Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 11 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 19:50

Dobry den rad by som sa soytal ohladne ASN. AS cislo je pridelene providerovy a je jedinecne vsak? Nie je pridelene uzlu alebo konkretnemu uzivatelu? Alebo to myslim zle? Nie som odbornik ohladom tychto veci, tak sa radsej spytam.
A mam este jednu otazku : Nazov hostitela (myslim Hostname) je pridelene providerovy a nie je unikatne kazdemu uzivatelovy? Aspon ja chapem ze su iste bloky a tie ma provider a prideluje ich uzivatelom.
PS: myslim o dynamickych adresach.
Dakujem Vam velmi pekne za kazdu odpoved, dufam ze som to napisal zrozumitelne a nedoplietol to velmi.
edit hladal som na googli a nasiel som vysvetlenie a opis ASN a jeho fungovanie. to sice nie je podstatne, ale nasiel som aj podstatnu informaciu : Autonomous System Number, an identifier for a collection of IP networks and routers under the control of one entity. takze je to identifikator sietí a routerov pod kontrolou jednej organizacie, celku. takze ked som to spravne pochopil, tak moja teoria je spravna vsak? PS2 : Este stale nechapem tomu hostname, tak poprosim vysvetlit ci aspon povrdit ci to laicky myslim spravne. dakujem


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.11.07
Prihlásený: 20.08.16
Príspevky: 1702
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 20:18

Ak ide o Internet, tak áno, ASN je pridelené ISP a je jedinečné (to ale neznamená, že nemôžu existovať iné siete, kde bude použité rovnaké ASN).

Hostname ISP zvyčajne nijako nerieši a na Internete sa o prideľovanie starajú správcovia domén (a tiež môže byť rovnaké hostname byť použité v rôznych sieťach).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.06.2015 20:42

dakujem za odpovede. Ano jedna sa o internet.
takze hostname je prideleny ISP a ten prerozdeluje k uzivatelom. takze v dynamickom systeme tak isto ako IP je stale pridelene nahodne k uzivatelom, co samozrejme neznamena ze nemozno dostat tu istu za sebou.
Alebo Hostname ma ISP a vramci jeho siete prerozdeluje uzivatelom?
rozumiem tomu dobre? dakujem


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.11.07
Prihlásený: 20.08.16
Príspevky: 1702
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 20:47

Čo si predstavuješ pod tým hostname? (pretože pochybujem, že interne ISP pre používateľov generuje hostname a zvyčajne majú, pre IP adresy ktoré vlastnia, vygenerované DNS záznamy, ktoré sa viažu na IP adresu; napr. Telekom má pre adresu 11.22.33.44 DNS záznam bband-dyn44.11-22-33.t-com.sk)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.06.2015 22:28

pod hostname si predstavujem interny zaznam o uzivatelovy ktory je prideleny ku konkretnej IP adrese ku ktorej sa viaze.
takze ked sa zmeni IP adresa zmeni sa aj hostname vsak? Nie je to prepojene ze vela vela IP a jedna Hostname. vsak? dufam ze to dobre myslim.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.11.07
Prihlásený: 20.08.16
Príspevky: 1702
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 22:37

Hostname je názov pridelený nejakému zariadeniu v sieti a nemusí mať nič spoločné s používateľom a môže, alebo nemusí súvisieť s IP adresou (napr. na takmer akomkoľvek zariadení je dostupné hostname localhost, prípadne aj iné).

ISP majú informáciu o zákazníkovi, takže vedia kto je kto (a teda po tom, ako zákazníkovi pridelia IP adresu nemajú problém si o tom udržiavať informácie). To, ako zistia kto je kto záleží od typu siete.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.06.2015 23:03

ano rozumiem, ja s tym nemam problem ze vedia zistit kto je kto, ale to su ich interne procedury.
Mna skor zaujima identifikacia uzivatela podla IP a informacii obsiahnutych v IP cudzou stranou, nie ISP.
takze Hostname sa nevztahuje na IP adresu a konkretneho uzivatela pri dynIP? Stale sa to meni, mna toto zaujima. tak isto ako ma zaujimalo ASN ze je staticke pre toho ktoreho ISP a nie pre uzivatela. Dufam ze sa chapeme :)
PS: mam este par otazok ohladom sieti a podobne, mozem sem pisat alebo mam zalozit iny thread resp SS ? :) Dakujem za ochotu poradit.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.11.07
Prihlásený: 20.08.16
Príspevky: 1702
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 23:13

Ako som už písal, pre konkrétnu IP adresu môže existovať DSN záznam a ten sa veľmi často nejakým spôsobom viaže na IP adresu (niektorý ISP, ako napr. Telekom, tam majú priamo IP adresu, iný zase nejaké číslo, reťazec, ktoré je vygenerované z IP adresy, niekedy tam je náhodný údaj) a inokedy zase ISP nemá pre svoje adresy žiadny DNS záznam.

Ak máš nesúvisiacu otázku, asi by bolo najrozumnejšie založiť novú tému. :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.06.2015 23:18

rozumiem, dakujem :) ale stale sa to meni s IP adresou vsak? Nie je take ze mam napr 10 IP adresies a tie maju rovnake DNS zaznamy u rovnakeho ISP ? take nemoze existovat, vsak?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.11.07
Prihlásený: 20.08.16
Príspevky: 1702
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 28.06.2015 23:46

Jeden DNS záznam môže odkazovať na viac IP adries (používa sa to napr. pri veľmi navštevovaných stránkach na rovnomerné rozloženie záťaže), ale pri bežných používateľských IP adresách sa nič také nerobí (a ako som už písal, ten DNS záznam prípadne s IP adresou nemusí súvisieť, používateľovi môže byť pridelený náhodne, napr. ak chce ISP viac ochrániť identitu svojich zákazníkov).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ASN

Registrovaný: 09.01.07
Prihlásený: 22.03.24
Príspevky: 3599
Témy: 419
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.06.2015 19:50

dakujem za vasu pomoc. Uz tomu rozumiem lepsie.
Mozete lock :)


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 11 ] 


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra