Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2019 19:31

Zdravim pani,

v septembri mam v plane komplet rekonstrukciu 3i bytu 70m2, no a uz ked sa budu tahat komplet nove rozvody, tak by som to chcel vyuzit.

must have:
- v obyvacke dve zdvojene pripojky: jedna stena telka + mozna konzola, druha stena home office pre dva PC.
- istatne 2 izby po 1 vyvode
- 1GB siet, cat6 kable
- zalohovaci server min 2 GB miesta, hladka zaloha pocitaca/pocitacov v dome
- pi-hole
- Home assistant (idealne na samostatnom zariadeni, potrebujem sa na tom ucit, takze bude vela restartov)
- medialny server (ulozene media nemusia byt pristupne mimo siete)
- co najkompaktnejsia krabica na stenu, popr ak by sa to vsetko voslo do novej poistkovej (?)
- smart vypinace, ktore by fungovali aj pri vypadnuti Home Assistenta alebo HUB-u

nice to have:
- vykonnejsi media server, ktory by zvladal dat naraz 2x FHD stream encoding, popr mal aj upgrade-ovatelnu ramku
- 6U rack skrinka s cat5e/6 patch panelom (zena ma ale zabije ak jej to velke hovado primontujem na stenu, takze pravdepodobne hladam nieco kopaktnejsie)
- smart vypinace, ktore by fungovali aj pri vypadnuti Home Assistenta

aktualne vlastnim:
orange pi pc, raspbery pi 3b, cerstvu optiku od orange-u (ich AC wifi zariadenie v pohode pokryva cely byt)

nakupny zoznam:
- 305m cievka cat6 kabla, nieco taketo: https://elektro.bazos.sk/inzerat/100476034/Cat6A-kabel.php
- koncovky aliexpress
- LAN zasuvky 2x 2vyvodove, 2x1vyvodove - este nieje vybraty konkretny typ
- 16 portovy switch, GBtovy, bezvetrakovy, idealne co najmensi, napr Zyxel GS1100-16 https://pc.bazos.sk/inzerat/99957194/Predam-11ks-roznych-switchov.php
- smart vypinace - xiaomi aqara? radsej by som nieco s CE certifikaciou
- Pi hole - orange pi one - 15e
- rack na stenu - netusim, idelne slim do hlbky, switch bude na stojato. a idealne bez priehladneho cela aby nebolo vidno ledky.
- backup server - neviem sa rozhodnut ci synology (tusim od verzie 215 uz do toho vie clovek pichnut klasicku SODIMM ramku) a nestarat sa alebo home made riesenie s Open media vault, napr https://pc.bazos.sk/inzerat/99352834/Intel-Pentium-G3450T-media-server--NAS.php .. necham si poradit..
- Home assistant - orange pi (niektora verzia so vstavanou emmc pamatou) + zigbee dongle pre xiaomi vypinace ~40e
- 2x HDD https://www.amazon.de/WD-Red-2TB-interne-Festplatte/dp/B008JJLZ7G/ref=sr_1_7?keywords=wd+red&qid=1563470115&s=gateway&sr=8-7
- nejaka forma elektrickej rozdvojky s min. 4x zastrckou ..netusim typ

zabudol som na nieco? nejake napady, skusenosti?

Vopred vdaka!


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.12.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 5140
Témy: 8
Bydlisko: Čachtice
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2019 21:33

A to je čo za byt, tehla či panel? Lebo robiť serioznu prerábku elektrorozvodu v paneláku tak to sa radšej presťahujem







_________________
PC: CPU Intel Core i5 4670K @ 4.2GHz + be quiet! Pure Rock MB Asus Z97-P GPU Sapphire RX580 4GB RAM 8GB G Skill TridentX 2400MHz CL10 SSD Sandisk X300 M.2 256GB HDD 500GB + 2TB Sound Asus Xonar DS PSU Enermax Modu 82+ 425W CASE Antec Three Hundred LCD Dell U2412M , Keyboard Saitek Eclipse II + mouse Logitech M525
Book: Fujitsu Lifebook E546, i5-6200, 8 GB RAM, 256TB SSD, 14" FHD IPS
Tablet: Lenovo S8-50...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
premena bytu na smart home

Registrovaný: 19.05.08
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 664
Témy: 28
Bydlisko: Slovensko
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2019 21:58

Ak to myslis seriozne tak fibaro/samsung smartthings kontroler a na tom stavat. Vypinace sa daju riesit 2-way switchom v hlbokej krabici pricom vypinac mozes mat nad tym nejaky normalny legrand/schneider zabezpecis tym normalnu funkcnost vypinacov (zapojenie ako schodiskovy vypinac) pricom sa daju ovladat aj vzdialene, das ich iba tam kde ich vyuzijes.

Zopar otazok pre teba na zamyslenie:

Low-end vypinace typu aquara, stoji za otazku ako dlho bude ten model existovat? Som okej s tym ze po troch rokoch ked sa mi niektory pokazi budem bud mat rozne vypinace kade tade, alebo vymenim vsetky vypinace v byte?

Potrebujem to?
Naco to vyuzijem?
Stoji mi to za to(financie/cas)?
Kolko som ochotny investovat?

Ked chces aby to fungovalo poriadne musis ist do drahsich veci, lacne zariadenia viac nefunguju ako funguju vid. fora kde sa riesia kompatibility atp. napr si staci vyhladat door/window senzory od xiaomi.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2019 23:58

Ivan-K píše:
A to je čo za byt, tehla či panel? Lebo robiť serioznu prerábku elektrorozvodu v paneláku tak to sa radšej presťahujem

neviem ci ti rozumiem, mne je jedno aky material to je, ja to sekat nebudem, firma co bude robit cely byt vratane rozvodov si to naceni aj vyseka, ich problem ako to spravia, ja do toho budem akurat tak chodit mudrovat :)

expresado píše:
Ak to myslis seriozne tak fibaro/samsung smartthings kontroler a na tom stavat.

nechcem komercne riesenie, lebo tam je clovek viazany do jedneho ekosystemu, riadiace jednotky su zbytocne drahe a jeden vyrobca nepokryva ani zdaleka vsetky veci ktore clovek potrebuje. rozbehnem Home assistenta na raspberry pi ako hlavnu jednotku a do toho mozem integrovat v podstate hocico co je aspon trochu smart.
priklad: pridem domov, Home asistant vycita z Asus routra info, ze sa moj mobil pripojil na wifi, tak sa mi automatciky rozvieti Ikea TRADFRI ziarovka na chodbe a Phillips HUE led pas v obyvacke. Na stene budem mat povedzme xiaomi termostat, zvysim na nom teplotu o 2 stupne a automaticka Honeywell termostaticka radiatorova hlavica otvori privod vody do radiatore v izbe, kde je najchladnejsie. popr ak to prepojim s google home mini, tak by sa to dalo teoreticky vybavit hlasovym povelom: "hello google, increase temperature in the living room by 2 degrees" :) .. cize Home assistant len integruje uzavrete ekosystemy, je to taka hracka na volny cas, nastavba na ekosystemy, cize vsetko funguje standardne, a ak sa mi s tym bude chceiet hrat, tak si viem napr nahodit do mobilu apku, z ktorej z prace povypinam svetla, vyuziti je nekonecno, jedine obmedzenie je cas ktory do toho clovek vlozi

expresado píše:
Low-end vypinace typu aqara, stoji za otazku ako dlho bude ten model existovat

dobry point, preto hovorim konkretny typ sa este hlada. teraz vecer ma ale napadli Livolo dotykove vypinace, maju CE certifikaciu a predava ich ofiko dodavatel v Leviciach ci kde. Kolegyna si dala Livola do celeho domu cize sa mam aj koho spytat na skusenosti z praxe a topka je ze su made in china a maju ofiko store na aliexpresse .. dokonca som doma vyhrabal aj jeden vzorovy, co som si pred rokom objednal na testovanie :roll:

Potrebujem to? je to hobby
Naco to vyuzijem? momentalne mam v spalni google home mini prepojeny so xiaomi xiarovkou a poviem ti je to velmi pohodlne z poste hlasom zhasnut a zastavit hudbu :)
Stoji mi to za to(financie/cas)? 8 vypinacov za 27 usd prezijem
Kolko som ochotny investovat?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.12.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 5140
Témy: 8
Bydlisko: Čachtice
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2019 0:25

Sekať ako sekať - je rozdiel sekať do tehly/kvadra a rezať do betonu / panelu. Tvoj byt spadá pod nejaké bytové družstvo (hovorme mu správca) a na takú prerábku potrebuješ povolenie od toho správcu. A je rozdiel vymeniť elektrorozvod a rozdiel ho prerobiť podla dnešných požiadaviek. Predpokladám že stará ističová skrinka má tak 4-5 ističov pre celý byť, ked to prerobíš tak ako sa v dnešnej dobe patrí tak aby si mal dosť 24 modulový rozvádzač, mne to vyšlo presne do 24 modulového a to mám 2 izbák







_________________
PC: CPU Intel Core i5 4670K @ 4.2GHz + be quiet! Pure Rock MB Asus Z97-P GPU Sapphire RX580 4GB RAM 8GB G Skill TridentX 2400MHz CL10 SSD Sandisk X300 M.2 256GB HDD 500GB + 2TB Sound Asus Xonar DS PSU Enermax Modu 82+ 425W CASE Antec Three Hundred LCD Dell U2412M , Keyboard Saitek Eclipse II + mouse Logitech M525
Book: Fujitsu Lifebook E546, i5-6200, 8 GB RAM, 256TB SSD, 14" FHD IPS
Tablet: Lenovo S8-50...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
premena bytu na smart home

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2019 9:14

Prerabal som byt z cisto povodneho stavu. Klasicky, 3i, 30r stary panelakovy byt. Komplet vymena elektro rozvodov za medene, tahanie LAN, burali sa do betonu diery pre nove zasuvky 220V.
Sekanie neni problem, firmy na to maju vybavu. Za den su schopni v beznom 3i byte spravit vsetko, alebo vacsinu prac.
Sekanie sa da dalej obmedzit tahanim kablov napr. v rohoch, po zemi a do zasuviek pridu zospodu. Isticov mam rovnaky pocet + prudovy chranic. Samozrejme sa to robi, ked sa v byte nebyva.
Ak by sa vsetky nevosli von do JUPky, alebo do povodnej skrine v byte, tak myslim ze neni problem spravit skrinu s isticmi vedla povodnej. V povodnej by bol jeden istic na celu tuto smart-home a za nim pripadne istice na vypinanie tych 20-tich jednotlivych veci.

Smarthome krabicky, routre, NAS, atd. by som daval do vlastneho racku, nech to nieje v kope s elektrickymi rozvodmi.

Pokial uz chces riesit smarthome v rozsahu, ako popisujes, tak by som tiez siel do hotovych ekosystemov. Nie vzdy je vyhoda sa hrat na strasneho nezavisleho opensource bastlica :-)
Pretoze nieje nic lepsie, ako prist vecer unaveny domov a zistit ze daco nejde. A teraz, unaveny a nervozny hladaj, co sa rozbabralo.

Citácia:
priklad: pridem domov, Home asistant vycita z Asus routra info, ze sa moj mobil pripojil na wifi

Na toto by som sa pozrel, ako to funguje. Akym sposobom ten router oznamuje, ze sa pripojilo nejake zariadenie. SNMP? :)
Nieco si predstavovat je pekne, realna podpora a fungovanie tych veci dokopy je uz vec ina. Duplom, ked sa jedna o taketo veci, ktore realne vedia nastvat, ak nefunguju.

Tiez treba mysliet aj na zalohovanie toho vsetkeho. 2dni dozadu som bol u znameho rozbehavat novy router v jeho smart domacnosti - nikobus systemove vypinace, motorove rolety, casa home system na zvuk v izbach, NAS, alarm, videovratnik, kamery, bitwise ovladanie, atd. Samozrejme, vela veci nefunguje len tak na LAN, ale cez rozne servre vyrobcov tych zariadeni, ako je dnes moderne. Vratili sa z dovolenky, zistili ze im pocas burky uvarilo router, tak boli bez internetu zrazu v dobe kamennej. Nesiel im ani zvonec od brany.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
premena bytu na smart home

Registrovaný: 19.05.08
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 664
Témy: 28
Bydlisko: Slovensko
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2019 10:05

Takisto si vies porobit custom scenare, pripadne vytvorit vlastny device vid. community projekty nizsie
https://docs.smartthings.com/en/latest/getting-started/first-smartapp.html

Maly pocet zariadeni?
https://www.smartthings.com/products

Community release zariadenia ak by bolo malo
https://community.smartthings.com/c/projects-stories/community-created-device-types

K cenam
Pozri si cenu a pozri si aku ma konektivitu samsung smartthings hub, stoji to cca 90 eur, ked si zratas, ze v tom mas device a cely ekosystem + zwave + zigbee + wifi + mobilnu aplikaciu s prepojenim cez ich cloud. Tak mi to pride ako zadarmo.
Uz len ked si zratas cenu rpi 40eur + zigbee modul 20eur + zwave modul 55eur si na 115eur a mas hw bez nicoho :)

A akym sposobom to chces ovladat vzdialene ?
Ides si programovat mobilnu aplikaciu? Ides si robit VPN/IpSec/public ip aby si mal konektivitu mimo bytu?

Dodatok: neber ma tak ze ta tu hatujem, to nie je moj ciel, akurat viem dobre ako to dopadne ked si to budes cele robit na vlastnom rieseni.
Keby si bol student, ktory ma kopu casu a robi to pre zabavu, nie ucelnost, why not. [rpi s openHab/node-red + openHab cloud pre vzdialene ovladanie]


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.07.2019 13:49

pohoda, neberiem to ako hate, prave naopak, konstruktivna kritika je to co potrebujem a preco som to sem pisal.

Home asistant (HA) je pomerne jednoducho programovatelny a hlavne web vyrobcu je blbuvzdorny a lahko citatelny (zatial som tam nasiel odpoved na kazdy problem co som mal), a ma aj vlastnu mobilnu appku, staci v nej usporiadat gombiky a priradit prikazy, ale ako som pisal v zadani, ovladanie mino domu nieje podmienka.

priklad toho presense detection z asus routra(nemam odkusane): https://www.home-assistant.io/components/asuswrt/
- je tam vypisany kod, takze programovanie je v podstate ctrlC ctrlV do mojej domacej jednotky + su tam aj priklady ako by to malo vyzerat; ale v podstate je to lognutie sa cez ssh do routra a pullnutie listu pripojenych IPciek, povedzme kazdych 12 sek.


smartthings nevyzera zle, ale mne ide hlavne o ovladanie svetiel a prave cena a dostupnost podorovanych vypinacov (hlavne americkych) to dost zabija.
tak ako hovoris, casu nieje nazvys, preto chcem v prvom rade system ktory pobezi standardne v offline mode = cloud down, riadiaca jednotka down (v pripade ze by na to fakt nebol cas alebo sa nieco odpieklo), ale zaroven mohol byt upgrade-ovatelny o sw interface interface.

vcera som zistil ze HA zatial oficialne nepodporuje Zigbee Livolo switche, len tie co prijimaju 433 mhz bezdrat povely (ako garazove brany), ale tie nemaju vysielac, tak system nevie, ci je rozsvietene alebo zhasnute :/
takze aktualne to vidim na Shelly krabicky zapojene za klasickym vypinacom do "chodboveho obvodu",


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.12.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 5140
Témy: 8
Bydlisko: Čachtice
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2019 15:54

Hlavne by si mal presne vedieť čo budeš potrebovať, kam to chceš umiesniť aby si pri tej prerábke to nejak "upratal"







_________________
PC: CPU Intel Core i5 4670K @ 4.2GHz + be quiet! Pure Rock MB Asus Z97-P GPU Sapphire RX580 4GB RAM 8GB G Skill TridentX 2400MHz CL10 SSD Sandisk X300 M.2 256GB HDD 500GB + 2TB Sound Asus Xonar DS PSU Enermax Modu 82+ 425W CASE Antec Three Hundred LCD Dell U2412M , Keyboard Saitek Eclipse II + mouse Logitech M525
Book: Fujitsu Lifebook E546, i5-6200, 8 GB RAM, 256TB SSD, 14" FHD IPS
Tablet: Lenovo S8-50...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.09.2019 10:21

kabelaz natahana .. teraz raz riesim nasledovnu somarinu: do bytu mi orange potiahol optiku dierou 15 cm od podlahy .. a potreboval by som to prehodut na podlahu. asi nemam narok na bezplatny vyjazd technika, iba zeby sa optika niekde porusila, ci?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
premena bytu na smart home

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 27.09.2019 11:02

Samozrejme, je to tvoja poziadavka a platis si to.
Na akekolvek prerabanie optickych kablov potrebujes zvaracku na optiku, co nieje lacna vec. Optiku tiez nemozes len tak ohnut o 90 stupnov, lebo ju zlomis, musi tam byt obluk. Toto riesis priamo pri tahani optiky s technikom, kde mu povies, kam chces krabicku. Moja je 15cm pod stropom, kvoli racku. Ak mu nik nepovedal, ze to chcete inac, tak vacsinou to davaju ako popisujes.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.10.2019 13:21

nevyjadril som sa presne. technicka stranka - co je potrebne spravit aby to bolo ok - to je jasne. Zaujimala ma skor ta zmluvna strana. Totiz elektrikar mi tvrdi, ze ked on doma premiestnoval telku, tak si u providera IPTV vybavil bezplatne prehodenie linky do inej casti bytu, pricom argumentoval tym, ze dodavatel sa zmluvne zaviazal mu poskytovat danu sluzbu, ale po prehodeni telky sa dana sluzba vyuzivat nedala a kedze kabelaz aj krabicky su majetkom providera, tak musi na svoje naklady zabezpecit napravu. provider mu to realne aj dosiel bezplatne prehodit.
Neviem sa vyjadrit ci bol naozaj v prave alebo nie, preto som to tu pisal, ci nahodou nema niekto skusenost podobnu alebo este lepsie, ci sa v tom nepohybuje a vie potvrdit tuto hypotezu ..
Kazdopadne, uz to nieje aktualne, vcera som bol pozriet ako napreduje prerabka a nasiel som chranicku s optickym kablom zapracovanu do steny cize vyvod je uz tam kde ma byt.
Ked tak nad tym ale rozmyslam, asi by som mal premerat linku ci funguje, kym na nu polozia podlahu ..


Offline

Užívateľ
Užívateľ
premena bytu na smart home

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 01.10.2019 15:35

Pokial sa neopytas svojho providera, nemas nic iste.

Elektrikar mi pride ako pekny vybabravac. Ved logicky je vzdy najlepsie a najefektivnejsie si urcit spravnu poziciu krabicky hned, ked sa to robi. Nie ze si po mesiaci clovek rozmysli - to uz je jeho vec, kto ma vediet dopredu, ze bude v byte prehadzovat veci? Takto by mohol zadarmo prerobit polku bytu, pretoze "sa poskytovatel zaviazal". Pritom on sam si sposobil svojim vymyslom, ze sluzbu vyuzivat nemoze - nech si k telke natiahne LAN kabel, alebo nech si plati vyjazd. Ale ak to providerovi nevadi, tak okej.

Linku si mal otestovat, ked to davali do steny, nieze zistis, ze robosi zlomili optiku...a potom to znova rozsekavat. Optiku som robil ako poslednu vec po prerabke bytu, ked uz boli vsetky "hrube" prace hotove. Cize nehrozilo nic, co by mohlo poskodit optiku. Chranicka-nechranicka.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.08.11
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 1509
Témy: 61
Bydlisko: BA
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.10.2019 23:50

je to taka seda zona s tou zmenou polohy telky, elektrikar mal vraj zmluvu na 5 rokov; ja dnes ruku do ohna nedam za to ze do 5 rokov (mozno ani do 2) nebudem nic menit ..hitne nas poriadna kriza, byty budu za dobre ceny, rozhodnem sa ze budem byt prenajimat, rozmiestnenie nabytku sa pomeni. .. asi zalezi od toho akeho ma clovek sikovneho pravnika .. ak je zmluva postavena standardne ze poskytovatel sa zavazuje poskytovat sluzbu, mozno sa tam da argumentovat ze sluzba poskytovana nieje. Mozno fakt staci pohrozit pravnikom a provider ma zratane ze ho vyjde lacnejsie to proste prehodit na vlastne naklady. poprilade staci nahlasit poruchu, externa firma to proste prehodi a vyfakturuje si vyjazd s opravou u provajdera. Tak ci onak, naisto to viedia asi len pravnici Orange-u. Kazdopadne moja optika je na prechode chodbou uz zaliata v betone, funguje ako ma. nasleduje zohnat rackovu policu, patch panel a switch


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Smart Home

v Život, životný štýl, móda, bývanie

16

890

22.06.2020 20:42

eon5 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Smart Home - zaciatky

v Ostatné

0

467

08.04.2021 14:15

F3RY Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P: 2× MioSMART Smart Home Essential kit

v Predám

1

381

07.08.2020 19:22

Ľubo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. premena

v JavaScript, VBScript, Ajax

1

789

04.08.2008 9:45

juho Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. java premena

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

6

604

05.06.2018 18:10

mitko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. premena jednotiek

v Vzdelanie, štúdium, škola

16

14350

10.10.2007 21:04

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. premena elektrickej energie na teplo

v Vesmír, veda a technika

10

1307

05.04.2011 22:26

Paulooze Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ESET Smart Security 7 a smart TV

v Antivíry a antispywary

6

1201

05.01.2014 23:38

magor90051 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rozdieli medzi windows vista home basic,home premium,busines

v Operačné systémy Microsoft

6

1296

25.03.2007 16:19

topgun Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Win Vista Home Basic to Home Premium ??

v Operačné systémy Microsoft

2

842

22.02.2009 12:55

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Odhlučnenie bytu

v Krčma

17

3125

15.12.2015 19:01

SKiLEX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Klimatizacia do bytu

v Život, životný štýl, móda, bývanie

10

2623

29.06.2014 17:53

tarezni Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pokrytie panelakoveho bytu

v Siete

7

783

01.12.2015 19:07

Tomas1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyber routeru do bytu

v Siete

0

649

11.02.2008 14:36

tomcop Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Wifi siet do bytu

v Siete

5

564

31.01.2009 10:32

Tomas1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Veber wifi do bytu

v Siete

4

576

12.10.2009 15:43

koudy Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra