Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)

Registrovaný: 08.11.06
Prihlásený: 06.12.10
Príspevky: 15721
Témy: 7
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2010 0:23

Recenzia Hewlett-Packard ProBook 6450b (WD777EA)

Technické parametre:

14“ HD+(1600x900) matný displej s LED podsvietením
Windows 7 Professional 64bit
Intel Core i5 450 (dual-core, 2.4GHz resp. 2.66GHz Turbo, TDP 35W)
Intel HM57 Express chipset
Intel HD graphics
4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
500 GB 7200 ot./min. SATA II (Toshiba MK5056GSY)
Broadcom 4313 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 +EDR
DVD+/-RW HP TS-L633N
6-článková 55Wh batéria
Rozmery (Š x H x V): 33,9 X 23,62 X 3,38 cm
Hmotnosť: 2,26 kg

Orientačná cena 920€ s DPH

stránka výrobcu:
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/sm/WF06b/321957-321957-64295-3955552-3955552-4173642-4223532.html

Úvod:

Relatívne vysoká cena, nič si na tom nezahrám, integrovaná grafika, dizajn nie je „in“, proste notebook o ničom. Ľudia ktorí majú tieto pocity po prečítaní špecifikácií tohto stroja nie su jeho cieľovou skupinou čo často nechápu. Notebooky boli od počiatku zamýšľané ako prenosné počítače v časoch keď boli počítače určené len na prácu a o 3D hrách ani nechyrovali. Vtedy sa jednalo o ťažkopádne, nijak prekvapivo výkonné stroje ktorých výdrž bez životodarnej zásuvky by dnes nikoho neohúrila. Podľa tohto určenia sa odvíjalo aj ich zdokonaľovanie, užívatelia žiadali dlhší čas nezávislosti na zásuvke, odolnejšie šasi, ktoré vydržalo aj občas nie práve šetrné zaobchádzanie, stroje mali zvládať firemné prezentácie produktov, mali byť kanceláriou v pohybe a teda si s náročnejšími aplikáciami pýtali aj viac výkonu. Nie je to však len o pohodlí pre aplikácie, ale vo výsledku sa má jednať najmä o pohodlie užívateľa, ktoré ma zabezpečiť či už pohodlná, dobre rozvrhnutá klávesnica, neustále užívané polohovacie zariadenie a rovnako tak aj vhodne a ľahko prístupné porty a konektory. Toto je stručná charakteristika toho čo považujem za bussiness class notebook resp. notebook vo svojom pôvodnom význame z môjho pohľadu.



Čo nám to z HP vlastne poslali?

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Po otvorení balenia na nás čaká notebook samotný, zabalený v priehľadnom igelite, nejaké tie klasické príručky a manuály vo viacerých jazykoch(slovenčina, čeština, angličtina) a samozrejme sieťový adaptér.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Dodávaný je adaptér s výkonom 65W.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Oproti môjmu predchádzajúcemu HP Compaq 6715b poslali relatívne veľké množstvo CD/DVD médií, až 6 kusov, v prípade 6715b boli chlapci z HP skúpejší a poslali iba 3 (2x inštalačné CD Windows XP SP2(Eng a Cz) + jedno cd s ovládačmi).



Notebook samotný, konštrukcia a rozloženie portov

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Už pri prvom poťažkaní je cítiť kvalitnejšie spracovanie a i keď je hlavným materiálom plast, notebook pôsobí robustne. (podľa toho čo sa ku mne donieslo tak vnútornú výstuž tela má na starosti rám z horčíkovej zliatiny ktorú možno vidieť po vybratí batérie)

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Spôsob uchytenia veka dovoľuje jeho otváranie až o 180°. Potešujúcou správou je že materiálom z ktorých sú vyrobené pánty je kov a nie ako tomu bohužiaľ často býva plast. Zatvorené veko je držané poistkou a teda nemôže dôjsť k nechcenému otvoreniu a zapadnutiu predmetu medzi klávesnicu a displej ktorý by ním mohol byť poškodený. Vyklápanie veka je tuhé, vďaka čomu dobre drží v želanej pozícii čo človek ocení najmä pri používaní počas cestovania. Tuhosť veka však nevyžaduje použitie oboch rúk.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
„dy“??? žeby mi predali iné? ;)

Veko samotné ma jednoduchý dizajn. Jednoliatu sivú plochu dopĺňa iba striebornosivé logo hp, pod ktorým sa nachádza malý nápis ProBook.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Na ľavej strane sa nachádza(zľava doprava) výduch ventilácie, Displayport, 2xUSB2.0, kombinovaný USB/eSATA port, Express Card 54 slot a konektory pre slúchadlá a mikrofón.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Čelná strana obsahuje iba štyri indikačné diódy a poistku veka.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Na pravej strane sa nachádza DVD mechanika spolu s čítačkou pre pamäťové karty(SD(HC), MS/Pro, MMC, xD), štvrtý USB 2.0 port, IEEE1394a, modem a Kensington lock.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Zadná strana ukrývaRJ45 port gigabitovej LAN, analógový D-Sub výstup a napájací konektor.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Zospodu vidno konektor pre dokovaciu stanicu, konektor s kritkou pre prídavnú batériu, prístup k pevnému disku, operačnej pamäti, Bluetooth a Wi-Fi modulu a samozrejme nasávacie prieduchy pre chladenie.



Displej

Displej bol jedným z dôvodov prečo som sa ohliadol práve po tomto modeli. Jeho uhlopriečka je 14“ a má širokouhlé(16:9) rozlíšenie 1600x900 pixelov, ktoré poskytuje dostatok pracovnej plochy. V dnešnej dobe prevažuje rozlíšenie 1366x768 ktoré vídať na notebookoch s displejmi o uhlopriečke až 16“. Niektorým sa zdá byť na 14“ displej rozlíšenie 1600x900 veľa, väčšinou to však tvrdia tí ktorí s ním nemali možnosť seriózne pracovať aspoň niekoľko hodín. Jedná sa však o každého subjektívny názor, tým mojim je, že toto rozlíšenie je na 14“ a 15“ notebooky akurát.

Veľkým kladom, najmä pri používaní v exteriéry, je jeho povrchová úprava, je matný!

Nad displejom sa nachádza 2Mpx webkamera vedľa ktorej je umiestnená indikačná dióda ktorá svieti pokiaľ sa webkamera používa.



Klávesnica a touchpad

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Klávesnica je určite silnou stránkou ProBook b-sérií a série Elitebookov od HP. Layout je vydarení a praktický, šípky oddelené od ostaných kláves, po štvoriciach zoskupené F klávesy.

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Klávesy samotné majú ostro znížené okraje čoho dôsledkom je dobrá hmatová orientácia medzi klávesmi. Prehýbanie klávesnice pri písaní je minimálne resp. žiadne. Písanie samotné povežujem za pohodlné.
Nad klávesnicou sa nachádza pás kde nájdeme tlačidlo pre zapnutie notebook, rýchle spustenie poštového klienta v prostredí Windows/spustenie HP QuickLook, rýchle spustenie prehliadača v prostredí Windows/spustenie HP QuickWeb, tlačidlo pre vypnutie zapnutie bezdrôtových rozhraní(Wi-Fi a BT), dve indikačné diódy pre Capslock a Numlock, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Okrem tlačidla na vypnutie sú však všetky len dotykovými senzormi. V tme by ich hmatová dostupnosť teda nulová, našťastie sú však neustále podsvietené. Mierna škoda že toto podsvietenie sa nedá vypínať vzhľadom na to, že v tme môže pôsobiť mierne rušivo.
Čo by však potešilo je podsvietenie resp. osvietenie klávesnice lampičkou nad displejom.


Touchpad je Synaptics V7.2. Jeho veľkosť hodnotím priemerne, je síce dostačujúci, ale väčší(najmä čo sa výšky týka) by určite potešil. Povrch je matný a príjemný na dotyk aj pohyb prsta. K touchpadu prislúchajú dve tlačidlá v konštrukcii typu „trapdoor“ s rovnako príjemným povrchom. Ich stláčanie je tiché a neprejavuje sa žiadnym výrazným rušivým kliknutím.

V pravom dolnom rohu sa nachádza ešte snímač odtlačkov prstov.

Čo by som HP vytkol je absencia trackpointu v modeloch pre náš región. Nie je to nič čo by množstvo užívateľ doslova vyžadovalo, jeho prítomnosť by však potešila.

Výkon

Grafický výkon zhrnie troma slovami, Intel HD graphics. Človeka ktorý si vyberie notebook s touto grafikou nezaujíma jej výkon, ktorý i keď sa oproti predchádzajúcej generácii pohol k lepšiemu, sa stále pri súčasných hrách dá považovať za nízky. Podstatné pri tomto grafickom čipe je však to, že je schopný akcelerovať aj HD video aj v 1080p rozlíšení pri minimálnom vyťažení procesora.

Výkon procesora je na tom však o poznanie lepšie. Jedná sa o Intel Core i5 450. Dvojjadrový procesor s podporou Hyperthreading a frekvenciou 2,4GHz resp. až 2.66GHz pri Turbo mode. Myslím že o súčasnej generácii Intel Core i5 procesorov už bolo v recenziách povedané dosť. Ja si dovolím len strohé porovnanie s u mňa predchádzajúcim AMD Turion X2 TL-64 2.2Ghz s 2GB RAM pri benchmarku Cinebench R11.5 a prevode cca hodinového videa v programe ConvertXtoDVD 3.
Oba stroje dostali rovnaké podmienky čo sa týka softvéru t.j. Windows 7 Professional 64 bit, zapnutý Comodo firewall, antivírus vypnutý, žiadne iné aplikácie neboli spustené. Toto sú výsledky:

Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Prevov videa v ConvertXtoDVD, čas[mm:ss] (menej je lepšie)
Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)
Skóre v Cinebench[cinebench score] (viac je lepšie)



Softvérová výbava

Notebook bol dodaný s predinštalovaným operačným systémom Microsoft Windows 7 Professional 64bit s možnosťou výberu jazyka SK/CZ/EN.

Väčšina výrobcov nabalí systém aj rôznym balastom s miliónom programov v 30 dňových trial verziách. HP bohužiaľ nie je výnimkou. Už tesne pred dokončením inštalačného procesu operačného systému na vás vyskočí okno ponúkajúce inštaláciu McAfee antivírusu na 30 dní zdarma, našťastie môžete odmietnuť a teda sa ho zbaviť ešte skôr ako sa nainštaluje(samozrejme pokiaľ nemáte záujem ho používať). Stálicou v tomto obore je 30 dňová trial verzia kancelárskeho balíka Microsoft Office, ktorá ani tu nechýbala. Ďalej tu máme PDF Complete v nejakej osekanej verzii atď.

Bál som sa, že rovnako nepoužiteľným balastom bude aj softvér priamo od HP. Ten sa však dá považovať za konečne niečo aspoň z časti užitočne, umožňuje rozšírené zabezpečenie systému za pomoci odtlačkov prstov, hesla alebo SmartCard, či už samotné prihlásenie do systému alebo napr. aj preboot overenie užívateľa jedným zo spomenutých bezpečnostných prvkov. Ďalej umožnuje nastaviť napr. šifrovanie dát na disku, prepisovanie vymazaných dát blokmi náhodných údajov čo zmarí ich nechcenú obnovu. Credential manager umožní správu hesiel aj v iných aplikácia, na webových stránkach atď. Zďaleka nevravím, že tento softvérový balík je dokonalý, nie je však úplne na zahodenie.

Ďalej tu máme napríklad Wireless Assistant pre správu bezdrôtových rozhraní, Power Assistant pre rozšírenú správu napájania s možnosťou vytvárania vlastných profilov či programy HP QuickWeb a QuickLook ktoré sa spúšťajú mimo systému Windows a umožňujú rýchle nabootovanie do rozhrania s internetovým prehliadačom resp. prostredie ktoré je zložením podobné MS Outlook t.j. obsahuje kalendár s udalosťami, kontakty a mailového klienta.



Batéria:

Jedná sa o 6-článkovú 55Wh Li-Ion batériu. Výrobcom udávaná výdrž šesť a pol hodiny je jej však bohužiaľ dosť vzdialená. Z mojich doterajších skúseností sa pohybuje na úrovni okolo 4 a pol hodiny pri zapnutej wifi, nastavenom režime úspory energie a minimálny jasom. Vyťaženie v tomto prípade zaisťovala kancelárska práca(písanie tohto článku), na pozadí otvorené prehliadače s cca 10 stránkami a rýchla úprava fotografií.



Teploty a hlučnosť:

Notebook sa počas maximálnej záťaže CPU(prevod videa z DivX na DVD VIDEO) mierne zahrieval pričom vetráčik i keď počuteľne fučal, jednalo sa o tlmený nerušivý hluk. Notebook vcelku hodnotím ako jeden z tichších. Teplota notebooku bola skôr priemerná.



Záver:

Tento notebook spadá do bussiness triedy a o tom hovorí jak jeho spracovanie tak HW aj SW výbava. Materiály odpovedajú cenovej kategórii . Zostavenie považujem za precízne, plasty doliehajú ako majú, po pritlačení nepočuť žiadne vŕzganie. Matný displej, vyše 4 hodiny výdrže na štandardnej 6-článkovej batérii ho robia ideálnym partnerom aj na cestovanie vlakom či lietadlom.

Výhody:
-kvalitné spracovanie
-výkonný procesor
-matný displej
-rozlíšenie displeja
-klávesnica

Nevýhody:
-nízky grafický výkon
-touchpad mohol byť väčší



Pokiaľ máte ďaľšie otázky ohľadom notebooku kľudne napíšte a pokúsim sa ich zodpovedať/doplniť recenziu.


Je zakázané šíriť/kopírovať tento článok bez uvedenia autora a zdroja t.j. odkazu na túto stránku.


Naposledy upravil Jaro dňa 11.07.2010 14:43, celkovo upravené 1






_________________
CPU Core i5 2400 cooler: CM Hyper 212+ | MB GB PH67-UD3-B3 | RAM 4GB DDR3 1600 | VGA Gainward 9600GT 512MB | monitor Samsung LE37A559 | HDD HITACHI 250GB + WD 640GB | PSU Fortron FSP400-60GLN | Case TT Soprano VB1000 BWS black | Mouse Razer DeathAdder
NB HP ProBook 6450b
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)

Registrovaný: 26.11.06
Prihlásený: 22.01.24
Príspevky: 4118
Témy: 319
Bydlisko: HE/BA
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2010 11:45

Pekný článok, tento notebook v 15,6" prevedení plánujem kúpiť keď sa zbavím aktuálneho :)(niežeby bol zlý, len je starý a kazí sa) Zaujal ma najmä matný displej a super rozlíšenie(15,6" má rovnako ako tvoj 14") Mám ale otázky:
- Ten konektor na dokovaciu stanicu je stále odkrytý?
- Touchpad je multitoch, alebo klasický?
- Nevieš ako je to s ext. batériou? Ceny výdrž atp?
- Keď som dávnejšie robil na staršom pavilione, stávalo sa mi, že pri stlačení escape som sa dotkol tých "tlačidiel" dotykových na vrchu a už som pozeral do prehrávača od HP ktorý sa dlho zapínal aj vypínal. Nestáva sa to aj pri tomto? Dajú sa tu nastaviť vlastné odkazy alebo je to pevné
- S tým balastom je to ako? Môžeš odmietnuť každú jednu aplikáciu ktorú ti ponúka, alebo len niektoré a polovica sa tam aj tak nainštaluje? Je možnosť nainštalovať aj čistý systém alebo aj tak bude nejako poznačený HPčkom?


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.07.2010 11:55

Celkom fajn recka, len mám pár dotazov a pripomienok:

Plastové pánty pochybujem že majú aj tie najlacnejšie ACERy, pri takej páke akou je displej by si to utrhol pri desiatom otvorení, čiže vnútorné pánty sú zrejme vždy kovové, akurát sa rôznia použité kovy (pri ACERoch to bude nejaká poondená liatina ktorá praske za pol roka)

Na firemnom booku mám 14" a 1440x900 a už to je dosť jemné, fakt nieje 1600x900 priveľa na taký displej?

Klávesnica samotná - je tichá? Vyzerá celkom pohodlne, ale zdanie môže klamať...

A mal by som ťa zvoziť za to obrovské množstvo gramatických chýb :shock:







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Recenzia: HP ProBook 6450b (WD777EA)

Registrovaný: 08.11.06
Prihlásený: 06.12.10
Príspevky: 15721
Témy: 7
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.07.2010 14:32

to Flety
-konektor je opatreny posuvnou krytkou

-touchpad podporuje multitouch, je vsak potrebne nainstalovat ovladace priamo zo stranky synaptics, tie dodavane od HP maju multitouch podporu vypnutu/zakazanu

-pridavne baterie som nasiel na hpckarskej stranke, jedna sa o 8 a 12 clankovu s kapacitou 59 resp. 95WH cize by to mohlo priniest cca dalsie vyse 4 resp. 7 hodin naviac, v slovenskej ponuke som ich zatial nevidel cize cenu len odhadujem podla americkej stylom 1USD=1EUR cize 160€resp. 190€

-senzorove tlacidla su od esc relativne daleko, prve je az nad klavesami F3 a F4, mne osobne sa na tomto ani predchadzajucom notasi nestal prehmat kedy by som ich omylom spustil, hladal som uz snad vsad ale nikde som tu nenasiel kde by sa dali upravit odkazy/prikazy tych tlacidiel, na starom notase to islo cez HP quick launch buttons, to tu vsak chyba resp. som to nenasiel

-prakticky jedien co som mohol odmietnut este pred isntalaciou bol ten McAfee, pdf complete je tu hodeny, theft recovery tu je, office trial bol, norton backup trial je ponukany nastastie len medzi pridatelnym softom v hp aplikacii
pokial si nahodis cisty system s ibezneho Win7 nstalacneho media nema byt preco poznaceny inym softom, nema sa tam ako dostat, ak myslis toto


to Exi
-z mojho pohladu urcite nie je

-hlucnost klavesnice je najskor priemerna, pravdu povedziac som este ziadnu naozaj hlucnu nepocul, je porakticky zhodna s predchadzajucou ktoru HP pouzivalo na seirach 671Xb resp. 853Xp, prirovnal by som to k thinkpadu R500

-ehm no gramatika neni mojou silnou strankou, ale tak snazil som sa aspon nieco eliminovat vo wore :oops:







_________________
CPU Core i5 2400 cooler: CM Hyper 212+ | MB GB PH67-UD3-B3 | RAM 4GB DDR3 1600 | VGA Gainward 9600GT 512MB | monitor Samsung LE37A559 | HDD HITACHI 250GB + WD 640GB | PSU Fortron FSP400-60GLN | Case TT Soprano VB1000 BWS black | Mouse Razer DeathAdder
NB HP ProBook 6450b
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HP ProBook 4515s alebo HP ProBook 4510s ?

v Notebooky a netbooky

5

635

24.02.2010 20:48

oremusaa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia - notebook

v Notebooky a netbooky

1

811

07.11.2009 18:57

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia zostavy

v PC zostavy

18

957

03.12.2008 17:26

michal1313 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: NOKIA E71

v Články

11

6295

21.02.2009 20:09

delete Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: Koss SB40

v Články

3

2877

20.03.2013 11:00

DwEjtSvK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: Lenovo G550

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3, 4 ]

v Články

98

36343

06.02.2012 14:12

katka457 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: Lenovo B580

v Články

2

1039

12.08.2013 12:38

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: EA Games

v Počítačové hry

18

1612

18.09.2009 18:23

majky358 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia ASUS K53SV

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Články

46

6132

17.07.2012 12:39

maugggly Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia - Asus N53JL (SX025)

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Články

32

6290

15.09.2011 0:56

ikus Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: DELL XPS 1530

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Články

46

12005

13.12.2008 21:09

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. [Recenzia] AKG K330 Wasp

v Články

12

2707

26.10.2011 16:22

killer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: PSU XILENCE 550W

v Články

11

1105

08.07.2011 21:58

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: Noctua NH-U12P

v Články

17

4125

13.04.2008 12:30

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia DDR 3 RAM

v Pamäte

1

612

19.05.2011 22:44

kefan77 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Recenzia: Gigabyte GTX 590

v Články

10

3134

06.12.2011 20:42

Corsa Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra