Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 29 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 11.02.2015 15:52

Zdravím. Hľadáme radu odborníka. Sme malá skupina ľudí, ktorí uvažujú nad zriadením a prevádzkovaním jazykového databázového systému, ktorý by mal slúžiť ako pomôcka pre študentov pri výučbe cudzích jazykov, konkrétne slovnej zásoby. V detaile by šlo o niečo ako internetový multi-jazykový slovník, v budúcnosti možno až 10 jazykov, pre každý cca 50 až 70 tis. výrazov s ozvučením. Čiže dosť obsiahla databáza. Systém by bol prístupný z prostredia internetovej stránky prihlásením sa do účtu užívateľa, ktorý by si jednotlivé výrazy spolu so zvukovými súbormi z databázy sťahoval do svojho lokálneho PC, prípadne mobilného zariadenia, kde by s nimi ďalej pracovali lokálne SW aplikácie na základe premyslených výučbových algoritmov, ktoré v doposiaľ existujúcich systémoch výučby nie sú až také funkčné. Systém ako taký máme viac-menej premyslený, nakoľko ale nie sme IT odborníci nemáme veľmi jasno na čom ho bude nutné prevádzkovať. Či bude postačovať nejaký webhosting, alebo iná forma prenájmu HW a priestoru, prípadne či ísť cestou vlastného servera, internetového pripojenia a správy. Nemáme ani žiadnu finančnú predstavu koľko by vyžadovali obstarávacie a prevádzkové náklady. Celý systém totiž chceme spustiť viac-menej ako free, prípadne financovaný z dobrovoľných príspevkov užívateľov, neskôr možno aj z reklamy. Nájde sa niekto s fundovanými radami ?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.02.2015 17:17

Neviem v akej kvalite mas v plane mat dane frazy ulozene, pocitam ze take do 3-5 sekund, to sa da pri mp3 32kbps, 22kHz, mono dat tipujem do 20kB na jednu frazu, cize 70 tisic x 20kB mas dajme tomu aj s nejakou rezervou do 1,5GB dajme tomu 2GB dat vo zvukovych nahravkach. Databaza by s 10 jazykmi nemala vela, nechce sa mi to moc pocitat, ale tipujem do 100mb viac asi nie, neuviedol si o ake frazy ide a aku kapacitu to vsetko zabera. Staci ti uplne bez problemov nejaky webhosting a nemusis sa o nic starat. Mozes skusit http://www.websupport.sk ci nieco lacnejsie, to tiez zalezi od toho aky traffic ocakavas a pod. Ak ti tam bude chodit par ludi a nezozere to extremne vela prostriedkov zdielaneho webhostingu tak mozes pouzit aj nieco lacnejsie, ale na take nieco je si myslim zbytocne riesit vlastny server. Hosting na to by ta mohol stat 2-3 euro mesacne, mozno menej, mozno viac, netusim ake su presne ceny, ale do 20euro rocne sa isto zmestis, ale ako vravim zalezi od toho co cakas od danej stranky, je jasne ze sa to bude inac chovat ak ti ten tvoj system bude vyuzivat 100 ludi denne alebo 100 tisic :)


//teraz ale tak pozeram ze som spravil chybu, pises 10 jazykov, cize tipujem ze aj nahravky by boli v 10 roznych jazykoch, takze to si daj 10x ale ako vravim to cislo je len podla mna orientacne, zalezi podla toho v akej kvalite tie nahravky mas, ake su dlhe, cize ake su velke kapacitou, ale aj keby si bol v kapacite dajme tomu 10-20gb, tak zoberies vecsi hosting 5-6euro mesacne a mas to







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 8:02

Nahrávky ešte neexistujú. To bude najťažšia fáza celého projektu. Samozrejme ich kvalita bude kľúčová, takže predpokladajme že databáza bude obsiahlá cca v desiatkách GB.
Niekde som tu ale čítal, že hosting môže naraz obslúžiť dosť obmedzené množstvo užívateľov. Na začiatku nepredpokladáme že by to malo nejakú ohromnú návštevnosť, no keď vezmeme do úvahy, že len Slovensko disponuje študentskou obcou rádovo v stovkách tisícov študentov - potencionálnych užívateľov, naviac systém bude multilinguálny v cca 8 až 10 jazykov, časom keď sa rozbehne a nebodaj dostane kladne do povedomia ľudí, nevylučujeme existenciu registrovaných užívateľov v stovkách tísícov. Ťažko ale odhadnúť, koľkí môžu byť pripojení on-line v jednom momente. Bude nejaký hosting stíhať obslúžiť všetkých ? Aby po čase latencia nebola v desiatkách sekúnd, ako to poznám pri niektorých e-shopoch, kde je nakupovanie tragédiou a preto v nich radšej nenakupujem.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 8:28

Zas budme realisti, v stovkach tisicoch sa pohybuje dnes tusim asi tak dva slovenske weby a aj to len cele ich portfolio niekolko desiatok webov asi, takze by som ratal tak max par tisic denne mozno niekedy casom a take cosi hosting bez problemov zvladne, ale ako vravim klucove su nahravky, ak ich budes mat v nejakej audio kvalite ako je hudba, tak sa budes pohybovat urcite v desiatkach GB, ak zvolis optimalnu najhorsu kvalitu, ktora postacuje na hovorene slovo, tak sa podla mna zmestis do max 20GB a aj to s tak velkou rezervou ze az, ak pocitame ze jedna nahravka by mala dajme tomu len do 2-3s, tak podla mna by sa to pri dobrej kompresii dalo dat aj do 10GB, ale to je len oj odhad, nie som audiofil ktory pracuje so zvukom, len som to tak spriemeroval ked som si skusil taku nahravku spravit. Databaza slov v textovej forme a obsluzenie celej stranky by nemal mat ziadny problem aj pri niekolko tisicovej navstevnosti ak by si si trebars zvolil nejaky lepsi webhosting a nie nejaku lacnu variantu urcenu pre nejake mensie blogy, ci osobne stranky a pod... websupport by ti take cosi bez problemov urcite zvladol aspon na zaciatok, samozrejme ak by ti robil ten web denne 100gb traffic, tak tam uz asi jedine vlastny server, cize bud fyzicke zelezo, co je zbytocne a skor vps a tam sa da pohybovat od 10e mesacne asi.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 8:43

Cena hostingu je závislá od množstva prenesených dát ?
Čo je VPS a čo je železo ?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 8:47

Nie, zdielany hosting by uz urcite mal nejake problem s vysokym trafficom, 100 ci 200gb mesacne by nemusel byt problem este, ale mat 100-200gb denne by uz problem bol a celkom velky, zelezo je tvoj vlastny server niekde v serverovni, vps je virtualny server https://www.websupport.sk/virtual-server ale to by som riesil az potom ak by si sa dostal k limitu zdielaneho webhostingu a to moze byt kludne po dlhsom case, takze by si zbytocne vyhadzoval financie. Podla mna by to na zaciatok klasicky webhosting bez problemov zvladol, samozrejme ak by aj databaza a cela aplikacia ktora by to obhospodaruvavala bola aj dobre napisana.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 9:56

No to je nad slnko jasne. Písanie zdrojaku pre cely system riesime prave teraz. Mame jedneho znameho, ktory je ochotny sa tomu venovať viac-menej po večeroch za trochu menší peniaz než oslovené firmy, tak je to tak trochu loteria či do toho vloži naozaj maximum. Samozrejme že predtym musíme vypracovať podrobný "kvázi" manuál celého systému s podrobným popisom všetkých funkcií, úkonov a situiácií, podľa ktorých sa má celý systém chovať a podľa ktorého to on potom napíše. Sme niekde možno v polovici a máto to úctyhodných 26 full husto popísaných A4 strán. To len tak na okraj.
Prave som si pozrel Tvoj odkaz na VPS a som trochu zaskočený. No tiež to nevyzerá veľmi lacno. Keď som nakonfiguroval cca 25 GB HDD, 2 CPU, 4G RAM, server manager, záloha tak to vychádza cez 70 € na mesiac. To je takmer 900 € ročne. Nemal by som za 1, alebo 1,5 roka za to "vlastné železo" ? Koľko taky server so všetkym pre takúto aplikáciu môže stáť ? Predpokladám, že to nebude vyžadovať žiadne veľké delo typu NASA. Možno nejaký výkonnejší PC desktop v cenovej kladine 3-4 stovky, za čo sa dnes dá kúpiť slušný desktop. Priestory by boli. Aj s možnosťou pripojenia netu optikou.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 10:07

Naco potrebujes na take nieco 2CPU a 4GB ram? Ta tvoja aplikacia bude vytvarat len tak velky traffic, nic viac. Staci ti len priestor kolko bude treba, 1CPU a 512MB ram. To som ti len uviedol odkaz na to co je VPS, zelezo sa z dlhodobeho hladiska vyplati nevyplati, je to diskutabilne, zelezo musis obmienat, trpnut pri tom ci ti nieco neodide, taketo veci pri vps nehrozia, lebo sa o to stara majitel sluzby kedze na jednom stroji sa deli takychto vps viac. Za svoje zelezo by si platil mesacne tak ci tak, serverhousing stoji mesacne od asi 30euro vyssie, takze tak. V tvojom pripade je len problem s tym trafficom co tam moze vzniknut a nic viac si myslim, teda pokial ten system co ti naprogramuje ten niekto nebude humusne napisany. Skus si prezriet par webhostingov, napis im email ohladom toho a zistis na com si. Ale podla mna sa netreba tym zaujimat na zaciatok, riesit to mozes neskor ked tam budes mat skutocne tisicky navstevnikov denne a traffic sa bude pohybovat na uz nejakej neunosnej urovni co zvladne zdielany webhosting.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 10:39

No a koľko odhaduješ takú vybavenú serverovňu ? Padli tu nejaké obavy finančne ideálneho riešenia cez službu. V pléne panuje názor, že najlacnejšie bude ak čo najviac budeme riešiť sami. Na tvoj názor, že železo treba obmieňať tu padol protinázor že ako často ? Dnes sa záruky na takéto veci pohybujú v rozmedzí 3-5 rokov. Ak mi 2 ročná prevádzka vlastného servera ušetrí cenu celého servera v porovnaní s VPS, tak môžem obmieňať full všetko každé 2 roky za tie isté peniaze, čo samozrejme s istotou nebudem.
Tak trochu to dáva aj logiku. Prevádzkovateľ musí predsa vykazovať zisk, ktorý v týchto sférach nebýva malý. K tomu všetkému dane, platy ..... Čím Vačšia firma, tým väčšia réžia a logicky z toho výchádza zákonite vyššia cena. Keby ti v porovnaní s taxíkom Tvoje vlastné auto nešetrilo náklady, všetci by sme sa naň vyprdli a jazdili by sme taxíkmi. Určite aj sám dobre vieš, že sa dnes už dvom ľuďom neoplatí ísť ani hromadnou dopravou. Vlastným autom prídu rýchlejšie, konfortnejšie a za rovnaké peniaze. Na Slovensku je to proste tak.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 10:59

Na zaciatok nepotrebujes nieco take vobec riesit, ak sa s nahravkami dostanes este nizsie ako som ja pocital, myslim kapacitou, tak ti pohodlne na dlhu dobu bude stacit si myslim aj klasicky zdielany webhosting ;) Co myslis ze je na tom najlacnejsie? Cena vlastneho zeleza + od asi 30€ mesacne za prenajom priestoru prenho + pripojenie a pod ine blbosti co to zahrnaju.

https://www.vnet.sk/sk/pre-firmy/data/housing/ od 25€ mesacne
http://www.lightstorm.sk/server-housing.html od 50€ mesacne

to som len tak narychlo pozrel nejake ceny. Teraz pocitaj s tym ze aj ked ma to ci ono zaruku, co spravis ak sa ti auto pokazi? nastupuje ten tvoj taxik, kedze ine auto nemas a to iste plati aj tu. Ak ti zhori doska, tak spravis co? Ak to budes mat ako fyzicka osoba tak servis bude mat na opravu/vymenu komponentu 30dni, ak budes ako pravnicka osoba/resp firma, tak ak sa nemylim, tam sa dlzka doby neuvadza v zakonniku, cize to moze trvat kludne aj dlhsie. Co spravis potom? Odstavis svoj server na xy dni? Cize potrebujes nejaku zalohu, najlepsie je mat kupene zdvojene komponenty a v pripade vypadku vycestujes do serverovne a vymenis, ak nechces mat vydavky na takuto spravu a starala by sa ti o to nejaka firma co to spravi vsetko za teba, lenze to budu ceny uplne niekde inde. Take nieco si mozes pozriet tu https://www.vnet.sk/sk/pre-firmy/data/dedikovany-server/ tam platis za zelezo ktore mas prenajate a v pripade nejakej poruchy sa ti o to postara priamo prevadzkovatel mam pocit, toto si zisti uz sam ked chces, ale ked pozries na tie sumy tak ta to mozno aj prejde. Dalej mesacne budes platit tak ci tak od tych 30€ vyssie, zalezi podla xy parametrov co budes potrebovat, Cize stale si myslis ze je najlacnejsie mat vlastne zelezo? Teraz si najdi par firiem co ponukaju vps a naklikaj si tam za 30€ parametre, ty nepotrebujes na to nejake silne systemove prostredky aby si mal k dispozicii, tam bude problem najme traffic ktory budu robit tie tvoje nahravky. Takze sa do 30€ zmestis, websupport ma vps drahsie od roznej konkurencie, na ws som pri 512mb ram, 1xcpu a 25gb dostal sumu 28€ tak co sa teda viac oplati? Riesit vlastne zelezo, kde sice budes mat vyssi vykon, ale naco ked ho aj tak nevyuzijes skrz toho ze problem budu len data. Dalej pocitaj ci uz vlastne zelezo, ci vps ci prenajate zelezo, niekto sa ti o system musi starat aby bol bezpecny, aktualizovany atd. atd., neriesil by som teraz vobec nejaku vlastnu masinu alebo vps. V prvom rade by som spravil par tych nahravok a zvolil co najlepsi format s najlepsou kompresiou aby zaberali co najmenej a vypocital si kolko to asi bude cele zaberat, aky traffic by tam mohol byt v pripade tisicovych navstevnosti ktore aj tak zo zaciatku dlhu dobu isto mat nebudes. Dal to vsetko na zdielany webhosting a ako druhu vec by som si k tomu ked tak priplatil skor nejaky cache server ktory by stal pred webhostingom a ten by cachoval tieto nahravky. Mam pocit ze v cesku je taka sluzba, popripade pouzil nejaku zahranicnu. Takto by bol aj lacny webhosting odbremeneny od trafficu, bol by tam ale nie taky ako bez toho a mas vystarane aj na par rokov mozno. Lebo ta databaza so slovnikom ak to tak nazvat kde by si mal cez 70 tisic slov v 10 roznych jazykoch sa bude pohybovat si myslim okolo 100mb mozno 200mb a to je nic, toto forum ma 800mb databazu a stale funguje na zdielanom webhostingu. Cize problem bude jedine traffic skrz zvukovych nahravok nic viac...







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 11:45

Asi máš pravdu. Taktiež si ja osobne myslím (nezdieľajú to tu všetci), že vlastný server, vlastné pripojenia a iné.... by asi neboli 24 hodín denne plne využité, čím by bol momentálny výkon značne predimenzovaný, keďže by musel byť nadimenzovaný predpokladám na špičkové situácie, ktoré sa môžu vyskytovať v mínútach za deň. Služba toto rieši delením výkonu. Havne v začiatkoch kým sa celý systém zabehne bude asi nejaká forma hostingu rozumnejším riešením. Budeme tu o tom musieť veľa diskutovať, lebo premieľajú sa tu rôzne názory (mimo iného aj veľmi silný názor tu prítomnej kolegyne, že tento systém bude naše dieťa a my ho ideme dať do opatery /hostingu/ niekomu cudziemu /do nejakej internátnej či čo/ a my sa budeme len z diaľky prizerať :) ). Ale sú to názory hlavne preto, že ani jeden z nás nie je t tejto sfére úplne "in". Dík za vecné pripomienky. Ak by z diskusie vyvstali nejaké otázky pokúsim sa Ťa ešte otravovať.
Popíšeš niečo viac o tom cache servery. To ma celkom zaujíma. Ako to funguje ?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 12:12

Praveze vidiet ze sa prd do toho rozumiete a ked sa budete o to svoje dieta starat bez niecej pomoci, ktore s istotou moze niekto pozadovat za financny obnos aby sa o tu vasu skolu staral ak chcete aby server nemal kazdy chvilu nejake problemy, tak je ta internatna skola ako to nazvala najlepsim riesenim, vy sa mozete venovat comu sa rozumiete a tomu comu sa vobec nerozumiete prenechate niekomu kto sa zaobera len tym a to je trebars ten webhosting. Pred serverom kde mas ulozenu stranku mas postaveny server ktory casto pouzivany staticky obsah cachuje, tym je odbremeneny webhosting. Mna tak narychlo napadol len https://www.cloudflare.com/ ale ten je urceny na nieco ine a toto ma len ako doplnok, ale to sem nebudem pliest.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 13:08

No... opodstatnenost obáv kohokoľvek z nás by som kategoricky nehádzal do vreca s nápisom "prd tomu rozumejú". V prvom rade si je nutné uvedomiť, že každý z nás do toho ide s výhliadkou niekoľko tisícovej investície s mizerne malou šancou návratu. Takže ak zvažujeme každú možnú alternatívu pozeraj sa na to tak, že vrážame svoje peniaze do niečoho prospešného, čo by malo slúžiť takmer ako verejná pedagogicko-edukačna služba a ako to na svete chodí, keďže žiaden dobrý skutok nikdy neostane nepotrestaný, snažíme sa len optimalizovať riziká. Ten názor so smajlíkom ber s rezervou - to bol v prvom rade humor (aspoň my tu sme sa na tom dobre zasmiali). Ale nie sme tu všetci úplne vymletí v IT oblasti. Taktiež komunikujeme aj s inými ľudmi, z ktorých o váčšine vieme že sú fakt dobrí v tom čo robia a čudoval by si sa nezdieľajú všetci tvoj názor. A pretože máme množstvo názorov, veľa z nich aj protichodných, diskutujeme a hľadáme najvhodnejšiu alternatívu.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 13:29

Tak ty si to tak napisal :) ako vravim, jediny problem co moze ten web mat je vysoky traffic, systemove prostriedky na pracu s databazou a funkcnostou celeho webu nebudu potrebne az tak ze by ste potrebovali vlastne zelezo. Vlastne zelezo sa oplati ak by si potreboval vykon ktory ti uz vps neposkytne, ale vlastne zelezo sa na taky web urcite neoplati riesit, skor s tym budes mat spojene vyssie naklady a problemy v pripade problemov s fyzickym zelezom, co v pripade vps nie je tvoja starost ale starost prevadzkovatela ktory behom par minut v pripade nejakej poruchy premigruje tvoj server aj bez vypadku na inu masinu. Kazdopadne si myslim ze nie je potrebne riesit teraz ani to vps a to ries to az potom ked uz bude viditelne ake prostriedky to bude potrebovat, tazko sa da o takom niecom hovorit ked nemas k dispozicii nic zatial. Co konkretne nezdielaju? Cim argumentuju ti co presadzuju vlastne zelezo? To by ma zaujimalo. V jednej firme kde som v minulosti robil tiez riesili podobny problem, odporucil som im vps od websupportu na ktorom, resp dvoch jeden produkcny a jeden developersky idu do dnes. Denne im na produkcny server dojde asi milionov zaznamov s datami a funguju bez problemov a tiez silou mocou chceli radsej vlastne zelezo, takto ale delegovali udrzbu o fyzicky server na firmu ktora sa tym zaobera a nemaju starosti s jeho udrzbou, cas venuju tomu do coho sa rozumeju a to je ich aplikacia, cize nemusia nic viac riesit a to iste plati aj u teba, preco chces hadzat na hlavu starosti s fyzickym serverom ked ho nepotrebujes, taktiez tam budes mat dalsie zbytocne vydavky, oplatilo by sa ak by si mal 100% zarucene ze sa v priebehu par rokov na nom nic nepokazi, ale tiez co tam chces pouzit masinu za 500euro? zabudni, ked ocakavas 24x7x365 prevadzku, cize taky server tiez spapa nejake financie, takze vps je oproti fyzickemu serveru urcite ekonomickejsie riesenie. Ako som pisal vyssie, kludne na to na zaciatok postacuje aj zdielany webhosting, na nom sa mozes pohybovat do tych 100gb mozno 200gb co sa trafficu tyka, mozno aj viac, to uz neviem to si radsej zisti, viem ze tu sa niekedy stalo ze bol traffic okolo 100gb a web siel bez problemov. Ako som vyssie spomenul, toto forum ma 800mb mysql databazu a web ide zle? Takze na to by som moc nepozeral a 70 tisic zaznamov kde budes mat 11 stlpcov s frazami (popripade ju navrhnes lepsie trebars kazda tabulka bude jeden jazyk, kazda tabulka by mala navyse dalsie dva stlpce trebars kde by jeden obsahoval prve pismeko frazy, druhy druhe pismenko a na nich by boli indexy skrz rychlejsiemu vyhaldavaniu, to ma tak napadlo ze by mozno mohlo byt lepsie skrz rychlosti vyhladavania) a jednotlivymi prekladmi nie je az tak vela, ak by si ich mal 7 milionov, tak to by bolo uz o niecom inom, ale pri dobre navrhnutej databaze, cachovani a pod taky web moze ist uplne svizne aj bez vps ci vlastneho zeleza, jedine audio bude sposobovat vysoky traffic ak sa bude tak casto pouzivat. Cize webhosting a v pripade ze by to webhosting nezvladal tak premigrujes na vps ktory take nieco bez problemov zvladne a je to.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 14:30

Nakoľko prekladače a slovníky (napr. od Google) už existujú, dajte si v prvom rade záležať na tom, aby to bolo konkurencie schopné. Úspech závisí od dvoch vecí - technické zvládnutie a marketing. Ak zlyhá jedno z tohto, môžte to rovno zabaliť.

Napr toto je proste žart:
Citácia:
Písanie zdrojaku pre cely system riesime prave teraz. Mame jedneho znameho, ktory je ochotny sa tomu venovať viac-menej po večeroch za trochu menší peniaz než oslovené firmy, tak je to tak trochu loteria či do toho vloži naozaj maximum.


Ako môžete do toho vrážať niekoľko tisíc a potom to zveriť do takejto lotérie??

JanoF má v tomto pravdu - v prvom rade poriešte to, aby to fungovalo a nájdite ľudí, ktorí o to budú mať záujem. Na začiatok bohate postačí buď zdieľaný hosting alebo VPS (ak je na to vážne dobrý dôvod). Vlastný server sa dá riešiť až keď už budete mať traffic a bude na to reálny dôvod. Prevádzkovať vlastnú serverovňu nie je jednoduché a nerozumiem to odôvodnenie "dnes je možné uplatniť reklamáciu"... Samozrejme, ale čo zatiaľ so serverom? :lol: Poviete návštevníkom, že soráč, na mesiac bude server vypnutý?? :lol: Kto a ako vám porieši bezpečnosť, všetko nastavovanie, údržbu atď? Tá pani, ktorá vníma profesionálne hostingové spoločnosti ako internát alebo čo? Alebo ten týpek, čo sa s tým bude hrať po večeroch, možno?

Ty to porovnávaš k jazdeniu taxíkom vs vlastné auto. Lenže to je veľmi scestné a nepresné. V skutočnosti by si to mal porovnať trošku inak, lebo je to jazdenie taxíkom vs vlastné auto + prevádzkovanie vlastného autoservisu + prevádzkovanie bezpečnostnej služby + ...

Urobiť nahrávky a textový obsah je práve to najjednoduchšie na celom projekte a vám to očividne zatiaľ ešte nedochádza...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 14:32

Ale ano. Ja sa prikláňam viac k tomu čo píšeš aj ty. Panuje tu ale ta blbá demokracia a pokial to nebude názor väčšiny, tak asi bude musieť prísť na rad volebný guláš alebo čo.
Tí čo tvrdia že vlastný server argumentujú všeličím, aj vlastnými neg. skúsenosťami s hostingom. Pre zaujímavosť napr. jeden píše (z Nového Zélandu) že spoločnosť, ktorá mu takto prevádzkovala biznis mu ho zničila tým, že vytvorila zrkadlovú aplikáciu rovnakého zamerania a postupne rôznymi zákulisnými ťahmi nad ním prebrala vládu. Keďže všetko bežalo na ich serveroch, neexistujú žiadne dôkazy. Jeho biznis krachol a keďže nemá prachy na to aby sa s nimi súdil, včetko im prešlo. Tvrdí, že dáta sú najbezpečnejšie doma pod vlastnou správou.
Iný zas tvrdí, že z dlhodobého hľadiska sa jednoznačne ekonomicky oplatí vlastný server, aj keby mal byť zdvojený vzhľadom na možné riziká výpadku. Taktiež popisuje akúsi multistand-up prevádku, kde nonstop beži niečo veľmi malé a zvyšok systému spí pokiaľ zvonka nepríde požiadavka. Ta celý systém prebudí k činnosti a po ukončení opäť uspí. Viem si predstaviť že to rieši životnosť aj náklady na prevádzku hlavne v hluchých časových oknách. Je to vraj hlavne SW záležitosť a dá sa aplikovať na mnohé špecifické serverové zostavy, ktoré túto funkciu podporujú.
Taktiež na argumenty že vlastným serverom sa vystavujeme rizikám výpadku v prípade poruchy nejakého komponentu argumentuje že servery sú dnes bežne pripravevé a konštrukčne riešené tak, aby sa prípadný výpadok podľa možnosti vyriešil okamžite a do veľkej miery automaticky aj bez zásahu technika bez prerušenia činnosti, prípadne s krátkym prerušením a výmenou komponentu. Keď sme argumentovali tým čo tu niekde vyššie aj ty uvádzaš, že v prípade poruchy 30 dňová lehota na odstránenie ... hrozne sa na tom bavil, že takéto veci sa dnes riešia v rámci hodín. Takže tých názorov je naozaj mnoho.

// Spojený príspevok Štv 12.02.15 14:34


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 14:38

Ak máš tak spravený server, samozrejme, ale to vyžaduje trošku iné investície, nastavovanie atď ;) Keby ste mali na toto profesionálov, ktorí sa do toho vyznajú, asi by si nehľadal radu tu, všakže?

Však si to prečítaj po sebe
Citácia:
Predpokladám, že to nebude vyžadovať žiadne veľké delo typu NASA. Možno nejaký výkonnejší PC desktop v cenovej kladine 3-4 stovky, za čo sa dnes dá kúpiť slušný desktop. Priestory by boli. Aj s možnosťou pripojenia netu optikou.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 14:42

Walther myslíme si že je to dobrá vec a stojí to za to riziko.
A na margot - už si videl aby google prekladač niekoho niečo naučil ? Nie googlu konkurovať nechceme.
A súhlasím, že je v tomto smere mnoho konkurencie, no vyššie v príspevkoch to vysvetľujem.
Toto má byť založené na kvalite metodiky výučby (máme vyvinutý vlastný algoriutmus), kvalite výslovnosti (zvukových súborov) , čiže žiadne robotické reprodukcie, či obmedzenosť dostupnosti výrazov, a kvality užívateľského prostredia, ktoré komplexne židna nam známa aplikácia či systém neposkytuje.

// Spojený príspevok Štv 12.02.15 14:47

walther ak by som mal odborníka, mal by som aj prachy - dosť prachov. Asi vieš aj ty že odborníci stoja veľa. My ich máme obmedzené množstvo. Živíme rodiny. :D


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 15:01

Však to je v poriadku. Ale ak chcem rozbehnúť takto veľký projekt, tak na to musím mať aj odborníkov a aj financie. To sa nedá riešiť v štýle - no, však si kúpim desktop, "nejako" sa to nastaví, syn kamaráta kamaráta sa mi na to pozrie po večeroch a nejako to zbúchame dokopy...
Na jednej strane píšeš, že živíte rodiny, ale na druhej strane nemáte problém investovať do pochybného riešenia tisíce eur... Je to asi ako kúpiť si auto za 200 eur. Jasné, chvíľku sa na ňom povozíš, kým nezačnú problémy.

Ale však robte už ako uznáte za vhodné :)
Nech sa vám to podarí :)







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 15:02

mirooryn píše:
Ale ano. Ja sa prikláňam viac k tomu čo píšeš aj ty. Panuje tu ale ta blbá demokracia a pokial to nebude názor väčšiny, tak asi bude musieť prísť na rad volebný guláš alebo čo.
Tí čo tvrdia že vlastný server argumentujú všeličím, aj vlastnými neg. skúsenosťami s hostingom. Pre zaujímavosť napr. jeden píše (z Nového Zélandu) že spoločnosť, ktorá mu takto prevádzkovala biznis mu ho zničila tým, že vytvorila zrkadlovú aplikáciu rovnakého zamerania a postupne rôznymi zákulisnými ťahmi nad ním prebrala vládu. Keďže všetko bežalo na ich serveroch, neexistujú žiadne dôkazy. Jeho biznis krachol a keďže nemá prachy na to aby sa s nimi súdil, včetko im prešlo. Tvrdí, že dáta sú najbezpečnejšie doma pod vlastnou správou.
Iný zas tvrdí, že z dlhodobého hľadiska sa jednoznačne ekonomicky oplatí vlastný server, aj keby mal byť zdvojený vzhľadom na možné riziká výpadku. Taktiež popisuje akúsi multistand-up prevádku, kde nonstop beži niečo veľmi malé a zvyšok systému spí pokiaľ zvonka nepríde požiadavka. Ta celý systém prebudí k činnosti a po ukončení opäť uspí. Viem si predstaviť že to rieši životnosť aj náklady na prevádzku hlavne v hluchých časových oknách. Je to vraj hlavne SW záležitosť a dá sa aplikovať na mnohé špecifické serverové zostavy, ktoré túto funkciu podporujú.
Taktiež na argumenty že vlastným serverom sa vystavujeme rizikám výpadku v prípade poruchy nejakého komponentu argumentuje že servery sú dnes bežne pripravevé a konštrukčne riešené tak, aby sa prípadný výpadok podľa možnosti vyriešil okamžite a do veľkej miery automaticky aj bez zásahu technika bez prerušenia činnosti, prípadne s krátkym prerušením a výmenou komponentu. Keď sme argumentovali tým čo tu niekde vyššie aj ty uvádzaš, že v prípade poruchy 30 dňová lehota na odstránenie ... hrozne sa na tom bavil, že takéto veci sa dnes riešia v rámci hodín. Takže tých názorov je naozaj mnoho.


Ak si svoje know how niekto z nich strcil k nejakej pofidernej spolocnosti tak nech neplace, toto forum bezi pomaly 10 rokov stale u toho isteho webhostera a ani raz som nezaznamenal alebo nepostrehol nejaky problem s tym, ze by mi webhoster nieco zrkadlil pre svoje blaho, cize to su nezmysli ak si zvolis solidny webhosting a nie nejaku kumbalovu firmu :) cize to su bludy a za dalsie, ake know how tam akoze budes mat? Taky web si niekto kto si dokaze napisat nejaky automatizovany nastroj, dokaze naklonovat a sprevadzkovat do par hodin, tomu ako zabranis?

Z dlhodobeho hladiska sa viac oplati vlastny server? Tak podme spolu pocitat:

vlastny server: 1000€ + duplicita pre pripad poruch = 2000€ (orientacne)
serverhousing: od 30€/mesiac = 360€/rok (minimalne)
instalacia a nastavenie systemu, instalacia vsetkych veci co potrebujes, bezpecnost a pod ine veci o ktore sa na zdielanom webhostingu nemusis starat ak si teda vyberies niekoho kvalitnejsieho a nie suflikanta = par stoviek euro

2360€ prvy rok + par stoviek euro + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
360€ druhy rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
360€ treti rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
360€ stvry rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
3440€ za 4 roky co si vies spocitat + 1x par stoviek za instalaciu celeho systemu a sw vybavy atd. co si dal prvy rok, + 4x nejake financie za udrzbu sw vybavenia servera, do toho neratam vyjazdy do serverovne v pripade nejakych technickych problemov a pod, ktore par krat za rok isto nastanu ak si to budete spravovat sami

Na kolko to zaokruhlime? 4000€ za 4 roky? to je asi jedno, pridal som tam navyse len 500€

vps: velkost aku potrebujete, co som tak pocital tak na take nieco ak tam nemas v plane mat nic ine ti postacuje asi 2gb dat na audio, 5gb dajme na system takze 10gb uplne bohate postacuje na take nieco, ale ako vravim neuviedol si kvalitu nahravok a dlzku toho audia, ak by si to upresnil tak by sa dalo priblizne lepsie povedat kolko by to zaberalo pri najlepsej kompresii a postacujucej kvalite, ale 10gb uplne staci

zoberiem cenu z websupportu, nechce sa mi hladat nejakeho lacnejsieho co poskytuje vps
prvy rok: 10gb,1xcpu,1gb ram,zaloha = 22€/mesiac = 264€/rok + instalacia vsetkych veci co potrebujes, bezpecnost a pod ine veci o ktore sa na zdielanom webhostingu nemusis starat ak si teda vyberies niekoho kvalitnejsieho a nie suflikanta = par stoviek euro, to ti spravi aj priamo prevadzkovatel co ma v ponuke vps, takze si cenu vies zistit okamzite + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.) to ti vie tiez robit prevadzkovatel ktory do toho bude mat zas pristup ak by si mal unho aj webhosting, takze si na tom istom ako si pisal, zas ma pristup k tvomju know how, popripade to moze robit niekto iny co to bude robit, take nieco by mal robit niekto kto sa do toho rozumie, nie niekto kto si doma nainstaloval ubuntu a do toho nejaky balik na prevadzku webu cez okienka
druhy rok: 264€/rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
treti rok: 264€/rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)
stvrty rok: 264€/rok + nejake financie na udrzbu sw vybavenia servera (os, aktualizacia a pod.)

1056€ za 4 roky co si vies spocitat + 1x par stoviek za instalaciu celeho systemu a sw vybavy atd. co si dal prvy rok, + 4x nejake financie za udrzbu sw vybavenia servera co si vies tiez spocitat, firma ti vie spravit rovno cenovu ponuku, zaokruhlime to na 1500€ tak ako v pripade vlastneho servera som pridal len 500€ co je urcite velmi malo.

4000 vs 1500
same problemy ak to budes mat na hlave ty a nie nejaka firma vs nestaras sa o nic len o aplikaciu ktora ti tam bezi

co je teda ekonomickejsie na zaciatok?

zdielany webhosting ta vyjde na 264€ za 4 roky, to som zvolil unlimited hosting ktory ponuka websupport, neprepocital sa ten niekto u vas ked tvrdi ze je vlastna masina ekonomickejsie riesenie? a to som tam dal totalne najnizsie ceny, ten serverhousing moze stat aj viac, netusim ake podmienky su pri 30€/mesiac, cize ta cena sa moze kludne vysplhat za tie 4 roky aj na 5000€ a nie len 4000€


ak tam budes mat niekolko TB traffic, tak to bude rec uz o inom, ale nemyslim si ze v slovenskych podmienkach pri takej konkurencii by sa ten web dostal az na taky traffic, takze len nad vps mozes premyslat po dlhom case co to budes mat na nejakom kvalitnejsom webhostingu...


Dalsia vec, pises ze sa tam niekto u vas smial ze taketo veci sa riesia do par hodin, ano je to mozne ak zoberies nejaky mozno trebars dellacky server aj s takou zarukou, ale aj tak, je to par hodin, co tych par hodin nechas web vypnuty? :)







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 15:10

walther píše:
Však to je v poriadku. Ale ak chcem rozbehnúť takto veľký projekt, tak na to musím mať aj odborníkov a aj financie. To sa nedá riešiť v štýle - no, však si kúpim desktop, "nejako" sa to nastaví, syn kamaráta kamaráta sa mi na to pozrie po večeroch a nejako to zbúchame dokopy...
Na jednej strane píšeš, že živíte rodiny, ale na druhej strane nemáte problém investovať do pochybného riešenia tisíce eur... Je to asi ako kúpiť si auto za 200 eur. Jasné, chvíľku sa na ňom povozíš, kým nezačnú problémy.

Ale však robte už ako uznáte za vhodné :)
Nech sa vám to podarí :)


Ono to nie je zas až tak veľký projekt. Všetko je myslím o informáciách. Tie sú kľúčové a ako vidíš, snažíme sa ich získavať zo všetkých možných strámn a aj u sme hlavne pre to. Tento projekt walther ale má jednu obrovskú výhodu : nemá termín, iným slovom nič nás netlačí. Máme dostatok času veci premyslieť a aj to tak urobíme. Nemaj obavu. Zvážime všetko.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 15:25

Este som zabudol dodat, ze co je dlhodobe hladisko? Ja pocitam priemernu zivotnost pc/servera na 4 roky a potom vymena za novy hardver a necakat na situaciu kedy sa nieco zruti a potom riesit nedostupnost na niekolko hodin ako na nejaky naplanovany cas pre migraciu ktora sa da zabezpecit aj bez vypadku. Takze vlastny server nie je urcite ekonomickejsie riesenie, ak tomu tak bolo, tak by nebol taky rozmach vps za posledne roky, najekonomickejsie riesenie je webhosting, po nom nasleduje vps a za nim je vlastny server, takze ten co u vas tvrdi opak keca, lebo je to nezmysel...jedine ze by si server pouzival pekne dlhy cas a nemusel investovat do nejakej duplicity pre pripad poruchy a promtnej vymeny do hodiny a ten server by sa nepokazil, na co sa spoliehat neda...Takze ak to nie je az taky velky projekt, tak nema zmysel donho investovat take prachy zbytocne...







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 15:44

JanoF píše:
mirooryn píše:

ak tam budes mat niekolko TB traffic, tak to bude rec uz o inom, ale nemyslim si ze v slovenskych podmienkach pri takej konkurencii by sa ten web dostal az na taky traffic, takze len nad vps mozes premyslat po dlhom case co to budes mat na nejakom kvalitnejsom webhostingu...




Niekde na začiatku uvádzam, že celý systém má byť multijazykový. Odštartujeme ho dajme tomu s 5 až 6 jazykmi. Neskôr ich bude možno 10. Nie sú tvoje výpočty chybné hlavne v tom že zostávaš stále na Slovensku ? Predstav si že systém bude SK, CZ, UK, DE, RU. Aký to bude balík potencionálnych užívateľov ak slovensko disponuje s cca 250 tis. ľudmi, ktorí prichádzajú do styku s výučbou nejakého jazyka ? Aký to bude balík v Čechách, Nemecku, Rusku ? Predstav si ešte, že celý systém by mal byť bezplatný, prípadne založený len na dobrovoľných príspevkoch. Stále si myslíš že postačí hosting ? Skús teraz zabudnúť na slovenský minimalizmus a zafantazírovať si aké množstvo ľudí by na systéme mohlo fungovať ak by pribudla španielčina, maďarčina, polština...... Ak by sa z každej krajiny do systému zaregistrovako 5-10 % študentov nejakého jazyka. Predstav si že sa dnes len v našich školách vyučuje minimálne 1 povinný jazyk. V iných krajinách je to niekoľko jazykov. Viacerí z našich členov si nemyslía že systém bude možné veľmi krátko po spustení, samozrejme ak sa nám to všetko podarí tak ako chceme, prevádzkovať na nejakom hostingu. Mnohí si tu si práve že myslia, že ten "traffic", ktorý si tak poslovenčil, alebo podcenil slovenskými pomermi, bude ďaleko väčší a to veľmi skoro po odštartovaní systému. Skús sa nad tým zamyslieť z tejto strany.

// Spojený príspevok Štv 12.02.15 15:56

Vieš ja v podstate súhlasím s tým čo píšeš, no viacerí tu nie su stotožnení s tým, a už teraz som tak trochu aj ja na pochybách , či vychádzaš zo správnych vstupných premenných keď už sme pri tých IT terminológiách. Je fakt treba si to skúsiť predstaviť. Toto nemá byť systém obmedzený slovenkými hranicami. To som si počas tohoto rozhovoru priznávam ani ja neuvedomil.


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 15:56

A ty si myslis ze zo dna na den budes mat traffic v stovkach GB az TB za den? Ano stale si myslim ze na zaciatok ti uplne postacuje nejaky lepsi webhosting, ci uz slovensky alebo najst nieco v zahranici kde za slovensku sumu dostanes omnoho viac co by bolo rozumnejsie, ak to teda mate v plane mat multijazycne a neorientujete sa len na slovensko. To ze sa na slovensku vyucuje 1 povinny cudzi jazyk a v zahranici aj viac, co to ale s nimi bude mat? Bez reklamy to nespropagaujes, tu riesis ekonomicku stranku prevadzky, zbytne desatisice eur davate do slovenskej a zahranicnej reklamy? :) Ja si skor myslim ze si robite velke oci uz hned od zaciatku a po spusteni zistite ze opak je pravdou. Myslim si ze je jednoduchsie a efektivnejsie na zaciatku usetrtit a v pripade potreby prejst na cosi drahsie cize vps/vlastny server ak by bol skutocne potrebny a nemat nieco co je pre vas len loteria vyplut zbytocne peniaze, ale tak zjavne tam mas odbornikov, tak nechapem potom pointu ani tohto topicu. To ze si nieco spravis multijazycne este neznamena ze tam okamzite zacnu ludia chodit a sluzbu vyuzivat.







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 16:12

No to je jasné. Pokiaľ ale použijeme nejaké prostriedky na to aby sa systém dostal do povedomia na sovensku, predpokladám, že by bolo vhodné urobiť to aj v iných krajinách, ktorých sa dotýka. Povedzme že to urobíme v časovom horizonte niekoľkých mesiacov. Má zmysel riešiť hosting, keď o pár mesiacov budeme nútení všetko premigrovať napr. na server ?


Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 16:19

Jasne ze ma zmysel, naco tie mesiace budes mat take naklady? Co ked zistis ze na slovensku ten vas system nebude mat ziadny uspech? Co potom spravite? Premigrovat hosting na vps je otazka par hodin s nastavenim ktore ti moze spravit rovno prevadzkovatel vps, nie je to financne efektivnejsie? nebude postacovat vps alebo bude na takej hranici ze bude stracat vyhody oproti vlastnemu zelezu tak prejdes na vlastne zelezo, tie mesiace si usetril ako vstupne financie na server ktory zbytocne zostarol za ten cas + udrzba a ine nezmysli a starosti co to obnasa. To ze tam u teba niekto tvrdi ze je to najlepsie riesenie je blud, je to nezmysel. Ak by si mal skutocne reklamu, tv/billboardy/internet tak potom poviem ze ano, nema vyznam rozmyslat ani nad webhostingom ani nad vps mozno, lebo tam je sanca priviest vysoky traffic ludi, lenze to asi prepdokladam ze v plane nemate. Par tisic ludi webhosting bez problemov zvladne, ak ale ocakavas ze tam od spustenia budu stotisicove navstevnosti tak potom beriem spet a ten kolega ma pravdu, nema vyznam sa zatazovat zdielanym webhostingom alebo jednym vps, ale viacerymi vps na rozlozenie zataze alebo vlastneho nejakeho vykonneho zeleza...







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 16:43

s neúspechom neuvažujeme :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Prevádzka databázového systému

Registrovaný: 21.09.13
Prihlásený: 22.04.24
Príspevky: 2111
Témy: 77
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 12.02.2015 16:54

Stahovat nikto nic nebude, v html5 za chvilu spravis user-frendly prehravac. A nezabudaj ze ak chces registraciu tak zodpovedas za udaje uzivatelov tak nech to ten typek spravi poriadne.







_________________
Nesnívaj svoj život, ale ži svoj sen.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.12.14
Prihlásený: 29.06.15
Príspevky: 15
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.02.2015 22:09

trocha odtrhnute od kontextu Kralicek.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 29 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. e-shop prevádzka

v Ostatné

2

274

16.09.2013 20:20

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PC - NONSTOP PREVADZKA, prosim poradit

v PC zostavy

25

892

02.10.2007 10:59

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zaloha systemu

v Ostatné programy

2

708

22.08.2008 13:44

sento Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Reštartovanie systemu

v Ostatné

12

1264

08.03.2009 13:05

Thomas4492 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Restart systemu

v Operačné systémy Microsoft

9

519

16.12.2007 14:46

prkyyynko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. chod systému

v Operačné systémy Microsoft

8

376

25.11.2015 22:13

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. obnovenie systému

v Operačné systémy Microsoft

11

1553

20.07.2006 14:50

SkyHiRider Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zamrzanie systemu

v Ostatné

5

531

29.06.2009 15:33

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Štart systému

v Operačné systémy Microsoft

2

359

25.12.2011 17:09

Filips Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Obnova systemu

v Operačné systémy Microsoft

12

1002

05.06.2011 11:32

r0bhin0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zamrzanie systemu

v Operačné systémy Microsoft

6

362

27.11.2012 22:57

4040 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. spustanie systemu

v Operačné systémy Microsoft

6

482

04.10.2007 19:57

MIkuláš Žigraj Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Boot Systemu

v Operačné systémy Microsoft

1

346

25.05.2010 1:28

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Reštartovanie systému

v Operačné systémy Microsoft

4

480

30.03.2009 14:39

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Padanie systému

v Operačné systémy Microsoft

6

361

22.03.2013 11:10

personal compuper Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Obnovenie systému

v Notebooky a netbooky

2

400

30.09.2012 11:52

System32 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra