Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
tda7250

Registrovaný: 29.11.06
Prihlásený: 27.11.12
Príspevky: 202
Témy: 50
Bydlisko: Trenčianske...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 12:29

nazdar takze po dlhsom case idem zase cosi riesit .. no mam na vas otazocku ze ked mam hotovy modul zosilovača 2x50W zo spominanym IO a filtracne kondenzatory na vstupe napajani su dimenzovane na 25V tak ze ci ich mozem nahradit kondikmi ktore su na 50V lebo mam symetricky zdroj ktori je na 32.5V a chcem to napojit takze otazka neodpalim to ? aj ked som si cital datasheet radsej sa Vas odbornikou opytam .. THX .


Offline

Užívateľ
Užívateľ
tda7250

Registrovaný: 03.11.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 1761
Témy: 41
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 12:40

no to nie že možeš, ale určite ich vymeň.. tie 25V by hneď vypučili poklopce
..
ešte tak medzi rečou, sú rovnakej kapacity.. alebo akej?







_________________
Oldcore user
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 13:33

Pozri sa dobre ake su tam dalsie elyt. kondiky a ci nebude treba vymenit aj nejake dalsie, ked to chces napajat vacsim napatim, ked sa dvihne napajacie napatie, tak sa dvihnu aj niektore dalsie napatia v tom obvode a ak tam su kondiky ktore na take napatie nie su robene, mozu niekedy aj celkom efektne vystrelit a na DPS po nich ostanu len nozicky s malickymi plieskami ku ktorym boli pripojene jednotlive zmotane elektrody.

Inak by si nemal mat problem, ak si sa docital v datasheete od toho IO ze mozes dat take napatie, predpokladam ze ine suciastky aktivne tam ani nemas, ziadne tranzistory ani nic take, len samotny IO a kondiky a odpory.

Len tak medzi nami TDA7250 je uplny blud, su s nim problemy, odchadzaju koncove tranzistory a ajh samotny ten budic atd. V amaterskom radiu a aj inde boli publikovane zapojenia s tymto budicom a coskoro boli aj publikovane clanky o tom aky je to blud.

Ale dnes uz existuje slusny budic tranzistorov, ktory uz netrpi nedostatkami, ktore mal TDA7250 a je celkom slusny a mozes si aj napr vsimnut ze v Amatersom radiu rocnik 2008 bolo publikovanych plno zaopjeni s tymto budicom. Jedna sa o LM4702.

Silne odporucam predtym ako sa do niecoho budes pustat vygooglit si TDA7250 a naist si nejaky clanok o nom a prehodnotit ci sa xces pustat do TDA7250 alebo radsej nieco ine bez integrovaneho budica koncovych trandikov, resp s aktualnym a bezproblemovym obvodom LM4702. :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
tda7250

Registrovaný: 29.11.06
Prihlásený: 27.11.12
Príspevky: 202
Témy: 50
Bydlisko: Trenčianske...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.07.2009 13:49

no filtracia bude 2x 6800 /63V a niako sme sa nerozumeli .. ten zosik je komplety ... cize ja ho us len zapojim a je to .. a su tam setky suciasty .. koncove tranzistory a setkym ozne veci ...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 14:23

AK to mas podla datasheetu a nemas to nijak rozsirene, tak tam tych kondikov moc nie je, celkovo tma toho moc nie je, o to vlastne aj ide prui pouziti integrovaneho budica koncovych trandov, aby bolo co najviac toho integrovaneho.

Ja len pisem ze samotny ten integrac neni moc dobry a su s nim problemy.

Ked zacnes hladat trosku po nete narazis na vela nazorov ako napr tento:

Z několika článků jsem pochopil, že TDA7250 je sám o sobě vybuchující šmejd a TIP jsou šmejdské tranzistory, které se pro tento účel vůbec nehodí.

Alebo:
Ony chcípají někdy z ničeho nic, dokonce během zcela nenáročného hraní.

Já jsem jej zkoušel provozovat jen na +-45 (90V mezi větvemi, což by měl podle datasheetu spolehlivě vydržet) a vždy při skokovém vybuzení (nebo např. špička) místo omezení nebo vypnutí buzení odpálil koncové tranzistory, málem mi to ustřelilo hlavu

kamos prisel se super bednama co prej hrajou jako blázen ale jelikoz se konala v nich vyjybka Very Happy tak tohle posrada jakykoliv ochrany proti indukcni zatezi na vystupu a hrálo to pak to zacalo kmitat a pak fe vyfouklo z vetráku pouze dým a bouchli mi tranzistory Very Happy tak jsem zo opravil a pak zase neco stim fakt to jsou smejdy

Bohužel musím jenom souhlasit. Tento zesilovač opravdu není spolehlivý, už jsem jich pár viděl a zatím byl každý předtím minimálně jednou opravovaný.Někomu to funguje bez problémů, ale myslím že to jen proto že s tím nehraje naplno, nebo má zrovna náhodně dobrou kombinaci komplexní zátěže.

Souhlasim ja to pouzil jednou na ozvučení zahradní párty mel jsem dva moduly 2x125W takze celkem 4x125W napajel jsem to z trafa jako blázen doporucenym papetim mozna o 5 voltu minus ale to je jedno ted a proste hralo chvilku pak se zakourilo z vetráku a finito jeden kanal pryc muzu bejt rad ze ty bedny chudinky prežily

Podobnú skúsenosť mám aj ja, koncáky som menil 4-krát, kým som došiel na to, že sú napäťovo poddimenzované a odídu nap. špičkami, nie prúdovým preťažením. Naviac som mal dlhé prívody ku bedniam (cca. 50m v kine), čo situáciu určite nezlepšilo.

o TDA7250 jsem už slyšel tolik špatného - ale přitom i dost chvály - že se to nedá posoudit. Určitě v tom svoji roli hraje topologie DPS a blokování, ten budič je sám o sobě poměrně rychlý, takže se asi dostane do nějakého zákmitu a když se ho snaží zpětná vazba podchytit, dožene konce mimo SOAR - BÁC, trandy letí ke všem čertům. Jediný recept asi bude nezatěžovat na napěťovou limitní mez samotný šváb a snažit se nedonutit ho k limitním budicím proudům použitím rychlých trandů s velkým zesilovacím činitelem.

TDA7250 je od "přírody" určen jako budicí pro tranzistory s velkým zesilovacím činitelem, to jsou nejčastěji Darlingtonovy páry, navíc mohou být řazené paralelně, aniž by se překročil mezní budicí proud, který může bez rizika poškození dodávat.


Podla mna je fayn bud postavit zosik s tranzistorov, alebo ked uz tam ma byt nejaky IO tak uz spominany budic LM4702, alebo potom ciste s IO zosilnovac LM3886, ten je celkom slusny.

To ze to uz mas postavene je fayn. Ked ti ten budic alebo nieco ine odide tak potom napis.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
tda7250

Registrovaný: 02.02.08
Prihlásený: 18.11.19
Príspevky: 613
Témy: 1
Bydlisko: Michalovce ...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 19:54

Mam doma postaveny ten zosik 2x50W s TDA7250 :shit: U tohoto zosiku pokladam za NUTNOST mat na vystupe ochranu proti DC napatiu (som si bez nej odpalil jeden ARN6614 :cry: ) Koncaky som takisto menil asi 2x a to som to napajal iba +-23V.

Ake koncove tranzistory tam mas osadene?? Ja som mal BDX33C/BDX34C a tie uz mali dost aj pri udanom napajacom napati ( +-23V) cize do nich by som uz viac nedaval.







_________________
PC : MB:Gigabyte GA770d3l CPU:AMD Athlon-II X3-445 AM3 VGA:Powercolor HD5750 512MB(OC) HDD:Samsung Spinpoint F3 500GB RAM:2x2GB DDR3 Kingston HyperX 1600MHz PSU:Seasonic CX430
Notebook: HP Pavilion dv6690ec, CPU:Intel C2D T7250 2GHz 2MB L2cache,VGA:nVidia Geforce 8400GS(512 MB),HDD:SATAII Fujitsu MHY2250BH 250GB,RAM:2x1GB Hyundai 667MHz,CHIPSET:Intel GM965 Kubuntu10.04/WinXP sp3
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra