Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 21.01.2015 22:18

V poslednom case sa tu hromadi strasne vela tem kde sa ludia sustavne pytaju na to iste dookola a preto som sa rozhodol napisat tento clanok resp. navod, ktory uz som mal v plane napisat asi 2 mesiace no dokopal som sa k tomu az dnes.
Cely clanok budem pisat jednoducho, budem sa snazit vyhnut zbytocne odbornym pojmom, tak aby to pochopil aj clovek co sa v tejto problematike orientuje len okrajovo.
V prvom rade si treba ujasnit zakladne pojmy. Podme sa teda pozriet na tie najpouzivanejsie.

LAN (Local Area Network)
Lokalna (interna) siet, ktoru nam vytvaraju spolu sietove zariadenia, pocitace, tlaciarne a v podstate vsetky zariadenia, ktore mame v tejto sieti pripojene. LAN dokaze fungovat aj bez pristupu na internet teda napriklad aj ked nam nejde internet, je mozne pouzivat sietovu tlaciaren, zdielat data medzi pocitacmi v LAN pripadne hrat pocitacove hry proti kamaratom napojenym vo vasej LAN.

WAN (Wide Are Network)
Je to jednoducho povedane internet. Myslim, ze tu netreba viac konkretizovat a zbytocne rozvadzat do detajlov.

Subnet (podstiet)
Je to samostatna siet v LAN, ktora je schopna komunikovat s ostatnymi podsietami v LAN.

IP adresa
Ciselna adresa zariadenia v sieti.

DHCP server (Dynamic Host Configuration Protocol server)
Prideluje vsetkym zariadeniam v sieti specificku IP adresu a zabezpecuje aby nedoslo ku kolizii IP adriesi - teda aby dve alebo viac zariadeni v jednej podsieti nemali rovnaku IP adresu cim by bola znacne ovplyvnena/znemoznena ich funkcionalita (s vynimkou tych, ktore maju manualne nakonfigurovanu IP adresu napevno, tym DHCP server adresu samozrejme neprideli).

AP/WIFI AP (Access Point/Wireless Access Point)
Po slovensky pristupovy bod. Umoznuje nam pripojit sa na LAN napriklad z laptopu alebo smartfonu bezdrotovo a vyuzivat tak vsetky moznosti co nam poskytuje nasa LAN. Pristupovy bod (pokial nieje v spojeni s DHCP serverom) nedokaze pridelovat IP adresy, sluzi cisto len na sprostredkovanie spojenia ziariadenie-LAN.

Router (Smerovac)
Zariadenie najcastejsie pracujuce s IP protokolom. Router s akym sa najcastejsie mozete stretnut je NAT router, ktory vlastne preklada lokalne adresy IP vsetkych zariadeni na verejnu IP adresu viditelnu z internetu. Jednoducho povedane sprostredkovava spojenie LAN-WAN

Switch
Zariadenie ktore nam pomaha rozvetvit siet LAN, mozeme si ho predstavit ako rozdvojku, ktoru zastrcime do zasuvky a namiesto jednej zasuvky mame razom tri.

Repeater/WIFI Repeater (Opakovac/WIFI opakovac)
Zariadenie schopne zachytit signal WIFI, zostilnit ho a poslat dalej s nezmenenym zabezpecenim, nazvom siete a inymi parametrami. Vyuziva sa na rozsirenie pokrytia WIFI na miestach kde nieje kablove pripojenie.

RJ11 & RJ45
RJ11 (telefonny kabel) je stvor-pinovy konektor pouzivany v pripade DSL internetu. Potrebujete ADSL router/modem, takyto router ma na sebe RJ11 zasuvku.
RJ45 je koncovka klasickeho LAN kabla, ktory je urcite dobre znamy aj laikom.

To by sme mali zhrnute najpouzivanejsie pojmy a podme sa pozriet na samotnu problematiku nastavenia tychto zariadeni.

1. Pripad - nastavenie DSL internetu
Musime mat minimalne modem alebo v dnesnej dobe uz rozsirenejsi ADSL WIFI router. Zapojime telefonny kabel a pomocou lan kabla sa pripojime k pocitacu.
Zadame do prehliadaca adresu modemu/routra (byva na obale alebo v manuale resp. da sa dohladat na internete), z pravidla to bude nieco ako 192.168.1.1, po vyzve zadame meno a heslo (tiez ho najdeme tak kde IP adresu zariadenia)
Ak sme sa uspesne dostali do konfiguracie prejdeme do casti Networ/WAN kde navolime Mode: routing, Encapsulation: PPPoE (moze byt ine, treba nazriet do zmluvy o pripojeni no toto je najpouzivanejsie), vyplnime meno a heslo ktore je taktiez v zmluve o pripojeni. To je vsetko, ulozime nastavenia a restartujeme router (cez nastavenia alebo manualne)
Otestujeme pripojenie, internet by mal fungovat.
V pripade WIFI routru postupujeme dalej, prejdeme do polozky WLAN/Wireless LAN kde zaskrtneme "Activate WLAN" (ak taka moznost je), nastavime meno nasej siete, typ zabezpecenia (odporucam WPA2-PSK koli lepsej bezpecnosti), nastavime heslo siete a ulozime. Mozeme nastavit aj kanal siete, je lepsie ho mat nastaveny napevno, mozete vybrat ktorykolvek z ponuky a keby siet robila problemy tak ho skusne zmenit pretoze sa moze krizit s kanalom napriklad vasho suseda.
Ulozime a otestujeme.

2. Pripad - nastavenie WIFI AP (aneb. ako zapojim dva routre aby som mal lepsie pokrytie)
Berme to ze uz mame jeden WIFI router (je to rovnake aj ked nemame a mame len modem), ktory budeme volat R1 a ideme ku nemu zapojit dalsi R2.
Napojime R2 ku pocitacu LAN kablom (z LAN portu). Postup dostania sa do nastaveni je rovnaky ako som popisoval vyssie takze to preskocim. Wifi siet nastavime presne tak isto ako sme ju nastavili v pripade WIFI routru (R1) len s tym rozdielom, ze kanal siete dame co najrozdielnejsi od toho ako mame v R1. Teda ak kanal v R1 mame nastaveny na 3, v R2 ho nastavime napr na 11. (pokial je R1 len modem a nie wifi router tak kanal vyberame tak ako som popisoval vyssie). Nastavenia ulozime a prejdeme do kategorie nastaveni LAN kde najdeme kolonku s IP adresou nasho AP (R2) Adresu zmenime na taku istu resp. do rovnakeho tvaru ako mal R1 (adresa ktorou sme sa nan pripojili) len s tym rozdielom, ze zmenime posledne cislo (moze to byt hoci co v rozsahu od 1 po 255 - za predpokladu, ze fungujeme na IPv4 - nebojte sa na 99.98% fungujete na IPv4).
Priklad: ak ma R2 adresu 192.168.1.1 tak R2 musi mat adresu 192.168.1.X - za X dosadime hoci ake cislo v spominanom rozsahu okrem 1 (ktore je pouzite pre R1) teda napriklad 2.
Dalsi krok je vypnut DHCP server, tuto moznost najdeme tiez v kategorii LAN alebo podkategorii DHCP ci inej, treba pohladat.
Ulozime nastavenie.
POZOR! - po vypnuti DHCP sa uz nebudete schopni dostat do nastaveni R2 pokial nemate pocitac nastaveny na manualnu IP adresu, to vobec nevadi pretoze staci prepojit R1 a R2 LAN kablom (oba napojene v LAN portoch, nie WAN!!!)
Po takomto prepojeni nam DHCP server na R1 prideli adresu nasmu pocitacu teda budeme opat schopni pristupovat do nastaveni R2 (samozrejme uz pod zmenenou adresou, v nasom pripade 192.168.1.2).
Tymto sme nastavili AP, mozeme sa nan napojit aj kablom aj cez WIFI, v pripade kablu zabudnite, ze R2 ma na sebe nejaky WAN port, absolutne ho nepouzivajte za ziadnych okolnosti! Takto nastavene AP funguje zaroven aj ako switch.

3. Pripad - nastavenie Repeatera
Niekedy sa moze stat, ze su miesta kde nemate moznost dotiahnut LAN kabel a tym padom nemate moznost nastavit AP.
V takom pripade treba nase zariadenie (ktore si nazveme R3) umiestnit do miest kde je este ako tak pouzitelny signal WIFI. Zariadenie musi podporovat funkciu Repeater!
Zvolime zariadeniu funkciu repeater. Vacsina zariadeni podporuje automaticku konfiguraciu, staci nam teda len dat zoskenovat siet, vybrat tu nasu, zadat heslo a vsetky nastavenia by sa mali preniest automaticky. Ak nie urobime tak manualne, nastavime ho rovnako ako AP teda samozrejme s vynimkou IP adresy ktora musi byt rozdielna (dame mu adresu napriklad 192.168.1.3)
Ak sa nam z nejakeho dovodu nedari nastavit Repeater alebo to proste nas stary router nepodporuje, mozeme zakupit hotovy repeater, ktory staci zastrcit do zasuvky a nasledovat par jednoduchych krokov popisanych v manualy. Taketo nastavenia byvaju z pravidla velmi jednoduche a nepotrebuju absolutne ziadnu odbornu skusenost.

Myslim, ze som zhrnul najcastejsie pripady, ktore ludia potrebuju riesit. Treba rat do uvahy, ze kazde jedno zariadenie je ine, ma iny FW (menu) a preto sa neda cakat, ze sa postup bude na 100% zhodovat s mojim - preto som ho pisal celkovo dost vseobecne.
Dufam, ze navod bude niekomu napomocny. Postrehy, navrhy a kritiku rad prijmem takze kludne piste. Precital som si to uz dva krat ale predsalen je vela hodin a je mozne ze som na nieco zabudol alebo nieco poplietol no ak sa nieco take stalo verim, ze to za pomoci adminov opravime. Tiez je mozne, ze neskor dopisem dalsie pripady alebo podrobnosti.
DAKUJEM.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.07.14
Prihlásený: 05.03.16
Príspevky: 104
Témy: 15
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2015 22:01

A ako to mám nastaviť keď chcem aby v tom druhom routri R2 bolo zapojené do Wan portu?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 16.07.2015 17:39

Nechapem z akeho dovodu by si to chcel robit. Ak to napojis do WAN tak sa ti to nikdy nebude spravat ako jedna WIFI siet ale dve rozdielne.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.07.14
Prihlásený: 05.03.16
Príspevky: 104
Témy: 15
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2015 13:52

No zapojil som to ako si my kázal. Ale dneska sami stalo že to vypadlo. Treba wifi od znova nastaviť. Neviem kde je problém.

// Spojený príspevok Pia 17.07.15 14:01

Pravdepodobne je chyba v kábli ktorí prepájam dva wifi routre.
Tak a vymenil som aj koncovky na internetovom kábli a zatial ide. uvidím. A ak po čase nepôjde tak dám celý kábel nový.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. ČÍTAJ AKO PRVÉ: Ako sa správne pýtať pri skladaní počítača?

v PC zostavy

0

14802

28.09.2007 12:38

eXistenZ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako nastavím 1440p ?

v Monitory, televízory a projektory

10

963

13.03.2015 14:20

fallenblue Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako nastavim heslo na routri?

v Siete

11

1095

06.12.2014 9:28

amphibius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako nastavim allow_call_time_reference pomocou vhost.conf?

v Ostatné

0

486

28.07.2010 16:07

pohoda Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. carmageddon 1 - ako nastavim lepsiu grafiku

v Počítačové hry

4

590

23.06.2010 14:53

Jeffo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako nastavim forum len pre reg?

v Redakčné systémy

3

563

08.10.2006 13:53

matasss Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako nastavím frekvenciu monitora pre aplikácie?

v nVidia grafické karty

12

1023

09.04.2008 20:38

lednicky1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako si pozriem a pripadne nastavim takt DDR2 ??

v Pamäte

6

686

15.07.2008 16:36

wave Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako si nastavim co Windows 7 pripojenie monira aj tv naraz?

v Monitory, televízory a projektory

1

604

01.02.2010 15:00

Chaser_X Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. FAQ...čítajte ako prvé

v Monitory, televízory a projektory

3

4053

10.01.2008 18:15

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. FAQ...čítajte ako prvé

v Modifikácie, návody a projekty

0

2890

28.05.2005 18:21

Marian Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. FAQ...čítajte ako prvé!

v nVidia grafické karty

4

8591

15.09.2006 17:13

Spirit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Riešenia problémov - čítajte ako prvé

v Ostatné

1

2086

05.04.2009 21:13

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. ČÍTAJTE AKO PRVÉ PRED ZALOŽENÍM TÉMY!

v Poskytovatelia internetu

0

943

08.01.2014 20:51

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako dlho trva prve spustenie tabletu?

v Notebooky a netbooky

2

535

24.01.2013 17:31

capricorn7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prvé WiFi k PC. Ako na to?

v Siete

16

659

07.04.2013 14:20

Fanatico Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra