Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 13:40

Som študent a som unavený z "voľných pracovných miest/brigád", kde keď zavoláte, tak si vymyslia nesplniteľné požiadavky, chcú, aby ste robili za almužnu alebo "ponuka už neplatí". Preto som sa rozhodol, sa naučím XHTML/CSS/PHP/JavaScript, dám si inzerát do novín, že ponúkam tvorbu webstránok a budem si takto zarábať.
Jazyky sa naučím sám, je na to kopec kníh, tutorialov na webe apod. Čo som však nikde nevidel, je, ako sa takáto záležitosť rieši z právnej stránky.
Moja predstava je taká, že na ten inzerát sa mi niekto ozve, ja sa s dotyčným stretnem, ukážem mu, čo viem(chystám si nejaké ukážkové stránky, nech dotyčný vidí moje schopnosti a nech posúdi, či mu budú dostačujúce), dohodneme sa a napíšeme zmluvu.
Ako sa takáto zmluva píše? Viem, že tam treba dať meno a údaje o obydvoch stranách, čo je predmetom zmluvy, podmienky atď. Čo tam okrem toho treba dať? Treba dať takúto zmluvu overiť notárovi, alebo stačí, ak s ňou súhlasia obe strany(ja a dotyčný zákazník)?
Viem, že netreba mať živnosť ak ročný príjem neprevíši určitú sumu. Tuším, že je to 3000 eur, alebo sa mýlim? Treba robiť nejaké zdanenie alebo nejako priznávať príjem? Odvody za mňa ako za študenta platí štát, tam je to jasné.
Teraz si vytváram stránku pre fiktívnu reštauráciu. Pozeral som, ako asi vyzerajú iné stránky a zarazio ma, že copyright má daná reštaurácia. Je to v poriadku? Komu patrí autorské právo/vlastníctvo? Mne ako človeku, ktorý stránku vytvoril, alebo dotyčnému, ktorý ma požiadal o vytvorenie stránky? Alebo je to vec dohody? V čom je výhoda mať copyright na vytvorenú stránku, ak nie je vytvorená pre mňa(okrem prípadov keby som chcel nahánať ľudí za to, že okopírovali kus môjho kódu)?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 14:57

Ja som niekedy tiež takto privyrábal a to hlavne na webtrh.cz
Teraz je to tam už vymakané, pred tým to bol proste portál, kde mohol byť ktokoľvek, akokoľvek. Ale nemal by byť pre teba problém poskytnúť im všetky informácie, ktoré chcú.
No a tam si daj inzerát ako študent aj s referenciami a hlavne reaguj na zadané "poptávky", ktoré by si bol schopný zrealizovať. Úplne legálne to asi nie je, ale zase ani úplne nelegálne.
Čo sa zmlúv týka, na webtrhu frčí reputácia a typicky sú tam slušný a spoľahliví ľudia. Ja som nenarazil na nikoho, kto by robil so zaplatením problém. Všetko šlo dohodou.
Typicky som poslal screen obrazovky so stránkou v rôznych prehliadačoch nech vidia, že to mám a ide to. Potom poslali peniaze (buď polovicu, alebo všetko), poslal som im zdrojáky a prípadne ešte niečo ochotne upravil, či poradil. Onedlho som si našiel chlapíka - grafika, živnostníka, ktorý so mnou bol spokojný a nepravidelne ma sám zásoboval prácou. S ním to už šlo obzvlášť dobre, nemusel som sa báť, že by mi peniaze od neho neprišli.
Môžeš to skúsiť, ak chceš obísť to všetko, čo si opísal.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Tvorba webu z právneho hľadiska

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 15:33

Citácia:
ale zase ani úplne nelegálne.

Čiže je to len čiastočne nelegálne či ako to básnik myslel? Máš príjem = máš povinnosti. Aj keby to bola len ako brigáda, tak by som odporučil pozrieť toto:

http://nitra.dnes24.sk/chystate-sa-na-b ... ivo-148093

Menovite napríklad takéto srandy:
Citácia:
Možnosť neplatiť poistné bude mať takýto študent a žiak za predpokladu, že jeho mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne pri žiakoch a študentoch do 18 rokov sumu 66 eur, pri ostatných študentoch sumu 155 eur. V prípade, že jeho príjem presiahne tieto sumy, bude platiť poistné na dôchodkové poistenie zo zníženého vymeriavacieho základu.


Okrem toho, daňové priznanie MUSÍŠ podať už pri sume myslím 1822,37 eur, nehovoriac o rôznych výnimkách, obmedzeniach a špecialitách pri práci študentov.


-----

Citácia:
Pozeral som, ako asi vyzerajú iné stránky a zarazio ma, že copyright má daná reštaurácia. Je to v poriadku? Komu patrí autorské právo/vlastníctvo?

To záleží na dohode. Copyright danej firme sa väčšinou uvádza v tom zmysle, že všetky zverejnené materiály na stránke (texty, obrázky, fotky...) patria danej spoločnosti. To môže/nemusí platiť aj pre stránku ako takú. Ide o to, čo predávaš a aké práva prevádzaš na svojho klienta.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 15:49

walther píše:
Čiže je to len čiastočne nelegálne či ako to básnik myslel?

Áno, čiastočne nelegálne :D Ak urobíš web cez nejaký portál, nejakému užívateľovi, len na nejakú dohodu (všimni to slovo "nejaké") a zoberieš za to 30 eur, nikomu sa nikdy nebude chcieť ťa naháňať, že si porušil zákon. A keď to urobíš aj viac krát do mesiaca, je to stále to isté.
Veď môžem povedať, že som robil známemu láskavosť a on mi do daru poslal peniaze. Pokiaľ pôjde o malé sumy, ničoho by som sa nebál.
Ak už to pôjde v stovkách eur, tak je to samozrejme iná vec.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Tvorba webu z právneho hľadiska

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 16:00

Vieš, ono je to o tom, že takto môžeš podnikať aj 10 rokov a nikto nič... Väčšinou ale stačí jeden debil...
Dal by som ti ale do pozornosti ešte jednu vetičku, čo dal zakladateľ témy: "chcú, aby ste robili za almužnu". Myslíš, že mu bude stačiť pár eur mesačne? Neviem, ako ty, ale ja by som za 30 eur mesačne nepracoval, a to ani ako študent, ty hej? Tvorba webstránky netrvá dva dni...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 16:33

Stránky som kódil v cenách od 800 do 2000czk a mal som to typicky hotové do dvoch, troch dní. Mal som to ako bokovku, živiť sa týmto samozrejme nedá, pretože príjem zakázok je nestály.
Ak chce človek seriózne podnikať, nech si založí živnosť. Ja som mal skôr z toho pocit, že autor chce niečo ako bokovky na privyrobenie si. A na to je to, o čom píšem. A preto o tom aj píšem. A zo začiatku je treba rátať s tým, že budeš robiť za almužny. Snáď nechceš, aby študák, čo sa sám učí html, css a javascript, hneď dostával tisíc eur na projekt.
fista1 píše:
Preto som sa rozhodol, sa naučím XHTML/CSS/PHP/JavaScript, dám si inzerát do novín, že ponúkam tvorbu webstránok a budem si takto zarábať.
Jazyky sa naučím sám, je na to kopec kníh, tutorialov na webe apod.

Wtf, keď som "sa ja rozhodol", bol som rád, keď mi robotu vôbec dali a mal som referenciu.
Walther, ty hovoríš o prudkom zarábaní, ja hovorím o privyrábaní si študenta a získavanie skúseností, referencií a kontaktov. Nejde všetko hŕŕ.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.07.2013 16:36

Budem si to musieť naštudovať, ale ja by som chcel robiť jedno z týchto dvoch vecí:
- dohoda o vykonaní práce
- dohoda o vytvorení diela
Z toho čo som zatiaľ zistil, tak to druhé je bližšie mojim predstavám. Tie sú takéto: Nepotrebujem, aby ma niekto zamestnal(či už TPP, alebo brigádne- čo je prvý prípad). Proste spíšeme zmluvu, ja stránku nakódim, odovzdám a dostanem zaplatené. Napadlo mi takéto prirovnanie: Obec chce postaviť sochu a tak si objedná sochára. Toho nezamestná, len mu proste zaplatí za vytvorenie sochy. Sochár sochu urobí, dostane zaplatené a tým to končí. Samozrejme môže v budúcnosti postaviť tej istej obci inú sochu, ale to už je na ďalšiu zmluvu.
Ešte by ma zaujímala jedna vec. Ako tvorca stránok, mal by som stránku aj zavesiť na nejaký webhosting, príp. na server zákazníka? Alebo si to robí zákazník sám? Alebo je to vec dohody?
EDIT: BX má pravdu. Uvažujem o tom ako o bokovkách na privyrobenie si. Je mi jasné, že záujem bude kolísať. Ale hlavná priorita je u mňa štúdium, toto by som robil vtedy, ak by som mal v škole nejaké voľno, alebo cez prázdniny.
Zo začiatku nebudem pýtať veľké peniaze(povedzme 20 eur za HTML/CSS stránku?). Pôjde mi hlavne o referencie, nech sa rozšíri moje meno, až potom budem môcť zdvihnúť ceny ;-). Ale neplánujem za to pýtať viac ako 100 eur, ani keď tam už bude nejaké PHP. Skôr to malo byť tvorenie jednoduchších stránok napr. pre živnostníkov apod.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2013 16:59

V tom prípade ti radím radšej moju cestu. Získaš skúsenosti, prehľad o cenách, dopyte, o ľuďoch, získaš referencie a možno že sa spojíš aj s niekým, kto ťa trebárs najme na dohodu, alebo ťa bude zásobovať prácou. A po čase možno príde aj nejaká pekná zmluva.
Príde mi zbytočné prejsť týmto všetkým, vybavovať kopu vecí atď. a potom nebudeš mať čo robiť. Radšej sa poriadne uč tvorbu webstránok, prezentuj sa na internete a ponuky prídu samé. A všetky tieto papierovačky za teba vybaví zamestnávateľ.

Napr. mne sa stalo, že som reagoval na nejakú menšiu prácu, poslal som im referencie, ktoré som mal na svojej stránke a odpísali mi, že na tú menšiu prácu ma nechcú, ale radi by ma zobrali na dlhodobú spoluprácu v nejakej firme.
Ďalej som sa takýmto spôsobom dostal (už ani presne neviem ako) k tvorbe systému pre autopožičovňu, kde ma platili v lístkoch do aquaparku v Poprade :lol: Celkovo mi poslali lístky asi v hodnote 200 eur.
A veľa ďalších, fičal som na tom asi rok popri štúdiu. Nezarobil som veľa, ale skúseností a možností mi to dalo hodne. Len ja som všetky dlhodobé ponuky starostlivo odmietal, tvorbou web stránok som sa nechcel a ani nechcem živiť. Nechal som ti tam miesto ;)







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.07.2013 20:40

Díky za to voľné miesto ;) . Jj, prax a skúsenosti sa hodia, hlavne keď si ich mnohí pýtajú ako podmienku.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba Webu

v Ostatné

10

425

12.03.2013 15:41

SpL1tt3r Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Ponuka práce

16

1999

07.02.2008 17:35

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Ponuka práce

0

614

01.11.2011 20:39

stefantoto Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba Webu

v Ponuka práce

0

592

06.10.2014 12:59

MagnatWoofer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Webhosting a servery

7

718

25.06.2009 9:33

krematorius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba Webu

v Ponuka práce

1

887

29.05.2009 23:06

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Redakčné systémy

4

793

24.02.2011 7:52

don jebot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba webu

v Ponuka práce

0

1061

19.10.2009 15:34

DeiForm Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba webu - náhoda

v PHP, ASP

1

359

21.02.2014 16:30

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba eshopu / webu

v Ponuka práce

0

440

22.06.2013 21:36

notfake Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba webu - lacno

v Ponuka práce

0

852

09.07.2009 20:13

BBUlet Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. eclipse + tvorba webu = ?

v Ostatné

2

640

28.07.2008 7:47

rooobertek Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba kvalitního webu

v Webdesign

2

527

26.06.2015 14:56

jiricais Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu - cena

v Ostatné

4

453

06.12.2011 21:56

eMp Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba webu na mieru

v Dopyt práce

0

583

28.12.2013 20:51

square Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. programovanie a tvorba webu - matlab

v Správy pre vedenie fóra

4

1261

21.11.2009 17:45

Daron Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra