Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 

Kúpil by som , pre vyššie písané cieľe
Hlasovanie končí za 18.07.2011 21:55
 Áno 25% 25% [ 1 ]
 Nie 75% 75% [ 3 ]


Celkom hlasov : 4

AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.06.2011 21:55

Dobrý podvečer.

Dúfam že som správne zaradil tému, ak nie, vopred sa ospravedlňujem.


--

Chcel by som si zakúpiť zrkadlovku Sony A390 18-55;55-200. Chcel by som začať fotiť svadby, oslavy a iné slávnosti. Bohužiaľ cenovo sa viem zmestiť iba do 650€|. Iba mam dilemu či je to dobrá voľba alebo nie. Prosím, aké máte skúsenosti?

Ďakujem


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.05.10
Prihlásený: 12.09.12
Príspevky: 10
Témy: 3
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 20.06.2011 20:37

Má dosť zlý hľadáčik, fotenie do JPG je hodne mäkké (tento foťák fotí oveľa lepšie do RAW-u, ale v tejto cenovej hladine Ti je asi JPG dôležitejšie), rátaj s tým, že tento foťák sa držal konkurencie tak spred dvoch rokov, teraz dosť výrazne zaostáva, fotí pomaly, pri vyššom ISO máš neštandardne veľa šumu, v príliš svetlých podmienkach preexponúva, tak to budeš musieť odkontrolovať..

Skús sa pozrieť do klasických značiek Canon/Nikon, určite urobíš lepšie.

V entry-level zrkadlovkách sa pozri napr. na Nikon D3100 + 18-55 VR +55-200 VR - našiel som za
663 Euro.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Sony A390

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 20.06.2011 20:51

odporučil by som na úvod túto tému:
http://www.pcforum.sk/fotoaparat-do-500-vt115649.html

Čo sa týka ale tvojej konkrétnej otázky - nie, takáto zrkadlovka s týmito objektívmi NIE JE dostatočná pre svatobnú fotografiu. Potrebuješ blesky, statívy, filtre, svetelné objektívy atď, a do ceny 650 eur sa nezmestíš pomaly ani s poriadnym objektívom, nieto ešte zrkadlovka + objektívy + príslušenstvo. Skús si zo srandy pozrieť výbavu profesionálnych svatobných fotografov a popozeraj si potom ceny každého jedného vybavenia. To sú tisíce eur a vôbec nepreháňam.

Ďalšia vec čo je potrebná sú skúsenosti. Ak si myslíš, že si vezmeš zrkadlovku, nabehneš na svatbu a pocvakáš všetko, mýliš sa.

Ak si myslíš, že také drahé ti netreba a fotiť vieš, mám pre teba len jednu vetu - naozaj si ochotný ísť do toho rizika, že nejakému mladomanželskému páru doserieš fotky z ich svatby? Ono to ani nie je riziko, ale fakt. Fotím už trošku dlhšie a osobne by som si na to len tak netrúfol...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.06.2011 21:28

Ahojte

Po konzultacií s mojím mozgom som si povedal že zrejme máš pravdu, trúfnuť si, ale keď chceš začať musíš. Prečo by si si netrúfol, fotky spravíš, budeš sa snažiť spraviť pekné.. A jedine žeby sa ti karta pokazila ale to sa nestáva? Máš iný názor?
Samozrejme riziko tam je, ale spomínal som aj oslavy príjímania.. :)

S ostreným pomáha automatika, teda čo má sony tie objektívy tak je autoostrenie. :)
__

Po rozhovore s rodičmi , povedali, že ak ma to baví, prispeju. asi 200€. Čiže otázka

Sony a33 18-55;55-200 :) ?
Tento typ je poloprofesionálna zrkadlovka. OdkaZ:
http://www.sony.sk/product/dsi-body-and ... s/slt-a33y

Čo sa týka toho Nikonu - neviem to je skor pre amatérov. Či sa mýlim? (čerpám s ephoto.sk)
Pretože sa venujem fotografovaniu 1 rok : Fotil som dlhší čas s : Canon Eos 5D MarkII ; Canon 450D ; Nikon D90. Čiže sa možem zaradiť medzi pokročilých. :) Oby 3 tieto "delá neboli moje" 5D si dovoliť nemôžem :D , D90 tiež a 450D je už shit..


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Sony A390

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 20.06.2011 22:27

Fotky spraviť problém nie je.. Problém je, aby boli všetky správne exponované, aby boli ostré a zachycovali správne momenty. Nemôžeš v strede obradu prísť ku kňazovi a požiadať ho, aby začal znovu, lebo si prešvihol rozhodujúci moment. Rovnako nemôžeš požiadať nevestu a ženícha, aby všetci zamzrli a pobozkali sa znovu, pretože si si ešte nastavoval foťák.. :) Chápeš, čo tým chcem povedať. Ono fotky zo svadby a podobných dôležitých udalostí sa v rodine dosť cenia, ľudia sa k nim vracajú a je bežné, že sa ukazujú ešte aj pravnúčatám ;) Predstav si, že by si ukazoval vnúčencom fotky zo svojej svadby a polovica by bola rozmazaná, ďalšie by mali prepaly, iné by boli zle exponované, na ďalšej by nevesta nemala biele šaty ale šedé, a podobne.. Proste k foteniu takýchto udalostí treba jednoznačne skúsenosti a dobrú techniku a príslušenstvo - blesky, náhradné batérie, pamäťové karty, odrazové dosky....

Máš pravdu v tom, že raz človek začať musí, avšak myslím, že pri takejto fotografii viac pomôže trochu s tým otáľať a počkať si naozaj na skúsenosti. Ako som spomínal už vyššie, je to dosť veľká zodpovednosť, kedy bude na tebe závisieť zaznamenanie pre niekoho dôležitej udalosti.

Jasné, tak autofocus je pekná vec, lenže nie 100% a musíš rátať aj s tým, že možno bude horšie svetlo => úspešnosť a rýchlosť lacnejších objektívov prudko klesá a stúpajú časy, čo začne byť problém udržať v ruke. Inak autofocus máš dnes už prakticky všade.

So zrkadlovkami Sony som bohužiaľ ešte tú česť nemal, ale čo viem, tak majú menší výber objektívov a príslušenstva oproti povedzme Canonu alebo Nikonu. Určite nie je pravda, že Nikon je pre amatérov, keďže veľké množstvo profi fotografov volí práve Nikon, prípadne Canon. Obe značky ponúkajú momentálne najväčší výber príslušenstva a objektívov, a kvalitou by takisto mali patriť medzi jednoznačnú špičku. Máme napr ešte Pentax, ale nevidel som ešte žiadneho profi Pentaxistu..

Čo sa týka konkrétne Sony A33, tak ako vidím, používajú pri tom extra technológiu a miesto klasického optického hľadáčika máš EVF. Cenovo je zaradená cca medzi Canon 550D, Nikon D5000 a pod., čo by znamenalo zaradenie skôr do jemne nižšej triedy. Za strednú osobne považujem Canon 60D a podobne. Či by ti stačila alebo nie ti bohužiaľ neviem takto povedať, všetko má svoje plusy aj mínusy.

Keď si vezmeme tebou uvádzané objektívy, oba sú to seťáky - nižšia kvalita, nižšia svetelnosť... Na fotenie udalostí by som volil niečo svetelnejšie, napr f/1.8, f/2.8 a pod., keďže je vhodné, aby bolo pozadie pekne rozmazané. Keď si ale vezmeš povedzme ten 18-55, tak ten je prinajlepšom f/3.5 (pričom tá svetelnosť ešte klesá pri dlhšom ohnisku) a nejakom peknom bokehu nemôže byť veľmi reč. 55-200 je na tom ešte horšie, ten začína od f/4 a dlhé ohnisko vo vnútri moc nevyužiješ a keď už, budeš mať problém to udržať (min. ja by som mal).

No, aby som to teda nejako zhrnul.. Ak dobre počítam, máš k dispozícii okolo 860 euro.. Problém vidím v tom, že v tej cene zoženieš od Canonu/Nikonu prinajlepšom tak telo bez objektívu a akéhokoľvek príslušenstva. Osobne by som uvažoval o 60D/70D od Canonu, čo je stredná trieda, a k tomu pravdepodobne objektívy ako napr 17-85 IS USM, 50mm 1.4, prípadne 35mm 1.8. Prípadne ešte nejaké dlhšie ohnisko, keby si nemal prístup bližšie. Problém s tým ale je, čo si si asi aj ty všimol, cena. No a taktiež tam ešte nie je zahrnuté žiadne príslušenstvo (len blesky začínajú od 70 eur a to sú tie najlacnejšie), žiadne batérie, žiadne pamäťové karty, žiadne brašny...

Čo si od fotografovania sľubuješ? Mieniš to robiť len pre kamarátov/známych, alebo si plánuješ vytvoriť portfólio a začať profesionálnejšie..?

edit: uh, no nejako som sa rozpísal, tak dúfam, že to dáva zmysel a nepopísal som hlúposti :lol:


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.06.2011 22:46

Napísal si to krásne. :)

určite by som nechcel fotiť profi. pretože mám veľa iných koníčkov. Čiže možno pár priateľom , priateľom priateľov a ešte dvakrát a dosť. :D Samozrejme som sa strašne zasmial s tým kňazom. Podla všetkého som dospel k tej a33. Recenzie fajn, videonávod ohromný
http://www.youtube.com/watch?v=eKwLICLPUoY
http://www.youtube.com/watch?v=FOJ5J--s ... ure=relmfu

No dúfam takto, Tašky mám, karty už mám, blesky objednávam zo zahraničia za ceny - aké na slovensku niesú.
vid. dealextreme.com - dobrá skusenosť 100% Čína

Od toho si slubujem že ma budú poznať priatelia, známi, priatelia známych atd... Aby vedeli že som dobrý a odporúčali, keby to šlo mal by somk odozvu a tak. Možno by som išiel profesionálne .. ale to je už iná reč


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.05.10
Prihlásený: 12.09.12
Príspevky: 10
Témy: 3
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 21.06.2011 22:46

Ak des fotit len par krat, tak si veci mozes aj pozicat, normalne z niektoreho z foto obchodov, za kilo mas komplet vybavu na celu svadbu, skusis si to, uvidis.

Drzim palce, nech sa fotky vydaria.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SONY VPCF11M1E/H vs SONY VPCEB1S1E/WI

v Notebooky a netbooky

18

1399

27.05.2010 7:39

Xaltotun Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Značku Sony Ericsson nahradí SONY

v Novinky

19

1084

06.12.2011 21:52

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nokia 6300, Sony Ericsson K810i, Sony Ericsson K850i ??????

v Mobilné zariadenia

12

847

01.04.2008 16:31

luboxxx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sony Xperia J vs. Sony Xperia miro

v Mobilné zariadenia

9

670

10.07.2013 18:50

vladoff Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sony Xperia M vs. Sony Xperia L

v Mobilné zariadenia

18

866

19.09.2013 22:06

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sony Ericsson XPERIA X10 mini - Sony Ericsson XPERIA X10

v Ostatné

25

1799

13.10.2011 13:58

Gregor25 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebook sony

v Notebooky a netbooky

0

504

02.08.2010 12:52

luk69 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. sony ovladace

v Ovládače

4

486

07.11.2009 10:20

Mr.Azed Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. netbook Sony

v Notebooky a netbooky

5

406

04.09.2011 18:31

nBXXL Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sony Vaio

v Notebooky a netbooky

14

673

17.02.2011 13:09

pyrokrat Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sluchadla -SONY

v Zvuk

3

606

17.10.2011 15:08

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. sony vegas

v Video programy

3

600

04.09.2010 0:47

Dzin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sony VAIO

v Notebooky a netbooky

14

725

06.02.2011 8:15

Johnnny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SONY VEGAS

v Video programy

5

1790

20.04.2008 12:43

rik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ovladac SONY

v Ovládače

0

623

18.02.2009 20:08

lukas_ko1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebook SONY

v Notebooky a netbooky

0

376

15.02.2010 19:50

patrik5504 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra