Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 12 ] 
AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 09.07.2022 21:45

Zdar borci,

prosim poradte... ktore maticne dosky AMD AM4 socket dnes "frcia" ? Moja starsia maticna doska bohuzial dosluzila. Nieco na nej "vypovedalo" sluzbu co do RAM modulov.

BTW, moja sucasne PC zostava, vcetne maticnej dosky, je v podpise dolu.

Chcem sa teda opytat, ktora maticna doska:

- pre socket AM4
- v cenovej relacii okolo 100 EUR
- idealne aj s pritomnym 2x M.2

...by bola najviac vhodna pre mna ?

Zaujima ma predovsetkym asi znacka maticnych dosiek, ktorej by sa da dnes dalo doverovat, aby to nebol lacny šmejd, ale nieco s kvalitnymi suciastkami a kvalitnym online-support. Neviem teraz, ze ci su kvalitnejsie napriklad Gigabyte dosky alebo ci skor MSI ... alebo ktore vlastne este dalsie existuju.

ASUS maticnu dosku uz nikdy viac. Dost sa ich kvalita sluzieb a produktov zhorsila - za poslednych par desiatok rokov. Tie nekonecne problemy s ich AGESA, AI SUITE 3, AURA Sync, ... ale aj ine problemy... mam uz toho fakt dost. Niekedy ASUS znacka patrila k velmi kvalitnej a popularnej, ale dnes uz je to lacny šmejd. Ja zial Bohu velmi vyvoj hardware nesledujem a nemam ani ziaden prehlad, kedze som uz starsi clovek a prestalo ma to IT-servisovanie PC-hardwaru bavit po dlhych rokoch. Preto si necham radsej poradit od inych, ktori sa tomu vzdy naruzivo venuju.

Ak niekto vie prosim vas vsetkych poradit... tak budem veeeelmi rad.

Diky.


===============================================================


Len tak na okraj... ak by niekoho zaujimalo... ale uz je to aj tak paseeee... tak skusal som nasledovne:

- flashnut do maticnej dosky starsi BIOS v1001, ale aj najnovsi BIOS v6042... a samozrejme potom nasledoval vzdy aj RESET BIOSu cez maticnu dosku, pri odpojenom napajani 230V
- v BIOSe podtaktovat RAM moduly
- vyfukat RAM sloty na maticnej doske, so stlacenym vzduchom
- prehodit RAM moduly do inych volnych slotov na maticnej doske
- kupit nove a celkom ine RAM moduly a vymenit ich v maticnej doske

...zial Bohu nic z toho nepomohlo.

Pri testoch RAM modulov resp. aj pri zatazeni RAM v systeme rozlicnym testami, zostane PC uz do par desiatok minut akoby v rezime "hybernacie"... cize zhasne obrazovka... mys a klavesnica nereaguju akoby bol PC zamrznuty... a potom sa na tejto vadnej ASUS doske, rozblika zlta Q-LED takym sposobom, ze vlastne svieti natrvalo, ale cca kazde 2 sekundy tato zlta LED zhasne na dobu asi 100-300ms... a tak preblikuje furt tato zlta LED. Zlta chybova Q-LED oznacuje na ASUS doskach prave problem s pamatovymi modulami resp. nejaky iny problem s RAM. Kedze som vyskusal uz vsetko... tak jedina pricina je dost pravdepodobne problem s maticnou doskou.

Tento problem sa stane aj pri beznom pouzivani PC, zhruba raz za 5-10 dni, vzdy v nahodnu dobu, ked to clovek najmenej caka (a neulozena praca a je v haji).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 20301
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 10.07.2022 8:43

Raz sa ti pokazi asus a uz je to lacny smejd? Pokazit sa moze aj doska za 300e :)
Doska za 100e bude lacny smejd vzdy, za tu cenu su to proste vsetko lowendy. Lepsie dosky zacinaju tak od 150 vyssie. Ale aj tak je +- fuk, aku znacku vezmes. Zo skusenosti mi pridu praveze lepsie Asus, Gigabyte, Asrock (uz to nieje smejdova znacka ako kedysi). Kdezto MSI akoby mava viac problemov - kolega ma MSI dosku a robila mu nejake divne haluze.

Ak to chces skumat do hlbky, tak sa zameraj na kvalitu suciastok napajania CPU (mosfety a ich chladenie) a tiez chladenie chipsetu (idealne pasiv, cim vacsi a viac rebrovanejsi, tym lepsi).

AGESA nieje zalezitost vyrobcov dosiek ale vyrobcov CPU. Je to kus kodu, ktory im vyrobca CPU doda, aby ho zahrnuli do svojich BIOSov pre zarucenie podpory danych modelov CPU a tiez spolupracu chipsetu, memory controlleru, atd. Je pravda, ze novsia AGESA moze niektore veci zmenit, alebo s nou nieco nefunguje korektne. Ale to je vzdy riziko, ked flashujes novy BIOS, kedze su to zmeny na najnizsej urovni.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.07.2022 8:40

ASUS ma velmi vela problemov a to dlhodobo... posledne roky... a pisal som to len tak, na okraj.

Hlavnou temou mala byt skor volba novej maticnej dosky... ale uz som nejaku novu konecne kupil - GIGABYTE B550 Gaming X V2, kedze nikto nic neporadil :-). Aj ked... mohol som radsej investovat do nejakej MSI, pretoze ta ma lepsie referencie hocikde na internete, nez GIGABYTE. Ale tak to je uz jedno. Hlavne je, ze pri praci mi len tak nahodou v priebehu par dni, nezmrzne PC a ze naaahodou nejaka neulozena praca, sa mi uz teraz nestrati.

Chlapci v ASUS, pri svojich zaciatkok, v dobe ich vzniku... boli naozaj super-kvalitni borci... a aj support od ASUS bol niekedy pred mnoho rokmi uzasny. Ale ked som tak hladal po internete, zistil som ze nie som sam co ma taketo marno-trapne problemy.

Napriklad ked si aktualizujes AI SUITE na novsi, tak si skoncil. Nastava problem s odinstalaciou a novou instalaciou - nepomahaju ani rozlicne postupy (odstrelenie a nasledne zmazani spustenych "services"). Dokonca tam uz nenarves ani povodnu verziu AI SUITE, ktoru si si uchoval, ako jedinu funkcnu. A uz vobec tam nenarves tu AI SUITE verziu, ktora je dodavana s instalacnym mediom, pretoze po aktualizacii BIOS alebo tiez ovladacov maticnej dosky, zial bohu AI SUTE uz viac "nepasuje" a musi tam len a len ta jedna-jedina verzia, ktora si rozumie se vsim vsudy. A to nie je jedina vec, ktora robi v pripade maticnych dosak od ASUS velke problemy.

Problemy som zacal mat aj s ovladanim RGB pasikov. A to od kedy som skusal flashnut novsi BIOS, za ucelom riesenia rozlicnych problemov (AI SUITE, AURA Sync /RGB pasik/, RAM troubles, problem s prepinanim zvukovej karty z/do 5.1 rezimu, atd.). Potom uz nepomohlo vratit nazad stary BIOS, pretoze AGESA zostava vzdy najnovsia verzia po flashnuti najnovsieho BIOS - tak ako na to upozornuje aj samotny ASUS vyrobca.

Aby som bol korektny a aby to bolo fakt objektivne, tak aj ASUS vyrobky z inej "kuchyne" alebo z ineho ich "hrnca" :-) taktiez nefunguju tak dobre, ako niekedy davno, pred rokmi. Napriklad ASUS WiFi routre, uz teraz pripominaju tazkopadne a spomalene zariadenia. Vykon je vyssi, dokonca chipsety maju vypoctovy vykon pomaly vyssi, nez Raspberry starsie modely mini-PC :-D a aj tak to nepomaha.

Je to katastrofa, co sa s tym ASUS deje. Opakujem preto znova, ze ASUS uz nie je taka dobra znacka, ako bola niekedy davnejsie. Teraz je z nich chaoticka a chantiva spolocnost, tuziaca po peniazoch.

Monitor som snad nezazil ziadny ASUS ktory by vydrzal dlhsie, ako je 3-5 rokov. Mozes sa opytat vo firme hociktorej. Napriklad mam na stole ASUS LCD ktory ma 3 vstupy (prepinatelne: VGA, DVI, HDMI) a ma v sebe aj reproduktory a uspesne ju uz 10 rokov vyuzivam v malej izbe k set-top boxu. To bola niekdy naozaj spicka kvality teito ASUS. Lacne a pritom skvele produkty. Ale dnesne ASUS LCD vydrzia hovno. Uz sa clovek aj boji pozriet na ASUS LCD, aby nepraskol display alebo lacny plastovy obal takehoto ASUS LCD.

Dalsim prikladom je "kuchyna" v ktorej ASUS "vari a pecie" svoje nove notebooky. Na to sa neda ani pozerat, co za smejdy sa z nich stali. Presne tak, ako aj s Acer znackou davnejsie, to teraz ide dolu kopcom aj s ASUS. Kedysi davno v zaciatkoch bol Acer v pohode, aj ked len nejaka low-end kvalita, ale vydrzalo to velmi dlho (aj notebooky). Uz po par desiatkach mesiacov, sa vsak z Acer znacky stali nepouzitelny odpad. Tie ich notebooky potom neskor dostali nekvalitne "šasy" (chases), co pripominali obal od PET flase :-). Humus... kentus... fuj...

A predsa len este nieco... skus pri problemoch s ASUS produktami, zacat nieco Googlit. Zistis, ako support ASUS neodpoveda. Ked aj ano, tak odkazuje na uz vyriesene problemy, ktore vsak nesuvisia s tymi, na ktore presne sa ty ako nespokojny zakaznik dopytujes. Plati, ze cim novsi ASUS produkt, tak tym vacsi je to smejd. Presne tak to slo postupne dole vodou aj s Acer znackou, az napokon uplne zakapala.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 20301
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2022 15:46

Skor mi to pripada ze si obetou nejakych haluznych problemov, alebo mas proste smolu pri kupe.
Vo firme mame viacero Asus monitorov a roky funguju v pohode.
Ku konstrukcii ich ntb sa vyjadrovat nebudem, tu moc skusenosti nemam
Citácia:
Napriklad ked si aktualizujes AI SUITE na novsi, tak si skoncil. Nastava problem s odinstalaciou a novou instalaciou - nepomahaju ani rozlicne postupy (odstrelenie a nasledne zmazani spustenych "services"). Dokonca tam uz nenarves ani povodnu verziu AI SUITE, ktoru si si uchoval, ako jedinu funkcnu. A uz vobec tam nenarves tu AI SUITE verziu, ktora je dodavana s instalacnym mediom, pretoze po aktualizacii BIOS alebo tiez ovladacov maticnej dosky, zial bohu AI SUTE uz viac "nepasuje" a musi tam len a len ta jedna-jedina verzia, ktora si rozumie se vsim vsudy. A to nie je jedina vec, ktora robi v pripade maticnych dosak od ASUS velke problemy.

Toto sa mi tiez nechce verit, lebo to by museli kvalitne spackat ten instalator aby takto rozbabral system.
Pravda, tieto sprievodne programy vyrobcov dosak niesu nic extra, ale nikdy som nepostrehol, zeby robili taketo haluze. Pouzival som ku gigabyte doske a teraz k Asrocku v podpise. Robia co maju, ziadne problemy niesu, ani pri updatoch.

Citácia:
Problemy som zacal mat aj s ovladanim RGB pasikov. A to od kedy som skusal flashnut novsi BIOS, za ucelom riesenia rozlicnych problemov (AI SUITE, AURA Sync /RGB pasik/, RAM troubles, problem s prepinanim zvukovej karty z/do 5.1 rezimu, atd.). Potom uz nepomohlo vratit nazad stary BIOS, pretoze AGESA zostava vzdy najnovsia verzia po flashnuti najnovsieho BIOS - tak ako na to upozornuje aj samotny ASUS vyrobca.

Problemy s RAM existuju vsade a niekedy je riesenie novsi BIOS, niekedy nie. AGESA je sucastou BIOSU, ktory tam flashujes, nema tam ako ostat. Nedavalo by to ani zmysel - ved ked riesis problemy s BIOSom, resp. podporou hardware pod jeho inymi verziami, tak tam nemoze ostat nic z inej verzie. Bol by to bordel.

Na mojej doske je napr problem, ze mi nebootne ked nahram BIOS s AGESA 1.1.0.0 ci novsi a mam aktivovane XMP. Akonahle BIOS resetnem a RAM sa vrati na default 2133MHz, vsetko stabilne ide. Akonahle zapnem XMP, zase nebootujem. S BIOS s AGESA 1.0.8.0 vsetko v pohode a stabilne.
Doska prisla s AGESA 1.0.0.3 ABBA, potom som presiel na 1.0.0.4, V2 1.0.8.0 a chcel som ist na V2 1.1.0.0., kde som narazil. Skusil som v tej dobe este novsiu V2 1.1.0.0 patch D, ktora sa chovala podobne. Casom povychadzali este V2 1.2.x.x, ale uz som nemal naladu riskovat a testovat to. Predsalen BIOS nieje hracka.

Novsia AGESA pravdepodobne nieco zmenila, ani Asrock support nepomohol, tak bezim na starsej. RAMky maju udavane ze su certifikovane pre Ryzen 3xxx CPU, ktory mam. No asi nie dostatocne :-) Rozdiely vo vykone/chovani sa systemu, nepozorujem.

Daj vediet ako fici ta Gigabyte. Vyzera ze ma aspon normalnejsie robene chladenie mosfetov, hadam to moc nesmazi.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.07.2022 19:51

S tymi problemami AI SUITE som si to nevymyslel.

Schvalne... skus si to... ak vlastnis hocijaku ASUS maticnu dosku. Aktualizuj BIOS na najnovsi a potom sa skus pohrat s AI SUITE alebo povedzme len konkretne so softwarom pre ovladanie RGB pasika pripojeneho k doske resp. celkovo ku tymto "svetielkam" - t.j. vyskusaj nastroj AURA Sync. Proste nemas sancu to rozbehnut :-D. Len raz som s tym pohol a od vtedy to nefungovalo. A to si tiez pamatujem, ze uz s instalaciou bol problem. Novsi nastroj AURA Sync proste nefungoval (podotykam ze som uz mal nahodeny najnovsi BIOS v maticnej doske). Tak som si povedal OK... Asus pise na webstrankach, ze sa na AURA Sync vysr*li... a ze teraz pouzivaju nejaky velky balik oznaceny ako "Armoury Crate" ... na spravu tychto sprostosti, ako je aj ovladanie RGB "svetielok" (lighting). Tak teda stahnul som aj tento 1 GB balik (online instalacia) a aj tak to nefungovalo :-D. To je na samovrazdu uz fakt toto :-D. Takze namiesto samovrazdy, som rad, ze som sa ASUS maticnej doske zbavil. Opakujem znova, ze ja nie som jediny clovek s podobnymi problemami. Na diskusiach som narazil casto na NEVYRIESENY problem a to aj po radach priamo od ASUS supportu, ako odinstalovat, vycistit kompletne vsetky ASUS / AMD sluzby a drivery (ano, aj AMD drivery, pretoze tam spadaju niektore ASUS nastroje, bohuzial) a nepomohlo ani to. Ten AI SUITE to je smrt :-). Dokonca som skusil zo zdrbu aj staru verziu AI SUITE 2, ale to uz ani pocut. Takze jedine AI SUITE 3 testovat a skusat.

Skusal som, trapil som sa, testoval som... riesil som to najprv asi "len" 3-5 hodin... nepodarilo sa tak som sa k tomu vratil az som mal viac casu cez weekend... a ani po 2x 12 hodinach laborovania sa nic nepodarilo ! Stratil som nad tym cele hodiny svojho zivota :-). Riesil som to na diskusnych forach, podla original ASUS supportu, podla seba... ale kde nic - tu nic.

Podotykam a dovolujem si tvrdit, ze som nejaky ten skusenejsi IT-ckar, kedze uz ako 8 rocny som "skladal" PC-cka a dnes mam 41 r. :-) takze o nich uz nieco malilililinko viem :-D. Nik nevie vsetko samozrejme a nik nespadol uceny z neba, ale viem myslim si o tom dost. Robil som uz vsemozne IT profesie, ako napriklad aj systemoveho administratora.

Naozaj sa mi napriek vsetkemu usiliu NIC NEPORADILO VYRIESIT ! Nefungovalo jak AI SUITE tak ani AURA Sync a ten ich marno-trapny "Armoury Crate". Ziaden dalsi software, co by mohol "zavadziat" softwaru od ASUS, som samozrjeme nemal nainstalovany v mojom Windows 10.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.11.07
Prihlásený: 29.02.24
Príspevky: 787
Témy: 4
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2022 23:04

Mam tiez Ausu dosku, vyuzivam AI Suite a nemam problem, absolutne. Vyuzivam hlavne na ovladanie ventilatorov a pohoda. Nestretol som sa za ten cas so ziadnym problemom. Na Led sluzi "Armoury Crate" app...raz som to nastavil a neriesim, nie je problem...zalezi, co si tam chcel nastavit a co si chcel dosiahnut...možno niečo, čo sa nedá :-) Funkcie ARGB si chcel nastaviť na obyčajnom RGB Led pásiku...? Nič si nešpecifikoval, neuviedol aký LED pásik, aký efekt si chcel dosiahnuť...
Vysvetli: "Nefungovalo jak AI SUITE tak ani AURA Sync a ten ich marno-trapny "Armoury Crate". Nešlo to zapnúť, alebo čo vlastne nešlo...? Uvádzaš to veľmi všeobecne, nepopisal si podrobnejšie, čo sa nepodarilo vyriešiť...







_________________
AMD Ryzen 5600G, Gelid Phantom, Asus TUF B550M-Plus, 2x8GB Crucial Ballistix 4400MHz/CL18, Adata SX6000 Pro SSD 512GB, NZXT H400, Seasonic Core 500W, Samsung 24" FHD
Lenovo ThinkPad T580, Intel Core i5 8350U, 16GB RAM DDR4, SSD 512 GB
Lenovo ThinkPad L540, Intel Core i5 4200U, 8GB RAM DDR3, SSD 128 GB, HDD 500GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 19.03.17
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 167
Témy: 20
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 19.07.2022 23:27

Niekto má proste smolu, niekto nie, teraz som na Gigabyte B450 Aorus M, ku ktorej sa tiež vyjadrím, ale kedysi na i5 4690, som to mal na doske ASUS H97M-E... H čipset, k tomu Intel (hoci v tej dobe to nebolo až tak hrozné s doskami pre intel ako dnes, rozbehnuť i5 na Bčkovom čipsete už vie brzdiť ten procesor a tie dosky sú pomerne "meh" oproti AMD ekvivalentu za rovnakú cenu) a doska bola fajn. Mala trochu neprehľadnejší BIOS, ale keďže to bol taký štart UEFI dosiek, najmä v takomto lacnom segmente, tak sa to dalo odpustiť, nemalo to ani pasívy na mosfetoch, a nakoniec to tú 84W TDP 4690 uživilo, dnes také pri Intelu už nehrozí, 65/95W TDP, s fontom 8px na spodku Thermal Velocity Boost cez 150W a dovi.
Teraz od ASUSu mám monitor, VG24VQ, kupoval som ho leto 2019, zatiaľ drží, som trošku sklamaný z panelu, je to VA, ale čakal som úprimne od ASUSu asi niečo lepšie, za cenu v tej dobe (okolo 220€), v tej dobe sa dali kupiť AOC monitory s pomerne podobným panelom za cenu okolo 150€, je pravda, že AOC, najmä tie lacné 144Hz šunky boli na inom leveli umierania pixelov, ale 6bit+FRC by som nad 200€ už neočakával, škoda že niektoré veci si zabudnutím a omylom človek pozrie až po nákupe, koniec koncov, s monitorom od ASUSu som spokojný zatiaľ drží, a je výborný, len, je to vidno ak vedľa máte IPS 60Hz "obyčajný" monitor, ktorý stál skoro rovnakú cenu a nie je "Gaming tagged".

Gigabyte dosky, neviem, je to moja prvá Gigabyte, za danú cenu dosť fajn, povedal by som že v tej dobe až nadpriemerne vybavená, za asi 90€, celkom fajn chladenie Mosfetov, celkom pekne vybavené back I/O, aj celkovo konektivita, BIOS fajn, len staré verzie boli dosť sekavé na použitie s myškou, ale po nedávnom update to je už fajn, ale pôrodne problémy su všade, či si to človek pripustí alebo nie, ale tie sa vyriešia. Jediná taká "špinka" bol ich Software, teraz to je už opravené, alebo minimálne som sa s tým nestretol, ale tak 1-2 roky dozadu, po inštalovaní toho ich App Centra občas padol windows do BSOD... neviem čo kto a prečo kedy, ale našťastie to vyriešili. K dokonalosti tej dosky mi chýba asi už len Flashback Biosu bez CPU, ale v tej dobe to mali max. X-čipset dosky, a ako jediná tuším B450 Tomahawk od MSI, ktorá bola ale cenovo skoro na úrovni kde začínali prvé X470 dosky..

Nakoniec už len to, že vždy ide len o šťastie/smolu... mne raz umrel zdroj od Seasonicu... ten seasonic, slávna značka výborných excelentných zdrojov, a umrel, bol drahý, ale nebudem teraz kydať na značku, holt som mal vadný kus/zlá el. sieť/ alebo nejaká iná anomália, kúpil som zas Seasonic... zatiaľ drží, a možno bude držať celú 10 ročnú záruku... kto vie, a možno nie... Ja som mal kedysi smolu na myšky, hoci boli dosť lacné, tak i tak, každé 3-4 mesiace reklamácia - dvojkliky...







_________________
PC: CPU: Ryzen 5 3600 @Stock | CPUC: Arctic Freezer 34 eSports Duo | MOB: Aorus B450 M | RAM: HyperX Predator 2x8GB 3200MHz | GPU: Gainward RTX2060 Ghost (undervolt) | SSD: XPG 8200 Pro 512GB | HDD: WD Caviar Blue 1TB | PSU: Seasonic Focus+ 650W | CASE: MSI Vampiric 010M
Vivebook 15 Pro: CPU: i5 12500H | RAM: 16GB LPDDR5 | GPU: RTX 3050 50W | SSD: Micron 512GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 20301
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2022 8:19

Stravit hodiny casu a nervovat sa kvoli LEDkovej kolotocarine.... :shock:
Problemom s modifikovanymi ovladacmi sa vyhnes instalaciou ovladacov priamo od AMD







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.07.2022 14:03

Noooo... a ako by si to riesil ty @shiro ?

Vezmi si... ze normalne pracujes na PC, tak ako obvykle... a zrazu... boom... v priebehu cca niekedy 1x za tyzden, ale niekedy aj 2x do tyzdna, vzdy v nahodny cas, ti zmrzne PC. Dokonca ani pri hrani hier toto nerobilo... skor pri vaznej praci, co nasere dost, lebo stracas rozdrobenu vaznu (platenu) robotu.

Nechapes co sa deje. Povies si, ze asi nejaky vypadok od siete 230V/50Hz, co pravdepodobne nezvladol ATX zdroj odfiltrovat a tak PC dostal naaaahodou raz jenu pocku a na to zostal zamrznuty. Potom sa ti to stane este 2x a uz zacinas uvazovat... ze toto nahode nieje... takze premyslas, co by to asi tak mohlo byt... hm.

Otvoris PC a dumes... uvidis, ze tam blika nejaka zlta konotrolka. Zistis, ze sa jedna o poruchove signalizacne Q-LED (4 kusy farebnych svetiacich LED diod). Ked sa problem opakuje a je to vzdy rovnaky signal - t.j. blikajuca zlta Q-LED... tak zistis konecne, ze to naznacuje nejake hocijake problemy s RAM modulmi.

Takze zacina sa kolotoc testov. Otestujes ako prve, RAM moduly s "memtest+" avsak ono zamrza uz pocas testov. Prehodis teda RAM moduly do druhych 2 slotov na maticnej doske, ktore su volne a znova otestujes... ci nahodou neni prach, spina, atd. v slotoch... ale zase to zmrzne. OK ides si objednat nove RAM moduly, a potom znova otestujes, az zistis, ze aj s novymi RAM to vsetko zamrza. Potom si spomenies, ze si updatoval BIOS, tak ze ci ten nahodou netaktuje RAM moduly nejako "na divoko". Tak skusis flashnut zase predoslu verziu BIOS, tu verziu, ako ked si si dosku zakupil a ked to aj potom zarmza, tak skusis este posoednu vec a to podtaktovat RAM moduly - ci naaaahodou nieco nepomoze... ale... kedze nic z toho nepomahalo... tak logicky, bola K.O. henta maticna doska. Pravdepodobne nieco s napajanim RAM modulov... alebo aspon si to ja myslim... moze to byt samozreme hocco ine... napr. studene spoje na DIMM slotoch a podobne nieco.

BTW, vymenil som maticnu dosku za novu... a vsetko zase fachci tak, ako ma :).

EDIT:
------
Este doplnujem, ze som s novou doskou tiez spokojny. Je to GIGABYTE B550 Gaming-X V2. V jej BIOS je naozaj vela nastaveni, ktore neposobia tak zmatocne, ako v pripade ASUS BIOS-u. Pritom tento BIOS u Gigabyte dosky, nie je vobec nejaky super uzasne graficky spracovany, vyzera dost jednoducho (textovy UEFI BIOS, ha ha)... ale napr. nastavenie BOOT ORDER som zmakol na prvy pohlad, do par sekund. V pripade ASUS som najprv musel nastavit boot-priority podla typov zariadeni... a potom este pre kazdy typ zariadenia (pevne disky, opticke jednotky, USB kluce, PCI-E zasuvne karty, atd. ... alebo ja neviem co tam bolo este) osobitnu prioritu bootovania :). V pripade BIOS na Gibabyte som proste zmackol ENTER, na prvej pozicii BOOT ORDER, zvolil som svoj M.2 NVMe disk pre bootovanie ako prvy v poradi... a bolo to hotovo. Az som sa divil, ze "to je vsetko ?" a nabootovalo to :-D.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 20301
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 24.07.2022 16:52

Vacsinou ako si popisoval. Tam nieje o com pri tekejto situacii, kedze su to nizkourovnove veci.
Otestovat, prehodit RAM...a ako dodatok to comu, co si pisal, tak skusit ine RAM moduly, vypnut XMP a testovat na default DDR4 2133MHz.
Skusit dane RAM v inom PC, aby si mal istotu ci su/niesu vadne + komplet otestovat.
Skusit starsi BIOS/novsi BIOS.
Nakoniec, moze to byt aj prosta nekompatibilita danej dosky s danymi RAM...proste sa nemaju radi. Deje sa to, aj ked malo...ale moze sa stat.

Popisovane nastavenie bootovania nieje nic podivneho. Vyrobca to bud spravi tak alebo onak, nic neskutocne tazke na pochopenie. Clovek, co sklada PC a instaluje OS s tym nema mat preco problem.
Zazil som velakrat oba pristupy.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.07.2022 22:50

No, ved vsetko co si napisal, som vyskusal, tak na co to opakujes zase :). Ja uz neviem teraz... ci ti o nieco ide ?! :D O nejaky "hate" ? Alebo preco vlastne... uz 2x som ti opisoval, ze co som vyskusal... a ze ako som na to dosiel... a ty furt ta ista pesnicka a sice ze "clovek co sa vyzna / clovek co sklada PC / clovek co je expert ... to ma hned"... bla bla bla. To je uplne irelevantne, kto tento problem bude riesit. Kazdy na to musi nejako prist, ze co je vadneho konkretne. A kazdy na to pride jedine tak, ze bude testovat, skusat, porovnavat... to sa neda nijak telepaticky prezistit :P. Jedine skusmo.

Ved to su iba primitivne skladackove pocitace. To nie je ludska DNA. To nie je mozog maleho 3-mesacneho dietata. To nie je laboratorny potkan. To nie je nejaky neznamy virus. Atd. ze cokolvek, co v ich pripade vyskusas, tak to moze mat neblahe nasledky aj na cely zivot, po celej nasej planete Zem :-). V PC nejaky komponent chytis, vymenis... a potom bud funguje / bud nefunguje a ides dalej. Ani logicke uvazovanie netreba dakedy pouzivat :-D.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
kupa novej (nahradnej) maticnej dosky AM4

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 20301
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 25.07.2022 8:11

Pytal si sa, ako by som to riesil.
Kazdopadne, je dobre ze ti to s inou doskou ide v pohode, uzivaj.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 12 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Dokúpenie novej matičnej dosky a skrinky

v PC zostavy

17

679

24.10.2018 19:56

Maciak Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa Maticnej Dosky

v Základné dosky

2

675

20.09.2008 15:58

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kúpa novej Dosky

v Základné dosky

13

922

29.04.2011 19:57

bindo000 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kúpa novej dosky

v nVidia čipové sady

8

1198

23.07.2008 8:02

f_fabregas4 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa novej dosky

v Základné dosky

11

1005

28.10.2017 13:54

stiv Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kupa novej dosky

v Základné dosky

2

532

07.10.2015 21:54

peter300 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Kúpa novej základnej dosky

v Základné dosky

1

703

29.06.2010 11:33

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kupa novej zakladnej dosky do 2000sk?

v Základné dosky

3

640

21.11.2008 17:40

SilverSurfer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AM4 dosky x5xx

v Novinky

0

437

09.03.2021 19:16

patro16 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pecenie maticnej dosky

v Krčma

8

3781

10.06.2012 0:19

Millfox Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Veľkosti matičnej dosky

v Základné dosky

5

699

03.12.2011 18:07

reincarnate Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. oprava maticnej dosky

v Intel čipové sady

5

935

15.01.2012 13:08

magic Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Teplota matičnej dosky

v Chladiče a všetky druhy chladenia

2

452

01.09.2016 14:32

Enrik01 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Teplota matičnej dosky

v Intel čipové sady

7

1262

29.11.2009 14:54

luky31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vyber maticnej dosky

v Základné dosky

11

585

13.12.2015 16:47

4040 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. skuška matičnej dosky

v Intel čipové sady

23

2050

17.07.2009 14:46

harry44 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra