Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2013 14:23

Ahojte :-) Spravil som jeden možno celkom inšpiratívny článok. Tu je URL a tu je článok:

Pôvod termínu „právny hacking“ Vám neprezradím, pretože nemám ani najmenšie tušenie, či ho už niekto použil. Tento výraz ma napadol raz pri prúdení mojich myšlienok.

Rovno sa priznám, že moje právne povedomie je pomerne chabé, ale Ústavu SR poznám (pravdepodobne nie kompletne) a tiež mám aspoň zbežne preštudované niektoré úplné znenia, sledujem správy na internete... a amatérsky sa venujem programovaniu a počítačovej 2D grafike.

Z týchto vstupov som prišiel na to, že právo je nejaký predpis spoločnosti, ktorý určuje, ako sa ľudia majú správať, ako nie, kedy majú výnimky a podobne. Pripomína to počítač a software. Počítač je niečo existujúce, čo sa dá ohmatať, a software je zákon, ktorý počítaču určuje riadenie podobne, ako zákon nám. Rozdiel medzi človekom a počítačom je nepochybne ten, že človek je narozdiel od počítača schopný svojvoľného rozhodovania sa, takže zákon porušuje často aj bez toho, že by si to uvedomoval. Ale táto úvaha nie je o tom. Toto je zákon podľa http://sk.wikipedia.org/wiki/Zákon: "ustálené pravidlo, princíp, postup, najmä v mravnej a spoločenskej oblasti, čiže obyčaj". Ustálené pravidlá určuje aj počítačový software zariadeniu, v ktorom je nahratý. Samozrejme, nič nie je dokonalé, teda ani software, ani zákon nie. Čo sa týka počítačového softwaru, denne sa objavujú správy na internete o tom, že bola zneužitá trhlina počítačového programu. Prostredníctvom crackingu si znalý človek ľahko môže prilepšiť, vymstiť sa, dokázať si, že je viac ako ostatní, alebo čokoľvek, čo ho napadne. Na vykonanie takejto činnosti potrebuje talent, skúsenosti, inteligenciu a roky praxe. Tieto úžasné ľudské schopnosti sa dajú zneužiť a niekedy veľmi. Toto je príklad, ktorý mi ako prvý vyhodil Google, keď som zadal reťazec „škody napáchané hackermi1“. Takýchto príkladov sa dá nájsť nespočetné množtvo. Útočníci jednoducho využívajú chyby v softwéri.

Niečo podobné sa pravdepodobne odohráva aj na právnom poli. Chyby v zákonoch sú takisto zneužiteľné, ako chyby v počítačovom software. Kto má dostatočné znalosti, môže si nájsť paragraf, ktorý jemu vyhovuje. Iní ľudia (možno aj vrátane sudcu) nevedia o inom paragrafe, pomocou ktorého by tento paragraf mohli napadnúť, takže sa nepoužije, alebo tento protiparagraf jednoducho neexistuje. Počul som o prípade jedného podnikateľa zo Závažnej Poruby, ktorý údajne zabil na Vyšnej Boci autom pod vplyvom alkoholu dvoch ľudí a vraj si za to vo väzení odsedel len pol roka. Ak je tento prípad pravdivý, nemožno nič namietať proti tvrdeniu, že spravodlivosť sa dá kúpiť a ako taká sa (u nás) nevyskytuje. Pán zazobaný jednoducho našiel dieru v zákone, pomocou ktorého výrazne zmiernil svoj nespravodlivý trest.2 Nie je to tak dávno, čo sa v televíznych správach objavila správa o prípade, keď človek, ktorý zabil mladého údajne inteligentného chlapa, dostal myslím že len 3 roky, ak nie menej a hokejista, ktorý kopol policajtku, dostal 11 rokov vo väzení. Takto by sa dalo pokračovať veľmi dlho. Ja osobne nemám žiadne pochybnosti o tom, že sa v týchto prípadoch použil „právny hacking“.

Zákon sa môže stať nástrojom na šikanovanie ľudí. Považujem ho za najnedokonalejšiu vec, ktorú človek vymyslel. Je nejednoznačný, v každej krajine iný a často je nefér.

Málo odborný IT slovník som v článku použil zámerne. Nechcem, aby pochopenie článku bolo sťažené pre laického čitateľa.

1 Hackeri sa v médiách interpretujú nesprávne. Hovorí sa o nich, že vykonávajú záškodnícku činnosť, ale opak je pravdou. Hackeri sú skvelí programátori, ktorí software posúvajú vpred a neraz posúvajú vpred aj spoločnosť. Pre človeka, ktorý vykonáva záškodnícku činnosť vo virtuálnom priestore, platí termín „cracker“.

2 Nech mi nik nehovorí, že možnosť „nespravodlivo si kúpiť slobodu“ nie je diera v zákone.







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2013 16:12

Kde začať..

1.) máš rozbitú webstránku

2.) uvádzaš síce prípady, ale len čiastočne pravdivé. Napríklad to s tým "kopnutím" policajtky malo pre ňu doživotné následky (pokiaľ viem), nehovoriac o tom, že išlo o útok na verejného činiteľa. To, že za vraždu by malo byť viac rokov je už druhá vec...

3.) "spravodlivosť sa dá kúpiť a ako taká sa (u nás) nevyskytuje" dobré ráno!! Naozaj sa na Zemi nájde ešte človek, ktorý toto nevie? Ani demokracia neexistuje, všetko sú to len konštrukty. Pekné ideály, ktoré sú reálne asi ako rozprávky od Andersena. Obyčajné nástroje na ovládanie más, nič viac, nič menej.

4.) tie definície "cracker" a "hacker" sú opäť len polopravdou. Skús si pozrieť na nete tie definície ešte raz a porozmýšľaj o tom.

5.) taká možnosť "kúpiť si slobodu" v zákone neexistuje, máš to definované jasne ako úplatok, ktorý je protizákonný. Zákon môže byť akoľkovek dokonalý, pokiaľ o tom budú rozhodovať ľudia, je to o ničom. Vždy sa nájde nejaký hajzel a vôbec nemusí sedieť v parlamente...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 02.12.06
Prihlásený: 22.04.24
Príspevky: 690
Témy: 35
Bydlisko: Rimavská So...
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2013 16:47

tiež si myslím, že závisí od ľudí ako si ten zákon vyložia ak sudca chápe inak význam zákona ako obhajca tak je problém,ale asi nie v zákone, ale v ľuďoch v tom je ten rozdiel medzi hardwareom a človekom. hardware sa vzbúri keď má nejednoznačný program (odpovedá nášmu zákonu) a buď sa sám zničí alebo jednoducho odmietne pracovať človek dvojznačnosť (často aj subjektívnu) často využije vo svoj alebo aj iného prospech







_________________
Math is the best!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.01.2013 20:49

walther prosim posli mi e-mail a napis mi v nom v akom prehliadaci si stranku zobrazil a co presne je na nej rozbite. Svoju stranku som testoval na vacsine verzii IE, na Firefoxe, Opere, Chrome, Safari myslim a na niekolkych exotickejsich phliadacoch. Alebo mi prosim ta posli screenshot, budem ti vdacny. K clanku: priznavam, ze mi uslo, ze ta policajtka ako vravis ma trvale nasledky. Co sa tyka kvality clanku, je to uvaha, ziadna seriozna praca a hned v uvode som spomenul, ze v prave sa moc nevyznam.







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 20.01.2013 23:02

Tá stránka sa zobrazuje tak, ako keby nebolo nahodené žiadne css.. Proste nenaštýlovaná stránka. Chrome. Možno to tak máš naschvál, neviem :)

Čo sa týka článku, v pohode, ja som len rád, ak sa nad tým ľudia zamýšľajú, uvažujú o následkoch a podobne.. Aspoň mi to dáva nádej, že všetci sa zatiaľ nestihli zmeniť na nemysliace zombie, ktoré chodia voliť toho, kto im dá viac rožkov na mítingu :lol: Je fajn o tom debatovať.

Mimochodom, neviem, či naozaj má trvalé následky, ale príde mi to dosť pravdepodobné. Keď kopne muž z celej sily ženu priamo do kolena... neviem... Už len z princípu si ten trest zaslúžil, je to obyčajný slaboch. Nehovoriac o dôsledkoch, keby dostal nižší trest... Niekde sa to tu na fóre už preberalo, kľudne pohľadaj.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Úvaha: právny hacking

Registrovaný: 02.08.09
Prihlásený: 23.03.22
Príspevky: 305
Témy: 83
Bydlisko: Liptovský H...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.01.2013 11:20

Namiesto Google Chrome používam Chromium. V Chromium bol web normálne naštýlovaný. Budem s tým niečo robiť. Dá sa povedať, že táto situácia mi vyhovuje, lebo už dlhšie plánujem spraviť redesign svojho webu a teraz konečne k tomu budem trochu tlačený :-)







_________________
Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. hacking

v Bezpečnosť a firewally

17

3398

22.03.2007 15:21

tairikuokami Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Úvaha: Skutočne potrebujeme výkonné počítače?

v Novinky

12

1240

25.02.2010 16:42

Xarxes Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hacking – novodobá zábavka detí a tínedžerov?

v Novinky

1

609

11.03.2008 14:48

Triminka Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vesmir nemoze byt nekonecny - taka halucinogenna uvaha

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1 ... 7, 8, 9 ]

v Vesmír, veda a technika

264

18206

12.11.2013 13:01

marian_r Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra