Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 5 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
scandisk pred spust. xp

Registrovaný: 20.06.08
Prihlásený: 23.06.08
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 20.06.2008 15:04

caute. vedel by mi niekto napisat, kde XPecko ulozi informaciu o tom, ze ma urobit scandisk pred spustenim windows (robi tak po tom ako cez vlastnosti jednotky date spustit scandisk).

stacilo by mi vediet, kde by som mohol dat trvaly príkaz na vykonanie scandisku pred spustenim windows pri kazdom spusteni pc.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.03.08
Príspevky: 698
Témy: 9
Príspevok NapísalOffline : 20.06.2008 22:23

Táto informácia sa ukladá v registroch a windows utilitka autochk.exe tento príkaz vždy pri bootovaní vykonáva. Je to táto vetva:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager -> BootExecute -> autocheck autochk * <- toto je defaultná hodnota

Takže naplánovaná kontrola disku C: vyzerá asi takto: autocheck autochk /p \??\C: autocheck autochk *

Problém je, že my síce môžeme túto hodnotu upraviť ručne, ale autochk.exe ju vždy zmení takže po reštarte ju treba dať opäť. Takže stačí spraviť nejaký skript, ktorý vždy túto informáciu pridá do registrov.


Je tu aj druhá možnosť. Windows má takú ochranu v prípade nekorektného vypnutia systému. Volá sa to dirty bit. Nikto nevie kde je tento bit schovaný, pretože sám Microsoft to nechce prezradiť. Ak je systém nekorektne vypnutý, tento bit ostane v zapnutom stave, a preto sa vykoná aj automatická kontrola disku. Takže vždy pred reštartovaním alebo vypínaním systému cez príkazy, windows tento bit vypne.

Stav bit-u a jeho zapnutie môžeme príkazom: fsutil

fsutil dirty query C: nám povie v akom stave je dirty bit na jednotke C:

fsutil dirty set C: nám zapne dirty bit na jednotke C:, tým pádom máme aj zaistenú kontrolu disku pri reštarte, problém ale je, že vždy musíme aktivovať tento dirty bit ak nie je aktivovaný inak.


Mám pocit, že jednoduchá forma aktivovania takejto kontroly neexistuje pretože keď som ja hľadal túto možnosť, tak som bol neúspešný. Vyriešil som to cez plánované úlohy, zadal som si pravidelné spúštanie *.bat súboru v ktorom je táto informácia:

@echo off
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
echo Je naplanovana kontrola disku
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
pause
chkdsk d: /f
chkdsk c: /f


Samozrejme je to otravné pretože to vyžaduje interaktivitu užívateľa aby som potvrdil spustenie po reštarte keďže sa táto kontrola chce ale nemôže vykonať ihneď.

Našiel som ešte niečo čo som ale osobne neodskúšal: http://windowsitpro.com/article/article ... -boot.html

Zdroje:
http://technet2.microsoft.com/windowsse ... x?mfr=true
http://support.microsoft.com/kb/218461
http://www.infocellar.com/winxp/chkdsk-and-autochk.htm
http://www2.isye.gatech.edu/~mgoetsch/c ... KDSK_F.htm


Offline

Užívateľ
Užívateľ
scandisk pred spust. xp

Registrovaný: 20.06.08
Prihlásený: 23.06.08
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.06.2008 9:08

boha, som necakal, ze niekto o tom bude nieco vediet. ten skript ma vobec nenapadol, ale vyskusam nieco z toho co si sem napisal. potom ti aj napisem ak chces ci to fachci ;)

/ten odkaz co si tam pridal, ze si to este neskusal ani nemusis, lebo datum pridania toho prispevku je 29.1. 1997


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.03.08
Príspevky: 698
Témy: 9
Príspevok NapísalOffline : 21.06.2008 15:10

Jasne, daj vedieť. :nod:


Offline

Užívateľ
Užívateľ
scandisk pred spust. xp

Registrovaný: 20.06.08
Prihlásený: 23.06.08
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 22.06.2008 18:50

takze po dlhom pátraní po webe a skúšaní tipov od kolegu Techa a kamoša xy, som dospel k týmto záverom:

- jedno je isté, že urobiť checkdisk jednotky kde máte nainštalované xp počas behu operačného systému nie je možné (v administrátorovi som to neskúšal), dá sa len skontrolovať ale nie opraviť.

- spôsob autochk.exe
ako už kolega Tech napísal, problémom tohto spôsobu je jednorázovosť, čiže by sme to museli opakovať.
neviem síce prečo, ale keď som skúšal prvýkrát túto možnosť, tak to fungovalo pravidelne, bez opakovaného zásahu do registra. tri-krát za sebou som reštartol a stále bola kontrola naplánovaná, ale po vyskúšaní ďalších spôsobov to už nešlo, čo už. pre istotu vám dám link na video s návodom (malo by to ísť aj cez free):

http://rapidshare.com/files/124256117/autochcek-a.avi.html

- spôsob bit-u
príkaz fsutil dirty set C: funguje, samozrejme pred štartom xp. problém potvrďovania som vyriešil, proces tohto príkazu si ani nevšímnete. iba keď vám pred štartom win zobrazí, že "bola zístená zlá konzistencia vášho oper. systému" :D a začne kontrola preddefinovanej jednotky a následná oprava.
tu je postup ako na to:

http://rapidshare.com/files/124256168/autochcek-b.avi.html

v tom návode je používaná jednotka D:, lebo ja mám xp nainštalované na D-éčku :-) vy si tam dajte C: , myslím, že gpedit.msc pôjde iba u xp professional

Buďte takí dobrí a všimnite si správanie predtým ako si to nastavíte a potom. Nejak sa mi zdá správanie xp iné, ale ja som inštaloval aj nejaké veci, tak potom mi napíšte čo ste postrehli, díky.

- ten link čo písal Tech je tiež o tom, ale pre win 95, usudzujem to podľa toho dátumu pridania príspevku.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 5 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Scandisk nastavenie

v Pevné disky a radiče

2

360

06.11.2017 9:34

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Win VHP - System windows zablokoval niektore progr. po spust

v Operačné systémy Microsoft

1

497

29.08.2007 18:23

Numline1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P Telo Canon 450D s Battery gripom, 2xbateria, spust

v Predám

0

242

23.03.2013 13:54

Hatamrc Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. scandisk zastane-nepracuje

v Pevné disky a radiče

3

509

22.03.2009 0:03

Roberbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako sa dozvie stránka(script) v akom rozlíšení je spust

v JavaScript, VBScript, Ajax

1

1270

07.04.2006 22:00

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Navod na Scandisk cez prikazovy riadok

v Pevné disky a radiče

1

9266

08.07.2013 11:30

kuki_sk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. MS Windows XP Disk Cleanup + Scandisk

v Operačné systémy Microsoft

12

1119

15.12.2005 22:10

Spirit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ScanDisk M2 do HP Compaq nx6325

v Pamäte

7

360

02.02.2015 18:04

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. WinXP scandisk: přepis složek na 32kB soubory

v Operačné systémy Microsoft

18

1362

07.08.2006 12:24

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SATA HDD - Program na opravu HDD /Scandisk nefunguje/

v Pevné disky a radiče

4

2920

10.08.2006 22:08

pussycat Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Mäkčene pred písmenom

v Operačné systémy Microsoft

5

606

12.05.2022 7:34

arrooas Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pred Vianocne zdrazovanie

v Krčma

7

773

29.11.2009 15:26

driver144 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zhodnotenie pred nakupom

v PC zostavy

11

642

07.10.2007 17:09

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. minus pred cislom

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

451

29.07.2018 12:58

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nepriatel pred branami

v Kultúra, umenie, filmy, hudba, história, média

19

2022

01.03.2007 17:17

d_o_d_o Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. hláska pred spustením

v Operačné systémy Microsoft

5

427

08.04.2010 0:15

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra