Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 21 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 9:21

Ahojte potreboval by som nejaky predzosik k zosilnovacu vyrobene s TDA 2030 a potrebujem nejaky predzosik ak sa da tak aj nejaky reguator hlasitosti ci može byť aj ine regulatory ale ten hlas je dolezite. lebo v povodnej scheme som nepocital s regulatorom a ked som to poskladal tak mi tuklo že by mohol aj nejak prepracovať s regulatorom.
je to zosik napajany zo symetrickeho 9V zdroja.
neviem vam dať schemu kedže to ma moj ucitel a na nete som to nenasiel a zosik mam v skole este







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 10:43

OK, takže:

1.) Môžeš použiť Hi-fi :-D korekčný predzosilňovač s LM1036N (http://svetelektro.com/clanky/koncovy-stupen-s-kd-607-a-kd-617-korekcny-predzosilnovac-s-lm-1036-n-170.html)

2.) Týmto zdrojom čo máš, nemôžeš napájať súčasne amp a preamp, pretože budú, resp. nebudú spolupracovať zo spoločnou zemou (GND) a tak Ti nezostáva nič iné, ako zohnať pomocné trafo za smiešni peniaz a ním ho napájať (klasika - usmerňovač, kondík na filtráciu a možno poistka) ;) .

3.) ...ani neviem čo mám ešte napísať, asi len poprajem Veľa šťastia ;) .


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 12.01.09
Prihlásený: 04.02.24
Príspevky: 1596
Témy: 29
Bydlisko: Spišska Belá
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 10:56

Regulátor hlasitosti
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030
keďže máš stereo zosilňovač, musíš použiť dva potenciometre, alebo jeden dvojitý







_________________
"Nikdo nebude nikdy potřebovat více než 640kB RAM!"
(Bill Gates, 1981)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2009 11:08

dik oboma radsej pred zosik by som chcel aby som sa aj trocha priucil ktomu a este trafo nema kupene tomu zosikovy ja som hu skusal vskoel isiel dobre zosik aj pekne siel fakt pekne neodoberl vela prudu a bol ppekny zvuk mas som ho na laboratornom zdroji

a mam otazku bude to hrat pekne potom spolu že ci nebudu navzajom rusiť seba







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 12:41

dsljohn píše:
...a mam otazku bude to hrat pekne potom spolu že ci nebudu navzajom rusiť seba

Pod pojmom rušiť myslíš čo?

Nie, nie tým korekčákom budeš nastavovať hlas, basy, stredy a výšky.
Aj keď tá LMka nie je najlepšie riešenie, tak na 2030 postačuje.
Ja dokončujem s 2050tkou a chcem tam použiť tiež tento preamp, konkrétne ten: http://stepa.wz.cz/index.php?page=zes.
Jednoduchšie riešenie by snáď ešte bolo použiť nejaký ten OZ. Ak chceš, pohľadaj na nete alebo v AR nejaké konštrukcie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2009 13:16

tym rusenim so myslel nejaky nežiaduce signali s vysstupu preampu ktory by dostal zosik a alebo njaky pekny cisty signal že ci nebude vadiť tomu zosiku no proste take niecosom myslel. no to TDA som robil v skole asi 6 tyzdnov každy tyžden dve hodiny a to preto že som nemal vsetky suciastky. takže ten preamp bude dobry sa mu lubi len sa boji o tie IC aby so tam pekne spajkoval he lebo som robil i zdroj zo svet elektra kde bol tiež IO a tam som nahodou spojil dve nozicky :D :D no tak sa pomali pustim do toho

a tak este detailne na ten predzosik ked už musim iny zdroj može byt aj DPS zdroj alebo aj tam radsej toroid







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 15:55

dsljohn píše:
tym rusenim so myslel nejaky nežiaduce signali s vysstupu preampu ktory by dostal zosik a alebo njaky pekny cisty signal že ci nebude vadiť tomu zosiku no proste take niecosom myslel.

Ne, neboj žiadne rušenie nenastane.
dsljohn píše:
a tak este detailne na ten predzosik ked už musim iny zdroj môže byt aj DPS zdroj alebo aj tam radsej toroid

No neviem, som moc nepochopil otázke, ale asi si myslel že aké trafo má ten zdroj pre predzos. obsahovať nie?
Kľudne môžeš použiť celkom lacné pomocné trafo či už EI (http://www.gme.sk/sk/index.php?page=electronic&id=07168092) alebo UI (http://www.gme.sk/sk/index.php?page=electronic&id=07168097). Výkon do 20VA by mohol postačovať a ešte doň môžeš zapojiť aj nejakú tu farebnú hudbu :cop: .
To trafo by som odporúčal tak 9V (asymetrické), čo je po usmernení a vyfiltrovaní mierne nad 12V a máme vlastne napájacie napätie predzosilňovača ;) .
Veľa šťastia :music: .


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2009 16:14

no ano myslel som to co pises prave lebo viem že pre zosiky je vhodnejsie toroid kvoli tomu ruseniu tam co vznika neviem ak sa to vola teraz. no to mi bolo jasne že asymetricke trafo lebo je tam len napatie + 12V ci kolko. tie trafa co som sa pytam maju tka na soso elektronik že DPS trafa. tak potom dik som rqad za pomoc. radsej sa spytam pre istotu i taketo veci kedže osm len teraz skoncil 2 roc tak nie som si moc isty.

a este nieco kedže ten zosik co mam ma napajacie napäti +.9 v ciže simetricke napajanie tak som si vybral take že DPS tiež EI 2x9V 30VA mal by som brat ten kedže po usmerneni by som dostal o nieco viac alebo nieoc s mensim napatim?







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 17:44

dsljohn píše:
tak potom dik som rqad za pomoc. radsej sa spytam pre istotu i taketo veci kedže osm len teraz skoncil 2 roc tak nie som si moc isty.

:) ja som teraz skončil 1. ročník na strednej.
dsljohn píše:
a este nieco kedže ten zosik co mam ma napajacie napäti +.9 v ciže simetricke napajanie tak som si vybral take že DPS tiež EI 2x9V 30VA mal by som brat ten kedže po usmerneni by som dostal o nieco viac alebo nieoc s mensim napatim?

Počkaj, počkaj...ty chces koncový stupeň napájať s tým trafkom malým do DPS?
Ak áno, nerob to.
V Datasheete (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1458.pdf) som vycucal, že maximálne napájacie napätie toho TDA2030 je +-18V.
Na napájanie koncového stupňa NF zosilňovača potrebuješ transformátor s 60% účinnsoťou.
To tvoje TDAčko má maximálny sínusový výkon 2x15W, čo je 30W. 1% je 0,3x60 je 18. Čiže 30+18 je....48.
Tak Ty potrebuješ trafo s minimálnym výkonom cca 50W a s napätím na sekundárnom vinutí cca 12 - 13V, čo po usmernení a vyfiltrovaní je nejakých 16 - 17 ;) .
Samozrejme, kedže máš STEREO zapojenie, t.j. 2 IO, tak výkon trafa sa zdvojnásobí, teda P=100W.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2009 18:20

to som nepochopil teraz tie 100W kedže odber prudu pri maximalnom je nieco cez jedenamper celeho zosika. na sekundarnom by som mal mať vystup +-9V

ten datashet som cital i ja ale ja mam mierne ine zapojenie trocha inac mam aj hodnoty odporov







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 18:35

:(
9x1,41 (1,41 je konštanta - U na sekundáre vynásobíš 1,41 a víde ti hodnota, ktorú dostaneš po usmernení a vyfiltrovaní) je niečo málo cez 12V.
Z toho možno maximálne dostaneš 2x10W pri 4R.
Ak však chceš vycucať z toho zosilňovača maximum, čo je 2x15W, tak potrebuješ napájacie Ucc - 2x18V
(zistil som ho v Datasheete, ktoráho link som už sem hodil), ktoré pri 4R (to je impedancia reproduktorov, ich záťaž) dá výkon 2x15W, čo je vlastne u 2030tky maximum.





Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 18:43

Čiže potrebuješ trafo (či už EI alebo toroid) 100W, 230V/2x12V.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.07.2009 19:37

no ano takto som už pochopil co si pisla takto mi je to jasne
som najprv nepochopil co si tam vravel takto je to jasne som to i ja pocitla nejak takto ale mne to nejak menej vislo kedze som pocital po usmerneni len 9V







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 16.12.05
Prihlásený: 17.01.24
Príspevky: 1223
Témy: 114
Bydlisko: Kežmarok
Príspevok NapísalOffline : 18.07.2009 23:13

nehcem zakladat novu temu tak sa opytam tu :P
ak mam 8R repraky treba mi aj silnejsie / slabsie trafo ? Teraz to napajam z trafom ktore dava tusim ze 18V(prud teraz fakt neviem) niesom si ale teraz uplne isty (niesom doma nemam to ako zmerat). Alebo je lepsie pouzit 4R repro ?

A mam este jeden problem Ked zapnem zosilovac pocujem v reprakoch bzucanie neviete poradit co s tym ?
Mam zosilovac aj z TDA2050 aj z TDA2030 a robi to v obidvoch.
Na TDA2050 pouzivam trafo 40V (ma len + a -) z ktoreho ked spravim + - a zem cez kondiky a diody tak dostanem +20 a -20 V z ktorymy napajam ten TDA2050 no pocut tam bzucanie..neviete nejako poradit ? Na ten TDA2030 teraz neviem presne ako je to zapojene ale je napajany z 18V. Dost ma to rusi ked momentalne nic nehraje tak je to bzucanie dost otravne.. Dufam ze som pisal aspon trochu zrozumitelne uz je dost hodin na mna :D
Diky







_________________
Venuj sa tomu, čo ťa baví....
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10615
Témy: 69
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 0:14

Ak chceš zachovať výkon do vyššej impedancie, netreba ti silnejšie trafo, len potrebuješ aby malo väčšie výstupné napätie. Repro potom bude riadené viac napätím ako prúdom, a navyše 8R reproduktory zvyknú mať väčšie Bl.
To bzučanie súvisí so zemou, v tvojom prípade možno práve kvôli tej umelej nule, možno je ale chyba so zemou inde, ktohovie, musíš skúšať.

BTW elec3k nejako nechápem tie tvoje počty, vypočítal si 50W trafo pre 2x15W či koľko...
a na stereo 100W trafo? lenže to už bude 4x15W a to už nie je len stereo :D to by bol dosť zbytočný biamping, alebo už quad...







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL32; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:Ryzen 7 8700G delid + Noctua NH-L12S + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6800MHz CL40; Gigabyte B650I AX; 1TB NVMe; Silverstone ML05 + 2x Arctic P8; Seasonic Focus SGX-500; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 1:19

Ja mam postavene nieco taketo:

Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Vyzera to nejak takto:
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

A toto je zdroj pre ten korekcny predzosik:
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Len nedavno som tam pridal to tienenie v podobe alobalu (pri tom ako som to rozobral som spravil fotky), pod nim je pochopitelne izolacia=paska a papier, lebo ma stvalo ze viem asi 2 sekundy dopredu o tom ze mi zazvoni telefon, ked ho mam na stole a to akym sposobom s ao tom dozviem je dost neprijemne, teraz nehrozi, len ak tam mobil priamo na krabicku s tym korekcnym zosikom, konektory nie su totis odtienene vzadu celkom.

Mam to ako stereo, teda vsetko je to 2x a potenciometre su tandemove. Kondenzatory 4,7uF su bipolarne (MONACOR)

Nasimulovane pred a za fyziologickym regulatorom hlasitosti to vyzera takto :

Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Samotna fyziologicka regulacia hlasitosti:
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Kondenzator 2,2uF a rezistor 22k je uz sucast vstupu zosilnovaca zapojeneho za tym, takze to tam nemusi byt a vystup je uz pred kondikom 2,2uF .

Chcem upozornit na casty omyl.

Dvojity potenciometer je nieco ine ako tandemovy, na regulaciu hlasitosti ked mame stereo potrebujeme tandemovy, alebo dvojity v prpade ze chceme mat moznost regulovat aj samostatne ale nie hociaky. Dvojite sa dost blbo zhanaju.

Niektore druhy potenciometrov klasickych sa daju relativne jednoducho prepojit na spolocnu osku, resp. sa daju takto zneuzit trimre (su trimre ktore su robene na imbusovy kluc, dam ich na dosku za sebou na plosacik kludne aj 6, prestrcim cez nich kusok imbusu, z ktoreho odstrihnem zahnutu cast, prestrcim dierou niekde v predku skatulky, dam tam kusok chemoprenu a nasuniem gombik a mam potenciometer kludne aj pre regulaciu hlasitosti 5.1 reprakovej sustevy za velice vyhodnu cenu Trimre ale nemaju take tienenie a nie su urcene na to ze sa s nimi bezne otaca, skor ne jednorazove nastavenie, teda zivotnost je o inom, nedivil by som sa ale ak by som na nieco tke narazil v nejakom zariadeni cinskom :) ), Tandemove potenciometre su trosku drahsie ako klasicke. Lenze nie uplne smejdovy tandemovy potenciometer by mal mat zabezpeceny nejaky subeh odporovych drah a to ze maju obe repraky, ked to pouziovam na regulaciu stereo hlasitosti v kazdej polohe toho potenciometra priblizne rovnaku hlasitost.

Tandemovy znamena ze ma 2 odporove drahy a 2 bezce ale bezce su an spolocnej osi a os je len jedna a otacame oboma sucasne, teda regulujeme obe kanaly sucasne.

Dvojity je taky ako na niektorych autradiach bol, ze ta oska bola zlozena z 2, bola trubka a v nej tycka a bol knoflik v knofliku, vnutorny trcal viacej von a teda dalo sa nezavisle tocit oboma bezcami, alebo boli aj take dvojite ze mali znacku vyznacenu a taky knoflik ze sa dalo tocit naraz oboma alebo kazdym zvlast, posuvne take boli caste, boli hned vedla, potom netreba riesit regulaciu balancu.

Na ardiach to bolo vacisnou tak ze bol dvojity tandemovy s vypinacom. :)

To znamena ze bol mensi knoflik ktorym na zaciatku ste zapli radio, po otoceni z krajnej polohy cvakol vypinac a dalej ste pridavali hlasitost, teda bol tandemovy (lebo stereo hlasitost) a este okolo toho knoflika bol dalsi knoflik, ktory ho vlastne obklopoval ale bol nizsi a tym sa bud nastavoval balanc alebo sa nim nastavovalo to ze chcem utlmit bass alebo vysku a ten mal vacsinou obmedzeny uhol otocenia dal sa otacat len o 180°, etda 90 do kazdej strany.

Teda slo o tendemovy dvojity s vypinacom na jednom tandeme.:) Obe tie obsiahnute v tom dvojitom boli tandemove teda spolu 4 bezce a 4 odporove drahy, teda 12 noziciek + 2 na vypinac.

Potom este existovali specialne potenciometre s odbockou na odporovej drahe, ktore sa pouzivali na fyziologicku regulaciu hlasitosti, take nieco dnes zohnat uz neni lahke.

Netreba zabudat ze na regulaciu hlasitosti treba stale brat potenciometer s logaritmickym priebehom, aby sa ta regulacia zdala prirodzena, pretoze ludske usi vnimaju hlasitost logaritmicky, pri mensich hlasitostiach su citlive aj na mensie rozdiely v hlasitosti a pri velkych treba pridat poriadne aby si clovek vsimol ze sa nieco stalo, preto aj ten potenciometer zo zaciatku ked tocim musi pridavat pri otoceni o jeden stupen menej a postupne pri kazdom dalsom stupni viac a viac. Ak nie je logaritmicky, treba jeho vhodnym zapojenim zabezpecit aby bol, alebo rovno spravit uz fyziologicku regulaciu hlasitosti, to je taka ktora berie ohlad na fyziologiu ludskeho sluchu. (ludsky sluch vnima hlavne pri nizkych hlasitostiach omnoho citlivejsie stredy ako bas a vysku, a preto je vhodne pri nizsich hlasitostiach zdoraznovat bas a vysku, lepsie povedane, pri uberani hlasitosti viacej tlmit stredy=1kHz ako okolite frekvencie :) ) Na potenciometroch je rozne oznacene aky maju priebeh napr LOG/LIN, B/A, G/N. (Prve znacenie je pre logaritmicky a druhe pre normalny linearny.) Trimre neexistuju s logaritmickym priebehom. Logaritmicky priebeh je dobry len na regulaciu hlasitosti a na nic ine sa to nepouziva. Ale aj s linearneho sa da jednoduchou upravou pridanim jedneho rezistoru z bezca na zem dosiahnut logaritmicky. Ak mate 100k treba dat z bezca do zeme 15k rezistor. :) Pri logaritmickom (alebo upravenom zapojeni s linearnym=pridat spominany odpor) potenciometri by sa vam malo zdat ze je regulacia plynula ked spravite to ze konstantnou rychlostou zacnete otacat od minima k maximu.

Uz zosilovace tranziwatt a prve farebne telkace ktore sa dali u nas kupit ako napr TESLA COLOR 416 pouzivali fyziologicku regulaciu hlasitosti s tym ze bol tam vypinac ktorym sa dala fyziologia vypnut. KOnkretne ten televizor pouzival specialny integrovany obvod TESLa na regulaciu basov a vysok a hlasitosi, ktory mal znacny rozsah co sa tyka tych basov a vysok dali sa fakt vyrazne zosilnit alebo potlacit a ako koncak bol pouzity TDA2030, vsetko to bolo na jednom module zasunutom v zakladnej doske televizora, ked si ten modul zozenies , pripojis repro, potenciometre a reprak mas hotovy zosik s celkom slusnou regulaciou, len si treba vymenit elektolyticke kondiky, lebo tie stare TESLA uz nebudu v ajlepsom stave. Mensie telkace pouzivali smiesnejsi zosik integrovany MBA810 a bez regulacie basov a vysok.

Mozno sa niekomu zide (vsimajte si Modul Z):
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030
Ak si ten modul zozenies niekde na vrakovisku vytiahens zo stareho telkaca, mas hotovy zosik aj s regulaciou aj s bas/vyska regulaciou s TDA2030 uz len zdroj potrebujes.

Tak tolko v skratke o potenciometroch. Myslim ze uz je jasna terminologia.

Dnes sa uz skor pouzivaju audioprocesory a namiesto potakov su rotacne kodery, to je take to kolecko ktorym mozete krutit dokolecka aj milion otacok, ono len posiela jednotky a nulky procesoriku a podla nich on vie do ktorej strany a o kolko ste otocili no a podla toho co ma v programe na to reaguje, napr regulaciou hlasitosti, vyrabat nieco take doma je trosku od veci a tie suciastky sa blbo zhanaju a pri nakupe po kusoch je to drahe, ale v dnesnej elektronike od hi-fi vezi cez autoradia atd s auz opuziva prakticky len to az na zopar vynimiek. Netreba potom zlozite potenciometre s viacerimi drahami, a nevznikju problemy ako praskanie pri otacani atd.

Chalani, ked skoncite vsetky tie vase rocniky, tak potom tie svoje pristroje co si teraz postavite nepochybne viac krat upravite a zdokonalite ak vas to este bude bavit a budete mat na to cas, podobne ako som to robil ja. :) Mam viacero veciciek co som si robil, ked som bol mladsi, ktore som niekolko krat vzdy po par rokoch s pribudajucimi skusenostami upravil, vylepsil atd.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 31.08.07
Prihlásený: 27.03.15
Príspevky: 1800
Témy: 153
Bydlisko: Komárno
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.07.2009 9:14

TomKocuR píše:

BTW elec3k nejako nechápem tie tvoje počty, vypočítal si 50W trafo pre 2x15W či koľko...
a na stereo 100W trafo? lenže to už bude 4x15W a to už nie je len stereo :D to by bol dosť zbytočný biamping, alebo už quad...


i ja ssa cudujem kedže mi profak povedal že staci mi ten 30VA trafo na to a i tak tam mam rezervu par VA







_________________
Nehľadaj štastie vonku, ale v sebe, lebo inak ho nikdy nenajdeš.
Nechajte mi právo na vlastné omyly, na možnosť zvoliť si čo mám rád, chcem ísť vlastnou cestou, nie tou vami vyšliapanou, na ktorej by som stratil vlastnú tvar. (Metallica)
Všetko má svoju krásu, ale nie každý ju vidí.
život je krásny, len sa ho nesmieš báť, dnes plačeš, zajtra sa budeš smiať.
Učíme sa aby sme veciam rozumeli a mohli ich milovať
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 11:20

TomKocuR píše:
BTW elec3k nejako nechápem tie tvoje počty, vypočítal si 50W trafo pre 2x15W či koľko...
a na stereo 100W trafo? lenže to už bude 4x15W a to už nie je len stereo :D to by bol dosť zbytočný biamping, alebo už quad...

Dobre, dobre...
Takže som sa pomýlil, áno, úplne postačuje trafo s P=50W (100W by tomu amp nijak neublížilo, iba ich ceny by boli trocha rozdielne) :) .
To 30VA asi myslel tým, že 2x15W je 30VA?
Nie - výkon trafa pre napájanie zosilňovača musí mať o 60% väčšiu účinnosť, ako je celkový výkon toho koncového stupňa.

wolf14, áno, môže to byť sposobené tou umelou GND, ale aj rušením, napr. nemáš zapojený ventilátor v spoločnej vetve s predzosilňovačom?
S čím privádzaš signál do zosilňovača (predzosilňovača)?
PC, mobil, MP3 abo čo?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 16.12.05
Prihlásený: 17.01.24
Príspevky: 1223
Témy: 114
Bydlisko: Kežmarok
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 16:35

elec3k napojene by tam nemalo byt nic co ho rusi..skusa som aj druhu zasuvku ktora je na druhej vetve kde nic okrem zosika nebolo... a pripajam na to notebook alebo PC robi to v obidvoch







_________________
Venuj sa tomu, čo ťa baví....
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Predzosilnovač k stereozosilnovacu s dvoma TDA2030

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10615
Témy: 69
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 16:48

a nie je rozdiel keď od NB odpojíš nabíjačky?

elec3k: mýliš si pojmy, účinnosť výkonu trafa je totálne chybný pojem. Trafo má účinnosť takmer 100%, čím väčšie trafo, tým väčšia účinnosť. Problém je v tom, že účinnosť zosilňovača je oveľa menšia, v triede AB je to okolo tých 50-60%, preto musí byť zdroj výkonnejší ako zosilňovač. Pre triedu A by zdroj musel byť ešte výkonnejší a naopak v triede D by 30W zosíku bohate stačil 35W zdroj (hej, viem že 30W zosík v D triede je zbytočnosť)







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL32; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:Ryzen 7 8700G delid + Noctua NH-L12S + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6800MHz CL40; Gigabyte B650I AX; 1TB NVMe; Silverstone ML05 + 2x Arctic P8; Seasonic Focus SGX-500; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2009 18:05

Dobré more som to len trocha zovšeobecnil.
Výsledok je rovnaký, nič sa nezmení, ak tam dá aj 500W trafo.
Ja som len skončil teraz 1. ročník a mám vedieť hneď všetko?
Poradil som, ako som vedel.
Idem kuknúť plošak bo leptám... :D


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 21 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. symetrizacny predzosilnovac

v Elektronika

8

1503

12.01.2008 20:54

susedx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Stereo predzosilňovač

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Elektronika

36

2643

16.03.2007 13:14

Spirit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. LM1458N ako predzosilnovač

v Elektronika

4

754

04.06.2010 21:48

Milan.H Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Gramofon a predzosilnovac

v Ostatné

15

835

20.10.2019 16:28

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. K: sluchátkový predzosilňovač

v Kúpim

2

543

13.02.2011 17:16

haffen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. predzosilňovač pre ALDAX

v Elektronika

5

739

25.01.2008 17:36

susedx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s dvoma PCckami

v Operačné systémy Microsoft

2

428

06.08.2009 2:10

ERROR 404 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s dvoma usbckami

v Ostatné zariadenia

7

422

15.11.2011 21:29

magic Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rozdiel medzi dvoma notebookmi

v Notebooky a netbooky

4

599

20.11.2010 13:01

tommy-999 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. rozdiel medzi dvoma doskami

v Intel čipové sady

1

597

27.12.2012 22:03

ViktorinoSK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook s dvoma diskami

v Notebooky a netbooky

4

959

26.02.2010 13:52

lerfoxun Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. rozhodovanie medzi dvoma alternativami

v Grafické karty

9

762

25.06.2009 17:58

dixi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. LAN medzi dvoma PC

v Sieťové a internetové programy

6

757

23.07.2011 11:35

nBXXL Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s dvoma hrami

v Počítačové hry

11

660

29.07.2008 21:54

mirco828 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Výber medzi dvoma mobilmi

v Mobilné zariadenia

12

701

17.04.2011 0:20

Jarkou Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s dvoma diskami

v Pevné disky a radiče

8

460

07.09.2013 14:47

BUGY Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra