Treba do serie s ledkou zaopjit samozrejme odpor a potom este spinac=tranzistor. tranzistor treba budit trojuholnikovym signalom.
Najlejpsie je spravit to pomocou operacnych zosikov.
Staci upravit a zjednodusit tuto schemu:
http://www.discovercircuits.com/DJ-Circuits/lighthouseflash5.htm
Treba odstranit tu spodvnu cast s 2 tranzistormi. Ta zebezpecuje to, ze po plynulom pridani jasu ledka na chvilku blikne plnym jasom a potom sa jas plynule znizuje. No a treba to upravit aby sa ledka rozsvietila na plny jas (odstranit 220ohm odpor pod ledkou a tranzistorom).
Dalsie zaujimave citanie:
http://alzat.spseke.sk/Oscilat/gen_pily/gen_pily.htm
http://www.play-hookey.com/analog/triangle_waveform_generator.html
Teda slo by to aj nejak takto:
Az na to ze ked tranzistor zopne, tak ledka zhasne okamzite, v pripade ze je pripojena na up. Teda ten priebeh ma este strmejsie poklesy, prakticky zvislo by mala ist ta ciara dole v priebehu.
Dame k ledke paralelne kondik. teda mame ledku a kondik paralelne a k tomu pripojime do serie odpor a tranzistor, ktory to prerusovane zapina. Ked o tranzistor zapne, kondik za nabija cez odpor a stupa na nom napatie, kedze ledka je paralele k nemu tak sa rozsvecuje postupne, ked tranzistor vypne, kondik sa do ledky vybija a ta postupne zhasina. Problem je v tom ze ak to spravite takto tak to zhasiannie bude rychle, kondik sa do ledky vybije rychlo.
Vylepsit sa to da tak ze ak napr vyratam ze odpor je 220ohm, tak tam dam len 120 a dalsi 120 ohm dam priamo k ledke. Teda mam ledku a k nej do serie 120ohm a k tejto serii LED-R je paralelne kondik a k celemu tomuto do serie dalsi 120ohm a cele to spina tranzistor. Potom v zapnutom stave sa nezmeni nic a k ledke je pripojenych 220ohm do serie, kondik sa nabije rychlejsie, lebo sa nabija cez 120ohm a vo vypnuteom stave sa vybija pomalsie, elbo sa vybija do serie LED-R. Treba si vysusat rozne kondiky a rozne kombinovat odpor, ele odpor nie akykolvek, treba si najprv zratat aky odpor do serii k LED, podla napatia ake pouzivam na napajanie.
Da sa pouzit aj 555. ale z vyvodu 3 co je output stale dostanete len 1 alebo 0. Ale mozete pouzit vyvody ine a pripojit to k tranzistoru, ktory ledku spina.
Treba tuknut na vypinac v scheme a zapne sa to.
:
http://www.edumation.org/upload/animation/28072009_404514.swf
Teda ak je 555 zapokeny ako astabilny multivibrator = blikac , tak na casovacom kondenzatore je priebeh trojuholnikovy a pohybuje sa od 1/3 napajacieho napatia po 2/3 napajacieho napatia, teraz uz len k tomu pripojit napr 500kohm potenciometer paralelne k tomu kondiku, jeden a druhy koniec drahy a bezec pripojit na G MOSFET-N tranzistora, ktory spina LED a vhodne natocit aby to blikalo tak ako chceme.
555 tiez obsahuje operacne zosiky + klopny obvod. Tiez ma generator pily.
http://courses.ncsu.edu:8020/ece480/common/htdocs/480_555.htm
Na nete nie je velky problem zohnat si knizky v cestien o 555, tam je mnozstvo schem a je tam aj vyborne vysvetlena funkcia celeho casovaca.
555 pozostava s generatora pily a komparatora, komparator ma nastavene hranicne hodnoty na 1/3 a 2/3 napajacieho napatia (dane delicom napatia z odporov, ktory je sucast IO) Kondik sa nabija cez odpor, ked sa nabije na 2/3 napatia komparator da signal a kondik sa zacne vybijat, vybija sa do 1/3 , zas komparator da signal pri dosiahnuti tohto napatia a znocu sa zacne nabijanie a tak dokola.
Kondik a odpor tvoria casovaci clanok. Ovplyvnuju frekvenciu na vystupe.
Na nete je plno materialov, len treba trosku hladat a netreba s bat anglictiny. Ale bohuzial je pravda ze treba aj trosku mat nejake zaklady elektroniky. Ked nemate ani to tak to potom tazko take vecicky hladat a dat si do suvislosti jednu schemu s inou.
Ak by ste to chceli so svetlami napr z auta, teda kde je velky vykon a nie s ledkou jednou, tak sa to robi tak ze PWM regulator a ten sa sam (je tam dalsi generator pily atd., ktore sa o to staraju) prestavuje postupne z 99% na 50 alebo este menej % a znova na 99 a tak dokola sa meni postupne duty cycle. (teda deje sa to, co by sa dialo ak by ste na PWM regualtore tocili potenciometrom dolava a doprava ) Na vykonovom spinaci (tranzistor) potom nevznikaju veke straty, lebo ten je len v stave zapnuty alebo vypnuty, nic medzi tym (no proste PWM). Konkretnu schemu vam ale nedam. Nie je ale az taky problem si z toho co som sem dal uz tu schemu navrhnut.
Ked potrebujete nieco navrhnut tak odporucam:
http://www.discovercircuits.com/list.htm
Tam najdete mnozstvo schem a je dost mozne ze aj ked tam nenajdete presne to co chcete, ze najdete schemy, z ktorych mozete cerpat napady alebo vyuzit niektore casti, resp najdete schemu, ktoru treba len mierne upravit.
//EDIT:
AHA CO SOM NASIEL:
http://metku.net/colorfade/index_eng.html
Celkovo jetento web dost zaujimavy:
http://metku.net/index.html?sect=mods
LM324 su 4 OZ v jednom puzdre.
JE mozne pouzit akykolvek bezny Quad OZ. Teda aj tuto sa pouziva ju OZ, ktore tvoria generator pily, ktory budi tranzistor, ktory spina LED. To sa dalo cakat.
V tej scheme ide o to ze ked pouzijete 2 farebnu led alebo 2 led roznej farby vedla seba (kltore svietia do plexiskla obruseneho, alebo s gravirovanim) a ked sa jedna ledka rozsvecuje postupne, druha zhasina, a potom opacne. Teda striedavo sa 2 ledky/skupiny lediek/2farebna LED rozsvecuju a zhasinaju. Je to z toho krasne vidiet, lebo tam mate 2 tranzistory. Jeden NPN a druhy PNP. Kedze sa jedna o 4 OZ v jednom puzdre a vyuzite su len 2, je mozne pouzit aj dalsie 2 a spravit dalsie taketo blikadlo s 2 striedavo plynule sa rozsvecujucimi a zhadinajucimi LED.