Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 10 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 04.09.2009 23:20

zaobera sa niekto na fore tymto jazykom?
ja som sa ho dnes zacal ucit, vyzera zaujimavo
ak o nom nieco viete mohli by ste sa podelit o vase nazory - co si o ruby myslite, nejaky overview, a tak. pripadne nieco o ruby on rails resp dalsich suvisiacich veciach.
ak nikto a bude zaujem tak by som spravil nejaky kratky tutorial popri tom ako sa to budem ucit

ps: neviem kam presne zaradit temu, ci sem alebo radsej do "Perl, Python, CGI" tak to pripadne presunte.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 08.03.09
Prihlásený: 06.10.20
Príspevky: 1116
Témy: 88
Bydlisko: 00100100
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2009 19:19

skus sa opytat p360tko on sa mi zda ze ho vie







_________________
Programming is The Best
Hackers Are Not Crackers!!! Hackers build things, crackers break them!
;-)
Offline

Čestný člen
Čestný člen
ruby

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2009 19:48

Ja som sa v tom rypal. Ruby sa mi zapacilo, syntax a tie zakladne prvky jazyka su velmi dobre vymyslene. Bohuzial Rails neviem rozbehat :-/


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok Napísal autor témyOffline : 10.09.2009 12:43

no tak uz som presiel par stranok ohladne zakladov v ruby, zacinam sa venovat ruby on rails
viete niekto co musi mat hosting aby tam isli veci spravene v ruby a rails? jedine co som nasiel ze to ide cez apache aj cez java servre...

inak par poznatkov ohladne ruby:
- je to cisto objektovy jazyk, vsetko je objekt
- syntax je jednoducha a ponuka casto viac moznosti
- premenne su automaticky a dynamicky typovane a pretypovavane co znamena obrovsku variabilitu a volnost
- takze jazyk patri medzi vyssie jazyky, minimalne ako java ak nie aj vyssie
- inak je to teda cisto interpret, ide na vela platformach, akurat na windows moze byt tazsi vyvoj nez na ostatnych, aj rails nie je robene primarne pre windows (teda aspon podla tych materialov co som cital)
- samozrejme ma GC
- a dost rozsiahlu dokumentaciu

subjektivny pocit je taky ze jazyk je jednoduchy na pouzivanie ale zlozity na citanie cudzieho kodu, minimalne kym sa ho clovek poriadne nauci, tiez zaciatocnik v nom dokaze spravit chyby na ktore ani nepride
teraz sa idem pozret na ruby on rails a uvidim ako rychlo sa v tom bude tvorit


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 16.08.09
Prihlásený: 07.03.14
Príspevky: 186
Témy: 16
Bydlisko: Levice
Príspevok NapísalOffline : 30.09.2009 21:57

akemu jazyku je ruby najpodobnejsi? na co sa pouziva?







_________________
"Najlepším spôsobom, ako sa na budúcnosť pripraviť, je vymyslieť si ju." - John Sculley
Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.10.2009 12:15

ruby je OO, interpret, odvodeny z perlu
pouziva sa na co chces, ja sa ho ucim na tvorbu web aplikacii, neviem ci sa aktivne vyuziva na desktopov aplikacie


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 08.03.09
Prihlásený: 06.10.20
Príspevky: 1116
Témy: 88
Bydlisko: 00100100
Príspevok NapísalOffline : 01.10.2009 13:59

a kde sa da vyuziot najlepsie? lebo pre mna je to dost neznamy jazyk ako aj Frontan a pod :(







_________________
Programming is The Best
Hackers Are Not Crackers!!! Hackers build things, crackers break them!
;-)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.10.2009 19:34

co sa tyka mojich slabych znalosti o jazyku tak sa hodi na tvorbu jednoduchych utilitiek (desktopove pouzitie) a na internetove aplikacie - vela ludi o nom hovori ako o buducnosti internetu

hlavne vyhody: dynamicke typovanie, cisto OOP (moze byt aj nevyhoda), jednoducha syntax, ruby on rails... = vraj sa s ruby da tvorit o tretinu az polovicu rychlejsie nez s javou, perlom a pod.

na druhej strane, na oficialnych strankach je uvedene, ze sa ruby stale neodporuca pouzit na velke projekty, resp na projekty, kde by necakane problemy sposobili velke skody... napr nieco ako IS pre zachranarov, letisko a podobne

ps: vsetko co tu pisem su info z internetu - wiki, tutorialy a podobne, osobne som s ruby zatial nic moc nenapisal


Offline

Užívateľ
Užívateľ
ruby

Registrovaný: 08.03.09
Prihlásený: 06.10.20
Príspevky: 1116
Témy: 88
Bydlisko: 00100100
Príspevok NapísalOffline : 01.10.2009 19:52

aha uz si viem utvorit nejaky ten obraz







_________________
Programming is The Best
Hackers Are Not Crackers!!! Hackers build things, crackers break them!
;-)
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
ruby

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 02.10.2009 23:50

Ruby je fajn, na také to malé domáce kódenie, nejaké utilitky, čo uľahčujú prácu. Spolupracoval som na jednom opensource softe na katalógovanie kníh (nakoniec síce bola väčšina mojej práce v perli, ale aj to sa stáva ;-) ), zo začiatku to bolo ťažké (lúpať cudzí kód a navyše v cudzom jazyku + moja prvá väčšia seriózna vec v linuxe), no a napokon som dostal dojem, že sa to nejak dá. Ja by som však na aplikáciu typu Alexandria určite použil niečo typu RAD.

Zhodou okolností som sa v približne rovnakom čase začal učiť Python a okolnosti ma donútili trochu sa naučiť aj Perl. Keď si do štvorice pridám ešte PHP a začnem porovnávať, tak sa mi najviac pozdáva Ruby s Pythonom. V oboch sa píše s fakt krásnou a zrozumiteľnou syntaxou, navyše sa netreba zapodievať pointrami (fakt highlevel) atď, čiže vývoj ide fakt rýchlo (čo, keď sú ruky rýchlejšie než hlava, môže mať za následok menej premyslený kód). V porovnaní s PHP sú konzistentnejšie v názvosloví, čo naznačuje azda premyslenejšiu prácu tvorcov.

Úplne najzaujímavejšou vecou v Ruby (ktorú som pochopil a následne zabudol) sú pre mňa bloky kódu predávané funkciám ako parametre. Rubysti ich používajú hodne a v inom jazyku som sa s nimi nestretol (nehovorím, že to v iných nie je, len o tom neviem).

V prospech Ruby ešte hovorí dnes už fakt veľká komunita a veľmi dobrá kniha (tzv. Pickaxe book) od Pragmatic Programmers (fakt dobrí autori, kniha, ktorá ich preslávila tuším vyšla aj v češtine).







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 10 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ruby, ruby on rails

v Ostatné

1

640

23.01.2009 23:01

suchy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ruby on Rails

v Ostatné

0

597

02.09.2008 16:23

dedko45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. [Ruby] Sketchup 2016

v Perl, Python, Ruby, CGI

0

561

19.09.2016 20:34

ado130 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Thermaltake Ruby Orb (775)

v Predám

1

263

15.04.2013 15:28

dansy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ruby on Rails, netbeans - glassfish

v Ostatné

1

1115

14.02.2010 11:30

rooobertek Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ruby skript skompilovat pre windows

v Ostatné

0

513

04.09.2008 21:22

zero0x Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Clovek na Ruby on Rails

v Ponuka práce

0

1041

24.02.2010 19:38

stefe Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hľadáme C++ a Ruby on Rails vývojárov

v Ponuka práce

0

448

05.03.2013 12:15

lingeton Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aplikácia v Ruby on Rails na webhost.

v Perl, Python, Ruby, CGI

0

835

19.08.2012 11:28

BioMan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. K: PC Literaturu- C++/C#/java/python/ruby/RoR

v Kúpim

0

409

13.05.2014 18:16

expresado Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra