Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 34 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok NapísalOffline : 14.09.2018 7:42

Ahojte,

máte niekto skúsenosti a viete doporučiť čističku vzduchu ? V poslednej dobe (pozorujem to pár mesiacov) ma už dlhšiu dobu bolelo hrdlo a mal som ho zahlienené. Bol som pri mori a po pár dňoch som zistil, že všetky tieto príznaky prešli. Vrátil som sa domov a už prvý deň som si zase začal pociťovať škriabanie v hrdle a zahlieňovanie a uvedomil som si, že to robí ten suchý vzduch čo tu máme. Tak by som to chcel riešiť nejakou čističkou vzduchu, ktorá má zvlhčovací režim. Na trhu je toho fakt veľa, takže osobné skúsenosti potešia. Keďže som nad týmto uvažoval už aj v minulosti ( z iných dôvodov), tak nechcem riešiť len nejaký zvlhčovač vzduchu za 30 €, ale už niečo lepšie, čo ten vzduch bude aj prečisťovať. Ideálne zariadenie, ktoré môžem mať v spálni, t.j. bude tiché a výkonnostne podľa potreby zvládne aj viac miestností.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Čistička vzduchu + zvlhčovanie

Registrovaný: 05.07.07
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 4827
Témy: 169
Bydlisko: Trenčín
Príspevok NapísalOffline : 14.09.2018 19:41

najskor by som ti odporucal zmerat aku vlhkost mas teraz, ideal je 40-60% rel., mozno ti bude stacit len cisticka (napr. Xiaomi Mi Air Purifier 2)







_________________
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz+Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1, MB: MSI Z97 PC Mate, RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB kit 1866Mhz CL10@2133Mhz CL12, GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, SSD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000,
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready), Case: Corsair Vengeance C70 Military Green - outtake: Noctua NF-A15 PWM + Noctua NF-S12A PWM + intake: 2x Noctua NF-S12A PWM, Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i, PSU: Enermax Platimax 500W, Periferie: MS Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK, Printer: HP LaserJet 1018

NB: ACER TravelMate 5760G>CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB, GPU: iHD3000 + Nvidia GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB

Mobile: Samsung Galaxy A52 5G, Car: M3 2007 Black + KIA Ceed HB MY22 Lunar
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 14.09.2018 20:13

Vidíš to mrknem, nad tým som neuvažoval, lebo som to bral tak, že asi je lepšie mať v tom aj na prípadné použitie zvlhčovač, cenovo to bude asi podobne.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Čistička vzduchu + zvlhčovanie

Registrovaný: 10.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 4985
Témy: 171
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 14.09.2018 22:35

Ja uvazujem nad tymto (radsej ionizator ako zvlhcovac): https://www.prezdravie.sk/cisticka-vzduchu-ionic-care-triton-x6-cistic-a-osvezovac-lednic-ionic-care-xj-100-zdarma.html







_________________
CASE Lian Li PC-7NB with 3x Noctua NF-S12A FLX | PSU Seasonic M12II-520 80 Plus Bronze | MB MSI B450 TOMAHAWK | CPU AMD Ryzen 5 3600 with Noctua NH-U12S | RAM 4x8GB ADATA XPG GAMMIX D10 DDR4 3200MHz CL16 | GPU MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC | DISK ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB
MOUSE Logitech M330 Silent Plus | KEYBOARD HP Wired Desktop 320K Keyboard | SOUNDCARD Creative Sound Blaster Z | HEADPHONES Sennheiser RS170 | MONITOR 24" AOC G2460VQ6 1920×1080@75Hz with FreeSync | INTERNET 400/40 Mbps | OS Home 11 & MS 365 Basic | EXTRA ImDisk Toolkit (Desktop/Caches)
Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 15.09.2018 8:14

Niečo takéto (netvrdím že presne táto):
https://www.electronic-star.sk/Domacnost/Klimatizacie/Cisticky-vzduchu/Fresh-Breeze-cisticka-vzduchu-5-v-1-ionizator-UV-zvlhcovac-vzduchu-40-m-biela.html

Máme dva ultrazvukové zvlhčovače, jednu čističku vzduchu s ionizátorom a "germicídnu" UV lampu.
A samozrejme solídny vlhkomer s teplomerom (čo používajú napríklad v skladoch liekov).
UV lampu som si zložil sám, lebo cena. Používame ju na kúpeľne, spálňu bez prítomnosti ľudí - a mačiek!

Upozornenie - po jednom zo zvlhčovačov horel plameň plynového sporáka na žlto. Niečo sa uvoľňovalo z "tablety", slúžiacej na demineralizáciu vody. Odstránil som ju.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 15.09.2018 18:42

ďakujem tatko za tip, niečo takéto by som asi aj chcel. Ešte zmerám tú vlhkosť v izbe, možno postačí zvlhčovač. Ale dosť mi prekáža v izbách prašnosť, keď chytím vypraté veci alebo koberčeky a začnem prášiť z okna, tak je tam dosť prachu. Predpokladám, že čistička bude ten prach zachytávať, nebude sa tým pádom víriť a malo by ho byť menej. Asi lepšie a zdravšie pre každého dýchacie cesty.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 15.09.2018 19:31

Troška inak to je - (máme 4 mačky doma):

Chlpy z prádla, mačiek, vlasy a podobné "veľké" bežná čistička nezachytáva - nemá na to.
Aby to pozbierala komplet - musela by mať podstatne vyšší nasávací výkon a musel by sa cez ňu dostať relatívne rýchlo všetok vzduch v miestnosti, čo nieje možné.
Zmysel čističky vzduchu vidím v odchytaní mikroskopického prachu - zvyškov roztočov, kremenných a iných mikročastíc, zrniek peľu (sám som alergik, astmatik - áno máme mačky a navyše fajčím...).
Čističky s ionizátorom zhlukujú mikročastice do väčších blokov, hepafilter to odchytí. U vysokonapäťových elektródy.
UV-C zabíja baktérie, mikróby.
Sám som pochyboval, či naša čistička vôbec čosi robí - na molitane sa síce čosi nachytalo no na pohľad nič moc, hepafilter na pohľad vyzeral celkom čistý. Kým - kým som si z neho nedýchol. Skoro som sa pridusil :D

K tým zvlhčovačom a pračkám vzduchu - možno je najlepší vodný, kde sa točia tvarované kolesá vo vode no drahý... Máme dva ultrazvukové. Jeden umožňuje pridať do určenej maličkej priehradky esenciu, je tichučký no má aj chybu - aj zo stola ak sa dá naplno pod ním vlhne podlaha. Riešim jeho položením na väčšiu tácku a podložením uteráku.
Druhý má väčší výkon (no aj trojnásobnú spotrebu elektriny), teda paru vyfúkne vyššie, podlaha ani stôl okolo nevlhne, má aj inizátor no jeho vnútornú tabletu na úpravu vody som doslova vylomil lebo plynový sporák po jeho použití horel žlto-oranžovo a pri presvietení silným lúčom svetla po tme bolo sivý vzduch - odlišného charakteru, než hmla.
Do prvého som na skusy pridal malú lyžičku kuchynskej soli - plyn tiež horel žltasto no zďaleka nie natoľko a sveteľný kužel kreslil hmlu - bolo vidno maličké kvapôčky vo vzduchu. A lepšie sa dýchalo - more to nieje no pomáha :)

Ešte poznámka - do tých mašín NESMIE voda z vodovodu ako máme my - veľmi tvrdá, preto že vznikne veľmi jemný povlak na všetkom vrátane uzavretých skriniek, na CD v obaloch !!! Ultrazvuk proste rozpráši aj vápenec atd na molekulovú úroveň.
Ja to riešim prevarením v rýchlovarnej konvici a ochladením. Mnohonásobne lacnejšia voči kupovanej DEMINERALIZOVANEJ, ktorá nieje určená na potravinárske účely teda ju nemienim ani rozprášenú vdychovať.
Aj tu POZOR - ak vodu schladíš hoci v dobre poumývaných hrncoch a necháš týždeň-dva počas nepoužívania v nádobe zvlhčovača - parádne sa skazí !!! Aj pár organických molekúl dokáže vo vode a uzavretom priestore "divy". Zistil som veľmi rýchlo na dýchaní...a pohmatom vnútornej steny nádoby - bola mazľavá na dotyk :)







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 16.09.2018 8:44

Super, ďakujem za podrobný rozpis skúseností. Nečakám, že by to nasávalo veľké častice, to už by bol z toho vysavač :) Ale možno ten prach čo je teraz dosť na koberčekoch a niekedy oblečení to dá a minimalizuje jeho vírenie vo vzduchu. Lebo ten prach čo som myslel, je malý, ale napríklad textilný koberček vyperiem a začnem ho prášiť cez okno a ide z neho fakt dosť prachu - malých čiastočiek prachu, nemyslím vlasy a pod. Toto verím, že by to dalo.

To som tiež už zaregistroval, že si musím dať pozor, aby to bol výrobok, ktorý nerobí "mláčky" vo svojom okolí. Akurát v tejto problematike sa mi zatiaľ dosť ťažko orientuje, lebo aj také obchody ako alza toho majú pár a pomaly každá stránka má úplne niečo iné a iba pár kusov - hlavne ak dá vyfiltrovať iba čističky zo zvlhčovačom.

Tiež pri zvlhčovaní, ak ho bude treba (to ešte zmeriam) si asi musím dať pozor aj na veľkosť nádoby na vodu, včera som naďabil na jednu čističku od Philipsu čo vyzera parametrovo celkom dobre (práve na Alze), ale ľudia tam písali, že malá nádobka na vodu, ktorá nevydrží ani deň. Čo nie je moc praktické 3x denne dopĺňať vodu.

Čo sa týka použitej vody, myslím, že ideálna bude voda z filtrácie na vodu s reverznou osmózou, to nemá takmer žiadne minerály. Ešte tú filtráciu nemám však vybratú, stále si neviem vybrať :)


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 16.09.2018 9:37

Čistička vzduchu + zvlhčovanie

V tej skrinke za sklenenými nie celkom priliehajúcimi dvierkami býval na poličkách povlak prachu po krátkej dobe. Teraz ani po polroku (čistíme ju tak leda pred Vianocami).
Podotýkam, že zvlhčovač(e) spustím až keď začne kúrenie, čističku vzduchu keď si spomeniem no nie viac, než raz týždenne a predsa je rozdiel predtým a teraz. Teraz sú otvorené okná tri zo štyroch tak dačo vezme prievan von. Keď boli horúčavy - cez deň zadebnené všetko (žalúzie, plast.vonkajšie rolety), v noci dokorán... Klímu odhliadnuc od spotreby elektriny nemám kam umiestniť.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 16.09.2018 9:56

Paráda, takže ten efekt na prach a teda aj jeho zbytočné vdychovanie človekom je super.

No, u nás je nejaký zlý vzduch asi stále, keď človeka po jednom dni od návratu z dovolenky začne škrabať znova hrdlo, ja to budem kupovať teda asi na celoročnú prevádzku.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 16.09.2018 10:04

Súhlasím - aj návrat do Prievidze po týždni v čistých horách je des - smrdí celá dolina... Kolegovci z Kysúc tu prskajú, hoci doma nie...
Zvažuj aj ďalšie možné problémy - spóry čiernej plesne (v kútoch plastových okien, od rozvodov vody atd) prípadne či niečo nevstupuje do domu/bytu niekadiaľ - u nás v bytoch zaliepame páskou dvierka, za ktorými sú vodomery, "stúpačky".







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.09.2018 10:29

No, ťažko sa v tom vyberá, ten sortiment nie je veľký a mám pocit, že každý predajca má iné produkty :) Nejaké recenzie a skúsenosti sú zväčša platené promo, či affiliate. Ťažko vybrať. Niečo má Alza, niečo sa dá nájsť na heuréke a je to také rozhádzané. Nechce sa mi kupovať niečo hneď drahé, keď s tým nemám skúsenosti, tak som si povedal, že tých cca 300 € do toho dám. Lenže všetko má svoje výhody a nevýhody. Viete poradiť čo vybrať ? Chcel by som čističku aj zvlhčovač v jednom nech nepotrebujem dve rôzne zariadenia.

https://www.alza.sk/philips-ac4080-10-d4463937.htm#popis - Tento Philips vyzerá super dizajnovo, je 2v1. Čo sa mne zdá ako nevýhoda je to, že podľa recenzii tam treba často dolievať vodu. Fakt akože 2-3 denne dolievať vody je dosť otravné. Ďalší nedostatok, vraj to nemá žiaden displej, ktorý by zobrazoval napríklad vlhkosť vzduchu a v zásade sa musí človek spoľahnúť na automatické fungovanie. A má iba 3 filtre. Príde mi trošku funkčne slabší, ale dobrá značka a určite aj dobrá prezentácia :)

https://www.klarstein.sk/Chladenie-a-kurenie/Cisticky-vzduchu-a-ionizatory/Fresh-Breeze-cisticka-vzduchu-5-v-1-ionizator-UV-zvlhcovac-vzduchu-40-m-biela.html - Tento čo poslal tatko Tom sa mi čo sa týka funkcii páči asi najviac, ale nenašiel som žiadne recenzie, ani podrobné technické parametre v zrozumiteľnom jazyku, ani samotná stránka značky to nemá skladom.

V podstate v tejto cenovej kategórii som asi ani lepšie nenašiel, väčšinou tie zariadenia nemajú v sebe zvlhčovač. Hlavne, že každé má ionizátor, to je asi teraz marketingový hit. Pre mňa naopak táto funkcia je zbytočná a vypínal by som ju, nezdá sa mi úplne v pohode vytvárať si doma ozón :)

Máte ešte niekto nejaký dobrý tip ?


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 21.09.2018 16:59

Ten Fresh Breeze bol len ilustračný príklad.
Za dávnych časov som razil názor, že jablkovo-orechový kompót môže byť pre niekoho zaujímavý, ale ja by som to nežral. Čo tým chem naznačiť - žiadne 5v1, All In One a podobné zázraky nebudú každú funkciu robiť poriadne - niečo je tam tak pre oko. Kedysi boli v móde telky s videoprehrávačom- pokazí sa jedno - zahodíš obe... Mali sme vežu - rádio, CD dvojkazeťák, gramo...ten CD prehrávač je funkčný dodnes po 33 rokoch no to ostatné bol šmejd už za nova.
Vlastne aj dnes sa toho držím - skener zvlášť, tlačiareň zvlášť.
Podľa môjho názoru (ktorý nikomu nevnucujem) je cesta každú vec zvlášť - čistička vzduchu, zvlhčovač, aromalampa, ionizátor môže byť podľa mňa súčasťou niečoho.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.09.2018 20:08

Viem, že to bol len ilustračný príklad, ale nenašiel som zariadenia za takú cenu spĺňajúce všetko čo aj ten fresh breeze, takže ma zaujal. Viem, že nie je veľmi všetko možné a ani dobré miešať sto funkcií do jedného, ale zase mať na každú vec spotrebič, to by sme boli všetci ako zaprataní, hej mnohí aj sú, ale ja mám radšej skôr menej veci a poriadok a minimalistický štýl ako mať kopu zbytočných zariadení. Niečo nie je dobré miešať, ale niečo ak je v jednom nevadí. A zase 2v1 čistička a zvlhčovač sa mi nezdá tak veľa a odveci, predsa cez filtre prejde vzduch a následne prejde časťou kde sa odparuje voda, nezdá sa mi to také, že by mala byť čistička ochudobnená a zvlhčovač, tam ani nie je čo pokaziť, je to len odparovanie vody.

Akurát tých čističiek so zvlhčovačom nie je veľa. A funkciu zvlhčovača možno ani nebudem nakoniec riešiť, dnes som kúpil nejakú meteostanicu kvôli meraniu vlhkosti a v spálni je vraj vlhkosť 48%, uvidíme čo bude ráno. Správna vlhkosť je vraj 40-65%, takže je to v rozsahu. Vo vedľajšej izbe je však vlhkosť o 10% vyššia a máme leto. No uvidím ráno, ale 48%, ešte pri udávanej odchýlke výrobcu +-5%, no ťažko povedať, čo potom bude, ak bude chladnejšie a nebude sa celý deň vetrať ako teraz.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 21.09.2018 20:31

"dnes som kúpil nejakú meteostanicu" ...
Budem sa zčasti opakovať (hoc nie celkom zo všetkým tu).
Nejestvuje "správna" vlhkosť - jednak je závislá od okamžitej teploty a možno aj tlaku vzduchu - jednak je to vec subjektívneho pocitu pohody.
Fakty sú mudrovateľné no nespochybniteľné - pod 60% sa množí jeden bordel - nad 60 percent iný...







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.09.2018 20:35

Tak teplota v miestnosti 25.6 a vlhkosť 48%. Nie som odborník, tak len môžem vychádzať z udaných vyhovujúcich parametrov 40-65% Ono sa to volá meteostanica, čo mňa nezaujíma, mne ide iba o ten vlhkomer a nejaký samostatný som nenašiel, iba samé meteostanice.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 21.09.2018 20:48

40-60 je OK :)
Až začne vykurovacia sezóna - začne "mierny problém"
"Relatívna vlhkosť" - viac strýko Gůgl :D







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.09.2018 20:57

A kto má viac informácii, strýko Gúgl alebo tatko Tom ? :D

Teta Wikipédia hovorí, že ideálna vlhkosť je pre človeka 50-60%. Niekde sa udáva 45-55% relatívna vlhkosť. A ľudia čo majú citlivejšie dýchacie cesty vraj potrebujú väčšiu vlhkosť okolo 55-60%, čo bude asi môj prípad.

Čo sa týka tej vykurovacej sezóny, tak ten problém je so znížením vlhkosti, tak to bolo myslené ?


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 22.09.2018 6:36

Pravdu máš - čo zdroj, to iné info. Niekde okolo 60% končia vírusy a začínajú plesne.
Oficiálne som astmatik (aj manželka), alergik. Preto fajčím a máme doma 4 mačky :D
Čo bude v zime? Spravidla vlhkosť dosť klesne. U toho, kto často vetrá.
Meral som to opakovane, 5 minút do prievanu (žiadne pootvorené vetračky trvale, nebudem si chladiť podlahu, steny a susedom strop). Zo 60 na 30% - aj vzduch zvonka zo 100% vlhkosťou spadne po ohriatí na tých 30.
K UV lampe - spravil som nám za necelých 25 eur - teleso svietidla, doň UV-C trubica. Máme aj staré "sovietske" horské slnko len to pri svojich 250 Watt jednak moc hreje no hlavne príliš agresívne vyrába JEDOVATÝ ozón. V kúpeľkách nemáme okná, tak je to problém potom odvetrať :)
Minimalizmus mi je blízky tiež.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 22.09.2018 8:17

No tak večer bola 48%, okolo polnoci 51% a ráno 60%. Okno zatvorené. A hrdlo po zobudení škriabe. Takže vo vlhkosti asi problém nebude, asi to bude kvalitou vzduchu. Akonáhle sa otvorila len vetračka tak vlhkosť šla behom minúty na 54%. Každopádne v lete, keď bolo teplo aj v noci bola vetračka otvorená celú noc a tiež som toto pociťoval. Takže bude to asi tou kvalitou vzduchu.

V zime netuším ako sa to bude vyvíjať, jediné čo viem, že mávame takú vodu vždy ráno na oknách, že v zime mávame po celej parapete úzky pás látky, aby to nasiakla a nekvapkala voda z parapety na zem.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 22.09.2018 8:30

Nám sa snažila robiť čierna plieseň aj na plastových oknách - tá je najnebezpečnejšia. Už ju to prestalo baviť. Najmä odkedy sme začali používať do mačacích záchodíkov "silikátovú" podstieľku. K tej - je výborná aj v pančuche - ponožke v aute. Okná nerosia zvnútra ani za dažďov. Zmizne do rána aj zápach tabakového dymu. Pomôžu aj vrecúška vložené pri liekoch, topánkach...
Snáď ma niekto nepohryzne za: https://www.mountfield.sk/vivavita-silikagel-white-3-6l-2krz2003
:)

Boh vie, čo je v stúpačke kadiaľ idú teplovodné a odpadové potruba.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Čistička vzduchu + zvlhčovanie

Registrovaný: 18.03.18
Prihlásený: 05.02.20
Príspevky: 20
Témy: 4
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 02.10.2018 11:45

Ja odporúčam značku Sharp alebo Daikin. Mám ich obe už pár rokov, stále dobre fungujú. Na Daikin som mal dokonca odporúčanie od kamoša, ktorý býva v Číne a tiež ju tam používa a zvláda ten ich vzduch plný smogu a kadečoho.







_________________
Alza GameBox GTX1080+, Intel Core i7 7700 Kabylake 4.2GHz, Intel B250, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX1080 8GB, SSD 240GB + HDD 2000GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 09.10.2018 9:33

No, tak momentálne mám dvoch favoritov:

http://www.prealergikov.sk/eshop/cisticka-vzduchu-airbi-spring.html
http://www.prealergikov.sk/eshop/cisticka-vzduchu-winix-wac-u300.html

Ten zvlhčovač tam v čističke riešiť nebudem, lebo vlhkosť mám celkom v pohode a dostanem jeden nepoužívaný zvlhčovať, tak načo si dramaticky zužovať výber čističiek. Okrem toho sa mi pri prístrojoch so zvlhčovaním nepáči, že tým že je vlhkosť v prístroji to môže byť kontraproduktívne a ak človek zabudne čistiť, tak tam môžu byť plesne a baktérie.

Tiež taký Ionic Care , či Xiaomi mi prídu iba marketingový ťah, nič viac.

Máte ešte nejaký tip ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.10.2018 19:57

Tak nakoniec som objednal tú Airbi spring, má suverénne najviac filtrov a dokonca aj UV lampu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23.11.17
Prihlásený: 23.10.23
Príspevky: 95
Témy: 28
Bydlisko: Piešťany
Príspevok NapísalOffline : 21.10.2018 21:58

Ahoj nevieš či pri Airbi spring treba dokúpiť aj filtre a UV lampu ale to všetko bude obsah balenia ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.10.2018 18:15

Všetko je Martin v balení.

// Spojený príspevok 23.10.2018 18:21

tatko Tom píše:
Nám sa snažila robiť čierna plieseň aj na plastových oknách - tá je najnebezpečnejšia. Už ju to prestalo baviť. Najmä odkedy sme začali používať do mačacích záchodíkov "silikátovú" podstieľku. K tej - je výborná aj v pančuche - ponožke v aute. Okná nerosia zvnútra ani za dažďov. Zmizne do rána aj zápach tabakového dymu. Pomôžu aj vrecúška vložené pri liekoch, topánkach...
Snáď ma niekto nepohryzne za: https://www.mountfield.sk/vivavita-silikagel-white-3-6l-2krz2003
:)

Boh vie, čo je v stúpačke kadiaľ idú teplovodné a odpadové potruba.


Čo hovoríš na moju voľbu čističky ? https://www.vzdusin.sk/cisticky-vzduchu/Cisticka-vzduchu-Airbi-SPRING

Inak som ešte dostal nepoužívaný zvlhčovač vzduchu: https://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.sk/topcom-1850/

Takže aj ten testujem. Len na ňom sa mi nepáči vôňa tej vody. Dal som tam filtrovanú vodu, ale výsledná para, či už horúca alebo studená smrdí ako chlórovaná voda z bazénu. Neviem, čím to môže byť, ale našiel som odspodu nádržky za dvoma šróbami takú bielu akoby tabletu. Nemôže to byť nejaká chlórová alebo dezinfekčná tableta ? Lebo sa mi nezdá, že by čistá voda mala v plynnom skupenstve akokoľvek zapáchať. Ale možno sa mýlim. Zatiaľ mám nastavenú vlhkosť na 60%, je to v pohode, ale možno to upravím na 55%. A tiež som sa v návode nedočítal, či tam môžem do nádržky s vodou šprcnúť prírodnú silicu.

Čističku testujem, vyzerá všetko dobre, ale keď zapnem ionizátor, tak mi to smrdí tak chemicky. Vôbec sa mi nezdá, že ako sa hovorí vzduch po daždi. Nie je to sviežosť, ale taký chemický pach. Najskôr som si to myslel, že to ešte smrdia filtre od novoty, tak som ich dal na deň von vyvetrať. Ale nimi to nebude, keď zapnem ionizátor je to cítiť, inak nie. UV lampu mám v pohode zapnutú.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 23.10.2018 19:28

K čističke sa neviem vyjadriť, javí sa mi v pohode - a vlastne PRIAMO ani ku zvlhčovaču no popíšem (opakovane) moju skúsenosť a tým nepriamo na dotazovanú tabletu:
Viem popísať to, čo mám, s čím mám skúsenosť. Dva rôzne ultrazvukové zvlhčovače (jeden podarovaný).
Jeden pľuje pod seba - teda rozprašuje troška slabšie (väčšie - ťažšie kvapky) U toho som zistil, že ak aj vodu prevarím no nechám ju tam týždeň pri nepoužívaní - pokazí sa, lebo pri jej chladení sa v nej niečo "nakotí". Vnútorné steny nádoby na vodu ostali na dotyk šmykľavé a voda po preliatí do sklenenej nádoby mierne kalná. Organické zvyšky?
Má tretinovú spotrebu elektriny voči druhému.
Druhý má trikrát väčšiu spotrebu elektriny, viac parí a nevlhne pod ním no ak som ho zapol - o krátky čas horel plyn sporáku na oranžovo(!). Pokusom (pridaním maličkej lyžičky kuchynskej soli) som zistil, že to spravil aj prvý. Pre mňa z toho vyplynulo, že sa z tej "tablety" niečo uvoľňovalo do vody. Tak som ju odtiaľ vy........
Bolo to poznať aj po tme pri zasvietení silným LED lampášom, vzuch sa javil zvláštne sivý. :)







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 27.10.2018 22:00

Tabletu som dal prec. Teraz zvazujem, co by sa stalo keby do zvlhcovaca dam trochu soli na imitaciu morskeho vzduchu ? Lebo pri mori mi asi pomohla sol, ako to sledujem, v izbach nemame vobec suchy vzduch a v spalni je rano kludne cez 60 percent, tak mi napadlo, ze to bude tou solou.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.12.13
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 6584
Témy: 204
Bydlisko: Prievidza.
Príspevok NapísalOnline : 27.10.2018 22:08

Stojí za úvahu, či a koľko.
Z mojich pokusov - zafarbilo plameň plynového sporáka do žlta, bolo vidno ako som písal aj po tme v lúči lampáša.
Neprežeň s množstvom! V spálni ak nieje eletronika pohoda.
Môže ublížiť elektronike a podobne, môže vytvoriť belavý povlak na všetkom okolo - aj nemusí (mne malá čajová lyžička nerobila povlak).
Vodný kameň ho robí silno vraj.
"Demineralizovanú" vodu nekupujem - ak je na nej výrazne napísané "Nevhodná pre potravinárske účely" - nevidím dôvod ju dýchať...
Preváram no POZOR - chladil som pomocou kovových hrncov a po pár dňoch nepoužívania odparky sa skazila! Zrejme nedokonalé umitie-odmastenie hrncov.
Ešte som neparil, máme okolo 50% zatiaľ, len Aromalampu zatiaľ prevádzkujem.







_________________
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI II, AMD RYZEN 7 5700G, Samsung 970 EVO PLUS NVMe M.2 PCIe3 500GB,DIMM DDR4 32GB 3600MT/s CL16 (Kit of 2) 1Gx8 KINGSTON FURY Renegade Black
Xiaomi POCO X3 6GB/128GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22.01.17
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 541
Témy: 94
Bydlisko: Nitra
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.10.2018 6:54

Ďakujem, no ja mám vodu z fitrácie na báze reverznej osmózy, takže pitnú vodu, ktorá je veľmi mäkká ako demineralizovaná. Ešte ten zvlhčovať má funkciu horúcej pary, vraj to pomáha proti baktériam vo vode, ak tam je dlhšie. Neviem čo je na to pravda.

Problém mám, ale s tou tabletou, keď som ju dal preč, nešlo zvlhčovať zapnúť musel ju dať naspäť, tak rozmýšľam čo vymyslieť, aby tam nebola. Inak samotná tableta netuším na čo je, lebo je bez zápachu, keď do nej zahryznem, tak tiež bez zápachu a bez chuti. Neviem ako vyzerá chlórová tableta, ale toto je na "okus" ako obyčajný plast a nepáchne chlórom. Mám podozrenie, že bude niekde niečo skryté v samotnej konštrukcii zvlhčovača, lebo inak netuším odkiaľ môže byť ten chemický pach z tej pary. Jedine, že by to súviselo s tým, že ide o ultrazvukový zvlhčovač, neviem síce na ako princípe pracuje, ale že by práve ten princíp vytváral paru s pachom podobným ako chlór, či voda v bazéne sa mi veriť moc nechce.

Dal som do tej vody cca 1-2 čl him. soli a už to začalo robiť "soľnú jaskyňu" t.j. hmlu v miestnosti. A plameň na sporáku bol zafarbený do červena. Tak som z toho jeleň :)


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 34 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. cisticka vzduchu

v Ostatné

5

480

03.12.2020 18:00

patro16 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. I/P: Cisticka vzduchu elektrolux Z7040

v Predám

4

547

21.02.2016 10:59

T.C.B.E.E Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zvlhcovac vzduchu

v Ostatné

22

1689

20.09.2017 19:30

Malinkaa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. odvlhčovač vzduchu

v Ostatné

21

933

09.04.2021 21:36

miki1943 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. odvlhcovac vzduchu

v Ostatné

15

886

01.01.2016 15:54

SKiLEX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prietok vzduchu

v Chladiče a všetky druhy chladenia

22

857

26.11.2013 19:32

killer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prudenie vzduchu

v Chladiče a všetky druhy chladenia

5

1008

21.01.2012 9:39

MilanYX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prud vzduchu

v Chladiče a všetky druhy chladenia

11

1227

02.05.2010 21:12

ultimateman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ochladzovač vzduchu

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3, 4 ]

v Ostatné

92

3049

17.07.2021 11:47

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Clanky o vzduchu

v Modifikácie, návody a projekty

4

1437

18.01.2008 20:02

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prietok vzduchu v skrinke.

v PC skrinky a zdroje

5

725

07.01.2008 14:42

patqo_he Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. osadenie chladica, cirkulacia vzduchu

v Chladiče a všetky druhy chladenia

11

732

04.05.2017 9:00

christian159 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Cistic vzduchu do PC :)

v Chladiče a všetky druhy chladenia

7

1102

20.12.2005 12:57

Ivo Mašek Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Schéma: Detektor prebudenia vzduchu

v Elektronika

0

1240

23.01.2007 6:36

Elektronic Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Správné proudění vzduchu v case

v Modifikácie, návody a projekty

27

4299

21.02.2007 16:13

Luks Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prietok vzduchu v skrinke pls

v Chladiče a všetky druhy chladenia

11

840

19.03.2011 16:40

dixi Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra