Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 02.10.10
Prihlásený: 20.04.15
Príspevky: 65
Témy: 30
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2013 21:43

Dobrý deň,
potreboval by som podrobnejšie vysvetliť a poradiť s tvorbou webovej stránky, konkrétne s účelom sociálnej siete. Chcem si vytvoriť jednoduchú, súkromnú sociálnu sieť, a keďže s tým nemám skúsenosti, tak by som poprosil niekoho, kto by mi podrobnejšie popísal ako by som mohol začať. Základy HTML a PHP myslím že ovládam dobre. Mám rozbehnutú webovú stránku (čisto v HTML bez redakčného systému), kde som aplikoval aj PHP skripty - konkrétne prihlasovanie a registrácia užívateľov do databázy. Potreboval by som vedieť, ako mám pokračovať, ak chcem z toho vytvoriť sociálnu sieť, konkrétne:
1. Aby každý registrovaný užívateľ mal svoj profil
2. Aby užívatelia mohli pridávať iných užívateľov do vlastnej skupiny
3. Možnosť publikovania statusu
4. Možnosť chatovania medzi priateľmi
..jednoducho klasická sociálna sieť so základnými funkciami (samozrejme, nejde mi o dobehnutie Facebooku, je to samozrejme nereálne, chcem len vytvoriť jednoduchú stránku so základnými funkciami sociálnej siete)

Problém je v tom, že nemám potuchy, ako to mám vytvoriť v PHP a aké tabuľky v databáze mám vytvoriť, aby sa jednotlivé údaje (4 požiadavky, ktoré som vypisoval vyšiie) uložili do databázy.

Dá sa to aj bez redakčného systému?? Ak by sa niekto našiel, kto by mi tu popísal pár viet k tomu ako začať, nejaké rady, prípadne články nawebe, budem vďačný. Možno chcem vytvoriť, čo sa v podstate tak ľahko ani nedá, preto potrebujem profesionálnu radu a vysvetlenie, či vôbec a už keď, tak ako.

Pozeral som na Alza.sk aj na túto knihu, ale nieviem či by mi pomohla: http://www.alza.sk/programujeme-vlastni-socialni-sit-v-php-5-d309623.htm


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 02.06.08
Prihlásený: 19.07.16
Príspevky: 3325
Témy: 147
Bydlisko: Žilina / Os...
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2013 23:17

Veľké projekty často robia developery napr. v Jave a príbuzné prog. jazyky, v konečnom dôsledku beží to na nejakom aplikačnom serveri. Nejdem popisovať výhody oproti PHP, ASP..poskytovanie atď. Pokiaľ vieš použiť hlavu musíš nato prísť aj sám, nepotrebujem byť kóder aby som vedel, že vytvorím nejaký algoritmus, zober si do úvahy ten profil. Samozrejme, že to najskôr bez skúseností ani nespravíš úplne perfektne ale pre naznačenie.

Čo bude obsahovať profil ? Prístup k profilu ?

Profil - údaje vypisované z databázy, údaje uložené v tabuľké napr. uživatelia (meno, vek, zamestnanie). Selektovanie z databázy.
Editácia profilu, na pozadí vlastne budeš editovať údaje v databáze.
Skupiny, opäť môžeš pracovať s databázami, taktiež statusy a chatovanie je už trochu o inom.

Keď si myslíš, že PHP vieš dobre, odporučil by som ti pozrieť sa na nejaký framework pre PHP, napr. niečo sa používa a má hlavne dobrú dokumentáciu, ktorú dokážeš čítať. V skratke len pracuješ viacmenej s databázou pomocou toho PHP, skús nato prísť sám a skúšaj :)







_________________
PC - ASUS M2N-MX Se+ | AMD X2 4200+ | 2GB RAM | Nvidia 8600GT | WD 320GB | 350W |NTB - ASUS K50AB SX-010 | | ASUS X550L | SteelSeries Mousepad | A4tech XL-750BF | HTC Explorer |
CCNA (640-802) |
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2013 23:22

OOP ovládaš? Čo bezpečnosť?







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2013 23:28

Skus sa zoznamit a potom prispievat do kodu nejakeho open-source projektu, odtial sa dobre da pochopit, ake principy sa kde uplatnuju.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 02.10.10
Prihlásený: 20.04.15
Príspevky: 65
Témy: 30
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2013 10:47

Výpis údajov užívateľov z databázy - výpis do profilu a editáciu profilov by som zvládol. Horšie je už natom vytvorenie skupiny, pridávanie iných užívateľov (ako napr. zoznam priateľov), a statusy.

Profil by zo začiatku obsahoval len základné údaje: vek, dátum nar., meno, priezvisko,.. To by som zvládol.
S PHP už skúsenosti mám, no na taký projekt ako je sociálna sieť si neodvážim odhadnúť svoje skúsenosti (keďže som vytváral zatiaľ len registráciu užívateľov pomocou formuláru do databázy, a prihlasovanie užívateľov na stránku), možno by som sa mal toho viac poučiť.

Čo sa týka bezpečnosti, tak zo začiatku by ma to zatiaľ netrápilo vôbec, keďže by to bolo zatiaľ len súkromné. O bezpečnosť by som sa začal zaoberať neskôr. Aj tak by sa tam veľa užívateľov nezmestilo, keďže využívam free webhosting s kapacitou databázy 20MB. (na serveri php5.sk)

Chcem sa spýtať ešte, dalo by sa to robiť aj cez redakčný systém, CMS? Myslím, bežné free ako sú napr. Joomla, alebo WordPress
Keďže už mám vytvorenú stránku bez CMS, tak by mi to vyhovovalo bez CMS. Aj tak free redakčné systémy neposkytujú toľko možností, a už vôbec nie pre sociálnu sieť.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2013 11:56

Citácia:
O bezpečnosť by som sa začal zaoberať neskôr.

Toto je práve najväčšia kravina, akú môžeš urobiť... Však neskôr to spravíš... :lol: Nemáš šancu.

Citácia:
Chcem sa spýtať ešte, dalo by sa to robiť aj cez redakčný systém, CMS?

Neviem, či nejaký poskytuje takú možnosť. Ak by si si to doprogramoval, tak samozrejme áno, ale je to kravina. CMS je o spravovaní obsahu jedným adminom (alebo viacerými), nebolo to navrhnuté pre niečo také ako sociálna sieť. Tam sú úplne iné požiadavky...

Stále som sa nedozvedel, OOP ovládaš?







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 02.10.10
Prihlásený: 20.04.15
Príspevky: 65
Témy: 30
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2013 13:28

Čiže čo sa týka bezpečnosti, mám ju uprednostniť hneď na prvé miesto, dobre som pochopil? Myslel som, že bezpečnosť sa dá aj neskôr vylepšiť (nejako prepísať, preprogramovať zdroj PHPčka), napr. šifrovanie a pod., že sa k tomu vrátim až keď celá štruktúra siete bude fungovať.

Keby som ovládal OOP tak by som sa tu pochválil, ale nie, nepoznám. A v podstate, nemám ani tušenie čo to je :D o OOP som nikdy nepočul.

...zrazu uvažujem, že celkovo všetko čo mi treba na tento šalený nápad, tak viem asi 30% :)

Ale aj tak ďakujem za radu, že ste si pre mňa našli čas. Diki moc :)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2013 13:56

Bez oop riešiť sociálnu sieť, uh... Samovražda. OOP je objektovo orientované programovanie. Ak si o tom nikdy ani len nepočul, asi nemá zmysel pýtať sa na to, ako si si navrhol architektúru projektu...
Pri bezpečnosti nejde o to, aby bola na prvom mieste, ale musíš na ňu myslieť od prvého riadku kódu, ktorý napíšeš. Nemôžeš začať niekde v strede vývoja rozmýšľať, kde všade si urobil bezpečnostnú dieru.

Programovanie nie je o tom, že sa naučíš syntax a už to ovládaš :) Je v tom ďaleko viac a ak sa musíš pýtať takéto otázky na fóre, ešte si sa nenaučil dosť, aby si niečo takéto vedel skutočne zrealizovať. Začni s jednoduchými vecami a postupne sa prepracúvaj k náročnejším. Teda ak to myslíš s programovaním vážnejšie.. Ak sa len doma nudíš, kľudne na tom začni robiť aj hneď.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Tvorba sociálnej siete

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 23.05.2013 23:44

1. na tvojom mieste by som sa do toho ani len nepúšťal. Už len fakt, že si to zaradil do HTML/CSS hovorí o tom, že nemáš predstavu, čo je podstatné pri takom projekte.
2. "nemám potuchy, ako to mám vytvoriť v PHP a aké tabuľky v databáze mám vytvoriť" - a my máme mať potuchy? Vytvor také tabuľky, aké potrebuješ. Toto nie je otázka do poradného fóra, ak si nevieš navrhnúť aplikáciu, tak by si mal začať s niečim jednoduchším.
3. "Dá sa to aj bez redakčného systému?" - máš problém aj s abstraktnými pojmami. Za také CMS sa dá považovať aj celý ten systém, ktorý pre tú sociálnu sieť naprogramuješ (lebo tým budeš spravovať obsah).
4. "Ak by sa niekto našiel, kto by mi tu popísal pár viet k tomu" - popísali sme ti pár vie, ale určite ti nepomohli. Začni tým, že sa naučíš základy, potom sa naučíš lepšie programovať atď. K tomu ti nepomôžu naše vety, ani pýtanie sa na fórach, k tomu ti pomôžeš iba štúdium.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 9 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba malej siete

v Siete

2

661

23.06.2007 11:55

miss0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. upomienka od socialnej poistovny

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

14

491

19.02.2015 18:06

erikzet Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Redakčné systémy

4

799

24.02.2011 7:52

don jebot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba webu

v Ponuka práce

0

1065

19.10.2009 15:34

DeiForm Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba hudby

v Audio programy

1

1125

16.05.2012 16:48

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba hier

v Ostatné

6

431

31.12.2012 16:56

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba programu

v Ostatné

0

542

26.01.2010 16:19

ipkis Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba flyeru

v Ponuka práce

1

515

12.12.2011 16:42

haffen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webu

v Webhosting a servery

7

723

25.06.2009 9:33

krematorius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba obrazku

v Ostatné

25

2205

13.09.2008 13:57

dadmtb Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. moja tvorba

v Webdesign

7

592

05.04.2008 8:07

kajbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba Hudby

v Audio programy

2

719

27.05.2010 15:28

MiGi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba formulárov

v Ostatné programy

1

1282

14.10.2007 23:45

Rbot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba Webu

v Ponuka práce

1

893

29.05.2009 23:06

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba instalacie

v Ostatné

2

685

04.05.2010 22:21

stanke Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba loga

v Webdesign

1

3372

28.08.2007 21:06

javo Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra