Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 38 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok NapísalOffline : 17.01.2017 16:51

Zdravím,

Keďže čoskoro prichádza čas, na výber strednej školy, chcem sa s Vami poradiť a spýtať sa na veci, ktoré ma zaujímajú. Vyberám medzi 2 školami, resp. 2 odbormi a to: Mechanik počítačových sietí a Grafik digitálnych médií.
Viem, že aby som sa uplatnil na trhu práce, 90% vedomostí musím nadobudnúť samoštúdiom.
Po SŠ plánujem VŠ, ale na gympel nechcem ísť, nepýtajte sa ma prosím vás prečo, jednoducho nie.


Väčšina ľudí si stojí za názorom, že na SŠ ma nič nenaučia, teda nič, čo by som využil na VŠ a neskôr v zamestnaní. - Je to pravda?
Potrebujem na grafika vedieť kresliť? - tu sa veľa ľudí rozdeľuje, niektorí hovoria, že áno, niektorí, že vôbec. Čo z toho?

Ak ma ešte niečo napadne, ozvem sa.

Prosím o rady a predom Ďakujem :)







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 17930
Témy: 142
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOnline : 17.01.2017 16:56

Citácia:
Väčšina ľudí si stojí za názorom, že na SŠ ma nič nenaučia, teda nič, čo by som využil na VŠ a neskôr v zamestnaní. - Je to pravda?
na vyske s rovnakym zameranim budes mat v provom rocniku trochu vyhodu oproti gymnazistom

Citácia:
Potrebujem na grafika vedieť kresliť? - tu sa veľa ľudí rozdeľuje, niektorí hovoria, že áno, niektorí, že vôbec. Čo z toho?
zalezi od toho aka grafika, na niektou potrebujes vediet kreslit a inde zase nie







_________________
ITX >>> ATX
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 17.01.2017 17:05

1.) To ti neviem povedat, nakolko som z gymnazia. Ale na to aby si sa dostal na VS musis mat vedomosti z SS(aby si spravil prijimacky), cize tak ako tak ju budes musiet absolvovat.
2.) Podl mna ano. Ale je to velmi siroky pojem... ak by si sa dajme tomu specializoval na user interface v programoch a usability (aby svetko bolo jednoduche, pekne prehladne... aby program stranka splnala nejake poziadavky (ukludnujuca, nerusiva, upozornujuca farba... aby to dobre zapadlo do image-u firmy, a podobne, tak na toto nepotrebujes vediet kreslit, no potrebujes akesi citenie, alebo nastudovane ako to funguje. No kreslit na to nemusis vediet a tiez to je "grafika". Pripadne editaciu fotiek aj ked aj to sa casto robit na grafickom tablete, cize sa ti zide ista ruka.
Ak by si ale nebodaj chcel tvorit vlastne obrazky/artworky=hernu grafiku/alebo filmovu (tj kreslit vyzor jednotlivych postav/prostredia a podobne(fantastika, scifi)) tak sa bez toho nepohnes. (zase to je len nazor, no spytaj sa tych co tvrdia ze to nepotrebujes, ze kao pracuju a co robia.

Aktualne je problem v IT ze IT zahrna absurdne obrovske mnozstvo odborov (administrator, co robim ja, vyzaduje vedomosti zo sieti, fungovania protokolov, http, ftp, smtp, bezpecnosti, operacnych systemov, SAP serverov, VPNiek, tvorby webov, programovacich jazykov, databazovych systemov, vykonnostnych optimalizacii a este neviemco vsetko) Toto iste plati aj pre grafika a, ako pisem, trpi tym vsetko s pocitacmi. Tak ked napises co presne chces robit, ta sa ti bude lahsie odpovedat.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 17.01.2017 17:43

Hm... a keby idem na toho mechanika, aká VŠ pripadá v úvahu? resp. odbor na VŠ?







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 17.01.2017 17:59

Zvacsa byvaju SS celkom vseobecne, cize by si nemal mat problem ist ani na chemika (aj ked by s to vyzadovalo viac snahy ako z gymnazia)
Podla mna by ta na tej mechanike pocitacovych sieti (ak to je to co si myslim, za co neviem rucit) naucia ako funguju pocitacove siete, prenos dat po sieti, ako to vypada na nizsich urovniach(ako tade putuju bity a co znamenaju) a potom pravdepodobne CISCO routre a ich nastavenia. Odtial by som si pozrel dalej asi FEI-ku, ich aplikovanu informatiku, telekomunikacie, resp FIIT alebo matfyz, aj ked to posledne je viac teoreticke. Uplatnenie asi bezpecnost(zaujimavy a lukrativny obor), administrativa pracovnych sieti alebo podobne... ak este nevies co presne chces, obporucam ist za tym co ta zaujima a bavi. Teraz mas celkom lahky pristup k lacnym pocitacom, kde si mozes skusat a studovat ktorykolvek aspekt PC/siete.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.01.2017 17:03

Ja som vždy chcel robiť grafika a som si takmer istý, že by ma to aj bavilo... Ale neviem kresliť... som anti-talent a práve také veci ako Herná Grafika, prípadne 3D modeling alebo kreslenie nejakých fantasy Wallpaperov, návrhy postáv apod. by ma bavilo.
Takže táto možnosť pre mňa zaniká, pretože by som sa s mojim "skillom" asi neuplatnil.

Takže odbor na SŠ bude asi mechanik poč. sietí, ale zaujímajú ma teda odbory vhodné pre mňa po zmaturovaní (trochu hlbšie ako popísal void).
Čo presne si myslel pod pojmom Bezpečnosť? resp. čo to asi zahŕňa?
Tiež ma zaujíma to uplatnenie v živote... čo po doštudovaní napr. Aplikovanej informatiky môžem robiť? - Myslím, že či budem behať niekde po firmách/domoch a zavádzať im tam káble alebo niečo úplne iné.

Prepáčte prosím vás moju nevedomosť. Ale skutočne sa bojím, že to čo vyštudujem ma nebude ani zďaleka napĺňať a to by som vážne nechcel.

EDIT: Ako je na tom Žilinská univerzita s Informatikou? (Dá sa porovnávať so školami v Bratislave?) a aký je rozdiel medzi Informatikou a Aplik. Informatikou?







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2017 17:23

Teraz koncis zakladnu? To mas nejaky cas, ktory mozes investovat do kreslenia, animacie a podobne... musi sa ti chciet a nesmies sa hanbit a musis skusat. Nemyslim ale ze by si sa musel obavat o pracu v jednom tak v druhom obore. Aj ked ta grafika ide na slovensku trochu menej. (Myslim ze mame prave 1 herne studio?) Ale musim ti povedat... ak budes robit nieco co ta nebavi, budes si za to asi cely zivot nadavat.

Aplikovana informatika, na rozdiel od teoretickej, alebo cistej spociva v tom ze aplikujes vedomosti z cistej infoamtiky. Skratka oni tam vymyslia algoritmus, funkciu nieco a ty s tym programujes bez toho aby si musel vediet ze ako to do hlbky funguje.
Jeden ako druhy je programator, no zatialco ten z aplikovanej vie priblizne ako nejaky algoritmus funguje a vie ako ho pouzit, ten z cistej by si mal vediet vymysliet vlastny a mozno efektivnejsi :)
Informatika so sietarinou ide tiez... programujes dajme tomu routre, chatove protokoly a vlastne tu cast porgramov ktora musi vyuzivat siete. Aktualne ma napada... AT&T beru ludi stale.
To s tym zavadzanim kablov... na to nebude potrebovat vysku, to mozes ist robit hned po strednej.

Robit cokolvek v IT sa calkom oplati a o pracu by som sa tu nebal. Ak nebodaj budes vediet jazyky, tak nemas ziadny problemy najst si cokolvek kdekolvek v europe alebo amerike. Zobe si ze ide na vysou socialnu pracu alebo filozofiu... vela stastia s tym :D

Skus si kupit 2x CHIP alebo raspberry, zosietuj si to a hraj sa s tym... je to nieco medzi 18 -80 dolarov a mozes sa s tym bavkat. Load balancing, dedikovane servre na kompilovanie... je toho strasne moc. Alebo popros rodicov, nech ti zozenu tablet (na kreslenie, nemyslim tie androidove) a skusaj s tym. Ozaj mas este dost casu na to aby si nasiel co ta bavi. Na FEI sa da dostat lahko, len sa potom treba snazit.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2017 18:31

podla mna je malo strednych skol, ktore maju nejaku vseobecnu konstantnu roven. zalezi dost od ucitela, nesmies zleniviet a drzat sa toho co vlastne chces. kazdy predmet bude na inej urovni.

ak ti nepojde grafika lebo tvoj buduci ucitel na to bude srat a ziadna motivacie a tak dalej tak to bude narocne.

podla mna stredne skoly na slovensku nie su smerodajne, ze teraz musis studovat len to a uz z teba nic ine nebude.. vacsinou to je o tom, co sa naucis sam..


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.01.2017 18:52

Hm... nechcem znieť blbo, ale ako sledujem všetky príspevky po internete, veľa ľudí vraví, že keby mohli vybrať znovu, nikdy by na "programovanie" nešli. Začínam pochybovať, či by ma to vôbec bavilo. Niekoľkokrát som skúšal programovať a nejak zábavné mi to neprišlo. - a ako si povedal, asi by som si naozaj celý život nadával za to, že robím niečo čo ma nebaví (asi by som ani neskončil vysokú).
Trochu ma zaujali počítačové siete - Nie je nejaká vysoká škola, ktorá by sa sústredila hlavne na túto oblasť?
A k tomu grafikovi... Skúšal som dosť veľa krát sa nejak zlepšiť v kreslení, ale jednoducho to nejde. Neposunul som sa, i keď musím priznať, že som tomu nevenoval príliš veľa času. Otec vraví, že na to, aby som vedel kresliť sa s takým talentom musím narodiť a ja sním viac-menej súhlasím.

Som na tom vážne zle, neviem poriadne čo by som v budúcnosti chcel robiť a aj keď SŠ fakt nie je smerodajná, predpokladám, že mi to nejaké tie vedomosti z danej oblasti dať má.







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2017 18:56

ak chces byt grafik tak sa programovaniu mozes vyhnut. ak chces ist studovat pocitacove siete tak sa zas programovaniu podla mna nevyhnes.

// Spojený príspevok Str 18.01.17 18:58

studovat programovanie uz na strednej nie je absolutne ziadna chyba aj ked z teba nebude spickovy programator. cim dalej tym vacsi vyznam vyucba programovania ma.
ide len o zakladne principy, pochopenie cyklov a tak dalej.. ak budes server admin, budes robit v linuxe a vediet algoritmizaciu v linuxe, podla mojho skromneho nazoru, nie je na skodu.


Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 17930
Témy: 142
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOnline : 18.01.2017 19:01

Ako píše Lessik, ak pôjdeš na siete programovaniu sa nevuhnes ani náhodou.







_________________
ITX >>> ATX
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 18.01.2017 19:08

Ešte ma napadá.... je nejaký odbor, ktorý sa zaoberá hlavne PC hardware-u?







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Online

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 17930
Témy: 142
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOnline : 18.01.2017 19:24

Na feike niečo také je ite bude







_________________
ITX >>> ATX
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2017 19:25

neblazni, chces robit niekde servisneho technika? a nemyslim si, ze na slovensku najdes vobec nejaku SS, ktora ma tak uzky zaber.. vzdy to bude viac teoreticke a vseobecne.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 18.01.2017 21:32

na servisneho technika staci gympel (moja skusenost).
Na feike je HW a vola sa to eletrotechnika, elektronika alebo daka kybernetika. Programovaniu sa zase nevyhnes.

Re: kreslenie... 10% je talent, 90 drina. Takze tak. Nehovoriac o tom, ze na kreslenie samotne existuju techniky... nepotrebujes citenie, nepotrebujes umelecke vlohy, staci vediet presny postup a cvik. Tych 10 % nemas moc ako dat, iba ze by si to nakoniec vsebe nasiel, ale mozes byt stale lepsie ako 90% ludstva. A casom sa to vies doucit... fotografia sa da tiez naucit, zlaty rez je matematicka funkcia, no napriek tomu plati.

Programovanie... ja si neviem predstavit ze by som siel na inu skolu/zmeranie, no... programovanie si vyzaduje velmi specialne postihnutie ku ktoremu sa musis vedome dopracovat. Ludia ti nebudu rozumiet, lebo mas uplne inu slovnu zasobu aj schopnost abstrahovat a chapat. Je to vlastny svet... je to moznost tvorit vlastne svety z ano a nie.
No a preto existuju pracovne pozicia ktore sa volaju konzultant. To je niekto, kto rozumie programatorovi a vie vysvetlit co vlastne chce zakaznik v jazyku programatora. A zaroven to je clovek ktory sa vie spytat zakaznika a zistit co vlastne chce, lebo ako byva zvykom, zakaznik je idiot, nevie co chce a ked vie, tak to nevie popisat... proste ubijajuca tragedia. A toto je dovod preco programatori by zvacsa toto uz neopakovali... ostatni ludia. lebo sa ti pocas kariery x krat stane ze budes musiet nieco prerabat lebo niekto, kto ani len nerozumie co vlastne robis, si to vymyslel alebo nepovedal co presne chce ale potom zrazu nebolo dobre to, ako si to spravil. Na druhu stranu... toto je normalne aj v inych technicky orientovanych zamestnaniach.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 19.01.2017 18:11

Dobre, ďakujem Vám. :)

Mám akú takú predstavu, kde, čo a ako pôjdem a keby budem v úzkych, zase vás sem prídem otravovať :P







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 15.04.15
Prihlásený: 18.03.24
Príspevky: 2124
Témy: 93
Bydlisko: Prievidza
Príspevok NapísalOffline : 19.01.2017 19:44

Alebo skús niečo so strihom, videom, fotenie, animácie atď. Možno by ťa to bavilo.







_________________
PC: CPU Intel Xeon E3-1231 v3 + SCYTHE Kotetsu | GPU Asus Strix GTX970 4GB | MB ASROCK Z97 Anniversary | RAM Kingston 16GB DDR3 1333MHz CL9 HyperX Fury Blue Series | SSD Crucial BX100 250GB | HDD Seagate Barracuda 7200 1TB | CASE Fractal Design CORE 2500 | PSU Evga 500B | LCD Dell P2414H | K A4tech Bloody B120 | M ASUS ROG Sica Black | C Microsoft XBOX 360 Controller Black
Mobile: Xiaomi Redmi Note 2 16GB White
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2017 15:57

Nerád vás znova otravujem, ale jedná otázka :D

Natrafil som na nový odbor Informačné a Sieťové technológie - 2561 M
Podľa toho, čo som sa dočítal je to veľmi podobné tomu mechanikovi, ale nejak podrobnejšie to nikde nie je rozobraté. Pýtal som sa na to výchovného poradcu a ten mi povedal, že sa tam viac venujú Programovaniu. Vie mi niekto povedať niečo bližšie? a prípadné rozdiely medzi týmito odbormi?

Ešte raz sa ospravedlňujem, že musím na chvíľu oživovať tému. :)

EDIT: Tiež ma zaujalo toto: Absolvent študijného odboru Informačné a sieťové technológie má na
základe svojej prípravy všetky predpoklady pre zvládnutie vysokoškolského
štúdia.







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2017 16:27

aka skola?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2017 16:31

http://www.soselh.sk/







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2017 16:43

Mechanik sa viac venuje hardware-u danej siete. (Siet, switch, server, router, cisco) zatialco ten druhy by mal mat vacsi prehlad o teorii a efektivnej funkcnosti sietovych protokolov. Aj teda schopnosti pisat programy/moduly zodpovedne za komunikaciu. Ale toto je len nazor podla mena odboru, nie potvrdeny fakt.

Mal som spoluziakov na matfyze z niecoho velmi podobneho ako bol ten mechanik a neda sa povedat ze by boli vyrazne horsi/lepsi ako priemerny student. Mali len vyhodu ze mali certifikat a teda nemuseli navstwvovat zo 2 povinne predmety (operacne systemy? a nieco so sietami co im bolo zapocitane automaticky za A)


Naposledy upravil void dňa 24.01.2017 17:55, celkovo upravené 1






_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2017 17:11

A ktoré si myslíte bude výhodnejšie? Je mi jasné, že sa moc asi nedozviem, keďže to je nový odbor, ale spýtať sa musím alebo skôr chcem.

EDIT: Keby nemám možnosť robiť Cisco vrámci štúdia, môžem ho robiť mimo?

O. predmety toho odboru:

 Elektrotechnika
 Elektronika
 Elektrotechnické merenie
 Softvérové aplikácie
 Sieťové technológie
 Programovanie
 PC architektúra
 Operačné systémy
 Serverové technológie
 Databázové aplikácie







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2017 18:03

Ano, cisco certifikacia sa da robit hocikedy... Byva ale draha a... Je to relativne maly bonus na pracovnom trhu ak sa tomu nechces plne venovat.

Ako si pisal na zaciatku, niektori tvrdia ze na strednej sa nenaucis nic do zivota, vsetko na vyske. Mne by sa tieto predmety pacili a mas s tym velmi vela dveri otvorenych. Co sa IT tyka. Hlavne si tam najdi nieco co ta bude zaujimat a bavit. A nestresuj sa koli tomu, myslim ze v tvojom veku malokto tu vedel, co bude a chce robit. Ja som asi chcel robit pocitacove hry, ale mal som presne 0% predstavu co to obnasa. Ak skoncis tuto strednu, pravdepodobne o tom budes vediet o velmi moc viac. A potom na vyske budes mat prve roky relativne lahsie ako ludia s gympla, ak sa budes drzat oboru.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2017 18:33

navstevujem velmi podobny az identicky odbor, mna vela skola nenaucila ale prinieslo mi to skor zaujem o to aby som sa naucil sam.

chodim sem www.spse-po.sk a je to posledny rok, som maturant a bola to drina, casto som si hovoril, ze mat viac volneho casu by bolo super. ako cerstvy maturant ti neviem povedat, ci sa to oplatilo a ze ci lutujem alebo naopak nelutujem, ze som vystudoval to, co sa ty chystas studovat.

ako som spominal uz v prvych prispevkoch, lisi sa to, nie na kazdom predmete najdes ucitelov, ktori ti budu sympaticki. mne napriklad nejde elektronika a elektrotechnika ale vo vyssich rocnikoch som uz tieto predmety nemal takze same programovanie, databazy atd. tam excelujem :) vela stastia.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2017 18:43

Ďakujem vám ! :)







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 25.01.2017 20:37

Ja by som to povedal takto:
Skola ta moc nenauci, jak stredna, tak vysoka. Budes sa musiet ucit sam. Na vysokej skole je rozhodovanie narocnejsie, lebo ta ta moze ovplyvnit viac.
Na strednej skole sa sustred skor na to, aby si nesiel do nejakeho gayclubu. Ja som bol na priemyslovke a boli sme z 28 ludi 28 chlapci. Uplna tragedia.
Ak si vyberies aspon priemerne dobru skolu a nie nejaku ucnovku (myslim, ze tie uz teraz nie su), tak si za vodou. Potom uz zalezi vsetko len od toho, ako sa budes sam snazit a co pre svoju buducnost urobis.
Ja by som vyberal tak, aby:
1. Som nebol v cisto chlapcenskom kolektive
2. Mal 2 kvalitne vyucovane cudzie jazyky. EN je samozrejme, +dalsi
3. Mal solidne zaklady matematiky, ktore ti trochu ulahcia prve mesiace na VS.
4. Sustredil sa na samostudium pri SS a vyber a pripravu VS.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.06.13
Prihlásený: 26.08.23
Príspevky: 284
Témy: 68
Bydlisko: Ružomberok
Príspevok Napísal autor témyOffline : 15.03.2017 18:14

Okej... musím oživiť tému zas. Dlho som diskutoval (či už s rodičmi, alebo výchovným poradcom.. učiteľmi..) o školách. Jedna strana však podporuje, aby som išiel na Elektro do Hrádku (cca 40min cesty vlakom, na ktorý budem vstávať o 5:15 ráno), alebo gymnázium, ktoré mám priamo v meste a asi cca 15min odtiaľ, kde bývam..

A ja som skutočne o gymnáziu začal uvažovať... (a ešte keď Daron spomenul ten gay-club... v LH skutočne žiadne ženy asi nebudú :lol: :lol:). Tak sa spýtam.. o čo horšie/ťažšie by som mal štúdium na VŠ v Bratislave na FEIke v prípade, že by som navštevoval Gymnázium?







_________________
PC:
CPU: AMD Ryzen 5 2600, GPU: AMD RX 6600XT Sapphire Pulse, MB: MSI B450 Tomahawk Max, 2x4GB Adata XPG 2666MHz, SSD: WD Blue SN550, PSU: EVGA 500B
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 14.08.12
Príspevky: 6023
Témy: 147
Bydlisko: Wattenscheid
Príspevok NapísalOffline : 15.03.2017 18:27

ja som bol v triede kde sme boli sami chlapci a jedno dievca. vsetko by bolo fajn, keby nebola 3.14ca. nemyslim si zeby to bol nejaky smerodajny, aspon pre mna, dovod vyberu
z gymnazia ked vyjdes, nebudes mat nic. zo spsjm som mal dokonca pracovnu ponuku, ktoru som ani nehladal. a hlavne mi to dalo dost do zivota, kedze tam ucili mlady ludia, tym padom sme sa neucili standardy 70tych rokov, a mal som kopec volneho casu, viac ako gymnazisti, kedze som sa nemusel ucit bio, geo a iny bs.
kazdopadne aka je elektro v hradku neviem, osobne by som na gympel nikdy nesiel







_________________
PC: Pentium III-S 1,4GHz, 1536MB RAM, X1950PRO
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Výber SOŠ | Grafik/Mechanik Počítačových Sietí.

Registrovaný: 07.04.12
Prihlásený: 02.06.21
Príspevky: 907
Témy: 54
Príspevok NapísalOffline : 15.03.2017 18:31

Gymnázium za mňa určite nie, z toho bez VŠ nemáš nič. A aj to, ak ideš z gymnázia, tak možno nejaký humanitný odbor, a nie technický.







_________________
Notebook: Dell Inspiron 15-7537= i5-4200U|nVidia GT 750M 2GB|RAM 6GB|250GB Samsung 850 EVO|W8.1|Cooler Master NotePal U3
Pc: Asus Rog Strix B360-G | i7-8700 | MSI 1080 Gaming X | Crucial Ballistix 16GB 2666MHz Dual Ranked | Samsung 970 Evo | Crucial MX500 | WD Red | Fera 3 | Arctic F12 Silent | Seasonic Focus Plus 650W Gold | Fractal Design Mini C TG
Disk: Western Digital Elements 1TB USB 2.0; Seagate Expansion 2TB USB 3.0
Príslušenstvo: A4tech Bloody V3 V-Track Core 3 + A4tech Bloody B-070; A4tech Bloody B120; A4tech Bloody G501; ATH-M40x; MSI Clutch M40
Monitor: Dell U2515H
Mobil: Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.12.14
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 5140
Témy: 8
Bydlisko: Čachtice
Príspevok NapísalOffline : 15.03.2017 19:19

Ja mám obavu že než vyštuduje tak bude tolko všelijakých IT-čkárov ako babiek na trhu a uplatnia sa naozaj len najlepší. Ono všetci by chceli nenarobiť sa a zarobiť, ale obávam sa že niektorým bude dobrá aj pokladna či dokladanie tovaru v Kauflande

Asi sa to nikomu nebude páčiť ale velká diera je v remeslách







_________________
PC: CPU Intel Core i5 4670K @ 4.2GHz + be quiet! Pure Rock MB Asus Z97-P GPU Sapphire RX580 4GB RAM 8GB G Skill TridentX 2400MHz CL10 SSD Sandisk X300 M.2 256GB HDD 500GB + 2TB Sound Asus Xonar DS PSU Enermax Modu 82+ 425W CASE Antec Three Hundred LCD Dell U2412M , Keyboard Saitek Eclipse II + mouse Logitech M525
Book: Fujitsu Lifebook E546, i5-6200, 8 GB RAM, 256TB SSD, 14" FHD IPS
Tablet: Lenovo S8-50...
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 38 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. soš mechanik pc sieti považska bystrica

v Vzdelanie, štúdium, škola

15

906

04.12.2012 16:21

majky358 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Mechanik počitačových sieti.

v Krčma

1

522

10.09.2014 22:04

brmbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Mechanik Pocitacovych sieti

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Vzdelanie, štúdium, škola

38

2814

30.01.2012 21:16

Mego Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Grafika - sos

v nVidia grafické karty

6

300

17.04.2020 2:01

Qeebo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ovladač pre graficku kartu -SOS

v Ovládače

2

519

24.09.2010 22:36

bijo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SOS Nelze otevřít soubory ve složce,,,

v Operačné systémy Microsoft

21

927

24.02.2007 20:34

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Najlepší výrobca počítačových hier

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Počítačové hry

84

3753

16.09.2011 1:27

XGames Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Udeľovanie slovenských počítačových „Oskarov“

v Novinky

1

426

01.10.2007 12:13

Poki Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Statistický projekt: používanie počitačových komponentov

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Krčma

35

1937

09.11.2010 20:52

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hráči počítačových hier lepšími chirurgami

v Novinky

3

457

21.02.2007 20:52

el Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hľadám prácu ako Správca pocitačovych systemov

v Ponuka práce

0

1385

14.07.2006 16:47

Porter525 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Lcd monitor na hranie pocitacovych hier,,,

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Monitory, televízory a projektory

56

4262

21.11.2009 16:34

Andre Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Medzinárodná súťaž v tvorbe počítačových wallpapero

v Novinky

1

516

18.09.2007 22:03

fuco Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Dotazník - Vplyv počítačov a počítačových hier na deti a mla

v Vzdelanie, štúdium, škola

12

1242

03.03.2010 23:22

Gazda Zdeno Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Výber netbooku (výber z 2-och)

v Notebooky a netbooky

11

965

21.07.2014 11:38

nescafe Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. centrum sieti

v Sieťové a internetové programy

6

737

06.02.2016 15:06

Thomas4492 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra