Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.08.21
Prihlásený: 24.08.21
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2021 22:28

Ahojte,
Rád by som sa spýtal na prípadné možnosti riešenia daného problému.
Do firmy nám prišiel email, kde prišlo oznámenie z firmy Siemens že niekto na našej sieti používal Siemens NX s nelegálnou licenciou.
Najprv prišiel email, kde nám vysvetlili že cena pirátskej kópie stojí 209 000€ a žiadajú, aby sme odinštalovali program a dali odpoveď do ďalšieho dňa a konkrétnej hodiny.
Prevzal som túto komunikáciu ja a vysvetlil im, že softvér je odinštalovaný.
Následne prišiel ďalší mail že aby sme sa vyhli súdom a rôznym poplatkom (opäť spomenuli 209 000€ za jednu kópiu) budú ochotní sa s nami vyrovnať s tým, že zlegalizujeme licenciu a teda si ju kúpime.
Poslali údaje o prístupe, ktorý obsahoval:ň

MAC adresu zariadenia
Hostname daného zariadenia
Uvedený softvér
WiFi na ktorej bolo zariadenie pripojené.


Na základe tohto od nás žiadali aby sme sa s nimi vyrovnali.
Príde mi to ako veľmi chabý dôkaz, keďže pokiaľ viem, MAC adresa sa dá meniť (a po reštarte počítača ostane zmenená - vyskúšal som a funguje to, aspoň na mojom NB),
IP adresa je dynamická, takže sa mení podľa počtu pripojených zariadení atď.
To, že niekto použil softvér s nelegálnou licenciou na firemnej Wi-Fi len sotva dokazuje, že počítač patrí našej firme, v podstate to mohol byť úplne hocikto, kto má prístup na Wi-Fi alebo si pamätá / vypýta heslo atď.

Moja odpoveď bola, že na základe dostupnej databázy MAC/Hostname zariadení/počítačov/notebookov atď v našej firme neevidujem túto MAC adresu, čo dokazuje že softvér nebol použitý na zariadení našej firmy.
Softvér nepoužívame na firemné účely vôbec, okrem iného na CAD sa využívajú stolové PC s ethernet pripojením na LAN, ani nevyužívame na viac počítačoch jednu licenciu a pod.
Následne sa ma pýtal, či to je môj počítač -na čo som odpovedal že mu neviem podať stanovisko, keďže som na dovolenke a to či som v nejakom termíne a mieste vo firme mal alebo nemal nejaký softvér v tej dobe s neplatnou licenciou mu neviem povedať, sa zatiaľ už viac neozval.


Otázka na Vás je: akoby ste postupovali vy?
Myslíte si, že sú schopní dohľadať ďalšie informácie na základe uvedených údajov a preukázať kto používal počítač? Lebo môžu rovno vymáhať peniaze od firmy, len preto že na ich WiFi bol pripojený niekto s nelegálnou licenciou SW?
Mne osobne to príde nepredstaviteľné, pokiaľ viem, MAC adresu je možné sledovať do najbližšieho sieťového zariadenia, napr. routera, potom už nie. Rovnako ak je aktívna dynamická IP adresa, neviem si predstaviť že po nejakej dobe je schopný niekto dohľadať tieto informácie.

Na nete som našiel, že tieto firmy v 2016 zistili že im nelegálne kópie berú zisky, začali teda kontaktovať firmy a miesto pokút sa snažia predať licencie a mať tak potenciálnych zákazníkov.
Zaujímal by ma Váš názor na túto vec- to, že niekto softvér použil je asi zrejmé, keďže im vyskočilo hlásenie- otázka je ale, do akej miery vedia dohľadať vinníka, ako dokážu že človek ktorý bol na firemnej WiFi (kde sa striedajú pracovníci, študenti, ľudia s okolitých objektov a pod) pracuje pre danú firmu, že jeho NB má danú MAC adresu a bol v danej dobe za konkrétny počítačom atď.
Pre mňa sa to javí ako strieľanie na slepo na firmy, z ktorých by mohli získať potenciálnych zákazníkov a keby sa vedeli domáhať súdnou cestou, asi by len sotva posielali tieto maily.
Okrem toho si neviem predstaviť, akoby takýto spor (pre 1 zariadenie napojené na firemnej WiFi s dynamickou IP) viedli na Slovensku.

Ďakujem za akékoľvek názory a rady, rád by som sa o niečo oprel v prípade, že ma budú znova kontaktovať.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Siemens NX - riešenie nelegálnej licencie

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2021 23:20

MAC adresu mohol poslat samotny softver ako info o celom danom zariadeni kde bol soft spusteny a je jedno kde v sieti sa nachadza a za cim ak ma pristup k netu. To info moze obsahovat mozno aj prihlaseneho usera a cokolvek dalsie o celom hw daneho pc. No k ostatnemu ti neporadim, nemam ziadnu skusenost. Dobre je do svojej siete kabel/wifi nikoho nepustat, tak sa vyhnes takym neprijemnostiam ak to teda nikto od vas z firmy nemal nainstalovane.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.08.21
Prihlásený: 24.08.21
Príspevky: 2
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.08.2021 0:10

Ahoj,
Vďaka za reakciu.
Chápem, že soft mohol poslať okrem MAC adresy aj iné údaje, tie nám ale neposlal, len hostname a MAC.
Tie je ale možné meniť, ale to v podstate aj meno užívateľa vo Win, otázkou je či je dovolené aby soft zbieral tieto údaje a ukladal ich niekam na ich server.
Jasné, skôr mi ide o to, že ak MAC niekto medzi tým zmenil, alebo notebook sa už nenachádza vo firme, nedokážem si predstaviť, ako by mohli dokázať vinu.
Zabezpečenie wifiny samozrejme je, žiaľ sme firma kde sa ľudia menia, rovnako aj návštevníci a rôzne osoby, a aj keď je tam viac Wifi sietí, nie všetky vždy spoľahlivo fungujú.
Uvidím, či dostanem nejakú odpoveď a podelím sa o skúsenosť.
V podstate mi ide aj o to, že ako firma nepoužívame ich softvér, nič sme s ich SW nevyprodukovali ani sa neobohatili ani nenašli viacero počítačov, ale iba 1 a ten bol napojený na Wifi.
Aj keby človek mal na svojom osobnom notebooku nelegálny soft (čo má dnes podľa mňa takmer každý), neznamená to že ak je pripojený na firemnú WiFi, že produkuje niečo pre zisk firmy, môže ísť o osobnú potrebu a pod.
Skôr mi ide o to že ak má napríklad nejaká firma nezabezpečenú Wifi- napr nejaký Guest a nastane takýto problém, ako chcú dokázať že išlo o zamestnanca, alebo že vedome porušoval pravidlá atď. Príde mi tam toľko rôznych neznámych, že si neviem predstaviť akoby to preukázali, ale ten prístup kedy po každom maili žiadali odpoveď do určitého termínu a pod. naznačuje že sa snažia človeka donútiť aby priznal nejakú vinu a mohli mu nanútiť licenciu, inak asi nemajú prakticky žiadnu moc vypátrať vlastníka.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Siemens NX - riešenie nelegálnej licencie

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 20307
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2021 8:02

V prvom rade musia nepriestrelne dokazat, ze sa stalo to, co pisu.
Ako pises MAC sa da zmenit, potom nech dodaju cim viac dalsich udajov, ak ich vobec maju. Aby ste vedeli patrat po zamestnancovi alebo navsteve, ktora mohla byt na vasej wifi a mat ten soft. Idealne, keby zaslali info ze kedy bol ten soft detekovany. Tam uz mozes zistit kto bol kedy v praci alebo kto mal navstevu, mozes si pozriet wifi logy z daneho obdobia a patrat....to uz je na tvojej sikovnosti a moznostiach zariadeni vo firme. A ako bonus zistis, akymi informaciami disponuju.

Citácia:
Moja odpoveď bola, že na základe dostupnej databázy MAC/Hostname zariadení/počítačov/notebookov atď v našej firme neevidujem túto MAC adresu, čo dokazuje že softvér nebol použitý na zariadení našej firmy.

Pokial si vediete nejaku evidenciu, alebo mas pristup k domene, ci comukolvek inemu, kde sa daju vylistovat MAC PC vo firme, je toto dost dobra vec.
Pokial dany soft nemate ani nikde na firemnych PC inanstalovany, tak je to este lepsie. Nech si len pridu na kontrolu a uvidia sami, nemas co skryvat.

Tiez by som im napisal ze to mohol byt hocijaky guest na vase wifi a teda nie zamestnanec vasej firmy.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Preinštalácia Windows 7 nelegalnej kopie na legálnu

v Operačné systémy Microsoft

6

445

06.05.2013 21:13

XerO111 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Licencie

v Obchody, reklamácie a právo

5

1074

04.05.2008 3:18

quatermain Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Licencie šablón

v Ostatné

1

418

02.12.2016 0:31

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 10 prenos licencie

v Operačné systémy Microsoft

8

878

27.04.2019 17:56

4040 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7- odviazanie licencie

v Operačné systémy Microsoft

8

565

11.05.2011 17:13

stiffy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Multi-licencie na Windows

v Operačné systémy Microsoft

2

379

11.01.2013 13:14

brmbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Firmy predávajúce druhotné SW licencie

v Ostatné

0

252

08.10.2023 8:37

Bedo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Licencie Malwarebytes Anti-Malware Premium

v Predám

2

538

24.02.2017 19:18

Murder_Inc Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zmena mena vlastnika licencie v XP

v Operačné systémy Microsoft

3

1249

08.03.2009 3:41

GeeDeeI Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PC hry v boxe bez licencie

v Počítačové hry

0

300

25.04.2015 15:07

reincarnate Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Poslanci licencie GPL, BSD, CC neuzákonia

v Novinky

2

484

12.12.2011 0:14

Xarxes Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. presun licencie microsoft office na novy notebook

v Ostatné programy

3

2932

02.01.2012 13:17

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Telefónica O2 podľa TÚ splnila podmienky licencie

v Novinky

1

1032

11.12.2007 19:24

ertin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zakúpenie Windows server standard 2016 cena licencie ebay atd.

v Operačné systémy Microsoft

1

435

24.09.2019 18:55

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Intel obvinil AMD z porušenia x86 licencie, chce zrušiť jej

v Novinky

6

664

18.03.2009 19:36

pietko11 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vymena HDD ya SSd a aktiavacia licencie windowsu 7 Pro

v Operačné systémy Microsoft

9

886

07.09.2020 4:04

Boohuss Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra