Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 24 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 22.04.08
Prihlásený: 09.12.22
Príspevky: 297
Témy: 33
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2022 21:01

Ahojte,
mozno sa tu nachadzate nejaki s diplomom v elektrike, tak mi prosim skuste poradit s nasledujucim:
Starym rodicom sa rozpadla el.zasuvka, povedal som si ze ju teda vymenim za novu.
Ide vsak o sustavu TN-C, teda tu starsiu dvojvodicovu este s hlinikovymi kablami.
Faza by sa mala zapojit do svorky na lavu dierku, to je jasne, nasledne PEN vodic na kolik a neprerusene od neho na pravu dierku. Kedze mam vsak tu novu zasuvku so zacvakavacimi svorkami (po 2 svorky na kazdy typ vodicu), neda sa mi ten PEN vodic neprerusene napojit na kolik a pravu dierku. Mozem ho nechat zapojeny vo svorke len na kolik a nasledne doplnit separatny medeny kabel ktorym spojim druhu svorku pri koliku so svorkou pri pravej dierke zasuvky?
Snad si to podla tohto popisu viete predstavit.
Dakujem







_________________
Life is too short for drama.
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.07.2022 17:31

Ahoj.

Presne som ta nepochopil. Ja osobne, som uz par 230V/50Hz zasuviek zapojil. Aj ked podotykam, ze vzdy pod "taktovkou" odbornika, ktory ma aj papiere revizneho elektro-technika (moj bracho).

Neviem presne o co ti ide. No ak to chapem spravne, tak z dovodu stareho elektrickeho 230V vedenia pravdepodobne v starom baraku, len nevies, ze ci smies alebo nesmies to tam spojit ?! Alebo ako mam tomu rozumiet spravne ?!

Ak sa pytas len na elektricke zapojenie, tak odpoviem ti asi recnickou otazkou - a sice, ze: ako si myslis, ze su zapojene "rozdvojky" niekolko metrovej predlzovaciej snury ? Takato predlzovacka ma napriklad 4 zasuvky na konci... co si myslis, ako su zapojene zasuvky vo nutri ?! :) Ziadne komplikovane obvody, schemy, nic take... normalne mas:
* na lavej dierke "fázu" (L - fázový vodič / šťava)
* na pravej dierke "nulák" (N - nulový vodič)
* a v strede je kolik, pouzity ako tzv. "zem" (zemniací vodič / PE)
Vsetky tieto su spojene durch... cez vsetky... jednym spolocnym dlhym medenym hrubym plechom :-). To znamena, ze su spojene jednym dlhym medenym plechom L1+L2+L3+....+Lx. Potom su takto spojene dokopy N1+N2+N3+...+Nx. A nakoniec aj PE1+PE2+PE3+...+PEx.

V pripade, ze sa jedna o starsie typy zasuviek, tak tam sa zemniaci kolik spajal vzdy s nulovym vodicom doromady, oznaceny ako PEN. Takze prava dierka v zasuvke, s kolikom v zasuvke, od pohladu ked sa pozeras smerom na uz zamontovanu zasuvku - v stene. Takze ak sa jedna o stare el. vedenia, vzdy sa spojil kolik zasuvky (zem) aj s tou pravou dierkou zasuvky (s nulakom).

Ze ci je privedeny kabel najprv na kolik a az potom dalej aj na nulak (prava dierka) alebo naopak, na to sa mozes vysr.... :-). Dolezite je, aby to bolo DOBRE A DOKLADNE prepojene. Aby tam ta "spojka" napriklad nevyskocila.

Inac mas to aj tu: https://www.elektroantos.sk/blog/ako-zapojit-zasuvku/


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 24.07.2022 17:43

"PEN vodic neprerusene napojit priamo vo svorke na kolik a nasledne doplnit separatny medeny kabel ktorym spojim druhu svorku pri koliku so svorkou pri pravej dierke zasuvky" - áno, tak.

Ide o bezpečnosť, teda ochranný musí byť zapojený napriamo, neprerušene.

(Pre zaujímavosť - na pohyblivých prívodoch - predlžovačky atd - je konštrukcia taká, aby sa ten ochranný - ak už k tomu dôjde - odtrhol ako POSLEDNÝ a kde to nie je dané konštrukciou - MUSÍ sa montovať tak, aby bol najdlhší).







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 25.01.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 4834
Témy: 22
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 1:33

len doplním: vždy najprv z kolíka na pravú svorku ,nikdy nie naopak,hlavne keď budeš používať trojpólovú zástrčku ale aj kvôli norme -keď niekoho klepne čo budú pozerať ako prvé?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:02

On ale riesi myslim si teda s popisu toto

Bezne zasuvky co ma asi kazdy pri TN-C

zapojenie el.zasuvky

On kupil ale zasuvku

zapojenie el.zasuvky

Ak je to tak, tak odporucam kupit zasuvku ako je na prvom obrazku, vodic PEN ak sa nemylim nie je povolene rozdelovat a mal by ist neprerusovane, rovnako moze byt problem s tym bezskrutkovym zapajanim + hlinik, to by si si mal zistit u vyrobcu zasuvky, ci je na to vhodny, aby nevznikol problem, poziar ci nieco za tie 3-4e si myslim nestoji za to.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:15

Píšeme všetci o tom istom, hoci inak.
Ku spodnému obrázku:
Priamy "nulák" do strednej dvojzdierky pri zelenej nálepke a odtiaľ prepojka do tej modrej nálepke.
Obrázok tej legrand valena life 2 je hore nohami - odfotené odspodu, teda tie zdierky a vodiče v nich budú v reáli zospodu.

Najlepšie dať také veci, pri ktorých môže ísť o život spraviť tomu, kto vie čo a pre čo robí. Odvážnych je na cintorínoch už dosť.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 22.04.08
Prihlásený: 09.12.22
Príspevky: 297
Témy: 33
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.07.2022 9:17

Tak ako pise JanoF, ide mi hlavne o to rozdelovanie PEN vodica.
Chcel som ho namontovat tak, ze pojde do svorky na kolik ale neviem ho neprerusene napojit potom na pravu dierku zasuvky, tak som to chcel vyriesit doplnenim medeneho kabla, ktory by spojil druhu svorku pri koliku s pravou dierkou.
A ako lajk neviem, ci taketo kvazi rozdelenie / prerusenie toho PEN vodica moze nieco sposobit, alebo je to teoreticky OK s tym medenym "mostikom".







_________________
Life is too short for drama.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:19

Zásadná je JanoF-ova otázka, či tam vôbec smú hliníkové vodiče!







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:31

Ako som pisal vyssie, kup rovnaky typ zasuvky ako tam bol a zapoj to tak ako to zapojene ma byt, za tych par drobnych ten pruser netoji za to co by z toho mozno casom mohol byt. Upozornenie med a hlinik sa radi nemaju, su na to svorky s ktorymi to mozes prepajat a pouziva sa pri tom aj pasta a vtedy je prepojenie hlink+med v poriadku, ale to tvoj pripad podla mna nebude, netusim aky typ bezkontaktneho uchytenia ta zasuvka ma a co je vo vnutri, to si zistis u vyrobcu ci ja na hlinkove vedenie vhodny, ale to je aj tak jedno, lebo nemas ako docielit neprerusovane prepojenie.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 22.04.08
Prihlásený: 09.12.22
Príspevky: 297
Témy: 33
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.07.2022 9:34

ok, len som nenasiel takyto typ zasuvky, otazka je, ci sa este vobec vyrabaju, ked ide o zastaraly typ siete...
sklusim sa na to este ale spytat v nejakej specializovanej predajni







_________________
Life is too short for drama.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:40

Prípadne zaloviť Googlom katalóg tých zásuviek s údajom, či tam smie hliník prípadne hodiť mailom otázku zastúpeniu Legrandu.
Alebo hľadaj zásuvku so svorkami, kam sa vodiče uchytávajú šróbom a aby vošiel priemer - tie starodávne už nekúpiš.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:42

https://www.tvojadoba.sk/sk/katalog/detail/21-standard-1-zasuvka-biela/
https://www.tvojadoba.sk/sk/katalog/detail/2612-standard-2-zasuvka-pootocena-biela/

v popise maju TN-C, myslim si ze to kupis bez problemov, ja som robil nedavno elektriku v byte a kupil som tie nastrkavacie za asi 5-6 kil (ok, je fakt ze rj45 z toho ale tvorili najvacsiu palku, zasuvka stala asi 6e mozno 7e), frajerka len gulala ocami ze kolko penazi za taku kravinu, boli sme v obi a tam mali zasuvky a zrovna na taky typ za asi euro aj nejake drobne som ukazoval, ze vratim a kupime take tak opat gulanie ocami, ze nie, ze ok "ja chcem tie co uz som kupil", myslim si ze je to bezne dostupny typ, kedze takto zapojenu elektriku ma nespocetne mnozstvo domacnosti a tym padom je po tom stale dopyt bezohladu na to ze sa taketo zapojenie uz davno nerobi, ale nie kazdy ma na to prostriedky, moznost si len tak lusknutim prsta vymenit kable v stene kvoli zasuvkam, cize to bude podla mna este dlhe roky dostupne.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:52

Áno, ale...:
"Pripájacie vodiče: Cu"

// Spojený príspevok Pon 25.07.22 9:54

https://www.zazni.sk/zasuvka-jednoducha-pieskova/

"Pripojovacie vodiče CU, AL" - hľadal by som zásuvku, kde je výslovne uvedené aj Al - hliník :)







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:55

No to mi uslo :lol: nuz treba citat, takze hladat, ja som bol v tom ze je to stale dostupne. Kazdopadne viem, ze sa to da za pouziti pasty nejako prepajat, ale nie som elektrikar, nemam s tym skusenost. Ja by som si zohnal radsej stary typ zasuvky ako experimentoval. Spytal sa suseda ci nema, alebo znamych ci niekde v pivnici, na povale, alebo niekde nema taku ak je to teda fatk tazko dostupne, ja som bol v tom ze je to stale dostupny material, ved 90% starych panelakov ide stale na hliniku urcite, ale zjavne mam skreslenu predstavu.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 9:56

V solídnom obchode s elektroinštalačnýmmateriálom budú vedieť vybrať aj poradiť.
Mne najprv tiež ušlo, že hliník :)







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 22.04.08
Prihlásený: 09.12.22
Príspevky: 297
Témy: 33
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.07.2022 13:02

dakujem chlapi za rady, skusim pozhanat teda taky typ zasuvky







_________________
Life is too short for drama.
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 13:39

Mimo sudka nieco:

Ja keby som mal riesit taketo veci, tak asi ani dom neopustim :-). Dolezite je, aby to bolo bezpecne a aby to fungovalo. Na nejake normy by som sa vykaslal. Hlavne nech je to bezpecne a spolahlive.

Normalne by som tam tu novu zasuvku namontoval, poprepajal ako je treba a hotovo... dovidenia. Bude to rozhodne lepsie a bezpecnejsie, nez to bolo doteraz :-).

Nebolo by to prvy krat, co nad ramec noriem spravi clovek, nieco aj 10 x lepsie, nez to samotna norma prikazuje.

Povedzme na priklade, ze minimalna vyska zasuviek od podlahy, podla noriem je uz si to nepamatam... ale nejakych 15-20 cm ?! Nuz a ja si ju dam o 10 cm este vyssie a spravim tak dobre. Nahodou sa totiz stane to, ze pride povoden a tato potom moze ohrozit zivoty ludi, ktori by chodili v natecenej slanej dazdovej vode - v dome na prizemi. A nahoda je blbec. Takze aj 10 cm navyse, moze niekedy zachranit zivot v starych domoch, kde sa neunuvali stari ludia ani len ten rozvadzac vymenit a uz vobec nie cele elektro vedenie v dome vymenit... potom by tam bol napriklad prudovy chranic (na prechod ludskym telom - urcitym odporom)... a ja neviem co vsetko... co zvysuje bezpecnost elektro-instalacie.

Normy su len pre hlupych kravatonosicov, aby mali co na teba vytiahnut ked si zmyslia, ze chcu na tebe zarobit.

Je to nieco ako nasa slovenska politika. Kazdy sa tam tvari, ze zije akoby na obraz Matky Terezy. No pritom, takmer vsetci, tam iba kradnu... v tejto slovenskej politike a nic ine tam nerobia. Takze tolko k "pismenkam na papieri". Uz vyssie som to opisova na jednom skaredom priklade, ked napriklad umrie pri nejakej nehode male dieta... a potom zraaazu naraz, musime mat bezpecnostnu normu a pravidla v tomto ohlade. Zvlastne je, ze kym to dieta neumrelo na zlyhanie elektro-instalacie, tak do vtedy konkretna vec, nikomu neprekazala.

Raz darmo... prichadza k nam Zapad a ich zivotny styl. Dieta si da igelitku na hlavu, zomrie, a ty ako rodic, vysudis od vyrobcu konkretnych igelitiek miliony USD, lebo vyrobca igelitiek, nedal na igelitku varovanie: "nedavajte si igelitku na hlavu, lebo sa udusite" alebo "uchovavajte igelitku mimo dosah malych deti, vo veku do 1 roka". Toto je v prdely, co sa dnes na planete Zem deje. Namiesto toho, aby bol kazdy sam zodpovedny za seba, tak ako pre sprostych, sa vsetko pise na papier (zakony) a ludia su nuteni to dodrziavat... a este vacsi paradox je, ze NIKTO tie "pismena na papieri" neovlada vsetky odslova-doslova, lebo uz je ich fakt vela v kazdej krajine... tychto zakonov... a ludia na to vlastne ani nemaju cas, aby sa tomu venovali a vsetko od pismena do pismena respektovali. Spravis nieco lepsie, nez ti norma ci zakon prikazuje... ale budes aj napriek tomu vinnikom, ak by sa nieco nedajboze prihodilo, lebo si to nespravil tak, ako je napisane nejakym sprostym namyslenym "kravatonosicom" :-) ktory si mysli, ze vsetko vie a vsade bol a tak pise zakony pre ludi :-).

BTW, ja by som to tam zapojil nasledovne:
zapojenie el.zasuvky
Hlavne nepoplet to, aby po osadeni zasuvky, bola tak ako ma byt, spravne pripojena v lavej dierke "fáza" (L). V stredovom koliku + v pravej dierke, zase kombinovany ochranny + nulovy vodic (PEN). Dobre by to bolo pre istotu potom este odmerat nejakou skusackou, ci tam je ozaj faza vlavo a tiez aby nebola pritomna faza na stredovom koliku a na pravej dierke.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 17:27

Kamarat forenzny revizny technik by ti vedel povedat kolko takych hrdinov uz videl v smrtelnom krci stuhnutych niekde pri pracke/kosacke/zasuvke... :D

// Spojený príspevok Pon 25.07.22 17:26

Co sa tvojho zapojenia tak:
1. Mozes to kludne zapojit tak ako si napisal. Pojdes na kolik a z neho spravis prepoj na dierku.
2. Mozes zapojit hlinikovy kabel do tej zasuvky, ale neodporucam to... ak ho poskrucas tak aby si ho tam zapojil tak ho dost pravdepodobne odlomis

Odporucam teda zobrat wago( https://eshop.elkoep.sk/eshop/wago-221-413/p-3967318.xhtml ), strcit ten medeny kabel do waga, a z neho vyviest medeny do zasuvky...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 6549
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 17:31

"hliníkový" do Waga, z neho medeným do zásuvky - POZOR nespliesť poradie ktorý je ktorý.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 19:09

Nie je lepsia cokolada ked tak? Predsalen je to hlinik a hlavne jedna sa o vymenu zasuvky, nie rozsirovanie o dalsie zasuvky v danej miesnosti. Mne uz len z principu pride jednoduchsie, bezpecnejsie tam dat rovnaky typ zasuvky a neriesit kraviny typu wago a experimentovania ked dotycny nema podla vsetkeho elektrotechnicke vzdelanie a taktiez nejaky normalny elektrikar by mu dal na to zaruku maximalne do doby kym opusti byt/dom. A stale plati co som vyssie spomenul a to ci je typ zasuvky co uz ma vhodny na Al, ak nie tak nie je o com ani diskutovat.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 19:28

Nie, cokoladka nie je lepsia, pouzivala sa len z dovodu ze wago vtedy este neexistovalo. Treba ju nechat tam kde patri, zabudnutu v minulom tisiroci.

Ten povodny typ zasuvky nie je ziadna vyhra. Skor sa mu treba vyhnut. Ber to tak ze tie hlinikove kable su teraz uz extremne stare a skrehnute. Kazdy pohyb naviac moze znamenat(a vacsinou aj znamena) ze ho odlomis a mozes ist sekat stenu. Naviac ich treba dotahovat ked sa hlinik odpari co pri zacvakavacom mechanizme odpada.

Okrem toho, uviest wago ako kravinu chce silnu davku nevedomosti, mimo pajkovania je to asi najdokonalejsi(co sa tyka mechanickej odolnosti a prechodoveho odporu)spoj aky mozes dosiahnut.


Nie je dovod aby dana zasuvka nebola vhodna na hlinik, zapojil som ich uz minimalne stovky, ked nie tisice.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
zapojenie el.zasuvky

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13343
Témy: 1494
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 21:05

Normalne mi to nedalo a spytal som sa kamarata elektrikara a ten mi povedal, ze by to tiez spravil tak, hlinik a ten prepoj medou, ja som bol v tom ze PEN ma byt nepreruseny. Neviem, mozno by som tam dal aj tu pastu, neviem ci sa to aj v takej bezkontaktnej zasuvke robi, ale ten hlinik by ma tam asi sral :lol: ja by som to osobne spravil tak ako som pisal, radsej by som tam dal povodny typ zasuvky ako experimentoval s wagom ci tym uz dnes normalnym zapojenim zasuviek.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 21:16

Prene tak ako pise @SKiLEX. Tieto "wago spojky" su osialom planety Zem. Vlastne sa divim, ze prisli s tym ludia az takto neskoro... pretoze akekolvek mechanicke spoje sa mozu vzdy uvolnovat - napriklad: prirodzenou oxidaciou povrchu kovov, roztaznostou kovov pri opakovanom nahlom schladeni a ohriati, pri nepatrnych ale castych otrasoch ako napr. vo vnutri automobilov, pri spajani rozlicnych typov vodivych kovov (odlisne tepelne vlastnostni, ak chceme zospajkovat rozlicne zliatiny vodicov ako napr. tu zmienovany hlinik, ktory by sme asi tazko pajkovali, ak by sme vyzadovali kvalitny spoj, lebo hlinik nieje sranda zospajkovat :-D leda ak pozvarat / bodovat, ha ha).

Ja nie som tiez elektrikar z brandze, ale malicko nieco o elektrike uz tiez viem. Pochadzam z elektrikarskej rodiny. Nepoznam nikoho, kto by Wago spojky nevychvalil. Skor je problem ten, ze uz ako to byva so vsetkym na trhu a vsade vo svete, tak aj Wago sa zacinaju vyrabat ako lacne a cinske, smejdacke, nepouzitelne spojky.

Takze... pekne krasne je treba kupovat drahsie Wago original. Za vyssiu sumu. S kvalitnou medou. S kvalitnym obalom (plastovym napriklad). S kvalitnym pritlakom od ja neviem nejakeho kaleneho dratiku alebo co tam tlaci na spojovany kabel... asi nejaky perovy drotik / plech. Netreba kupovat nejake lacne blbosti, vyrobene doslova z hrdzavejucej ocele... nejake cinske lacne vyrobky :-).

Ja uz vidim tieto Wago davat elektrikarov uplne vsade. Su totiz velmi prakticke, velmi male a velmi ucinne. Najlepsie tie zacvakavacie, ktore nie su jednorazove. "Odkvacis" v pripade potreby, pripojis dalsi kabel... a je to vybavene.

Co vsak so @SKiLEX nesuhlasim, su tie poznamky o krcoch od elektro-schocku :-). Uvediem zase jeden dalsi priklad. Niekedy sa prudove chranice do kupelni a do sprchy NIKDY nepouzivali. Nemontovali sa nikdy a nikde. Vsetko bolo v poriadku. Umretych a zabitych ludi v sprche, vo vani, v kupelni, pri pracke... bolo mozno tak 1 z 1000 co sa hrali s fenom, a pritom este boli do pol pasa vo vani. A pohoda. 999 ludi prezilo a 1 umrel. Ale teraz, zrazu, ked nahodou umrie povedzme syn nejakeho prezidenta na podobny pripad, co sa hral jak tupec, vo vani do pol pasa vo vode, so zapnutym fenom... tak... po smrti takychto ludi, sa zacali zraaaazu vsade rychlo montovat prudove chranice - do kupelne, do umyvarky, do kuchyne, atd.. Zraaaaaaaazu je to super-uzasna vec... lebo nejaky blbec umrel na svoju vlastnu glupotu. Ale tak funguje cela nasa planeta Zem, ked uz sme u toho... a s tym nespravime nic. Samozrejme ja netvrdim, ze to je zle. Naopak. Bezpecnost nadovsetko. Lenze preco s tym neprisiel niekto, povedzme uz pred 50 rokmi ?! Ze napriklad: oh a co ked v kupelni, dojde ku kontaktu s vodou a zaroven s elektricky vodivym dielmi niektorych spotrebicov, ktore budu par centimetrov pod hladinou vody napr. vo vani alebo ak budu ponorene co i len z casti v umyvadle ?! Urcite to vtedy kazdeho elektrikara napadlo. Lenze vtedy na to srali :-). Dnes zrazu sa hrajeme na velkych "ujov" vsetci. Hrajeme sa na matku Terezu vsetci. Ale nikto takym niesme. Len mame potrebu sa tak "tvairt" vsetci na planete.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 22:00

JanoF píše:
Normalne mi to nedalo a spytal som sa kamarata elektrikara a ten mi povedal, ze by to tiez spravil tak, hlinik a ten prepoj medou, ja som bol v tom ze PEN ma byt nepreruseny. Neviem, mozno by som tam dal aj tu pastu, neviem ci sa to aj v takej bezkontaktnej zasuvke robi, ale ten hlinik by ma tam asi sral :lol: ja by som to osobne spravil tak ako som pisal, radsej by som tam dal povodny typ zasuvky ako experimentoval s wagom ci tym uz dnes normalnym zapojenim zasuviek.


Ved nepreruseny, ale to neznamena ze po ceste nebude ziadny spoj od kolika az po zem :D


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 24 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. LAN adaptery do el. zasuvky

v Siete

2

1084

22.08.2006 20:48

Carnage Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zapojenie TN-C a nové zásuvky

v Elektronika

11

3310

25.07.2022 9:36

giuseppe Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Nefunguju zasuvky

v Elektronika

19

4401

01.11.2010 20:26

Mego Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sieťovanie cez zásuvky

v Siete

12

1418

03.01.2013 13:06

unnamedno.21 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pripojenie internet. zásuvky

v Siete

2

457

26.01.2017 21:21

Flexo26 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Svetlo do šuflíka (zásuvky)

v Ostatné

1

305

29.03.2021 21:58

eon5 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. UPS zasuvky IEC320 C13

v Ostatné

1

1584

03.10.2009 17:01

armin.owen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zásuvky na diaľkové ovládanie

v Predám

1

831

10.02.2019 10:42

Teroo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zapnutie PC pri zapnutí zásuvky

v PC skrinky a zdroje

10

839

15.04.2019 11:06

Ypsylonnn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Redukcia z americkej zasuvky na europsku

v Elektronika

15

5566

20.01.2010 16:06

client33 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Spôsob pripojenia káblu do sieťovej zásuvky

v Sieťové a internetové programy

0

368

11.10.2012 18:36

blazej44800 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Staticka el.

v PC skrinky a zdroje

13

856

05.01.2008 14:23

KatjushaMan Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. P: El. Terc + sipky

v Predám

1

460

22.09.2012 9:49

DoubleD7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Navrhovanie el. schem + testovanie

v Ostatné programy

1

586

04.05.2010 17:31

erikoo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. LAN po el. sieti

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Ostatné

42

1602

17.01.2014 11:39

tarezni Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. El. napatie v zasuvkach

v Elektronika

16

9529

10.08.2011 10:38

Srnka0 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra