Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.10.16
Prihlásený: 17.03.18
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 08.10.2016 19:34

Rozhodol som sa že by som si kúpil NAS do domu hlavne kvôli tomu lebo streamujem si veci z dvoch nt cez HDMI a je to neskutočná otrava. Druhá vec je že by som potreboval zálohovať pár dokumentov a mať ku nim prístup z kadiaľ budem potrebovať. Osobne nemám skúsenosti s nas alebo predstavu čo všetko dokážu (mám prečítaných len pár článkov). Prvá otázka znie môžem mať prístup k nas mimo domova aj keď nemám verejnú IP ? Ak áno môžem pr z nas pozerať film mimo mojej LAN siete pr v robote ? Dá sa nas nastaviť na sťahovanie vecí pr torentov alebo iných súborov bez toho aby musel bežať stolný PC? Rád by som mal možnosť zobudenia nas cez lan čítal som o tom v jednom článku. Po prípade ak sa dá nas nastaviť kedy sa má hybernovať a kedy nie.

Ospravedlňujem sa že som poradenstvo spojil s kúpou ale prišlo mi zbytočné zakladať dva topicy na danú tému. Tak ku samotnej kúpe neviem si vybrať medzi týmito modelmi pravdaže chcem minúť čo možno najmenej peňazí ale nie na úkor kvality preto neviem koľko mám doňho investovať.

https://www.gigastore.sk/sitova-uloziste+23141/synology-ds216j-2xsata-35-ssd-512mb-ddr3-2xusb-3.0-1x-gb-lan/ 166€
https://www.gigastore.sk/sitova-uloziste+23141/synology-ds216play-2x-3525-sataiiiii-1gb-ddr3-1x-usb2.0-1x-usb3.0-1x-gb-lan/ 250€
https://www.gigastore.sk/domaci/synology-ds216-2x-3525-sataiiiiicpu-dual-core-1.3ghz-512mb-ddr3-1x-usb2.0-2x-usb3.0-1x-gb-lan/ 278€

Môj limit je tých 278€ viac by som za to dať určite nechcel.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.10.2016 21:47

Ahoj.

Ja som posledne tri dni travil s NAS od Synology, ale trosku vyssi model, bol to DS716+II.

V podstate je to v hrubom ponimani nieco podobne ako to co si postol ty. Je to DS pre 2 HDD, teoreticky rozsiritelny na 7 diskov pomocou specialneho dalsieho zariadenia.

Kazdy z tych co si vybral ti umozni vsetko co chces. Ide ale o to, ze ten prvy ma v nazve j, je to teda junior model a najnizsia rada -> najslabsi HW. Moze byt pomalsi. Tym ale myslim pomalsi ked ho nechas nieco robit, nejaku akciu, alebo budes pouzivat sifrovanie dat. Pri beznom prenose to nebude mat vplyv. Su tam taktiez nejake obmedzenia na specialne funkcie, ktore idu len na NAS, ktore maju Intel CPU. Mne sa najviac zatial pozdava z tvojho vyberu DS216play.


Som si takmer isty, ze pristup budes mat k svojmu NAS aj bez verejnej IP. Maju na to sluzbu, vola sa Quickconnect. Budes mat svoju vlastnu adresu, pomocou ktorej sa dostanes priamo k svojmu DS, vsetko zariadi Synology. Ty zadas len quickconnect.to/DarkLord a ono ta to automaticky prepoji. Na stranke Synology je k tomu dobry clanok, na zaklade ktoreho to spojazdnis. Clanok je v cestine.
So svojim DS mozes tahat torenty, bez nutnosti mat zapnuty PC, mozes streamovat hudbu a pesnicky bez PC, mozes robit co len chces. Je to uplne autonomne zariadenie. Hudbu a filmy si mozes streamovat aj priamo do mobilu, alebo napriklad SmartTV. Okrem toho to moze fungovat ako mailserver, webserver, atd...

https://www.synology.com/cs-cz/knowledgebase/DSM/tutorial/General/How_to_make_Synology_NAS_accessible_over_the_Internet#t2


Kludne si ten NAS kup (cez internet), mozes ho predsa 14 dni testovat a potom vratis naspat, ak sa ti nebude pacit.

// Spojený príspevok Sob 08.10.16 21:53

Bohuzial nemam teraz o tych zariadeniach taky prehlad, aby som ti dokazal poradit, ci nie je aj lepsi model, ktory by ti mohol viac vyhovovat.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.10.16
Prihlásený: 17.03.18
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 09.10.2016 10:22

Našiel som ešte tieto dva
https://www.gigastore.sk/sitova-uloziste+23141/synology-ds216se-2x-3525-sataiiiii-256mb-ddr3-2x-usb2.0-1x-gb-lan/
https://www.alza.sk/synology-diskstation-ds414slim-d2290681.htm?catid=18850505

predpokladám že to je ešte nižšia trieda ako to J.

Ak zoberiem do úvahy teda tie modely play a len ds216 aký je medzi nimi rozdiel okrem ceny ? čo zatiaľ viem o nich

Model DS216play

Rýchlosť čítania 107 MB/s
Rýchlosť zápisu 91 MB/s
Frekvencia procesoru 1,5 GHz
Procesor Dual Core
Maximálna kapacita 16 TB

Model DS216

Rýchlosť čítania 111 MB/s
Rýchlosť zápisu 111 MB/s
Frekvencia procesoru 1,3 GHz
Procesor Dual Core
Maximálna kapacita 16 TB


Po prvé nechápem prečo ds216 je drahšia. Popise bolo písané hardwarove šifrovanie čo si pod tým mám ako predstaviť ? Osobne používam na šifrovanie TrueCrypt . Inak mám otázku je nejaká aplikácia ktorá by po zadaní kódu pr cez mobil vymazala všetky data na hdd ako ochrana ? Vymazanie diskov.

Moja doplňujúca otázka je či router Asus RT-n12 mi bude stačiť alebo budem musieť kúpiť nový? A či mám tv napojiť pomocou kábla alebo postačí wifi.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 25.04.24
Príspevky: 1512
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 11.10.2016 16:25

alternativny napad:
je tu na to viacero tem, staci pohladat. NAS sa da spravit aj zo stareho pocitaca, staci nanho nainstalovat FreeNAS (alebo tak nejako sa vola ten OS/firmware), ak teda nieje priorita mat malicku krabicku.
vyhody:
- navonok rovnake funkcie: torenty, stream, zaloha .. (teda mozno az na tu speci synology vec s externou IP)
- vykonovo daleko lepsie ako original NAS zariadenia (teda za predkokladu ze mas doma nejaky pc s 2jadrom)
- nemas obmedzenie na disky
- CENA - je to zadarmo !
nevyhody:
- je to vacsia bedna -> staci schovat do skrine
- hlucnejsia -> stare ventilatory treba vymenit za Noctuy

ak mas doma stary komp, vyskusaj na tie dva tyzdne toto, mozno sa ti to osvedci a usetris 278 euri. ..a v praci sa robi, nepozeraju sa filmy :)


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 13.10.2016 8:25

Synology NAS maju velmi dobry vlastny OS, ktory poskytuje velmi vela zaujimavych moznosti.

So starym PC samozrejme mozes spravit NAS, ale Synology NAS ma dalsie funkcie, ktore ho posuvaju dalej, ako len obycajny NAS a ktore tak lahko nenahradis. Navyse pri tom stravis hodiny, budes mat urcite ovela vyssiu spotrebu, potrebujes viac miesta, atd... Toto rozbalis z krabice, nainstalujes balicky ktore chces a hotovo.

// Spojený príspevok Štv 13.10.16 8:39

Tu su porovnane 3 modely z rady value a plus. Junior radu som vynechal.

https://www.synology.com/cs-cz/products/compare/DS216+II/DS216play/DS216


Treba len pozriet co z toho chces a co potrebujes, co zase nepotrebujes a nei je dolezite...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 25.04.24
Príspevky: 1512
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 18.10.2016 18:30

uf, tolko hejtu na nevinny opensource ..
1. o ktorych vyuzivanych funkciach sa bavime, ktore Synology ma a freenas nie ?
2. o kolko vyssiu spotrebu vo W? OP by mohol chciet pouzivat Plex ..

Samozrejme obe riesenia maju svoje prednosti, len by som bol nerad, aby sme pracovali so skreslenymi informaciami :)


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.10.2016 18:53

spotrebu by som ako vyhodu nebral, pouzivam doma ako NASko pc postavene na N3150 a s 2roztocenymi diskami to berie 22W

taky DS216j mal 16W...


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.10.2016 20:17

eon5 píše:
uf, tolko hejtu na nevinny opensource ..
1. o ktorych vyuzivanych funkciach sa bavime, ktore Synology ma a freenas nie ?
2. o kolko vyssiu spotrebu vo W? OP by mohol chciet pouzivat Plex ..

Samozrejme obe riesenia maju svoje prednosti, len by som bol nerad, aby sme pracovali so skreslenymi informaciami :)


1. Mas napriklad Video Station, Photo station, Mail station, Spreadsheet, Text editor, mozes si pripojit IP kameru a pouzivat to ako Surveillance station s mnohymi funkciami. A co je velmi dolezite, vsetko ide uplne jednoducho bez zadrhelov pre beznych smrtelnikov. S quickconnect sa pripojis odkialkolvek bez nutnosti zadavat IP, nastavovat porty, atd. Mas zalohovanie s historiu, ked mozes uchovavat stovky verzii suboru a nasledne ich lubovolne obnovovat, podla toho, ako chces.
Zaroven mas mobilne aplikacie prisposobene pre tvoj nas a vydane priamo Synology. Mozes si nechat na svojom NAS dekodovat video a stremovat ho do telefonu, televizora... Vsetko jednoducho a par kliknutiami. A keby aj nie, mas zadarmo profesionalnu podporu v CZ alebo SK jazyku.
Komu by to nestacilo, moze sa pripojit cez SSH a so znalostou unixovych prikazov robit takmer cokolvek, kedze system je otvoreny. Mozes si pisat vlastne skripty a nechat ich bezat na svojom NAS.

Ano, ked si spocitas samotnu cenu HW, tak je to samozrejme predrazene. Ale musis ratat aj ostatne sluzby, ktore v tom mas zahrnute.

2. Nemyslim si, ze sa s nejakym starym PC dostanes na spotrebu moderneho NAS, co je najakych 15-20W.



Ono ide o to, co od toho pozadujes. A pre obycajneho uzivatela nevidim zmysel v tom, ze si bude skladat stary PC, tyzdne skumat co a ako naprogramovat a nastavit aby to islo a to vsetko s neistym vysledkom. A ked sa ti nieco pokazi, mozes skusat rozne fora. A nikde nemas iste, ze sa pohnes dopredu. Synology (mozno aj iny vyrobcovia NAS) ti poskytne bezplatny support nezavisle na tom, kde si zariadenie kupil, ci je este v zaruke, atd...
Ak si ale nejaky linuxovy maniak, pises rad skripty a sprtas sa v tychto veciach, je dost mozne, ze casom vytvoris pre tvoje potreby ovela lepsi produkt ako cokolvek co mozes kupit v obchode. Problem je ale v tom, ze nie keazdy to vie a chce robit a nie kazdy tomu chce venovat tolko casu.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.10.2016 20:37

spotreba s PC sa da dosiahnut rovnaka ako NAS, vsetko to co popisujes, a omnoho viac sa da celkom elegantne aj na PC, a PC je aj lacnejsie

problem je ze chces sprevadzkovat DLNA? ze skladas to, pol hodina prec, instalujes windows a ostatne chujovinky, dalsia hodina, chces DLNA? hodina prec, FTP server, stahujes filezilu, nastavujes, 15min prec

a tak to ide zo vsetkym, chces nieco, googli, stahuj, instaluj, nastavuj, modli sa aby to bolo bez problemov


synology vybalis, zapnes, za 5min nastavis, a nestaras za az pokial nezchcipne disk


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kúpa NAS

v Pevné disky a radiče

0

501

05.08.2011 22:17

S1anley Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa NAS

v Úložné zariadenia

4

613

08.08.2016 21:10

martinbucek Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kupa NAS

v Úložné zariadenia

2

657

23.05.2012 12:15

DMaMT Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa NAS

v PC zostavy

12

807

23.04.2020 12:10

jeyare Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kúpa NAS (150€ bez HDD)

v Úložné zariadenia

5

527

14.10.2016 8:08

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa NAS - domáce dátové úložisko

v Úložné zariadenia

5

3652

28.05.2014 17:40

marekk5111 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. P: Pár vecí po upratovaní (NAS, HDD, ešte jeden NAS, Invertory, WiFi, Multimediálny Prehrávač)

v Predám

11

1159

18.08.2016 11:13

mysko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NAS

v Ostatné

11

920

29.04.2020 18:47

jeyare Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NAS úložisko

v Úložné zariadenia

11

922

12.12.2019 20:08

centre Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Cloud/ NAS

v Ostatné zariadenia

1

499

08.01.2023 8:33

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ideálny NAS

v Úložné zariadenia

10

2027

11.07.2011 0:31

Spartan.Ex Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. záloha / NAS

v Úložné zariadenia

2

774

11.10.2012 15:44

burgi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NAS DS216se

v Ostatné

7

568

19.02.2017 11:28

jozky88 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NAS zariadenie

v Úložné zariadenia

3

614

20.08.2014 7:59

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyber NAS

v Externé zariadenia

0

367

07.12.2018 16:54

snapshot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NAS stanica - 150 €

v Ostatné

0

283

03.12.2012 16:13

FanatiKKK Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra