Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 30 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2016 23:53

Zdravim, mam velmi zaujimavy problem, s ktorym si neviem dat rady. Potiahol som si novy cat6 kabel, ktory mi na vsetkych ostatnych zariadeniach funguje okrem desktopu. Po pripojeni kabla je desktop bez akejkovek reakcie, akoby tam ani nebol. Ak tam pichnem stary kabel, vsetko funguje. Podotykam vsak este raz, ze vsetky ostatne zariadenia s tym kablom nemaju problem. Dosku tam mam gigabyte Z77X UD3H, ktora ma aj gigabitovu sietovku. Koncovku som skusal dat novu, no stale rovnaky problem. Neviete mi poradit, v com by mohol byt problem?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.08.11
Prihlásený: 14.12.23
Príspevky: 2361
Témy: 11
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2016 23:56

Ten kabel si krimpoval ty ? Niesom si isty ale mozno je to zle zapojene a tie ostatne zariadenia sa s tym vedia vysporiadat ale ten pc nie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 0:04

Ano, krimploval som ho ja. LAN tester tiez neukazuje ziadny problem. Povodne som to mal napojene tak, ze pri ADSL routri som mal zasuvku ethernetovu a z tej zasuvky isiel kabel do druhej izby, a tiez bol zakonceny zasuvkou. V tej zasuvke som mal pripojeny ten cat6 kabel, ktory viedol cez povalu na druhy koniec domu kvoli dalsiemu wifi routru, kotry som pouzival na rozsirenie wifi signalu. Teraz som vsak zmenil providera, mam optiku, a router, ktory som pouzival na rozsirenie wifi signalu je teraz hlavny router. A ten spominany cat6 kabel chcem teraz pouzit na pripojenie desktopu (v podstate opacny smer). No ako hovorim sietovka v desktope bez akejkolvek reakcie. Cat5e kabel, ktory mam zvlast teraz od adsl routru pre desktop v pohode funguje. Skusal som aj taku vec, ze som v podstate opat pichol ten cat6 kabel do tej zasuvky, akurat zo zasuvky co mam pri adsl routri, som potiahol iny kabel naspet ku desktopu a takisto nic. Ten PC akoby nebol kompatibilny s tym kablom, co je ale uplna blbost.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.01.09
Príspevky: 10120
Témy: 8
Bydlisko: KE
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 0:31

Ak máš možnosť na skúšku zapojiť cez switch, tak skús.Prípadne daj do PC nejakú sieťovú kartu.







_________________
PC MB:ASUS Sabertooth P67 CPU:i5-3570S+cooler GEMIN II SF524 RAM:Kingston HyperX BEAST XMP 4x4GB 1866MHz GPU:MSI N750Ti-2GD5/OC
SSD1:
Samsung 850Pro 256GB SSD2:WD Blue 1TB SSD3: Crucial MX500 2TB SSD4:Kingston DC600M 1,92TB SSD5:WD RED SA500 4TB SSD6:WD RED SA500 4TB SSD7:Samsung 970 EVO PLUS 2TB
PSU:
Be quiet! Straight Power 11 650WCASE:CoolerMaster CMForce 500 LCD:Dell S2721DGF
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 25.01.13
Prihlásený: 23.04.24
Príspevky: 4834
Témy: 22
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 2:23

použil si cat6 koncovky a máš ho uzemnený ? (ináč sa to tienenie správa ako anténa všetkého rušenia čo máš doma)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 8:14

Skusim pohladat doma switch, niekde by som jeden mal mat a uvidim co to spravi. Cat 6 koncovky mam, no uzemneny nie je, ani neviem ako na to.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 28.12.14
Prihlásený: 08.02.23
Príspevky: 690
Témy: 9
Bydlisko: Detva
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 12:03

Uzemnenie spravíš jednoducho.Vnútri plášťa by mali byť kovové drôtiky, tie musia mať kontakt s kovom na koncovke.







_________________
|CPU: I5-6600K 4.4GHz|MB: Asus Z170 PRO GAMING|RAM: Kingston 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury|GPU: GAINWARD GTX 1070 Phoenix GS|
SSD: Samsung 850 EVO 250GB|HDD: WD Blue 1TB|PSU: EVGA SuperNOVA 550 G2|CASE: NZXT H440|COOLER: SCYTHE Ninja 4|
AUDIO: DAC/AMP: Aune X1s| Headphones: Philips SHP 9500s| AMP: Onkyo A-9010| Speakers: Wharfedale Daimond 220|
MOBILE: Sony Xperia Z2, OnePlus 5T
LAPTOP: Asus UX430UN - i5 8250u| 8GB DDR3LP| 256GB SSD| MX150 2GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 15:40

Vnutri plasta ako LAN kablu? Nic take tam nemam.


Online

Správca fóra
Správca fóra
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 29.12.10
Prihlásený: 24.04.24
Príspevky: 13839
Témy: 124
Bydlisko: Zvolen
Príspevok NapísalOnline : 26.08.2016 15:44

Mozno nie je tieneny..







_________________
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 16:33

Nie, nie je tieneny. UTPcko to je, myslite si, ze to moze byt tym?


Online

Správca fóra
Správca fóra
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 29.12.10
Prihlásený: 24.04.24
Príspevky: 13839
Témy: 124
Bydlisko: Zvolen
Príspevok NapísalOnline : 26.08.2016 16:39

Ak mas moznost skusit PCI/PCIe sietovku, sprav to.. Uz som sa (sice zriedka, ale predsa) stretol s podobnym problemom, vzdy som to riesil dalsou sietovkou a vypnutim integrovanej v BIOS-e..

// Spojený príspevok Pia 26.08.16 16:41

cheeseburger píše:
Nie, nie je tieneny. UTPcko to je, myslite si, ze to moze byt tym?

Pochybujem.. Predpokladam, ze dlzka kabla sa k 100 metrom nepriblizuje..







_________________
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 17:33

Sietovku zial nemam, a stary switch nejak nemozem najst. Napadlo ma ale, ze ak pripojim kabel do routru a wan (v tomto pripade rj11) port necham prazdny, malo by sa to spravat ako switch ci nie?

// Spojený príspevok Pia 26.08.16 17:36

Mal som pravdu, a takto to bez problemov funguje.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 17:38

skus v PC v nastaveni sietovej karty na pevno prepnut TX rate na 10 Mbit (full duplex alebo half duplex) a ak by to fungovalo tak este skus 100 Mbit a nechaj tam 100 Mbit ak by to slapalo... i ked dnes v 21. stor. by hadam problem s autodetekciou nemal byt...

potom by ma zaujimalo, co presne mas za "tester" LAN kablov, pretoze existuju vselijake... od lacnych sraciek co otestuju prepojenie parov svietiacou LED kontrolkou, cez digitalne "testery", az po spickovu techniku co uz nieje ani tak "tester" ale rovno hotova UNIX-based mini-PC masina :-) takze ja byt tebou, tak prekontrolujem este 3x pre istotu zapojenie spravnosti vsetkych parov v kabliku (musia byt dodrzane vztahy medzi parmi /to mas jak u ludi, ha ha/ kdezto na farbach parov nezalezi - ale to iste vies aj sam... farby su len o normovanom type zapojenia konkretnych parov na konkretnom pine... takze dodrzane musia byt len pary kbalikov medzi sebou navzajom)

on-board vstavane sietove karty z hardwaroveho hladiska su beztak akoby "na heslo" :-P pohanane nejakym blby jednym cipom/procesorom a to je tak vsetka elektronika sietovej karty on-board :-) ...ziadne kvalitnejsie elektricke ochrany az na zopar polovodicovych suciastok :-) aj to mozno procesor uz je alebo raz bude sucastou South/North bridge na maticnej doske :-) otazka casu podla mna :-) oni su schopni totiz v tej Cine spravit vsetko preto, aby boli vyrobne naklady 0.1 EUR a aby to mohli predavat za 1000 EUR :-) pouzi PCIe sietovu kartu, alebo ak mas len PCI slot tak staci aj tuto sietovu kartu... nejaky Realtek alebo ak mas prachy tak asi intel sietovku... a mas pokoj... lenze kvalitna sietova karta stoji aj 30 EUR - co uz je pomaly hodnota aj niektorych kompletnych lacnych maticnych dosak... lenze aspon ked sa na PCB dosku takejto sietovej karty pozries, tak to nevyzera na to, ze uz pri spadnuti chumaca prachu cela sietova karta vyhorela :-)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 17:50

Dlzka kablu do 30m. Skusal som zmenit nastavenia sietovky ako si spominal, no uplne bez vysledku. "Network cable unplugged" LAN tester klasika s terminatorom, a len preblikavaju ledky na kazdy kablik. Pary najskor dodrzane nemam, daval som to podla normy. Ak to myslis teda tak ze par farieb ma byt pri sebe. Viem, ze to nezalezi, v podstate len na oboch koncoch musia byt v rovnakom poradi, ale teraz nechapem uplne ako to myslis, aby to bolo spravne


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 18:32

- ak to mas podla normy tak nemas co riesit... pretoze norma - to su len dodrzane farby... cize ak si dodrzal farby zil v konektoroch na oboch koncoch, tak vlastne to mas aj spravne zapojene... samozrejme farebne pary dodrziavat nemusis, je to len tvoja vec ktore pary pouzijes (napr. na 10 Mbit siet postacuju aj 2 pary tj. len 4 zily), velmi vsak zalezi na vztahu medzi jednotlivymi parmi - napriklad modry+modrobiely moze byt nahradeny parom ziliek zelena+zelenobiela... to som myslel tym onormovanim farebnosti... napr. par oranzova+oranzovobiela nemusi ist na tie piny ktore mas v norme, pokojne miesto oranzovej+oranzovobielej mozes napojit napriklad modru+modrobielu, ale na patricne piny konektoru ! ale kasli teraz na farebne normy :-) len aby si mal tie vztahy medzi parmi dodrzane ! :-)

- ten novy kabel mas zapojeny vlastne jak ? krimpoval si to podla coho ? skus nakrimpovat novy kabel podla toho stareho ktory tam funguje - odfot/poodpisuj si zapojenie farieb z starych konektorov, napr. zo spodnej strany konektorov odfot/poodpisuj a potom to tak presne aj "nasturaj" na novom kabli s novymi konektormi pohladom napr. zase zo spodnej strany ako ked si si to nafotil/odpisoval...

- niekedy sa rozlisovali kable na jednoducho krizene a nekrizene, ale v podstate aj "nekrizeny" kabel ma vlastne jednotlive pary prepojene na opacnom konci v celkom odlisnych pinoch, cize je to nespravne pomenovanie (Amerika je hold Amerika, sam primitivizmus a same zjednodusovanie vsetkeho mozneho)... starsie sietove prvky nevedeli rozlisovat o aky typ kablu sa jedna a vzdy na iny typ prepojenia sa musel krimpovat iny druh krizeneho alebo nekrizeneho kablu... dnes je to uz jedno lebo skoro vsetky sietove zariadenia vedia toto automaticky odlisit alebo by to mali zvladat dost dobre odlisit

- v tejto suvislosti ma napada skusit ten druhy typ kabla (krizeny a nekrizeny kabel)

- 30m dlzky kablu tiez nieje zas tak vela, zalezi vsak kadial je kabel vedeny... ak je vedeny v blizkosti 230V elektrickej rozvodnej siete (kable, zasuvky, elektrikarska rozvodna skrina, ...), tak by bolo dobre pouzit radsej tieneny kabel a samozrejme ako kolegovia vyssie zmienuju tak nasledne aj pricvaknut na plechovy kryt konektoru tieto holeeee zemniace tvrde zily (tieneny kabel by mal mat v plasti aspon hlinnikovu foliu + tvrdy dratik po obvode alebo by mal mat tienenie opletanim/sietkou ktoru pripojis na plechy z konektorov - ono existuju zasa rozne typy TP kablov, niektore na Slovensku ani nezozenies)... ako kolegovia vyssie spominaju moze to pomoct, ale podla mna v ruseni signalu alebo zbierani/indukovani radioveho sumu zo vzduchu do kablov chyba nebude... to by sa prejavilo mozno len pomalym (rusenym) pripojenim, ale nie hlasenim "unplugged"... konektor s plechovym obalom sa potom spoji s PC skrinkou (uzemni sa), takze nezabudaj ze aj konektor RJ-45 musis mat v tomto pripade tieneny

- vo svojom predoslom prispevku niekde to mas inac popletene :-P nakolko RJ-11 sa pouziva v telefonoch, na pocitacove siete sa pouziva iny pocet pinov a teda typ RJ-45

- podla mna mas nedokonaly kabel... budto nedostatocne nakrimpovany (signal prechadza len iskrou a nie dokonalym spojenim medenej zily s klipom v konektore) alebo so zlym prechodovym odporom (nalomeny kabel napriklad), mozno pouzivas nejaky nejaky cinsky kabel ? :-) vlastne som ti nemusel ani davat ten TIP na prehodenie 10 Mbit skusmo, nakolko ono to vyzera na problem v kabli... tester, ktory na jednom konci zoskratuje vsetky pary a na opacnom konci "svieti" je k hovnu bez urazky... tiez nieco take pouzivam, ale to je len take "akoze"... nie vzdy tento tester staci na test kablov... este by mohol byt problem v autodetekcii cross-over (krizeneho a nekrizeneho kabla) ako som spominal vyssie, tak skus prehodit aj typ kablu na iny nez pouzivas... ak nieje problem v autodetekcii rychlosti TX-rate a ak nieje problem vo fyzike/elektrickej vodivosti kabla, tak bude problem mozno v tom prekrizeni resp. neprekrizeni kabla

- citujem zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%BAten%C3%A1_dvojlinka

sk.wikipedia.org píše:
Technológia

Dôvodom skrútenia vodičov je, že definované skrútenie pomáha redukovať vzájomné presluchy a šumy z vonkajšieho prostredia, a zároveň bráni vyžarovaniu z páru do prostredia. Zakrútené vodiče májú zvýšenú odolnosť voči súhlasnému typu rušenia (napätiu indukovanému do oboch vodičov súčasne) pretože vplyvom opačnej fázy sa indukované napätie navzájom vyruší. Kvôli zabráneniu vzájomných presluchov medzi pármi v jednom kábli (káblovom zväzku) majú jednotlivé páry rôzne skrútenia (rôzny počet skrútení na jednotku dĺžky).

Elektricky sa vodiče vyrábajú vo forme drôtu (jadro vodiča je jeden homogénny drôt) pre aplikácie, kde sa po inštalácii s kablom už nehýbe - káble inštalované do líšt, pod omietku ..., a vo forme lanka (jadro je zložené z viacerých skrútených drôtikov) pre aplikácie, kde sa s káblom môže hýbať napr. prepájacie káble, prívodné káble k počítačom ... Tieto káble sú drahšie. Použitému káblu musí zodpovedať aj použitý ukončujúci konektor RJ-45 (na drôt, alebo na lanko).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.08.2016 19:43

No takto, na chodbe mam ADSL router. Z izby na chodbu mam potiahnuty kabel. Na oboch koncoch toho kabla su zasuvky. Z routra na chodbe isiel kabel do zasuvky, a v izbe zo zasuvky do PC. Toto mi bezproblemov funguje, kabel tam je cat5e. Z tej istej izby kde mam PC ide kabel cat6 cez povalu do obyvacky. Nejde to nikde popri ziadnej elektrickej rozvodni, len asi na 2 metroch to ide v liste spolu s koaxialnym kablom, dalsim ethernetovym kablom a optikou, co si ale myslim, ze nie je ziadny problem. Tento kabel som tahal hlavne kvoli dalsiemu wifi routru, pretoze na zahrade som uz nemal signal a v lete mi to trochu vadilo. PC som uz velmi ani nepouzival, preto som v izbe odpojil zo zasuvky PC a pripojil tam ten cat6 kabel, cim som dosiahol spojenie medzi ADSL a tym novym routroum. Teraz po zmene providera, mi je ADSL router uz na nic, a optiku mam privedenu do obyvacky, kde z prevodnika ide kabel rovno do routra. Teraz by som chcel ten cat6 kabel pouzit opacnym smerom, a to na pripojenie PC, cize obyvacka -> povala -> pracovna.

Krimploval som ho ja sam a nakrimplovany ho mam podla takto ako to je na obrazku vlavo
https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--v3GjgZoe--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/18lqf3uc4wj6hgif.jpg
Na oboch koncoch rovnako, takze priamy.

Co sa tyka toho popletenia RJ45 a RJ11. Mam v tom jasno. Myslel som to tak, ze ako switch pouzijem ADSL router, a ten nema RJ45 WAN, ale RJ11 na telefonny kabel, a ak do toho portu nic nezapojim, tak by to malo fungovat ako switch, co aj funguje. A net mi fungoval aj na tom problemovom PC.

Nehovorim, ze ten tester je nejaky super, ale tak aspon vies, ze by to mohlo fungovat, a kabel nie je uplne mrtvy. Kabel mam normalne z alzy


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 21:55

mam z toho chaos co si napisal prepac... musis asi nakreslit blokovu schemu :-)

zrejme tymi zasuvkami myslis TwisterPair (LAN) kablove rozvody pocitacovej siete v dome... vysekane a zaliate na pevno v muroch resp. v stenach domu ci bytu alebo mozno v podlahe... v takom pripade mozu byt zle aj zasuvky alebo aj samotne TP-kablove rozvody (v stenach sa uz naozaj doporucuje pouzivat tienene kable kedze zvycajne sa spravi iba jedne "dzura" a v tej sa taha VSETKO SPOLU vcetne 230V/50Hz elektrickej siete)... skus kabel natiahnut bez pouzitia nastennych zasuviek ktore opisujes (aj ked fakt neviem co presne sa pod tym chape) ak sa to da takto skusit... medzi zasuvkami moze byt tiez zapojene krizenou metodou, aj ked to sa zvycajne zapojuje "na priamo" a uz podla potrieb pouzijes mimo zasuvky tento tzv. priamy kabel alebo tzv. krizeny kabel... chyba by mohla byt teda aj v stenach alebo v samotnych zasuvkach, darmo ze kabel sam o sebe je v poriadku ! alebo je tiez mozne ze vam pocitacovu siet v dome robil nejaky "super-elektrikar" co sa hovno vyzna do IT techniky (bez urazky elekrikari), tak a kludne v tej jeho pocitacovej negramotnosti to mohol odfusovat a pouzit napriklad len nejaky blby telefonny kabel namiesto kvalitnej krutenej dvojlinky (TP-TwisterPair) co je velmi dolezite v pripade pocitacovych sieti... mozno sa budes smiat, no za svoju prax som sa presne s tymto typom fuseriny stretol uz 2x v zivote... riesenim bolo natiahnutie novych kablov do elektrikarskych plastovych lišt do izieb v dome tam kde sa vyzadovalo kablove pripojenie (zbytok cez WiFi) :-) a potom zacalo vsetko zase fungovat

kabel nakrimpluj presne podla toho kablu, ktory si otestoval a funguje... oboje koncovky (ak nemaju zhodne zapojene na koncoch kabla) tak rovnako tak nakrimpuj kazdu zvlast, podla tohto funkcneho kabla aj ty na novy kabel...

alebo nakrimpluj kabel teraz krizenou metodou, kedze podla obrazka pouzivas momentalne nekrizenu metodu, skus to nakrimpovat podla tohto standardu pre univerzalny krizeny 1000Base-T kabel: http://www.networxsecurity.org/members-area/glossary/e/ethernet-crossover-cable.html ono mozno zistis, ze ten kabel povodny ktory si tam mal, je tiez prepojeny podla :-) toto by mal byt univerzalny kabel ktory by mal fungovat vsade aj ked sietove zariadenie nepodporuje automaticku detekciu krizeneho/priameho kablu (mozno toto je tvoj pripad, ale to uz sa uz opakujem snad 3ti krat... skus to, fakt...)

inac povodne sa museli krizene kable pouzivat vsade na konektivitu medzi zariadeniami typu "klient-klient" a medzi zariadenia "klient-server" sa zasa pouzivaly tzv. priame nekrizene kable... casom sa vsak od toho celkom upustilo a skoro kazde plnohodnotne sietove zariadenie ma dnes v sebe automaticku detekciu krizeneho/priameho kabla ako aj detekciu prenosovej rychlosti... lenze casto to byva zadrhel pri nedokonalych, lacnych, nekompatibilnych, starych, zhrdzavetych atd. zariadeniach


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.01.09
Príspevky: 10120
Témy: 8
Bydlisko: KE
Príspevok NapísalOffline : 26.08.2016 22:52

Skúsil si aktualizovať ovládač na tej sieťovej karte ?







_________________
PC MB:ASUS Sabertooth P67 CPU:i5-3570S+cooler GEMIN II SF524 RAM:Kingston HyperX BEAST XMP 4x4GB 1866MHz GPU:MSI N750Ti-2GD5/OC
SSD1:
Samsung 850Pro 256GB SSD2:WD Blue 1TB SSD3: Crucial MX500 2TB SSD4:Kingston DC600M 1,92TB SSD5:WD RED SA500 4TB SSD6:WD RED SA500 4TB SSD7:Samsung 970 EVO PLUS 2TB
PSU:
Be quiet! Straight Power 11 650WCASE:CoolerMaster CMForce 500 LCD:Dell S2721DGF
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.08.2016 13:16

Pozeral som na ovladace, tie mam najnovsie, no skusal som preinstalovat ale nepomohlo.

Pod zasuvkami myslim nieco taketo http://img.datacomp.sk/solarix-zasuvka-solarix-cat5e-stp-2-x-rj45-pod-omietku-biela_ien259355.jpg
Zasuvky som si robil sam, a su prepojene normalnym CAT5e tienenym kablom. Napojene su takisto napriamo. Skusil som nacmarat nieco v skicari, snad to uz bude jasnejsie ako to funguje a ako to nefunguje. Prve dva obrazky su schemy ako to funguje, treti a stvrty obrazok nefunguje. Skusim este nakrimplovat krizeny, ale az niekedy buduci tyzden, pretoze uz mam len jednu cat6 koncovku.

Problem s LAN kablom
Problem s LAN kablom
Problem s LAN kablom
Problem s LAN kablom

Ak by ste este mali niekto nejake navrhy, sem s nimi.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 25.01.13
Prihlásený: 23.04.24
Príspevky: 4834
Témy: 22
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 27.08.2016 14:06

vymeniť zásuvky za cat6 alebo kábel za cat5,nemusí to byť len tienením ale zapojené to máš zle celá trasa by mala byť iba jednej kategórie


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.08.2016 14:22

Ale ja tie zasuvky uz pouzivat nechcem, chapes? Len som to skusal schvalne zapojit cez zasuvky, ci to pojde. Rozdielne kable su tam tiez preto, lebo zasuvky tam mam uz ovela dlhsie, kedy sa cat6 este nepouzivala, a ten cat6 som daval minuly rok. Zapojene to chcem mat tak ako to je na tretom obrazku. A aj keby, nemyslim si, zeby rozdielne kategorie mohli sposobovat to, aby sa sietovka tvarila, ze nieje pripojeny lan kabel.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 28.08.2016 23:04

- no sorry, cenim si tvoju snahu vykreslit schemu nejak zrozumitelne, ale aj napriek tomu stale nechapem tvojim nakresom, neviem ako to ma byt (ako to chces mat, ktory kabel kde chces mat), ako to nema byt, ktory kabel preco si kam umiestnoval... naco preboha vobec to tak prepajas sialeno a divoko :-P

-co to bol vobec za napad kupovat cat6 ? naco preboha... ty tam mas sietove prvky 10 Gbps ?

-Ad. obrazok 3: toto vyzera tak, akoby sietova karta v PC si vynucovala cat6 a napriklad wifi-router potom nevie pracovat s cat5e resp. naopak :)
-Ad. obrazok 4: samozrejme ze toto nefunguje... ako mozes mixovat kabel cat5e s technologiou cat6 ? uplne iny prechodovy odpor, kable maju celkom ine elektrofyzikalne vlastnosti, aj ked ti to funguje po ich spojeni, tak je to skor vecou nahody si myslim :-) pouzi radse kabel vsade cat5e kable !

www.diffen.com píše:
Cat6e has a lower max length (55 meters) when used for 10GBASE-T (10 Gigabit Ethernet)

-citovane zo zdroja: http://www.diffen.com/difference/Cat5e_vs_Cat6
-tj. spodna hranica minimalnej dlzky kabla v pripade cat6e ak ho pouzijes na 10Gbase-T ma byt 33-55 metrov a teraz zalezi ako sa to spocitava dokopy ked si to zapojil tak ako si to zapojil :-) ... mozno chce router nahodit cat6e a pocitac cat5e :-) ja neviem proste co sa tam deje vsetko :-) neviem co tam mas za riesenia - ake sietove prvky presne pouzivas... tazko je taketo nieco vyriesit na dialku...

-radsej by som sa priklonil k nazoru od kolegov vyssie a sice k tomu nazoru, aby si pouzil vsetky kable len v kategorii cat5e a nie cat6(e) este potom ak by to neslo tak mozes to prekrizenie skusit... alebo kup sietovu kartu lepsiu do PC :-) Cat6e nepouzivaju snad uz ani sietari... dnes uz existuje opticka siet (aj sietove karty do PC s optikou) pri potrebach vysokej priepustnosti... vysokeho prenosoveho pasma...

-ak mas siet 230V v dome s rovnakou fazou natiahnutou na zahrade co mas aj pri hlavnom routri, tak si sprav z rozvodnej 230V/50Hz el. siete pocitacovu siet :) pouzitim tohto kitu (dvoch modemov) - https://www.alza.sk/tp-link-tl-wpa2220-starter-kit-d464674.htm?o=14 - jednu skatulu zapojis do routra a druhu na zahrade (ta vecsia skatula ktoru zapojis na zahrade, ma v sebe aj WiFi - normalne zaheslujes, nastavis cez webove konfiguracne rozhranie tak akoby to bolo routerovo WebGUI)... alebo WiFi radio aj SSID broadcast vypnes v nastaveni tohto extendera a pouzijes radsej router (kvalitnejsie pripojenie)... samozrejme toto je dalsia investicia... momntalne ma tento kit cenu nejakych 66 EUR


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.08.2016 12:15

OK, tak este raz. Uz aspon viete ako som to mal pozapajane a ako to funguje resp. nefunguje. Prvy obrazok je povodny ako som to este davno pouzival, takto to bezproblemov fungovalo. O par rokov neskor, som potreboval rozsirit wifi signal, chcel som to cez kabel a myslel uz dobuducna, preto som tam potiahol cat6 kabel. Odpojil som desktop, a pripojil cat6 do zasuvky namiesto desktopu. Takto mi to tiez bezproblemov funguje. Teraz uz vsak ADSL pripojenie pouzivat nebudem, takze prepojenie chodba -> pracovna mi je uz uplne na nic a pouzivat ich uz nechcem, kedze aj router mam uplne na inom mieste (v obyvacke). Obrazok c.3 popisuje presne situaciu, ako to teraz chcem mat zapojene. To znamena, ze chcem len router z obyvacky prepojit kablom s desktopom. Jeden kabel, jedna technologia, nic viac. To ale z nejakych zahadnych pricin na desktope nefunguje. Obrazok c.4 je ciste ilustracny, ako som to skusal (mysliac si, ze su divne koncovky) a tiez to nefungovalo. Priznam sa, ze kombinacia dvoch technologii nemoze fungovat som nevedel.
Co sa tyka sietovky, tu uz viete aku mam. Router mam ASUS RT-N12. Kazdopadne nechapem, co je zle na pouziti cat6 kablu. Inak dakujem velmi pekne za rady :-)


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 29.08.2016 16:02

spravna otazka znie, ze naco ty potrebujes technolgiu cat6 :) to aby si sa bez urazky kamosom pochvalil :) ? alebo preco vlastne chces cat6 ? naco ti je 10 Gbps ked ani router nezvlada 10 Giga, ale ani sietovka v PC nezvlada rychlost 10 Gbps...

prelozim ti hore uvedenu vetu, lebo zase si len vysvetloval, ale nic si neskusil z tej haldy napisaneho + nasledny feedback do diskusneho fora si mal napisat :P pise sa tam, ze pri pouziti cat6 kablov je minimalna dlzka pre pouzitie na 10 Gbps ethernet aspon 33-50 metrov (zrejme kvoli impedancii alebo proste kvoli elektrickemu odporu)...

dalej som pisal o kabloch TP (TwistedPair) uz hore, ze musia byt dodrzane vzajomne pary medzi sebou, lebo sa vzajomne "vyrusia" a pri prenose signalu sa tak minimalizuju interferencie, radiove rusenia, jednoducho je to lepsie, neindukuje sa na tom tolko bordelu, ako keby si tam natiahol po dlzke len rovny dlhy medeny kabel v podobe nekakej anteny :) vdaka krutenym parom tam moze tiect viac dat bez ujmy na ich "zdravi" :) napriek vsetkemu nic nieje dokonale a aj tam existuju urcite hranice (frekvencia napriklad)... chcel som tym povedat iba tolko, ze nemozes si tie kable predstavovat ako 230V hrube zily a spajat jedno s druhym :) to je komplikovana technologia proste... naozaj staci nespravne zapojeny jeden par a v pripade, ze router nezvlada "priame/rovne" pripojenie pinov konektorov, tak je ohen na streche... niesom bars dobry elektrikar, ale je to proste tak... skus pouzit cat5e kabelaz a podla mna to potom bude fungovat... spajat dve technologie dokopy nieje dobre... na cat6 kazdy nadava... je to zbytocnost... to uz radsej opticku siet... to je fakt len do specialneho profesionalneho nasadenia kde tych 10 Gbit/s vyuzijes

uz si pripadam jak hlupak uz ani neviem co pisem :P mohol by si odfotit smartfonom koncovky toho kablu cat6 na oboch koncoch a poslat sem foto :P verim tomu, ze to mas zle :P teoreticky by ten obr.3 mohol fungovat, kedze tam nemas pomiesane technologie - akurat pouzivas iny typ kabla s inymi vlastnostami, ale aj tak by to teoreticky mohlo fungovat... chces aby to fungovalo podla obr.3 ...musis teda skusit budto ine zapojenie kablu (uz sa opakujem - neviem ci uz si to skusil alebo este stale si nemal cas na to) alebo skusit pouzit radsej cat5e kabel (1Gbit bohato staci resp. aj 100Mbit by postacovalo - stejne do WAN mas zvycajne port len na 100Mbit a ked mas WAN port routra aj na 1000Mbit, tak potom to zasa provider spravidla orezava na nejaku pomalsiu rychlost, na zhruba 25Mbit az 100Mbit)... tu sa ale dostavame zasa k zaciatku celej debaty :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.08.2016 17:07

Ano dal som si to presne kvoli tomu, aby som bol medzi kamaratmi najvacsi frajer, ze ficim na cat6, hoci oni o tom nemaju ani paru, co to je... Proste dal som tam cat6, kvoli tomu, ze som si myslel, ze to bude vhodnejsie do buducna a bodka. Myslim si, ze to nie je predmetom temy, preco mam cat6 a nie cat5e. Fungovat to musi tak ci tak.

Ze som spojil cat5e s cat6 za to sa ospravedlnujem, nevedel som, ze to takto nefunguje. Mne to fungovalo a viac som to neriesil. Ale uz aj to mi je jasne, nemusis mi to pisat znova.

Z haldy napisaneho som nevyskusal len nakrimplovat to ako krizeny kabel, pretoze som pisal, ze uz nemam cat6 koncovky a kupim ich najskor az zajtra. Nakrimplovane to mam presne podla toho obrazku ako som posielal, a pisal si, ze ak to mam takto, tak to mam spravne. Nech sa paci aj obrazok ;)

Problem s LAN kablom

Problem s LAN kablom


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 28.12.14
Prihlásený: 08.02.23
Príspevky: 690
Témy: 9
Bydlisko: Detva
Príspevok NapísalOffline : 29.08.2016 17:16

Farby máš dobre ale iba z tých obrázkov vidím že je to fušérska robota...plášť nemáš dotlačený až do koncovky takže ti tam tie vodiče rôzne lietajú a môžu sa uvoľniť. Taktiež som si istý že nemáš vodiče úplne dotlačené ale to z toho obrázku neviem povedať... Takisto je možné že ti úchytný tŕň poškodil nejaký vodič

// Spojený príspevok Pon 29.08.16 17:20

Ps: ešte otázočka použil si dobrý typ koncovky? sú 2 druhy podľa toho aký typ vodiča používaš, či lanko alebo drôt...







_________________
|CPU: I5-6600K 4.4GHz|MB: Asus Z170 PRO GAMING|RAM: Kingston 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury|GPU: GAINWARD GTX 1070 Phoenix GS|
SSD: Samsung 850 EVO 250GB|HDD: WD Blue 1TB|PSU: EVGA SuperNOVA 550 G2|CASE: NZXT H440|COOLER: SCYTHE Ninja 4|
AUDIO: DAC/AMP: Aune X1s| Headphones: Philips SHP 9500s| AMP: Onkyo A-9010| Speakers: Wharfedale Daimond 220|
MOBILE: Sony Xperia Z2, OnePlus 5T
LAPTOP: Asus UX430UN - i5 8250u| 8GB DDR3LP| 256GB SSD| MX150 2GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.08.13
Prihlásený: 27.02.24
Príspevky: 30
Témy: 5
Príspevok Napísal autor témyOffline : 22.09.2016 11:56

Ano koncovku mam spravnu, skusal som prehodit koncovky, a to iste. Ale mam podozrenie na router, skusal som ten kabel pripojit mimo routru na priamo, a vtedy sa PC chytil. Ak to ale dam do routru tak nic.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 05.10.07
Prihlásený: 15.03.24
Príspevky: 731
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2016 15:16

na tej prvej fotke tych konektorov to vyzera ze na piatom pine ma kablik oranzovy pruzok a to by nemal...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 28.12.14
Prihlásený: 08.02.23
Príspevky: 690
Témy: 9
Bydlisko: Detva
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2016 19:58

To nie je oranžová, to iba presvitá stôl cez tie kábliky







_________________
|CPU: I5-6600K 4.4GHz|MB: Asus Z170 PRO GAMING|RAM: Kingston 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury|GPU: GAINWARD GTX 1070 Phoenix GS|
SSD: Samsung 850 EVO 250GB|HDD: WD Blue 1TB|PSU: EVGA SuperNOVA 550 G2|CASE: NZXT H440|COOLER: SCYTHE Ninja 4|
AUDIO: DAC/AMP: Aune X1s| Headphones: Philips SHP 9500s| AMP: Onkyo A-9010| Speakers: Wharfedale Daimond 220|
MOBILE: Sony Xperia Z2, OnePlus 5T
LAPTOP: Asus UX430UN - i5 8250u| 8GB DDR3LP| 256GB SSD| MX150 2GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Problem s LAN kablom

Registrovaný: 05.10.07
Prihlásený: 15.03.24
Príspevky: 731
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2016 20:54

ak je to naozaj OK, tak potom uz iba prekrimpovat na Cross kabel...


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 30 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s lan kablom :/

v Sieťové a internetové programy

3

363

12.10.2013 0:31

wolf14 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rozdiel medzi tieneným a netieneným LAN káblom

v Siete

3

1673

06.08.2010 23:53

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém zo sieťovým káblom

v Siete

3

339

04.12.2012 16:44

majky358 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s optickym kablom

v Zvuk

7

659

03.07.2009 11:41

santaldino_15 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém s IDE káblom

v Intel čipové sady

3

518

15.04.2011 6:49

brmbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem so sietovkou alebo sietovim kablom

v Siete

3

748

08.11.2006 16:34

snapshot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Interner, problem s pripojenim a kablom rj45

v Siete

6

413

06.02.2011 19:17

Daevid Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s VGA kablom v graf.karte

v nVidia grafické karty

9

947

22.11.2009 16:38

AKCOF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Wifi - príjmač s patch káblom (malý veľký problém)

v Siete

1

324

25.01.2011 22:59

Daevid Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem LAN

v AMD čipové sady

6

439

24.12.2012 15:10

BOBO415 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. LAn pripojenie problem

v Siete

1

522

14.03.2011 20:30

Denco1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s LAN

v Siete

3

330

02.05.2015 18:18

Tomas1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s LAN

v Notebooky a netbooky

7

301

07.04.2013 19:42

Animes Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s LAN

v Siete

15

506

12.11.2011 13:50

HGDS1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s LAN

v Siete

1

529

09.06.2008 16:50

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s LAN

v Siete

5

514

26.08.2008 9:57

caspersk8 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra