Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 60 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok NapísalOffline : 26.05.2010 21:11

momentalne mam v notasi Windows 7 x64 A vistu 32bitovu ... rozmyslam ze vistu odinstalujem a nedam tam ubuntu...chcel by som sa spitat ci je ubuntu zadarmo, ako je to s driverami,je lepsie ubuntu alebo mandriva a ci sa linux vobec oplati instalovat?







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.07.08
Prihlásený: 27.11.23
Príspevky: 190
Témy: 14
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 26.05.2010 21:41

Ubuntu je zadarmo, drivere povacsinou su, ale nie je iste ci pojde vsetko tak ako vo wine. Ubuntu alebo Mandriva?? je to uplne jedno, vyskusas jedno, druhe a zistis co ti viac vyhovuje... nie neoplati sa ti to instalovat, kedze nemas ani paru na co by ti ten linux bol... thaze moja rada je ostan pri windowse... (dufam, ze ma tu teraz nikto neukamenuje :D )


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 26.05.2010 21:49

Na tvojom mieste by som radsej vyskusal ubuntu najlepsie to najnovisie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.05.2010 21:56

teda chcel som napisat dam tam ubuntu :D







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.05.2010 21:58

v com je linux lepsi od windowsu? ...







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.07.08
Prihlásený: 27.11.23
Príspevky: 190
Témy: 14
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 26.05.2010 22:15

Linux je lepsi v tom, ze je teoreticky bezpecnejsi (vyplyva to z toho, ze je menej pouzivany)...myslim si, ze je prisposobyvejsi (aspon pre mna)...je zadarmo (ak je to vobec vyhoda :D)
inak si myslim, ze tu vyhody linuxu koncia...casto tam nerozbehas vsetok hardver...vela programov, na ktore si zvyknuty z windwsov, tam nie je...
proste neda sa povedat, ktory je lepsi... oba maju svoje vyhody i nevyhody...
asi by si si mal nieco nastudovt pred tym nez si nainstalues linux, napr.: http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99echod%20z% ... a%20Ubuntu


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok NapísalOffline : 26.05.2010 23:08

Skvôr by som vyskúšal Ubuntu, pretože je to Debian based distribúcia, to znamená, že vznikla z Debianu. Aby si mal najpr jasno, čo je to distribúcia, a čo je to Linux, Linux je v úzkom chápaní samotné jadro systému, ktoré ti sprostredkováva komunikáciu s hardwareom. V širšom ponímaní je to kompletný operačný systém s programami, ktoré k nemu patria. Distribúcia by sa dala definovať nejak ako vetva systému Linux. Tých sú stovky, ale netreba ti ich poznať (vlastne, možno ich nikto na svete nevie komplet vymenovať). Medzi najrozšírenejšie patria Debian, Ubuntu, Mandriva, Fedora, Slackware, Suse, Mint, Knooprix a ešte niekoľko ďalších. Líšia sa v rôznych veciach, napr. Knooprix je distribúcia, ktorá je určená predovšetkým na používanie systému z live CD (áno, je možnosť používať systém z CD s programami a normálnym GUI), iné sú predovšetkým na inštalovanie na HDD a na jeho normálne používanie z HDD. Tie sa zase delia podľa toho, aké programy obsahujú a na aký počítač sa inštalujú. Niektoré sú prispôsobené na servery, iné na desktopy, iné na notebooky, niektoré na mobilné telefóny a vreckové počítače, dokonca v baroch kopa herných a hudobných automatov používa Linux. Nie je problém ak nainštaluješ Linux navrhnutý na jeden typ stroja na iný, ale najlepšie je vybrať si z vhodnej skupiny pre daný typ počítača. Potom sa ešte delia verzie distribúcii podľa stupňa ich odladenia (vychytania chýb). Neber to tak, že niektoré verzie alebo distribúcie sú chybné. Keď vznikne nejaká tá kôkpa nových verzií programov, alebo vzniknú úplne nové programy, sú zaradené do nestabilnej verzie, ktorú niektoré skupiny užívateľov testujú, alebo rozvíjajú. Sú to skúšobné systémy obsahujúce množstvo inovácií a neraz horúcich noviniek, ale ich vývoj a ladenie ešte pokračuje, teda ich nemožno ešte považovať za úplne hotové a dokonale odladené produkty. Stabilné verzie obsahujú zase dobre odladené programy a celkovo celý systém, ale verzie programov v nich sú staršie. Mne osobne to nevadí, spravím, čo potrebujem, nemusím mať práve najväčšie novinky, nie je dobre byť ješitný :-) To Ubuntu by som skúšal preto, lebo tak ako on, je z Debianu odvodených veľa distribúcii, a teda majú dosť spoločných znakov. Napr, od Ubuntu sa v Mandrive líšia niektoré systémové príkazy. Nepoznám do podrobna tieto rozdiely a aké ešte iné sú, pretože moc som sa nimi nezaoberal, ale osvedčilo sa mi zostať u Debian based distribúcií (konkrétne mám na notebooku nainštalovaný Debian). Niekto ti možno ti povie niečo iné, je to dosť aj vec skúseností a názoru. Nie je to distribúcia určená prioritne na notasy, ale dokázal som si ho nakonfigurovať a chýbajúce ovládače si doinštalovať. Páči sa mi jeho rozsiahlosť a stabilita, ale ty si daj radšej to Ubuntu, pretože viacej vecí sa tam robí o niečo ľahšie. Ubuntu je pre začiatočníkov celkom dobrá distribúcia, tiež to bol môj prvý Linux. Ozaj, špeciálne pre notebooky bol vytvorený derivát Ubuntu, ale ešte som ho neskúšal. Volá sa Ubuntu Notebook Remix. No a na čo je vlastne Linux použiteľný? Je to tiež tak trochu vec názoru, ten môj je, že na všetko. Problém bude na Linuxe hrať hry, ktoré sú kompilované pod Windows, pretože iné inštalačky sú na Windows a iné sú na Linux. Aj keď je pravda, že v poslednej dobe vznikajú pod Linux čoraz kvalitnejšie hry a vo väčšom množstve, zažratému gemblérovi to rozhodne stačiť nebude. Ak náhodou vytváraš stránky, je problém zohnať pod Linux program na tvorbu flash animácií, zopár ich je, ale s Macromedia flash MX sa nedajú porovnávať. Problém nie je v podpore flashu ako takom (neboj, na internetových stránkach flash normálne ide), ale nie je prepracovanejší projekt na tvorbu flash animácií, do stránok, ale nemal som problém nainštalovať Macromedia Flash MX cez Wine (to je program veľmi zjednodušene povedané na rozbehanie aplikácií pod Windows v Linuxe, ich zoznam nájdeš na stránke projektu Wine). Keď som na Linuxe začíanal, tiež som mal taký problém, že som skúšal nainštalovať windowsové aplikácie do Linuxu, ale neskôr som prišiel na to, že vo väčšine prípadov tieto pokusy nemajú zmysel. Pravdepodobne na všetko, čo budeš potrebovať sú alternatívy (mne sa nepáči slovo alternatívy, pretože to znie ako nejaké "núdzové riešenie". Sú to plnohodnotné aplikácie a niektoré z nich nemajú vo Windowse obdobu, ako napr. hudobný prehrávač Amarok), ktoré by ti mali stačiť. Nájdeš všetko od textových editorov a kompletného kancelárskeho balíka, cez webové nástroje a nenormálne tuningy pracovných prostredí až po vývojové nástroje a programy pre chemikov, matematikov, vedcov a hlavne programátorov, ktorým je Linux určený predovšetkým. Môžeš používať ICQ, počúvať hudbu, pozerať filmy, vytvárať najrôznejšie grafické 2D a 3D skôsty, editovať a strihať hudbu (vymenoval som toho strašne málo), alebo sa rovno môžeš podieľať na jeho vývoji. Na čo ho budeš používať je len na tebe. Musíš si ale uvedomiť, že Linux nie je ani tak Gemblérsky (i keď aj v tomto smere sa už trochu zmenil), ako skvôr pracovný systém. Jeho sila spočíva v jeho slobode, totiž aby som ti to vysvetlil jednoducho, na jeho vývoji sa môže podieľať na planéte ktokoľvek okrem Robinzona Crusoa, takže nepracuje na ňom pár stovák vývojárov, ale celý svet. Linux môžeš predať, alebo ho len tak nechať kydnutý na internete, nech si s ním robí kto chce, čo chce, len keďže je šírený pod licenciou GPL, musí byť k nemu na internete prístupný verejnosti zdrojový kód. S ovládačmi podľa mňa nebudeš mať problém je ich fakt veľké množstvo. Príhoda zo života: jeden chlapík sa mi raz sťažoval, že XP prehodil za 7, a že nikde nenašiel ovládač na svoju grafiku ATI pod Windows 7, lebo firma ho pod Windows 7 nevydala. Je veľká pravdepodobnosť, že pod Linux vznikol a ak náhodou nevznikol, tak je otázka možno pár dní, kedy bude pod Linux dostupný. Pri Linuxe vývoj nezastavíš, nie si viazaný na jednu spoločnosť, ktorá sa s tebou hrá ako s jojom.







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 21.08.09
Prihlásený: 09.11.13
Príspevky: 360
Témy: 12
Bydlisko: /home/flexor
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 9:02

Skus ubuntu to bude pre teba skor lepsie ako mandriva ale najprv si zisti co je to vlastne ten linux ak to nevies a ci ti bude vyhovovat: Dobre by bolo keby si napisal na co to potrebujes.







_________________
Booting Windows Vista...
Error: Keyboard not found please press any key to continue...
Fatal Error: WINDOWS!!!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.05.2010 19:00

pocul som ze Ubuntu nepodporuje VGA graficke karty, je to pravda? a ako je to s vydrzou baterie?







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 19:22

Nie je to pravda a nedavaj si ziadni linux iba co zabijes zbytocne par hodin zivota..







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.05.2010 19:31

for programmer : diky

for don jebot : preco?







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 19:58

Ja si myslim ze linux treba vyskusat


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.07.08
Prihlásený: 27.11.23
Príspevky: 190
Témy: 14
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 20:22

pripajam sa k tvrdeniu don jebota... nedavaj si ziadny linux... na co ti akoze je?? nebudes mat takmer ziadne hry, neskutocne komplikacie pri rozbiehani hardvera, najma wifi, kedze sa jedna o notas...
nehovoriac o programoch, ktore bezne pouzivas, a na linuxe su len nahrady... (netusim ake programy pouzivas... ale aj tak... )
rozbiehat vacsinu programov cez wine je tiez na :shit: ...

Vlastne aky mas dovod na to aby si vyskusal linux??

Kazdopadne je to tvoje rozhodnutie ci si das linux na ten notas, alebo nie, ale necakaj ze vsetko pojde tak jednoducho ako ti tu niektory vyssie popisali...

programmer píše:
Príhoda zo života: jeden chlapík sa mi raz sťažoval, že XP prehodil za 7, a že nikde nenašiel ovládač na svoju grafiku ATI pod Windows 7, lebo firma ho pod Windows 7 nevydala. Je veľká pravdepodobnosť, že pod Linux vznikol a ak náhodou nevznikol, tak je otázka možno pár dní, kedy bude pod Linux dostupný.

boze, preco prave ati... ked si uz vytiahol za priklad ati, povedz mi ako dlho priemerne trva nainstalovanie ati ovladaca (proprietarneho) v linuxe (teraz nemyslim ubuntu) ? A na kolky pokus sa to podari?? Mam ti povedat moju skusenost s ati ovladacmi?? S grafikami ati a ich drivermi su neustale problemy pod linuxom... tak mi nehovor, ze oprava bude po niekolkych dnoch dostupna...

Nanosonda: a dovody??


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.05.2010 20:27

linux som chcel ako sekundarny OS...len ho chcem vyskusat....







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 20:29

sak ked ho chces ako sekundarny tak ho vyskusaj nemas tym co stratit a aspon sa priucis :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.05.2010 20:46

a aku ubuntu 9.10 alebo 10.04...?







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.04.09
Prihlásený: 18.01.22
Príspevky: 1188
Témy: 198
Príspevok NapísalOffline : 27.05.2010 21:00

Ubuntu je super vec. Aspoň čo mam ja skúsenosť, každá verzia linuxu bola zo začiatku hromada bugov ale pokiaľ budeš sťahovať stabilné verzie, tak budeš mať menej problémov ako s windowsom. Hier tam spustíš len zopár takže na ne zabudni. Ak sa na kompe hrávaš tak ti to je nanič. Zopár programov si nahrádzam virtualboxom v ubuntu. V ubuntu ide counter-strike a to je jediná hra ktorú raz za čas zapnem takže mne vyhovuje Ubuntu skvele. Je to vec toho čo tam chceš mať. Ja potrebujem ku šťastiu hlavne skype, lamp a všetko čo mi k nemu treba. Čiže nič čo by tam nešlo a keď potrebujem photoshop, zapnem virtualbox. Vyskúšaj ubuntu a ak ti nebude vyhovovať tak ho jednoducho dáš preč. Aj keď nikomu koho poznám linux nevyhovoval, lebo v ňom nevedeli robiť :D a nikomu sa nechce učiť . :roll:

edit// predbehol si ma :D . Zrovna s ubuntu 10.04 mám veľa problémov a preto prechádzam na Debian ale 9.10 ti môžem odporúčať. Neviem či len u mňa, ale 10.04 mi nehorázne blbne a nevidím v ňom nič nové - podstatné okrem hlúpostí ktoré mi nevyhovujú.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2010 1:14

klesco píše:
pripajam sa k tvrdeniu don jebota... nedavaj si ziadny linux... na co ti akoze je?? nebudes mat takmer ziadne hry, neskutocne komplikacie pri rozbiehani hardvera, najma wifi, kedze sa jedna o notas...
nehovoriac o programoch, ktore bezne pouzivas, a na linuxe su len nahrady... (netusim ake programy pouzivas... ale aj tak... )
rozbiehat vacsinu programov cez wine je tiez na :shit: ...

Vlastne aky mas dovod na to aby si vyskusal linux??

Kazdopadne je to tvoje rozhodnutie ci si das linux na ten notas, alebo nie, ale necakaj ze vsetko pojde tak jednoducho ako ti tu niektory vyssie popisali...

boze, preco prave ati... ked si uz vytiahol za priklad ati, povedz mi ako dlho priemerne trva nainstalovanie ati ovladaca (proprietarneho) v linuxe (teraz nemyslim ubuntu) ? A na kolky pokus sa to podari?? Mam ti povedat moju skusenost s ati ovladacmi?? S grafikami ati a ich drivermi su neustale problemy pod linuxom... tak mi nehovor, ze oprava bude po niekolkych dnoch dostupna...

Nanosonda: a dovody??


no neviem, pouzivam linux uz par mesiacov :) a vzdy som s ATInou rozbehal vsade 3D + efekty...ci Ubuntu, Debian, PClinuxOS...ci desktop, ci terajsi NB...

Asi som mal stastie na HW, ale vzdy som pod Linuxom rozbehal vsetko co sa dalo :) dokonca aj odtlacky prstov mi idu na NB..co pod Win7 ani za... :)
samozrejme treba sa tomu aj trochu povenovat a co to prestudovat :)

Skus, oboznamis sa, po 3dnoch zacnes na seba nadavat a po roku sa k linuxu zase vratis s chladnou hlavou :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok NapísalOffline : 29.05.2010 13:59

Mne sa aj tlačiareň dala v pohode rozbehať. aj scanner. A so scannerom sa mi robí lepšie pod Linuxom, ako pod Windowsom, lebo tam mi pri jednom z nastavení skenovania mrzol program stále a ešte k tomu bol ten soft veľký. Do Linuxu som stiahol ovládač, ktorý mal asi jedno mega ak až toľko a skenuje sa mi lepšie ako pod Windowsom. Ešte je veľmi dôležité rýchlo si uvedomiť, že v Linuxe je všetko riešené systémom priečinkov a súborov. Ovládač na svoj chipset Intel som ani nemusel inštalovať. Už som mal plnú akceleráciu pri prvom spustení po inštalácii :-)


Inak, ono je ťažké presne povedať, aký je Linux, lebo je to ako hádať sa, aký má plastelína tvar. Tu je o tom pekný článok http://www.linuxexpres.cz/analyza-nekol ... source=rss







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.09
Prihlásený: 29.10.13
Príspevky: 29
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 9:20

Já používám Ubuntu 10.04, sem spokojenej. Mám ho naistalovanej jen 2 tejdny a nemůžu si stěžovat. Přide mi to i přehlednější než windows. Líbí se mi i to, že když chceš něco naistalovat, můžeš jenom kliknout na centrum softwaru a hledat. U windows se musíš proklikávat internetem a ještě ani nemáš pořádně ověřeno, odkud to stahuješ. Taky se mi zamlouvá, že když nějaký program neodpovídá nebo vytěžuje CPU na 100%, zešediví, ale ostatní programi rágují na tvoje příkazy, rágují sice pomalejc, ale rágují což se o widlích moc říct nedá.
Taky mi ubuntu běhá na mím AMD Sempron 900 MHz, GF 7300GT naprosto plinule se všema efektama, který by záviděla i Vista se Sedmičkou. XPčka se mi trhalý při efektech, takže sem je musel vypnout. jako to mi příde zvláštní, že na stroji postaveném v roce 2005(upgradován v roce 2007) mi OS starý kolem 10+- let trhá a OS vypuštěný jako stabilní verze v roce 2010 ne.
A to jak lidi odsuzujou linux kvůli příkazům, není to lepší napsat např.: sudo apt-get install acroread , napsat heslo a všechno ostatní se už zařídí samo, než se proklikávat instalací?
Jedna holka mi řekla, že na Ubuntu nepřejde jen proto, že by nerozběhala ICQ 6, tak jí řeknu, že tam je Empathy ve kterým nejsou stupidní reklamy. Hned zmlkla. Prostě Windowsácky založení lidi budou pořád rejpat, že na to nejsou programy a hry. Ale proč by se hry vydávali na linux, když je lidí co ho používají málo? Kdyby teď všichni přešli na linux, bylo by to asi lepší pro všechny. Někteří lidi by aspoň pořádně pochopili, jak vlastně ten počítač funguje, počítače by linux tolik nezatěžoval a ostatní aplikacve by měli víc výkonu. Proč asi většina serverů běží na linuxu (Třeba Wikipedia má většinu postavenou na Ubuntu) a ne na Windows Serverech? Něco asi na tom bude že má linux lepší zabezpečení a jiný věci lepší. Jako nechápu ty lidi, co si nabootujou Live CD, hodinu si to prohlížej a řeknou, že ten linux je nanic. Na to má snad právo jen ten, kdo sním pracoval aspoň tejden a něco v něm vytvořil, naistaloval, ...
A není u linuxu taky lepší, že ho muže vyvíjet, překládat, hledat chyby každý, než jen pár vyvolených? Příklad: Cracker najde chybu ve windows a hned ji využije, vývojáři chybu opraví třeba až za tejden. Cracker najde chybu třeba v Ubuntu, jenže když ji najde, tak už třeba někdo jinej upozornil na tu samou chybu Canonical a protože ji našel dřív než Cracker, většina lidí už má aktualizováno do druhýho dne systém.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 10:50

No napisal som to preto , pretoze vidi co si predtym pisal ak nemas zaklady unixu alebo linuxu , tak aby si sa nikema pohol budes najprv 2 hodiny googlit > podla toho ako si sa pytal tak aj viac, kedze na otazky by si nasiel rychlejsie odpovede na nete ako tu sa pytat a cakatna odpoved... druhym dovodom je to ze pri instalacii linuxu sa ti nainsaluje lilo alebo grub ( myslim ze teraz je skoro vsade grub) a ked budes chciet odstranit linux ( co budes) nebudes vediet ako a "opravit" bootovanie (zalozis dalsu temu ze ti zobrazunje na vyber stale 2 OS aj ked linux si uz vymazal :) ). Ak ho chces vyskusat na to sluia live cd , nabootujes bezo zmien v pc a vyskusas. Nezabudej na to ze na linuxe musis pouzivat aj terminal takze sa musis naucit aj rozne commandy a postupne aj nejaky editor(vi, emacs), ide o to ci to naozaj potrebujes ...
Ak pouzivas photoshop, hravas hry atd. tak budes instalaciou linuxu iba zabijat cas pretoze sa vratis x winu.
LeeRasS 2 tyzdne su hrozne malo, mozno si este nepotrebval nieco co na L. nerozbehas , a dalej blbosti tipu na Emphaty nie su reklamy a na win je 30 dasich komunikatorov v ktorych nie su reklamy.Linux nema lepsie zabezpecenie, len nie je tak popularny aby sa ludom chcelo robit na neho virusy + programatory su L. zastancovia tak virusy na neho nerobia ...vecsina serverov bezi na linuxu preto ze to je opensource a mozu vela veci modifikovat, a modifikuju ho tak aby bol stabilny ..
"Na to má snad právo jen ten, kdo sním pracoval aspoň tejden a něco v něm vytvořil, naistaloval" co si v nom ytvoril?? .. tak to je fajn ked si niekto mysli ze je odbornik na l. ked nieco nainstaloval .. hmm ...a uz po tyzdni...
Najdolezitejsi fakt je to ci mas naozaj nervy a taky elan ze sa tomu budes venovat a bude ta to bavit ....







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 15:47

don jebot
Je to len otazka zvyku. Keby si cely zivot robil s Linuxami a potom si sadol za Windows, tiez by si musel googlit, neboj sa. Trebars taky Sabayon ma podporu neskutocneho mnozstva zariadeni, lebo ma zabudovane aj otvorene ovladace (priamo v jadre) aj uzavrete ovladace. Kde by si toto nabral vo Windowsoch?
Takisto co sa tyka grubu, ten je pri instalacii volitelny. Na rozdiel od Windowsu, ktory ten bootmgr napcha vsade.
Terminal? Napriklad take openSUSE ma velke ovladacie centrum, tam si naklikas prakticky vsetko. Terminal je len o tom, ze si v nom vies ulahcit pracu a rychlejsie spravit to, co by si si vo Windowse klikal "pol hodiny".
Co sa tyka zabezpecenia, aj keby nebol bezpecnejsi - potrebujem antivirak? Hrozi mi realne riziko niecoho? Nie, mam pokoj. Na rozdiel od Windowsu.
A k tym serverom - urcite nie je dovod ten, ze sa daju veci modifikovat, velmi pochybujem, ze sa hostingy hrabu v kodoch.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 15:59

nemyslel som tym ze prerabaju jadro :) samozrejme ze je to o zviku a podla toho co som cital tak jeho zvyk je win, skor to bral ako zaujimavost preto som mu odporucil pouzit live cd a skusit na nom ist nejaky ciel. Mam tu vedla jeden serverik ktory bezi uz cez 1 rok bez restartu (ubuntu server) + v serverovni unixove ktore maly naposledy odstavku na vianoce 2008, cize nepopieram vyhody linuxu len vravim ze pre bezneho uzivatela je lepsia volba win ... hlavne uzivatela/hraca







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 19:50

don jebot ja používam Takmer výhradne Linux najmenej rok a bárs rýchlo som si naň zvykol a nemôžem povedať, že by mal problém naučiť sa pracovať s teminálom. Dosť veľa veci v ňom zvládnem skôr, ako som som zvládal vo Windowse. Linux prinúti užívateľa kus pochopiť, ako systém pracuje, čo je dobre, lebo klesá chybovosť užívateľov a ak je chyba vedia ju riešiť. na ilustráciu, pred rokmi som zháňal program na tvorbu internetovej stránky. Tieto programy boli komplikované, súbory s vygenerovaným zdrojovým kódom boli veľké, programy mali málo možností, brzdili moju kreativitu. Naučil som sa programovať a nemám problém. Takisto, ak chce niekto efektívne využívať svoj automobil, nebude mu stačiť naučiť sa len riadiť. Musí ísť pod kapotu. Čo sa týka vírusov, ich neúčinnosť pod Linuxom je zapríčinená nižším rozšírením rozšírením Linuxu (ale už ani to nemusí byť pravda, lebo je všade, kde sa otočím - vo routeroch, v herných a hudobných automatoch, v mobiloch, tabletoch, dokonca vraj aj v autách a raketopláchoch. Nie všetky počítače sú desktop alebo book), jeho bezpečnostným modelom, veľkým množstvom distribúcii. Ťažko povedať, či sa dá vyvinúť pod Linux univerzálny vírus, ale nevravím, že je to nemožné. K tomu zvyku, môj zvyk bol niekedy tiež Win. Už nie je :D







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 20:04

programer neviem preco reagujes na mna :) ved ja som pisal ze treba mat elan a chut na to ... pisal som to preto ze vela ludi si mysli ze nahodi L a bude strasny programator ... btw na tvorbu stranok ti staci vi :)







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 20:25

Mam na vas otazku neda sa v grube nejako zmenit poradie lebo ked sa mi zapina pc tak tam mam aj win aj linux a vzdy mi ako predvoleny linux nabehne a ja chcem aby mi ako prvy nabehol win. Dakujem


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 20:29

jj da ..

// http://www.google.sk/search?hl=sk&clien ... =&gs_rfai=
to je to o com som hovoril .. vidis programer :)







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 31.05.2010 20:51

don jebot píše:
jj da ..

// http://www.google.sk/search?hl=sk&clien ... =&gs_rfai=
to je to o com som hovoril .. vidis programer :)

Diki presne to som chcel


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.04.10
Prihlásený: 07.12.10
Príspevky: 367
Témy: 49
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 13.06.2010 22:38

no takze idem skusi ten linux....budem to mat ako sekundarny os...primarny bude windows 7







_________________
Notebook : HP G70-111EM (Intel Core2Duo 2,0Ghz,3GB RAM,250GB DISK 5400 otackovy,VGA Intel GMA 4500MHD,WLAN,BlueTooth,3xUSB,Ethernet,Windows 7 Ultimate 64bit)
Mobil : Samsung JET
TV : Full HD LED LCD - LG 32LE4500
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ubuntu Linux...otazky

Registrovaný: 31.03.10
Prihlásený: 31.12.20
Príspevky: 1014
Témy: 83
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 15.06.2010 20:39

Mam maly problem. V ubuntu ked si dam do filmu titulky tak mi namiesto makcenov a dlznov zobrazuje znaky a cisla. Viete na to riesenie?


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 60 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux ubuntu 9.10 alebo ubuntu 10.04 ??? pls help

v Operačné systémy Unix a Linux

5

704

10.07.2010 8:44

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux - Ubuntu

v Operačné systémy Unix a Linux

20

1317

25.04.2007 16:08

itsgoingd Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux ubuntu

v Operačné systémy Unix a Linux

5

727

01.03.2008 13:56

socket Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky Linux UBUNTU?

v Operačné systémy Unix a Linux

6

1024

21.01.2009 20:29

branislav.poldauf Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nenajdeny Linux(ubuntu)

v Operačné systémy Unix a Linux

6

345

20.10.2014 9:21

error22 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. VPS server Linux Ubuntu

v Operačné systémy Unix a Linux

5

1447

08.02.2018 18:37

UnknownACC Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Antivir pre Linux Ubuntu

v Antivíry a antispywary

20

4845

27.02.2010 12:08

Ďuri Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux Ubuntu neustále zamŕzanie

v Operačné systémy Unix a Linux

4

614

08.08.2011 18:08

kimkil Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. hry v linux ubuntu 9.04

v Operačné systémy Unix a Linux

6

1081

17.10.2009 14:17

pato3365 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux Ubuntu Netbook - Boot from USB

v Operačné systémy Unix a Linux

3

474

25.05.2013 19:46

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyšla finálna verzia Ubuntu Linux 8.04

v Novinky

1

482

24.04.2008 18:09

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Ubuntu Linux 9.10 Praktická príručka

v Predám

0

352

18.10.2010 0:02

seniorT Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ubuntu v kombinácii WinVISTA - neviem nabootovat linux

v Operačné systémy Unix a Linux

3

895

24.09.2006 23:26

sedivlk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Instalacia grafiky na Linux Ubuntu 9.1

v Operačné systémy Unix a Linux

17

1515

13.02.2010 18:27

Johnnny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ubuntu 10.10 - začiatočnícke otázky

v Operačné systémy Unix a Linux

2

603

06.11.2010 20:03

euthanan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux ubuntu - instalace grafické karty nvidia 6200 agp

v Operačné systémy Unix a Linux

5

1495

03.09.2006 21:12

router Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra