Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 5 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.07.18
Prihlásený: 24.04.21
Príspevky: 19
Témy: 13
Príspevok NapísalOffline : 29.07.2020 17:02

Zdravím,
prosím vás o rady, či existuje spôsob, akým prevádzkovať operačný systém MS Windows 7 na základnej doske ASUS Pro WS-X570-ACE.

Základná doska už neobsahuje vyvedené konektory USB 2.0 (všetky sú len od v. 3.0 a vyššie (3.x)) iba 2 interné USB 2.0 "bracket" konektory (pre "predný USB panel PC skriniek").

Po zapojení sady USB 2.0 portov do tohto interného konektora, počítač po nabootovaní z inštalačného disku Windows 7 zariadenia pripojené do týchto USB dvojkových konektorov neregistruje - ak klávesnica ani myš nefungujú, v inštalácií OS ťažko pokračovať. Rovnako zariadenia neregistruje ani po pripojení do USB 3.0 portov ani portov USB vyšších verzií, (vyvedených priamo z dosky ako porty a ani v tých, ktoré sú vyvedené na paneli cez USB 3.0 bracket konektor) - u USB 3.x mi je to jasné kvoli absencií natívnej podpory USB 3 u Win 7, a u USB 2.0 asi kvoli nepodporovanému chipsetu (X570) operačným systémom?

(po pripojení disku s už nainštalovaným OS Win7 zariadenia v USB 2.0 ani v ostatných USB (trojkových) konektoroch taktiež nedetekuje)

Najprv som rozmýšlal tak, že do inštalácie Windows 7 pridať drivery pre podporu USB 3.0 - konkrétne ovládače pre spomenutú základnú dosku ale výrobca dosky (ASUS) ich na stránke nemá (pretože oficiálne podporuje iba Windows 10 a na ňom fungujú bez dodatočných driverov bez ťažkostí).

ASUS mal na stránke kedysi (a ešte sa pravdepodobne dá aj zohnať) softvér pre vytvorenie USB kľúča / resp. optického média, s inštaláciou Windows 7 z originálneho disku Windows 7 s jeho obohatením o akési univerzálnejšie drivery pre USB 3.0, a tuším že prípadne ešte aj o drivery súvisiace s podporou SSD / NVMe. Tento softvér som vyskúšal, nim upravený vytvorený ISO obraz inštalácie (obohatený o drivery pre podporu USB 3.0) napálil na DVD a skúšal vykonať inštaláciu, avšak problém s detekciou klávesnice a myši pri inštalácií stále pretrvával.

Fyzické poškodenie USB kontrolérov dôvodom ich nefunkčnosti nebude, s operačným systémom Windows 10 fungujú správne, a v BIOSe pred odovzdaním kontroly operačnému systému nad zariadeniami konektory tiež fungujú, myš a klávesnica vtedy normálne reagujú.

Na základnej doske je vidieť, že USB trojkový kontrolér by mohol byť od firmy Foxconn (podľa nápisu na konektore), avšak zatiaľ som nezistil, o ktorý konkrétny typ sa jedná, pretože neviem, či existuje niečo ako "datasheet k základnej doske" z ktorého by sa dalo zistiť, akými konkrétnymi typmi USB portov je osadená - a podľa toho možno dohľadať na stránke výrobcu USB kontroléra driver pre Windows 7 pre tieto konektory.

Otázne je ale, či by všetko toto, ak by sa mi aj podarilo sprevádzkovať USB porty, bolo vhodné, či by sa nevyskytol ďalší problém s nekompatibilitou grafickej karty alebo problémy so zvukom či sieťovým adaptérom. Avšak - pri pripojení disku s už nainštalovaným OS Windows 7 grafická karta fungovala relatívne dobre, ovládače zvuku by sa dali pre Windows 7 snáď ešte niekde pohľadať, a drivery aspoň ku jednej (z dvoch) sieťových kariet výrobca vydáva ešte aj pre Windows 7.

Čo sa týka použitia systému Windows 10, momentálne nemám do toho počítača žiadnu verziu desiatky ani kúpenú, a v prípade, ak by inštalácia Windows 7 na túto dosku nebola možná, skôr by som hľadal alternatívy v iných operačných systémoch (potom asi skôr nejaký Unix-Like systém).

(poznámka: dúfam že som tému vzhľadom na otázky ohľadom driverov zaradil do správnej kategórie, ak patrí skôr do sekcie softvéru - operačných systémov, alebo sekcie hardvéru - základných dosiek prosím o jej presunutie do príslušnej sekcie.)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Win 7 drivery (USB) pre ASUS Pro WS-X570-ACE

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 29.03.24
Príspevky: 20284
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 30.07.2020 8:24

Ohladom funkcnosti USB2.0, skus sa popozerat v biose do nastaveni CSM a povolit "legacy" veci, ak tam bude nieco ohladom USB.
Podpora klavesnice a mysi by mala tiez nabehnut, ked zapnes to legacy nastavenie. Pripadne popozeraj niekde v chipset options, a podobne, kde tiez mozu byt neastavenia USB portov. BIOSy X570 dosiek su dost obsiahle, treba pohladat.

Pridat ovladace do instalacky Win7 problem nebyva. No budes musiet prevdepodobne zhanat na webe vyrobcov jedntlivych komponent dosky, nie vyrobcu dosky priamo. Cize ako si pisal, zistit si, co za USB cip tam mas a ci jeho vyrobca podporuje Win7. Ak nie, tak asi smola...

Win7 je uz pol roka po ukonceni akejkolvek podpory, bude len horsie. Ak by sa ti ho podarilo nainstalovat, tak mozes skusit vyuzit ten bezplatny upgrade na win10. Niekde som cital, ze to este stale bezi, aj ked by uz nemalo. Na Linux pozor a najprv si riadne zisti, ci mas zodpovedajuce alternativy pre programy, ktore pouzivas + ci je dobra podpora hardwaru a ovladacov pre tvoje komponenty. Akonahle budes chciet v Linuxe robit pokrocilejsie veci, tak sa ich tam vela robi inac ako na windows. Treba byt pripraveny.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.07.18
Prihlásený: 24.04.21
Príspevky: 19
Témy: 13
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.08.2020 20:01

Ďakujem za rady,
USB 2.0 sa mi síce nepodarilo sprevádzkovať aj napriek tomu že v BIOSe je CSM povolené a prestavené v "Legacy only", v menu selektívneho zapnutia jednotlivých USB portov sú všetky povolené. K USB portom je ešte v BIOSe aj nastavenie povolenia/zakázania XHCI, no či už bolo povolené alebo zakázané, rovnako aj či už bolo CSM v Legacy, alebo automatike alebo v UEFI, klávesnica a myš v USB 2.0, 3.0 aj 3.1 sa správali rovnako, boli napájané pred zavedením operačného systému, počas bootovania ich systém odpojí a ďalej už nedetekuje.

Čo sa ale týka ovládačov pre USB 3.1, prišiel som nato, že pravdepodobne by malo ísť o driver "AMD USB 3.1 extensible host controller 1.10 (microsoft)", ktorý je ale dostupný na internete len "núdzovo" (na stránke výrobcov pre iné základné dosky napríklad) a len pre Windows 10 (zrejme by mal byť súčasťou aktualizácie pre Windows 10, resp. už vo Windows 10 obsiahnutý alebo dodatočne stiahnutý cez Windows Update).

Ak by som vybral disk z počítača so spomínanou základnou doskou a vložil ho do iného (ktorý má USB, aj PS/2 porty, aj všetky periférie na ňom fungujú), driver nejde nainštalovať najmä preto, že je určený pre Windows 10, inštalácia sa v podstate ani nezačne a skončí chybou. Manuálnym nahradením súborov v adresároch %systemroot%/system32/drivers a /SysWOW64/drivers súbormi z inštalácie podľa rôznych návodov z internetu som po opätovnom vložení disku do počítača s problémovou doskou nedospel k žiademu zlepšeniu.

Skôr som rozmýšlal nad tým, že či by sa driver nedal "skopírovať" z Ubuntu v. 19.04 alebo vyššej, pretože vraj je doska týmto systémom podporovaná - ak je napríklad v nejakých repozitároch dostupný zdrojový kód ovládača - prekompilovať ho pre Windows 7, ale potom mi napadlo že ten je zase len navrhnutý pre konkrétny Linux a zrejme previazaný s jeho jadrom a to by asi bolo potom vhodnejšie získať strojový kód driveru od Windows 10 a nejako ho odladiť aby šiel na sedmičke, čo neni ani zrejme celkom licenčne dovolené a navyše s reverzným inžinierstvom moc skúseností ani nemám, teda zrejme by to bola asi hovadina to takto riešiť :)

Ak by mala doska PS/2 konektory, pripojil by som staršiu klávesnicu a skúsil Windows nainštalovať tak (a potom aj ďalej používať, sú tuším aj spätné redukcie USB na PS/2 napríklad). Len keď má sedmička problém detekovať zariadenia aj v USB 2.0, neviem či by nebol problém aj s PS/2, i keď, aspoň tuším že u starých BIOSov to tak bolo, že PS/2 boli riadené prerušeniami vyvolanými BIOSom a nie OS, alebo nejako tak podobne, možno by potom nezávisle na Windowse v ňom klávesnica predsalen fungovala (napríklad ak by som do PCI-E vložil rozširujúcu kartu, ktorá má PS/2 konektory). Myslíte, že by sa to oplatilo takto skúšať (kupovať rozširujúcu kartu s PS/2), alebo to nepôjde ani tak? (resp. sa to neoplatí - keď by stále boli aj po inštalácií OS funkčné iba PS/2 porty a všetky USBčka bez napätia?)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Win 7 drivery (USB) pre ASUS Pro WS-X570-ACE

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 29.03.24
Príspevky: 20284
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 04.08.2020 8:18

Skus pozret toto video, typek dava win7 na x570 dosku a ryzen 9.
https://www.youtube.com/watch?v=A6_MdxMUpRE
Narychlo som to preklikal, pravdepodobne tam tiez pouziva tu pridavnu kartu s PS/2 portami.

Modifikacia, odladovanie, ci reverzne inzinierstvo ovladacov je nezmysel, ako pises. To by si musel byt zabehnuty programatorsky guru, aby si sa vedel hrat s podobnymi vecami. Uz samotna konverzia linux-windows nemusi byt mozna.

Instalacia win7 na disk v inom pc tiez nieje dobry napad. Systemu sa nebude pacit, ze ho instalujes na nejakom hardwari a potom ho prehodis do uplne ineho prostredia. Necakaj spolahlivu funkcnost akehokolvek takto instalovaneho OS.

Kazdopadne, aj pre bezproblemovu buducnost, riesil by som fungovanie na win10. Bud nejakym sposobom nahodit win7 na danom stroji a zbehnut proces upgradu na win10, ktory je zadarmo. Ak by to predsalen nijak neslo, mas rozne eshopy predavajuce "pouzite" win10 licencie za 10-20e - licencie z vyradenych PC, ktore by sa inac vyhodili.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.07.18
Prihlásený: 24.04.21
Príspevky: 19
Témy: 13
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.08.2020 19:55

veľmi pekne ďakujem za odkaz na to video - spolu s týmto návodom: odkaz», velmi pomohlo - problém sa mi podarilo vyriešiť:
do inštalácie Windows 7 som pridal modifikované drivery (s upraveným DEV_ID na 149C), a po nabootovaní z inštalačného disku USB klávesnica aj myš normálne fungujú, vo všetkých USB 3.x, sedmička sa teda dá bez problémov nainštalovať. Ostatné drivery by už nemal byť problém zohnať, resp. zabezpečiť aspoň čiastočnú, prijateľnú kompatibilitu.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 5 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. usb drivery pre win98

v Ostatné zariadenia

13

4569

08.02.2007 22:16

djkmito Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Asus B150 PRE GAMING - nejde nainštalovať Win 7 cez USB

v Operačné systémy Microsoft

9

1223

09.10.2016 14:37

Anythingelse Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. virtual pc & WIN NT 4.0 WS

v Ostatné programy

0

581

26.02.2008 15:01

diz Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Bios Asus P5e-WS Professional

v Intel čipové sady

7

935

30.03.2010 6:50

Schwarzkopf Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Intel Pro/Wireless drivery

v Ovládače

4

723

09.02.2012 20:07

Canyon Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. X570 doska pre 3700X

v Základné dosky

5

786

29.04.2020 12:45

Tiger1403 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. [Odhad ceny] Zostava - Ryzen 3700XT, RTX 2070S, 32GB 3600, Prime X570-PRO

v Informujem sa

0

261

27.04.2023 17:55

MrVopi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. asus tuf x570 wifi

v AMD čipové sady

7

724

08.11.2019 10:41

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ASUS L1N64-SLI WS nForce 680a SLITM

v nVidia čipové sady

1

1163

31.07.2008 11:30

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Asus TUF X570 plus gaming

v AMD čipové sady

4

1077

29.09.2019 1:25

Duso11x Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. WIN XP PRO - Rozny MUI pre roznych uzivatelov

v Operačné systémy Microsoft

4

653

29.09.2010 23:56

wakatana Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako je to s licenciou pre Win XP Pro ???

v Operačné systémy Microsoft

6

511

05.01.2008 16:02

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Teploty ASUS ROG Strix X570-f Gaming

v AMD čipové sady

1

800

29.04.2020 20:15

Ivan-K Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Bios Asus Rog Strix X570 F Gaming

v AMD čipové sady

24

1657

06.03.2021 12:40

dzejkey Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Win.7-Drivery na webkameru

v Ovládače

2

961

26.06.2010 19:58

Anonym147147 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ASUS ROG STRIX X570-E GAMING power connectors

v AMD čipové sady

2

690

29.01.2021 19:56

McMaster Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra