Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.03.08
Príspevky: 698
Témy: 9
Príspevok NapísalOffline : 10.09.2009 2:32

Pred pár rokmi som si kúpil Linux Mandrake. Celkom som sa s ním natrápil až skončil v koši. Tento akt ma dnes mrzí, keďže s odstupom času zisťujem že Linux má veľký potenciál. V podstate skúšobne sa hrám už asi dva roky s Ubuntu deriváciami. Aktuálne skúšam Linux Mint, a zatiaľ mi najviac prirástol k srdcu. Priznám sa, že ako Windows user som na Linuxoch pekný n00b ako sa slangovo hovorí. Vývoj grafických a užívateľských prostredí došiel do štádia, kde sa dá pomerne veľa vecí naklikať bez potreby terminálu. Nainštalovať systém, pohrať sa s nastaveniami, prípadne doinštalovať ďaľšie programy je vec pár klikov a prípadne aj googlovania. To je jednoznačné plus. Mínus je ale pre mňa odlišná filozofia. Keďže na oknách som vyrastal, viem v podstate nastaviť systém do hĺbky, prispôsobiť si ho vlastnému hardvéru na maximálnu možnú mieru (samozrejme skrz ovládače, programy atď.). Aj keď viem dať Linux do použiteľného stavu, mám sa ešte veľa čo učiť. Napríklad funkcia adresárov v koreňovom adresári / (var, bin atď.), príkazy v terminále bez ktorého sa nezaobídem keď mi nestačia klikátka, procesy bežiace na pozadí a mnoho ďaľšieho. Aj keď som to spomenul ako mínus, je to skôr osobné mínus ktoré znegujem iba skúsenosťami a usilovným učením sa. Ako som už spomenul, Linux prešiel pekný kus cesty a aj keď je Windows 7 lákavý, pravdepodobne prejdem budúci rok na Linux Mint a jeho LTS verziu, ktorá by mohla byť aktuálna niekedy v máji budúceho roka. Ďaľšie všeobecné známe plusy a mínusy nebudem spomínať, keďže povedomie o nich je dostačujúce. Spomeniem iba svoje subjektívne hodnotenie.

+ Jednoznačne cena. Priznám sa, že pomyselný jazýček na váhach by sa naklonil na stranu Sedmičiek keby..., vďaka môjmu platu to tak ale nie je. Sila zvyku na Windows prostredie je tak veľké že by som sa cítil ako ryba vo vode. Zatiaľ je to ale plus pre Linux, kde náklady sú v podstate minimálne a odpadá platenie za licenciu, bezpečnostné balíky a ďaľšie programy (u mňa napríklad Total Commander a realtime defragmentačný program).
+ Bezpečnosť. Vyhovuje mi ak akýkoľvek väčší zásah v systéme vyžaduje odomňa autorizáciu heslom. Cez túto autorizáciu by sa nedostalo ani to mizivé percento infekcií ktoré na Linux existuje. Nepoužívať pod Windows admin konto pre mňa nie je cesta. UAC som nestretol, mám XP.
+ Aktualizácia. Každý software ktorý nainštalujem sa automaticky aktualizuje balíčkovacím systémom. Niet čo dodať, len o aktuálnosti a kvalite radšej pomlčím.
+ Inštalácia. Po inštalácii takmer vôbec neriešim drivre, viem že z podstaty ani žiadne neexistujú :rolleyes:, ale pre mňa je to plus, že nemusím zvlášť riešiť grafiku, zvukovku a pod. Viem že aj Windows ich defaultne nainštaluje, tie povestné generické, ale som perfekcionista.
+ Compiz, Beryl, XGL atď. Áno mám rád omalovánky, pozlátka trblietajúce sa na mojom monitore aj keď to neprispieva k produktivite práce, minimálne to zlepšuje moje duševné rozpoloženie. Zaujímave že Aero si drží skorej konzervatívny ráz.
+ Húževnatosť Linuxovej komunity vďaka ktorej tu máme použiteľný systém iba za cenu "miernych" nervov ak sú očakávania Windows usera moc veľké.

-- Programy. Linuxová komunita a jeho stigma Windows, spôsobili to, že v podstate akýkoľvek program existujúci na Linux je portovaný na Windows a z toho plynie variabilita výberu. U Linuxu som odkázany na Wine čo pre mňa nie je optimálne. A môj osobný názor opierajúc sa o skúsenosti je, že niektoré programy využívajú Linux ako testovaciu základňu aby bol program pekne nablýskaný a vyladený pre Windows. Keď si niekto myslí, že prejdením na Linux získa nejaký benefit z natívnych programov pre Linux, mýli sa...
-- Krátky časový úsek medzi verziami. Windows tu máme každých 2-5 rokov (XP - Vista, časové rozpätie je výnimka, a XP bol v tej dobe nadčasový keď vydržal až dodnes). Linux má nové verzie každých 6-18 mesiacov? (narážam na buntu klony) Z toho plynie aj moja požiadavka na LTS verziu kde je podpora dva roky. Mám na to osobný dôvod, upgrade Ubuntu 8.10 na 9.04 mi rozsypal systém. A aj keby sa to podarilo, nová verzia je nové prostredie, nové prístupy atď. ktoré treba vstrebať, preto mi vyhovuje väčšie časové rozpätie.
-- FILOZOFIA. Prečo nebol na mojom prvom počítači predinštalovaný Linux. Asi preto, že by som ho aj tak zmazal, keďže nič iné ako hry ma v tej dobe nazaujímalo... :roll: Linux je pre mňa iný, necítim sa vo svojej koži keď s ním pracujem, viem to prirovnať asi k tomu keď ste v posteli pod ženou. A keďže do vrecka mám hlboko, bude musieť byť mojím životným mottom: Zvyk je železná košeľa.

-+ Roztrieštenosť. V jednom distre si zvyknem na nejakú milú featuru, v druhom to už funguje inak prípadne tam vôbec nie je. Neviem či existuje ideálne distro - nevýhoda. Napísať ale malware na každé distro zvlášť pri 2% aktívnych užívateľov Linuxu je neefektívne - výhoda.

Každý nech si z týchto osobných postrehov zoberie čo chce, na nič iné to ani slúžiť nemá (flamewar atď.).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.06.09
Prihlásený: 18.11.19
Príspevky: 40
Témy: 9
Príspevok NapísalOffline : 10.09.2009 8:05

Ja používam ako zvláštne linux pri záchrane windowsu :-) .To čo nedokáže windows dokáže hravosťou malého dieťaťa a z cdčka linux :lol: a čo nedokáže linux tak to už musím vymyslieť čo s tým lebo zvyčajne je to potom na šrot a už nič stým nespravím :rolleyes: .
Každý väčší HDD si rozdeľujem vďaka qparted v linuxe ;) takže už nechcem počuť o Windows fdisku :filth: (aj linux má nejake formátovacie utility v príkazovom riadku ale tie používam iba ak mi q parted nerobí to čo chcem a to z 99,99999% robí :P ).
Inak keď som videl pred nejakým časom Kororu tak som zíral poriadne :shock: - ktorý windows alebo macintosch dokáže to čo ona bez inštalácie grafiky .

Koniec koncov , linux onedlho nainštalujem na jednu amd čkovu 486 čo niekde mam hodenu :oops: [dam tam asy puppy linux alebo slax] a ešte budem asi intenzívne hladať nejaký linux na UŽ môj EMAC z 1800 mhz cpu :lol: (som tam vyskúšal edubuntu 6.06.1 [nepodporuje flash -swf na nete ];debian 5.02 [nepodporuje flash ....];kde mac qt 4.4;finnix 9.2.1; fedora 11 a nakoniec yellow dog [kiksol mi pri inštalacii že nemá správne cheksum tak budem muset skusiť to nejako spraviť :loony: ] .Teda velká večšina nepodporovala tie swf ka na nete nejake nefungovaly tak ako som si predstavoval a podobne :( ale ja si až verím že nejaký poriadny linux na ten emac dám :-D .


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Použiteľný Linux na desktop?

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 10.09.2009 11:50

ja by som sa vyjadril k tym programom: 2 roky pouzivam fedoru, obcas som bol nuteny pouzit wine ale kedze mam dost nevykonny stroj tak to bolo utrpenie
momentalne pracujem na pocitaci v takych oblastiach kde nepotrebujem jediny windows-only program
problemom stale ostava ze linux je slabo rozsireny a vyvojarom komercnych velkych produktov sa neoplati vytvorit verziu pre linux (hovorim napriklad o sw na 2D a 3D grafiku)
na druhej strane, co sa tyka samotneho vyvoja sw tak ten prebieha z velkej casti na *nix systemoch vdaka comu programator nema problem zohnat kvalitny SW pre linux

z opacnej strany: nie vsetko co je na linuxe je aj na windowse, mne vo windowse napriklad hrozne chyba shell, bash alebo ako to nazvat - nie ze by som ho pouzival nonstop ale ked v tom vie clovek robit tak usetri obrovske mnozstvo casu
tiez niektore prehravace multimedii v linuxe su na velmi dobrej urovni a je problem najst nahradu vo windowse (nahradu ktora je zadarmo, stabilna, nezhodi cely system ked sa snazim prehrat nepodporovany format...)
a dalsia vec su graficke prostredia - vo windowse je jedno, v linuxe je ich niekolko pouzitelnych a maju par sikovnych vychytavok ktore mi potom chybaju

takze Použiteľný Linux na desktop? - ano, vela distribucii je pouzitelnych ale zalezi na aku pracu to uzivatel potrebuje, su oblasti kde sa linux vobec neoplati a su oblasti kde predbieha windows


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.01.09
Prihlásený: 30.03.14
Príspevky: 43
Témy: 14
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.09.2009 21:45

Mne sa celkom osvedcil MEPIS Linux v najnovsej verzii 8.0. I ked nie je na 100% idealny, ale asi z 15 distribucii co som skusal je on najlepsi lebo je podla mna asi najviac user-friendly, rychly, ma nove verzie programov, aj graficky sa da KDE 5.3.10 ako-tak vyladit i ked nie je to uplne najkrajsie distro, takze tak...

Podla mna pri Linuxe je jeden z najvacsich problemov su ovladace pre ATI. Su dost ubohe trufam si povedat.

Dalej jednym z problemov je aj urcita nevypocitatelnost Linuxov, kedze nikdy nevies, kedy ti to hodi nejaku chybovu hlasku a ci to bude s tvojim hardwarom 100% kompatibilny alebo sa vynori nejaky mozno maly, ale iritujuci problem.

Okrem toho (a toto je mozno uplny blud) napriek tomu, comu sa vseobecne veri, neviem, ci je Linux az tak na 100% bezpecny. Pocul som, ze ak si clovek nainstaluje vela programov a vselijakych veci, ktore pouzivaju rozne prikazy, programovacie jazyky, skripty (?) a daemony (?), tak sa da dost lahko zneuzit a uplne ovladnut. Navyse co sa tyka virusov a inych veci, problem je aj to, ze ak nemas aktivny antivir, tak nevies ci si si nestiahol napr. zavirovany .doc subor a ten neposlal mailom niekomu inemu...

Tolko moje postrehy. Inak som Linux zaciatocnik a posledny odstavec je mozno totalna hlupost.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Použiteľný Linux na desktop?

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 13.09.2009 12:25

Ano, v tomto moze byt problem ze linux ma v sebe virusy a jemu nespravia nic ale moze ich distribuovat po sieti dalej. Preto sa na linux servroch, napr mail servroch pouzivaju antivirusy pre linux ktore hladaju windows virusy.

Este sa musim vyjadrit k nevypocitatelnosti linuxu - podla mojich skusenosti sa viac nevypocitatelne sprava windows - ale hovorim iba o win XP, novsie som aktivne nepouzival. Windows XP po tyzdni pouzivania bez restartu casto nevedel co so sebou, niekedy dany program isiel, niekedy bol nutny restart, niekedy system zamrzol bez jasnej priciny. Linux pouzivam teraz 2 roky a nikdy sa mi nestalo aby zamrzol, restart potrebuje iba po aktualizaciach systemu. Momentalne som na notebooku kde mam fedoru ktoru som mesiac nevypol a stale ide tak ako po zapnuti. Niekolkokrat sa mi stalo ze zamzrlo graficke rozhranie - vtedy sa treba odhlasit a opat prihlasit, nie je to bohvieco ale je to rozdiel oproti zamrznutiu celeho systemu vo windows. Ako hovorim, porovnavam linux so starym XP, takze je to silne subjektivne. Verim ze nove windowsy budu lepsie nez XP.

A este o tom ze cim viac programov tym vacsia sanca na ovladnutie systemu - to je pravda, system sa da ovladnut cez chybu v programe. Potom zalezi na tom ci ten program bol spusteny pod administratorskymi pravami - to v linuxe nie je take bezne ako vo windowse. Takze ako sa hovori, bezpecnost systemu zalezi na uzivatelovi - to akym sposobom ho pouziva, ake ma programy...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.01.09
Prihlásený: 13.10.09
Príspevky: 156
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 13.09.2009 19:23

linux pouzitelny na desktop - ano, ale je pouzitelny len pre tych ktory ho dokazu vyuzit, ako uz spomenul tlacitko Enter

ked si spomeniem na svoje zaciatky s linuxom asi pred 15 mesiacmi bolo to tazke, teraz nepoznam jeden jediny problem ktory by som nevyriesil aj ked ich mam stale dost a obraciam sa na vecsich linuxakov (avsak niektori **** poradia cize na problem musim prist sam a preto sa nestazujem, takto som sa ako tak naucil nieco v tom linuxiku) aj ked to co viem je dost velka bieda oproti tomu co vsetko linux ponuka..

avsak ako som uz spominal to co bolo spominane, linux nieje pre tych ludi ktory ho nevyuziju a potom nanho p****u ze je to blby system na ktorom sa neda nic spravit.. ja som bol kedysi rovnaky user, mal som vzdy nanho nervy ze mi v nom nic nejde ale to bolo mojou lamerskostou..
nehovorim zeby windows nebol zly system, avsak tym vsetkym co linux ponuka myslim ze windows sa nemoze s linuxom ani porovnavat, ked neratam to ze na linux nesu take kvalitne "platene" programy a kvalitne drivere k hardwaru, aj ked s tymi drivermi to uz onedlho bude ine ako som cital na itnews.sk
o hrach radsej pomlcim lebo linux nebol vytvoreny pre hracov a aby som povedal pravdu tak ani windows, no windows neje uz davno tym naco bol vytvoreny

no kde by bol windows teraz keby nebolo linuxu? a kde by bol linux teraz keby nebolo windowsu? myslim ze tieto dva operacne systemy su na sebe viac zavisle ako si vsetci uvedomujeme

este spomeniem zopar veci k prispevkom v tejto teme:
s wine som nikdy problem nemal rozbehat akykolvek program ci hru pre windows, aj ked wine som nepouzil cez 4 mesiace kedze som si nasiel kvalitnejsie alternativy :P
2 AlbiDartanan: ak nefunguje v linuxe flash chybaju mu nejake zavislosti - totiz ak nieco v linuxe nefunguje vecsinou mu chybaju zavislosti
System Selector: ak sa bojis ze ti chyba v linuxe antivirus nic ti nebrani ho nainstalovat, aj NOD32 je pre linux, taktiez aj Avast..
dalej k tym ati driverom: open source drivery su vazne biedne avsak proprietarne drivery od ati su myslim ze este kvalitnejsie ako tie pre windows :)
2 tlacitko Enter: ak ti chyba shell vo windowse mas problem stiahnut cygwin alebo mingw32? :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Použiteľný Linux na desktop?

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 13.09.2009 19:45

crysa prosim ta napis nieco o cygwine, vzdy ked som vo windowse tak zabudnem ze to chcem skusit. Da sa v tom pouzivat bash? aj skripty? do akej miery sa da s tym windows system ovladat? dik


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Stav HDD - pouzitelny?

v Pevné disky a radiče

2

383

28.10.2022 18:26

slamka33 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. pouzitelny BIOS pre ASUS P5E??

v Biosy a ladenie výkonu

3

826

30.03.2008 14:51

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Xbox One gamepad odteraz použiteľný aj na PC

v Novinky

8

650

09.06.2014 23:09

kllr007 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Mandriva Linux vs Suse Linux

v Operačné systémy Unix a Linux

1

796

04.09.2007 16:34

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. active desktop

v Operačné systémy Microsoft

0

1033

26.01.2006 14:20

Fenius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. remote desktop

v Siete

1

540

09.08.2008 12:47

Daevid Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. desktop fotografie

v Grafické programy

10

801

24.05.2008 18:44

svejk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. double desktop

v Ostatné programy

1

593

17.01.2009 13:18

Tominator Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Starý desktop

v PC zostavy

4

463

26.08.2011 23:47

Jarkou Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vizualizácia - desktop

v Vzdelanie, štúdium, škola

7

483

24.01.2015 2:16

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook/desktop???

v Notebooky a netbooky

10

523

13.04.2011 14:33

Mego Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Desktop + Notebook

v Ostatné programy

0

458

06.03.2009 7:02

Flety Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. desktop theme

v Ostatné programy

3

727

24.02.2009 17:59

matko2214 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zostava desktop

v PC zostavy

1

453

05.05.2010 16:50

andymc Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Remote Desktop

v Siete

0

567

31.10.2007 19:08

martinkosk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Desktop Sidebar

v Operačné systémy Microsoft

3

482

21.08.2008 0:31

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra