[ Príspevkov: 24 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra

Ahojte,
zaobstaral som si túto GPU. Hrám na 2K, teplota mi vystúpa tak do 82 stupňov a junk ide cez 100.
Chcel by som tie teploty znížiť. Takže by som prepastoval a vymenil podložky. Čo som niečo naštudoval, tak na pamäte by mala ísť 1mm podložka a na zadný kryt 2,5-3 mm podložka. Je to tak správne ?
Pastu akú, MX-4 alebo na GPU je vhodnejšie niečo iné ?

Ďalej teploty môžu byť aj mojou bedňou, airflow tam je asi katastrofálny a veľmi sa v nej práši. Ak dobre vidím, tak mám iba jeden vetrák zo zadu a jeden na chladiči CPU.
Čo by bolo vhodné, dať vetrák aj dopredu alebo aj zospodu dole pod GPU ? A koľko ?

https://ibb.co/rF5RRY9

Na karte je bios prepínač, v ktorej polohe by mal byť a ako prípadne aktualizujem najnovší BIOS ? Mám Radeon software, ale tam neviem, či aktualizuje iba ovládače alebo aj bios.

A posledná vec, ako nastaviť vhodne krivku GPU a existuje nejaký už nastavený profil, ktorý napr. nahrám do Radeon software a upraví krivku ?

Inak ako je to vlastne s tým Radeon softwarom, keď ho nespustím, tak nič čo je tam nastavené súvisiace s GPU vtedy nefunguje ? A čo freesync, zapnem na monitore, ak nezapne v Radeon software, tak nefunguje, či funguje ?

Veľa otázok, vďaka za reakcie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 23.08.09
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 2021
Témy: 63 | 63
Bydlisko: Detva

Tých 100 stupňov junk niekde až tak kritických, limit je 110. Ale priestor na zníženie tu určite je. Skôr ako začneš kartu rozoberať, meniť pasty a podložky, proste uber zopár mV na napätí jadra. Klesne spotreba, klesne junk teplota ale výkonu to veľmi neublíži.


_________________
MB: ASUS ROG Crosshair VII Hero | CPU: AMD Ryzen 7 5700X | COOLER: SCYTHE Ninja 5 | RAM: CORSAIR Vengeance LPX Black 32GB, 3200MHz, CL16 | GPU: SAPPHIRE Radeon RX 6800 16GB | PSU: SEASONIC Prime Ultra Titanium 750W | SSD: SAMSUNG 970 Pro 512GB, NVMe | SSD2: CRUCIAL MX500 M.2 1TB | CASE: FRACTAL DESIGN Define C Black | MOUSE: LOGITECH G502 Proteus Spectrum | MOUSEPAD: LOGITECH G240 | KEYBOARD: CORSAIR Strafe RGB Cherry MX Silent SK | SPEAKERS: LOGITECH Z-906 | MONITOR: DELL P2414H 24" | ROUTER: ASUS RT-AC55U | OS: Win 10 Pro x64 | TV: PANASONIC TX-L47FT60e | PHONE: iPhone 6s 64GB, Space grey |
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 19.01.2023 10:53 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Ako som písal, je to cez 100, neviem presne už ten údaj, ale bolo to blízko 110. Keďže som na 2K rozlíšení, tak som hral aj na overclocking setting cez radeon software :) Aj s tým, aj bez toho, ale tá teplota je aj tak vysoká. Môžem vyskúšať aj toto, ale radšej by som riešil teploty inými spôsobmi, ktoré som spomínal, ako znižovaním výkonu (skôr preferujem overclock :))


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68 | 68
Bydlisko: Ružomberok

Ahoj, ak sa naozaj chystáš prepastovať, tak MX-4 je úplne postačujúca pasta, častokrát dokonca stačí prepastovať samotný čip, thermal pady podľa mňa nemusíš veľmi riešiť - hlavne ak ťa trápi junction. Jednak je s padmi prplačka a druhá vec je, že niekedy je problém zistiť, ktoré z tých hrubších padov naozaj doliehajú správne - ak ale hodláš kupovať všetky možné hrúbky, tak si myslím, že s tým nebudeš mať problém.

BIOS switch máš na tri polohy, pravá a ľavá sú 220W BIOS s agresívnejším chladením a stredná je 200W. Určite by som použil ľavú alebo pravú, pretože to agresívnejšie chladenie robí celkom rozdiel aj napriek tomu, že tie BIOSy majú väčšiu spotrebu.

Airflow problém podľa mňa nebude a veľmi by som ho neriešil, hlavne tie dodatočné vetráčiky niekedy nespravia žiadny viditeľný rozdiel. Možno by som len vyskúšal či s otvorenou bočnicou nebudú tie teploty výrazne lepšie (ak by sa GPU náhodou "dusila" teplým vzduchom, pretože to vyzerá tak, že máš celkom malú bedničku.), ak nie, tak airflow absolutne nerieš.

Ak teda budeš meniť aj thermal pady, tak si určite kúp nejaké s vyššou tepelnou vodivosťou - niečo ako Gelid GP Extreme a vyššie. Inak, ja som raz kupoval GPU od nejakého experta, ktorý menil pady na GTX1080tke a na môj údiv dávala v benchmarkoch 105°C. Potom som zistil, že pacol rovno na čip nejaký menej vodivý thermal pad, takže keď ju rozoberieš, tak vôbec skontroluj, či to nie je podobný prípad (ak si ju kupoval z druhej ruky).

BIOS na karte tiež nerieš, reálne nepotrebuješ robiť žiadny update, ak sa v tých nových BIOSoch nerobili nejaké výrazné zmeny kvôli teplotám alebo nejakým iným problémom. Neviem presne, ako fungujú tie nastavenia v AMD softe, ale mali by sa ukladať permanentne - inak by to veľmi nedávalo zmysel, že? A áno, myslím, že musí byť ten software zapnutý, takže si to nastav tak, aby sa ti spúšťal pri zapnutí PC.

Freesync sa nastavuje niekde v tom AMD softe a myslím, že aj monitor má nejaký switch v nastaveniach, ale ten afaik býva defaultne zapnutý.


_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.05.13
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 1388
Témy: 63 | 63
Bydlisko: Martin

Deshroud + vymeň vetráky za napr 2x120mm, napájanie buď z dosky alebo vieš zohnať aj redukciu priamo z grafiky, reálne tak 10 stupňov dole


_________________
MB: ASUS TUF B650M-PLUS CPU: AMD Ryzen 7600 Cooler: ID-Cooling IS-40x v3 RAM: Patriot Viper Venom 32GB DDR5 6000MHz CL36 GPU: ASUS DUAL RTX 3060 ti 8GB v2 SSD: Western Digital SN770 black 1TB PSU: Be Quiet! Pure Power 12 750M Case: Be Quiet! Pure Base 500dx
Monitor: Acer B277U 27” QHD
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 19.01.2023 22:32 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

RRHRY10 píše:
Ahoj, ak sa naozaj chystáš prepastovať, tak MX-4 je úplne postačujúca pasta, častokrát dokonca stačí prepastovať samotný čip, thermal pady podľa mňa nemusíš veľmi riešiť - hlavne ak ťa trápi junction. Jednak je s padmi prplačka a druhá vec je, že niekedy je problém zistiť, ktoré z tých hrubších padov naozaj doliehajú správne - ak ale hodláš kupovať všetky možné hrúbky, tak si myslím, že s tým nebudeš mať problém.

BIOS switch máš na tri polohy, pravá a ľavá sú 220W BIOS s agresívnejším chladením a stredná je 200W. Určite by som použil ľavú alebo pravú, pretože to agresívnejšie chladenie robí celkom rozdiel aj napriek tomu, že tie BIOSy majú väčšiu spotrebu.

Airflow problém podľa mňa nebude a veľmi by som ho neriešil, hlavne tie dodatočné vetráčiky niekedy nespravia žiadny viditeľný rozdiel. Možno by som len vyskúšal či s otvorenou bočnicou nebudú tie teploty výrazne lepšie (ak by sa GPU náhodou "dusila" teplým vzduchom, pretože to vyzerá tak, že máš celkom malú bedničku.), ak nie, tak airflow absolutne nerieš.

Ak teda budeš meniť aj thermal pady, tak si určite kúp nejaké s vyššou tepelnou vodivosťou - niečo ako Gelid GP Extreme a vyššie. Inak, ja som raz kupoval GPU od nejakého experta, ktorý menil pady na GTX1080tke a na môj údiv dávala v benchmarkoch 105°C. Potom som zistil, že pacol rovno na čip nejaký menej vodivý thermal pad, takže keď ju rozoberieš, tak vôbec skontroluj, či to nie je podobný prípad (ak si ju kupoval z druhej ruky).

BIOS na karte tiež nerieš, reálne nepotrebuješ robiť žiadny update, ak sa v tých nových BIOSoch nerobili nejaké výrazné zmeny kvôli teplotám alebo nejakým iným problémom. Neviem presne, ako fungujú tie nastavenia v AMD softe, ale mali by sa ukladať permanentne - inak by to veľmi nedávalo zmysel, že? A áno, myslím, že musí byť ten software zapnutý, takže si to nastav tak, aby sa ti spúšťal pri zapnutí PC.

Freesync sa nastavuje niekde v tom AMD softe a myslím, že aj monitor má nejaký switch v nastaveniach, ale ten afaik býva defaultne zapnutý.


Ahoj,
ďakujem za rady.
Thermal pady teda asi nechám zatiaľ teda otvorené a najskôr sa pozriem do karty, že ako to tam vyzerá.
BIOS som sa pýtal preto, že chalan na nej si pol roka ťažil, potom už len hrával a hovoril mi, že mal tam bios na ťaženie a potom ho prehodil na pôvodný (rád by som to overil, či je to OK).

Freesync prepínam na monitore, ale dá s to zapnúť aj v radeon software, preto mi napadlo, či to vôbec bez zapnutého radeon software funguje. Ja mám štandardne na monitore mód na šetrenie očí. Radeon software ručne zapínam, nemám rád, keď sa mi spúšťajú programy sami, pokiaľ ich nevyužívam denne :)

// Spojený príspevok 19.01.2023 22:34

kubinek17 píše:
Deshroud + vymeň vetráky za napr 2x120mm, napájanie buď z dosky alebo vieš zohnať aj redukciu priamo z grafiky, reálne tak 10 stupňov dole



Nazdar, tak ten deshroud netuším čo je, idem pozrieť YT. Ako si to myslel s tými vetrákmi, ktoré vymeniť ? Lebo ja mám v skrinke teraz jeden vzadu a jeden na chladiči a to sú asi 120 mm. Na GPU sú vetráky 3.

// Spojený príspevok 19.01.2023 22:37

Aha, asi už chápem. Deshroud znamená, že dám dole pôvodné vetráky a nahodím 2 x 120 mm vetráky ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68 | 68
Bydlisko: Ružomberok

Deshroud je pre teba, podľa mňa, overkill, ale ak sa na to cítiš, tak prečo nie. IMO teda prepastuj čip a ak sa tie teploty nezlepšia, tak by som pozrel ten BIOS, resp. by som skúsil switch na iný. Samotný BIOS na karte by som zatiaľ neskúšal prepisovať, aj keď je to celkom straightforward záležitosť.

resp. ono ani veľmi nemusíš kontrolovať BIOS samotný, ale skôr krivky ventilátorov a či majú rozumné hodnoty.


_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 20.01.2023 8:27 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

A ten airflow v bedni neviem zlepsit a nepomohol by tiez ?
S tou prasnostou v bedni tiez nic nespravim ? Mozno nejake filtre ? Bedna ma nejaky ten prachovy filter, ale nie vsade kde su vacsie otvory.

// Spojený príspevok 20.01.2023 11:32

Podla tohto testu by som pridanim jedneho vetraka z prednej strany mal teplotam vyrazne pomoct. Takze to spravim tiez.
https://m.youtube.com/watch?v=8OmkmluAYAQ


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 21.01.2023 11:02 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Ked som menil GPU, tak ma zmiatlo oznacenie PCIE slotov. Vyzeraju rovnako, ale pri jednom, kde bola povodne rx 580ka je cislo 2 a pri prazdnom cislom 3. Neviem ci je to iba cislovanie poctu slotov alebo to je realne starsia generacia 2 a novsia PCIE 3. Dal som do tej 3ky dole.
Ako je to teda, mozem pouzit hociktory ? (to umiestnenie dole mi moc nevyhovuje.
https://ibb.co/k5hjKQp

// Spojený príspevok 21.01.2023 11:06

Inak som mal podla vsetkeho aj opacne vetrak na chladici CPU. Nie su na nom sipky, ale toto je zjavne zadna strana lopatiek, takze namiesto fukania von k zadnemu vetraku (vidno vzadu v pozadi) fukal do opacnej strany.

https://ibb.co/02Gvg81

// Spojený príspevok 21.01.2023 14:11

GPU prepastovaná, vetrák z prednej strany osadený a vetrák na chladiči CPU otočený správne :). Teplota sa zlepšila o takých cca 10 stupňov, nejakú dobu bola lepšia aj o hádam 15 stupňov a potom šla trochu hore, tak tam by som sa mohol asi pohrať s nastavením vetrákov.
Problém mám akurát ten, že počas hrania mi hra priebežne seká. Nastavenia som nemenil, predtým to nesekalo + mám zapnuté freesync.
Aj keď som v oblasti, kde FPS vybehnú vyššie a GPU ani nejde na 100% tak to robí.
Čím by to mohlo byť ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 4830
Témy: 169 | 169
Bydlisko: Trenčín

tie cisla su len fyzicke cislovanie pcie slotov - s verziou pcie nemaju nic spolocne, akurat pcie3-ka je 2.0 + ma menej liniek - x4 a pcie2-ka je 3.0 + plna x16 takze je jasne ze gpu treba mat v pozicii s napisom pcie2 a mozno aj preto ti to zacalo sekat.

ano vetrak cpu si mal opacne, to teda vysvetluje aj tie teploty


_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 21.01.2023 21:44 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Vďaka. V tom slove označenom pcie3 som ju mal aj pred prepastovaním, šupol som ju tam hneď ako som ju kúpil. Predtým starú 580-ku som mal v tom pcie2. Takže to sekanie si neviem vysvetliť, lebo nič sa nezmenilo. Teda zmenilo to, že som dole, do priestoru, kde zasahuje karta zapojil konektor vetráku (na ďalší mi už nedočiahol káblik). To mi napadlo, že či to nejak netlačí na kartu a tú dobre nedolieha do slotu, ale zase ten slot ju po zatlačení lockne, tak to by nemalo..

// Spojený príspevok 22.01.2023 10:35

patro16 píše:
tie cisla su len fyzicke cislovanie pcie slotov - s verziou pcie nemaju nic spolocne, akurat pcie3-ka je 2.0 + ma menej liniek - x4 a pcie2-ka je 3.0 + plna x16 takze je jasne ze gpu treba mat v pozicii s napisom pcie2 a mozno aj preto ti to zacalo sekat.


Tiež som sa potom dočítal, že PCIE 3.0 je slot označený ako pcie2. Tak som to tam chcel dať, ale tú kartu tam nedám kvôli sata konektorom: https://ibb.co/KrBMs44

Každopádne som spravil pár opatrení, prehodil 8 PIN konektory, HDMI dal do iného slotu, prepol bios na karte. Znova som pustil identickú hru, sekanie prestalo a sranda, ale stúpli mi v celku výrazne FPS. Akurát mi potom junc teplota stúpla zase miestami cez 100 stupňov. To bol asi polhodinový test, tak som zvedavý ako sa to bude ďalej vyvíjať :D
Ako keby som nebol chorý a nemusel viac-menej ležať, tak by som toto nikdy neriešil, ale čo narobím, keď som v miestnosti len ja a počítač :D Aspoň dostal malú údržbu a tuning :D

// Spojený príspevok 22.01.2023 19:56

Čo som pozeral, tak rozdiel medzi PCIE 2.0 a 3.0 je zhruba tých 5 FPS (ak beriem FPS do frekvencie môjho monitora (75 Hz), t.j. ten rozsah FPS 50- 70 povedzme. Lebo napadlo mi predať ju a kúpiť menšiu. Ale ten rozdiel je tak malý, že to sa mi neoplatí riešiť. Už aj preto, že táto Nitro+ je napr. v porovnaní s Pulse výkonnejšia o možno tých 5 FPS čo mi robí staršie PCIE, takže nezískal by som ani tých 5 FPS.
Pri výrobe mojej dosky asi nepočítali, že budú GPU dlhšie :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 23.01.2023 18:39 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

55 stupňov bez záťaže pri kancelárskej práci je v pohode ? Zdá sa mi to veľa bez záťaže pri spotrebe cca 30 W.

// Spojený príspevok 23.01.2023 21:24

Podarilo sa mi GPU dať do toho PCIE 3.0 slotu ( jeden šróbik to blokoval). Stále mi však robí to, že mi padá využitie GPU aj na 50-70%, pritom FPS nie sú na maxime monitora... Neviete čím to môže byť ? nezdá sa mi to normálne, keď je 50- FPS, aby padalo využitie GPU, keď využitie CPU je cca 50% a ten to teda asi nebrzdí.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68 | 68
Bydlisko: Ružomberok

Ahoj, nie je striktne pravidlom, že GPU musí počas hrania bežať na 100% - aj keď CPU neukazuje 100% vyťaženie, to neznamená, že tie jadrá CPU, ktoré daný program využíva, nejdú na limit. Pri 2600ke si viem predstaviť, že možno v niektorých hrách ti single-core výkon bottleneckuje GPU, hlavne ak hráš na nižších rozlíšeniach (napr. 1080p).

A áno, 50+ je naozaj trošku priveľa, ak GPU nie je pod záťažou. Každopádne to záleží aj od toho, ako máš nastavené ventilátory. Ak to je karta z druhej ruky, je úplne možné, že sú zmenené krivky chladenia, prípadne môže byť aj overclocknutá :)

Ale mňa by teploty mimo záťaž až tak netrápili, 50 stupňov je naozaj veľmi malá záťaž na komponenty tej grafiky a životnosti to neublíži.


_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 24.01.2023 14:24 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Vďaka, hrám na 2K. Ide o God of War a to som pozeral na YT, že sa vyskotol problém s výpadkom vyťaženosti AMD GPU pri tejto hre, takže možno je to aj tým. uvidím, vyskúšam neskôr aj na inej hre a uvidí sa, či je to problém iba tej hry alebo CPU, či GPU. No uvažoval som nad tým CPU, či tam nehodiť aspoň 3600, či 5600, čo by prípadný bottleneck mohlo vyriešiť.
V biose som si nastavil vetráky v bedni na perfomance mode, GPU vetráky som neriešil.

// Spojený príspevok 24.01.2023 14:26

Inak teraz som pozeral v AMD software a FAN speed 0, mal som zapnuté zero RPM, takže FAN zapínalo niečo nad 50 stupňov. Tak je to nastavené pri default nastaveniach. Pri defaulte je aj FAN nastavený na max. 66% výkonu, takže som to trochu pomenil a uvidí sa, že aký to bude mať vplyv počas hrania.

// Spojený príspevok 24.01.2023 15:42

Teploty asi vyriešené, vyzerá to tak, že to bolo pridusenými otáčkami ventilátora. Nerozumiem prečo je default 66% bez ohľadu na teplotu. Ja som dal možný max. na asi 95% a pri vysokej teplote ide ventilátor aj na 2800 RPM. Teploty sa držia počas hrania medzi 65-72 stupňov, junc do 90 stupňov. Takže veľmi výrazné zlepšenie a myslím, že už sú také aké majú byť.

// Spojený príspevok 24.01.2023 16:31

A vlastne ešte jeden problém mám, ktorý asi súvisí s GPU. Všimol som si pri bežnej práci, že keď dávam minimalizovať okná, tak je to také trhané. Predtým (keď som mal RX 580) sa to nedialo.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68 | 68
Bydlisko: Ružomberok

To s tým trhaním znie ako na nejaky driver problém, ale nestretol som sa s tým predtým. Ak ti to príliš nevadí, tak by som to neriešil - možno sa to časom novými drivermi vyrieši samo. Podľa mňa default nie je na 66%, ale neviem. Je možné, že tak to proste bolo nastavené tým človekom pred tebou.


_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 25.01.2023 17:58 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Neviem, tá GPU už je nejaký ten piatok na trhu a takéto základné veci sú hádam v ovládačoch vychytané. No akonáhle otvorím pár Word okien a potom ich minimalizujem, tak to začne trhať. A tiež vo Worde, keď hýbem kurzorom som si všimol, že to občas trhne.
Neviem čo ten radeon software robí, lebo keď som ho zatvoril a vypol PC, tak potom po zapnutí radeon software bolo všetko nastavené ako predtým, vôbec neboli automaticky nastavené posledné veci. A keď som klikol na fan tuning, tak znova tam bolo max 66%. Samozrejme apply changes som dával, uvidím či sa to bude opakovať. To trhanie ma skôr trápi...

// Spojený príspevok 25.01.2023 18:01

patro16 píše:
tie cisla su len fyzicke cislovanie pcie slotov - s verziou pcie nemaju nic spolocne, akurat pcie3-ka je 2.0 + ma menej liniek - x4 a pcie2-ka je 3.0 + plna x16 takze je jasne ze gpu treba mat v pozicii s napisom pcie2 a mozno aj preto ti to zacalo sekat.

ano vetrak cpu si mal opacne, to teda vysvetluje aj tie teploty



Mám to v tej 3-ke, ale v radeon software mám v PCI current Bus PCI Express 3.0 x8 - nie x16. V nastavení biosu mám na výber z gen 1 a gen 2 a potom iba také nastavenie, že či chcem 1x x16 alebo 2x x8, ale nevidím tam gen 3 že by som s tým niečo mohol prestaviť.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 4830
Témy: 169 | 169
Bydlisko: Trenčín

no len mas to mat v slote pcie2, pcie3 je pomalsia (vid. hore) a to vysvetluje, ze ide len x8(co je max toho slotu) a aj nemoznost prepnut gen pcie.

z mojho pohladu sa s prepacenim :shit: na adrenalin sw - ak chces nastavovat fany/oc urob si profily cez msi afterburner, verziu pcie si potom over cez gpu-z


_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 27.01.2023 11:40 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

No, práve ja som to prehodil do toho pcie2 slotu, ktorý by mal byť PCIE 3.0 X16. A stále to zobrazuje ako x8 a aj v Biose mám výber v pcie slotoch iba gen 1 a gen2. A deje sa mi také trhanie počas používania PC tak či to nebude s tým súvisieť.
A všimol som si, že mi to sekanie robí aj pri pozeraní videa na webe keď dám video na full screen. Akonáhle full screen zruším, nerobí to a video prehráva bez načítavania.

CPU-Z hovorí toto: https://ibb.co/7zPDFF3


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 4830
Témy: 169 | 169
Bydlisko: Trenčín

mas velmi stary bios na doske - urcite updatni na novy - kludne to moze byt aj pre to.


_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 27.01.2023 18:41 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

OK, stiahnem najnovsi. Bios som uz pred par dnami obzeral na stranke vyrobcu, lenze pri vacsine novsich verzii je uvedene, ze nedoporucuju ho pre starsie verzie procesorov, tak som to nechal tak.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 4830
Témy: 169 | 169
Bydlisko: Trenčín

tak tam daj aspon 3.50-ku tam to nepisu


_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 27.01.2023 19:31 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Nepáral som sa s tým, dal som najnovšiu nie-beta verziu. CPU-Z bez zmeny. https://ibb.co/bNq09hm

// Spojený príspevok 27.01.2023 19:32

CPU-Z uvádza bus spec. dosky 3.0 x8. V špecifikácii dosky je uvedené x16. https://ibb.co/mTcn40F

// Spojený príspevok 27.01.2023 19:38

GPU je riadne v pcie2 slote: https://ibb.co/MssT0hc

Nemoze mat na to vplyv M.2 slot s diskom ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 543
Témy: 96 | 96
Bydlisko: Nitra
Napísal autor témyOffline : 02.02.2023 21:47 | RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Všimol som si takéto obrazy/artefakty počas hrania v niektorých pozíciach kamery.

https://ibb.co/0cB5TZ3
https://ibb.co/SNZkLVH
https://ibb.co/cC0GqZ4
https://ibb.co/6N111fG

Je to problém s GPU ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 10.05.24
Príspevky: 4830
Témy: 169 | 169
Bydlisko: Trenčín

to by som skor videl na nevyladeny driver pre danu hru ak to inde/v inych hrach nerobi


_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
 [ Príspevkov: 24 ] 


RX 5700 XT Nitro+ - teploty, airflow, veci okolo GPU



Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Vysoke teploty komponentov,zeby zly airflow v bedni?

v Chladiče a všetky druhy chladenia

9

613

29.09.2013 17:32

20niceboy20

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Gpu; Sapphire Nitro+ RX580 4gb

v Predám

2

265

13.02.2023 12:50

TSharky

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

zaznamenavanie teploty gpu

v Grafické programy

2

633

24.07.2009 12:17

Jaro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

zobrazenie teploty GPU

v Benchmarky a diagnostické programy

2

683

29.03.2010 23:33

nvidia275

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Prehrievanie a veci okolo toho

v Chladiče a všetky druhy chladenia

15

615

31.08.2014 2:21

werwest

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Meranie teploty CPU a GPU

v Ostatné programy

0

1525

05.01.2011 14:31

Marsko

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

zaznam teploty,vytazenia cpu, gpu

v Benchmarky a diagnostické programy

5

1633

28.05.2009 18:54

mayo9999

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Meranie teploty cpu,gpu pocas hry

v Ostatné programy

0

1137

23.08.2012 13:56

safire312

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

PWM ovládanie ventilátorov na základe teploty GPU

v Chladiče a všetky druhy chladenia

8

586

18.05.2018 18:50

KocuR

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

OCCT Power Supply test (teploty CPU, GPU)

v Benchmarky a diagnostické programy

8

3660

01.05.2010 11:53

winyx

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ake veci k GPU CPU A RAM Poradte ??

v PC zostavy

7

457

20.11.2014 15:16

SKRiPT

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

I: cpu+mb+cooler+ram+gpu+SE k530i +ine veci

v Informujem sa

0

467

30.03.2010 21:07

Sapo

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

K GPU okolo 200

v Kúpim

11

768

05.05.2017 10:33

werwest

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Cierne okraje okolo plochy - gpu scaling nefunguje at5770

v ATI/AMD grafické karty

1

1360

19.10.2010 20:36

majky358

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

P: Veci (kit extenderov, pci-e riser, veci k vode,knihy,...)

v Predám

21

2899

05.05.2019 21:19

DropaDred

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Airflow

v Ostatné

9

576

31.08.2011 13:20

core4



© 2005 - 2024 PCforum, edited by JanoF