Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 31 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37
Bydlisko: UK, London
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2006 1:32

Na zaciatku 19-teho storocia francuzsky matematik Markiz Pierre - Simon de Laplace skonstruoval teoriu ktora hovori o tom ze kazdy stav vo vesmire je len nasledok toho predchazdajuceho stavu na zakalde nemenych zakonov, podla Laplaca ma vsetko svoju pricinu a tym padom sa to vlastne stat musi, alebo nesmie, nahoda nejestvuje, ked to domyslime do dosledkov tak zistime ze keby sme teoreticky s nekonecnou presnostou poznali pozicie vsetkych castic vo vesmire, tak by sme vedeli dobodky vypocitat aka bola a aka aj bude ich pozicia v hociakom case, ludske konanie nevnimajuc, cize kazdy jeden stav je nepodmienecne zavisly na predchadzajucom stave, cize pri vzniku sveta sa urcilo (ci to bol Boh, nahoda, alebo neviem co nechame teraz bokom), trvanie tohoto sveta do detailov az do nekonecna
Cize mozme sa aj postavit na hlavu tohoto Demona sa nezbavime, kazdy nas cin sa proste stane, uz sa o tom totizto davno rozhodlo
Kazdopadne toto dava velku ranu nabozenstvam(hlavne krestanskemu a moslimskemu), no nepopiera to existenciu Boha (ani nepotvrdzuje)







_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2006 7:36

neveril by si ale presne tymto sa s kamosom posledne 2 tyzdne zaoberame a snazime sa prist na to co je vo veci a odpovedať si na otázku ktora následne vyvstane "Existuje vôbec čas ?" :?


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2006 14:07

jj s laplacom aj suhlasim. Niekto si mozno povie, ze ved mozem teraz kyvnut rokou a aj nemusim. Ale to jeho rozhodnutie niecim uz bude podmienene. Napr. mozem nemusim vynadat ucitelovi. A nevinadam mu pretoze som povaha, ktora si je vedoma dalsich nasledkov. Moja povaha je zasa tvorena okolim, vychovou atd. Takze s tommym sme sa o tom uz pri pivku rozpravali :) ze sloboda konania ci myslenia v podstate neexistuje. Pretoze je miliony faktorov ktore vplyvaju na nas a vlastne tie rozhodnu o tom co si "vyberieme" teda co urobime.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37
Bydlisko: UK, London
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.01.2006 3:56

2 Breaker sice to moze byt zaujimava debata ale akosi nechapem co ma cas spolocne s touto temou
ja iba chcem poukazat ze toto tvrdenie utoci na ludsku podstatu, na nasu hrdost a vsetko okolo nej, dava nam odpoved na otazku preco sme tu a to odpovedou je ze len tak, ved vsetko co spravime je uz aj tak davno urcene







_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 09.05.05
Prihlásený: 07.12.16
Príspevky: 1294
Témy: 69
Bydlisko: - - -
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 6:33

(ot) takze je predurcene ze prepadnem z chemie? :cry: :loony: :lol:

Nebola takato teoria aj v matrixe?ten fracuz co behal v obleku, ten tiez vravel ze vsetko ma svoj dovod a vopred urcene..


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37
Bydlisko: UK, London
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.01.2006 6:46

no nie uplne, toto co bolo v Matrixe to bol system Kauzality, co je vpodstate nieco ako nizsi stupen Laplasovej teorie, Laplace to totizto odvodil matematicky zatial co princip kauzality bol odvodeny iba logicky filozofmi stovky rokov pred nim
BTW. v Matrixe sa bol tento princip ukazany este raz, v tretom diely ked sa NEO bavil z vesticou, a sa nevedl rozhodnut do ktorych dveri vstupi a ona mu povedala ze on to rozhodnutie uz ucinil, nie je to sice vyjadrene uplne presne ale myslienka je nam dufam jasna
P.S. ono v matrixe bolo bolo dost vela zaujimavych myslienok no bohuzial v druhom a tretom dieli boli prekryte neskutocnym preefektovanim filmu







_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 10.11.05
Príspevky: 1342
Témy: 67
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 9:37

Skontruoval teoriu? Tak kebyze ju skonstruoval tak uz 200 rokov by sme tu mali tym padom TOE. Bol prvy kto nad niecim takym uvazoval, ale neskonstruoval nic take, vyuzil svoje zistenia o TEORII PRAVDEPODOBNOSTI (to "skonstruoval", teda aspon klasicku definiciu) a poznatky NEBESKEJ MECHANIKY (tiez jeho dielo, samozrejme sa to odraza od Newtonovho zákona všeobecnej gravitácie) Tiez vytvoril teorie ze zo slnecnej hmloviny sa vytvorila aj nasa slnecna sustava a to tak, ze hmloviny pomaly rotujú, postupne kondenzujú a zmršťujú sa, pričom môžu vytvoriť hviezdy a planéty. Ked si toto vsetko pospajas tak mozes zistit ze mal dovod zamyslat sa nad tym ze naozaj existuje TOE ale o jej rozluskutie sa budu vedci zaoberat asi este dost dlho. Ale problem je aj vtom ze v vo vesmire zrejme vladne chaos, nic sa s urcitoustou neda predpovedat, v nasej casti vesmiru je to este oki, vsetko sedi, teoria relativity je toho dokaz, ale v inej casti vesmiru je o to vedci chaoz, kde ani 2+2 niesu 4. A este k tomu vidime len 10% vesmirneho priestoru okolo nas. A niesom si isty ci TOE je o tom ze to co budem robit zajtra je dane dopredu.







_________________
Bezpodpisoid fórumový
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 24.12.23
Príspevky: 1032
Témy: 37
Bydlisko: czech republik
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 10:26

ale v inej casti vesmiru je o to vedci chaoz, kde ani 2+2 niesu 4.

K tomuto závěru jsi došel jak? Asi by to chtělo něčím podložit.
Nesdílím teorii, že ve vesmíru vládne chaos. Jelikož jsme součástí tohoto vesmíru (jedna z mnohých galaxií), musel by chaos vládnout i zde - to by jsme zde ovšem s největší pravděpodobností neexistovali.
Nelze oddělit několik procent vesmíru od zbytku vesmíru. Řečeno jinak, nelze oddělit část celku od zbytku celku, aniž by to nemělo následky.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 12:58

Co sa týka toho času ....
Keď si vezmeš ako vnímame čas... máme prítomnosť , minulosť , budúcnosť , všakže ?

ok vies mi povedať čo je súčastnosť ? ... poviem to len tak môžeš ísť až do milióntin sekundy a súčastnosť nestihneš zachtit pretože čokolvek čo sa stalo pred touto milióntinou sekundy je uz minulosť a co sa stane o milióntinu sekundy je uz budúcnosť ...

... a keď vychádzame s toho že súčastnosť vpodstate nieje kedže ju nemôžeme vnimať ... vyvodiť možme aj to že vpodstate neexistuje ani minulosť a buducnosť v pravom zmysle slova pretože naša predstava minulosti a budúcnosti sa odvíja od toho že vnímame prítomnosť ... kedže ale priítomnosť "neexistuje"(zjednodušim si to inak by to bolo na dlho) tak logicky od nej nic nemôžem odvodit čiže ani minulosť ani budúcnosť ...
teda vychádza nám že čas ako veličina vpodstate neexistuje ...

a keď sme si objasnili predpoklad toho že čas "neexistuje" tak nám zostáva
už vlasne len priestor ... lenže čo s priestorom ... veď to že nič... tento priestor je usporiadaný a pevne dané kde sa ktorá molekula bude nachádzať a "kedy" ... lenze nám zase vyvstáva paradox že čas je potrebný pre naše pohopenie toho ako môže byť jedna molekula na viacerých miestach naraz (naša mysel a vnímanie nedokáže nájsť iné riešenie ako že sa tam presunie za určitý čas).... lenže to je to ... takto to vnímame my naša mysel a vnímanie ... lenže to neznamená že si to naše vnímanie neupravuje pre svoje potreby ... aj na počítačovej obrazovke sa vám zobrazuje napríklad pcforum a vsetci smajlíci atď vy to vnímate ako obrázkový vňem ako písmo atď. lenže v skutočnosti sú to všetko len údaje v binárnej sústave ale na monitore vám predsa nevypisuje samé jednotky a nuly a aj keby to uz robil ... uz aj to je grafická informácia ktorá musí byť nejako spracovanaá takže ...... tým sa dostávame k tomu že my síce dačo vnímame ale pravdupovediac nevieme čo ... vnímame čo chce naše vedomie pochopiť ... pravda je zakrytá tým najlepším maskovaním a to tak že ju nie že nevieme nájsť ale ani nemôžeme nemaáme na to proste "skill" alebo ako to povedať

ale to je len časť teórie proste o tom stále priebežne uvažujeme a doplname ale len ustne proste snazime sa zistit co je vo veci aj ked to v postate nieje možné ako som už povedal .... ale tak či tak už je dané že sa o to budeme snažiť... vlastne je dané že sme sa o to snažili či už úspešne alebo bezúspešne nijak to nezmeníme je to tak ...

rad by som požiadal aj ostatných o naázor a nakoniec to dáme možno zapisáť ako teóriu pcfora :lol:

som zvedavý na vaše nazory :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 14:54

FPS_Breaker píše:
... a keď vychádzame s toho že súčastnosť vpodstate nieje kedže ju nemôžeme vnimať ... vyvodiť možme aj to že vpodstate neexistuje ani minulosť a buducnosť v pravom zmysle slova pretože naša predstava minulosti a budúcnosti sa odvíja od toho že vnímame prítomnosť ... kedže ale priítomnosť "neexistuje"(zjednodušim si to inak by to bolo na dlho) tak logicky od nej nic nemôžem odvodit čiže ani minulosť ani budúcnosť ...
teda vychádza nám že čas ako veličina vpodstate neexistuje ...

Ano, zaujimava myslienka. Lenze nemozes vyvodit z toho ze pritomnost neexistuje, ze neexistuje buducnost ani minulost. Dajme tomu ze pritomnost vazne nieje. Ale buducnost a minulost stale ostane. Mozes povedat o deji ze sa uz stal-minulost, alebo ze sa este len stane-buducnost. Pritomnost mozme ako si napisal vylucit, ale stale mozes povedat ze sa nieco este len stane, alebo uz stalo. Takze so zvyskom nesuhlasim :)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 10.11.05
Príspevky: 1342
Témy: 67
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 16:55

Ivo Mašek píše:
ale v inej casti vesmiru je o to vedci chaoz, kde ani 2+2 niesu 4.

K tomuto závěru jsi došel jak? Asi by to chtělo něčím podložit.
Nesdílím teorii, že ve vesmíru vládne chaos. Jelikož jsme součástí tohoto vesmíru (jedna z mnohých galaxií), musel by chaos vládnout i zde - to by jsme zde ovšem s největší pravděpodobností neexistovali.
Nelze oddělit několik procent vesmíru od zbytku vesmíru. Řečeno jinak, nelze oddělit část celku od zbytku celku, aniž by to nemělo následky.


Tusim ze to bolo v nejakej knihe od Stephena Hawkinga zrejme Vesmir v orechovej skrupinke, alebo Strucna historia casu v obrazoch, ale niesom si isty, je to vec termodynamiky. Ale bolo to aj v Pod Lampou na STV2 asi 1-2mesiace dozadu, ale bohuzial ho stv nema v archivoch na stranke, ako host tam bol dr. Jiří Grygar.


Uz tu nerozoberajte ten cas, cas je relativny, tak sa na to vys*rte. Nakoniec to tu skonci nezmyslami ako: Co tu bolo pred vnikom casu, a co bude po jeho zaniku??? ;)


Naposledy upravil marzo dňa 19.01.2006 18:25, celkovo upravené 1






_________________
Bezpodpisoid fórumový
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 10.11.05
Príspevky: 1342
Témy: 67
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 18:24

FPS_Breaker píše:
Co sa týka toho času ....
Keď si vezmeš ako vnímame čas... máme prítomnosť , minulosť , budúcnosť , všakže ?

ok vies mi povedať čo je súčastnosť ? ... poviem to len tak môžeš ísť až do milióntin sekundy a súčastnosť nestihneš zachtit pretože čokolvek čo sa stalo pred touto milióntinou sekundy je uz minulosť a co sa stane o milióntinu sekundy je uz budúcnosť ...

... a keď vychádzame s toho že súčastnosť vpodstate nieje kedže ju nemôžeme vnimať ... vyvodiť možme aj to že vpodstate neexistuje ani
minulosť a buducnosť v pravom zmysle slova pretože naša predstava minulosti a budúcnosti sa odvíja od toho že vnímame prítomnosť ... kedže ale priítomnosť "neexistuje"(zjednodušim si to inak by to bolo na dlho) tak logicky od nej nic nemôžem odvodit čiže ani minulosť ani budúcnosť ...
teda vychádza nám že čas ako veličina vpodstate neexistuje ...

a keď sme si objasnili predpoklad toho že čas "neexistuje" tak nám zostáva
už vlasne len priestor ... lenže čo s priestorom ... veď to že nič... tento priestor je usporiadaný a pevne dané kde sa ktorá molekula bude nachádzať a "kedy" ... lenze nám zase vyvstáva paradox že čas je potrebný pre naše pohopenie toho ako môže byť jedna molekula na viacerých miestach naraz (naša mysel a vnímanie nedokáže nájsť iné riešenie ako že sa tam presunie za určitý čas).... lenže to je to ... takto to vnímame my naša mysel a vnímanie ... lenže to neznamená že si to naše vnímanie neupravuje pre svoje potreby ... aj na počítačovej obrazovke sa vám zobrazuje napríklad pcforum a vsetci smajlíci atď vy to vnímate ako obrázkový vňem ako písmo atď. lenže v skutočnosti sú to všetko len údaje v binárnej sústave ale na monitore vám predsa nevypisuje samé jednotky a nuly a aj keby to uz robil ... uz aj to je grafická informácia ktorá musí byť nejako spracovanaá takže ...... tým sa dostávame k tomu že my síce dačo vnímame ale pravdupovediac nevieme čo ... vnímame čo chce naše vedomie pochopiť ... pravda je zakrytá tým najlepším maskovaním a to tak že ju nie že nevieme nájsť ale ani nemôžeme nemaáme na to proste "skill" alebo ako to povedať

ale to je len časť teórie proste o tom stále priebežne uvažujeme a doplname ale len ustne proste snazime sa zistit co je vo veci aj ked to v postate nieje možné ako som už povedal .... ale tak či tak už je dané že sa o to budeme snažiť... vlastne je dané že sme sa o to snažili či už úspešne alebo bezúspešne nijak to nezmeníme je to tak ...

rad by som požiadal aj ostatných o naázor a nakoniec to dáme možno zapisáť ako teóriu pcfora :lol:

som zvedavý na vaše nazory :)



PRECITANIM TOHOTO "CLANKU" SA ZVATSI MNOZSTVO USPORIADANYCH INFORMACII VO VASOM MOZKU. SUCASTNE SA VSAK MNOHONASOBNE ZVYSI NEUSPORIADANOST ZBYTKU VESMIRU VPLIVOM TEPLA, KTORE SA Z TELA UVOLNUJE, NAVRHUJEM VAM RADSEJ PRESTAT HNED CITAT DALEJ

"Sipku" casu minulost, pritomnost, buducnost, vnimame my, ako ludia, nodokonale bytosti, ale: cas nieje vobec absolutny, to zitil Einstein pred 80-100rokmi, kazdy pozorovatel ma svoju vlastnu mieru času. Pri zjednoteni gravitacie s kvantovou mechanikou, tusim v 60rokoch sa zacal pouzivat vyraz imaginarny cas, plati v nom, ze ak sa mozes posuvat z juhu na sever a naopak, tak sa mozes posuvat z minulosti do buducnosti, v nom nieje rozdiel medzi posunom v pred alebo vzad. Samozrejme v "realnom" case je medzi nimi rozdiel. Kde je vlastne rozdiel medzi minulostou a buducnostou? Preco si pamatame udalosti minule a nie buduce? Lebo ho tak vnimame my. Ale zakony vedy nerobia rozdiel medzi minulostou a buducnoustou. Ak hodis na zem salku tak ta sa potom rozbije, opacnu situaciu, kde sa crepy spojili a vznikla salka z nas asi nikto nevidel :) ale ak zaznamenas pad na film, tak lahko zistis ci ide naspat alebo nie. Ak ho prevratis naspat uvidis ako sa tie crepy pospajaju. Ale takto sa hrnceky nechovaju. SAMOVOLNE spojovanie rozbitych hrnceko je v rozpore s druhou vetou termodynamiky. Podla nej sa v kazdom uzavretom systeme neusporiadanost alebo entropia s casom vzdycky narasta. NEporuseny hrncek je velmi usporiadany stav, ale ked lezi na zemi rozlamany je to nahovno. Narast neusporiadanosti s casom je prikladom toho, co sa vola sipka casu - teda rozlisujeme minulost od buducnosti, urcuje smer casu. Mozeme rozlisit najmenej tri sipky casu. Okrem spomenutej termodynamickej, v jej smere narasta neusporiadanost, je aj psychologicka, smer dany tim, ze si pamatame ninulost, ale nie buducnost. A tiez kozmologicka sipka casu, ktora je definova smerom, v ktorom sa vesmir rozpina. (na to uz moj oblubenec Einstein neprisiel, myslel si ze vesmir je nemenny rovnako ako rychlost svetla) A haluz je to, ze vsetky tieto sipky idu dopredu, ako vieme s merani, vesmir sa rozpina, ale moze sa aj seknut a ist naspak, co potom, he he? Bude tu trochu dost chaoz. Ale do vtedy ludstvo 500x zanikne:) Druha termodinamicka veta je dosledkom skutocnosti ze neusporiadany stav vyrazne prevazuje nad usporiadanym. Napr. taka skladacka z miliona casti, dava zmyslel len ked je poskladana, ked je rozlozena nedava zmysel a to je to, zmysel dava len v jednej situacii, ked je zlozena spravne, ale nespravne zlozenych verzii moze byt 999tisic, cize neusporiadany stav previsuje usporiadany. A ak zostavis usporiadanu skladacku a potrepes nou raz, tak sa zacne rozkladat a stracat a cim viac by si triasol tym by bola neusporiadanejsia.
Zoberme napr ze "BOH" sa rozhodol ze vesmir je uz dost usporiadany a ma to uz skoncit, zacne sa zmrstovat. Je mozne ze clovek by si pamatal buduce udalosti, ale namapamat by si na to co sa odohralo v ich minulosti:) Na rozlamany hrncek by si pamatali ale nepamatali by si aky bol v celku. Ale je asi dost tazke hvorit o ludskej pamati ked nevieme ako funguje ludsky mozog. Ale vieme presne, ako funguje pamat pocitaca, PC pamat je v principe zlozena s vlekeho mnozstva prvkov ktore sa mozu nachadzat v dvohc stavoch. Radsej si to zobereme na detskom pocitadle, je z niekolkych drotov a na nich su koralky, ktore sa presuvaju bud na jednu alebo na druhu stranu. Povedzme ze su koralky najprv rozmiestnene nahodne. Potom ako sa dostane pamat do interakcie so systemom, jeho stav si ma zapamatat, ustalia sa jej prvky v jednom z moznych stavov v zavislosti na podobe systemu. Cize pamat tym padom prejde z neusporiadaneho stavu do usporiadaneho, predchodzi obsah pamate sa potom musi vymazat. Ale k preklapaniu pamatavych prvkov do spravnej polohy je vsak treba vynalozit urcite mnozstvo energie, napriklad k napajaniu PC. Cast z nej sa roptyli v podobe tepla a zvysi neusporiadanost okolneho vesmiru. Takze mozno ukazat, ze tento narast neusporiadanosti vzdy prevazi nad narastom usporiadanosti samotnej pamate. V dosledku toho tepla, ktore behom zaznamu na pamat rozviri vetrak pacitaca do okolia sposobi, ze sa miera neusporiadanosti vesmiru neustale zvysuje(napr. narast usporiadanosti pamate o 2mil. jednotiek ale narast nesusporiadanosti kvoli unikaniu energia, (tepla) 20 milon milionov milionov milionov milionov jendotiek). Smer casu, podla ktoreho PC zaznamenavaju udaje, suhlasi so smerom v ktorom neusporiadanost prevysuje.
Ak by ste chceli zazit zmrstovanie vesmiru mozete tak urobit aj teraz, staci ak skocite do ciernej dieri, a potom dajte vediet ako a ktore sipky casu sa obratili.
Ak v tom nemate jasno, co som napisal, nevadi, venujem sa tomu uz par rokov a zakazdym najdem nico nove, niesu to myslienky na par minut alebo debatu pri pive, ani na tomto fore tak akosi. Ak to niekoho zaujima, velmi vrelo odporucam nieco od Stephena Hawkinga (je sice postihnuty, ale nastasite len fyzicky, a je to najlepsie co nam moze teoreticka fyzika ponuknut) dost z tohto spominaneho je aj v Strucnej historii casu v obrazoch, tak sup do kniznice. A ak sa xete zaoberat otazkami casu, fungovania vesmiru, vzniku a zaniku vesmiru, odporucam nove poznatky, v roku 1805 toho vela nevedeli. Az o 100rokov neskor prisiel ten velky zlom (Einstein)







_________________
Bezpodpisoid fórumový
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 30.09.05
Prihlásený: 30.05.08
Príspevky: 2902
Témy: 70
Bydlisko: Socket 478
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 18:54

Kdyby jste sledovali seriál StarGate, tak o takových a dalších teoriích dozvíte opravdu hodně. Tenhle seriál je založen právě na nich.
Sledování seriálu StarGate doporučuje 9 z 10 předních vědeckých pracovníků NASA, včetně mě a Lukse. :P

//Luks: ámen :slaver:







_________________
SHARP mz-800 CPU Zilog Z80A 3.55 MHz RAM 64 KB VGA 32 KB HD Cassette Tape Recorder
"Pán zabíjení zahyne, avšak ve smrti zplodí smrtelné potomstvo. V jejich šlépějích bude následovat zmar."... Tak pravil moudrý Alaundo...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:19

stargate som samozrejem setky diely videl :D az teda potial pokial prima davala serie nemate niekto aj tie dalšie serie pls ? :oops:


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.05
Príspevky: 10353
Témy: 206
Bydlisko: Semily
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:21

FPS_Breaker píše:
stargate som samozrejem setky diely videl :D az teda potial pokial prima davala serie nemate niekto aj tie dalšie serie pls ? :oops:
máme,ale na to tu je jinej thread







_________________
PC: Intel NUC 12 Enthusiast i7-12700H, 64GB RAM, A770M 16GB VRAM,3TB SSD LCD: 35" AOC AG352UCG6 Repro: Creative Labs GigaWorks T3 Headphones: Sony WH-1000XM3 Keyb: RAPOO VPRO V700RGB Alloy Mouse: Logitech G700s OS: Windows 11 Enterprise TAB: Samsung Galaxy TAB S9 ULTRA 12/512GB Phone: Samsung Galaxy S22 Ultra NtB: Dell Latitude 5420 14.0” Console: PS5 2TB TV: Philips 65OLED804 + Yamaha YAS-207
Block list: Ivan-K, jurgiano, Max64, SKiLEX
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:27

pravdupovediac paranormalnymi javmi , nevysvetlitelmymi zahadami sa zaoberam už od asi 5 triedy na zakladnej :oops: ... kamarati sa vystriedali myslienky prezivaju ... a precitanych knih mam tolko ze no nejdem to pocitat :roll: ale od stephena hawkinga musim coskoro daco zohnat cital som uz kadeco momentalne čitam Cestovanie v čase od Johannesa Von Buttlara a tiez vcelku zaujimava knižka :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 24.12.23
Príspevky: 1032
Témy: 37
Bydlisko: czech republik
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:28

Hoši, jdete na to moc vědecky. :)
Můj relativní čas se rozjede zítra návštěvou bankomatu a rodinného nákupu na víkend. A až uvidím ten luft v peněžence, tak si vzpomenu na tu relativitu. :lol:


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:31

no mam na take myslienky este cas ... ked ty nie je to blbbe ale pravdupovediac niekedy ti premyslanie da viac pohody ako pocuvanie hudby abo tak proste ked si snazis urobit si v tom jasno tak si v good nalade ani nevis jak :oops:


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 24.12.23
Príspevky: 1032
Témy: 37
Bydlisko: czech republik
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:46

No až uvidím, jak ty bankovky budou lítat z té peněženky, tak v tom také budu mít jasno a good náladu, že nebudu vědět, jak. :lol:


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 19:56

Ivo Mašek píše:
No až uvidím, jak ty bankovky budou lítat z té peněženky, tak v tom také budu mít jasno a good náladu, že nebudu vědět, jak. :lol:

:lol: :lol:







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 26.05.05
Prihlásený: 31.10.09
Príspevky: 652
Témy: 37
Bydlisko: UK, London
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.01.2006 20:02

2 FPS Braker tvoja teoria sa da jednoducho spochybnit, tvrdis ze pritomnost neexistuje iba preto lebo je nekonecne mala, no a?
nemusis sa tak bat toho nekonecna, to mi pripomina trochu Aristotelovske nazeranie na svet, a dnes uz vsetci vieme ze liska tu korytnacku nakoniec predbehne, a vieme to aj odvodit matematicky

ono cele to fylozofovanie o case je otazkou skor z psychologie ako z fyziky, iba preto ze ho nevieme definovat nasou myslou tvrdime ze nejestvuje, v skutosnosti je chyba prave v nasej mysli, podobnou logikou by som totiz mohol povedat ze nejestvuje energia, svetlo.. lebo ich tiez nevieme definovat







_________________
Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá, a žiadať odo mňa akékoľvek veľké obete. Či už peňažné (dane) alebo aj fyzické (vojna). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné. A raz za niekoľko rokov si nárokujem na možnosť, dať celý svoj bezvýznamný hlas tým u ktorých budem mať pocit, že ma budú najmenej okrádať.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 30.09.05
Prihlásený: 30.05.08
Príspevky: 2902
Témy: 70
Bydlisko: Socket 478
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 20:16

Ivo Mašek píše:
A až uvidím ten luft v peněžence, tak si vzpomenu na tu relativitu. :lol:

To není luft, to je červí díra. :)







_________________
SHARP mz-800 CPU Zilog Z80A 3.55 MHz RAM 64 KB VGA 32 KB HD Cassette Tape Recorder
"Pán zabíjení zahyne, avšak ve smrti zplodí smrtelné potomstvo. V jejich šlépějích bude následovat zmar."... Tak pravil moudrý Alaundo...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 24.12.23
Príspevky: 1032
Témy: 37
Bydlisko: czech republik
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 20:23

Intelman píše:
To není luft, to je červí díra. :)

Jo, vystihl jsi to přesně. :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 30.09.05
Prihlásený: 30.05.08
Príspevky: 2902
Témy: 70
Bydlisko: Socket 478
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2006 21:04

Ivo Mašek píše:
Jo, vystihl jsi to přesně. :)

Protože to znám. V luftě by se ještě daly chytit, ale jakmile projdou horizontem události, tak už je nikdy neuvidíš. :)







_________________
SHARP mz-800 CPU Zilog Z80A 3.55 MHz RAM 64 KB VGA 32 KB HD Cassette Tape Recorder
"Pán zabíjení zahyne, avšak ve smrti zplodí smrtelné potomstvo. V jejich šlépějích bude následovat zmar."... Tak pravil moudrý Alaundo...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 19.06.05
Prihlásený: 21.10.07
Príspevky: 200
Témy: 3
Bydlisko: Bra-ti-sla-...
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2006 7:53

ok uz neriešim a tu čiernu dieru v penaženke poznám nejak hned ako tam padnu prachy do hodiny su odtial fuč :lol:


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 10.11.05
Príspevky: 1342
Témy: 67
Bydlisko: Banská Byst...
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2006 16:55

Tommy píše:
2 FPS Braker tvoja teoria sa da jednoducho spochybnit, tvrdis ze pritomnost neexistuje iba preto lebo je nekonecne mala, no a?
nemusis sa tak bat toho nekonecna, to mi pripomina trochu Aristotelovske nazeranie na svet, a dnes uz vsetci vieme ze liska tu korytnacku nakoniec predbehne, a vieme to aj odvodit matematicky

ono cele to fylozofovanie o case je otazkou skor z psychologie ako z fyziky, iba preto ze ho nevieme definovat nasou myslou tvrdime ze nejestvuje, v skutosnosti je chyba prave v nasej mysli, podobnou logikou by som totiz mohol povedat ze nejestvuje energia, svetlo.. lebo ich tiez nevieme definovat


energia sa da zmerat, a svetlo, teda jeho rychlos tiez, viememe ze sa pohybuje v kvantach, vieme zmerat aj jeho polohu ale potom nevieme ale zmerat velkost kvanta a naopak, ked vieme zmerat velkost kvanta tak nevieme jeho presnu polohu, cize co vieme zmerat, to existuje. Inac cas nieje nekonecne maly, jeho min. hodnota je 10 na -29tu s. (Plant sekunda) je to zaciatok vzniku vesmiru, ale este sa taky okamih nepodarilo zachytit, v Ženevskom urychlovaci castis sa tusim podarilo 10 na -20tu s. A mas pravdu, je este straaaasne vela veci ktore nasa mysel nedokaze pochopit a vela veci si nevieme definovat nasou myslou a ani sa nam nesniva co vsetko je OUT THERE:)







_________________
Bezpodpisoid fórumový
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 30.09.05
Prihlásený: 30.05.08
Príspevky: 2902
Témy: 70
Bydlisko: Socket 478
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2006 19:38

marzo píše:
energia sa da zmerat, a svetlo, teda jeho rychlos tiez, viememe ze sa pohybuje v kvantach, vieme zmerat aj jeho polohu ale potom nevieme ale zmerat velkost kvanta a naopak, ked vieme zmerat velkost kvanta tak nevieme jeho presnu polohu, cize co vieme zmerat, to existuje. Inac cas nieje nekonecne maly, jeho min. hodnota je 10 na -29tu s. (Plant sekunda) je to zaciatok vzniku vesmiru, ale este sa taky okamih nepodarilo zachytit, v Ženevskom urychlovaci castis sa tusim podarilo 10 na -20tu s. A mas pravdu, je este straaaasne vela veci ktore nasa mysel nedokaze pochopit a vela veci si nevieme definovat nasou myslou a ani sa nam nesniva co vsetko je OUT THERE:)

Jednoduše víme úplný :shit: . :-D







_________________
SHARP mz-800 CPU Zilog Z80A 3.55 MHz RAM 64 KB VGA 32 KB HD Cassette Tape Recorder
"Pán zabíjení zahyne, avšak ve smrti zplodí smrtelné potomstvo. V jejich šlépějích bude následovat zmar."... Tak pravil moudrý Alaundo...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.05
Príspevky: 10353
Témy: 206
Bydlisko: Semily
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2006 19:41

Intelman píše:
Jednoduše víme úplný :shit: . :-D
Nám stačí vědět že červí díra propouští hmotu jen jedním směrem zatímco energii dokáže poslat tam i zpět :naught: :P







_________________
PC: Intel NUC 12 Enthusiast i7-12700H, 64GB RAM, A770M 16GB VRAM,3TB SSD LCD: 35" AOC AG352UCG6 Repro: Creative Labs GigaWorks T3 Headphones: Sony WH-1000XM3 Keyb: RAPOO VPRO V700RGB Alloy Mouse: Logitech G700s OS: Windows 11 Enterprise TAB: Samsung Galaxy TAB S9 ULTRA 12/512GB Phone: Samsung Galaxy S22 Ultra NtB: Dell Latitude 5420 14.0” Console: PS5 2TB TV: Philips 65OLED804 + Yamaha YAS-207
Block list: Ivan-K, jurgiano, Max64, SKiLEX
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Laplaceov demon alebo, mame slobodnu volu???

Registrovaný: 30.09.05
Prihlásený: 30.05.08
Príspevky: 2902
Témy: 70
Bydlisko: Socket 478
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2006 19:47

Luks píše:
Nám stačí vědět že červí díra propouští hmotu jen jedním směrem zatímco energii dokáže poslat tam i zpět :naught: :P

Ale já bych přece jen chtěl víc rozumět technologiím Antiků. Asi se budu muset povznést. :lol:

//Luks:Stačí kouknout na SG-A :naught:







_________________
SHARP mz-800 CPU Zilog Z80A 3.55 MHz RAM 64 KB VGA 32 KB HD Cassette Tape Recorder
"Pán zabíjení zahyne, avšak ve smrti zplodí smrtelné potomstvo. V jejich šlépějích bude následovat zmar."... Tak pravil moudrý Alaundo...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11.09
Prihlásený: 14.11.09
Príspevky: 1
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 14.11.2009 19:29

Po precitani tychto clankov ma napadlo, ze mi mame dosti nepresne vnimanie casu pretoze nemame urcenu stabilnu hranicu casu. Ako nap. mame urcenu nuluvu hranicu mora.

Cas je vilicina v nasej fizike dosti stabilna a nemena co v skutocnom pristore niej pretoze cas je ovlivneny rychlostou tvz. energiou cize cim ideme rychlejsie tim ide cas pre nas pomalsie pretoze cas medzi molekulami sa zvedsuje.

Cize kedy sem telesu dodavali stabilne istu inergi moze jeho cas v ponimani pozemske zpomalit ci naopak zrychlit.

Npr. mate mraznicku funguje na opacnop princime namieto toho aby sem dodavali pohibovu energiu tak ju uberame cim molekuli spomaluje tvz. mraziem preto je mozne uchovavat potreviny.

takze ked chcem vnimat cas nemozeme sa pozerat na neho ako na stabilnu velicnu ale ako na velmi nestabilnu. A kdeby sme chceli pocitat za aky cas prejde nejake telesu urcitu drahu potrebuje zistit v akom case sa momentalne nechadza dane teleso preto mozeme vnimat tvz. nevisvetlitelne jevy ze s nasho ponimania to teleso bolo na jedom meste a uz je na druhom v skutocnosti to teleso putovalo ale v uplne inej hranici casu ako ho mi mozeme vnimt.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 31 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Demon's Souls PS3

v Kúpim

0

244

16.10.2017 16:39

Symfonius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. mame 300 userov

v Správy pre vedenie fóra

14

2516

25.09.2005 16:30

Spirit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Co sa mame hrat na vianoce :D

v Počítačové hry

9

861

25.12.2008 12:37

don jebot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Unikly slajdy k APU Kaveri. Máme oficiální benchmarky, ceny

v Novinky

2

703

17.01.2014 0:33

Phanteom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AIDA 64 vs. Everest alebo speedfan alebo sisoft sandra?

v Benchmarky a diagnostické programy

3

992

25.10.2011 17:28

Vulgi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prestigio P7240W alebo ASUS VH242T alebo Samsung 2494LW?

v Monitory, televízory a projektory

3

1146

30.01.2010 20:35

Malveon Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aku graficku kartu nvidia alebo ati alebo amd

v Grafické karty

26

820

13.08.2014 21:38

geforce 7300gt Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Samsung galaxy S3 alebo S4 mini alebo Sony xperia SP

v Mobilné zariadenia

1

987

09.12.2013 20:15

kapusta Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kabel Y/C na RGB alebo prevodnik alebo zapojenie SCART.

v TV

0

1851

18.10.2010 12:30

quatermain Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Herny pc pre grafiky Vega 64 alebo 5700xt alebo 1080Ti

v PC zostavy

5

521

14.10.2020 15:29

Badumi1 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. I/P:AMD FX-8120+Box chladič (alebo dva, alebo tri!!)

v Predám

2

449

17.02.2015 22:43

mysko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. redukcia z DIN (9 alebo 8-pin) na cinch alebo jack

v Zvuk

1

2070

01.10.2005 21:04

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. MSI alebo ASUS alebo uplne daco ine

v Notebooky a netbooky

2

750

08.07.2009 22:45

def Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PHPBB plus, alebo Joomla! alebo nieco ine...?

v Redakčné systémy

19

1602

04.01.2007 18:38

Kyborg Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AMD 2 alebo 3 alebo 4 jadra??

v AMD - Advanced Micro Devices

4

893

30.06.2008 13:47

amd_sk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. fiber TV alebo UPC digital alebo ine

v TV

8

14193

29.07.2011 9:12

jhanik Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra