Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.05.10
Prihlásený: 15.05.10
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 15.05.2010 3:37

Zdravim
Pomoze mi tu prosim vas niekto s nastavenim PC resp. HDD ? Samozrejme ti ochotnejsi :), ti co nemaju chut abo naladu vdaka za precitanie a zdrzanlivost svojich komentarov :). K veci: mam uz starsi PC (intel 2,6GHz, motherboard Asus P4S8X-X, HDD1 Maxtor 80Gb [(P)ATA], HDD2 Seagate 250GB [(P)ATA], HDD3 Seagate 1,5TB [SATA2], HDD4 detto ako HDD3, PCI combo card VIA VT6421) a mal by som 3 otazky:

1.) po pridani toho HDD3 (resp. aj HDD4) neviem ako ich spravne nakonfigurovat, resp. pri bootovani mi vyskakuje oznam "If you want to install Linux Default partition RAID driver, please do not use OPROM creation operation" (prip. Ctr10 Chn10 Master ST31500341AS - SATA mode pre HDD a podobne pre napalovacku [i ked ta je s (P)ATA rozhranim], ale tu mozem odpojit a ostane tam aj tak ten oznam pre HDD3 event. rovnaky aj pre HDD4).

HDD+RAID+BIOS

Takze teraz mi okrem starej bootovacej obrazovky vyskakuje hned po nej aj ta druha od VIA Technologies a neviem ci je to chyba abo to ma tak byt, resp. ta veta ma trochu znepokojuje, ze ci mi potom ten HDD3 (resp. HDD4) nebudu stracat data abo dako neocakavane padat ?

2.) nadvazuje na 1 otazku a sice, cital som, ze pre vytvorenie RAID pola su potrebne min. 2HDD, len neviem, ze ci si na nich potom budem moct urobit tiez 3 primarne (bootovacie) particie a dalsie logicke (na kazdom z nich, teda dokopy 6 prim.), tak ako na starych HDD1 a HDD2 abo len 3 prim. ako na jednom HDD event. ziadnu ? Len podotazocka, momentalne to mam tak skusobne (bez ulozenych dat) a podarilo sa mi vytvorit aj na HDD3 aj HDD4 3 prim. particie + rozsirene s dalsimi logickymi a ci by sa mi to podarilo aj pri vytvoreni RAID pola/zvazku (teda 6 prim. particii + 2 rozsirene) ?

3.) HDD1 mam poskodeny (aj preto som upgradoval s HDD3+HDD4) a pri pokuse o regeneraciu s HDD regeneratorom 1.71 (cez boot CD) mi asi po 1-2% vyhodi "If your SATA controller works in AHCI mode, change it to compatible IDE mode (in the system BIOS)". No ale v BIOS-e nemam nikde ziadnu volbu pre AHCI mod, tak kde a ako to zmenit ? Niekde som cital, ze sa to da aj cez widle, ale poradite, ze s akym softikom (bud cez XP abo radsej 7) ? Preto sa tu pytam lebo ja inglis :) az tak moc neovladam, kedze patrim medzi skorej narodenych a co som si aj cez translatory prelozil, tak tam boli dost kontroverzne odpovede a preto by som radsej pocul/cital od niekoho kto s tym robi/robil, ze co a ako.

Za snahu a ochotu vopred vsetkym velmi pekne a srdecne dakujem


Offline

Užívateľ
Užívateľ
HDD+RAID+BIOS

Registrovaný: 23.11.08
Príspevky: 187
Témy: 34
Bydlisko: IP: 209.85....
Príspevok NapísalOffline : 15.05.2010 14:21

Ja na tvojom mieste vyhodim HDD1 Maxtor, aj tak moc hucii a necham si zvysne dva. Normalne bez raidu by som dal 250 GB ako bootovacie, tam by som mal vsetky systemy a programy, a 1,5TB by som pouzival na data. Keby aj spadol niektory system, ostali by data na 1,5TB HDD.







_________________
Tajna misia: Ignorovat dlzne a makcene.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.05.10
Prihlásený: 15.05.10
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 17.05.2010 0:52

Logik: jj, na ten HDD Maxtor mam uz pripraveny suflik a ten budem pouzivat ako zalozny disk pre menej dolezite veci, data, subory (napr. mp3 a tak), len ho musim najskor zregenerovat (moj dotaz c.3). No ale hlavne mi islo o tie dve vety, kedze s anglinou mam problem a na prekladac sa neda spolahnut, ze co zas vyhodi za bludy.

"If you want to install Linux Default partition RAID driver, please do not use OPROM creation operation"

"If your SATA controller works in AHCI mode, change it to compatible IDE mode (in the system BIOS)"

Aj preto som to sem zavesil bo nikde na nasich cz, sk strankach som to nenasiel (na inglis je toho plno) a myslim, ze v buducnosti by to mohlo pomoct tiez tym skor narodenym co by mali podobny problem a mohli by si to precitat aj v matercine, ze vo co go :-).
A tie 1,5TB HDD mam dva, ale pokial neviem ci sa mi nebudu stracat na nich data, tak sa zatial bojim na ne nieco hodit. Systemy mam/pouzivam 3 widle (win2000,XP,7) a tak isto mam aj linux v 3 verziach (suse,mandriva,kubuntu), takze preto potrebujem min 6 primarnych particii a neviem ako je to s RAID (moj dotaz c.2).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
HDD+RAID+BIOS

Registrovaný: 23.11.08
Príspevky: 187
Témy: 34
Bydlisko: IP: 209.85....
Príspevok NapísalOffline : 19.05.2010 19:56

Myslim ze preklad by mohol byt v nasledovnom zneni:
Ak chcete instalovat vychodzii RAID ovladac pre particiu linuxu, prosim nepouzivajte operaciu vytvorenia OPROM.
(OPROM je udajne RAID ovladac pre linux)

Ak vas SATA kontroler pracuje v AHCI mode, zmente to na kompatibilny IDE mod (v systeme BIOS).

Nasiel som nejake linky k teme: http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=41&t=23927
http://www.techsupportforum.com/hardware-support/motherboards-bios-cpu/211788-ahci-ide-changes.html
alebo skus google: http://www.google.sk/#hl=sk&q=ahci+to+ide&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=823ff559c95d3954







_________________
Tajna misia: Ignorovat dlzne a makcene.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. RAID tools versus.SATA HDD (help with RAID)

v Pevné disky a radiče

15

1119

26.02.2007 18:48

paulix Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. update bios k7nf2-raid

v Biosy a ladenie výkonu

2

1038

23.01.2009 11:04

Brusska Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Epox 8rda3i pro raid - bios

v nVidia čipové sady

3

925

31.08.2008 22:54

thundabird Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Raid u hdd

v Pevné disky a radiče

9

728

31.01.2008 14:07

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HDD do RAID

v Úložné zariadenia

1

574

06.12.2010 12:45

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. externy HDD RAID box

v Pevné disky a radiče

0

270

20.03.2014 15:47

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky HDD na raid

v Pevné disky a radiče

4

566

12.06.2007 22:01

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rychli HDD na raid 0

v Úložné zariadenia

2

354

18.08.2010 19:14

Arachno Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 2 HDD cez RAID 1

v Pevné disky a radiče

8

359

07.01.2017 18:12

petofertal123 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. RAID a partície HDD vo Windowse

v Pevné disky a radiče

2

441

17.03.2008 18:43

icefire Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HDD pouzity v soft RAID nezobrazuje.

v Pevné disky a radiče

15

162

03.01.2024 20:35

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HDD SATA RAID systémy alebo klasicky

v Pevné disky a radiče

18

1200

04.10.2007 18:11

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. disk 2x250GB zapojeny na Raid 0,alebo raid 1

v Úložné zariadenia

9

1085

21.06.2008 23:27

Triplespace Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. potreba RAID radica pri RAID 1? na DOSKU?

v Základné dosky

3

484

28.12.2013 13:24

dark_globe Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako nainstalovat 2x Hdd samsung do RAID

v Operačné systémy Microsoft

14

919

29.09.2009 14:15

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HDD na prevadzku 24/7 do Raid 1

v Úložné zariadenia

9

577

13.02.2019 16:30

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra