[ Príspevkov: 3 ] 
AutorSpráva
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 29.07.2012 22:38 | Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II


Za posledné dva roky sa trh s tabletmi výrazne rozrástol. Od samotného low-endu až po high-end zariadenia so špičkovým hardvérom, no zároveň so špičkovou cenou. Dnes sa pozrieme na jeden čínsky cenovo dostupný kúsok spadajúci do kategórie 150$ (180€ SVK).

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Už pri prvom pohľade na cenu je jasné, že drahým a výkonným zariadeniam sa veľkým oblúkom vyhneme. Spoločnosť Ainol je na čínskom trhu pomerne dlho a ich séria tabletov nepatrila do kategórie „nepoužiteľné“. Elf I, predchodca dnes recenzovaného tabletu, bol na svoju dobu vybavený pomerne slušným SoC Allwinner A10. Ten obsahoval jedno jadro Cortex A8 taktované na 1,2GHz a grafickú kartu Mali400, ktorú môžeme vo výkonnejšej variante nájsť aj v známom telefóne Samsung Galaxy S II. Čipu sekundovalo 512MB DDR3 RAM. Problémom v dnešnej dobe začínal však byť práve použitý procesor, ktorý už náročnejšie úlohy nezvláda tak, ako by sa patrilo.

Dnes recenzovaný nasledovník, Elf II má oveľa atraktívnejšie a zaujímavejšie parametre, hodné skôr strednej triedy ako absolútneho low-endu.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Elf II, rovnako ako Nexus 7, sa vyrába aj so 16GB internou pamäťou. Narozdiel od Nexusu 7 je rozšíritelná o SD kartu.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Na balení si výrobca dal záležať, po otvorení peknej krabičky nás uvíta samotný tablet vložený v kartónovom výreze. Po vybratí výrezu však nasleduje sklamanie – pribalené príslušenstvo je na dnešné pomery naozaj slabé. K tabletu je pribalený len USB kábel a špuntové slúchadlá pofidérnej kvality. Adaptér na priame nabíjanie v balení chýba tiež. Nutnosť nabíjať tablet cez USB kábel spôsobuje, že nabíjanie z 10% trvá aj 10 hodín. Jednoznačne je nevyhnutné kúpiť si k zariadeniu 5V/2A adaptér, s ktorým sa z bolestivých 10 hodín dostane nabíjanie na 2,5-3 hodiny.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II
Aj slabučké príslušenstvo je daň za nízku cenu

Konštrukcia a design

Po rozbalení stačí jeden pohľad a poťažkanie zariadenia v ruke a na chabé príslušenstvo (aspoň nachvíľu) zabudnete. Elf II je pomerne kompaktný a ľahký – presne taký, ako by ste od 7-palcového zariadenia čakali. Ako konštrukčný materiál je neprekvapivo použitý plast, napriek tomu však tablet nepôsobí lacno – všetky plasty lícujú dobre, nič nevrźga, neškrípe a úchop je istý a pomerne príjemný. Uvítal by som však drsnejší alebo vrúbkovaný povrch na zadnej časti.

Tablet je rozmermi veľmi podobný Kindle Fire, Galaxy Tab 2 7.0 či najnovšiemu prírastku do rodiny 7-palcových tabletov – Galaxy Nexus 7. K týmto tabletom by Elf II mohol byť prirovnaný ako cenovo dostupná alternatíva. Takto malé tablety sú si veľmi podobné aj dizajnom, Elf II sa výrazne podobá na Kindle Fire, no nepreberá z neho všetky prvky.
Vpredu je cez celú plochu roztiahnutý 7-palcový displej s rozlíšením 1024x600. Dizajn prednej strany nekazia žiadne tlačidlá, či už mechanické alebo dotykové, tablet sa plne spolieha na funkčnosť softvérových tlačidiel ICS.
Reproduktor je umiestnený na dolnej pravej strane a pokiaľ v miestnosti nič prehnane nehučí, dá sa video sledovať aj bez externých slúchadiel či reproduktorov. Aj na najvyššej hlasitosti je zvuk pomerne slušný a nič nechrastí.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II
Povrch vzadu je príjemne matný no výraznejšie vrúbkovanie by nezaškodilo

Hore máme možnosť vidieť štvoricu tlačidiel – vypnutie zariadenia, ovládanie hlasitosti a Home button.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Spodná a pravá strana sú čisté, všetky ostatné prvky sú umiestnené na ľavej strane tabletu, čo je praktické.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II
Zľava doprava: konektor pre adaptér, miniHDMI, miniUSB, mikrofón, microSD slot, 3,5mm jack

Konektivita a kompatibilita

Z hľadiska pripojitelnosti je na tom Elf II pomerne biedne – žiadne GPS, žiadny 3G modul či Bluetooth, zariadenie je na sieť napojiteľné len cez WiFi alebo Ethernet through USB.
Čo ale tablet stráca z hľadiska sieťovej konektivity naberá späť na podpore nesieťových pripojení – obsahuje síce len jedno USB, no to podporuje USB-OTG, čiže k nemu môžeme pripojiť klávesnicu, myš, 3G či Bluetooth modul a hlavne – USB flashdisky. Zariadenie má vo výbave aj miniHDMI port, ktorý dovoľuje pripojenie k FullHD televízoru či monitoru. Nechýba tu tiež 3,5mm jack na zapojenie slúchadiel, microSD slot na rozšírenie kapacity či konektor na pripojenie adaptéra.
Práve podpora štandardných rozhraní môže Elfu II pomôcť proti drahšej konkurenci, ktorej buď chýba podpora microSD kariet a USB-OTG, alebo používajú proprietárne konektory na všetko a redukcie stoja často aj cez 30€.

Elf II má nainštalovaný Android Ice Cream Sandwich vo verzii 4.0.3. Vďaka plne akcelerovanému užívateľskému prostrediu je interakcia s ovládacími prvkami prekvapivo rýchla a plynulá, nič nezatrháva a neseká. Aj napriek prevažne kladným očakávaniam som bol plynulosťou príjemne prekvapený. Multitasking, ktorý je do ICS integrovaný zvláda tablet vďaka 1GB operačnej pamäte výborne.
Hardvérová akcelerácia zavítala aj do vstavaného prehliadača a tak aj po prepnutí do Desktop módu dokáže Elf II bez problémov prehrať FullHD video na Youtube, scrollovanie a zoomovanie stránok je plynulé a prehliadač nemá problém so zobrazovaním stránok. Jedinú chybku krásy čo som objavil bol fakt, že flashové okná prekrývali ovládacie prvky browsera. Ainol navyše ponechal Ruskej Zmrzline pôvodný dizajn čo je podľa môjho názoru len dobre, všetko je prehľadné a na svojom mieste.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Väčší problém u čínskych tabletov je kompatibilita s aplikáciami. Veľa aplikácií a 3D hier hlási, medzi inými aj známy Facebook Messenger, že niesú so zariadením kompatibilné. V 95% prípadoch je to ale len kontrola zariadenia so zoznamom otestovaných zariadení ktorou samozrejme neprejde. Aplikácie sa dajú z rôznych zdrojov stiahnuť, nainštalovať a fungujú presne tak ako majú, vrátane integrácie do systému. Po odskúšaní niekoľko desiatok rôznych naoko nekompatibilných zariadení môžem povedať, že tablet s nimi nemá žiaden problém.

Displej

Displej je trieda sama o sebe. Séria Elf bola vždy tá kde sa na displeji šetrilo a IPS kúsky sú až v sérií Aurora. Čo to znamená? Cena je u Elfa II nižšia, no kvalita displeja tiež, a to pomerne výrazne. Presne ako poznáte so starých notebookov a telefónov, vertikálne pozorovacie uhly, hlavne spodný, sú slabé. Svietivosť displeja nieje tiež svetoborná a na priamom slnku nieje práca s tabletom práve príjemná ani pri najvyššom jase. Navyše, pokiaľ zoberiem môj telefón s displejom Super Clear LCD od Samsungu a porovnám farby, vyzerá displej na Elf II pomerne vyblednutý, ako plagát čo si odslúžil pár týždňov nalepený na výklade. Nieje to ten najhorší LCD panel čo som kedy videl (GoClever tablet s rozlíšením 800x480 na 7-palcovej obrazovke bol ešte obludnejší, tmavší a vyblednutejší) ale nemá od tohoto nezávideniahodného prídomku veľmi ďaleko.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II
Referenčný obrázok


Výkon

Ainol zvolil pre Elfa II nové SoC od firmy Amlogic – AML8726-M6. Je to čip založený na architektúre Cortex A9 a je taktovaný na 1,32GHz. Pre ušetrenie energie má tablet v nastaveniach tri manuálne nastavenia maximálnej frekvencie procesora - Power Save (max. 600MHz), Normal (max. 1000MHz) a Performance (max. 1320MHz). Vďaka tomu môžeme CPU obmedziť a predĺžiť tak výdrž na batériu. Procesoru sekunduje 1GB DDR3 RAM a dvojjadrová grafická karta Mali400MP2. V každom aspekte je nový Amlogic procesor podstatne výkonnejší ako jeho predchodcovia, v niektorých prípadoch si podľa výrobcu polepšil aj o 300%. V našich testoch ukazuje, že pri výrobných nastaveniach poráža Tegru 2 či Samsung Galaxy S II a vo viacerých prípadoch si dovoľuje aj na osekanú Tegru 3 v Galaxy Nexus 7.
V testoch porovnávam tablet s telefónom Samsung Galaxy R v ktorom tiká postaršia Tegra 2 a s tabletom Galaxy Nexus 7, ktorého výsledky testov som pozbieral po internete. Galaxy Nexus 7 používa nižšie taktovanú Tegru 3.

Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Výkon Elfa II je vskutku slušný na low-end tablet. V browser benchmarkoch nielenže dotiahol ale dokonca porazil svojho drahšieho rivala Nexus 7. Aj vďaka vysokému skóre v týchto testoch je prehliadanie stránok na Elf II plynulé.

Elf II si výborne viedol aj v grafických benchmarkoch. Aj keď najspravodlivejší test je Offscreen, kedy všetky zariadenia renderujú obraz mimo displej v rovnakom rozlíšení (720p), test ktorý najreálnejšie odzrkadľuje herný výkon je práve v natívnom rozlíšení tabletov – Android hry zatiaľ nepokročili až tak ďaleko aby mohli meniť rozlíšenie. V prípade Offscreen testu GLBenchmark môžeme vidieť že aj osekaná Tegra 3 preskočila svojho predchodcu približne 3x, zatiaľ čo Elf II s dvojjadrovým Mali400 sa usadil približne v strede. Pokiaľ zhodnotíme výsledky v natívnom rozlíšení, rozdiely sa zmenšujú – medzi Elfom II a Nexusom 7 je rozdiel v GLBenchmarku 10FPS a v NenaMarku 2 len 9FPS. To dáva obom zariadeniam priestor aj ako malé prenosné konzoly.

Boot time je ďalšia slabšia stránka nového Elfa, Ainol sa rozhodol použiť pomalšiu NAND pamäť a výsledok sa odzrkadľuje na najhoršom čase spustenia tabletu a aj v najhoršom čítaní a zápise do pamäte (na druhej strane na tom ani nový ASUS Transformer Pad Infinity nieje lepšie).
Dôležitým testom bolo načítavanie stránok v režime Desktop. Otvárané bolo pcforum.sk ktoré oba prístroje zvládli za sekundu (JanoFova chudnúca kúra tomu určite výdatne dopomohla), s engadget.com už bol o niečo väčší problém, stránka je plná flashového obsahu. Youtube bol naštartovaný do 11s, čo je na pomerne zložitú stránku prijatelný čas. Cache a cookies boli z prehliadačov pred testom vymazané a prístroje boli umiestnené na rovnaké miesto. WiFi bola vždy zapnutá len na prístroji, ktorý práve načítaval stránku.
Nemenej dôležitá je aj načítania objemnej hry Asphalt 7 a veľkého DOCX súboru, Galaxy R ušiel v Asphalt 7 Elfu II o 7 sekúnd, no načítanie DOCX súboru bolo pomerne vyrovnané.

Presnejšiu rýchlosť WiFi som zmeral, no môj router momentálne v N mode štrajkuje a tak beží v G mode (25Mbit/s max). Elf II dosiahol na speedmeter stránke 21/8Mbps, zatiaľ čo Galaxy Royale 25/8,5Mbps.

Multimédiá

Aj napriek nekompatibilite tablet rozbehá skoro každú aplikáciu alebo hru. Mali400MP2 si hravo poradí s Asphalt 7: Heat, N.O.V.A. 3, Modern Combat 3, Mass Effect: Infiltrator či najnovším Dead Trigger aj so zapnutými „exkluzivnými nastaveniami pre Tegru 3“, takže sa Elf II dá použiť aj ako herná konzola.

Procesor si taktiež hravo poradí s flashovými hrami na webe, flashovým videom a samozrejme vďaka širokej podpore hardvérovej akcelerácie videa neseká ani FullHD film prehrávaný priamo v zariadení.

Výdrž na batériu

Batériu som zatiaľ do hĺbky netestoval. Očakávam však 5-6 hodín videa, 4 hodiny hier (to sa mi viac-menej potvrdilo cestou na Oravu) a okolo 8 hodín browsovania po internete. Akonáhle budem mať relevantné výsledky namerané, postnem ich sem.

Update 10.08.2012
Výdrž batérie je z hľadiska sledovania videa veľmi dobrá, predčila moje očakávania.

Prístroj bol nastavený na Power Saving mód, jas displeja aj hlasitosť reproduktora boli nastavené na polovičnú hodnotu. Prehrávaný bol 25 minútový klip o veľkosti 255MB v sľučke.

Pri týchto nastaveniach dokázal tablet prehrávať video 7 hodín a 9 minút, čo je pomerne dobrá hodnota.

Zhodnotenie

Malé, ultraprenosné a výkonné zariadenie so spraseným displejom a pomalšou vnútornou pamäťou (aj keď podľa testov na tom ASUS Transformer Pad Infinity lepšie nieje). Asi takto by sa v krátkosti dal zhodnotiť nový Elf II. Vo vnútri tiká pomerne výkonné SoC, tablet je s kvalitnejších plastov a všetky operácie vykonáva okamžite. Má veľa rozširujúcich portov a hravo si poradí aj s multimediálnou zábavou. Na to prihodte zlý displej, chudobnú výbavu no atraktívnu cenovku a dostanete lacný čínsky tablet s výborným pomerom cena/výkon.

Pre koho tento tablet nieje?
Pre ľudí ktorí sa v niečom neradi vŕtajú, poprípade uvažujú používať tablet na firemné účely, vyžadujú lepšiu konektivitu/GPS alebo požadujú prémiovú kvalitu. Seriózne, radšej si priplatte.

Pre koho tento tablet je?
Pre ľudí ktorí sa neboja čo-to obabrať aby to chodilo/chodilo lepšie. Ak oželiete horší displej, dostanete pomerne vydarenú mašinku. Elf II je v prvom rade lacná ale výkonná mašinka s ktorou sa človek môže pohrať a nebude mu tých peňazí ľúto pokiaľ za mesiac skončí zaprášený pod knihami. Netreba zabúdať že akokoľvek je Elf II stabilný, nikdy by som mu niečo dôležité nezveril.

Klady a zápory

+ Pomer cena/výkon
+ Akcelerované GUI a flash
+ Výkon vo všeobecnosti
+ Žiadne zatrhávanie a iné glitche pri behu
+ Množstvo štandardizovaných rozhraní
+ Android ICS 4.0.3 a jednoduchý one-click root

-------------------------------------------------
+- Pomalšia NAND(??? Infinity Tab má pamäť rýchlejšiu len o 2-3MB)
-------------------------------------------------
- Slabý displej, či už pozorovacími uhlami alebo svietivosťou
- Veľa aplikácií „oficiálne“ nepodporovaných
- Absencia adaptéra v balení
- Zahrievanie zariadenia pri plnom vyťažení


Neskôr pribudne hĺbkové otestovanie batérie a video o rýchlosti GUI, nafotím viac uhlov displeja a pribudne aj ukážka behu hier a aplikácií


Naposledy upravil eXistenZ dňa 10.08.2012 20:21, celkovo upravené 2

_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 22.07.22
Príspevky: 14056
Témy: 300 | 300
Bydlisko: Bratislava
NapísalOffline : 31.07.2012 9:54 | Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Velmi pekne spracovana recenzia.

Ale ten slabsi displej a tiez spracovanie by ma asi odradilo. Tablet by som vyuzil najma pri citani, takze hlavne ten displej je pre mna dolezity (hlavne rozlisenie). Samozrejme, vzhladom na cenu su tie parametre uplne v poriadku ...


_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135 | 135
Bydlisko: Bratislava
Napísal autor témyOffline : 10.08.2012 20:18 | Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf II

Update o výdrži batérie nájdete doplnený v pôvodnom článku.

Johnnny - dík. O spracovanie by som sa nebál, to je v pohode. Horší je ten displej. Rozlíšenie má v pohode, čítať sa z neho dá (čítam z toho momentálne GoT) ale inak je dosť zlý, to áno. Možno treba počkať na Ainol Novo7 Aurora II, čo je v podstate to isté, len s IPS displejom.


_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
 [ Príspevkov: 3 ] 


Recenzia tabletu Ainol Novo7 Elf IIPodobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Recenzia tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 N8000

v Články

13

966

10.02.2013 10:38

eXistenZ

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Recenzia tabletu DELL XPS 10 s operačným systémom Windows RT

v Články

4

935

24.02.2013 23:58

eXistenZ

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ainol Novo 9 a Acer Iconia Tab A210

v Novinky

27

973

17.06.2013 20:15

automoto2

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

P: Intel Core i3-6100, 3.70 GHz, 3 MB Cache, BOX + MSI B150M NIGHT ELF, socket 1151 v záruke

v Predám

0

335

19.10.2017 5:56

castelL

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kúpa tabletu

v Mobilné zariadenia

4

334

27.11.2012 17:17

ujo zigo

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Vyber tabletu

v Mobilné zariadenia

7

376

23.11.2014 13:14

Mirkonovy

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Výdrž tabletu

v Smartfóny a tablety

3

192

30.10.2013 16:24

liqua1

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kupa tabletu

v Mobilné zariadenia

9

451

07.10.2012 10:26

vladoff

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Výber tabletu

v Mobilné zariadenia

3

368

21.12.2020 15:31

Marlo

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kupa Tabletu. .

v Mobilné zariadenia

22

2054

20.09.2011 11:18

duranamarek

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kúpa tabletu

v Mobilné zariadenia

11

487

20.09.2013 18:42

Toman

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Výber tabletu

v Ostatné

5

389

06.04.2013 13:14

Johnnny

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kúpa tabletu

v Mobilné zariadenia

1

240

03.07.2012 13:42

mtxd

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Vyber tabletu

v Mobilné zariadenia

1

250

25.12.2013 11:50

Dadko

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kupa Tabletu

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Mobilné zariadenia

37

910

08.11.2012 0:20

Johnnny

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kúpa Tabletu

v Ostatné

3

525

16.02.2009 13:09

focusart© 2005 - 2022 PCforum, edited by JanoF