[ Príspevok: 1 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.02.14
Prihlásený: 15.08.22
Príspevky: 444
Témy: 195 | 195
Bydlisko: Poprad-okolie

CAME je talianskym výrobcom prístupových systémov najrôznejšieho druhu s viac ako 30-ročnou históriou. Ponúkajú bezpečnostné prístupové systémy do budov, parkovísk, či garáži. Pohony garážových brán od CAME sú veľmi spoľahlivé, bezpečné a populárne. Dnes si ukážeme ako do existujúceho systému garážovej brány integrovať možnosť ovládania cez smartfón s využitím WiFi ovládača so zachovaním pôvodného systému otvárania brány diaľkovými ovládačmi CAME.

Štandardné pohony garážových brán CAME sú okrem motora, transformátora a ďalších súčastí vybavené riadiacou doskou, ktorá má slot pre kartu prijímača (poprípade aj sloty pre iné karty iných technológii). Na základe použitej karty je možné používať diaľkové ovládače určitej frekvencie s plávajúcim kódom, alebo pevným kódom. Systémy s plávajúcim kódom sú bezpečnejšie, častokrát je ale cena nového diaľkového ovládača 4 až 5-krát vyššia ako v prípade ovládača s pevným kódom.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Vzorovo na obrázku vyššie je riadiaca doska CAME ZL-56 pre ovládanie segmentovej garážovej brány, ktorú budeme používať pre dnešnú prestavbu na ďalší spôsob ovládania. Pri tejto doske je najčastejšie systém dodaný s kartou prijímača AF 43S (pevný kód), alebo AF 43SP (plávajúci kód). V mojom prípade je na doske ZL-56 použitá karta prijímača AF 43SP s plávajúcim kódom. S garážovou bránou sú kompatibilné diaľkové ovládača CAME Space SP2 s plávajúcim kódom komunikujúce na frekvencii 433 Mhz.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Riadiaca doska CAME ZL-56 obsahuje niekoľko prepojok už v základe s ktorými je riadiaca doska dodávaná. Na svorkovnici je prepojený signál 1 a 2 a taktiež 2 a C1. Prepojka medzi 1 a 2 obchádza rozpínacie STOP tlačidlo (núdzové pre zastavenie), ktoré nie je v týchto systémoch dostupné. Prepojka medzi 2 a C1 obchádza fotobunku, ktorá v tomto systéme nie je použitá. Pre pripojenie externého tlačidla pre otvorenie brány (napr. nástenné tlačidlo) je možné využiť spínaciu prepojku medzi 1 a 7, alebo 2 a 7 (oba varianty prepojenia sú identické, nakoľko sú signály 1 a 2 v základe prepojené). Práve toto zapojenie využijeme pre externé WiFi ovládanie, ktoré bude simulovať spínač. Pri iných garážových systémoch môže byť zapojenie iné. Toto zapojenie je 100% validné pre dosku ZL-56 a ZBX-7N!
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Zopnutie prepojky po krátku dobu bude WiFi ovládač realizovať cez relé. Paralélne k tomuto zapojeniu je však stále možné zapojiť aj fyzické tlačidlo napríklad na stene pre manuálne otváranie garážovej brány. Celkovo tak môžu byť v systéme 3 možnosti otvárania nezávisle na sebe. Prepojka medzi 1, resp. 2 so signálom 7 môže byť naprogramovaná dvomi spôsobmi - buď ZATVORENIE / OTVORENIE garážovej brány, alebo ZATVORENIE / STOP / OTVORENIE / STOP. Prvý režim pri opakovanom stlačení vykoná opačnú akciu. Druhý režim umožňuje zastaviť garážovú bránu na danej pozícii pri opakovanom stlačení ovládacieho tlačidla počas behu danej akcie. Pri dokončení akcie a následnom stlačení tlačidla sa vykoná opačná akcia (ignoruje sa pokyn STOP).

WiFi ovládač garážovej brány
Dostupný na Aliexpresse, Wishi či E-bayi pod názvom WiFi Switch Smart Garage Door Opener Controller. Je dostupný aj v európskych skladoch v Česku, Francúzsku, Poľsku, Španielsku. Objednával som z európskeho skladu v Česku. Balík mi prišiel kuriérom na adresu (čo ma prekvapilo, nakoľko mi nikdy nič z Aliexpressu neprišlo kuriérom) s odosielateľom balíka bola firma zo Svätého Jura pri Bratislave. Prevedení zariadenia je viacero, ale sú vlastne identické. Zariadenie je univerzálne a je ho možné pripojiť na domácu WiFi sieť 2,4 GHz. Ovládač podporuje aj rôznych Smart Home Asistentov, napr. Google Home, Alexa. Samotný ovládač je možné manuálne bez hlasových asistentov či hubov ovládať cez aplikáciu Tuya Smart, alebo Smart Life. Pre ovládanie som využil aplikáciu Tuya Smart, ktorá má krajšie GUI ako Smart Life a ukazuje aj aktuálny stav brány animáciou.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Po zapojení ovládača do siete 230V sa rozblikala červená, modrá LED dióda, neskôr blikala len modrá dióda rýchlym tempom. Nakoľko ešte ovládač nemal konfiguráciu pre domácu WiFi sieť, začal vysielať vlastné SSID s názvom SmartLife_XYZ (XYZ reprezentuje čísla, asi MAC adresa). Po pripojení na danú WiFi sieť ovládača a spustení aplikácie Tuya (účet založený ešte predtým s WiFi konektivitou) je nutné spárovať ovládač. Podľa priloženého návodu bolo nutné v aplikácii pridať zariadenie typu Wall Switch, ktoré som však v ponuke nenašiel. V záložke Electronics na ktorú návod odkazoval boli rôzne typy Switchtov, ale aj Garage Door Opener (WiFi), ktorú som využil.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Zadal som SSID a heslo domácej WiFi siete, behom 20 sekúnd sa zariadenie na sieť pripojilo a dostalo lokálnu IPv4 adresu z DHCP služby. Následne som mohol pripojiť smartfón na lokálnu WiFi sieť a cez aplikáciu ovládať garážovú bránu. WiFi ovládač je dodávaný aj s magnetickým kontaktom. Kontakt je umiestnený na kábli, ktorý má dĺžku 5 metrov a magnet je samostatne, používa sa na pohyblivú časť garážovej brány. Na základe polohy magnetického kontaktu vizualizuje aplikácia Tuya aktuálny stav garážovej brány. Spojený kontakt indikuje zatvorenú bránu. Magnetický kontakt má pomerne dobrú citlivosť, reaguje na pozíciu magnetu od kontaktu na cca 1,5 centimetra. Kontakt aj magnet majú 3M pásku pre upevnenie a každý je možné prišróbovať dvomi dodanými samorezkami. Čierny a červený káblik je pripojený na relé výstup, ktoré ich spína. Relé je štandardne v stave nečinnosti NO - rozpojené.

V balení WiFi ovládača je aj 3M obojstranná páska s vystúženým plastíkom pre jeho upevnenie, ďalej je v balení niekoľko nalepovacích vodiacich klipsov pre kábel k magnetickému kontaktu, pár sťahovacích pások. Ovládanie brány funguje z domácej siete, ale aj cez internet. Cloudové riešenie, ktoré Tuya využíva je bezpečné, rýchle. Na smartfón vždy pri otvorení / zatvorení brány (zmene stavu) príde notifikácia, aj v prípade ak je brána otvorená existujúcim diaľkovým ovládačom, alebo aj tlačidlom OP/CL, prípadne núdzovým OPEN na riadiacej doske ZL-56. Aplikácia Tuya umožňuje vytvoriť aj rôzne automatizácie pre otvorenie garážovej brány v určitých časoch, timer funkcie a podobne... Používateľ môže prezerať historické otvorenia / zatvorenia garážovej brány v aplikácii s časovou značkou.

Napájanie WiFi ovládača v základni CAME
WiFi ovládač som umiestnil priamo do základne CAME (typ V600), kde je motor, transformátor aj riadiaca doska ZL-56. Na plastovom kryte základne bolo dostatok miesta na upevnenie WiFi ovládača 3M páskou. Samotná základňa má aj prechodku, ktorá je však úzka na prevlečenie vidlice napájacieho kábla, či magnetického kontaktu. Magnetický kontakt bolo treba odpojiť (2-pin konektor) a ten prevliecť dovnútra. Napájací kábel WiFi ovládača je možné odpojiť a prevliecť ho, nakoľko je vo svorkovnici vo WiFi ovládači. Vidlicu som však odstrihol a káble som pripojil do svorkovnice napájania riadiacej dosky CAME. Celý systém tak nadobudol kompaktných rozmerov a bolo ho možné uzavrieť v krabici CAME. V prípade iných základní môže byť problém základňu uzavrieť, tu to vyšlo s dostatočnou rezervou, nakoľko mal kryt dostatočné vybratie.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Iné typy garážových systémov pre ovládanie cez smartfón
Ovládanie cez smartfón je určite možné využiť aj v iných systémoch garážových pohonov. Ovládacie signály svorkovníc, kam je potrebné relé výstupy WiFi ovládača pripojiť je však nutné naštudovať z dokumentácie a schém zapojenia konkrétneho systému. Priamo výrobca WiFi ovládača garážových brán uvádza, že ak nie je možné pripojiť relé výstupy fyzicky do riadiaceho systému pohonu napr. z dôvodu záruky, alebo ich absencie, existuje možnosť pripojiť relé výstupy k tlačidlu existujúceho diaľkového ovládača otvárania brány. Obetovaním jedného ovládača tak bude možné garážovú bránu ovládať smartfónom cez aplikáciu Tuya / Smartlife.
Otváranie garážovej brány CAME cez smartfón
Technický popis riadiacej dosky CAME ZL-56:
https://www.allotelecommande.com/wp-content/uploads/2021/03/CAME-3199ZL56.pdf

Návod riadiacej dosky CAME ZBX-7N:
https://www.kovopolotovary.sk/ImgGalery/Img1/FilesPohoda/navod-ridici-jednotky-CAME-ZBX-7N.pdf

Odkaz na WiFi ovládač garážovej brány z Aliexpressu z európskych skladov:
https://www.aliexpress.com/item/1005002282467618.html
Konkrétny sklad vyberiete kliknutím na: More Options


 [ Príspevok: 1 ] 


Otváranie garážovej brány CAME cez smartfónPodobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

dialkove od garažovej brány

v Elektronika

3

625

01.07.2011 19:47

KocuR

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

automaticke otvaranie stranky cez IE ... prosim pomoc

v Bezpečnosť a firewally

16

3084

15.07.2009 0:21

br4n0

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Kompatibilita CAME duplikátora na 433.92MHz

v Elektronika

1

553

04.01.2019 8:50

martinius96

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

SMS Brany a Info

v Ostatné

2

294

16.08.2013 10:50

killer

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Eshopy a platobné brány

v PHP, ASP

0

421

25.02.2012 13:19

Peppy

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako zistiť MAC adresu vyššej brány?

v Siete

2

472

20.10.2016 23:47

martinius96

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Opozdené zapínanie brány firewall Windowsu XP

v Operačné systémy Microsoft

6

483

06.08.2009 13:42

AsuSmaNiaK

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Darujem Brány Skeldalu: 7 mágů (steam kľúč)

v Vymením a darujem

2

257

10.07.2021 11:21

LordShinnok

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

otváranie stránok

v Sieťové a internetové programy

0

985

24.04.2009 22:13

sillyounguy

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Otváranie okna

v Operačné systémy Microsoft

4

409

12.07.2009 15:11

Hacman

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Otvaranie priecinkov

v Operačné systémy Microsoft

4

450

12.10.2008 9:21

uniqat

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Otvaranie souborov ?

v Ovládače

2

600

05.12.2011 19:22

IkB

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Otvaranie okien

v Operačné systémy Microsoft

0

424

11.09.2008 7:29

don jebot

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

otvaranie odkazov

v Sieťové a internetové programy

2

461

27.01.2011 7:22

Denco1

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Otváranie www

v Operačné systémy Microsoft

15

1312

01.12.2005 23:27

paluso

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

nejde otvaranie obrazkov...

v Grafické programy

4

614

02.09.2011 17:30

Zpstyleee© 2005 - 2022 PCforum, edited by JanoF