Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Sprievodca notebookmi - na čo sa zamerať pri výbere NB

Registrovaný: 16.05.05
Príspevky: 5075
Témy: 105
Bydlisko: Trenčín, SR
Príspevok NapísalOffline : 03.09.2009 19:22

Zdravím vás.

V poslednom čase sa celkom rozmohla móda kupovať si namiesto desktopových PC notebooky. Áno, sú skladnejšie, prenosnejšie, nepotrebujú žiadne ďalšie komponenty na prevádzku, ale často sú velmi preceňované. V tomto príspevku sa chcem zamerať na najčastejšie chyby pri výbere notebooku, aby ste predišli nepríjemnostiam po nákupe. Nebudem uvádzať jednotlivé modely, chcem aby článok ostal aktuálny čo najdlhšie.

POUŽITIE

V prvom rade je potrebné si určtiť, na čo bude notebook používaný. Najbežnejšie využitie je zhruba:
- office
- internet
- programovanie
- filmy
- 3D modelovanie a kreslenie
- práca s audiom/videom
- hry
Tieto typy využitia sú zoradené podla nárokov na notebook, pričom notebook na office a internet má najmenšie požiadavky a notebook na prácu s audiom/videom a na hry má najvyššie požiadavky.

CENA

Od požiadavkov na notebook sa samozrejme odvíja jeho cena. Aj tu platí, že najjednoduchší notebook je lacnejší ako nadupané herné delo, kde sa často bavíme aj o cene niekolko tisíc eur. Pomyselné cenové hranice kedy sa už konfigurácia mení zásadnejšie než len vo velkosti disku sú približne takéto:
do 500,- €
500 – 700,- €
700 – 850,- €
850 – 1000,- €
1000 – 1200,- €
1200 – 1500,- €
1500 - 1700,- €
1700,- € a viac, tam už sú skutočne len niektoré modely, ktoré sú jednak určené buď na profesionálne použitie, alebo čisto na hry.

ZNAČKA

Ďalším, nie menej dôležitým kritériom je značka. Tí, ktorí ma poznajú vedia, že uprednostňujem skôr tie lepšie značky, hoci aj s vyššou cenou za rovnakú výbavu, ale mám na to svoje dôvody. Trh s notebookmi môžeme v rámci značiek rozdeliť na tri základné kategórie: low-end, mainstream a high-end.
Do low-endu ja osobne zaraďujem značky ako Acer, MSI, Fujitsu-Siemens a rôzne no-name notebooky predávané pod spoločnou značkou VBI (Verified By Intel).
Mainstream na trhu tvorí hlavne Asus, HP, ale tiež aj Lenovo či Toshiba. Takisto ale aj niektoré notebooky Fujitsu-Siemens. Prečo, to za moment vysvetlím.
Do high-endu rozhodne patrí Alienware, Apple, Dell, HP, Lenovo, Sony a Toshiba.
Prečo som teda niektoré značky uviedol viackrát? Dôvod je jednoduchý, majú na trhu viacero produktových rád, ktoré sa kvalitatívne velmi líšia. Je treba aby som ale oddelil jednotlivé rady a určil, ktoré kam patria. Takže napr. HP má svoje rady Pavilion a Compaq, ktoré zapadajú do mainstreamu. Takisto má rady Elitebook, ktoré sa zaraďujú do high-endu. Rovnako je to so všetkými výrobcami, ktorých som spomenul viackrát. Nechcem tu vypisovať všetky modelové rady, jednak je ich strašne vela a navyše za nejaký čas už nemusia byť aktuálne. Vždy vela napovie cena a samozrejme nejaká recenzia.

SERVIS

K značke neodmyslitelne patrí servis. Toto je vec, na ktorú vela ludí zabúda a berie ju ako samozrejmosť, ale potom ich často prekvapí krutá realita, kedy sú mesiac bez notebooku, ktorý je ich pracovným nástrojom. U nás sú prakticky dostupné dva druhy opráv notebookov a to klasický servis, kedy je na to vyhradená mesačná lehota a potom tzv. NBD (Next Business Day), kedy sa notebook opraví na druhý pracovný deň priamo u zákazníka. Myslím, že netreba písať čo je lepšie. Problémom však je, že NBD ani zďaleka nie je štandardom a to ani pri drahších, profesionálnych radoch. Jediný výrobca na našom trhu, ktorý ponúka štandardne takúto záruku pre všetky svoje modely je Dell. K HP, Lenovu alebo Toshibe sa dá dokúpiť, ceny opäť nechám tak, pravidelne sa menia.

PRÍSLUŠENSTVO

Príslušenstvo k notebooku – pre niekoho pomaly rozhodujúce kritérium, pre iného len príjemný bonus. Ja osobne zastávam názor, že všetko čo notebook životne nutne nepotrebuje k prevádzke je naozaj len pekným bonusom pri kúpe, určite netreba vyradiť notebook z výberu len preto, že nemá vo výbave myš, alebo niečo podobné.
Samostatná kapitola príslušenstva je operačný systém. Niekto ho chce, iný nie, momentálne je situácia na trhu taká, že bez OS sa predávajú väčšinou staršie, resp. slabšie modely, kedy si výrobca asi nie je moc istý, ktorý OS je pre notebook vhodný a výber nechá na užívatelovi. Ja OS rozhodne na notebooku vítam, už len z dôvodu toho, že dnes už moc cenu notebooku nezvyšuje, je legálny (teda mám k nemu tech. podporu) a pre laika je výhodou aj to, že notebook je hneď po prvom zapnutí pripravený na používanie.

ZÁVER

Toto sú asi najhlavnejšie kritéria, ktoré by ste mali zohladniť pred výberom notebooku a takisto aj pred založením témy tu na fóre, predídete tým zbytočne dlhému rozhodovaniu a po nákupe budete s notebookom spokojní.

Na záver ešte niekolko poznámok.

Niektorí výrobcovia často uvádzajú na trh notebooky označené ako herné (teda by mali byť perfektne vybavené) a predáva ich za velmi nízku cenu oproti podobne vybaveným modelom iných výrobcov. Ja od nich väčšinou ludí odrádzam. Dôvod je jednoduchý, tieto notebooky majú väčšinou hrozné spracovanie. Uvediem príklad. Dva notebooky, jeden MSI, druhý Dell. Rovnaká konfigurácia, MSI stojí 800,- €, Dell stojí 1200,- €. Prečo je ten Dell tak drahý oproti MSI? Má lepšie spracovanie. Totiž hardware nakúpia obaja výrobcovia za rovnakú sumu, šasi notebooku si ale každý z nich navrhuje a dáva vyrobiť sám. Keďže majú rovnakú výbavu, tak to musí byť práve to "telo" notebooku kde sa šetrilo a aj to tak potom vyzerá. Najčastejšia vada, ktorú som videl, je napr. efekt "odpruženej klávesnice", kde sa klávesnica nepríjemne prehýba a má strašne neistý doraz tlačidiel. Toto je na Delli vylúčené, na "hernom" MSI je to pravidlom. Napohlad strašný detail, ale verte že s takým notebookom je trest pracovať dlhšie. Takže nie, notebook na hry sa skutočne nedá kúpiť za 800,- €.

Ďalšia vec, s ktorou sa na mňa sem-tam hlavne moji známi obracajú je to, že malé notebooky sú velmi drahé (nemyslím teraz netbooky – EeePC a pod.). Prečo to tak je? Opäť jednoduchá odpoveď, pripláca sa práve za to, že notebook je tak úžasne malý a prenosný a pritom dostatočne výkonný aby zvládol to isté čo jeho 15" kolegovia. Navrhnúť vnútorné usporiadanie a chladenie takéhoto notebooku si vyžaduje nemalé úsilie a rovnako aj komponenty so zníženou spotrebou sú drahšie.

Samostatnou kategóriou sú netbooky (alebo minibooky, či mininotebooky). Typickým predstavitelom tejto triedy je dnes už pomaly legendárny Asus EeePC. Tieto počítače sú určené skutočne len na to, na čo boli navrhované a to je byť online kdekolvek a kedykolvek. Malé rozmery, vysoká výdrž na batérie sú jasnými plusmi týchto zariadení, ale na druhej strane mizerný výkon im neumožňuje iné využitie ako je office, internet a nejaké to sledovanie filmov/hudba. Osobne odporúčam kupovať netbook len ako tzv. "druhý" notebook, pokial už máte nejaký iný počítač (či už desktop alebo notebook).







_________________
    Intel Core i5-3450 | Gigabyte GA-Z77M D3H | Kingston 8GB 1600MHz DDR3 | Sapphire HD7850 2GB | 2x ADATA SX900 256GB | WD MyCloud 4TB | 27" AOC | Cooling by GELID
    Apple iPhone 6s 32GB | 2005 Ford Focus II 1.8TDCi Panther Black S-packet

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Sprievodca notebookmi - na čo sa zamerať pri výbere NB

Registrovaný: 29.12.09
Prihlásený: 20.02.24
Príspevky: 678
Témy: 147
Príspevok NapísalOffline : 19.08.2011 0:51

zaujmavy clanok , avsak nesuhlasim ze notebook na hranie sa neda kupit za 800 eur- je jasne, ze na full detailoch to nepojde ale si zober take lenovo alebo asus kde grafika a procak, utiahnu take hry ako crysis, assasin alebo ine..a nesuhlasim ani s mini notebookom ja osobne pouzivam teraz len mininotebook ee pc ktory vyuzivam na surf, filmy a dokonca aj hry ako napr nhl 09 fifa 08 cize da sa na nich hravat aj taketo hry ktore su este popularne...







_________________
Windows 7 Home Premium 64 bit
Procesor: Intel Core i5 2430M 2,4 GHz (2 400 MHz) 2x jadro TPD 35 W Automatické pretaktovanie, HyperThreading, Podpora Virtualizácie
Čip grafickej karty: NVIDIA GeForce GT540M 2 048 MB
Rozhranie disku: Serial ATA I 5 400 ot/min
Operačná pamäť: 4 GB DDR3 1 333 MHz (1,33 GHz)

som vysoko vzdelaný intelektuál s futuristickými víziami na svet technológii
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13.06.13
Prihlásený: 16.06.13
Príspevky: 6
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 13.06.2013 11:02

Ahoj do Trenčína.

Som Anka taký jednoduchý užívateľ. Moje PC problémy rieši moja sestra, ale vždy mi vnúti lepší a lepší windows, a môj notebook napr. je z r. 2007 nechce brať W8 pretože nestíha systém. To je teraz vedľajšie. Alebo ak mi poradíš, budem rada, lebo nechcem akútne kupovať nový NB. Mám Acer 3103 WLMi, Mobil AMD Sempron tm pocesor 3400+ (1.8GHz, 256KB L2 cache), 15,4 monitor, HD 120GB, 512DDR2, mám pamäť zväčšenú tak už mám 1024MB. Doteraz som fungovala na W7, sestra mi teraz koncom máaja naištalovala W8 a môj systém nestíha, asi sa prehrieva. Používam NB napevno, nesťahujem ho, mám ho položený na stole celý rok, sťahujem ho len dva razy ročne. Nehrám hry, takže nepotrebujem super grafiku, nie som ani náročný užívateľ na kvalitu obrazu. Najviac milujem hudbu, takže zvuk je pre mňa prioritný. Počúvam youtube, alebo si sťahujem videa do NB a tak si púšťam, aspoň mi nesekajú, internet nestíha. Pomohla by opätovná inštalácia W7. Alebo je už najvyšší čas kúpiť novší systém?

Poprosím ťa o múdru radu aj keď bude negatívna, mám rada úprimnosť. Som ochotná si kúpiť nový a vtedy by som poprosila o info aby mi vydržal čo najviac rokov, ja nie som užívateľ ako moja sestra, že si kupuje tri notbuky ročne.

Viem, že spoločnosti klienta tlačia do toho aby kupoval stále nové veci, a nie len PC ale aj tlačiarne, mám starú tlačiareň všetko na USB 2.0, ja som ten pomalší , neletím za novými vecami... Ďakujem Ti za tvoj čas, stačí napísať aj krástku správu, ale lepšie na email ak môžeš. dzurejova.a @seznam.cz Veľmi veľmi veľmi pekne ďakujem. Anka z Prahy, rodák zo Spišskej Novej Vsi


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Sprievodca notebookmi - na čo sa zamerať pri výbere NB

Registrovaný: 10.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 4985
Témy: 171
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 13.06.2013 11:26

Pokial 7 fungovala bez problemov, preco sa tam instalovala 8? Na taky notas by bohato stacilo XP a plne by postacovalo tvojim potrebam. Novsi notas by nebol na skodu, ale nepotrebujes ho.







_________________
CASE Lian Li PC-7NB with 3x Noctua NF-S12A FLX | PSU Seasonic M12II-520 80 Plus Bronze | MB MSI B450 TOMAHAWK | CPU AMD Ryzen 5 3600 with Noctua NH-U12S | RAM 4x8GB ADATA XPG GAMMIX D10 DDR4 3200MHz CL16 | GPU MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC | DISK ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB
MOUSE Logitech M330 Silent Plus | KEYBOARD HP Wired Desktop 320K Keyboard | SOUNDCARD Creative Sound Blaster Z | HEADPHONES Sennheiser RS170 | MONITOR 24" AOC G2460VQ6 1920×1080@75Hz with FreeSync | INTERNET 400/40 Mbps | OS Home 11 & MS 365 Basic | EXTRA ImDisk Toolkit (Desktop/Caches)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 13.06.2013 13:23

pani to už začala riešiť tu da-sa-zachranit-stary-nb-alebo-je-treba-kupit-novy-vt151981.html


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.04.09
Prihlásený: 10.05.14
Príspevky: 19
Témy: 4
Bydlisko: podtatranské
Príspevok NapísalOffline : 20.02.2014 22:02

už uplynul od tvojho poučného článku neaký ten piatok :) mohol by si aktualizovať svoj príspevok??? :cop: :cop: a odporučiť neaký dobrý NTB na bežné používanie a nenáročné hry za rozumnú cenu ??? okolo 500 €


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Sprievodca notebookmi - na čo sa zamerať pri výbere NB

Registrovaný: 09.08.06
Prihlásený: 23.01.24
Príspevky: 297
Témy: 18
Príspevok NapísalOffline : 22.02.2014 14:43

genezis

Myslim, ze ked scrollnes dole najdes fora, kde sa hladal NB do 500e a nasli sa pekne kusky. Zalezi od toho, co ocakavas od NB a co potrebujes


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Na co sa treba zamerat pri kupe zdroja

v PC skrinky a zdroje

2

742

02.06.2007 12:11

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sprievodca vyberom zdrojov

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

32

4625

06.02.2023 11:26

dark_globe Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sprievodca kabelážou a konektormi

v PC skrinky a zdroje

1

436

01.02.2011 19:48

BlackHunter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. pomoc pri vybere

v ATI/AMD grafické karty

12

676

05.03.2011 18:08

mEyz Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Poradte pri vybere

v Notebooky a netbooky

9

726

05.07.2008 10:40

mmicro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rada pri výbere

v Grafické karty

4

423

21.11.2015 9:06

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri vybere

v Notebooky a netbooky

14

718

02.12.2010 20:57

maya13 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. poradte pri vybere

v Notebooky a netbooky

1

334

29.11.2010 14:49

M0f0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri výbere

v Notebooky a netbooky

13

958

02.03.2010 14:06

heretik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri výbere

v Notebooky a netbooky

3

547

02.07.2012 8:10

uzivatel1986 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rada pri vybere

v Grafické karty

11

447

30.11.2013 13:50

Ajdam21 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. pomoc pri vybere

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Monitory, televízory a projektory

34

1999

21.01.2009 17:25

michal1313 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri vybere

v PC zostavy

10

842

23.02.2009 13:14

Ke2ny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri výbere

v Grafické karty

14

481

14.10.2013 22:48

kristian99 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri výbere

v PC zostavy

9

531

05.07.2015 13:02

ColosLP Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pomoc pri vybere ;)

v Grafické karty

12

827

03.08.2009 23:04

eXistenZ Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra