[ Príspevkov: 72 ] 1, 2, 3
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
NapísalOffline : 10.06.2011 11:58 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Učíme sa v 3D - 1.diel


Učíme sa v 3D - 1.diel


Ako som avizoval, práve tu na PCFore som sa rozhodol vytvoriť niekoľko tutoriálov, ktorými sa budem snažiť oboznámiť s 3D grafikou tých, ktorí sa zatiaľ s týmto kúsom počítačovej zručnosti zatiaľ nestretli, ale majú záujem nahliadnuť pod kapotu tohto "umenia". Pre prácu s 3D grafikou nieje potrebné len vedieť pracovať s počítačom, ale mať aj určité predpoklady. Ak chcem modelovať vizualizácie, je jasné že musím mať priestorovú perdstavivosť, trocha fantázie a citu pre umiestňovanie. Naopak ak chcem modelovať selfmade produkty, teda produkty ktoré si sám vymyslím ako nové, chce to veľa fantázie, a ak ide o real safemade, teda prvky ktoré sa majú dať reálne použiť, musíme mať aj technické zručnosti, vďaka ktorým vieme kde má aký prvok byť aby bol celok funkčný.

Na začiatok sa ale oboznámime s 3D grafikou ako takou. Povieme si všeobecnosti, ktoré platia pre všetky programy a pre prácu s 3D grafikou sú nevyhnutné.

Každý 3D projekt prechádza 4 základnými krokmi, od počiatku až po finálny produkt :

1. modelovanie
2. nasvietenie
3. materiály
4. render


Aby sme sa oboznámili s tým, čo tvorí kompozíciu a celok diela, bližšie si preberieme každý bod projektu.

MODELOVANIE

Modelovanie je základ celej tvorby. Bez neho by logicky ostatné kroky nemali význam. Štýl modelovania sa nikdy nedá na 100 % naučiť od iných, modelovanie a jeho postup, zmýšľanie a prevedenie je totižto vecou jednotlivca, a každý postup, aspoň v pokročilom štádiu tvorby je osobité a pre jednotlivca individuálne. Modelovanie prebieha na viacerých úrovniach.

Každý objekt je možno rozdeliť do viacerých editačných vrstiev, podľa toho, ako potrebujeme objekt upravovať.

Učíme sa v 3D - 1.diel

Základným prvkom je úprava celého objektu. V prípade 3D grafiky sa pri úprave celého objektu dá s objektom pohybovať, meniť jeho veľkosť a rotáciu, ale nič viac. Každý objekt v tomto móde modelovania slúži ako celok.

Učíme sa v 3D - 1.diel

Každý celok, sa skladá z viacerých častí, tzv. polygónov, ktoré predstavujú sieť útvarov, najčastejšie štvorcov alebo trojuholníkov, ktoré spolu tvoria objekt. Jeden z polygónov je označený na obrázku. Náš modelový objekt, kocka, sa tak skladá zo 6 polygónov. Polygón je menšia editačná jednotka ako celok, a pri jej editácii môžeme tvarovať objekt, ale hlavne naň môžeme aplikovať pokročilejšie funkcie, ktoré na objekt ako celok aplikovať nešli.

Učíme sa v 3D - 1.diel

Každá hranica polygónu, teda hrana, je tiež editačný prvok modelu. Editovanie hrán sa používa pri modelovaní detailov, pri ktorých by pri editácii celého polygonu model stratil tvar, či pôvodnú myšlienku. Ide o predposledný typ editácie.

Učíme sa v 3D - 1.diel

Každý bod, ktorý tvorí objekt, nazývame vertex. Vertex je najnižšou jednotkou v modelovani. Editácia vertexov sa najviac používa pri vylaďovaní topológie, teda správnosti modelovania objektu.

Ukážky rôznych úprav polygónov, hrán a vertexov

Učíme sa v 3D - 1.diel Učíme sa v 3D - 1.diel Učíme sa v 3D - 1.diel Učíme sa v 3D - 1.diel

NASVIETENIE

Každá scéna, ktorá už je vymodelovaná, musí mať aj nejakú atmosféru. O tú sa nám stará nasvietenie. Vďaka pokročilým technológiám dokážu spôsoby nasvietenia vytvoriť reálne prostredie, ba dokonca fotoreál. Toto všetko vychádza zo základu technológii ako ambient occlusion a global illumination.

Aby ste v jednoduchom zmysle pochopili o čo ide, poslúžia nám tieto dva obrázky.

Učíme sa v 3D - 1.diel Učíme sa v 3D - 1.diel

Obrázok naľavo predstavuje klasické nastavenie, bez AO a GI. Keďže samotné nasvietenie je nastavené na default, teda je pridané len jedno základné svetlo ktoré neobsauje tieň, scéna pôsobí plasticky, a hlavne sa zdá že objekty levitujú. Na druhom obrázku bolo použité rovnaké svetlo bez aplikácie tieňu, no použíté je AO a GI. Vďaka tejto technike i bez akéhokoľvek tieňu objekty tienenie vykazujú. Vďaka tomu scéna vyzerá reálnejšie. Ešte lepšie predstavenie GI nám ponúka render V-Ray.

Učíme sa v 3D - 1.diel Učíme sa v 3D - 1.diel

Opäť vidíme rozdiel v samotnom spracovaní odrazov, rovnako tieňov. Samotné GI je technológia s mnohými nastaveniami, a venovať sa jej budeme neskôr.

Technológie ako V-Ray nám vďaka presnému výpočtu a nastaveniam ponúkajú pokročilé možnosti nasvietenia, ako 3 point lighting, či studio shot.

MATERIÁLY

Po tom čo sme scénu vymodelovali, a vhodne nasvietili, je potrebné, aby sa nám objekty na svoje reálne predlohy aj podobali. Na to použijeme materiály. Materiály sú vpodstate make-up pre objekty. Každý materiál má niekoľko základných funkcii a nastavení, vďaka ktorým môžeme upraviť vzhľad modelu podľa seba. Predvedieme si niekoľko možností

Difúzia

Učíme sa v 3D - 1.diel

Ide o základný atribút materiálu. Jeho farba.

Transparent

Učíme sa v 3D - 1.diel

Alebo aj priehľadnosť. V prípade tvorby skla, či priehľadných materiálov sa používa práve tento prvok.

Spectacular

Učíme sa v 3D - 1.diel

Odrazivosť svetla. Určuje či je materiál matný, alebo naopak lesklý. Používa sa pri rôznych situáciách, v prípadoch keď potrebujeme nastaviť to, ako sa od materiálu odráža svetlo. Najčastejšie sa prejavuje na bielych miestach na modeli, ktoré svetlo presviecuje.

Reflexia

Učíme sa v 3D - 1.diel

Základný aspekt odrazu. Reflexia určuje akou mierou, štýlom a farbou sa od objektu odráža okolie. Na pokročilé reflexie sa používajú tzv. HDRI mapy (použítá na obrázku), ktorá simuluje presnejšie odrazy.

Refrakcia

Učíme sa v 3D - 1.diel

Refrakcia je podobná reflexii, no používa sa pri zložitejších prvkoch. Refrakcia simuluje lom svetla, jeho intenzitu, polomer a usmernenie lomu. Ako ukážkou nám poslúži obrázok, v ktorom vidíme rozdiel oproti reflexii v dvoch základných prvkoch. Štýle odrazu, ktorý je odlišný, a vo vrstve pod objektom, ktorá simuluje práve odraz svetla cez sklenený objekt.

Bump mapa

Učíme sa v 3D - 1.diel

Nazýva sa jednoducho aj hrbolatosť. Podľa mapy, ktorá mapuje biele a čierne miesta sa objekt vizuálne upraví. Samotný model upravený nieje. Na náš vzorový objekt bola použitá mapa šumu, podľa čoho vidno že čierne miesta boli na objekte vizuálne vyvýšené, biele ostali na pôvodnom mieste. Pokročilejšou vizuálnou úpravou sú displacement mapy, o ktorých si povieme neskôr.

RENDER

Posledný aspekt projektu, tzv. finále. Keď už máme všetko vytvorené, objekty namodelované, scéna nasvietená a materiály priradené, na scénu prichádza render. Ten všetko vykreslí a vytvorí finálnu podobu scény. Tú následne môžeme uložiť ako obrázok. Základný render v programe Cinema 4D je internal render, ktorý podporuje viacero funkcii, vrátane GI, AO a post efektov (efekty ktoré sa aplikujú na už vyrenderovaný obrázok). Existujú potom pokročilejšie rendery, ako V-Ray, MentalRay, alebo fryRender. Tieto ponúkajú pokročilé možnosti, a reálnejšie i pokročilejšie technológie pre vykreslovanie scén.

Ukážkou nám bude render jednej scény, v dvoch systémoch pri rovnakom nastavení. Pri oboch scénach je zapnuté defaultné GI,AO, a HDRI pozadie. Internal Render potrebuje pre pridanie pozadia aj materiál, V-Ray k tomu potebuje len zadefinovanie textúry (HDRI obrázku) do nastavení. Obe používajú rovnakú technológiu GI. Rozdiel je však jasný. Prvý obrázok je internal render, druhý obrázok je V-Ray. Čas vykreslovania prvého obrázku bol 19 s. , druhého 26 s.

Učíme sa v 3D - 1.diel

Učíme sa v 3D - 1.diel

Prebrali sme si základy a kompozíciu projektu. V budúcom dieli sa pustíme do základných funkcii modelovania. Dúfam že som základy 3D sveta ozrejmil. Pre modelovanie je základom poznať pojmy, funkcie, a samotnú hierarchiu 3D modelovania, preto dúfam že prvý diel ste pochopili, a teším sa pri spolupráci v druhom dieli :)


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 14.07.09
Prihlásený: 29.07.20
Príspevky: 2128
Témy: 61 | 61
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 12:49 | Učíme sa v 3D - 1.diel

vyzera to dobre, to je blender? ako tak pozeram na slovensku 3d scenu, mozno z tohto raz bude najlepsi svk serial 3d tutorialov ;)
//aha, uz som si vsimol obrazok, takze cinema 4d


_________________
/popis je už starší/ pc::cpu:AMD PhenomIIX4 965 w/ Zalman CNPS10X Flex & Fractal fan 12 cm mb:Gigabyte MA78LMT-S2 ram:2x4 GB Kingston gpu:Gigabyte GTX750hdd:Seagate Momentus XT 500GB + Seagate Green 1TB case:Corsair Obsidian 550D psu:Seasonic S12II 430W fans: Corsair stock dvd:2xLG22 mouse:Logitech Corded M500 kb: Cherry Stream 3.0 lcd: LG IPS225V os: Linux Mint 18.3 sound: Scythe Kama Bay AMP mini blk + Yamaha NS-M125 blk
nb::HP ProBook 4330s cpu: i3 SB 2.1 GHz gpu: Intel hd3000 ram: 1 x 4 GB Kingston ssd: Samsung 850 EVO 500GB os: Korora x64 ext. hdd:Adata NH13 750GB
cell::BlackBerry Leap blk os:BB OS 10
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 22.07.22
Príspevky: 14056
Témy: 300 | 300
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 13:05 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Tak tento clanok je vazne skvely clanok ;) Jaj, keby som vedel, ze toto vies, otravoval by som ta, kym som mohol :lol:


_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.01.11
Prihlásený: 07.03.21
Príspevky: 276
Témy: 11 | 11
NapísalOffline : 10.06.2011 13:51 | Učíme sa v 3D - 1.diel

konecne sa to naucim :D pekne spracovane urcite budem citat :)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66 | 66
Bydlisko: Žilina
NapísalOffline : 10.06.2011 14:10 | Učíme sa v 3D - 1.diel

vcelku fajn, aj keď mi tam chýba viacero vecí vysvetlených, ale možno nabudúce... akurát si nie som istý, prečo nespravíš tutoriál pre Blender, ktorý môže používať ktokoľvek, nielen ten, čo má na niekoľko stovák drahú licenciu... :rolleyes:


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 14:15 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Lebo Cinema 4D + Vray sa dá na mesiac stiahnúť bez problémov, a nebudem predsa robiť tutoriál v niečom, čo neovládam tak dobre ;)A v kľude napíš čo nieje vysvetlené.

// pridané po 32 sekundách od posledného príspevku

A nebudeme si predsa klamať, 98 % ľudí má tu Cinemu i tak stiahnutú ;)


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 14.11.08
Prihlásený: 02.07.20
Príspevky: 8758
Témy: 197 | 197
Bydlisko: Moldava nad...
NapísalOffline : 10.06.2011 14:20 | Učíme sa v 3D - 1.diel

skvelý návod ;) cinemu mám niekde na D: možno ju vytiahnem.
p.s. s tým avatarom nedráždi :lol:


_________________
NoteBook: Toshiba Satellite c855-212
Car:
Škoda Superb 2 Combi Phone: Xiaomi Redmi 5
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 14:22 | Učíme sa v 3D - 1.diel

No jedine že by ťa ten avatar urážal, mal sexuálny alebo rasistický podtón =D


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66 | 66
Bydlisko: Žilina
NapísalOffline : 10.06.2011 14:54 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Bajzik píše:
Lebo Cinema 4D + Vray sa dá na mesiac stiahnúť bez problémov, a nebudem predsa robiť tutoriál v niečom, čo neovládam tak dobre ;)A v kľude napíš čo nieje vysvetlené.

// pridané po 32 sekundách od posledného príspevku

A nebudeme si predsa klamať, 98 % ľudí má tu Cinemu i tak stiahnutú ;)

hej, na mesiac je zadarmo :) lenže nebudeš predsa vrážať čas do niečoho, čo budeš musieť za mesiac odinštalovať, nie? ;)
To, že ju majú pravdepodobne všetci posťahovanú sa ani vyjadrovať nebudem, lebo si o tom myslím svoje, ale mal som skôr na myslí ľudí ako ja, ktorí si nechcú/nemôžu nahodiť do pc warez. Pre nadšencov je prakticky jediná profesionálnejšia možnosť asi Blender (príp. myslím Maya a pod. majú oklieštené verzie pre nekomerčné využitie).

Tak ale čo už, budem sa s tým musieť zmieriť :rolleyes: Hádam sa niečo bude dať využiť aj pre blender.
No a čo sa týka k tomu, čo mi chýba, tak mi to príde, že si pár vecí načal a nerozvinul. Dalo by sa napr viac venovať materiálom, ukážkam rôznych nastavení a pod. Beriem to teda ako taký menší úvod... :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 15:01 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ako som tam písal, je to všeobecné, ak by som sa v tomto diely venoval detailom, mohla by ujsť podstata začiatku. Ku všetkému sa postupne dostanem, ale oznamovať ako kombinovať materiály v dobe keď ani nevedia čo vlastne 3D model znamená, je podľa mňa zbytočné. Všetko je len objasnenie pojmov a ich funkcionalít. Ale ku všetkému sa dostanem =)

Ono za mesiac sa dá naučiť veľa, a kto chce pokračovať, buď si to portne do Blenderu, čo nieje imho problém, alebo si kúpi študácku licenciu. Popr. od niekoho. V Blenderi sa neorientujem, bol to len vstupný bod, robil som v ňom asi týždeň, potom asi mesiac 3DS a nakoniec C4D.


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.06.06
Prihlásený: 01.06.14
Príspevky: 2627
Témy: 55 | 55
Bydlisko: Brezno
NapísalOffline : 10.06.2011 15:18 | Učíme sa v 3D - 1.diel

vsetky autodesk produkty su zadarmo pre studentov ;) a myslim ze 3ds zvladne par funckcii z toho co cinema 4d :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 15:35 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Nie spectacular ale specular :D spectacular je zaujimavy, ohromujuci po anglicky ;)

Myslim ze v prvom dieli by nemal byt spomenuty V-Ray, mali by tam byt zakladne techniky nasvietenia a tienov.

Btw v čom je refrakcia podobná reflexii? Jedna svetlo lomí, druhá odráža, to sú dve rozdielne veci.


Naposledy upravil eXistenZ dňa 10.06.2011 15:38, celkovo upravené 1

_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 15:39 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Prvý krát som sa to zle naučil, a používam to doteraz ... moja chyba :D

// pridané po 37 sekundách od posledného príspevku

Ešte raz, nejde vôbec o samostatné modelovanie atď v Cineme. Je to len vysvetlenie pojmom a príkady. Podľa tohto tutoriálu nemal nikto ani otvoriť Cinemu. ;)

// pridané po 1 minúte od posledného príspevku

Obe používajú mapy pre odrazy, samostatná refrakcia v sebe obsahuje aj reflexiu ;)


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 15:48 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ale to neznamená že sú to veci podobné :)

// pridané po 8 minútach od posledného príspevku

resp. počkaj, to je blbosť. Refrakcia je lom, reflexia je odraz. Pokiaľ Cinema 4D do refrakcie implementovala aj reflexiu tak je to len na pomoc designérom, pretože každé refraktívne teleso je dnes nedokonalé a povrch odráža určité množstvo svetla. Dokonalé by to ale nerobilo.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 15:51 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Mne je vpodstate jedno kto tam dal, ak sa v materiáloch zapne len difúsia a refrakcia, objekt automaticky odráža iné objekty, teda ich reflektuje. Ten efekt v Cineme 4D sa volá refrakcia, odráža pri tom objekty, samotná reflexia, odráža objekty. Takže majú niečo spoločné, teda sú v niečom podobné. Stačí tak ? Či ešte niečo ?


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 15:57 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ešte niečo...

http://img715.imageshack.us/img715/6369/matrefr.jpg

Kde vidíš reflexiu? Ja vidím len refrakciu.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 15:58 | Učíme sa v 3D - 1.diel

A ten spodok je podľa teba aplikovaná textúra na materiál ?


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 15:59 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ten spodok je výsledok lomu svetla, nie reflexia.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:00 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Reflexia znamená odraz preboha je mi jedno čoho je to výsledok, ale odráža sa tam okolie. A odraz = reflexia


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 16:03 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Keby sa odrážalo, nebolo by zalomené, tamto je výsledok lomu svetla, nie odraz. Čiže svetlo sa neodráža od povrchu ale ním prechádza a lomí sa.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:05 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Stále si melieš svoje , odráža sa tam ostatok scény. A už si choď mudrovať prosím ťa inde, lezieš mi s tým na nervy, na takých rýpalov ako ty nemám náladu.


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 16:05 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ja nerýpem, len chcem veci uviesť na správnu mieru.

Pre znázornenie

http://1.bp.blogspot.com/_1sl8KOfrg0E/T ... flickr.jpg

Odraz gulí - reflekcia
Obraz hore nohami v guliach - refrakcia

A ďalší pekný príklad na refrakciu
http://ww1.prweb.com/prfiles/2007/01/31 ... action.jpg


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:11 | Učíme sa v 3D - 1.diel

A si už dement alebo čo ? Pozri si čo je pojem ODRAZ (TECH. REFLEXIA) vo fyzike. A zistíš že ak sa ČOKOĽVEK AKOKOĽVEK odráža, zvuk, svetlo, magnetické vlnenie, je to REFLEXIA, je jedno či je to s refrakciou alebo bez, už si to uvedom pre boha. Píšeš stále to isté uvedom si čo je vpodstate reflexia. Čo ten pojem znamená. Relfexia v refrakcii sa nevylučuje. Fakt si natvrdlý.

// pridané po 2 minútach od posledného príspevku

Ako, nech sa páči pre všetkých, tu je síce po česky a nie postupne, ale veľa tutoriálov.

http://www.3dscena.cz/3dshowks.php?xuid=212

Chovanie a buranizmus takých ako ty mi fakt lezú na nervy, a nemám chuť niečo robiť keď si niekto myslí že zožral polovicu sveta, vysvetľuj to tým čo sa chcú 3D grafiku naučiť od začiatku.

Budem rád ak vytvoríš ty nejaký tutoriál a rád sa priučím od druhého Denka.


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 16:11 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Veď prosím diskusiu v slušnom tóne inak ťa z fóra vykopnem že sa po tebe ani nezapráši.

Nikde nepíšem že refrakcia vylučuje reflexiu, ale pokiaľ skombinuješ refrakciu a reflekciu, kúsok svetla povrchom materiálu prechádza, kúsok sa odráža. Že to nevieš pochopiť za to už ja nemôžem.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:12 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Nech sa páči, môžeš kopať, demencia ľudí sa prejavuje u dementov. U teba sa svojím správaním zjavne prejavuje.

Ak ti to žerie nervy, nech sa páči, blokuj si. Mne to žily netrhá.


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 16:12 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Buranizmus nanešťastie vyjadruješ zatiaľ ty, nie ja.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:13 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Daj si facku :)


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
NapísalOffline : 10.06.2011 16:13 | Učíme sa v 3D - 1.diel

bajzik ukludni sa, doteraz si mi bol sypmaticky, tak sa prosim spamataj.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 01.12.09
Prihlásený: 20.04.19
Príspevky: 862
Témy: 26 | 26
Bydlisko: Žilina
Napísal autor témyOffline : 10.06.2011 16:15 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Pozri, mňa dokáže vytočiť niekto kto nedokáže niečo oceniť, ale dokáže len sadnúť a písať čo je zle zle zle, a ešte aj svojím vyjadrovaním to čo je zle on sám píše zle. A je mi jedno či mi tu dá niekto ban alebo ma vyhodí zmaže blokne IP, nezaujíma ma to. Ako by som mu to povedal vonku, tak mu to hovorím aj tu. Ďakujem za priazeň.

// pridané po 31 sekundách od posledného príspevku

A ešte jedna vec, určite si nedám servítku pred ústa len preto že je to admin. Nie že by som nemal rešpekt k adminom, ale nemám rešpekt k ľuďom ktorí sa chovajú ako on.


_________________
PC :ASUSTeK M2A-VM, AMD Phenom X3 8650 AM2 @ 2,3 Ghz, 4 GB RAM DDR2 1800 MHz, SAPPHIRE HD 6770 VAPOR-X 1GB DDR5, 400W Zdroj, 500 GB HDD, Windows Vista 64 bit
Notebook : Asus EEEPC 1201NL, intel Atom N270 512 KB L2 Cache 533 MHz FSB @ 1,6 Ghz, 1 GB DDR2 RAM, nVidia ION, 320 GB HDD, Windows XP 32 bit
Iná technika : LG P500 (806 Mhz, Android 2.3.3 Gingerbread, root, JIT), Koss Pathfinder, kedysi iPhone =(
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Učíme sa v 3D - 1.diel

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 10.06.2011 16:31 | Učíme sa v 3D - 1.diel

Ani jedno zlé slovo z mojich úst nevyšlo, narozdiel od tvojich, písal som vo všetkej slušnosti. Že ty sa nevieš správať to je chyba niekoho iného. Aj by som ti spravil názornú ukážku toho, čo sa tu snažím vysvetliť, ale keď vidím tvoj postoj tak sa na to môžem tak maximálne...

// pridané po 3 minútach od posledného príspevku

A vlastne sa ani nemusím, na blender.org je to veľmi dobre vysvetlené

http://www.blender.org/development/rele ... efraction/

Jediné, čo tam chýba je aplikácia reflekcie a refrakcie naraz.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
 [ Príspevkov: 72 ] 1, 2, 3


Učíme sa v 3D - 1.dielPodobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Programovanie v C# - základy - diel #1 (úvod)

v Články

17

2837

23.01.2017 0:15

lukas1135

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Prvý deň s Windows 7 - pochvala aj kritika 1. diel

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Novinky

32

2649

25.08.2009 23:29

SilverSurfer

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

P: Knihy- Myslime v jazyku Visual Basic .NET (1., 2. diel)

v Predám

0

299

19.07.2011 12:40

max-m

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Nový diel na skrinku

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

2

391

17.04.2011 13:03

MagnatWoofer

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

K/I: Vrchný diel na Abyssus

v Kúpim

0

343

29.01.2011 20:47

koruna

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Program pre nabindovanie tlači diel na myške

v Ostatné programy

1

288

23.11.2013 12:08

xMontyx

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

1+1 GB dual vs 1+2GB single (win7, ATOM 230, ION)

v Pamäte

0

314

24.02.2014 13:42

Dulus

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Update Microsoft .NET Framewerk, Version 1.1 Service Pack 1

v Operačné systémy Microsoft

1

415

13.12.2007 17:14

fuco

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Co mam kupit:Creative S750 7+1 alebo nejaky Logitech 2.1-7.1

v Audio programy

2

937

09.08.2007 14:15

Dell Ree

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

PCI-e 16x 1.0 1.1 2.0

v Ostatné grafické karty

27

3480

12.02.2010 20:18

P€PoX

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

7.1.Channel Audio Adapter pre 5.1 system

v Externé zariadenia

1

349

15.12.2015 7:03

vaci

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

ASUS P5E vs Gigabyte EX38-DS4 (rev.1.1)

v Základné dosky

1

642

30.06.2008 16:32

OmeGa

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ozvucenie dvoch spojenych miestnosti sustavou5.1 alebo 2x2.1

v Zvuk

2

279

23.02.2013 19:09

eiger33

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

wondershare-dvd-slideshow-builder-deluxe-6-1-1-44

v Video programy

3

461

29.04.2012 14:29

shiro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Razer Barracuda 7.1 AC-1 Gaming Sound Card

v Zvuk

6

530

24.05.2008 16:54

OmeGa

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

ZMENA USB PORTU Z 1.1 NA 2.0

v Ostatné

4

989

30.12.2008 20:43

Jaro© 2005 - 2022 PCforum, edited by JanoF