ExecutionPolicy Bypass -WindowStyle Hidden D:\Undervolt\UV.ps1
Samozrejme poslednú časť príkazu upravte podľa cesty a názvu Vášho suboru.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Posledné dve okna nastavíme zasa podľa obrázka, tj Under Conditions, odškrtneme "Start this task only if the computer is on AC power", a v Settings nastavime všetko tak ako je na obrázku.
Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod) Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)

Potvrdíme, mali by ste byť vyzvaný k zadaniu Vášho hesla od účtu, po spravnom zadaní sa úloha uloží a tým máme hotovo.


Pár závarečných slov:

- Po reštartovaní (a počkaní minúty) spustite CPU-Z a spustite Cinebench test - sledujte či undervolt je aplikovaný. Je to jednoduchý proces overenia fungovania skriptu a nastavenia. (samozrejme manuálne nespúštajte XTU).
- XTU musí ostať nainštalované. Program ako taký sa nespúšta ani nám ho netreba spúštať, beží len jeho určitá služba ktorú ovláda vyššie spomenutý script. Po správnom nastavení je celý proces automatický, nemusíte už nič riešiť.
- Pokiaľ by v budúcnosti PC padol (môže sa stáť pri použití nejakej menej používanej appky s iným vyťažením CPU a pod - po týždni fungovania mi pri spustení staršej gamesy padol tak som musel zasa čosi napätia pridať), stačí jednoducho upraviť daný skript (pravým na daný súbor - upraviť) zmenením hodnoty a uložením súboru - následný reštart načíta už novú hodnotu.


_________________
MB: Asus Prime Z370-P; CPU: Intel Core i7 8700K; CPU FAN: Noctua NH-D15; GPU: MSI GTX 1080 Gaming X+; RAM: 16GB Corsair LPX 3000; SSD: Crucial MX500 1TB; Samsung EVO850 1TB ; PSU: EVGA SuperNova G2 750W; Case: Fractal Design Define C; LCD: BenQ EW277HDR; MOUSE: Logitech MX Master + Razer Goliathus; KEYBOARD: Logitech G710+; Repro: MicroLab Solo6C; OS: Windows 10
Phone: Samsung Galaxy A40
 [ Príspevok: 1 ] 


Undervolt CPU Intel (NB/PC) pre začiatočníka (návod)Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Klonovanie systemového disku pre začiatočníka (návod)

v Články

0

2129

13.02.2017 17:25

kllr007

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Linux pre zaciatocnika

v Operačné systémy Unix a Linux

8

619

30.04.2009 21:17

branislav.poldauf

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Rada pre začiatočníka

v Grafické programy

4

654

19.12.2009 12:07

PaegasPasto

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Rada pre začiatočníka Google

v Sieťové a internetové programy

7

460

16.06.2007 18:31

Rbot

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

pomoc pre začiatočníka C++

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

7

488

06.08.2012 13:20

marian_r

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Distribucia Linuxu pre zaciatocnika

v Operačné systémy Unix a Linux

21

969

14.04.2010 23:35

tom-o

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Aky linux pre zaciatocnika?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

39

5371

21.11.2008 11:27

cerov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

C++ kniha pre začiatočníka

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

16

666

01.05.2017 20:25

DrowLegend

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

linux pre zaciatocnika , poradte

v Operačné systémy Unix a Linux

18

1122

25.06.2009 20:21

Flexor28

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

openGL pre uplneho zaciatocnika

v Ostatné

4

461

25.11.2009 20:32

tomxi

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

poradte zrkadlovku pre zaciatocnika

v Mobilné zariadenia

12

333

13.07.2015 19:14

Belco

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Vhodna literatura pre zaciatocnika

v Siete

1

196

27.03.2014 16:38

Phandox

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

834

23.03.2011 23:05

Nanosonda

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kniha pre začiatočnika z elektrotechniky

v Ostatné

4

263

05.10.2014 11:12

Daron

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

P:Intel® Core™2 Duo Processor T5800 pre NB

v Predám

0

235

28.02.2012 13:09

XMilanX

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

ubuntu 9.10 info pre začiatočníka

v Operačné systémy Unix a Linux

10

593

13.02.2010 18:59

_FleXoR_© 2005 - 2019 PCforum, edited by JanoF